NAVO zou Djakarta nu wel steun moeten verlenen Siêiiif HET WEER „Activisten" volgen de generaal naar Parijs OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Smit. van Rijsbermen Dulles acht akkoord mogelijk met Moskou over kernproeven „Redden wat te redden valtzou het advies van merendeel der leden zijn Dc Gaulle geeft Salan meer macht en zoekt toenadering tot parlement Jan van Zutphen overleden z&! '1 j'Mf zakdoeken il'ücg'Y 'I Wordt wéér Si-Si weer: Zonnige perioden Bourguiba nodigt premier van Marokko naar Tunis KOOPVAARDIJ Inbraken te Veenendaal Boodschap van Churchill aan De Gaulle Koninklijk bezoek aan Expo op 16 en 17 juni Het woord is aan De Nederlands-Duitse besprekingen Hij verwacht dit jaar geen topconferentie meer Een socialist van de daad V' -v Y7 72e JAARGANG No 277 ZATERDAG 7 JUNI 1958 303e JAARGANG No 125 Grote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Volgens Harold Guard, diplomatiek correspondent te Londen van UP1, is het merendeel van de regeringen der bij de NAVO aangesloten mogendheden, na langdurige ruggespraak met Australië en Nieuw-Zeeland, tot de conclusie ge komen dat de Indonesische regering „niet geheel communistisch" is en clat getracht moet worden te redden wat er te redden valt. De consequentie hiervan is dat de NAVO besluiten zal de regering te Djakarta haar steun te geven.. Er zijn binnen de NAVO langdurige dis cussies gevoerd tussen voorstanders van steun aan de rebellen en voorstanders van hulp aan Djakarta. De voorstanders van steunverlening aan de rebellen hebben daarbij aangevoerd dat de tegenregering sterk anticommunistisch is, terwijl daar entegen Djakarta geflirt heeft met de communisten. Maar van de andere zijde is er op gewezen dat de rebellen blijkbaar niet zeer vastbesloten zijn, dat hulp aan de tegenregering „weggegooid" zou zijn, en dat zulke hulp bepaaldelijk een schen ding van het volkerenrecht zou betekenen. Toen ten slotte de beslissing genomen moest worden geschiedde dat op basis van de volgende feiten: 1. de regering te Dja karta heeft de westerse diplomaten in zijn land de verzekering gegeven dat de MIG- straaljagers en Iljoesjin-bommenwerpers niet gebruikt zullen worden, tenzij de re bellen gelijkwaardige vliegtuigen blijken te bezitten; 2. Djakarta heeft te verstaan gegeven dat het zich terdege bewust is van het gevaar dat de groeiende invloed van het communisme in Indonesië vormt en dat het vastbesloten is om, met behulp van het leger, daar paal en perk aan te stellen, maar zo iets is volgens Djakarta onmogelijk zolang de burgeroorlog voort duurt; 3. Naar het oordeel van westelijke diplomaten in Djakarta is premier Djuan- da „meer pro-westers dan voorheen", ter wijl de minister van Buitenlandse Zaken Subandrio beschreven wordt als een „anti- koloniale neutrale figuur"; 4. de stafchef van het Indonesische leger, Nasution, heeft de onder communistische invloed staande arbeidersbond „Sobsi" ervan weerhouden het hoofdkwartier van de BPM in Dja karta „over te nemen" en de communis tische betogingen ter viering van de eerste mei verboden en het feit dat zijn verbod gehoorzaamd werd, heeft men in dit ver band niet onbelangrijk geacht; 5. Sukarno is zich ervan bewust dat hij niet „met het communisme kan spelen zonder kans te lopen dat hij zijn vingers brandt" (dit is althans de mening van de meerderheid der deelnemers aan de discussies). De Britse regering en een aantal andere NAVO-landen zijn thans bereid met Dja karta over steun te onderhandelen wan neer daarom gevraagd wordt, waarbij men uitgaat van de „meerderheidsbeslissing" dat Indonesië, wanneer het geen hulp uit het westen krijgt, genoodzaakt zal zijn die bij de communistische landen te vragen. „Het heeft geen zin", aldus een der zegs lieden, „om de Indonesische regering daar toe te dwingen na hetgeen reeds ge beurd is". Advertentie o Om nooit te vergeten Advertentie Wat voor weer wordt het V& q«af do edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit I Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog hier en daar een regen- of onweersbui. Mor gen droog weer met zonnige perioden en gematigde tempera turen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Uit Washington meldt UPI, dat in diplo matieke kringen is gezegd dat de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Indonesië blijven verbeteren en zij heb ben voorspeld dat de komende weken zelfs grotere „harmonie" zullen brengen. Er zijn aanwijzingen, dat de Verenigde Staten in overweging nemen het verzoek van In donesië om een wapenlevering van vele miljoenen dollar waarde gedeeltelijk in te willigen, zodra zij ervan overtuigd zijn dat president Sukarno van plan is een einde te maken aan de samenwerking met de communistische elementen in zijn land. Sukarno zou volkomen gedesillusioneerd zijn wat de communisten betreft en hij zou nu hebben ingezien dat het onverstan dig zou zijn verder met hen samen te werken. Zijn Nationalistische Partij heeft dit al duidelijk gemaakt. Het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken heeft, zo verluidt het, aanwijzingen gekregen, dat Sukarno in een zeer nabije toekomst enige wijzigingen in de regering aan wil brengen, om de Verenigde Staten gunstig te stemmen en eveneens de dissidente ele menten in de zogenaamde buitengewesten van Indonesië. Djakarta acht aanval op hoofdstad mogelijk Het hoofdkwartier in Djakarta van de Indonesische luchtmacht heeft heden ver klaard berichten te hebben ontvangen, die er op wijzen, dat de opstandelingen regering in Menado bommenwerpers van het type B-29 heeft gekocht en dat twee van deze toestellen reeds gevechtsklaar zijn. Deze bommenwerpers kunnen uit sluitend vanaf buiten Indonesië gelegen vliegvelden opereren. Als dit gebeurd is er geen enkele plaats in Indonesië die niet door hen kan worden gebombardeerd. In verband hiermede is het hoofdkwartier van de luchtmacht op alle eventualiteiten voorbereid en zullen de volgende week gedurende drie avonden in de hoofdstad luchtbeschermingsoefeningen worden ge houden. „Sommige vreemde mogendheden heb ben de rebellen reeds faciliteiten verleend die een bombardement op steden in een groot gebied van Indonesië mogelijk heb ben gemaakt", zo heeft een woordvoerder van de luchtmacht beweerd. Hij beriep zich daarbij op verklaringen die zouden zijn afgelegd door de gevangen genomen Amerikaanse piloot Alan Lawrence Pope. „Wij zijn voorbereid op alle eventuali teiten", zo besloot de luchtmachtwoord voerder, „en wij kunnen iedere aanval van de B-29-bommenwerpers met eigen mid delen afslaan". Advertentie TWEKA STRAND - BADKLEDING TUNIS (UPI/AFP) Ahmed Balafrej, de premier en minister van Buitenlandse Zaken van Marokko, komt maandag naar Tunis voor een politiek gesprek met pre sident Habib Bourguiba. Van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, dat men een gezamenlijk standpunt wil vormen over de terugtrekking van de Franse troepen uit beide landen. In Rabat is meegedeeld, dat Bourguiba Balafrej heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Tunis. Hij zou met Bourguiba spreken over de „voorgenomen eenwording van Noord-Afrika, waarover op de conferentie van Tanger is ge sproken". PARIJS (Reuter) Bourguiba heeft in een toespraak te Sousse, in Oost-Tunesië, verklaard te hopen dat de Franse troepen in Tunesië spoedig zullen vertrekken. „Dit zou een nieuwe wending in de Franse politiek betekenen, die de onaf hankelijkheid van Algerije zou verzeke ren, evenals het vertrek der Franse troepen in Marokko. Hierdoor zou een Noordafri- kaanse eenheid tot stand kunnen komen, waardoor het mogelijk zou worden een duurzame vrede in dit deel van de wereld te vestigen", aldus Bourguiba. Advertentie COMPLETE UITRUSTINGEN voor alle Maatschappijen van de direkt uit voorraad. U niform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Dezer dagen is een DC 8, het eerste verkeers-straalvliegtuig, opgestegen voor een proefvlucht. Dit gebeurde bij de Douglas-fabrieken in Californië (V.S.) De proefvlucht van 2 uur werd een succes genoemd. In 1960 krijgt de K.L.Macht van deze toestellen, die een snelheid hebben van 900 km. per uur. WÊÊiÊÊË ■-"* (Van onze correspondent in Parijs) Onder een wolkbreuk is Frankryks nieu we minister-president generaal Charles de Gaulle gisteravond om half tien op het Parijse vliegveld Orly verwelkomd door het merendeel zijner ministers, nadat hij per vliegtuig was teruggekeerd van zyn vierdaags bezoek aan Algerije, dat voor de generaal een persoonlijke en ongemene triomf is geworden. Een triomf tevens, waardoor de politieke situatie r.og maar gedeeltelijk kon worden opgehelderd. Wan neer De Gaulle de sluier van de toekomst, zowel wat de vijfde republiek als wat de Frans-Algerijnse verhoudingen betreft, in zyn redevoeringen een paar centimeters heeft opgelicht, dan blijft niettemin een groot vraagteken bestaan ten aanzien van de activisten, om niet te zeggen fascisten, van de comité's van waakzaamheid en al gemeen welzijn. De vice-president van het algemene Comité in Algiers, Delbecque, ex-kabinets chef van Chaban-Delmas, de voormalige minister van Oorlog, heeft in een radiorede verklaard, dat zijn beweging van plan is ook in Frankrijk zelf haar acties te ont ketenen en maandag zal Delbecque, in Parijs, het startsein komen geven. We zijn de Rubicon niet overgestoken, aldus Del becque, die met dat beeld op overigens on beschaamde wijze de schrijver en tegen woordige minister André Malraux plagieer- de, om daarin nu aan de overzijde kalm de hengel uit te slaan. Verscheidene tekenen hebben op de ge spannen verhoudingen tussen de generaal en deze ultra in Algerije gewezen. Zo heeft De Gaulle, nadat zijn twee ministers Jacquinot en Lejeune tijdens een spreek beurt achter zijn rug in een kamer waren opgesloten, generaal Massu en enkele an dere leiders van de volksbeweging hard handig op hun plaatsen gezet. De Gaulle is voor de extremisten in Algiers zeker niet in zijn schudp gekropen en de instructies die hij generaal Salan,wiens bevoegdheden weer zijn uitgebreid, bij zijn vertrek heeft achtergelaten, laten er geen twijfel over bestaan of De Gaulle wenst de comité's zo niet te zien verdwijnen, dan toch zeker te kortwieken. Maar uit de geruchten dat Jacques Soustelle, het kwade genius der comité's, tot ambassadeur in Washington zou worden benoemd, blijkt anderzijds weer, dat de generaal deze ultrarechtse vleugel van zijn aanhang nog altijd bijzon der moet blijven ontzien. Voorzover we in Parijs onder de huidige omstandigheden nog van een parlemen taire opinie kunnen spreken, toont die zich hevig verontrust over het verdere verloop Vanmorgen om zes uur kwam de chef van een filiaal te Veenendaal van een krui deniersfirma tot de onaangename ontdek king, dat het geldkistje uit zijn slaapka mer was verdwenen. In het kistje, bevond zich de omzet van enige dagen ten bedra ge van enkele duizenden guldens. Bij een horlogier werd eveneens een poging ge daan de woning binnen te dringen, maar deze mislukte. Bij een drogisterij echter werd in de winkel de kassa gelicht en de ongenode gasten verdwenen met medene ming van enige honderden guldens. LONDEN (AFP) Uit de omgeving van Sir Winston Churchill wordt vernomen, dat de Britse oud-premier een vriendschaps- boodschap tot De Gaulle heeft gericht. der gebeurtenissen. Vanmorgen kwam de regering bijeen om van de generaal een verslag over zijn reis te horen. En De Gaulle heeft eveneens al te kennen gege ven, zo gauw mogelijk een uitvoerig ge sprek met de Kamerpx-esident André Le Troquer te willen voeren. Het is nu wel duidelijk, dat alles en iedereen, dat of die ook maar iets met het parlementaire stel sel heeft te maken op de Algerijnse acti visten de uitwerking uitoefent van de rode lap op de stier. Wanneer Soustelle en zijn vrienden in derdaad in Frankrijk ook een actie voor hun fascistische doelstellingen zouden ont ketenen, zal De Gaulle in een nog moei lijker parket worden gebracht. Hij had juist het parlement langs een zoet lijntje tot het plegen van harakiri weten te be wegen. Maar door een offensief van het Alge rijnse fascisme op Franse bodem zou hij die daad achteraf mogelijk bijna kunnen betreuren. Want nu De Gaulle met het par lement ook de politieke partijen op non- actief heeft gesteld, zou de generaal op geen enkele georganiseerde macht kunnen rekenen, of steunen, om een eventuele aanval der fascisten te kunnen weerstaan. Wij geloven intussen niet, dat het fascis me in Frankrijk zelf op dit ogenblik een onmiddellijk dreigend gevaar vertegen woordigt. In Frankrijk liggen de verhou dingen anders dan in Algerije, al hebben aan beide zijden van de Middellandse Zee het parlement en de beroepspolitici dan vrijwel al hun krediet verloren. Niettemin zijn het onmiskenbaar de rechtse extre misten geweest, die de beslissende stoot hebben gegeven, waardoor De Gaulle in Pai-ijs de macht in handen is gespeeld. En kele dagen geleden hebben we al het woord „verraad" gebruikt voor de gevoe lens, die de Algerijnse extremisten zouden kunnen bekruipen gezien de houding van De Gaulle jegens hen. Dat de generaal de mogelijke gevolgen van die gevoelens be slist niet onderschat, zou kunnen blijken uit de toenadering die hij tot de Kamer lijkt te zoeken. We hebben het laatste be drijf van het Fi-anse drama zeker nog niet beleefd. Het is echter een gei-uststellende, en zelfs versterkende, gedachte, dat bij de volgende krachtproef met de rechtse ultra's generaal De Gaulle, die voor zware vuren stond, thans niet meer tegenover, doch naast de „resten" der bedreigde republiek zal staan. Met betrekking tot het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen op uitnodiging van Z.M. Koning Boudewijn, aan de wereldtentoonstelling te Brussel zullen brengen, wordt meege deeld dat de Koningin en de Pi-ins zowel op maandag 16 juni als op dinsdag 17 juni verschillende paviljoens waaronder het Nederlandse paviljoen en een aantal pa viljoens van de Belgische inzending zul len bezichtigen. Het koninklijke echtpaar zal op Laeken als gasten van koning Leo pold en prinses Liliane logeren en dinsdag in de namiddag naar Soestdijk terugkeren. George Moore: Men reist door de ganse wereld op zoek naar iets, dat men vindt bij thiüskomst. Naar te Bonn wordt vernomen, zal de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, waarschijnlijk in de loop van de volgende week naar Den Haag komen om de Nederlands-Duitse onder handelingen voort te zetten. WASHINGTON (UPI) In een verkla ring voor de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dulles, gezegd dat er op dit ogenblik „geen reden is voor een topconferentie" en dat er dit jaar van zulk een ontmoe ting op hoog niveau wel niets zal komen. De inleidende besprekingen zijn pas kort geleden begonnen en ik kan mij nog niet voorstellen dat uit dit overleg iets tevoor schijn zal komen dat tot een topconferen tie leidt" Mocht van Russische zijde ech ter een onverwachte tegemoetko mendheid worden getoond, dan zullen de Verenigde Staten, „naar ik veronderstel daar wel op willen ingaan", zo zei de mi nister. Dulles verklaarde dat er veel aandacht wordt besteed aan het Amerikaanse stand punt inzake het stopzetten van kernproe- ven. De Democratische senator Mans- field vroeg of deze positie sinds augustus vorig jaar vei-anderd is. Hij meent te we ten dat het standpunt vei-andei'ingen heeft ondergaan. „Er is nog geen beslissing ge nomen, maar de vraag of het standpunt gewijzigd zal worden is op het ogenblik een open vraag", aldus de minister. Voorts verklaarde Dulles dat het oor logsgevaar vermindert, dat hij goede hoop heeft dat met Rusland overeenstemming kan worden bereikt inzake de stopzetting der kernproeven en het vreedzaam ge bruik van het zuidpoolgebied, en dat hij geen reden heeft om aan te nemen dat het aan de macht komen van generaal De Gaulle de Europese integratie of de NAVO zal bedreigen. In het debat vroeg de Republikeinse se nator Aiken of Dulles werkelijk gelooft dat een topconferentie iets goeds zal voort brengen. „Tot op heden", aldus Dulles, ..is er niets gebeurd dat mij doet geloven dat een topéónferentie dienstbaar zal zijn aan iets dat wij niet evengoed, of wel licht beter, met normale onderhandelin gen onder andere omstandigheden zouden kunnen dienen". Tijdens de jongste NAVO-conferentie was men eenparig van oordeel dat een top conferentie noch de enige, noch de nood zakelijke wijze is om internationale over eenkomsten tot stand te brengen. Dulles vertelde dat in Moskou bijna dagelijks ge confereerd wordt door de Franse, Britse, Russische en Amerikaanse diplomatieke vertegenwöordigers over de eventuele agenda-punten voor een topconferentie. Hij vatte zijn standpunt als volgt sa men: „Ik ben er zeker van dat er geen ■reden is voor een topconferentie, behalve dat de Russen er een willen hebben, en Advertentii OVER GESLAAGD EEN NIEUWE CAMERA FOTOHANDEL HEUPERS IOHR Zandvoorfselaan 165 - Heemstede tel. 26455 Honderden bejaarden hebben vrijdag middag tijdens een dcfilé voor paleis Soestdijk hun hulde betuigd aan Koningin Juliana. Twee dames van de Amsterdamse groep „Help Elkander" bieden aan Prinses Marijke een pop aan. niet op lager niveau tot overeenstemming willen komen". Hij vindt deze Russische houding „eenzijdig en onredelijk". Dulles verklaarde gaarne te zien dat president Eisenhower meer armslag krijgt om hulp te geven aan communisti sche satellietlanden. In „grensgevallen" zou een dergelijke bevoegdheid voordelen kunnen hebben. Vanmorgen is na een langdurige ziekte, te zijnen huize in Hilversum overleden, de bekende socialist en vakbond-veteraan „Ome" Jan van Zutphen. Hy is 94 jaar geworden. Johannes Andries van Zutphen werd op 7 oktober 1863 te Utrecht geboren. Na zijn schooljaren was hij aanvankelijk werk zaam in het timmervak, doch door ziekte verliet hij deze branche en werd diamant bewerker. Na enkele jaren vestigde hij zich als zelfstandige diamantslijper. Bij het uit breken van de staking van 1894 had hij 30 man personeel in dienst. In deze staking speelde de heer Van Zutphen een belang rijke rol. Hij werd voorzitter van het stakingscomité. Voordien was hij reeds gekozen tot voorzitter van de sociaal-demo cratische diamantbewerkers vereniging te Amsterdam. Na de stichting van de Alge- *i- M' V 'V'0 !'i WW <r C i 'T y'i >j -h mene Diamantbewerkersbond werd hij daarin opgenomen als dagelijks bestuurs lid. Hij was enige tijd vice-voorzitter en gedurende 25 jaar secretaris van deze bond. In de beginperiode van de vakorganisa ties heeft de heer Van Zutphen een be langrijke rol gespeeld. Hij had onder andere zitting in het dagelijks bestuur van het N.V.V. en was voorzitter van de scheidsgerechten van de Nederlandse Spoorwegen. De heer Van Zutphen heeft zitting ge had in de gemeenteraad van Amsterdam en was lid van de provinciale staten van Noordholland. In die jaren bekleedde hij tal van functies in commissies en organen op sociaal gebied. Zijn grootste bekendheid heeft Jan van Zutphen verkregen met zijn werk voor de t.b.c.-besti'ijding. Door zijn weide als be stuurslid in de vakorganisaties kwam hij veelvuldig in aanraking met deze volks ziekte. Op zijn initiatief werd het legen darische „Koperen Stelenfonds" opge richt. Gedurende een lange reeks van jaren was hij voorzitter van dit fonds en later ere-vooi-zitter. De heer Van Zutphen was een der mede oprichters van „Zonnestraal", de Neder landse vereniging tot het oprichten van ai-beidskolonies voor t.b.c.-lijders in Neder land, uit welker middelen het sanatorium tot stand is gekomen. Hij was jarenlang voorzitter van deze vereniging en redacteur van het tijdschrift „Zonnestraal". Ook op het gebied van de kinderuitzending heeft de heer Van Zut phen baanbrekend werk verricht. Zo was hij onder meer bestuurslid van „De nieuwe gedachte" en van de centrale commissie voor uitzending van Nederlandse kinderen naar buiten (Kinabu). Op zijn 90ste ver jaardag werd hij op grootse wijze gehul digd. De Koningin kwam hem persoonlijk in Hilversum geluk wensen. De heer Van Zutphen was officier in de orde van Oranje Nassau.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1