Vivisectie wordt niet verboden HET WEER Bemanning van gezonken kotter verslagen in IJmuiden aan wal Uiterst streng optreden van Belgische gendarmes tegen smokkelarij Algerijns bevrijdingsfront FLN roept op tot totale strijd Gemeenten zullen verordenende bevoegdheden behouden Salan verleent ontslag aan burgemeester van Algiers Gemeenteraad neemt in zijn geheel ontslag Verkiezingen zullen geboycot worden door het volk 'êeforeyoïï^/// Adenauer zou ontmoeting met De Gaulle wensen Amerika bouwt twee grote passagiersschepen Wisselvallig Britse ambassade te Moskou krijgt geleerde attaché Jhr. Van Lennep voorzitter monetair adviescomité van de E.E.G. Wet op de dierenbescherming Geen sentimentaliteit Met vastgelopen stuur onder coaster Twee Russische tankschepen voor Indonesië Het woord is aan Twee doden in het verkeer TWEE SMOKKELAARS NEERGESCHOTEN Grieken op Cyprus staken drie dagen uit protest GAAT U VERHUIZEN? 72e JAARGANG No 279 DINSDAG 10 JUNI 19 5 8 303e JAARGANG No 12 7 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 1 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gUgHeJi '^3^ 1 i B T 9 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 |1 J|| |T V 1 I 1 J C 1 JP I Ji fL Jt Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 J" JL JL JL JL swL Amstlr JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALGIERS (Reuter) Generaal Salan, de vertegenwoordiger van premier De Gaulle in Algerije, heeft het ontslag van Jacques Chevallier als burgemeester van Algiers aanvaard. Chevallier had zijn ont slag aangeboden, nadat de autoriteiten hem hadden gewaarschuwd dat zij niet voor zijn veiligheid konden instaan als hij zijn woning verliet. Wegens zijn liberale houding en zijn actie voor krotopruiming was hij bij de mohammedaanse bevolking zeer gezien. Bepaalde groepen van de Europese bevolking waren hem echter vijandig gezind, omdat hij deel had uit gemaakt van het kabinet Mendès-France. Volgens een mededeling van het bureau van de burgemeester hebben vrijwel alle gemeenteraadsleden Chevalliers voor beeld gevolgd en hun ontslag aangeboden. (AFP) Generaal Salan heeft in een vraaggesprek voor het Noordfranse blad La Voix du Nord uit Rijssel verklaard, dat er geen sprake is van een probleem tus sen het leger en de „Comités van open baar welzijn" in Algerije, die zich aan de richtlijnen van De Gaulle beloofde te hou den. Op militair terrein noemde hij isole ring van de rebellenbenden en de bevol king Frankrijks voornaamste doel. Voorts wil men een zo groot mogelijk aantal „goe de Algerijnen" uit de gelederen der rebel len terugwinnen. In het park „Sonsbeek" te Arnhem wordt vrijdag de jaarlijkse expositie van beelden geopend. Een fraaie op name van het werkstuk van de Zwit serse beeldhouwer Franz Fischer „Springende hond". CAIRO (UPI) Van Cairo uit heeft het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. zijn soldaten en aanhangers in Algerije bevel gegeven hun actie tegen de Franse» te intensiveren. „Val de vijand aan overal waar ge dat kunt en neem zijn wapens af. Benut elke kans om de vijand te overval len, geef geen kwartier en gun hem geen rust, Frankrijk staat aan de rand van een ramp", aldus de oproep van de acht op standelingen die de „opperste leiding" van het F.L.N. vormen. In een andere verklaring werd gezegd dat het „bevrijdingsleger" sinds het be gin van de opstand in 1954 van 3000 tot 120.000 strijders uitgegroeid is, en dat het gereed is voor een „lange, bittere worste ling". De strijders van het F.L.N. hebben hun meerderheid gevestigd over de Fran sen en hun legers beschikken over de mo dernste wapens, aldus deze verklaring, waarin ook wordt gezegd dat het F.L.N. de Franse strijdkrachten zulke Lware ver liezen heeft toegebracht dat die in het de fensief gedrongen zijn. Door De Gaulle's toezegging, dat bin nen een maand in Algerije vrije verkiezin gen worden gehouden is het „uitvoerend en coördinerend comité" zoals de toplei ding van het F.L.N. zich noemt ge dwongen een spoedige beslissing te ne- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13430 FERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES BONN (UPI) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft de mogelijkheid geopperd van een ontmoeting tussen bondskanselier Adenauer en premier Charles de Gaulle. Hij sprak tot journalisten na afloop van een afscheidslunch, die was aangeboden aan de scheidende Franse ambassadeur in Bonn, Maurice Couve de Murville. thans minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-De Gaulle. De Amerikaanse senaat heeft de U.S. Maritime Administration machtiging ver leend tot het bouwen van twee grote pas sagiersschepen. De totale bouwkosten wor den geschat op ongeveer 103 miljoen dollar. Een der schepen zal worden verkocht aan de United States Lines Company voor de vaart op de Atlantische Oceaan en het andere schip zal bestemd zijn voor de American Presidents Line en zal dienst doen op de Stille Oceaan. (Reuter). Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. men. De kwestie van het formeren ener rebellenregering die tot nog toe van onder geschikt belang was, heeft, blijkens uitla tingen van een woordvoerder van het F.L.N., opnieuw de aandacht. Het F.L.N. is tegen de in het vooruitzicht gestelde verkiezingen, zolang Algerije niet onaf hankelijk is geworden. „Verkiezingen on der de bajonetten van 800.000 soldaten kun nen niet vrij zijn", merkte de woordvoer der op. Geen loonsverhoging NEW YORK (UPI) De waarnemer van het F.L.N. bij de UNO, Yazid, heeft verklaard, dat de Algerijnse nationalis ten een voorlopige regering zullen vormen en de verkiezingen die de Fransen in Al gerije gaan houden zullen boycotten. „Wij Algerijnen zijn geen gewapende opstand begonnen om een loonsverhoging te krijgen. Met integratie bedoelen wij sa mengaan met Tunesië en Marokko in een Noordafrikaanse federatie. „Verkiezingen zullen worden georgani seerd door een Algerijnse regering in een onafhankelijk Algerije. Aan deze verkie zingen zullen alle Franse kolonisten kun nen deelnemen die het Algerijnse staats burgerschap, met volledige en gelijke rechten en plichten, kiezen. Het Algerijn se volk zal niet deelnemen aan door de Fransen georganiseerde verkiezingen. De Fransen beschikken over een klein aantal marionetten maar het lijkt dat zelfs dit kleine aantal snel vermindert. Ik wed, dat er geen verkiezingen zullen komen in Al gerije, tenzij De Gaulle verkiezingen be doelt voor het leger en de Franse kolonis ten", aldus Yazid. Wapens via Tunesië WASHINGTON (Reuter) De Tunesi sche minister van Justitie Ahmed Mestiri, heeft in een uitzending voor een televisie station te Washington onder meer ver klaard, dat de Algerijnse rebellen grote hoeveelheden wapens uit Tunesië, Marok ko, Egypte en Spanje,, via de Sahara en uit (andere) overzeese bronnen ontvan gen. Hij zei dat er wereldmarkten voor wapens zijn, die men vooral in het Nabije- Oosten kan aantreffen. Mestiri zei, dat er, behalve medeleven, nog een andere reden is, waarom hulpverlening aan de Algerijn se rebellen voor Tunesië van vitaal belang is. „Wij zijn er van overtuigd dat een ne derlaag der Algerijnse opstandelingen zal worden gevolgd door een Franse verove ring van geheel Noord-Afrika", aldus de Tunesische minister. TUNIS (AFP) De Tunesische president Bourguiba heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse omroepstation „National Broadcasting Corporation" (N.B.C.) verklaard dat on afhankelijkheid van Algerije noodzakelijk is om een Noordafrikaanse statenbond, be staande uit Tunesië, Max-okko en Algerije te kunnen vormen. ALGIERS (AFP) In de afgelopen week zijn bij operaties in Algerije 591 op standelingen gedood en 123 gevangen ge nomen, zo wordt gezegd in een communi qué van het Franse hoofdkwartier. Voorts zijn bij razzia's 820 personen aangehou den. Een woordvoerder van het Franse leger maakte melding van terroristische acties op kleine schaal, waarvan in de pers al melding was gemaakt. In Algiers werd een mohammedaan gedood en een Europeaan ernstig gewond. Ook elders in Algerije werden aanslagen gepleegd. LONDEN (UPI) Aan de staf van de Britse ambassade in Moskou zal voor het einde van het jaar een wetenschapsman worden toegevoegd, enerzijds om in Lon den de ontvangst van deskundig geselec teerde gegevens op wetenschappelijk ge bied te verzekeren, anderzijds om weten schappelijke samenwerking tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië te bevor deren. Deze adviseur krijgt, naast een di plomatieke status, de rang van attaché. Aan de Britse ambassades in Washington, Parijs, Bonn en Stockholm zijn reeds wetenschap pelijke attaché's verbonden. Jhr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, is geko zen tot voorzitter van het Monetair Advies comité van de Europese Economische Ge meenschap. Dit raadgevend comité brengt regelmatig verslag aan de ministerraad van de E.E.G. uit over de monetaire en financiële toe stand der zes E.E.G.-landen en over het betalingsverkeer. Het is de bedoeling dat. hierdoor de coör dinatie van het monetaire beleid der E.E. G.-landen wordt bevorderd. Tot vice-voor- zitters van het comité zijn gekozen P. Cal- vet, tweede vice-gouverneur van de Ban- que de France, en dr. O. Emminger, lid van de directie van de Deutsche Bundesbank. Advertentie GESCHENKEN VOOR VADER Portefeuilles - portemonnaies aktetassen - reisartikelen De regering is van mening, dat vivisectie als onderzoekmethode niet kan worden gemist en dat het niet mogelijk is, hogere diersoorten van toepassing van vivisectie geheel uit te sluiten. De regering zal laten onderzoeken of een vergunningstelsel voor vivisectie aanbeveling verdient, waarbij nagegaan zal worden welke ervaringen zijn opgedaan in Engeland en Duitsland, waar in dit opzicht wettelijke regelingen bestaan. Dit deelt de regering mede in haar ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 254 en 455 van het Wetboek van Straf recht en andere voorzieningen op het ge bied van de dierenbescherming (Wet op de Dierenbescherming). Zij zegt voorts dat men zich in deze materie zorgvuldig dient te hoeden voor sentimentaliteit en voor een te zeer naar analogie van menselijke gevoelens inter preteren van de reacties der dieren. De regering herhaalt, dat zij de gemeen ten bevoegd acht tot het maken van ver ordeningen op het gebied van de dieren bescherming. De artikelen van de nieuwe wet zullen de materie geenszins uitputten. Moeilijker is het voor de regering zich er over uit te spreken hoe ver de verorde nende bevoegdheid der gemeenten nog zal gaan. Iedere verordening zal door de rech ter afzonderlijk moeten worden getoetst. De beantwoording van de vraag of naast de algemene maatregel van bestuur op de waakhonden ook gemeentelijke verorde ningen mogelijk zullen zijn, hangt niet al leen af van de inhoud der verordeningen, maar ook van die van de algemene maat regel. De regering heeft er overigens geen be zwaar tegen, de aanvullende wetgevende bevoegdheid der lagere organen uitdruk kelijk in het wetsontwerp Luiten twijfel te st'llen. De regering deelt niet de mening van enkele Kamerleden, dat het wetsontwerp te ver gaat. Zij onderschrijft de opvatting, dat meer heil te verwachten is van peda gogische werkzaamheden en voorlichting met name door particulier initiatief. Dat alles is belangrijker dan het wetsontwerp, doch is geen reden het ontwerp achter wege te laten. Voornemens om tot een registratie en op den duur tot een verbod van ketting honden te komen bestaan voorshands niet Over het verbieden van oogkleppen voor paarden zegt de regering, dat indien blijkt dat het uit een oogpunt van verkeersvei ligheid niet verantwoord zou zijn aan een bepaald paard, dat met oogkleppen groot geworden is, deze te ontnemen, zal een uitzondering van toepassing zijn. Deze uit EEN GEESTELIJK GEBROKEN SCHIPPER van de kleine Oostzeekotter „Zukunft" (S.O. 74), de 41-jarige Emil Joppien uit Hückendorf bij Kiel, was het menselijk sym bool van de scheepsramp, die zich in de nacht van zondag op maandag nabij het vuurschip Terschellingerbank heeft afgespeeld. Hij stond gistermiddag tegen drieën op de deklast hout van de coaster „Osiris", die hem en zijn drie mede-opvarenden van het kottertje binnenbracht en het was maar beter deze man, die in anderhalf uur tijd zijn trotse bezit steeds verder zag wegzakken, waarna het kottertje achter over verdween naar de bodem van de Noordzee verder niets te vragen. Het was het einde van een zesjarige visserijloopbaan van het scheepje, dat door de coaster „Orisis", van Hamburg naar Frankrijk onderweg met een vracht hout, die de kustvaarder tot over het plimsolmerk had afgeladen, in de heldere nacht werd overvaren na een manoeuvre van de visserman, die de bemanning van de Orisis achteraf bekeken bijzonder vreemd voorkomt. Matroos Godfried Bruhn, een jonge ma troos van de 400 tons-coaster, die met zijn 27-jarige kapitein Hans Ludwig Flügel de wacht had, wist het zich nog heel pre cies te herinneren: het gebeurde allemaa' rond één uur in de nacht, toen de Orisis ter hoogte van het lichtschip Terschel lingerbank met de koers West op volle ze< aanstuurde. Om tien minuten voor éér had hij al een toplicht achteruit gezien maar het was nogal druk met vissers ir. die buurt, zodat hij er verder geen aan dacht aan schonk. Het tor' -ht bleek toe te behoren aan de „Zukunft", die plotse ling over stuurboord begon in te halen. „Ik zei nog tegen de kapitein: die loopt ook vlak achter ons omMaar in- plaats van rechtdoor te varen maakte de kotter een draai voor de kuster om en om één uur precies liepen de beide schepen op elkaar in met een klap, die door de hele romp van de Orisis trilde, boorde deze ziet met de steven in de midscheeps van di visserman, om vlak daarop weer los ti laten de machine was bijna impulsie op volle kracht achtei-uit gescheurd. Deerlyk gehavem Op het eerste gezicht was het allemaa) niet zo erg al zag de Zukunft er deerlyk gehavend uit: de motor van het kottertje draaide nog en er leek niet veel water binnen te komen, zodat schipper Joppien het niet nodig achtte zyn mensen over te geven op de Osiris. Hij had evenwel wel een verklaring voor de aanvaring: het stuur werd plotseling geblokkeerd, zodat zijn scheepje door bleef draaien, toen hy de kustvaarder wilde voorbystomen. Maar gevaar bleek er niet te zijn voor de kotter: de waterdichte schotten hielden het. Niettemin heeft men van de Osiris een lijntje overgebracht, wu'. na twee keer lukte en toen is de kuster de kotter gaan slepxpn richting IJmuiden. Met de rader constant „bij". Dat heeft anderhalf uur geduurd schat Bruhn. Toen was het af gelopen: de motor stopte, er kon niet meer gelensd worden en de Zukunft zakte ver zondering zal ook gelden voor draf- en renpaarden. Moeilijkheden behoeven dan ook naar het oordeel van de regering van het verbod niet te worden gevreesd. De huidige situatie, waarbij in verschillende gemeenten een strikt verbod van oogklep pen bij politieverordening is ingesteld, le vert wel praktische moeilijkheden op. Deze gemeentelijke verbodsbepalingen zullen echter, wanneer het ontwerp tot wet wordt verheven, vervallen. Indonesië heeft dinsdag een Russisch tankschip, dat onder vigueur van de tus sen de beide landen gesloten kredietover eenkomsten ten bedrage van 100 miljoen dollar van de Sovjet-Unie was gekocht, formeel overgenomen. De waarden van dit 4.000 ton grote schip, dat twee jaar ge leden in Finland werd gebouwd, wordt geraamd op 1,8 miljoen dollar. Een tweede tanker, ter waarde van 1,5 miljoen dollar, die Indonesië eveneens van de Sovjet- Unie heeft gekocht, wordt woensdag in Djakarta verwacht. De minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, bracht vandaag in gezelschap van de Russische ambassadeur Dmitri Zhukov en de chef-staf van de Indone sische Marine schout-bij-nacht Subiyakto, een inspectiebezoek aan het nieuwe schip. De Russische bemanning, die het schip naar Tandjong Priok overbracht, zal bin nen een week naar Rusland terugkeren. Ruskin: Er is geen andere werkelijke rijkdom dan het leven. In het Koningin Julianaziekenhuis te Hengelo is overleden de 59-jarige mevrouw de weduwe A. de JongWanders uit Bor ne, die op de Grote Straat door een motor rijder uit Borne was aangereden. Op de Kennemerstraatweg te Alkmaar is de 50-jarige mevrouw G. Kager bij het oversteken van de weg door een passeren de auto aangereden en vrijwel op slag ge dood. Zondag viert Eduard Verkade zijn tachtigste verjaardag. acteur en regisseur in ruste wijdt zich graag aan het verzorgen van de bloemen en planten in de tuin van zijn landhuis te Breukelen. De vrij drastische verlaging van de bo- terprijs in Nederland heeft de botersmok- kelarij aan de Belgisch-Nederlandse grens weer gestimuleerd. Te Maldegem werden twee Belgische smokkelaars door de Bel- Tischè gendarmes levensgevaarlijk ge wond, toen zij trachtten een grote vracht wagen, volgeladen met Nederlandse boter, door de talrijke versperringen op Bel gisch grondgebied te loodsen. De smokke laars hebben thans dreigbrieven aan de gendarmes gestuurd. De speciale gemoto riseerde afdeling van de grenswachtgen darmes is thans verstrekt. Ook in Je streek van Damme, het oude Vlaamse stadje dat eens de trotse voorha ven van Brugge was, wordt massaal Neder landse boter gesmokkeld. In de jongste weken werden in het douanekantoor West- kapelle-Schapenbrug 3000 kilo boter, acht kalveren, enkele honderden kilo's siga ren en honderden liters jenever opgesla gen, de buit, die op de smokkelaars werd veroverd In de meeste gevallen rijden de smok kelaars met bijzonder snelle en gepant serde personenwagens, waartegen de douanemannen op de fiets niet opge wassen zijn. Heel anders is het echter, wanneer de Belgische rijkswachters op hun speciale F.N.-motorfietsen van 1000 c.c. ten tonele verschijnen. Toch zijn nog niet veel smokkelaars aangehouden. De gemo toriseerde rijkswachters in hun blauwe De vier bemanningsleden van de Duit se kotter „Zukunft", die maandag na een aanvaring met de kustvaarder „Osiris" b\j Terschellingerbank is ge zonken, kwamen in IJmuiden aan wal, waarheen ze door de „Osiris" gebracht waren. Schipper Emil Joppien toont een marechaussee het doorweekte scheepsjournaal. Zijn matrozen zien toe. der weg en kantelde tenslotte achterover naar de diepte, nadat men van de kotter in allerijl de opvarenden op hun nood kreet had overgenomen en de lijnen ge kapt. De vier vissers zijn allerhartelijkst ont vangen op de coaster en de reis naar IJmuiden is voortgezet, waar men om half drie de loods aan boord kreeg en tegen drieën aan de steiger bij Scheveningen Radio afmeerde. Schipper Joppien kon het verhaal nog niet horende tranen werden hem keer op keer te machtig. Hij gaat terug naar zijn mede-vennoten, de vijf kleine schippereigenaars, die een rede rijtje voeren. De „Osiris" zoekt de Noord zee weer op. Een klein drama wacht op het sluitstuk voor de Duitse raad voor de scheepvaart, maar de stille getuige: een defecte stuurinstallatie ligt op de bodem der zee. uniform worden al dadelijk door vrienden van de smokkelaars opgemerkt en een on zichtbaar, maar snel werkend seinsysteem treedt dan in werking. De rijkswachters komen vaak uit het „binnenland" en de bevolking, die graag een praatje maakt met de douaniers, houdt juist niet van de snelschietende gendar mes. Bovendien zijn veel grensbewoners geboren smokkelaars. Het is dus niet te verwonderen, dat de twee zwaar gewonde smokkelaars op het ogenblik in de Vlaamse grensstreek eer der beklaagd dan aangeklaagd worden. Vóór de beide zwaar gekwetsten konden worden geholpen, hadden zij veel bloed verloren. Een van de smokkelaars moest een schedelboring ondergaan, omdat een kogel door het oog in het hoofd was ge drongen. De andere kreeg kogels in de ruggegraat en de nieren. Men vraagt zich overigens af, of al dit militair vertoon van de gendarmes en gewapende douaniers aan de staat niet méér geld kost. dan de scha de, welke de Belgische boeren door de bo- terfraude ondervinden, bedraagt. NICOSIA (Reuter) De Britse gouver neur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft strenge veiligheidsmaatregelen afgekon digd voor het eiland, waar de strijd tus sen Grieken en Turken opnieuw is opge laaid. De Grieken hebben een algemene staking van drie dagen afgekondigd als protest tegen aanvallen van Turken. In de voornaamste steden is een uitgaansver bod van kracht. Optochten en vergaderin gen zijn verboden. In de hoofdstad krijgen Grieken en Turken op afzonderlijke tijden gelegenheid om boodschappen te doen. In Nicosia zijn veel Grieken van het platte land aangekomen om te helpen bij moge lijke aanvallen van de Turken. Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement te Athene verklaard, dat Griekenland zelfbeschikking voor Cyprus zal blijven eisen. Groot-Brittannië heeft er bij de Turkse regering op aangedron gen, de Turkse Cyprioten tot matiging te manen. Het Griekse regeringsgezinde blad Eth- nos schrijft, dat de toestand op Cyprus zich zodanig ontwikkelt, dat een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitge sloten is. ATHENE (Reuter) Griekenland zal vandaag op de bijeenkomst van de perma nente NAVO-raad te Parijs een klacht te gen Turkije aan de orde stellen, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken Ave- roff meegedeeld. Hij zei dat zijn regering de NAVO niet zal vragen te bemiddelen maar dat zij wenst dat de NAVO 't Turk se optreden brandmerkt als „wangedrag" van de ene bondgenoot tegenover de an dere. NICOSIA (UPI) De Grieks-Cypioti- sche verzetsorganisatie EOKA heeft in pamfletten de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag op het Turkse consulaat van de hand gewezen. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing, uitgevoerd door vakkundig personeeL Vraag eens Inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem Tel 12456-14155-52514

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1