Volgende week heeft steenlegging plaats voor Ned. Herv. kerk in Aerdenhout In bloembollenhandel wordt een afwachtende houding aangenomen ------ - -i_r_i gfËSggi; Doorgaan van Willem Klaren-kamp thans nog niet zeker L. H. M. Frijns, pionier van de postvlucht-Batavia, 60 jaar „Kompas en driftmeter: daarmee kwam je er" ZATERDAG 7 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li UIT STAD EN STREEK Haarlemse Politiekapel speelt in Groningen Ook coloradokevers op Zandvoortse strand „Brommende" slagers jongen werd aangereden Eigenaar van ringslang heeft zich gemeld Avondvierdaagse KNBvLO afgelopen De Haarlemse Musyck- earner concerteert in Bolsward Expositie van werken van Bram Pihl Baiers IJshallet komt naar Haarlem Huisvrouw blust met buren begin van fabrieksbrand Kort nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuws in het kort Bijgaande tekening van de nieuwe Ne derlands Hervormde kerk aan de Leeuwe rikenlaan te Aerdenhout, naar ontwerp van de architect B. N. A. K. L. Sijmons Dzn. uit Amsterdam, geeft een uitstekend beeld van het moderne kerkgebouw dat daar op de plaats van de oude kapel zal verrijzen en dat harmonieert met de mooie omge ving van de Leeuwerikenlaan, doordat, zo als op de tekening duidelijk is te zien, de dennebomen in de omgeving zijn gespaard. Zoals men weet heeft mejuffrouw C. van Wickevoort Crommelin destijds grond voor deze kerkbouw beschikbaar gesteld, onder voorwaarde dat er vóór 1 januari 1959 een kerk gebouwd moest worden, die anderhalf keer zo groot zou zijn als de tegenwoordige kapel. Het geprojecteerde complex, dat een front zal krijgen van vierenvijftig meter breedte (met pergola: vierenzestig meter) zal in het midden beheerst worden dooi de vijftien meter hoge toren met luid- klok. Het kerkgebouw zal een hoogte krij gen van zeveneneenhalve meter; de ande re zalen en ruimten zullen drie meter hoog worden. Van het gehele complex, dat een echte gezinskerk bedoeld te zijn, bestaat de eerste fase uit de kerk- en avondmaals- ruimte voor tenminste 250 personen, een hal waar de kerkgangers elkaar na afloop van de dienst kunnen ontmoeten, een klok- ketoren, consistoriekamer en een kinder crèche (doopkamer). In deze crèche kun nen kinderen onder de zes jaar worden ondergebracht, terwijl de ouders naar de kerk gaan. De tweede fase omvat vier op het zuiden georiënteerde vertrekken voor de zondagsschool (ook voor tal van ande re doeleinden bruikbaar), waarvan er thans twee tot één zaaltje met een tussen deur zijn samengetrokken, zodat dit onge veer zeventig personen kan herbergen. Voorts omvat deze tweede fase een admi nistratieruimte, keukentje, berging, toi letten en garderobe. Wat de financiering van deze kerkbouw betreft, het gehele pro ject gaat vier ton kosten. Op 15 april kon den wij berichten, dat de folder, die de wijkkerkeraad van Aerdenhout in maart 1957 aan de leden van de wijkgemeenten in Bloemendaal gezonden had, met het verzoek bijdragen voor het bouwfonds te willen verstrekken, als resultaat had opge leverd, dat er van de direct benodigde 100.000 al 60.000 was geschonken. Op 18 mei konden wij mededelen, dat er sinds 15 april al weer 22.000 was binnengeko men van gemeenteleden uit Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen. In anderhalve maand tijds werd er dus 82.000 bijeen gebracht, waarvoor de wijkkerkeraad zeer erkentelijk is. Inmiddels is dit benodigde bedrag van 100.000 al lang overschreden en thans is er aan giften en toezeggingen in totaal een bedrag van 215.000 binnen gekomen. Op de intussen uitgeschreven lening werd, naar wij van bevoegde zijde vernemen, al voor een bedrag van 140.000 De Haarlemse Politiekapel zal woens dag 11 juni deelnemen aan het politiemu- ziekfestival dat dit jaar te Groningen on der leiding van de Bond van Politiemuziek- verenigingen in Nederland wordt gehou den. Het doel van het festival is de banden tussen de korpsen en de leden te verstevi gen. Ter inleiding van het festival zullen des morgens vijftien politiemuziekkorpsen van verscheiedene punten der stad naar het centrum, de Grote Markt, marcheren, waarna gezamenlijk geconcerteerd wordt. De Haarlemse kapel staat tijdens de mars onder leiding van de heer L. D. Beumer. De korpsen defileren voor autoriteiten, onder wie de hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne, waarna een officiële ontvangst volgt voor dirigen ten, besturen en genodigden door het ge meentebestuur van Groningen. Het festival wordt in de middaguren ge houden, waarbij de Haarlemse Politieka pel onder leiding staat van de dirigent, de heer Harry van Mechelen uit Den Haag. Voor het eerst zal aan de Haarlemse kapel een lid van de vrouwelijke politie deelne men en wel als tambour-majorette. In de loop van donderdag en vrijdag werden op het strand in Zandvoort colora- do-kevers waargenomen. De dienst van Publieke Werken kwam direct in actie, en de hulp van schoolkinderen werd ingeroe pen. Ruim honderdvijfentwintig leerlingen van Mariaschool en Wilhelminaschool wa ren behulpzaam bij het zoeken naar de ke vers, dat vooral donderdag geen „zoeken" was, daar men de half verdoofde kevers hij honderden voor het oprapen had. Zij werden in bussen en potten verzameld en ter verdelging aan de politie en de dienst Publieke Werken overgegeven. Na afloop van de actie ontvingen de scholieren van het gemeentebestuur een versnapering. ingetekend, zodat nog 45.000 ontbreken aan de vier ton. Dank zij deze resultaten kan het ontwerp van architect Sijmons ineens worden uitgevoerd. De steenlegging van de kerk zal op zaterdagmiddag 14 ju ni om drie uur plaats hebben. Alle leden van de Hervormde gemeente Aerdenhout mèt hun kinderen zijn uitgenodigd hier aan deel te nemen, want het ligt in de be doeling, dat deze gebeurtenis een feest voor de jeugd wordt. Na een welkomst woord door de predikant, ds. J. E. Drost, naderen de kinderen in vier groepen van noord en zuid en oost en west tot de plaats Dezer dagen vierde de oud-gezagvoer der van de K.L.M. L. H. M. Frijns, die in 1927 grote bekendheid verwierf door de postvlucht Amsterdam-Batavia in 1927 met G. A. Koppen en de boordwerktuig kundige A. Elleman, zijn zestigste verjaar dag. De heer Frijns, onder zijn collega's van het eerste uur bekend als „de Sjeik", is sinds zijn pensionering als vlieger in 1952 nog altijd als hoofd van de afdeling vluchtafhandeling op Schiphol werkzaam. Voor- en zijaanzicht van de Fokker F 7-B, waarmee de postvlucht Amster dam-Batavia gemaakt werd. Hij kwam reeds tijdens de eerste we reldoorlog als militair op Soesterberg met de „vliegerij" in aanraking. Van 1918 tot 1921 kreeg hij zijn opleiding tot militair vlieger en in 1922 haalde hij zijn beide brevetten, het internationale en het mili taire. Hij bleef tot 1926 bij de militaire luchtvaart en leerde zo allerlei typen vliegtuigen uit de vroegste tijd van de luchtvaart kennen. Hij vloog bijvoorbeeld nog op de „Spijker", vervaardigd door de zelfde fabriek, die ook de Spijker-automo bielen vervaardigde, de Havilland DA-9, waarmee de eerste vlucht voor de K.L.M. werd uitgevoerd, de Rumpler, de Alba tros, de Fokkers D-7 en C-l en de Franse „Nieuport", waarmee hij nu eens niet de eerste maar de laatste vlucht in Neder land maakte. Zij werden namelijk door de leiding al te staartzwaar en daardoor te riskant gevonden. Aan die eerste jaren van Soesterberg bewaart de heer Frijns aller lei heerlijke herinneringen, zoals het „ach teruit vliegen", dat een heel eenvoudig kunstje was, wanneer men zijn snelheid beneden de snelheid van de wind hield waar men tegenop tornde. Daardoor was het mogelijk voor het oog van velen over het platform te vliegen en even later op eens achteruit terug te komen. Zijn instructeur op Soesterberg, de la tere luitenant-kolonel vlieger Koppen, die thans nog in Bloemendaal woont, haalde hem erbij voor de postvlucht naar het toenmalige Batavia. Hij was toen al sinds 1926 bij de K.L.M. die lijnen op Londen, Parijs, Hamburg en Zwitserland onderhield. In 1924 hadden Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke al een vlucht naar Djakarta gemaakt in 55 dagen. De prestatie lag toen in het berei ken van dat land. Maar wat Koppen en Frijns op uitnodiging van een speciaal co mité gingen doen, was de afstand in een minimaal aantal dagen afleggen en daar mee de mogelijkheid van een lijndienst aan te tonen. „We maakten de vlucht in een nieuwe Fokker, de F 7-B, de eerste driemotorige. We kenden de F 7 en vooral de F 7-A-„jager", zoals die meestal werd genoemd. Maar nu hadden we er twee mo torgondels bij. De boordwerktuigkundige A. Ellemans en ik zijn voor de vlucht naar Bristol geweest om een inzicht te krijgen van de Siddeley Lixs-motoren, die we zou den krijgen, koppen organiseerde de vlucht, zorgde voor het contact met de buitenwereld, enzovoort en wij hadden sa men de zorg voor het toestel en vooral natuurlijk voor de motoren", aldus de heer Frijns. Het begon overigens gewoon met een lekke band, toen het toestal van Schiphol zou vertrekken. Daardoor moest de start van zes uur naar zeven uur 's morgens worden verschoven, maar gedurende de vlucht heeft men deze achterstand ruim schoots kunnen inhalen. De eerste etappe leidde naar Belgrado, maar de „Postduif" vloog door naar Sofia. „Daardoor hingen we ongeveer dertien uur in de lucht met behoorlijk veel regen tot aan Belgrado. Omdat het weer voorbij Belgrado zoveel beter werd, zijn we doorgevlogen. Na de ze eerste etappe moesten we de houten propellors, die nogal onder het weer had den geleden vervangen. Verder vlogen we het hele traject volgens de uitgezette etap pes: Belgrado, Aleppo, Bouchir, Karachi, Alahabad, Calcutta, Bangkok, Singapo re, Batavia. Alleen in Alahabad hebben we een dag verloren, doordat we te diep in de modder wegzakten. Daardoor dezen van de steenlegging onder het zingen van een lied, voor deze gelegenheid gedicht door ds. Jan Wit uit Nijmegen. Daarna volgt declamatie door enkele jonge lidmaten van een lied van dezelfde dichter. Hierna krij gen zo mogelijk alle kinderen gelegenheid een steen voor de nieuwe kerk te metse len. Het feestelijk gebeuren wordt beslo ten door het lezen van enkele bijvelver- zen en een gezamenlijk gezongen lied. Dit alles om uiting te geven aan de vreugde over deze nieuwe kerk, die straks voor alle gemeenteleden een geestelijk tehuis, zal zijn. we er negen dagen over. In Indonesië maakten we tussenlandingen in Muntok en Palembang om de post af te leveren. We hadden een gemiddelde snelheid van hon derdzeventig kilometer, zowel op de heen als op de terugweg en alles liep prachtig. Alleen op de terugweg, bij de landing op een oud rijstveld in Bangkok, zakten we weer te diep in de landingsbaan. Bij po gingen om de kist eruit te krijgen trok men toen 'n stijl van de motorgondel naar het landingsgestel kapot en er moest de hele volgende dag hard gewerkt worden om de reservestijl aan te brengen, maar het kwam klaar". De terugreis ging verder over Calcutta, Karachi, Ben Rabas, Bagdad, Aleppo en Belgrado. Op de heenweg had iedereen in Belgrado vergeefs staan wachten omdat het toestel was doorgevlogen naar Sofia en op de terugweg stond men in Sofia voor niets te wachten, want de Postduif vloog door naar Belgrado. Vroege vogel Dergelijke afwijkingen waren natuurlijk volkomen te verontschuldigen bij deze pioniers, die het nog van grondzicht moes ten hebben en de beproefde combinatie van kompas en driftmeter slechts tot hun beschikking hadden. En daardoor liep ook alles bij de terugkeer in Nederland an ders dan men gedacht had. „We stegen voor de laatste etappe drie kwartier te laat uit Belgrado op, want er moest een lekke oliekoeler worden ver vangen. Het was koud in Europa, vergeet u niet, dat de vlucht in oktober gemaakt werd! Maar ook nu verliep de vlucht veel sneller dan we gerekend hadden. Toen we de Nederlandse grens naderden werd het zicht steeds slechter. We hadden om alle wachtenden op Schiphol niet teleur te stel len besloten tot een tussenlanding op Soes terberg, waarna we precies op tijd naar Schiphol zouden overwippen. Maar bij Soesterberg was het zó slecht, dat we he laas moeten besluiten door te vliegen. Daardoor landden we een uur te vroeg op Schiphol. En dat was natuurlijk ver schrikkelijk sneu. Toen we al in de auto naar Amsterdam zaten kwamen we nog tal van mensen tegen, die dachten dat we nog aan moesten komen." Twintigduizend vlieguren De vlucht is het begin van een steeds frequenter wordende dienst op Djakarta geworden. Toen de naargeestige meida gen van 1940 aanbraken was de heer Frijns in Nederland. Hij zou zijn vijftig ste vlucht naar Indonesië maken, maar wegens ernstige ziekte van zijn moeder zou een ander voor hem invallen. Daar door heeft hij de gehele bezettingstijd in Nederland gezeten en geen deel uitge maakt van het K.L.M.-charterbedrijf in Bristol. Onmiddellijk na de bevrijding kwam hij daar in dienst en hij maakte vele vluchten Bristol-Lissabon-Gibraltar en op oudejaar van 1945 kwam hij weer naar Schiphol met de grote DC-4 toestel len, die Plesman toen juist had gekocht, om op Indonesië te gaan vliegen. In 1946 maakte hij de openingsvlucht mee naar Buenos Aires. Daarna vloog hij nog lange tijd voor het charterbedrijf van de K.L.M. In eind 1949, al twee jaar over de pen sioengerechtigde leeftijd, verliet hij de stuurhut. Volgens de K.L.M.-statistiek had hij bijna twintigduizend vlieguren achter de rug. ,,'t Was mooi," zei de heer Frijns ons, „en het was jammer dat het afgelo pen was, maar aan alles komt een eind." Zijn blik koesterde nog even, de model len van drie oude hoogdekkers op zijn boe kenkast, de F-6, de F-7 en de driemotorige F-7 B „Postduif", dat samenstel van hout spanten en gelakt zeildoek, waarmee hij de grondslagen voor de K.L.M. als inter continentaal luchtvaartbedrijf heeft hel pen leggen. Gistermorgen lagen pakjes vlees en vleeswaren her en der in de berm van de Spanjaardslaan in de Haarlemmer Hout verspreid. Zij waren afkomstig uit de mand van een 17-jarige slagersjongen, die be trokken was bij een aanrijding op de hoek van de Wagenweg en de Spanjaardslaan. Hij wilde, komende uit de Paulinalaan, op zijn bromfiets de Wagenweg oprijden, maar botste, vermoedelijk doordat zijn uit zicht door twee auto's werd belemmerd, op de Spanjaardslaan tegen een van de Wa genweg komende auto, die bestuurd werd door een 44-jarige tekenaar uit Zandvoort. De slagersjongen liep enkele snij wonden op en klaagde over pijn in een van zijn benen. In de dépendance van de Maria- stichting aan de Spanjaardslaan is hij ver bonden. Zijn bromfiets werd volkomen ver nield. Niet om 2 uur. De uitvoering, die de leerlingen van de muziekschool „Toon kunst", donderdag 12 juni in de Stads schouwburg geven, onder leiding van Nel Roos, begint niet, zoals wij in de agenda: „Uitgaan in Haarlem" vermeldden om 14, maar om 20 uur. Bijeenkomst Twintigers. Vanavond houdt de jongerenafdeling „De Twinti gers" van de afdeling Haarlem van de Volksuniversiteit een bijeenkomst in res taurant Brinkmann in Haarlem. Er zal ge musiceerd worden door twee bandjes, de Dixie Sailors en het combo van Rob Hoeke. Rob Stam houdt een lezing over moderne litteratuur en een groepje van „De Twintigers" treedt voor het eerst op met een door de leden zelf samengesteld cabaretprogramma. De herkomst van de ruim een meter lan ge ringslang, die zoals wij gisteren be richtten in een tuin aan de Mentawistraat in Haarlem-Noord werd aangetroffen, is thans bekend. Gistermiddag om vijf uur heeft zich de eigenaar van het reptiel bij de Haarlemse politie gemeld. Het is de heer F. de Vries uit de Mentawistraat 48 die mededeelde dat het reptiel op tot nu toe onverklaarbare wijze uit het terrarium dat haar tot verblijf diende, was ontsnapt. Gisteravond is de avondvierdaagse van do KNBvLO in Haarlem en omgeving be sloten. De tocht ging door Bloemendaal en terug door Haarlem-West. Vele groepen werden hartelijk verwelkomd door be langstellenden. Volgend jaar hoopt de KNBvLO wederom een avondvierdaagse in Haarlem te houden. De Haarlemse Musyckkamer heeft van de gemeente Bolsward een uitnodiging ge kregen om op maandag 23 juni in de Mar tinikerk aldaar een concert te geven. Op die dag wordt in Bolsward de ten toonstelling van Haarlemse meesters door de burgemeester van de Spaarnestad, mr. O. P. F. M. Cremers, geopend. Het concert zal onder leiding staan van de heer André Kaart. Het programma ver meldt werken van Bach, Riciotta, Lents en De Fesch. Op uitnodiging van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" wordt van 14 juni tot en met 6 juli in het gebouw „De Waag" in Haarlem een tentoonstelling gehouden van werken van de Vlissingse schilder Bram Pihl. De opening zal geschieden door de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, op zaterdag 14 juni. Vorig jaar zag het Willem Klarenkamp de Haarlemse speeltuinjeugd het dit „Gaan we dit jaar weer kamperen of niet?" Dat vragen de leden van de kamp commissie van het Haarlems Speeltuin Verbond, dat zestien speeltuinen omvat, zich met het warmer worden van de dagen steeds meer af. En met hen enige honder den Haarlemse jongens en meisjes tus sen acht en vijftien jaar. Zij bewaren goe de herinneringen aan een heerlijke vakan tieweek in de vrije natuur, die zij vorig jaar in de duinen bij de Westerduinweg on der de rook van Bentveld doorbrachten. De animo voor het kamperen is ook dit jaar bijzonder groot. Het aantal inschrij vingen voor het Willem Klarenkamp, dat thans voor de zesde maal wordt voorbe reid, overtreft zelfs op het ogenblik verweg de aanmeldingen, die vorig jaar om deze tijd binnen waren. Men verwacht dat ook dit jaar meer dan vierhonderd kinderen aan de kampen, die elk een week duren, zullen deelnemen. Over gebrek aan belangstelling heeft de kampcommissie dus niet te klagen. Wat zij zich echter wel afvraagt is of al het voorbereidende werk dat in de afgelopen weken is verzet, geen „monnikenwerk" is geweest. De kwestie is dat men op dit moment nog niet de beschikking heeft kunnen krijgen over een geschikt kampeerterrein. Het duinterrein, waarop in voorgaande jaren de tenten van het Willem Klarenkamp stonden, is namelijk intussen van eigenaar veranderd. Dit stukje duingebied terzijde van de Westerduinweg maakte toen deel uit van het landgoed „De Ebbinge", toebe horend aan mr. A. F. van Hall, die steeds (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De in- en verkopers van de bloem- bollenbedrijven verkeren weer in een af wachtende rust. Hoe meer de rooitijd van de bloembollen nadert, hoe minder men van de oogst begint te weten. De vakgenoten worden gereserveerd. De kweker krijgt met de warme dagen hoop dat de exporteur in een enigszins ner veuze stemming zal geraken. Op warme dagen kunnen cle gewassen te velde snel verdrogen, waardoor de bol niet goed doorgroeit. De exporteur daarentegen houdt rekening met de uitbreiding van de beplante oppervlakten en verwacht, dat het met de oogstresultaten best zal meevallen. Pas als men een duidelijk beeld van de oogst meent te hebben, zal de handel op gang komen. Een andere factor die de prijs bepaalt is de verkoop in het buitenland. Traditiege trouw koppelt men die aan de resultaten, die de broeiers van bollen in het buiten land bij de verkoop van de geforceerde bloemen hebben behaald. Heeft de broei over het algemeen winst opgeleverd dan kopen de broeiers gemakkelijker, zegt men. Zeer eigenaardig is, dat deze mening niet of zeer moeilijk terug te vinden is in de cijfers van de export. Indien de winsten van de broeiers bepalend waren, dan zou den in de totale cijfers veel grotere schom melingen te zien moeten zijn dan nu het geval is. Afgaande op de handel van december tot nu toe valt echter een verschuiving in de verkoop van de variëteiten te zien. Een flink aantal, zgn. nieuwere en betere varië teiten zijn voortdurend in prijs gestegen. Zelfs nog toen uit de statistiek van de be plante oppervlakten bleek, dat de kwekers van deze variëteiten heel wat meer had den opgezet. Daar vele exporteurs inko pen aan de hand van de binnenkomende orders is hieruit op te maken, dat in het buitenland de aanwinsten van de laatste tien jaren bekend beginnen te raken. Het toerisme en de vele binnen- en buitenland se tentoonstellingen zijn hieraan niet vreemd. Export van primeurs Het nut van de propaganda voor nieuwigheden begint speciaal in Duits land te blijken. Sinds jaren telen boeren in noordwest-Duitsland tulpen. Ze doen het steeds beter. Over het algemeen zijn het de soorten, waarvan ook in ons land miljoenen stuks worden gekweekt. Vele Duitsers kopen deze nu bij hun landgeno ten, omdat zij hierdoor invoerrechten en vrachtkosten kunnen besparen. Bovendien hebben de Duitse kwekers zich niet, zoals hun Nederlandse collega's aan minimum prijzen gebonden. Indien deze ontwikkeling doorgaat dan zullen de Nederlandse bloembollenexpor teurs in de toekomst slechts de leveran ciers van de nieuwigheden worden. De Duitse kwekers importeren deze nu ook al in grote hoeveelheden voor de teelt. Deze ontwikkeling >eidt ertoe dat de Ne derlandse reiziger zijn klant nieuwigheden zal verkopen als hij geen „massa-soorten" kwijt kan. in de duinen bij Bentveld er zo uit. Zal jaar zonder kamperen moeten doen? welwillend deze grond voor enkele weken aan de kamperende jeugd ter beschikking stelde. De tegenwoordige bezitter heeft het terrein voor bouwgrond bestemd. Waar vorig jaar nog de kampkeuken ver leidelijke geuren om zich heen vex-spreid- de en de rook van het kampvuur omhoog kringelde zullen dus binnenkort riante woonhuizen verrijzen. Hoewel de vooruitzichten nu niet direct rooskleurig zijn is de kampcommissie niet bij de pakken gaan neerzitten. Zij beseft maar al te goed dat het niet doorgaan van het kamp een grote teleurstelling voor ver scheidene honderden Haarlemse kinde ren zou betekenen. Er zijn reeds diverse pogingen gedaan om uit de impasse te ra ken. Ondermeer worden momenteel be sprekingen gevoerd met het gemeentebe stuur van Zandvoort. Enige weken gele den juichte men al bijna, toen een mooi plekje in het Zandvoortse duingebied als kampeerterrein werd aangewezen. Op het laatste ogenblik bleek echter, dat hiervan niets kon komen omdat het bedoelde stuk je grond reeds was bestemd voor de eigen recreatie van de bewoners en bezoekers van de badplaats. Alle hoop is echter nog niet de bodem ingeslagen. Het overleg met de gemeente Zandvoort en andere daar voor in aanmerking komende instanties duurt voort. De kampcommissie is vol ver trouwen dat „alles op zijn pootjes te recht zal komen" en dat de tenten van het Willem Klaren-kamp tussen 14 juli en 10 augustus net als vorig jaar bevolkt zullen worden door een luidruchtige schare jeug dige kampeerders. In andere landen is dit niet zo sterk het geval. Engeland kan nog steeds meer bloembollen gebruiken dan het contingent en de teelt in Engeland zelf kunnen op brengen. Maar de Engelse financiën zijn nog steeds niet zodanig, dat de Nederland se onderhandelaars het verwijt van „be scherming van de Engelse kwekers" kun nen hanteren. Voor zover dit kan worden overzien, ver loopt de verkoop in Amerika goed. Men vertelt enthousiaste verhalen over de win sten, die de broeiers gemaakt hebben en hoopt, dat de broeiers ook meer dan voor heen zullen kopen. De winsten zijn ech ter ontstaan, doordat in Florida veel bloe men verloren zijn gegaan tengevolge van een strenge winter. Nuchtere exporteurs houden het er maar op, dat ongeveer het- zelfse kwantum zal worden verkocht als verleden jaar. In Zweden tobt men met een koperssta king van de importeurs. De Zweden zijn verbolgen geweest over de invoer van af gesneden tulpen uit Rijnsburg in de af gelopen winter. Hoewel men meende dat de moeilijkheden, net als vroeger, wel met een sisser zouden aflopen, heeft men toch veel moeite om de bollen te verkopen. Men wordt nu al weer nieuwsgierig naar de exportstatistieken. Omdat aan de hand daarvan pas te zien is of de bezorgde ge zichten bij het toneelstuk behoren, dat de exporteurs jaarlijks opvoeren. Het heet ieder jaar weer „De verkoop gaat niet best". Dat de exporteurs op Frankrijk ook wel zeer abusievelijk „Franse exporteurs" genoemd niet goed weten waar ze aan toe zijn, kan ieder begrijpen. Er zijn zelfs exporteurs die vermoeden, dat het impro visatietalent van de Fransen dit jaar niet veel zal baten. Zou ieder winst nemen op het moment, dat hij deze zag, dan zou de handel veel rustiger en wellicht stabieler worden. Maar het is zo verleidelijk om aan de hand van cijfers en verwachtingen er op te speculeren dat „het wel zal gaan -ak- ken of stijgen." En dus houdt èn kweker èn exporteur op het ogenblik maar even de adem in om zich straks in het ongewis se te storten. Een van beiden krijgt een koud bad. Dat weet ieder vooruit, want ge lijk op delen is een onmogelijkheid. Er is in dit zeer gereglementeerde vak ->een systeem te vinden dat dit kan bereiken. Na lang wikken en wegen heeft de di rectie van Maxi en Ernst Baier's IJsballet de knoop gisteren doorgehakt: het ballet zal alsnog, met een volledig programma en met alle medewerkenden, naar Haar lem komen om hier, op het voormalige helikopterterrein aan de Wagenweg (ten westen van het HFC-terrein) een aantal voorstellingen te geven. Lang is het onzeker geweest of dit op treden wel zou kunnen doorgaan. In eer ste instantie hadden B. en W„ naar ons van de zijde van het IJsballet werd mee gedeeld, namelijk het terrein aan de Wa genweg bij de Fonteinlaan aangewezen, dat echter te klein bleek te zijn om de grote tent (met een middellijn van zestig meter) en alle toebehoren van het IJsballet te huisvesten. Ook het daarna voorgestelde terrein bij de Prinsenbrug was te klein en om andere reden ongeschikt, terwijl het helikopterveld aan de Wagenweg, dat de derde mogelijkheid vormde, aanvanke lijk voor de Baiers weinig aantrekkelijk leek, om dat het, naar hun oordeel, te ver van het stadscentrum ligt. Andere ter reinen waren echter niet beschikbaar, zo dat men tenslotte toch tot een akkoord kwam ten aanzien van het laatstgenoemde terrein. Binnenkort begint de technische staf van het IJsballet met de opbouw van de tent. die (zit)plaats biedt aan 3500 men sen, en met de aanleg van de ijsvloer van 380 vierkante meter. Donderdag 19 juni zal het ensemble zijn eerste voorstelling geven. Het blijft in Haarlem tot en met 24 juni. De 37-.iarige mevrouw H. M. Thuis- Faethe, Spaarndamseweg 76 in Haarlem, heeft door haar kordate optreden de naast haar woning gelegen Haarlemse Soafa- briek n.v. hoogstwaarschijnlijk voor een grote schadepost behoed. Gisteravond omstreeks kwart voor ne gen ontdekte ze dat de houten wand aan de zuidzijde van de fabriek in brand stond. In een oogwenk had zij enkele omwonen den gewaarschuwd en met de assistentie van dezen kon het vuur worden bedwon gen. De inmiddels gealarmeerde brand weer behoefde zich slechts tot nablussen te beperken. De brand is vermoedelijk aan de bin nenzijde van de want uitgebroken. Deze brandde over een afstand van drie vier kante meter uit. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Prof. Cerutti. Het bestuur der Sint Radboudstichting te Nijmegen heeft prof. mra F. F. X. Cerutti met ingang van 1 sep tember 1958 bevorderd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid met leeropdracht voor inleiding tot de rechtswetenschap en agrarisch recht aan de R.-K. universiteit te Nijmegen. Haarlem, 6 junf 1958. BEVALLEN van een zoon: 4 juni: T. H. G. van Loon-Toussaint; 5 juli: T. van der Hoist-Spit; J. M. Schijff-van Bakel; M. Frensen-Kriesels; P C. M. Ouwens- Hogervorst;P. H. Moison-Preenen; 6 juni: A. C. M. Vuijst-Heemskerk. BEVALLEN van een dochter: 4 juni: J. A. van der Marel-Reijm; 5 juni: C. J. Mulder-Zwaan: M. S. Thissen-Steenkamer; T. M. F. de Jong-Buters; C. C. M. Verberk- Giesen; 6 juni: T. Dijkstra-Swart; I J. Eijsker-Heil. GEHUWD: 6 juni: P.A.G. Paquot en C. W. Kamer. OVERLEDEN: 4 juni: P. Smits, 80 j., Van Heemskerkstraat; T. Jochems-van der Weerd, 78 j., Gasthuisvest: K. Paap. 72 j„ Zomerkade; T. C. Koer, 76 j„ Javastraat; J. M. A. de Winter, 44 uren, Spanjaards laan; L Bouterse-Bomkerk, 74 j., Haven plein; H. Wiersma-Visser, 85 j., kerkstraat. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING** ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11