Einde van terughoudendheid op het Damrak nog niet in zicht amda en de Yo-Yo»jager J Voorkeur voor groeifondsen Effecten -en Geldmarkt TRAITAL 3 Droog met zonnige perioden NAAIMACHINES W ereldnïeuws 2 RENDEMENTSVERWACHTINGEN 1958 NIET HOOG GESPANNEN Sterke stijging van de goudprijs te Parijs 99 't Is zo'n prettig en veilig idee" Heathcoat Amory over V rijhandelsgebied Vraag TRAITAL 3 Watoetoelis overweegt terugbetaling op aandelen Dividend Bensdorp Ontslagen bij Schokbeton Verwisseling aandeling Ver. Deli Mijen Lager Italiaans disconto ROGGEN kJ ZATERDAG 7 JUNI 1958 (Van onze financiële redacteur a.i.) DE BEURS TE AMSTERDAM gaat gebukt onder een reeds maanden lang durende terughoudendheid op de aandelenmarkt. Ondanks de kleine omzetten zijn alle groepen sedert het begin van dit jaar op een hoger peil gekomen, waardoor het algemene indexcijfer opliep van 167,93 tot 191,97 op 2 dezer. De faktor rente speelde hierbij een grote rol. Hoewel de voorwaarden iets ongunstiger waren dan in 1957 werden in het begin van dit jaar nog enkele 6 percent leningen uitgegeven, terwijl ook nog Rentespaarbrieven van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten verkrijgbaar waren tegen de koers van 100 percent. Geleidelijk daalde de rentevoet en na de 5'/s en 5lA percent leningen bleek de belangstelling voor de 5 percent obligatielening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een enorm succes. Het wachten is nu op de volgende lening. Zal het mogelijk zijn met een 4-)4 percent lening te komen? Dit is nog niet met zekerheid te zeggen, als het althans om een groot bedrag gaat. Wel noteren de 4-k* percent Nederlandsche Spoorwegen 1021/» percent en de 4V2 percent elektriciteitsleningen tegen pari, maar de rentedaling van 5% percent naar 5 percent is psychologisch niet zo groot als van 5 percent naar tyi, percent. Indien echter door de emitterende instelling bijvoorbeeld gedurende 15 jaar een percentage van 4H percent zou worden gegarandeerd en een vrij grote bepaling voor vervroegde aflossing na de 15 jaren zou worden aangeboden, dan zou die lening een zeer goede kans maken. Op de huidige koersen wordt van de thans uitstaande staats- en gemeente leningen geen 4V2 percent rendement verkregen. Bij een koers van 97 percent wordt van de grote groep 4lA percent provinciale- en gemeentelijke leningen, welke in de jaren 1952 en 1956 werden uitgegeven, geen 4Va percent rente gemaakt, in welk percentage de winst bij uitloting is verdisconteerd. Nu de investeringsaftrek weer in wer king is gesteld bestaat de mogelijkheid dat industriële obligaties worden uitge geven, maar wij achten deze kans gering. Deze obligaties zijn in' het algemeen bij het publiek niet gewild; beziet men deze groep fondsen in de Prijscourant dan zijn het alleen obligaties AKU en Philips Gloeilampen die een redelijke markt hebben. De recessie heeft uiteraard een grote invloed op de terughoudendheid van het publiek gehad. In het eerste kwartaal leek het er op dat de dividenden over het jaar 1957 in het algemeen zouden meevallen; maar de daarna gedeclareerde dividenden gaven vooral voor de kleinere maat schappijen teleurstellingen te zien. Vele directies van maatschappijen hebben in het jaarverslag of op de jaarvergadering laten blijken dat de verwachtingen over het lopende boekjaar minder gunstig zijn. De thans weer in werking gestelde in vesteringsaftrek zal hierin voor de meeste ondernemingen weinig invloed uitoefenen. Een gevolg hiervan is dat men in het al gemeen zeer voorzichtig moet zijn met het berekenen van het rendement op basis van de over 1957 uitgekeerde dividenden; geschatte rendementen op deze basis zijn veelal 8 percent en hoger, maar gevreesd moet worden dat de werkelijkheid geheel andere rendementen te zien zal geven voor meerdere maatschappijen. Het is nog niet te beoordelen in hoe verre de recessie in ons land reeds is uit gewerkt, daarvoor is Nederland te zeer afhankelijk van -de situatie in andere landen waarheen onze produkten worden uitgevoerd. Het laat zich echter aanzien dat evenals in Amerika geen snel herstel verwacht kan worden. Eerst zal een even wicht moeten worden hervonden, dat als uitgangspunt kan dienen voor een verder herstel. In dit verband mag niet over het hoofd worden gezien dat de ontwikkeling van de situatie in Indonesië voor vele ondernemingen een heroriëntatie vereist; wel was de export daarheen in de vorige jaren veelal reeds sterk teruggelopen, maar de deur wordt steeds verder ge sloten, zodat nieuwe afzetgebieden moe ten worden gezocht. In een tijd van terug gang in de conjunctuur in de westerse wereld is dit geen gemakkelijke opgave. Matheid nog niet ten einde In hoeverre de situatie in Frankrijk een rem is geweest op onze beurs laat zich moeilijk beoordelen; de belangstelling voor onze bekende hoofdfondsen was de laat ste tijd niet groot, ook niet uit Zwitser land. Belangrijker is in dit verband de ontwikkeling van de Euromarkt; in hoe verre kan en wil Frankrijk daaraan mede werken? Want ook deze factor is van grote terughoudende invloed op de Am sterdamse beurs. Er is nog weinig posi tiefs over te schrijven, zodat de effecten bezitter in deze nog in de mist vaart. Wel voelt hij aan, dat vele kleinere onder nemingen tot een samengaan zullen wor den gedwongen, willen zij niet wegge drongen worden als de grotere eenheid in Europa haar beslag krijgt. Inflatoire tendenzen hebben op de beurs wel een rol gespeeld, maar zij waren per saldo niet van grote betekenis. Dat meer dere effectenbezitters prima groeifondsen met een laag rendement prefereren boven obligaties waarop een hoger rendement te maken is, mag niet als vrees voor inflatie worden gezien; hier moet aan uiteinde lijke kapitaalwinst worden gedacht en daarbij aan belastingoverwegingen. Alles bijeen genomen moet gevreesd worden dat de periode van terughoudendheid op de Amsterdamse beurs nog niet beëindigd is. Een voordeel is geweest dat tot op he den de dividendbetalingen in aandelen geen al te grote omvang hebben aange nomen. Betaling van het dividend geheel of gedeeltelijk in aandelen betekent een emissie zonder claim. Wellicht ten over vloede willen wij er de aandacht op ves tigen dat slechts de nominale waarde van het stockdividend als rendement mag worden gezien. Dit nominale bedrag dient dan ook voor de inkomstenbelasting als inkomen te worden opgegeven. Verkoopt de effectenbezitter zijn stockdividend en beschouwt hij de gehele opbrengst als in komen dan teert hij kapitaal in. Vooral bij de hooggenoteerde aandelen kan dat in de papieren lopen; zo keert de Stoomboot Mij. „Hillegersberg" over 1957 een divi dend uit van 40 percent, waarvan 20 per cent in aandelen. Deze stockdividenden noteren thans ongeveer f 1.050, terwijl de nominale waarde 200 is. Verkoopt men dus dit stockdividend dan moet f 850 als kapitaal worden gezien, dat, wil hij niet interen, opnieuw belegd moet worden. Notering over vyf jaar De Industrialisatienota van de minister van Economische Zaken, welke voor de volgende vijf jaren werd samengesteld, gaf ons aanleiding om van enkele groepen van aandelen de koersen te bezien van vijf jaar geleden. Het betreffen namelijk vijf jaren die ook volgens de Industriali satienota van grote betekenis voor ons land zijn geweest en in het algemeen gunstig waren. Het veertiendaags beurs- overzicht van de Amsterdamsche Bank geeft bij de koersen van meerdere Neder landse aandelen ook de indexcijfers t.o.v. het jaar 1953. De koersen en indexcijfers zijn waar nodig herleid wegens kapitaals wijzigingen (dus emissies, stockdividen den, bonussen). Dit indexcijfer wordt voor 1953 bepaald op 100, zodat uit de huidige cijfers de koersstijging in percenten is af te lezen. Wat de hoofdfondsen betreft boekte Philips de grootste stijging te weten 370, op de voet gevolgd door Koninklijke Olie dat in indexcijfers gerekend van 100 tot 320 noteerden. Unilever bereikte 264. AKU bleef achter en wist het niet verder te brengen dan 105, ondanks het feit dat over 1953 slechts 9 percent dividend werd uitgekeerd. De gehele groep textiel- en kunstzijde-industrie heeft het in het alge meen slecht gedaan. Het indexcijfer van cie Kunstzijdespinnerij „Nyma" liep terug tot 51. Het lijkt ons echter dat de AKU thans ondergewaardeerd wordt ten op zichte van de andere internationale fondsen. Een groep die het zeer goed heeft gedaan is de Chemische en Farmaceutische in dustrie. De sterkste in deze groep, de Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie, zag het indexcijfer-verbeteren tot 254, Ketjen Zwavelzuur tot 200. In deze groep stelden teleur de Albatros Superfosfaat en de Kon. Gist- en Spiritusfabrieken, waarvan de indexcijfers terugliepen tot respectieve lijk 75 en 84. Zwanenberg-Organon be hoort tot de vooraanstaande aandelen, het indexcijfer liep op tot 187. De metaalindustrie geeft een verdeeld beeld tg zien. De Hoogovens en Staal fabrieken behoort in deze groep tot een der besten met 240, gevolgd door Thomas sen en Drijver Blikemballagefabrieken met 211. De Vereenigde Blikfabrieken daarentegen liep terug tot 87. In deze groep zijn vele aandelen thans op een lager niveau dan in 1953 gekomen. Bij de scheepsbouw gaat de Rotterdam- sche Droogdok aan de kop met 178, ter wijl de Nederlandsche Scheepsbouw niet verder kwam dan 107. Het indexcijfer geeft een duidelijk beeld van de waarde verandering der aandelen. De kruimels vallen van tafel Het is echter telkens nodig de koers der aandelen te herzien bij emissies, bij het betalen van dividend in aandelen en bij herkapitalisatie. In de afgelopen vijf jaren is gebleken dat de sterkste aandelen in het algemeen de kansen het beste hebben benut, terwijl de interesse van het buiten land en inzonderheid Amerika voor deze groep aandelen het grootst is geweest. Het gevolg hiervan is, dat het rendement op deze aandelen daardoor lager ligt dan op de aandelen die niet in de eerste koets reden. Uiteraard kan niet voorspeld wor den of de volgende vijf jaren eenzelfde beeld zullen vertonen. Wel kan in het algemeen gesteld worden dat de kans op uiteindelijk koersverlies bij de sterkste aandelen kleiner is dan bij de middel- re- een matige groep. Vooral in tijden van cessie speelt de financiële kracht grote rol. De financieel sterkere effecten bezitters kunnen door spreiding van hun bezit een zeker gemiddelde halen, maar de financieel zwakkeren lopen groter risi co, omdat vele aandelen geen coupures van 100 kennen en vele certificaten van 100 zeer incourant zijn. In dit verband is het interessant te zien tot welk een resultaat de beleggings depots zijn gekomen. Aan voornoemd overzicht van de Amsterdamsche Bank worden de volgende indexcijfers ontleend. Belegging Nederland 152; Internationale Belegging 164; Belegging Binnenland 158; Interunie 145; Belegging Overzee 164; Ro- beco 157. Uit deze indexcijfers blijkt een zeker gemiddelde waar Interunie het meest onder gebleven is, daarna volgt Belegging Nederland, hetgeen echter een gevolg is van het feit dat ruim 20 percent van het vermogen van dit depot in obligaties is belegd. Voor de kleinere beleggers zijn dergelijke beleggingsdepots zeer geschikt, omdat deze aandelen of participatiebewij- zen minder onderhevig zijn aan de scherpe koersfluctuaties waaraan de meeste aan delen bloot staan, welke koersfluctuaties aangenaam kunnen zijn maar ook zeer kunnen teleurstellen. Donderdag is de goudprijs te Parijs na drie kalme dagen sterk gestegen, nadat de markt kennis had genomen van de ge mengde buitenlandse reacties op het aan bod van generaal De Gaulle van volledige politieke gelijkheid voor Mohammedanen en Europeanen in Algrije. Volgens handelaren droegen de geruch ten, dat de nieuwe minister van Financiën Antoine Pinay, strenge soberheidsmaat regelen wil nemen, eveneens bij tot de stij ging van 7.000 frank van de prijs van baar goud, waarvan de notering donderdag 521.000 frank was. Advertentie Overal en altijd kun je die o.b. tampons bij je hebben - zo'n pakje o.b. past in je kleinste tasje. Gemakkelijk! Veilig idee! Wat zei je? Wat o.b. betekent? Onmerkbare Bescherming natuurlijk! Maar ook: Onbelemmerde Bewegingsvrijheid, want in die dagen gaat nu alles gewoon dóór alles, t Is echt moderne hygiëne voor moderne vrouwen. Blij dat ik o.b. ontdekt heb!" O.b. ^>er PakJe van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f I,-. Speciaal 1,25. i ttrjj fcjH(V^ 1 8-5 De Engelse minister van Financiën, Heathcoat Amory, heeft donderdag te Brussel verklaard, dat Engeld nog steeds hoopt dat er een weg gevonden zal worden voor de vorming van een vrijhan- delsgebied. Hij zei: „Het tijdschema voor de besprekingen over het Vrijhandels gebied is natuurlijk in de war gelopen, maar toch hebben wij nog goede hoop, dat er ondanks de bestaande moeilijkheden een weg gevonden zal worden om een plan tot stand te brengen, dat alle landen van vrij Europa omvat. In West-Europa is zeer veel goede wil aanwezig", zo zei hij. De Engelse minister, voorzitter van de raad van ministers der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.), was te Brussel in verband met de O.E.E.S.-dag op de wereldtentoonstel ling. Hij maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van een rede van de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Max Pe- titpierre. Advertentie Roos verdwijnt met anti-roos Traital 3 bevat het pas-ontdekte de sterke van roos bevrijdende apelium met eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Het front van een depressie, die giste ren ten zuidwesten van Ierland was gele gen, bereikte vanmorgen vroeg het zuid westen van Nederland. Aan het front kwa men gisteren in Frankrijk tal van on weersbuien voor, maar in de loop van de nacht stierven deze buien uit. Tegen de ochtend werd plaatselijk de neerslag-ac tiviteit aan het front weer groter. Zo viel bij de frontpassage in Vlissingen en in Gilze-Rijen enkele tienden mm. regen, in Woensdrecht daarentegen 8 mm. Een randstoring van de depressie lag vanmor gen boven zuid-west Engeland. Onder in vloed van deze randstoring kunnen in ons land vanavond of vannacht plaatselijk nog enkele buien vallen, maar daarna nadert van de oceaan een rug van hogere lucht druk. In verband daarmede zal het weer morgen droog zijn met zonnige perioden en gematigde temperaturen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 60 I •os Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eir dhoven ozo z half bew. half bew. zwaar bew. w licht bew. ozo zwaar bew zo licht bew. ozo motregen z Vlv. Z.-Limb geheel bew. zzw 13 15 15 11 14 13 15 17 Zondag 8 juni Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur. Maan op 0.22 uur, onder 11.42 uur. Maandag 9 juni Zon op 4.21 uur, onder 20.57 uur. Maan op 0.44 uur, onder 12.46 uur. Maanstanden 9 juni 7.59 uur laatste kwartier. 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 8 juni Hoog water 8.12 en 20.39 uur. Laag water 3.42 en 16.03 uur. Maandag 9 juni Hoog water 9.06 en 21.36 uur. Laag water 4.25 en 16.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers onbewolkt wzw 10 onbewolkt w 17 onbewolkt ono 23 onbewolkt zzo 14 zwaar bew. z 11 zwaar bew. zzo 23 zwaar bew. zo 19 zwaar bew. wzw 23 geheel bew. zw 21 licht bew. zw 25 licht bew. wzw 26 zwaar bew. ozo 22 half bew. no 21 onbewolkt ozo 16 zwaar bew. no 23 zwaar bew. z 21 zwaar bew. wzw 23 zwaar bew. z 20 zwaar bew. n 23 onbewolkt nno 21 zwaar bew. windst. 26 onbewolkt zw 29 half bew. no 23 onbewolkt windst. licht bew. windst. 26 zwaar bew. zo 27- 0 0,1 0,1 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 4 12 0 10 1 0 0,3 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 6. Terwijl Pat de springveer weer in de schietstoel spande, dacht Panda nog eens na over de woorden van de meesterspeur- der. Zo'n reis naar het geheimziv.nige land Mu trok hem wel aan. „Zeg Pat", merkte hij tenslotte op, „mag ik met jullie mee? Als hulpje van jou of zoiets?" „Nee", ant woordde de detective kortaf, „ik heb geen hulp nodig. Een meesterspeurder als ik is best in staat, om kolonel Pulver tegen alle gevarens te beschermen. Met mij als lijf wacht is hij veilig". Maar de kolonel scheen niet zo tevreden met de diensten van Pat O'Nozel te zijn, als deze woorden wel deden vermoeden. Hij kwam met drif tige stappen aanlopen enliet opnieuw een zware vuist op Pats hoofd neerkomen. „Je laat me te lang wachten", grauwde hij. „Schiet op met die schietstoel en spreek m.e niet tegen!" Na deze krachtige beris ping keerde hij zich om en begaf zich weer naar het vliegtuig. „Oeps", zei Pat, toen hij zijn gedachten weer een beetje bij elkaar had, „ik zal je toch maar als hulp aannemen, Panda. Sommige takens zijn te zwaar om alleen te dragen". Op de jaarlijkse algemene vergadering van de n.v. cultuur maatschappij „Watoe toelis Poppoh" op 18 juni zal aan aan deelhouders de vraag worden voorgelegd of de vennootschap zal investeren in door het bestuur gunstig beoordeelde objecten buiten Indonesië dan wel op zo kort moge lijke termijn overgegaan zal worden tot terugbetaling van een deel der middelen. Het is de directie niet mogelijk exacte cij fers te verstrekken over de financiële re sultaten van het afgelopen boekjaar, maar zonder twijfel zullen deze niet onbevre digd zijn geweest. Blijkens de verlies-en winstrekening over 1957 hebben de baten interest en divi denden 87.541 opgeleverd (v.j. 63.102). Transfer uit Indonesië werd niet ontvan gen en het ziet er niet naar uit dat een re mise binnen afzienbare tijd verwacht kan worden. In 1956 werden nog 100.000 ont vangen, na aftrek van de onkosten in Ne derland, alsmede ongeveer 10.000 voor onderzoek nieuwe projecten. Het saldo winst bedraagt 67.911 (v.j. 151.421), welk bedrag wordt overgeboekt naar de bijzondere reserve. Hierdoor wordt geen dividend uitgekeerd (v.j. 8 percent). De directie en commissarissen van Bensdorp n.v. Bussum delen mede, dat de resultaten van het concern over 1957 we derom gunstig zijn geweest. Aan de om verschillende redenen later in het jaar te houden aandeelhoudersvergadering zal worden voorgesteld gebruik te maken van de faciliteiten welke de wet op de Herkapi talisatie biedt en over 1957 een dividend van 50 percent in aandelen en het daarbij behorende contante dividend van 12l/ï per cent uit te keren (over 1956 10 percent in contanten). De directie van de n.v. Schokbeton te Kampen heeft opnieuw moeten overgaan tot het aanzeggen van ontslag aan een aan tal werknemers wegens het uitblijven van opdrachten. Deze keer hebben 21 werknemers in de keienfabriek de aanzegging ontvangen. Erna. Pag. 2. Naar het ANP verneemt is het uitstaan de aandelenkapitaal van de n.v. Verenigde Deli-maatschappijen op een klein percen tage na aangemeld voor verwisseling in aandelen, respectievelijk certificaten van aandelen n.v. Deli-Maatschappij. Het bankdisconto in Italië is verlaagd van 4 tot 3'/2 percent. Disconto van 4 per cent heeft acht jaar onafgebroken gegol den. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 Verbinding. Het Russische nieuwsbureau Tass meldt dat in 1960 grote schepen in staat zullen zijn van de Oostzee en de Witte Zee door Europees Rusland te varen naar de Kaspische Zee, de Zee van Azov en de Zwarte Zee. De noor delijke helft van de kanaalroute, die een halve eeuw geleden werd gegra ven, wordt gemoderniseerd en geschikt gemaakt voor grote schepen. Ontslagen. De Hongaarse journalist Ti- bor Tardos, die vorig jaar tot ander half jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens „pogingen tot omverwer ping van de regering" is wegens goed gedrag uit de gevangenis ontslagen. Volgens de regering bestaan er nog geen plannen om de drie auteurs, Ti- bor Dery, Gyala Hay en Szoltan Zeik, die met hem werden veroordeeld tot respectievelijk negen, zes en drie jaar, voortijdig in vrijheid te stellen. Ontgaan. Het was president Eisenhower ontgaan, dat de invasie in Normandië vrijdag herdacht werd. Toen hij het ontbijt gebruikte met vijftien Republi keinse leden van het Huis van Afge vaardigden, kwam hij pas tot de ont dekking dat het „D-Day" was. Verboden. De 24-jarige Janos Grochovsky een van de redacteuren van het door de Poolse regering verboden studenten blad „Prostu", is naar West-Duitsland gevlucht. Hij gaat medicijnen studeren aan de Friedrich Alexander universi teit in Erlangen. Volgens Grochovsky zijn zeventien van de twee en twintig redacteuren van het blad gearresteerd. De anderen zijn gevlucht. Sanskriet. De Nepalezen hebben de godin van Nepal, bedankt dat ei regen is ge- joepatinath, de bij: ondere beschermer van Nepal, gedankt dat er regen is ge komen. Zes uur na de aanvang van de plechtigheden verschenen voor het eerst sinds maanden wolken aan de he mel boven Kathmandoe. Enkele uren later viel de eerste regen. De oogst is gered en een dreigende hongersnood afgewend. De dankdiensten vonden een hoogtepunt in de rivier Baghmanti, waar duizenden boeren hun koeien mol ken terwijl monniken in het Sanskriet gestelde heilige verzen citeerden. Vraag. Stefan Kisielewski, een rooms-ka- tholiek lid van het Poolse parlement, heeft de Poolse regering gevraagd waarom de minister voor Culturele za ken, Karol Koeryloek, is ontslagen. Hij kreeg ten antwoord, dat de regering hierover in de eerstvolgende bijeen komst der volksvertegenwoordiging een verklaring zal afleggen. Indertijd werd aangenomen dat Koeryloek's ont slag verband hield met een streven der communistische partij, haar invloed op de gebieden van cultuur en perszaken te versterken. Huisarrest. Op Ceylon zijn twintig voor aanstaande leden van de verboden fe derale partij, die zegt de Tamilinwo- ners van Noord- en Oost-Ceylon te ver tegenwoordigen, onder huisarrest ge steld. Onder hen bevinden zich een se nator en zeven leden van de kamer van afgevaardigden. De regering-Bandera- naika is hiertoe overgegaan, nadat zich op uitgebreide schaal wanordelijk heden hadden voorgedaan tussen leden der gemeenschappen van Tamils en Singalezen naar aanleiding van een taalgeschil. Nederlaag. De 55.000 overwegend blanke kiezers in Zuid-Rhodesia hebben de nieuwe partij van oud-premier Todd, die een liberaal standpunt inneemt ten ten aanzien van de ontwikkeling der 2.250.000 inheemsen in Zuid-Rhode sia, verpletterend verslagen. Bij de al gemene verkiezingen voor de dertig ze tels van het parlement van deze Brit se kolonie kregen Todd en de 22 ande re kandidaten van zijn partij geen en kele zetel. De verkiezingen zijn '-oort- gekomen uit een „opstand" van minis ters tegen Todd, die toen premier was en meende, dat de ontwikkeling der in heemsen te traag verliep. Hij verloor daarop het leiderschap van de verenig de federale partij en stichtte een nieu we partij. Radarscherm. Het Britse ministerie van Transport en Burgerluchtvaart .zal aan verschillende Britse firma's de opdrach ten geven voor de aanleg van een ra- darnet voor het gehele luchtruim bo ven Groot-Brittannië. In eerste instan tie beoogt men het luchtverkeer zoda nig te beveiligen dat botsingen voorko men kunnen worden, en dat de lucht verkeersleiding een totaalbeeld krijgt van het verkeer tot vijftienduizend me ter hoogte. Het bereik van de nieuwe installaties zal driemaal de huidige zijn en het dubbele van de hoogte tot waar op het ogenblik met radar ge werkt kan worden. TocU ió Wet zo r~ OVER roggen sprekend, denkt de leek meestal aan de, voornamelijk in tropische zeeën leidende, dieren die bekend staan door het vermogen elektrische schokken te veroorzaken bij ieder die hen te na komt. Maar behalve deze tril- of sidder roggen kent men nog een zestal andere roggenfamilies, die ieder weer in een groot aantal geslachten met de nodige soorten zijn onderverdeeld. De be kendste soort aan onze kust is de gewone rog, ook stekelrog. doornrog, driestaart en rode rog genoemd, zulks in tegen stelling tot de gladde rog en de vleet (fleet) die eveneens veelvuldig in de Noordzee worden aangetroffen. Belang wekkender dan deze vrij onschuldige rog gen :s de egelvis-rog, waarvan de voorste lichaamshelft kogelrond en met een groot aantal stekels bezet is. Dit dier, dat zich bij voorkeur ophoudt rond de koraalriffen van de zeeën in Zuidoostazië, is een uiter mate gevaarlijke tegenstander, want de naaldscherpe stekels, waarmee hij is be zaaid, bevatten een gevaarlijk gif, dat in Japan als foegoegif bekend staat. Reeds vroeg was het daar te lande opgevallen, dat na het eten van deze kogelvissen zich vergiftigingsverschijnselen voordeden. Bij onderzoek bleek, dat een gevaarlijke stof die door de stekels in het bloed van het slachtoffer kon worden gebracht, zich ook in de geslachtsorganen en in de ingewan den van de vis bevond. Daarom werd juist in Japan dit foegoegif aan een systema tisch wetenschappelijk onderzoek onder worpen. In zuivere vorm staat het foegoe gif onder de wetenschappelijke naam te- trodotoxin bekend, een stof die verlam- mend werkt op het centrale zenuwstelsel en een uitwerking vertoont die merkwaar dig veel overeenkomt met de werking van curare, het bekende pijlgif der Zuidameri- kaanse Indianen. We zouden het hierbij kunnen laten, ware het niet dat dit ver derfelijke vergif, op een zo eenvoudige manier van vissers te betrekken, in Japan het land der zelfmoorden nog een an dere rol is gaan spelen. Een rol, die we na deze aandui ding niet eens behoeven te verklaren, omdat ieder nu al begrepen heeft, dat tetrodo- toxin in vele gevallen het sa moerai zwaard is gaan ver vangen wijl het rv aar schijn- lijk een minder pijnlijke en tevens minder bloedige oplossing biedt. (Voor zover we in dergelijke gevallen al thans van een oplossing kunnen spreken Overigens is de egelvisrog zeker niet de enige rog die als drager van een zwaar vergif te boek staat. Ook de adelaarsrog, die in het bezit is van een vergiftigd steek wapen, heeft een zekere faam op dit Ge bied. Daarom is in Italië bij de wet ver boden dit dier op de markt of in winkels ten verkoop aan te bieden, tenzij de gif stekel uit het dier verwijderd is. De gif tige stoffen zijn bij dit dier klaarblijkelijk niet zodanig in het organisme verspreid, dat de consumptie van de rest van het dier gevaar oplevert. Nu we het toch over zeedieren hebben, kunnen we ook wel eens spreken over wetenschappelijk onderzoek dat uit een filmstunt is voortgevloeid Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2