Geef mij maar Nescafé Verkiezingsstrijd om het Rijnland is ontbrand GOLDEN FICTION Natu-raLax Adenauer en Arnold proberen dit bolwerk op de SPD te veroveren Geldigheid der Portugese verkiezingen Onder ons gezegd toch maar liever Van dag tot dag 3 A v. Elburgse kerkeraad is verontrust Mgr. Hanssen, bisschop van Roermond, ernstig ziek T oetssteen Fel verweer Vikingenschip weer volle kracht vooruit Minister van Defensie van Bulgarije ontslagen Belgrado herinnert aan de val van Zjoekov Arrestaties in Joegoslavië vermenigvuldigen zich Israel levert infiltranten aan Libanon uit Première bij „Arena" de ^firaatótoel dIIMSDAG 10 JUNI 1958 Volgens berichten in de Amerikaanse pers heeft de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor Atoomenergie, Lewis L. Strauss, in de boezem der Ame rikaanse regering opnieuw de kwestie van Amerikaans toezicht op de activiteit der Europese Atoomgemeenschap (Euratoom) aanhangig gemaakt, als onderdeel van een eventuele overeenkomst tot technische hulpverlening aan deze gemeenschap. Volgens deze berichten heeft Strauss er op aangedrongen, dat in deze overeenkomst die nagenoeg in ontwerp gereed is en spoedig aan het Congres zal worden voorgelegd het recht van ie Amerikaanse regering, eigen inspec ts de controle op het uitsluitend vreedzame gebruik der Europese atoomin stallaties te doen uitoefenen, zal worden vastgelegd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken echter zou van mening zijn, dat deze eis de gehele overeenkomst op losse schroeven zou zetten en dat het Europese atoomproject daardoor ernstig zou worden vertraagd. De beslissing over deze aangelegenheid zou, aldus wordt in Amerikaanse officiële kringen veronder steld, thans binnen enkele dagen door Eisenhower moeten worden genomen. Het is zonder meer duidelijk dat de Euratoom waarin Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Beneluxlanden sa menwerken volkomen afhankelijk is van Amerikaanse technische steun bij de verwezenlijking van hun plannen tot in schakeling van de atoomenergie in het Europese produktieproces, vooral ook om dat de achterstand ten opzichte van de grote mogendheden in technisch opzicht enorm is, waarbij een gebrek aan financiën demogelijkheid tot 'n snel inlopen van deze achterstand op eigen kracht uitsluit. De bereidheid van Amerika om hulp te ver lenen is een beslissende factor in de tot standkoming van de Euratoom-overeen- komst geweest. Deze bereidheid is niet charitatief, doch wordt volkomen ver klaard door het grote Amerikaanse belang, dat gelegen is in een snelle ontwikkeling van Europa op het gebied der atoom energie. Want, ofschoon het Euratoom-project zich uitsluitend tot vredesdoeleinden be paalt, ziet men in Amerika zeer wel de noodzaak tot potientiële versterking van West-Europa op industriëel en economisch gebied in, sinds reeds met het Marshall plan het besef is doorgebroken dat een •ociaal-economisch en industrieel gezond en krachtig Europa uiteindelijk de waarde van dit oude werelddeel in de rivaliteit tussen Oost en West bepaalt. Wanneer de Amerikanen thans door een vreemdsoortig wantrouwen de overeen komst tot hulp aan Euratoom zouden ver tragen uit vrees dat West-Europa tè sterk zou worden? zou een betreurens waardige verwijdering tussen de bond genoten van de NAVO opnieuw een ver zwakking van dit bondgenootschap ver oorzaken. Een verzwakking die dit pact zich, na de herhaalde scheuren en barsten, die moeizaam gelijmd zijn niet zou kunnen veroorloven. Advertentie Hardnekkige verstopping? voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel! Zorgt dat de ingewanden «eer regelmatig gaan functioneren. Ook bij- ionder geschikt voor hen die buitenshuis werken, flacon a 60 tabletten (versterkte werking) 11. 1 35 De viering van het 725-jarig bestaan van Elburg heeft de kerkeraad van de Nederlands Hervormde Kerk in die ge meente zodanig ongerust gemaakt, dat zij de predikanten ds. J. Verwelius en ds. B. G. A. van der Wiel zondag een kanselbood- schap heeft doen voorlezen, waarin men wordt aangespoord „zich niet op de weg der zonde te begeven." Speciaal een in het verschiet liggende kermis vervult de kerkeraad met zorg. Maar ook het trom geroffel op de morgen van de tweede Pink sterdag, de autocross van 's middags en de zeilwedstrijd die op Hemelvaartsdag werd gehouden, gedeeltelijk zelfs onder kerktijd, hebben de kerkeraad de haren te berge doen rijzen, zo wordt in de bood schap verklaard. Tevens wordt in de boodschap gewaar schuwd voor een film die op instigatie v'an de christleijk gemengde zangver- "iging „Scheppingsgave" wordt opgeno men in de buurtschap „Oostendorp". „Op zichzelf belooft deze film zeer interessant te worden," aldus de boodschap, „maai de houding van verscheidene medewer kenden zal bij vertoning zeker de lachlust opwekken en dit is schandelijk. Ook be slaat de mogelijkheid dat de film wordt vertoond, wanneer reeds spelers zouden overleden." De bisschop van Roermond, de 51-jarige mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, is wegens een ernstige nieraandoening opgenomen in het St. Radboudziekenhuis van de universiteit 'e Nijmegen. De toestand van de zieke is zo ernstig dat hem de Sacramenten der Stervenden z'jn toegediend en wel door zijn voorgan ger mgr. dr. G. Lemmens, emeritus bis shop van Roermond. Advertentie Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Coffelnevrij Espresso 's Werelds meest favoriete Instant Coffee I (Van onze correspondent in Bonn) In het wat de grootte der bevolking aangaat grootste bondsland van de West- duitse bondsrepubliek (er zijn tien Lander en dan nog Berlijn) worden op zondag 6 juli verkiezingen voor het provinciale parlement, de Landdag, gehouden. Het gaat hier om Noordrijn-Westfalen, dat evenveel vierkante kilometers telt als Nederland, maar dat nog meer inwoners heeft: meer dan vijftien miljoen, dat is 443 per vierkante kilometer. Daarenboven is het uiterst belangrijk als industrie gebied, als Rijn- en Ruhrcentrum en als socialistisch bolwerk. De regering- Adenauer is vroeg begonnen dit bolwerk te trachten te veroveren. Zij is eensdeels goed begonnen, maar anderdeels maakte zij te Bonn fouten, die voor de zesde juli wel flink zullen worden opgeblazen. Meer dan tien miljoen mannen en vrou wen gaan op 6 juli in Noordrijn-Westfalen naar de stembus om over het lot van de uit socialisten, liberalen en centrumleden bestaande regering van de socialist Stein- hoff te beslissen. In de huidige Landdag te Düsseldorf zitten tweehonderd afge vaardigden, van wie 76 socialisten, 95 christen-democraten, 26 vrije democraten (liberalen) en drie leden van de centrum partij. De socialisten slaagden er in 1956 in de C.D.U.-regering van Arnold ten val te brengen, door, voor de eerste maal in het bestaan van de bondsrepubliek, een „constructieve" motie van vertrouwen in te dienen. Dit geval zit te Düsseldorf nog zeer hoog en heeft felle tegenstellingen op geroepen. De val van Arnold, de neder laag van de socialisten bij de algemene verkiezingen in geheel West-Duitsland in september, de kernbewapening, dat zijn de kwesties waarom het verkiezingsspek takel in Noordrijn-Westfalen draait. De Landdag wordt voor vier jaar ge kozen en werkt, evenals de parlementen van de negen andere Lander van de bonds republiek, zeer zelfstandig ten opzichte van Bonn. In de Bondsraad (eerste ka mer) te Bonn, met in totaal 41 zetels, be zet Noordrijn-Westfalen vijf zetels. Hier ligt een invloed die niet te veronachtza men valt en waarom voor de zesde juli duchtig gevochten wordt. De door de C.D.U.-C.S.U. van Adenauer geleide Lan der beschikken in de Bondsraad over 26 stemmen, sedert zij in november de ne derlaag te Hamburg leden. Dat is te wei nig voor een meerderheid van tweederde voor grondwetswijzigingen. Adenauer en de zijnen zijn er dus op uit hun macht in de Bondsraad te vergroten. Voor de so cialisten komt het er op aan deze macht te doen afbrokkelen. Want wie de Bonds raad beheerst, heeft een rem in handen op de Bondsdag, de volksvertegenwoordi ging te Bonn. Als economisch het sterkste Land van West-Duitsland en in zielenaantal 't groot ste is Noordrijn-Westfalen een toets steen na de verkiezingen van september 1957. Daarom wordt de strijd met scherp te gevoerd. Adenauer pakte vorige maand meteen goed uit. Zo zelfs dat men zei: 1-0 voor de C.D.U. Daarbij bleek ook, dat het bii deze verkiezingen voor Adenauer c.s. helemaal niet zal gaan om provincia le belangen, maar om zaken als de kern bewapening en dergelijke. Onder leuzen als „Voor vrede en vrijheid met Adenauer en Arnold" en „Bond en Land, hand in hand", met militaire marsmuziek van mijnwerkerskorpsen, met grote redevoe ringen over de Sovjet-Unie en de kernener gie, waarbij „de kleine landelijke kiezer" mede betrokken wordt in „de zorgen van de bondskanselier", speelt de C.D.U. het spel in Noordrijn-Westfalen met talent en strijdvaardigheid. Van socialistische zijde wordt eveneens fel van leer getrokken. Adenauer's verre verleden wordt nog eens door de S.P.D. opgehaald. Zijn „separatisme" van veer tig jaar geleden komt ter tafel. Maar de partij is te Düsseldorf in de verdediging. Zij lieeft daarbij ontegenzeggelijk enkele voordelen uit de actuele politiek. Het gaat hierbij niet zozeer om de bewapening van het leger met kernwapens. Of dat de kie zer van Arnold en Adenauer zal aftrekken, valt zeer te betwijfelen. De angst voor de kernwapens zal de S.P.D. heus niet meer geven dan de 44 percent der stemmen die zij in 1956 bij de gemeenteraadsverkie zingen haalde en zal de C.D.U. niet de beslissende steun geven in haar poging weer te komen op de 54.4 percent van sep tember bij de algemene verkiezingen. Het gaat om de kleine partners: de libe rale F.D.P., waarmee de S.P.D. in zee is gegaan, gelijk in Hamburg. Ten twee de gaat het om kleine fouten in het gro te beleid van Bonn, die de socialisten op alle mogelijke manieren proberen uit te buiten: de betaling van vele miljoenen voor de legering van Britse troepen, het Sorajawetje tegen de beperkte persvrij heid en zo meer. Dat is de achtergrond van dit harde ge vecht om het Rijn- en Ruhrgebied. In de aanval is nog steeds de immer strijdlus tige bewonderenswaardige Adenauer, wiens persoon alleen al zijn partijgenoot Arnold hoog in het zadel kan brengen. Maar tegenover de grijze bondskanselier staan in dit Land machtige grootheden, een handige socialistische verkiezingsma noeuvre en een uitbuiten van Bonnse zwak heden. Op zijn Amerikaans moeten de partijleiders zich uitsloven: van hen wordt verwacht dat zij in de komende weken veertig tot zestig spreekbeurten zullen vervullen, dat zij de goedgemutste Rijn landers weten te vangen met grapjes, goe de politiek en weinig beloften. Want deze Landdagverkiezingen acht men voor ge heel West-Duitsland van groot belang: vandaar de algemene leuzen, vandaar de grote „kanonnen" uit het gehele land die hier spreken, vandaar ook de scherpte van de toespraken, vandaar 't overweldi- jraitJA* Dr. Konrad Adenauer gende propaganda-arsenaal met cabarets, reusachtige foto's, prijsvragen (eerste prijs: een auto) en wat niet al. Het is een verkiezingscarnaval met als inzet de macht in het belangrijkste Land van de Westduitse bondsrepubliek. Adenauer heeft in een rede voor de bondsdagfractie van de C.D.U.-C.S.U. ge antwoord op Ollenhauers beschuldiging, dat hij separatistische neigingen zou heb ben gekoesterd. Ook de nationaal-socialis- ten hebben gepoogd, Adenauer, die toen burgemeester van Keulen was, te beschul- dingen van separatistische neigingen. Zelfs zij, aldus de bondskanselier, slaagden er niet in een verwijt hierover te maken. De Franse staatsman Clemenceau geeft in zijn memoires Adenauer er de schuld van dat de pogingen om een Rheinische repu bliek te stichten waren mislukt. Een door de separatisten opgericht gerechtshof in 't Rijngebied Dorten veroordeelde Adenauer zelfs ter dood omdat deze afwijzend ge staan had tegenover het streven der se paratisten. Ook in Nederland wordt Adenauer wel eens afgeschilderd als een voorstander van de afscheiding van het Rijngebied. In een bekende Nederlandse encyclopedie staat, dat hij het wilde uit vrees voor een communistisch regime in Duitsland Vol gens deze encyclopedie zou hij zich toen hebben uitgesproken voor een autonoom Rijnland binnen het Duitse rijk. Hoewel ook deze autonomistische beweging op niets uitliep, bleef Adenauer's gezag vol gens deze encyclopedie ongeschokt. Het Noorse „Vikingenschip" spoedt zich met een snelheid van negen knopen naar de nieuwe wereld. Om één uur van nacht seinde bevelvoerder Th. Lihaug naar Bergen, dat alles wel was aan boord en dat het schip zich bevond op 59.18 gra den Noorderbreedte 24.26 graden Wester lengte. De snelheid van negen knopen was de hoogste die op de tocht bereikt werd. De motor die veiligheidshalve in dit vikingen vaartuig geïnstalleerd werd is niet ge bruikt. Gisteren werd het oude bakboord roer door de golven vernield, maar dit heeft geen nadelige gevolgen opgeleverd, aangezien dit roer niet werd gebruikt LONDEN (Reuter) Generaal Pant sjefski is uit zijn functie van minister van Defensie van Bulgarije ontslagen, zo meldt het Bulgaarse persbureau BTA. Hij is ook geschrapt als kandidaat-lid van het politieke bureau van de Bulgaarse communistische partij. Zijn ontslag viel na het bezoek van premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie aan Bulgarije. Kroesjtsjev die het zevende congres van de Bulgaar se communistische partij bijwoonde, is maandag in Moskou teruggekeerd. Generaal Mihailof, minister van ver voer en vice-premier, is benoemd tot mi nister van Defensie. Dantsjo Dimitrof is minister van Vervoer geworden. Vice- premier Tsjervenkof is ontheven van zijn functie van minister van Cultuur. Tsjer venkof, die vroeger premier was, is op nieuw gekozen tot lid van het elf man sterke politieke bureau van de Bulgaarse communistische partij. Tsjervenkof kreeg het vorig jaar de post van minister van Culturele Zaken. Dit werd beschouwd als een degradatie die verband hield met de val van de stalinis tische elementen in Rusland. In de afgelopen drie maanden is Tsjer venkof weer meer in de gunst gekomen. Hij werd belast met verscheidene missies naar het buitenland en hield voor radio- Sofia een aantal redevoeringen. Zjivkof, die eerste onder-minister van Buitenland se Zaken was is minister van Onderwijs en Culturele Zaken geworden. Volgens BTA zal generaal Pantsjefski een andere functie krijgen. BELGRADO. Volgens welingelichte kringen in Belgrado kan men de degrada tie van generaal Pantsjefski vergelijken met het ontslag van maarschalk Zjoekov, die minister van Defensie van de Sovjet- Unie is geweest. Het ontslag van Pant sjefski houdt vermoedelijk verband met onstabiliteit in het Bulgaarse leger. Na de Hongaarse opstand van oktober 1956 wer den meer dan tweehonderd Bulgaarse offi cieren wegens onbetrouwbaarheid ontsla gen. Generaal Pantsjefski heeft de Bulgaar se volksvertegenwoordiging verleden week medegedeeld dat de partij plannen uitwerkt om „over de gehele linie tot een verbetering van het politieke werken en de partijwerkzaamheden in het leger te komen". Hij verklaarde dat de ontslagen generaals Panof en Koptsjef hadden ge poogd „weifelingen onder de communis ten in het leger teweeg te brengen." De nieuwe minister van landsverdedi ging, generaal Mihailof, die tevens vice- premier is, geniet hoog aanzien in de Bul gaarse partij. Hij werd in de Sovjet-Unie opgeleid en men meent, dat hij naast het Bulgaarse ook het Russische burgerschap bezit. Men acht het in Belgrado waar schijnlijk dat Mihailof de militaire disci pline en de greep van de partij op het le ger zal versterken. BELGRADO (Reuter) Naar verluidt duurt de razzia in Joegoslavië onder per sonen, die van sympathie voor de Sovjet- Unie worden verdacht of om andere rede nen een gevaar voor de openbare veilig heid worden geacht, nog voort. Van offi ciële zijde te Belgrado kon geen bevesti ging van dit bericht worden gekregen. Vol gens verschillende onofficiële berichten varieert het aantal arrestaties van vijftig tot tweehonderd. Verscheidene arrestan ten hadden de vertaalde tekst van de anti- Joegoslavische rede in hun bezit die pre mier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie op het congres van de Bulgaarse communis tische partij te Sofia heeft gehouden. In Joegoslavië is deze rede nog niet gepubli ceerd. De belangrijkste arrestant zou Dusko Erkitsj een voormalige plaatsvervangen de leider van de Kroatische communisti sche partij zijn. Hij werd ook gevangen ge zet, in de periode 1948-1953 toen Joegosla vië uit de Cominform was gestoten. (UPI)Ten minste een voormalige mi nister uit de regering-Tito en twee Joego slavische oud-diplomaten zijn gearresteerd aldus is in Belgrado vernomen. De minis ter is Bane Andrejev, minister van mijn bouw in het eerste kabinet Tito dat tot 1948, toen de breuk tussen Joegoslavië en de Cominform ontstond, optrad. Ook een oud-hoogleraar, professor Ljuba Radova- •nowitsj, is gearresteerd. (Reuter) Volgens het Belgradose dag blad „Politika" is het Bulgaarse partijcon gres „speciaal belegd om de Bulgaarse communisten tegen Joegoslavië en de Joe goslavische communistische partij te mo biliseren". Het lijkt, dat Bulgarije een spe ciale taak krijgt te vervullen in de nieuwe campgane tegen Joegoslavië, aldus het blad. LONDEN (Reuter) De Bulgaarse communistische leider Todor Zhikov heeft op de slotzitting van het Bulgaarse par tijcongres in Sofia verklaard, dat „het trojaanse paard ons fort nooit zal binnen komen. Kroesjtsjev heeft Joegoslavië het „trojaanse paard" van de imperialisten genoemd. TEL AVIV (Reuter) Volgens berich ten uit Galilea hebben de Israëlische auto- reiteiten maandag zestien Libanezen, die betrapt waren bij het smokkelen van wa pens van Syrië naar Libanon, aan de Li banese autoriteiten uitgeleverd. Een der mannen was gewond. BEIROET (UPI) Zondag hebben UNO-vertegenwoordigers de door Israë liërs buitgemaakte wapens onderzocht en de gevangenen ondervraagd. De gevechten in Libanon concentreren zich steeds meer op de Syrische grens, die de regering wil afsluiten voor de toevoer van wapens voor de opstandelingen. Met straaljagers, tanks en infanterie werden aanvallen gedaan in het gebied van Halba in Noordoost-Liba- non. Op politiek gebied lijken alle kansen op een compromis uitgeput. De zakenwereld doet nog pogingen regering en opstande lingen te verzoenen, maar er is geen en kel teken dat zij succes zal hebben. Het gevaar dreigt, dat de leiding van de op standige beweging van meer gematigden overgaat in handen van extremisten. De christenbevolking vreest, dat het leger een poging zal doen het heft in handen te ne men. (Reuter) Het Libanese kabinet heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht de aandacht van de Verenigde Arabische Republiek te vestigen op „de herhaalde schending van het Libanese luchtruim door Egyptische militaire vlieg tuigen". Maandag hebben zich in het centrum van Beiroet vier bomontploffingen voorge daan. Zeven mensen liepen verwondingen op. Op 19 juni zal de toneelgroep „Arena" een nieuw stuk uitbrengen: „Het zilver van de Pharao" genaamd en door Henk Hasebos geschreven. De regie is in handen van Bob Verstraete, de decors zijn van Marja Lemaire, de hoofdrol wordt ge speeld door Paul Meijer. De voorstelling heeft in de open lucht plaats bij het Goois Kinderziekenhuis in Huizen. Stoelpraat U leest misschien wel elke avond trouw de rubriek „op de praatstoel", lezers, maar hoe ziet u ons zitten? Ik bedoel, hoe ziet de stoel eruit, waar op we gezeten zijn en alle wijsheden en nonsens op u loslaten! Is het een gezellig crapaudje, of is het een troon, zoals Iwan de Verschrikkelijke bezat? Het gekke is, dat we er om beurten op mogen plaatsnemen, terwijl we hem zelf óók nimmer aanschouwd hebben laat staan gevoeld! Veert hij, of heeft hij doorgezakte veren? Is het een statige zetel met rood flu weel, of is het een keukenstoel met de houtworm erin? Is het een fragiel meubeltje, een lederen fauteuil, of een kinderstoel? Ziet u ons in gedachten op een preek stoel, een biechtstoel, een stoel met een matje, of op de elektrische stoel? En als we erop gaan zitten, is het dan een soort stoelgang? Een geestelijke, dan wél te verstaan! We zijn er en tóch ziet u ons niet. Dat is voor beide partijen de ideale oplossing, want u heeft geen rommel van ons en wij horen uw critiek niet. U behoeft niet voor ons thuis te blijven, want de stoel kan door de brievenbus. We liggen op uw tafel, of we bevinden ons op uw schoot. En als u misschien bovenop ons gaat zitten en in slaap valt, even goede vrienden! We willen geen thee, geen sigaret en houdt u gerust uw pantoffels aan! Hoe hij er ook uitziet, ik vind dit een prima stoeltje. Want weet u dat we in ons hart dood verlegen zijn? We zouden echt niet dur ven, zo tegen wildvreemde mensen te praten! Ik zou alleen zo dolgraag willen, dat ik op deze wijze op de tandartsstoel kon plaatsnemen Marianne van Raait Advertentie Voor extra zachtheid LISSABON (Reuter) Generaal Delga- do, die door de oppositie kandidaat was gesteld in de presidentsverkiezingen, heeft verklaard dat hij de geldigheid der ver kiezingen mogelijk voor het gerecht zal betwisten. Hij verklaarde geen eerlijke kans te hebben gehad, omdat bij het tel len der stemmen geen vertegenwoordigers der oppositie aanwezig mochten zijn. Delgado verklaarde ook dat hij, na af loop van het hem voor een maand ver leende verlof, zijn post van directeur-ge neraal van de burgerluchtvaart weer zal opvatten. Hij deelde verder mee zich niet meer met de politiek te zullen inlaten. Portugese officieren mogen zich hierme de slechts in speciaal omschreven geval len bezig houden. Alle andere politieke activiteit is volgens de wet voor hen ver boden. Te Lissabon verluidt dat generaal Del gado uit zijn functie van directeur der Portugese burgerluchtvaart is ontslagen, maar de regeringsvoorlichtingsdienst ver klaarde echter hieromtrent geen medede ling van de regering te hebben ontvangen. De volledige resultaten van de presi dentsverkiezingen zullen pas over enkele dagen bekend zijn. Volgens de voorlopige uitslagen heeft de regeringskandidaat To- mas ruim driekwart der stemmen gekre gen. Het aantal stemgerechtigden in Por tugal is 1.350.000. Stemgerechtigd zijn de mannen ouder dan 21 jaar, die kunnen le zen en schrijven, de vrouwen van dezelf de leeftijd, met bepaalde kwalificaties, zoals opleiding op een middelbare of han dels- of industrieschool, en mannen en vrouwen ouder dan 21 jaar, die niet kunnen lezen en schrijven, maar die een bepaald minimum bedrag aan belasting betalen (de vrouwen in deze categorie moeten ook gezinshoofd zijn).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5