Werkloosheid in mei weer enigszins gedaald Son filtre est Regering: Kamerleden horen geen SER-lid te zijn Triest verkeersongeluk berecht ^Hoe is het ontstaan Levendige protesten van de K. V.P., P.v.d.A. en A.R. in de Kamer Twee formules <^Praatótcel WOENSDAG 4 JUNI 1958 3 Van dag tot dag KOELKASTEN Rijksbijdrage voor de B.B. Geen vrije veren in Zeeuwsch-Vlaanderen Groepsgewijse inschakeling van gerepatrieerden bepleit Prins Bernhard onthulde geschilderd portret van Simon Bolivar de Aantal tewerkgestelden eveneens verminderd Redding in volle zee Velen zonder grenspapieren aan Belgische grens Kostbare strijkstokken zoek geraakt Foute inhaalmanoeuvre eiste drie doden Vice-admiraal Pröpper in West-Duitsland Techni-Show geopend in jaarbeursgebouw Brief uit Moskou Kerkelijk Nieuws Expositie Kokoschka FILTRA Wereldcharter voorgesteld voor bibliotheken Dit woord: OMTRENT De reactie van de A.N.W.B. op het be- <]uit van minister Algera, om de maxi mum snelheid van bromfietsen in de be bouwde kom terug te brengen tot 30 kilo meter, wijst nog eens op een verkeers- euveldat buiten de macht van de weg gebruiker ligt: De A.N.W.B., niet enthou siast over de nieuwe snelheidsbeperking, zjet het grootste gevaar ten aanzien van bromfietsen in het feit dat zij samen met «ewone fietsen van de rijwielpaden gebruik maken, buiten de bebouwde kom dus, waar de snelheid 40 kilometer mag be dragen. Een minister voor Verkeer kan twee din gen doen: hij kan zijn maatregelen rich ten tegen de gevaren, die de weggebruiker zelf oproept en tegen misbruik van het verkeersmiddel, of hij kan de mogelijk heid van misbruik beperken door de weg beter aan te passen aan weggebruiker en verkeersmiddel. Hij zal deze twee dingen tegelijkertijd moeten doen, om niet te ver vallen in een eenzijdige dictatuur naar de ene of naar de andere kant. Nu is het merkwaardig dat tot dusver de ministeriële maatregelen bijna uitslui tend gericht zijn geweest tegen de wegge bruiker en zijn vervoermiddel, waardoor diens strafbaarheid zodanig is gestegen dat de vuist van de wet voortdurend boven zjjn hoofd zweeft. Van 'n doeltreffende aanpassing der ver keersaders bij de ontwikkeling vhn het verkeer is nauwelijks sprake. Waar im mers zijn bij de aanleg van nieuwe we gen aparte rijbanen voor fietsen en brom fietsen geconstrueerd, ofschoon de brom fiets nu al tien jaar lang een zich reusach tig vermenigvuldigend, nieuw soort ver voermiddel is gebleken? Nog steeds wor den de traditionele rijwielpaden geprojec teerd op een breedte, die net niet voldoen de is om een veilig bromfietsverkeer mo gelijk te maken. De wegenbouw doet, als of er geen bromfietsen bestaan en de bromfiets is daardoor een soort van ille gaal geval geworden, dat niet welkom is in het verkeer en daarom geen eigen plaats heeft. Scheiding van ongelijksoortige ver keersmiddelen is nu al sinds jaren de grondformule van de verkeersveiligheid gebleken, doch de consequenties daarvan worden niet geaccepteerd en men sluit de ogen voor de toekomst, die slechts door een drastische doorvoering van deze schei ding een enigszins aanvaardbare ver keersveiligheid kan opbrengen. Twee grondformules schragen de ver keersveiligheid voor wat betreft de aard van de verkeersweg: scheiding van onge lijksoortige verkeersmiddelen en ongelijk vloerse wegkruisingen. Zolang deze twee niet als onontkoombare beginselen bij iedere wegaanleg worden in acht geno men, kan men met snelheidsbeperkingen en een beroep op voorzichtigheid toch nooit een behoorlijke orde in het verkeer berei ken. Er ls geen geld voor, zegt men. Zou men -dertijd, toen het waterverkeer in ons •nd grachten en kanalen eiste, de bouw rji bruggen daaroverheen hebben kunnen alaten onder het argument van geldge brek? En toch was het toen wellicht min der gevaarlijk geweest, wanneer men het water had moeten overzwemmen om aan de andere kant te komen, dan het nu is. om een drukke verkeersweg over te steken. Hoe paradoxaal is het immers, dat kostbare bruggebouw over niet of nauwe lijks door de scheepvaart gebruikte wa terwegen wel wordt uitgevoerd, terwijl maken van ongelijkvloerse kruisingen over drukke verkeerswegen en het schei den van elkander gevaar bezorgende, on gelijksoortige verkeersmiddelen eenvou- dig wordt nagelaten. Op dit punt mogen de minister en de hoogmogenden in stad en provincie de ogen worden geopend, opdat zij het wér kelijke doodsgevaar van de weg onderken nen en telijf gaan. Advertentie HARTENDORP voor Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag met al gemene stemmen het wetsontwerp aange nomen volgens hetwelk het lidmaatschap van de Sociaal-Economische Raad onver enigbaar is met de functie van minister, staatssecretaris, lid van de Raad van State, lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven, alsmede bestuurslid van een produkt- of bedrijfschap. Als richtlijn voor zichzelf heeft de re gering ook aangenomen dat ook het ge combineerde lidmaatschap van de Staten- Generaal en de sociaal-economische raad ongewenst is omdat laatstgenoemd orgaan de voornaamste advies-instantie is van re gering en parlement op sociaal-economisch gebied. Op de vrije organisaties heeft de regering een beroep gedaan, eveneens deze richtlijn te volgen. Met deze richtlijn kon den de heren Van Dijk (V.V.D.) en Kikkert (C.H.U.) zich verenigen, maar vooral prof. Romme (K.V.P.) en ook de heren Den Uyl (P. v. d. A.) en Biesheuvel (A.R.) hadden er bezwaar tegen en protesteeerden leven dig tegen de voorgestelde onverenigbaar heid. Staatssecretaris Schmelzer verklaar de tenslotte dat de regering zich nog eens zal beraden over deze laatste richtlijn. De staatssecretaris had betoogd, dat de De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben de Tweede Ka mer hun Memorie van Antwoord gezon den over het ontwerp van wet Bijdragen Bescherming Bevolking 1955 tot en met 1958. De ministers kunnen niet meegaan met de naar voren gebrachte redenering, dat de kosten van de Bescherming Bevol king geheel voor rekening van 't rijk zou den dienen te komen, omdat de B.B. in de eerste plaats een aangelegenheid van het rijk zou zijn. Integrale vergoeding zou in wezen alleen passen in een systeem, waar bij de organisatie van de B.B. in gemeen ten en kringen tot in détails is opgebouwd volgens centrale voorschriften en de na leving van zodanige voorschriften regel matig wordt gecontroleerd. Hiermede ge paard zou moeten gaan het nauwkeurig vaststellen door het rijk van de formaties van de staven in eLke gemeente of kring. Een dergelijk systeem zou leiden tot een hoogst ongewenst en ontoelaatbare ver starring. Hoewel dus volgens de ministers geen integrale vergoeding zal worden ge geven, dient de tegemoetkoming aan de gemeenten niet aan de schriele kant te zijn. Dit laatste zou dan ook niet het geval zijn, aldus de bewindsleden. Een eigen bijdrage van 0,25 per inwo ner voor de algemene kosten van de B.B. achten de ministers zeker niet te zwaar. Wanneer gemeenten en kringen meer per inwoner moeten voteren, kan dat een ge volg zijn van maatregelen die ook van rijkswege noodzakelijk worden geacht, in dit geval kan een correctie van de norm- uitkeringen worden overwogen. Voor maatregelen, die nuttig en wenselijk zijn en de B.B. ter plaatse ook wel ten goede komen, maar uit organisatorisch oog punt of in het kader van de noodzaak tot bestedingsbeperking niet onvermijdelijk zijn, kan het rijk de lasten niet op zich nemen. In de Eerste Kamer heeft minister Alge- ra dinsdag de verwijten, dat Zeeuwsch- Vlaanderen zou worden „achtergesteld" van de hand gewezen. Deze verwijten zijn de Zeeuwsch-Vlamingen ingegeven door komende verhoging van de veertarieven op de Westerschelde, waartegen overal in Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste tijd acties gevoerd zijn. Minister Algera zei, dat deze verwijten geen doel treffen; de regering heeft ruim 28 miljoen uitgegeven voor de verbetering van de verbindingen mei Zeeuwsch-Vlaanderen en 24 miljoen bijge past op de exploitatie-tekorten van de veerdiensten. Van achterstelling kan dus zijns inziens geen sprake zijn. Laat ons hopen, dat regering en particu lier initiatief er in zullen slagen velen van de uit Indonesië gerepatrieerde pioniers In aanwezigheid van prins Bernhard en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns. heeft de ambassadeur van Vene- P r\£? h n Advertentie Volgens een overzicht van het ministerie ran Sociale Zaken en Volksgezondheid is de stand van de werkgelegenheid thans als volgt (stand per 31 mei 1958): Werkloze mannen: 64.637 (eind april 1958 76.958, eind mei 1957 24.369 en eind april 1957 26.417). Op aanvullende werken waren werkzaam: eind mei 1958 16.534 !find april 1958 22.627, eind mei 1957 19.001 en eind april 1957 12.292). De ge registreerde arbeidsreserve was dus: eind mei 1958 81.171 (eind april 1958 99.585), ein(l mei 1957 34.370 en eipd april 1957 38.709. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg «nd mei 1958 4939 (eind april 1958 5.515, «nd mei 1957 2299 en eind april 1957 2826). Openstaande aanvragen: mannen: eind mei 1958 22.817 (eind april 1958 21.369, eind mei 1957 61.960 en eind april 1957 61.705). Vrouwen: eind mei 1958 24.063 (eind april 1958 22.497 eind mei 1957 38.643 en eind april 1957 37.641). Vergeleken met eind april van dit jaar (tussen haakjes) was de stand van de ^registreerde arbeidsreserve per 31 mei ''erdeeld naar de provincies: Groningen '291 (9535); Friesland 6007 (7775); Drente *65 (7858); Overijsel 6601 (7698); Gelder land 8407 (9872); Utrecht 3902 (4294) Noordholland 12.017 (14.601); Zuid-Holland '2N58 (15.5 69); Zeeland 2335 (3713); Noord- wabant 12.066 (14.750) en Limburg 3333 (3920). Het aantal werklozen, verdeeld naar de Provincies en vergeleken met eind april 'ossen haakjes) was eind mei: Groningen «22 (54 67); Friesland 3108 (3824); Drente f38 (2854); Overijsel 4826 (5426); Gelder- '?nd 7333 (8380); Utrecht 3594 (3966); Noordholland 11.362 (13.445); Zuid-Holland 12.408 (14.876); Zeeland 1597 (2628); Noord- Brabant 10.226 (12.427) en Limburg 3123 (3665). Op aanvullende werken werkzaam waren eind mei, verdeeld naar de provincies en vergeleken met eind april (tussen haakjes): Groningen 2869 (4068); Friesland 2899 (3951); Drente 3816 (5004); Overijsel 1775 (2227); Gelderland 1074 (1492); Utrecht 308 (328); Noordholland 655 (1156); Zuid- Holland 350 (639); Zeeland 738 (1085); Noord-Brabant 1840 (2323) en Limburg 210 (255). Op „Memorial Day" heeft president Eisenhower de eremedaille van het Amerikaanse Congres geplaatst op de kist met het stoffelijk overschot van de onbekende Amerikaanse soldaat uit de Koreaanse oorlogDeze plechtigheid werd verricht op de nationale begraaf - regering handelt in overeenstemming met de wet op de bedrijfsorganisatie. Het was zijns inziens juist, over de onverenigbaar heid een oordeel uit te spreken ongeacht de vraag of er al narigheid is gebleken. Het leek hem niet nodig te wachten tot de combinatie van lidmaatschappen tot onge wenste toestanden leidt. Prof. Romme, de heer Biesheuvel en de heer Den Uyl hadden vooral bezwaren tegen het feit dat de regering ook aan de werkgevers- en werknemersorganisaties de wenk heeft gegeven, eveneens geen Ka merleden meer in de SER af te vaardigen. De regering zelf zal harerzijds geen Kamer leden voor benoeming tot „Kroonleden" van de SER voordragen. Industrialisatienota De voorzitter der Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat het niet de bedoeling is dat de Kamer de industrialisatienota en de nota inzake de investeringsaftrek deze maand gaat behandelen. De jeugdspaarwet zal volgende week woensdag aan de orde komen. De Amerikaanse torpedobootjager Sil- verstein" komt langszij de gekapseis de onderzeeboot „Stickelback", die met elkaar in aanvaring waren geko men tijdens vlootoefeningen. De „Sil- verstein" nam de 82 opvarenden van de Stickelbackaan boord. De onder zeeboot werd op sleeptouw genomen, maar vijf en een half uur later ver dween het zwaarbeschadigde vaartuig in de golven. Nu de „Expo" steeds meer bezoekers gaat trekken, blijkt dat heel wat reizigers naar België proberen de grens over te ko men zonder van enig geldig bewijs voor zien te zijn. De gemeente-secretarie van Zundert bijvoorbeeld krijgt dagelijks 50 tot 100 mensen die niet voorzien zijn van een geldig grensdocument en die dan pro beren om via de secretarie van Zundert in de plaats van inwoning alsnog een der gelijk document te pakken te krijgen. Wordt door de desbetreffende gemeente erin toegestemd, dat een toeristenkaart aan de desbetreffende persoon wordt uit gereikt, dan geschiedt dit door de gemeen te-secretarie van Zundert. Maar de mees te grenssecretariën willen deze medewer king niet verlenen. De concertmeester van het Gelders Or kest, Simon Kooke in Arnhem, is twee kostbare strijkstokken kwijt geraakt, doordat een Amsterdamse collega, die de ze meenam om ze in Den Haag opnieuw te laten beharen, ze in de trein heeft laten liggen. De sedertdien ondernomen na speuringen hebben nog geen resultaat opgeleverd. Een van de strijkstokken was voor ruim vijfhonderd gulden verzekerd. plaats te Arlington bij Washington. Op de achtergrond de kist met het stoffe lijk overschot van de onbekende Ame- kaanse soldaat uit de tweede wereld oorlog. Beide stoffelijke overschotten zijn bijgezet naast de onbekende sol daat uit de eerste wereldoorlog. mr. A. L. de .Block, lid van de Raad van State, als voorzitter zaterdagmiddag de jaarvergadering van de Koninklijke Ver eniging „Oost en West" opende. Hij sloot zich aan bij het betoog van de heer Van Riel in de Eerste Kamer, bestaande en op elkaar goed „ingespeelde" groepen re patrianten zo min mogelijk te laten uiteen vallen en bij voorkeur als deskundigen- groep hier of elders werkzaam te doen zijn. Wil men hieraan medewerken, dan is het echter zaak, op korte termijn te hande len. Prof. De Block herinnerde in dit verband voorts nog eens aan de gironummers van zowel het Rode Kruis als van de stichting „Hulp aan landgenoten uit Indonesië". De „studiecommissie" rapporteer de dat het aantal pupillen, dat met hulp van „Oost en West" studeert, einde 1957 645 bedroeg. 53 hunner beëindigden in 1957 hun studie met succes. Gebleken is dat de Antilliaanse studenten over het algemeen een vrij lange aanlooptijd nodig hebben. Is echter de aanpassing aan het Neder landse tempo bereikt, dan verloopt de stu die vrij normaal. De Amsterdamse rechtbank heeft thans het vreselijke verkeersongeluk behandeld, dat op zondagmiddag 9 februari gebeurde od de riikswee Amsterdam-Amersfoort bii de wegafsplitsing naar Muiden. Twee uit tegenovergestelde richting komende per sonenauto's reden daar op elkaar waarbij drie personen, een echtpaar met een drie jarig zoontje, om het leven kwamen en de zes inzittenden van de andere wagen allen ernstig werden gewond. De officier achtte bewezen, dat de 34-jari- ge bloembaas T. E. L. uit Amsterdam, die geen rijbewijs bezit en bij het inhalen had getripleerd, dit ongeluk heeft veroorzaakt. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf en de maximale ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van vijf jaar. De ver dachte, die al twee vonnissen op zijn straf blad heeft staan, kon zich van het onge val niets meer herinneren. De man was op de ongeluksdag met zijn wagen, waarin drie mannen zaten die wel een rijbewijs hadden, uit de richting Naar- den gekomen. Getuigen-automobilisten hadden duidelijk gezien, zo verklaarden zij voor de rechtbank, dat hij bij het in halen volledig met zijn wagen op de bui tenste rijbaan voor het verkeer uit de rich ting Amsterdam, had gereden. Een uit de hoofdstad komende wagen, die op deze baan reed en eveneens aan het passeren was, maakte een zwenking naar links en verdachte draaide scherp naar rechts uit. De twee auto's grepen elkaar op de aan de kant van Muiden liggende rijbanen in de flank en kwamen daarna in de berm terecht. Het echtpaar, waarvan de vrouw in ver wachting was, en het jongetje overleden tér plaatse. De zes ernstig gewonde inzit tenden van de andere wagen werden naar ziekenhuizen in Amsterdam vervoerd. ■De verdachte, die twee keer zonder suc ces rijexamen heeft afgelegd dacht naar hij zeide dat het voldoende was als er iemand met een rijbewijs in zijn wagen zat als hij reed. De president vond dit een heel ernstig punt. „De bijnaam, die de Gooise tram indertijd had van „De Gooise moordenaar" kunnen wij nu wel op u toepassen", zo merkte de president op toen hij de sectierapporten over de verongelukten voorlas. De verdachte staat volgens de politie in zijn omgeving bekend als een onsympa thieke figuur: een durfal met bravour. Hij was echter tijdens de zitting uiterma- KIEL (UPI) De bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten, vice-admi- raal Pröpper, heeft dinsdag in gezelschap van de Nederlandse marine-attaché in Bonn, schout bij nacht Van der Veen, een bezoek gebracht aan de Westduitse marine in Kiel. Hij bezichtigde onder meer de marine-vliegbasis van. Kiel-Holtenau. Bij het marinemonument van Laboe legde hij een krans. Vice-admiraal Pröpper heeft maandag in Bonn besprekingen gevoerd op het ministerie van defensie. mon Bolivar aangeboden aan het ont- mgstcentrum van het Spaans, Portugees Ibero-Amerikaans instituut in Utrecht. Het portret werd door prins Bernhard onthuld. De prins wees er bij die gele genheid op, dat hij een groot bewonde raar van de figuur van Simon Bolivar is en gaarne uitdrukking wilde gevan aan zijn gevoelens van sympathie voor deze belangrijke zoon van Caracas. De Prins zei onder meer het te waarderen, dat het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans instituut een tentoonstelling heeft georga niseerd van publikaties, foto's en andere documenten die betrekking hebben op Bo livar en waarvan, naar de mening van prins Bernhard, de Nederlanders veel kun nen leren over een historisch figuur waar aan men, volgens hem, in Europa veel meer aandacht zal moeten schenken. De directeur van het instituut, prof. dr. C. F. A. van Dam, wees er in een toe spraak op, dat in het gebouw, gewijd aan de studie van de taal en cultuur van de Spaans sprekende volkeren, het beeld niet mocht ontbreken van wat hij noem de de geniale vertegenwoordiger van die cultuur en taal op Amerikaanse bodem. Simon Bolivar, zo zei prof. Van Dam, was niet alleen krijgsman, maar ook de vurige beschrijver van die strijd in redevoerin gen, brieven en proclamaties en zelfs zo nu en dan in geschriften van litterair ka rakter. De ambassadeur van Venezuela, Julio Al fredo de la Rosa, noemde enkele bijzon derheden over het portret, dat Bolivar voorstelt in het jaar 1825, na de grootste onafhankelijkheidsstrijd. In het jaarbeursgebouw aan de Croese- laan in Utrecht heeft de directeur-generaal van Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der kwast dinsdag de derde „Techni- Show", een tentoonstelling van technische apparatuur, geopend met een toespraak, waarin hij gewezen heeft op de belangrijk heid op bedrijfseconomisch gebied van deze tentoonstelling. De activiteiten van de handel worden zei hij op gelukkige wijze aangevuld met de voorlichting die een expositie als deze Technishow biedt. Dat de handel een grote betekenis ziet in deze voorlich ting, meende de spreker te mogen aan duiden met de oprichting van de stichting „Het Technisch Centrum" door impor teurs van de op de tentoonstelling aan wezige machines en gereedschappen. Hij achtte dit uitermate belangrijk. Immers, zo constateerde hij, het is zeer gewenst, de afnemer reden tot tevredenheid en mogelijk tot het gewenste rendement geeft. Drs. Van der Kwast bracht hierbij in herinnering, dat in de Industrialisatie nota een indrukwekkend hoog getal be cijferd is voor de investeringen in de ko mende jaren, die onze economie op gang moetgn„h,Qu<?en... te zwijgzaam en zat nerveus op zijn nagels te bijten. De man heeft nog steeds zijn werk niet hervat als gevolg van een ze nuwschok. Het tripleren alleen achtte de raadsman niet voldoende bewijs voor verdachtes schuld aan het ongeval. Verdachte had door scherp naar rechts uit te wijken weer op zijn rijbaan willen terugkeren. Zo de rechtbank dood door schuld toch bewezen achtte verzocht hij een voorwaardelijke straf op te leggen. Gezien zijn psychische toestand is verdachte volgens pleiter ze ker al belangrijk gestraft. Uitspraak 17 juni. In de vergadering va- de Tweede Ka mer is dinsdagmiddag mededeling gedaan van de ontvangst van een brief van de opperste Sovjet inzake opslag van kern wapens in West-Duitsland. De voorzitter stelde voor, deze brief op de griffie ter inzage van de Kamerleden te leggen, maar de heer Bakker (comm. groep-De Groot) stelde voor het epistel te doen vermenigvuldigen en hem een punt van beraadslaging te maken. De voorzitter antwoordde, dat het tech nisch onmogelijk is het stuk te doen druk ken, omdat het in het Russisch gesteld is en er geen vertaling is bijgevoegd. Een vertaling komt echter wel voor in een mededelingenblad der Russische am bassade. De heer Bakker zou aldaar kun nen vragen dit aan de Kamerleden te doen zenden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijland (Fr.) Ph. J. Stout- jesdijk te Lobith. Aangenomen naar Zeist (vac. A. de Vries) A. H. Lentz te Hellendoorn. Bedankt voor Hoogeveen (vac. G. C. Se- verijn) J. Koele te Nijkerk. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Examen. Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het doc toraal examen theologie ds. J. Faber te Deventer. Vrqe Evang. Gemeenten Beroepen te Bussum W. de Goede te Oude-Bildtzijl. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Ede F. Mallan te Bruinisse. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Kampen E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum. Geref. Kerken Beroepen te Woerden (vac. P. de Bruijn) dr. J. M. Vlijm, laatstelijk missionair predi kant, woonachtig te Zeist. De tentoonstelling van werken van de expressionistische schilder O. Kokoschka, die deze zomer in het Haags Gemeente museum wordt gehouden, zal worden ge opend op 1 augustus 1958. De opening van de expositie is enige tijd uitgesteld, omdat Kokoschka met tweehonderd leerlingen van zijn instituut nog een bezoek aan deze tentoonstelling wilde brengen, die op het ogenblik in Wenen is opgesteld. at steeds meer heren-van-standing, die verigens in het geheel niet voor enige en tallen papiertjes van duizend opzij aan, zich kleine en onaanzienlijke auto- ies aanschaffen, omdat steeds meer pat ers in steeds langere, kleuriger en zwaar- er-vernikkelde sleeën gaan rijden. De waar-vernikkelde super-Kapsonus-de- Lxe wagen gaat steeds meer gelden als het iterlijk kenteken van de nouveau riche, de arvenu, de opschepper. Dit wordt, zo vertelde mij deze deskun- ige, een steeds duidelijker en voelbaarder robleem, vooral in Londen en Parijs, waar og veel gefortuneerde lieden van het def tige slag leven, die wars van uiterlijk ver toon zijn en die daarom niet wensen rond te rijden in een voertuig dat juist op zulk vertoon is gericht. Bij ons in Nederland is deze tendenz tijd sterk geweest. De Nederlandse volks aard, diep beïnvloed door Calvinistische opvattingen, heeft het uiterlijk vertoon van welvaart steeds geschuwd. Bij ons zijn het dikwijls juist de oudste, dodelijkste en kapitaalkrachtigste zaken in wier kantoor geen blind paard schade kan aanrichten, en wie van huis uit, van geslacht op ge slacht, gefortuneerd is, ziet men zelden zich buitenshuis zich aan het al te vette der aarde te goed doen Het openlijk manifesteren van vele ver worvenheden is altijd bewijs van parvenu schap. Dit geldt zoivel voor de plakplaat jes op de achterruit van de auto, die den volke kond' moeten doen van de „bereisd heid" van de automobilist in kwestie, als vpor de kleurige koffer etiketten die de zelfde strekking hebben, als voor het dra gen van te opzichtige kleren en te veel ju welen. Het geldt zowel voor veel eten en drinken als voor het ganse gedrag waarvan men temidden van vreemden blijk geeft. Dit Iseen oud verschijnsel, dat zich nu blijkbaar tot de autobranche gaat uitstrek ken: de show-off tvagen wordt een tè zicht baar bewijs van parvenuschap. Show-off is het juiste woord, want die auto's worden alleen gereden om welstand le suggereren. Ik hoorde onlangs een voor dracht van een verkoop-psycholoog, die verklaarde dat het grootste deel van juist de duurdere artikelen die gekocht worden, uitsluitend worden gekocht met de be doeling om anderen te imponeren en om daardoor zichzelf, ook in eigen ogen, te onderscheiden van de omgeving. „Geen vrouw" zo zeide hij „zou een mink-jas dragen als anderen daardoor niet geïmporteerd worden. Niemand gebruikt parfum voor zichzelf. Een man die op een onbewoond eiland woonde zou geen gou den sigarettenkoker of aansteker gebrui ken. Geen vrouw op zo'n eiland zou ju welen dragen". Het is allemaal oud nieuws; toch is het goed er eens over na te denken. Wij zijn met al onze praatjes en preten ties zo verschrikkelijk kinderachtig. Elias dl Op het negenentwintigste bibliotheek congres dat in Den Haag gehouden is heeft de heer J. M. M. Hornix, bibliothecaris van de katholieke economische hogeschool te Tilburg, een referaat gehouden waarin hij onder meer zei dat ook het bibliotheek wezen zich in een crisis bevindt, eigenlijk is het beter te spreken van bibliotheekle ven; immers, stond vroeger het boek in het middelpunt, thans gaat het om het zoeken naar de juiste menselijke verhoudingen, zowel wat de cliëntèle al de medewerkers betreft. De klantenkring kan men uitbreiden door de methode van de public relations, die vooral de jeugdigen trekt, of door be nadering van de enkele mens, hetgeen veel van het personeel vergt. Het is wenselijk, aldus de heer Hornix, de democratiserende werking der bibliotheken vast te leggen in een wereldcharter voor bibliotheken. Na het referaat van de heer Hornix werd de algemene ledenvergadering der Neder landse vereniging van bibliothecarissen gehouden, 's Avonds volgde een ontvangst door het gemeentebestuur van Den Haag. Er zijn enkele woorden die blijkbaar omzettingen van andere zijn: bijna is zulk een omzetting van nabij, door midden van middendoor en overdwars van dwars over. Wanneer men nu in het Deens trindt om ontmoet in de be tekenis van rondom, is men geneigd in omtrent ook zulk een omzetting te zien. Het woord trent is in het Nederlands behalve in dit ene woord geheel uit gestorven. Het Engels kent trend: bocht; in Duitse dialecten is trent: om trek. Omtrent is dus vrijwel hetzelfde als: rondom. Het wordt in onze taal steeds meer verdrongen door omstreeks, dat afgeleid is van het vroeger ook in het enkelvoud voorkomende woord om streek voor omgeving. i

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5