Horen en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem De dichter en impresario Ernst Krauss overleden Knutselaars!... SNELFIX Ceta-Bever Importeur van ballet in ons land Kort en bondig WOENSDAG 4 JUNI 19 5 8 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Vrede en vechten Vertrouwde naam uit de ether verdwenen De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Rutger Schoute vierde zilveren jubileum Beroemdheden Amerikaanse filmploeg naar Nederland „Ballet der Lage Landen" Raymond Westerling als operazanger Resultaat van expositie „Kunst en Bedrijf" Steun Wettig Gezag" wordt opgeheven lijmt ZONDER klemmen! es vervolgverhaal Het filmprogramma van dinsdagavond bestond ook dit keer uit een aflevering van de serie, welke aan de verdediging van Europa is gewijd. Ditmaal was de Middellandse Zee het onderwerp van een beschouwing in de meest letterlijke zin van het woord. Met beproefde (Duitse) gedegenheid werden de veiligheidsmaat regelen in het gebied van de Méditerranée onder het oog gezien. Na dit bewijs van „het streven naar vrede door veiligheid" voerde de Ameri kaanse film „De rode lawine" ons terug naar de tijd waarin er nog gevechten tus sen blanken en roodhuiden waren. Ze ver telde van de dramatische ontmoeting tus sen een patrouille Amerikaanse soldaten en Indianen welk treffen geen der Yan kees overleefde. De spanning beheerste heel deze lang niet kwaad gemaakte „Wes tern". Beeldschermer Een vertrouwde naam is uit de omroep programma's verdwenen. Het is die van de Luxemburgse dirigent Henri Pensis, die dezer dagen op achtenvijftigjarige leeftijd overleden is. Henri Pensis was een van de veteranen uit de Europese om roep. We hoorden het eerst van hem toen hij als concertmeester optrad in het om roeporkest van de Werag in Keulen, zoals de omroeporganisatie daar voor de komst van Goebbels' marionetten heette. Na de stichting van de „Compagnie luxembour- geoise de radiodiffusion" werd hij be noemd tot eerste dirigent van het tot een volledig symfonieorkest uitgegroeide om roeporkest en tot chef van de muziekafde ling van dat station. Hij groeide met zijn taak mee en de nauwelijks dertigjarige, die voor de oorlog nog ouvertures, karak terstukjes en operafantasieën op zijn re pertoire had staan, werd allengs een inter nationaal bekende dirigent. In de oorlogs jaren volgde hij de groothertogelijke fami lie van zijn land naar de Verenigde Staten, waar hij veelvuldig optrad. Onmiddellijk na de wedergeboorte van Radio-Luxem burg in 1945 nam hij zijn oude werk weer op. Hij deed bijzonder veel voor de ont plooiing van de organisatie Jeunesses musicales, die daardoor bij Radio- Luxemburg een vast steunpunt vond. Hij moedigde jeugdige componisten aan door hun partituren geregeld te spelen. Van tijd tot tijd organiseerde hij com positiewedstrijden, waaraan de muziek liefhebbers een fameus Concerto voor strijkers, blazers en slagwerkers van Francesco Donatoni en een Symfonietta van onze landgenoot Luctor Ponse danken. Behalve de moderne Fransen dirigeerde Pensis ook veel werk van Malipiero en van hedendaagse Slavische componisten. De namen van Hendrik Andriessen, Wil lem Pijper en Henk Badings komen door zijn toedoen in de muziekbibliotheek van de Villa Louvigny eveneens voor. Zonder hem en zijn orkest zouden de Luxemburg se componisten René Mertzig, Jules Kru- ger en Norbert Hoffmann niet eens hebben kunnen bestaan. Radio-Luxemburg ver liest in Henri Pensis een geestdriftige en onvermoeibare medewerker, de luisteraar een toegewijde en vakkundige dienaar van de goede muziek. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.0 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.35 Water standen. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Jubileumvergadering Ned. Chr. Boe- ren- en Tuindersbond. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianorecital. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Alt en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-orkest. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoor zoeken. 21.30 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsla gen. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek.7.20 Gram. VPRO: 7.50 Meditatie. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Eten over de gren zen, causerie. 11.15 Viool en piano. 11.45 Het ver keersongeval, causerie. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Pianospel. 12.50 Opening van de sodafabriek te Delfzijl, rep. 13.00 ork. 13.55 Beursber. 14.00 Blaastrio. 14.30 Voor de Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole vrouw. 19.00 Logboek Bevrijding 1945. 15.40 Mez- zo-sopr. en piano. 16.00 Gram. 16.10 Voordr. 16.30 Theater-ork. en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en sol. 21.00 Voordr. 21.15 Dansmuziek. 21.45 Act. 22.00 Viool en clavecimbel. 22.15 Ziekenomroepen Nederland, klankb. 22.35 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.43 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Jeugd en muziek. 14.30 Franse les. 14.45 Jeugd en muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Jeugd en muziek. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Voordr. en muz. 17.00 Nieuws. 17,10 Gram. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Caus. 20.15 Missiemontage. 20.45 Verz.progr. 21.30 Jazz- muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio-Universi teit. 22.30 Viool, zang en fluit. 22.45 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. NCRV: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Film bespreking. 20.45 Tekenfilm. 21.30 Cabaret. 22.00 Dagsluiting. Advertentie Van Nelle bestellen Filmfestival. Op het filmfestival van Stratford-on-Avon zullen de Verenigde Staten zijn vertegenwoordigd met „The old man and the sea" van Ernest Heming way. De hoofdrol in deze film wordt ge speeld door Spencer Tracy. Aanvankelijk zou „The old man and the sea" op het fes tival van Brussel worden vertoond. Het filmfestival van Stratford-on-Avon wordt gehouden ter gelegenheid van het jaar lijkse Shakespeare-festival. Op zeventigjarige leeftyd is dinsdag middag in zyn woning te Amsterdam over leden de heer (Karl) Ernst Krauss, een be kende impresario. Ernst Krauss werd 8 augustus 1887 in het dorpje Eberbach in Zuid-Duitsland, gelegen in het oudste gedeelte van Würt- temberg, geboren. Oorspronkelijk was hij naar familietraditie voor het onderwijs bestemd, maar Krauss wilde koopman worden, de wereld zien. Hij studeerde aan de hogeschool te Mannheim handelsweten schappen, rechten, psychologie en kunst geschiedenis en bij Gothein in Heidelberg staathuishoudkunde. Hij maakte vele bui tenlandse reizen, kwam in 1915 naar ons land en vestigde hier een concertdirectie. De VARA-musicoloog cn pianist Rutger Schoute vierde dezer dagen zijn zilveren jubileum in dienst van de socialistische omroepvereniging. Zijn huldiging werd door talrijke vrienden en relaties be zocht, wat geen wonder mag heten, want Schoute is niet alleen een belangrijk man op een vooruitgeschoven post in het rijk der muziek, maar hij is vooral een vrien delijke, bescheiden en geestige persoon lijkheid gebleven temidden van het door zijn aard altijd wat lawaaiige omroepbe drijf. Schoute kent dat bedrijf als weinig anderen en de luisteraars profiteren bijna dagelijks van volledige vakkennis. Niet al leen omdat de heer Schoute zelf een ge duchte repertoirekennis bezit en tevens een bekwaam pianist is, met name in be geleidingen, maar vooral omdat de jubi laris een virtuoos-mag heten in hat vin den van die vormen van muzikale voor lichting .welke het beste effect sorteren, namelijk het bijbrengen van een voor de radioluisteraar onontbeerlijk muzikaal abc, ook wanneer die luisteraar zich van zijn sluimerende belangstelling daarvoor zelf niet bewust is. Schoute gebruikte daarvoor tal van series zoals „Ad libi tum". Maar zijn beste vondst is wel de bekende „Spontane reacties". Daarin confronteert hij telkens twee er varen musici al improviserend met voor hen meestal onbekende muziek. Het ge heim van het welslagen van dat program ma schuilt evenwel niet alleen in het ver rassingselement der antwoorden. Het is vooral Schoute's eigen commentaar, al tijd wat aarzelend geformuleerd en uitge sproken, maar juist zo sympathiek, om dat het nergens apodictisch wordt, dat de „Spontane reacties" een eigen bekoorlijk heid verleent. Schoute tevens medere dacteur van de zich nu al jarenlang hand havende wekelijkse rubriek „Artistieke staalkaart" is daardoor niet alleen een radiomusicus, maar ook een radiospre ker par excellence. Dergelijke figuren zijn in dit medium ten behoeve van de volksontwikkeling zo schaars, dat wij de jubilaris nog lang hopen te behouden. Golfbreker Vorig jaar vierde hij zijn veertigjarig jubileum als organisator van kunstmani festaties en zijn gouden jubileum als let terkundige. In 1917 heeft hij samen met de toenma lige burgemeester van Egmond aan de Hoef, mr. Paul van Sonsbeeck, de „Eg- mondse Kunstkring" opgericht. In de twin tiger jaren heeft hij een honderdtal con certen, toneelvoorstellingen en dansavon den in de Noordhollandse badplaatsen, maar ook in de grote kerken te Alkmaar en Haarlem en in de Kurzaal te Scheve- ningen georganiseerd. Daarnaast verzorg de hij in eigen onderneming tournees door het gehele land. In het najaar van 1927 bracht hij zijn inmiddels internationaal geworden en tot grote omvang gegroeide concertdirectie onder in de naamloze ven nootschap. Gedurendè het veertigjarig be staan daarvan heeft hij om en nabij vijf tienduizend voorstellingen van een dui zendtal solisten en ensembles in ongeveer vijftien landen georganiseerd, vooral op het gebied van de danskunst. Bovendien schreef hij boeken, vooral ge dichten. Zijn eerste boek behaalde binnen twee jaar vier, zijn boekje „Holland" drie herdrukken. Meer dan een dozijn werken zijn er van hem verschenen, waarvan zeven verzenbundels, een bloemlezing in een op lage van vijfentwintigduizend exemplaren, een populair-wetenschappelijk werk in een editie van vijftienduizend exemplaren en een biografie van Anna Pavlova, wier ma nager hij was, ook voor het buitenland. Zijn geschriften zijn in ongeveer een kwart miljoen exemplaren over de gehele wereld verspreid. Ernst Krauss introduceerde in ons land talloze beroemdheden, om behalve Anna Pavlova slechts enkele namen te noemen: Fjodor Sjaljapien, Benjamino Gigli, Tita Ruffo, Adolf Busch, Bronislav Huberman, Tito Schipa, Heinrich Schlussnus, Richard Crooks, Jan Kiepura, Béla Bartók, Paul Hindemith, Mad. Charles Cahier, Walter Gieseking, Julius Patzak, Moura Lym- pany, Alexander Brailovsky en vele an deren. Hij maakte tournees met vooraan staande orkesten, koren, operagroepen, to neelgezelschappen en balletten met Max Reinhardt, Leopold Jessner, Herman Thi- mig, Henny Porten. Harry Liedke, Alexan der Moissi. Paul Wegenner, Albert Basser- mann, het Weense Burghtheater, de Ween- se Staatsopera enzovoorts. Onder zijn auspiciën werkten verder de solisten Ye- hudi Menuhin, Jan Kubelik, Erna Sack Jozelf Schmidt, Alexander Borovsky, Vic toria de Los Angeles, Max Kloos, Szymon Goldberg, Lili Krauss, Andres Segovia, Cor de Groot, Willem Andriessen. Clara Haskil benevens de dirigenten Willem Mengel berg, Pierre Monteux, Hans Pfitzner. Ar thur Iionegger, Herman Abendroth, Ernst von Dohnanyi en Hans Knappertsbusch. Op het domein van de lichtere kunst stel de hij tournees samen voor Grock, Duke Ellington, Jack Hylton, Mistinguett, Bar nabas von Geczv en zijn orkest. Ernst .Krauss heeft voorts Nederland met de danskunst uit alle delen der wereld in aan raking'gébracht. Méér dan driédufèend voorstellingen van balletgroepen en solo dansers heeft hij gedurende zijn veertig - iarige werkzaamheden op dit gebied in Nederland georganiseerd en het dubbele in het buitenland. Met Edith von Schrenk, de Baltische danseres. Gertrud Leistikov en Sent M'Ahesa is. hij begonnen. Spoedig volgden tournees van Anna Pavlova met haar ballet, ook in het buitenland. Door Ernst Krauss werd het eerste grote Ballet van Monte Carlo voortzetting van de groep van Diaghilev onder leiding van kolonel De Basil en René Blum op inter nationale tournee gebracht. Hij introdu ceerde hier het Metropolitan-Ballet, de balletten van Kurt Jooss en Trudi Schoop, Tamara Toumanova, de Ballets des Arts de Paris, de Ballets des Champs-Elysées. het Ballet de Paris van Roland Petit, het Koninklijk Deens Ballet, de groep van Me- naka met achthonderd voorstellingen in geheel Europa, het New York City Ballet. Susana y José, die hij zeven jaar geleden Regisseur George Stevens, die bezig is met de opnamen van de Anne Frank-film zal, vergezeld van de 18-jarige Millie Per kins, die de rol van Anne Frank vervult, op woensdag 9 juli op Schiphol aankomen. Stevens zal een uitgebreide eigen techni sche staf meebrengen, hetgeen niet weg neemt, dat de directie van de Fox film Corporation in Amsterdam de opdracht heeft ook hier nog 35 Nederlandse tech nici te engageren. Voorts moet zij pogen beslag te leggen op allerlei oorlogs-attri- buten, die voor de opnamen in Amsterdam nodig zijn, zoals 10 oude fietsen, 3 karren met paarden, 2 oude kinderwagens, 5 oude militaire vrachtwagens met gasgenerato ren, zoals die door de Duitsers werden ge bruikt, 2 volkswagens uit de oorlog, rug zakken e. d. Naar bekend zullen in het hartje van de zomer bij het Anne Frankhuis ook winter- opnamen gemaakt worden. Daartoe wordt in juli 15.000 kg. kunstsneeuw uit de Harz aangevoerd, een mengsel van gips en mar mer, „dat altijd wit blijft." Het „Ballet der Lage Landen" onder ar tistieke leiding van Macha ter Weeme zal op dinsdag 10 en woensdag 11 juni in Theater Carré in Amsterdam twee open bare voorstellingen geven. Op dinsdagavond zullen de Nederlandse premières plaatshebben van „Ommegang" van de Nederlandse Amerikaan Lucas Ho ving op muziek van Wolfram Tiirstenau en „Kringloop" van Robert Kaesen op muziek van Elgart en Albertine. Verder hebben in dit programma reprises plaats van „Les Sylphides" van Fokine op muziek van Chopin, de grand pas de deux uit „De notenkraker op muziek van Tsjaikofski, ..Straatspelletjes" van Walter Gore op mu ziek van Ibert en „Pavane voor een dode geliefde'' eveneens van Walter Gore op muziek van Bocai. Advertentie Van Nelle bestellen ontdekte, José Greco met zijn Spaan en semble, La Argentinita, Mariemma, José Torres, Esmeralda, de Sacharoffs, Harald Kreutzberg, Yvonne Georgi, Ilse Meudtner, Chaja Goldstein, het. Zweeds Danstheater en talrijke dansers uit India. Zoals reeds uit de bovenstaande cijfers en gegevens blijkt heeft Ernst Krauss zich vooral als de promotor van de danskunst in ons land buitengewoon verdienstelijk gemaakt. Aan zijn toedoen is het te dan ken, dat het Nederlandse publiek voor het eerst in de eigen steden m.et de grote werken en figuren van het zogeheten klas sieke ballet kon kennismaken. Voordien werd ons land bij gebrek aan belangstel ling stelsebnatig overgeslagen. Hij heeft met deze door liefde gedragen onderne mingen grote financiële risico's gelopen, dikwijls door middel van een soort „kop pelverkoop" met populaire toneelspelers, zangers of instrumentalisten zorgend voor voldoende bezette zalen. Het is bekend, dat hij de laatste tijd bezig was aan zijn me moires. Het is te hopen, dat de reeds ge- reèdg'éKomèn 'fragmenten hiemiari' en zijn verdere boeken en bescheiden in een open bare verzameling opgenomen zullen wor den, in het Toneelmuseum bijvoorbeeld, dat thans een nieuwe behuizing krijgt, omdat daarin voor latere geschiedschrij ving van het theaterleven een schat aan gegevens ligt vervat. Ernst Krauss mag met recht de importeur van het thans in brede lagen der vroeger afzijdige bevol king gewaardeerde ballet in Nederland ivorden genoemd. Hij heeft ook veel ge daan voor het bevorderen van de reputatie van de Nederlandse danskunst in het bui tenland, door het organiseren van tour nees van bovenvermelde solisten en groe pen, aanvankelijk het gezelschap van Yvonne Georgi en het Ballet der Lage Landen, vervolgens van het Nederlands Ballet, dat hij gelegenheid tot optreden in Duitsland, Zwitserland, Luxemburg en België bood. Met Ernst Krauss is een in balletomane kringen zeer beminde figuur heengegaan. „Wat doet u nou met al die ballonnetjesvroeg XJmpie. De ballonnenman lachte en schoof het raam van zijn werkkamer open. „Dat zal ik je laten zien", zei hij. Toen nam hij wat ballonnetjes, die hij zojuist gevuld had, hield ze aan de touwtjes buiten het raam en liet ze los. Onmiddellijk vlogen ze omhoog, de vrije lucht in. „Zie je", zei hij. „Dat doe ik er mee". 26—27 Advertentie Van Nelle bestellen De gewezen kapitein Westerling zal vol gens het ANP, zijn debuut maken als operazanger. Op 10 juni vertolkt hij in het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage de hoofdrol in „Tqs- ca" van Puccini met als tegenspeelster de eerste sopraan van de Muntschouwburg in Brussel, Huberte Vercray. De kosterrol wordt gezongen door Jos Burcksen, terwijl de Scarpia-partij door Kees Berger wordt uitgevoerd. Aan deze opvoering zullen het Verdi koor en het Rotterdamse Kamerorkest on der leiding van de dirigent Coen Ruiven kamp, die de algemene leiding heeft, hun medewerking verlenen. Op 8 juni zingen Westerling en Huberte Vercray in „Concordia" te Breda met me dewerking van de Bredasche Opera en het Rotterdamse Kamerorkest. Als resultaat van de expositie Kunst en Bedrijf, die de gelijknamige stichting eni ge tijd geleden voor het Nederlandse be drijfsleven in Pulchir Studio in Den Haag heeft gehouden, zijn bij haar aanvragen om advies en bemiddeling bij het verle nen van opdrachten aan kunstenaars voor een totaal bedrag van ongeveer twintig duizend gulden binnengekomen. Dit heeft betrekking op een twintigtal objecten, va riërend van tweehonderd tot drieduizend gulden. De stichting had deze drukbezoch te tentoonstelling gehouden als poging om de nadelige gevolgen van de bestedings beperking voor de kunstenaars (onder meer annulering van opdrachten) te be strijden. 1 k J»|,K\ IL/iki^ JwUwQo I Het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" zal per 30 juni worden opgeheven. De voorzitter ir. J. B. G. M. ridder De van der Schueren, zal in het laatste num mer van het officiële orgaan „De Vrijheid" persoonlijk namens de nationale raad en het nationaal bestuur afscheid nemen van de vrijwilligers. Het besluit tot opheffing is genomen, zo deelt de voorlichtingsdienst van het in stituut mede, „aangezien de regering van oordeel is dat er voor het instituut geen taak meer overblijft om als bemiddelend en verbindend orgaan te fungeren tussen Nederlanders, die vrijwillig steun aan dat gezag willen verlenen, en de regering. ,Dit geldt zowel ten aanzien van de nationale reserve nieuwe stijl als van de andere re servediensten". Zelfbediening. De politierechter in Eindhoven heeft twee huisvrouwen uit Valkenswaard en Eindhoven verboden voortaan zelfbedieningszaken en waren huizen te betreden. Beide vrouwen zijn herhaaldelijk betrapt op winkeldiefstallen, zowel in Eindhoven als in Helmond. Ze kregen tevens een boete opgelegd van 50,-. Burgemeestersambt. Met ingang van 16 juni is benoemd tot burgemeester der gemeente Nistelrode (N.Br.) de heer H. M, A. C. de Wit, die thans hoofdcommies is bij de juridische afdeling van de Planologische dienst bij de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. De heer De Wit is lid van de K.V.P. en woont in Den Haag. Slang in de keuken. Een bewoonster van een flatgebouw aan de Schiedamsevest in Rotterdam vond vanmorgen in de keu ken van haar woning op de zesde etage in een kartonnen doos met aardappelen een slang. De politie rolde de doos met de slang in een deken en bracht het geval naar de diergaarde Blij dorp. Daar consta teerde men, dat het dier een Italiaanse ringslang is, die met aardappelen uit Italië was meegekomen. Het niet giftige reptiel is ongeveer een halve meter lang. Sirene sprong uit elkaar. In Apel doorn is tijdens een controle een lucht alarmsirene van de B.B. door onbekende oorzaak uit elkaar gesprongen. Hoewel zich op dat moment veel mensen op straat be vonden werd niemand door de rondvlie gende stukken gietijzer, waarvan sommige ter grootte van 20 cm., getroffen. Slechts matrasgoed en enkele ruiten moesten het ontgelden. Aardappelen terug uit Engeland. De 757 ton metende Britse vrachtboot „Swifl" is dinsdag uit Londen naar Harlingen ve trokken met 400 ton oude aardappelen, die in Londen als gevolg van een staking niet kunnen worden gelost. De lading is veer tien dagen geleden' in Harlingen aan boord genomen. Minister Van der Meer. De regerings voorlichtingsdienst Nederlandse Antillen heeft medegedeeld, dat de Antilliaanse mi nister van justitie, mr. S. W. van der Meer, dinsdagmorgen voor dienstbesprekingen naar Nederland is gereisd. Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie 18. Want Patsy wilde alleen zijn en Cynthia's vrolijke nonchalance over allés en nog wat, zou haar ergernis over het gebeurde van die dag alleen maar onder streept hebben. Het was kil en Patsy rilde een beetje, zodat zij de kraag van haar kameelharen jas dichter om de hals trok. Plotseling bleef er een kleine zwart sportwagen bij de bushalte staan en een stem vroeg: „Richting Hounslow?" „Ja," zei Patsy. „Stap dan in," ging de stem voort. „Juffrouw Ayl- mer geloof ik, hè?" En Patsy herkende Maynard. Toen zij in de wagen stapte, zei zij: „Dank u," en voegde er toen een beetje onhandig, niet wetend hoe zij hem noemen moest, aan toe: „mijnheer Maynard." „Buiten de cockpit, Bill, hoor," zei hij. „En hoe heet jij buiten de kombuis?" „Patsy." „Vond je het prettig, Patsy?" „Buitengewoon." „Behalve dan vandaag, hè?" vroeg hij. En toen zij niets zei, voegde hij er aan toe: „Het speet me van die stotende rit, die we gemaakt hebben. Prentice vertelde mij, dat ik achterin een ongeval veroorzaakt had." „Je bedoelt dat gevallen blad?" „Precies. Een van de meisjes vond mijn manier van vliegen een beetje vreemd." „Dat was ik," zei Patsy. „Het was mijn fout. Al les ging over de nieuwe stoelbekleding en het vloer kleed. Mijnheer Prentice was nogal boos op mij." „Het spijt me dat ik je moet tegenspreken," zei hij lachend. „Het was mijn fout. Ik heb vroeger op watervliegtuigen gevlogen. Dit was eerst mijn twee de tocht met dit toestel. Ik ben dus eigenlijk ook een nieuweling." „Maar ik zie niet, hoe het jouw fout zou kunnen zijn," zei Patsy. „Dat is alleen maar, omdat je vandaag je eerste vlucht maakte. Je zult gauw genoeg bemerken, dat het niet alleen het weer is, dat de vlucht soms een beetje moeilijk maakt. Het kan ook de piloot zijn." „Oh, maar ik ben er zeker vanbegon Patsy, maar hij onderbrak haar. „Gewoonlijk doe ik niet zulke vertrouwelijke mede delingen aan in opleiding zijnde stewardessen. Of aan wie ook, wat dat betreft. Maar ik had het idee, dat jij je ongerust maakte. Over dat laten vallen van het blad, bedoel ik." Hij zweeg even. „Deed je dat ook?" „Och", zei Patsy, voelend, dat zij een kleur kreeg. „Ik dacht, dat. „Dus je deed het wel! Nu, dat is absoluut niet no dig omdat het zeer zeker jouw schuld niet was. Ik miste de startbaan. Prentice zei, dat wanneer ik een volle lading passagiers had gehad, we op twee moto ren misschien niet meer omhoog hadden kunnen ko men om nog eens een rondje te maken." Hij lachte. „Maak je niet benauwd. Hij wordt er voor betaald om dergelijke dingen te zeggen en de piloten op hun qui vive te houden. Niet, dat ik mezelf excuseren wil, maar daar we blind vlogen.." „Het moet erg moeilijk zijn om in het geheel niet naar buiten te kunnen zien!" Hij glimlachte weer eens. „Als je alleen maar twee motoren aan één kant hebt en je moet een daling ma ken op je instrumenten, dan is het inderdaad niet ge makkelijk! Ik stelde eerst het hoogteroer te veel bij en wipte de vleugels op. Prentice noemde dat ruw. M. a. w. ik was erg onhandig. Maar als het al moei lijk voor mij was, dan moet het voor jou nog moei lijker zijn geweest te proberen onder die omstandig heden lunches te serveren. „Was het dus vandaag erger dan nou b.v. boven de Atlantische Oceaan?" Patsy stelde de vraag, die haar nog altijd ongerust maakte. „Op de hoogte, waarop wij vlogen, behoorde het normaliter heel rustig te zijn. Natuurlijk krijg je wel eens tijdelijk minder goede omstandigheden, maar dan moet je even niet met dienbladen rondgaan. „Hij keek haar een ogenblik van terzijde aan. „Wat is er aan de hand? Voelde je je onpasselijk?" „Ja..." begon Patsy, maar hij benam haar de ge legenheid verder nog wat te zeggen door te vragen „Woon je hier in de buurt?" „Nog zowat een kilometer verder". „Dan zal ik je er even brengen". Patsy mompelde iets van geen moeite doen, maar hij onderbrak haar met een kort: „Hierin?" en toen Patsy knikte, voegde hij er met een glimlach aan toe: „Dus je ziet wel, wie zich ook ongerust behoeft te maken... jij niet!" Toen de auto de laan indraaide, waar het huis van mevrouw Waterhouse gelegen was, dacht Patsy over de opvattingen van deze piloot die zich zorgen maakte over de gevoelens van anderen. Hoe geheel anders was hij dan Prentice; openhartig en zonder aanstel lerij. Hij moest ongeveer drie of vier jaar ouder zijn dan de chef van de opleidingen. Misschien, dacht Patsy bij zichzelf, toen de wagen tot staan kwam voor het huis van haar hospita, waren het die drie of vier jaar verschil, die sommige piloten in staat stelden zich dergelijke uitstekende menselijke kwaliteiten eigen te maken. Patsy had overigens niet veel tijd zich in dergelijke beschouwingen met betrekking tot de karaktereigen schappen van piloten te verdiepen. Want reeds de vol gende dag moesten zij zich melden bij een zaak in Regent Street, waar haar de maat genomen zou wor den voor haar uniform en toen scheidde nog slechts een enkele week haar van het examen. „Kijk me dat eens even!", zei Cynthia, toen de laat ste les voorbij was en zij voor het aankondigingen bord stonden, waarop het uitvoerige examen program ma van Crosbie was vermeld. Zij wees naar de ko lom, die begon met 3 oktober. „Mondeling. Examina toren: de heren Crosbie en Simmons. Die Simmons, dat is de man met het borstelige snorretje, die lid was van het Selectie-Comité, weet je nog wel? En de plaats van de terechtstelling is nog wel het Bevoorra dingsbureau zelf. Is me dat even erg?" Patsy knikte heftig instemmend. „Ik zou wel eens willen weten, hoe ze al die onder werpen kunnen uitdenken, alleen maar om de doods strijd te rekken", ging Cynthia voort. „Bediening: theoretisch, en bediening: practisch". En, nee zeg, kijk daar eens even. „Administratie van een vlieg veld en het optreden in Noodgevallen". En wanneer we soms mochten denken, dat het zo gemakkelijk zou zijn: „Muntsoorten en internationale bepalingen". En oh, dan ook nog onze dierbare dokter: „Eerste hulp en een uur praktijkl" (Wordt vervolgd) WOENSDAG 4 JUNI Stadsschouwburg: Toneelvereniging „J. J. Cremer" met „De Duiventil", 20 uur. Concertgebouw: Concert van het Kon. Mannenkoor „Caecilia", 20 u. Leerlingen uitvoering van Haarlems Muziekinstituut, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN 't Goede uur: (Nieuwe Kerksplein): Ex positie van werken van Kees Verwey, 10— 19 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstel ling van werken van Merac, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Die dag eindigde mijn leven", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Eenzame jeugd, 14 j., 20 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 j., 20 uur. Luxor Theater: „De dochter van de woestijn", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het lied van Berna- dette". a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De graaf van Luxemburg", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De slaap des doods", 18 j., 19 en 21.15 uur.Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Voor de bond ter bevorde ring van de belangen van spastici (B.O.S. K.) spreekt mejuffrouw Van Tholen over haar ervaringen als onderwijzeres op een mytylschool, 20 uur. DONDERDAG 5 JUNI Concertgebouw: Het Noordhollands Phil- harmonisch Opkest geeft een concert. o.l.v. Henri Arends, 20.15 u. Grote Kerk: Orgel bespeling van Albert de Klerk, 15—16 uur. TENTOONSTELLINGEN 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein): Ex positie van werken van Kees Verwey, 10- 19 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstel ling van werken van Merac, 10—22 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van wer ken van Haber, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Charley's tante", 18 J' 19 en 21.15 uur; „Die dag eindigde mijn leven", 14 j., 14 en 16.15 uur. Frans Hals theater: „Eenzame jeugd", 14 j., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 j., 14 en 20 uur. Luxor Theater: „De dochter van de woestijn"^ H j., 19 en 21.155 uur. Minerva Theater: ..Het lied van Bernadette", a.l., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „De graaf van Luxem burg", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rosy Theater: „De slaap des doods", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen t

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6