FILATELIE „Statistisch woningtekort" is aanzienlijk verminderd Verstedelijking in Noordholland zal steeds voortgaan Joegoslavië klaagt over druk van Sovjetrussische zijde ^Hoe is het ontstaan?^ Structuurveranderingen leiden soms tot spanningen en weerstanden 0/3 de <CPraatótczl 3 PROVINCIALE OPBOUWDAG Nieuw vliegdekschip voor Amerika Zomer stilte NfiW ZliALAM) Kremlin gemis aan beginselvastheid verweten Morgen bent U een andere vrouw Y. VOLKSHUISVESTING BECIJFERT: Per 1 januari hadden 208 gemeenten -op papier - een woningoverschot aaaaaaaaaéaaaéaaaaaaaaaaaaaa aaa aaa aaaaaaaaaaa a aa a aa a a a a a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaikkhi koelkasten Van de sloot op de wal Bolswardse boer vond „vergeten" vliegtuigbom Record aantal woningen in april voltooid Dit woord: SCHOTS ZATERDAG 7 JUNI 1958 ,De maatschappelijke situatie in Noordholland" was liet thema van de tweede provinciale opbouwdag, die de stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk vrijdag in het Haarlemse Concertgebouw ter viering van het eerste lustrum heeft gehouden. Het thema werd toegelicht in zijn economische, planologische en sociologische aspecten. De vele aanwezigen de Commissaris der Koningin j„ Noordholland dr. M. J. Prinsen, leden van Eerste en Tweede Kamer en van Gedeputeerde en Provinciale Staten, vertegenwoordigers van ministeries, vele burgemeesters en afgevaardigden van overheidsinstanties en maatschappelijke instellingen kregen door deze uiteenzettingen een goed inzicht in de structuur veranderingen, die in deze provincie gaande zijn. Waar tot voor kort nog koeien graasden of groente werd geteeld, verrijzen nu en in (je toekomst huizen en fabrieken. Bewoners van afgelegen dorpen verlaten elke dag de vertrouwde omgeving om in het fabrieks- niilieu te werken. Als „pendelaars" gaan zjj op en neer tussen twee milieus: het vertrouwde landelijk en het stedelijk ge ïndustrialiseerde. De structuurveranderin gen roepen dikwijls spanningen op. Onder zoekingen zjjn gewenst, om deze te onder kennen. En maatschappelijk werk is nood zakelijk om de structuurwijzigingen har monisch te doen verlopen. Nadat op de opbouwdag 's morgens aan de economische aspecten van de maat schappelijke situatie aandacht was ge schonken, werden 's middags de planologi sche en sociologische aspecten behandeld. Drs. G. J. van den Berg, secretaris van (je Commissie voor sociaal-wetenschappe lijke vraagstukken in Noordholland, sprak over de ruimtelijke ordening, waarna pro fessor dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, de socio logische aspecten in het licht stelde. Drs Van den Berg noemde de ruimte voor ons land één van de schaarste materiële goe deren. In onderzoekingen op het gebied van de ruimtelijke ordening heeft men in deze provincie al ongeveer twintig jaar er varing. De planologie moet geheel en al als een overheidstaak worden bezien een opvatting, tegen welke professor Van Dijk zich later kantte. Door de planologie vil men een spreiding van de bevolking beïnvloeden. Spanningen Men krijgt minder keuze in zijn vrijheid van wonen. Door de ordening zullen be de gemeenten en streken intens van structuur veranderen. Plattelanders moe ten zich aan een nieuw, stedelijk ftiilieu aanpassen, arbeiders moeten worden om geschoold. Structuurveranderingen zullen rich bijvoorbeeld voordoen in Heemskerk. Spanningen en weerstanden zijn hier te verwachten. Veelal gaat het hier om sprei van weinig draagkrachtigen. Daarom iijn goedkope openbare vervoersmiddelen todig om deze mensen naar en van werk- i recreatiegebieden te brengen. Drs. Van den Berg gaf als zijn mening, at de gemeentelijke autonomie als gevolg van de ingrijpende wijzigingen verder zal Inkrimpen. Mogelijk zal in de nabije toe komst een andere gemeentelijke indeling tot stand moeten komen of zullen bestuurs- districten moeten worden ingesteld. De planologie zal mede als doel moeten heb ban, dat de mensen worden bevrijd van knellende banden, dat zij vrij kunnen leven in een ruimte, waar mogelijkheden blijven voor het particulier initiatief. So ciaal-cultureel vormingswerk zal voor een harmonisch verloop van de structuurwijzi gingen van grote waarde zijn. Professor Van Dijk besprak de vraag stukken, verbonden aan de overgang van net ene cultuurpatroon in het andere: van de landelijke gemeenschap naar het stede- iijk-geïndustrialiseerde milieu. Door deze overgang wordt in deze provincie een grote groep mensen losgerukt uit de vertrouwde gemeenschap; de traditie wijkt terug en men wordt op zich zelf teruggeworpen. Door deze overgang komt men in een ste delijke samenleving-van-individuen, men krijgt grotere vrijheid en dient zelfstandig Vrijdag is een nieuw Amerikaanse vlieg dekschip, de „Independence" genaamd, te water gelaten. Het meet 60.000 ton, krijgt een bemanning van 3.500 koppen en 'el plaats bieden aan 100 straalvliegtuigen die zijn uitgerust om atoombommen af te werpen. Sinds een paar dagen is het mooi weer ie Haarlem. Dat kun je overal zien. Aan de terrassen, waar nu heel veel mensen Men, aan de stampvolle bus naar Zand poort of IJmuiden en aan de kinderen, die eu met een natte, rode ijslolly door de Drote Houtstraat lopen. Overal is het druk- •er, wordt het vrolijker. Ja, bijna overal, ["ear niet in de grammofoonplatenwin- «ls. Daar wordt het alsmaar stiller. In- Plaats van naar een plaatje te luisteren Men de mensen nu liever in de zon, of Naken zelf muziek, net zo als die opge fokte slagersjongen, die vrijdagmiddag dhe keer de Grote Markt om fietste en steeds maar hetzelfde deuntje floot. In de grammofoonplatenwinkels zijn de ''erkoopsters nu direkt bereid ons iets te tertellen over de laatste „tophits". Het Mkt, dat Louis Prima met zijn „Buona tera" wel dé topprestatie van mei lever- te' In een van deze winkels verkocht men jteze plaat vijftig a zestig keer per dag. terder vielen ook Pat Boone en The Everly testers, de laatste met „Wake up little -usie" erg in de smaak. Meisjes en jon- tens meestal tussen de zestien en ne- tentien staan heel lang in de cabines dle daarvoor bestemd zijn, te luisteren. Soms rock-en-rollen ze even mee of neu kte het melodietje. Vrijdagmiddag waren •enter alle cabines leeg, zelfs in de win tel waar zaterdags wegens gebrek aan JJimte in de keuken (op de aanrecht) te in de huiskamer platen worden ge aaid, is het nu stil. De verkoopsters zet te nu hun geliefde nummers op of doen teministratief werk. Zij vinden het mis kien wel eens prettig een middag zon- Cer pat Boone, Perry Como of „de Sel- Vera's" om hen heen, misschien wel net Prettig als u het vindt om 's middags Crüens op een terrasje in de zon te zitten. zijn positie te bepalen. Driekwart van de provinciale bevolking leeft thans al in een stedelijk milieu. De rest zal volgen. Want het proces van verstedelijking is niet te keren. Dit proces zal geen halt houden voor welke dorps- of poldergrenzen dan ook. Botsing van generaties Door deze veranderingen in de structuur van de samenleving zal het generatiever- schil groter worden en dikwijls leiden tot een generatiebotsing. Want de ouderen kunnen nog lang vasthouden aan het oude levenspatroon. De jongeren echter passen zich sneller aan het nieuwe milieu aan. Conflicten ontstaan als de ouderen geen besef weten op te brengen voor het feit, dat de jongeren in een ander geestelijk klimaat leven. Niet het nieuwe levenspatroon vormt een dreiging, maar de verbreking in de harmo nie, die dit nieuwe patroon te weeg kan brengen. Veelal staat men, bijvoorbeeld de „pendelaars", met één been nog in de oude, vertrouwde gemeenschap en met het andere in het fabrieksmilieu. Er ontstaat dan een wrijving tussen de twee levens patronen. Professor Van Dijk achtte het met het oog hierop wenselijk de arbeiders met hun gezinnen zo spoedig mogelijk in het stedelijke milieu over te plaatsen. Dit vond hij beter dan hen tussen de sterk verschillende milieus te laten „pendelen". Geen dreiging De spreker waarschuwde ervoor een eventuele sociale nood te gaan overdrijven. De groei van de Noordzeekanaalzone tot één stedelijk gebied vormt zeker geen dreiging. Moeilijkheden ontstaan pas als men zich niet aan de gewijzigde structuur kan aanpassen. Professor Van Dijk achtte het ongewenst het platteland voor indu strievestiging af te sluiten. Een spreiding van industriekernen is aan te bevelen. Bij het maatschappelijk werk en onderzoek zijn bescheidenheid en terughoudendheid gewenst. Uiteraard moet voorlichting wor den gegeven, doch men dient niet te ver vallen in een „baboehouding en broeikas methoden". Tenslotte stelde spreker dat het maatschappelijk werk zó moet zijn afgestemd, dat het zich overbodig maakt, waarna hij ,samen\yerki#g .tH?5en, de. over heid en de particuliere organisaties be pleitte. De directeur van de Stichting Noordhol land voor Maatschappelijk Werk, de heer C. Lijnzaad, gaf een samenvatting van het besprokene, waarbij hij zich eveneens voor stander verklaarde van een gezamenlijke aanpak van de bestudering der structuur veranderingen in deze provincie. De voor zitter. burgemeester J. J. C. Boot, sloot met een dankwoord tot de inleiders en waar derende woorden tot de medewerkers van de stichting, de opbouwdag. NIEUW-ZEELAND. De jaarlijkse „Health"-zegels zullen op 20 augustus verschijnen. De zegel van 2 1 d. ver toont een meisje in de uniform van de Girls' Life Brigade en die van 3 1 d. een hoornblazer van de Boys' Brigade. Deze ontwerpen werden gekozen omdat dit jaar de Boys' Brigade 75 jaar be staatDe toeslag van de zegels komt echter niet ten goede aan deze organisa tie, maar zoals gebruikelijk aan de Bond van Kinder gezondheidskampen. AUSTRALIë. Op 11 september a.s. is het 30 jaar geleden, dat de Australische piloot Charles Kingsford Smith - naast Lindberg de meest bekende en meest gevierde pionier op luchtvaartverkeer - met zijn Fokkertoestel „Southern Cross" van Sydney naar Christchurch vloog. Het was de eerste vlucht over de Tas manzee. Ter herinnering aan dit feit zal eind augustus of begin september een postzegel van 8 d. worden uitge geven. Op de zegel zijn het portret van Kingsford Smith en zijn vliegtuig af gebeeld. PHILIPPIJNENHet gouden jubileum van de Philippijnse staatsuniversiteit te Diliman, Quezon City, zal o.m. worden gevierd met een postzegel van 5 c. (ka stanjebruin). De gebouwen van de ver schillende faculteiten van de universi teit komen er op voor. 18 juni is de eer ste dab van uitgifte. WEST-DUITSLAND. Tien jaar geleden - op 20 juni 1948 - vond in West-Duits- land de geldzuivering plaats en werd de D-Mark ingevoerd. In een oplage van 20 miljoen exemplaren zal op 20 juni een postzegel van 20 pf. (oranje en zwart) in omloop worden gebracht met als motief de achterkant van een munt stuk van 5 DM. De zegel is ontworpen door Georg Kühlborn uit Hamburg. POLEN. De universiteit van Warschau bestaat 140 jaar. Dit feit was voor de Poolse posterijen aanleiding tot uitgifte van een postzegel van 2.50 zl. (donker blauw), waarop de voorzijde van het Casimir Paleis, het oudste gebouw van de universiteit, is te zien BELGRADO (UPI) De officiële woordvoerder van de Joegoslavische re gering, Petritsj, heeft te Belgrado ver klaard dat de Russische regering „een ideologische oorlog" begonnen is tegen Joegoslavië en daarbij gebruik maakt van politieke en economische druk. Hij ver klaarde dat Joegoslavië een onafhankelij ke koers zal blijven volgen, en met alle landen „op basis van volkomen gelijkheid" zal samenwerken. In Belgrado gaan geruchten over het verdwijnen van vooraanstaande Joegosla vische „stalinisten", van wie niet bekend is of ze zijn ondergedoken of gearres teerd. Wel heeft de veiligheidspolitie een aantal „conformistische" overheidsdiena ren gearresteerd omdat zij nauwe betrek kingen hebben onderhouden met verdwe nen „Cominformisten" (communisten die Tito hebben gecritiseerd omdat hij in 1948 zijn land losmaakte van de Cominform). De verklaring van de chef van de Joe goslavische regeringsvoorlichtingsdienst had betrekking op de rede van premier Kroesjtsjev in Sofia. „De grondtoon van deze rede", aldus Petritsj, „strookt niet met eerder in Mos kou en Belgrado afgelegde verklaringen, en evenmin met vroegere verklaringen van Kroesjtsjev. Het is ons niet duidelijk hoe Kroesjtsjev kan zeggen dat wij verplich tingen hebben tegenover de landen van het „socialistisch kamp", als hij ook ver klaart dat wij ons hebben overgegeven aan de imperialisten". In antwoord op de vraag of Joegoslavië thans leningen zal vragen aan westerse landen, bijvoorbeeld de Verenigde Staten verklaarde Petritsj dat de economische betrekkingen van Joegoslavië met het wes ten „zich bevredigend ontwikkeld hebben, en zich zo verder zullen kunnen ontwikke len". „De Sovjet-regering veroorlooft zich economische betrekkingen met kapitalis tische landen, maar veroordeelt Joego slavië als het dat ook doet. Dit gemis aan beginselvastheid is een verder bewijs voor de zware druk die wij ondervinden, en die het oogmerk heeft ons in een onderge schikte positie te brengen", aldus Petritsj. (Reuter) Verscheidene van de veer tig gearresteerden zijn ook tijdens de strijd van Joegoslavië met de Cominform in 1948 aangehouden. Zij zullen vermoe delijk worden beschuldigd van „staatsvij- andige propaganda". Onder hen zou zich een broer van de Joegoslavische minister van Vervoer, de 43-jarige oud-kolonel Vla dimir Daptsjevitsj, bevinden. Deze werd in 1950 tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in 1948 had gepro beerd, samen met de toenmalige stafchef van het Joegoslavische leger, Arso Jona- vitsj, naar Roemenië uit te wijken. Jona- vitsj werd toen aan de grens doodgescho ten. Daptsjevitsj heeft zes jaar van zijn straf uitgezeten daarna werd hij vrijge laten. Zenuwenoorlog Volgens waarnemers bereiden de Joe- goslaven zich voor op de ergste vormen van politieke, economische en andere druk. Men acht het mogelijk, dat de han del tussen Joegoslavië en de communisti sche landen langzaam zal afnemen, dat de communistische pers en woordvoerders Joegoslavië zullen hekelen en proberen dat land van de andere communistische staten te isoleren dat er in geheel Oost- Europa een algemene campagne tegen „liberalen" zal worden gevoerd en dat het tot incidenten van beperkte omvang aan de grenzen van Joegoslavië met Albanië, Bulgarije en Roemenië kan komen. Advertentie r" MSUm ^4 ...want vandaag nog, rustig bij U thuis kunt U POLYCOLOR. Kleurshampoo gebruiken voor Uw haar het sieraad van elke vrouw! Een simpele haarwassing maar wat een resultaat: Die enkele grijze haartjes zijn spoorloos verdwenen - Uw eigen natuurlijke haarkleur is opgefrist en bijgetint (zonder verven!) - U kunt ook een nieuwe modieuze kleur geven. Tintgevende haarwassing; Thuis, zélf doen! POLYCOLOR kleurshampoo Tintgevende haarwassing wm Handige, voordelige tube voor 2 wassingen f. 1.95 bij alle drogisten en parfumerie-zaken Op 1 januari 1958 bedroeg het statistisch woningtekort in ons land rond 151.000. Dit is 5,4 van de totale woningbehoefte. Sedert 30 juni 1956, dat is dus in anderhalf jaar tijds, is het statistisch woningtekort met rond een vijfde deel teruggelopen. In 1957, toen 88.397 woningen gereed kwamen, daalde het woning- tekortcijfer met ongeveer 31.000. In de jaren 1951 tot met 1956 werd op het tekort mèt gemiddeld' 12.000 per jaar ingelopen. LGRONINGENj ^jj De tekortcijfers op 1 januari 1958 zijn berekend dooi de centrale direc tie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid op basis van de defi nitieve uitkomsten van de in 1956 door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehou den algemene wo ningtelling. Daar bij zijn als woning- behoevend geteld alle gezinnen(huis- houdens van twee of meer personen) en de alleenstaan den die alleen of als hoofdbewoner een woning bewo nen. Tot de woning voorraad zijn ge rekend alle be woonde en leeg staande woningen, inclusief de zoge naamde woningen zonder eigen toe gangsdeur en de noodwoningen. Voor de bereke ning van 't tekort op 1 januari 1958 is rekening gehouden met de bevolkingsgroei sedert de telling van 30 juni 1956 en een verdergaande daling van de gemiddelde gezinsgrootte. Voorts is aangenomen, dat het aantal blij vende samenwoningen, dat bij de telling 60.000 bedroeg, niet is gewijzigd. Het landelijk statistisch tekort van 151.000 woningen is verkregen door op telling van de gemeenten, die op 1 januari 1958 ook werkelijk een statis tisch woningtekort hadden. Er waren op die datum namelijk 208 gemeenten, die geen statistisch tekort, doch een DE WONINGEN DIE WU TEKORTKOMEN HET STATISTISCH WONINGTEKORT OP 1 JAN 1958 4000 woningen 29 200 48200 IN .BRABANT""] I LIMBURG 18.600 9.400 NEDERLANO jj|||| lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll Iaat~tcuia iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TERM De Telegraaf beweert dat minister Vondeling in Tilburg heeft uitge roepen: „Men slijt vaak het meest door wat men vreest". Waarschijnlijk een melkslijters-term ZELFBEDIENING (I) „Van toen af aan kunnen wij spreken van een werkelijke opbloei van de zelfbediening" schrijft De Zaken wereld. Maar in de toekomst hebben wij dat niet meer kunnen doen. ZELFBEDIENING (II) „Thans denkt men reeds in zelfbe dieningswinkels van 130 tot 160 m2, merkt het zelfde blad op. Toch heb ik onlangs een dame, en zelfs zéér diep, zien denken in een zelfbedieningswinkel van 100 tot 120 m2. BEDIENING. Hebt u een stralende bruid nodig? Mag ik u dan verwijzen naar de firma Derksen? 1 Want die adverteert in De Tilburgse Koerier: 'n Stralende bruid met bruids- werk van de fa. Derksen. Lever- baar in alle prijzen. Wij bezor- gen ook in omliggende dorpen. Goirkestraat 53 b, tel. 20113. s Er is trouwens nóg zo'n adres in i| Delft want in de Delftse Post stond: S Te koop: trouwjapon (wit) maat jj| 38-40, met toebehoren, Koorn- S markt 19 (na 5 uur). Talanus 1 lllF berekend overschot van tezamen rond 3000 woningen hadden. Bij de bepaling van het statistische te kort is geen rekening gehouden met enige woningreserve noch met de kwaliteit van de woningvoorraad. Aan de constatering dat een gemeente geen statistisch tekort meer heeft, kan dan ook geen verdergaan de betekenis worden toegekend dan dat er een evenwicht is ontstaan tussen de ter plaatse gevestigde huishoudingen, die als woningbehoevend zijn geteld, en de aan wezige woningen, die tot de woningvoor raad zijn gerekend. Deze gemeenten be horen in overgrote meerderheid tot de gemeenten met de kleinste inwonertallen en een agrarische beroepsstructuur. Zij omvatten rond 7 pet. van de Nederlandse bevolking. In Zeeland woont ruim de helft van de bevolking in gemeenten zonder statistisch woningtekort, in Fries land ruim een derde en in Groningen on geveer een vijfde deel. In het westen des lands Van het totale landelijke statistische woningtekort ligt 58 pet. in de drie weste lijke provincies, Noordholland (tekort: 29.200 woningen of 5,2 pet. van de totale behoefte); Zuid-Holland en Utrecht. De drie grote steden Amsterdam, 's Graven- hage en Rotterdam hebben tezamen 30 pet. van het totale woningtekort. De procen tuele vermindering van het tekort sedert 30 juni 1956 was het grootst voor de pro vincies Friesland en Zeeland, namelijk res pectievelijk 51 en 46 °/o. Het kleinst was deze vermindering voor de provincie Zuid- Holland met 15°/o. Voor de meerderheid der overige provincies wijkt de procentuele vermindering van het woningtekort sinds 30 juni 1956 slechts weinig af van die voor het land als geheel. Uitgaande van de gebruikte veronder stellingen en definities bedroeg de woning behoefte op 1 januari 1958 voor het gehele land 2.810.000. De woningvoorraad bedroeg Inhalen Inhalen, in een snel mechanisch voer tuig, is iets vreemds. Roerloze, altijd dikke mannen (lijkt het) immer voorzien van een knots van een sigaar in gezelschap van óf altijd dikke moekes van vrouwen öf super-blonde-bombshells-met-'n-lucht- je en dure oortjes zijn de inzittenden van inhalende auto's. Soms worden zij nog ver gezeld van een onduidelijke klodder tegen de ruitjes gekleefde, domme, bedorven en met chocoladevlekken overdekte groep spekvette kinders. Er zit, op de een of andere manier, iets patserigs en onfijns in het inhalen en het vervolgens met een rokend achterwerk en al dan niet aan- en uitgloeiend lampenwerk in de verten weg stuiven. Wij zijn ervan overtuigd dat de mooie boeken der Etiquette (voor Me vrouw en voor Mijnheer) het ten strengste veroordeeld zouden hebben als zij het bij tijds hadden begrepen. Soms ook kijken de Inhalers van terzijde naar u met één oog in een hoekje en in een zweem van een bijzonder klein glimlachje en hun da mes zién u niet eens terwijl gij daar met een gloeiendheet voetzooltje vastgenageld aan de gaspedaal als een mol voortmod dert. Alle glans druipt weg van uw car- rosserietje, alle vlugheid ervan zakt in een als was het een slappe pudding en het ding wordt vervuld met het hijgerig gerucht van blikken, mechanisch ma teriaal. Er is niets dan een koele wang en altijd coiffeur-echt haar en het brede, gevoelloze oog van de achterruit. Inhalen wekt lage sentimenten, grove al dan niet luidop uitgesproken woorden en knersing der tonden. Inhalen is vreemd; gelijk-op-rijden al evenzeer. Wanneer naast u een soortge lijke wagen gelijk-op-rijdt, raakt er ook heel wat los bij de inzittenden. Men wordt schimperig of lacherig, wuiverig, wenke- ng of lonkerig of men schaamt zich als een in het bad betrapte. Wat dat is? Wel licht het contrast tussen het snelle gaan en het tegelijkertijd totaal passieve niet- gaan alsmede het trillen van wangpar tijen, kinnen en kopjes. Duif Advertentie HARTENDORP voor Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 Ongeveer op de plaats waar in de twee de wereldoorlog een vliegtuig is neerge stort, heeft de veehouder D. Elzinga bij Bolsward in het weiland thans tijdens het maaien van een slootberm een niet ont plofte vliegtuigbom gevonden. Men ver moedt dat de bom reeds verleden jaar met het schoonmaken van de sloot op de wal is gebracht. Het projectiel is toen echter niet opgemerkt. De mijnopruimingsdienst uit Den Haag zal de bom onschadelijk ma ken. De bom lag op een plaats waar dage lijks veel kinderen passeren. In april 1958 zijn in Nederland, zoals blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistieken, 7.416 woningen opgeleverd. Een dergelijk aantal nieuwe woningen werd nog nimmer in een april maand voltooid. In april 1957 kwamen 6.534 woningen gereed hetgeen toen het hoogste aantal in een aprilmaand opgele verde woningen was. In de eerste vier maanden van 1958 werden 27.472 nieuwe woningen gebouwd, tegen 25.742 in de overeenkomstige perio de van 1957. Van de in april gereed geko men woningen werden er 895 als systeem woning gebouwd. In de eerste vier maan den van 1958 kwamen 2.679 systeemwonin gen gereed. In totaal zijn tot eind april 1958 sedert de bevrijding 624.030 nieuwe woningen gereed gekomen. Het aantal woningen waarvan de bouw in april 1958 werd aangevangen bedroeg 7.200. In de maand april 1957 werd aan 8.324 woningen begonnen. In de eerste vier maanden van 1958 werd aan de bouw van 21.775 woningen begonnen, tegen 30.481 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Omdat in april 1958 iets meer woningen gereed kwamen dan er in aanbouw werden genomen, liep het aan tal in uitvoering zijnde woningen ook iets terug. Op 1 mei 1958 waren 84.113 wo ningen in aanbouw. De Schotten hebben steeds bekend ge staan als mensen die er eigenaardige ze den en gebruiken op nahouden. Men denke slechts aan de rokjes der mannen en aan de doedelzakken. Daaruit zal men wel moeten verklaren dat het woord schots reeds in de zeventiende eeuw de betekenis had van: raar, mal, verkeerd. Zo gebruiken wij nog de uit drukking: schots en scheef, waarvan beide delen hetzelfde betekenen. Ook in de betekenis: onvriendelijk, schamper komt het woord reeds in vroeger eeuwen voor. Iemand schots be jegenen wordt gelijkgesteld met: iemand affronteren. In schotschrift: geschrift waarin iemand op de hatelijkste wijze wordt aangevallen, leeft deze betekenis I ^nog voort. rond 2.662.000. Hieruit resulteert een ver schil van 148.000 woningen. De 208 gemeen ten die een berekend overschot van in totaal rond 3000 woningen hebben, buiten beschouwing latend, komt het statistisch woningtekort voor het gehele land dus (per 1 januari 1958) op 151.000.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5