Moskou stemt in met overleg in Genève over kernproeven Kroesjtsjev dringt opnieuw aan op een topconferentie BALANS VAN EEN SAMENZWERING HET WEER In Djakarta is heden voorspeld: „morgen invasie op Noord-Celebes" Discontoverlaging van 4 tot 3,5 pet. Generaal De Gaulle lanceert een nieuwe staatslening Indonesië's hoofdstad blijft paraat Verraste effectenbeurs meteen scherp stijgend 72e JAARGANG No 283 ZATERDAG 14 JUNI 1958 303e JAARGANG No 131 TROPEN KLEDING jl'iïeA 't Wordt wéér Si-Si weer! Zonnig en warmer Principe-akkoord over luchtlijn op Moskou Tussentijdse verkiezingen geven conservatieven moed Het Franse staatsbestel wordt ingrijpend herzien 'fjeforeyot/Éts/// Onderzoek op Cyprus naar dood van zeven Grieken Gevangenen vrijgelaten in een Turkse streek De Koningin bezoekt Zuid-Limburg Het woord is aan Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I T^V 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. l-»f I Cl I IrV/Y I /NT Verschijnt dagelijks beh. op zen- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I f I 1 I I M |T1 V I If] f 1 [J I (j fl Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.05, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL VI. Sm A, V* JÉ. JL AM JL*S V^L JmF 1 fr. p,p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter) De Sovjet-regering stemt er mee in dat er deskundigen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk enerzijds en van de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije anderzijds op 1 juli te Genève bijeen komen om manieren te bestuderen voor het ontdekken van kernontploffingen, zo is bekendgemaakt door het persbureau Tass. De brief van premier Kroesjtsjev aan president Eisenhower waarin dit staat, en de daaraan voorafgaande bood schap van het Amerikaanse staatshoofd werden te Moskou gepubliceerd. In het Sovjet-antwoord wordt het betreurd dat men niet tot overeenstemming is kunnen komen over de onmiddellijke deelneming van Indische deskundigen aan het overleg. De Sovjet-regering zegt er van uit te gaan, dat de besprekingen kort zullen duren en dat zij zullen leiden tot de opschorting van de kernproeven door alle betrokken landen. De Russische delegatie, bestaande uit acht man, zal worden geleid door Semjon Tsarapkin, hoofd van de afdeling inter nationale organisaties en lid van het col lege van het Sovjet-ministerie van Buiten landse Zaken. De andere geleerden zijn Eugene Fedorof, corresponderend lid van de Russische academie voor exacte weten schappen, Nicolaas Semenof, lid van deze academie en nobelprijswinnaar (scheikun de), Igor Tamm, natuurkundige en lid van de Russische academie voor exacte weten schappen, Michel Sadovski, corresponde rend lid van deze academie, Ofsei Lei- poenski, wis- en natuurkundige en Ivan Passetsjnik en K. E. Goebkine, weten schappelijke medewerkers van de Russi sche academie voor exacte wetenschappen. Nieuwe brieven WASHINGTON (UPI) Kroesjtsjev heeft in brieven aan Eisenhower en Mac- millan opnieuw aandacht gevraagd voor een topconferentie. Zyn nieuwe brieven, lijvig als een boekdeel, en de manier waar op hij optrad tegenover verslaggevers op een Britse receptie in Moskou, hebben op nieuw de indruk gevestigd dat Kroesjtsjev er vast op rekent aan een topconferentie te zullen deelnemen ondanks geruchten volgens welke hij het op het binnenlandse front zwaar heeft te verduren. Naar aan- Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Onze reisrédacteur, W. L. Brugsma, zojuist van een reis door Algerije, Corsica en Frankrijk terugekeerd, be gint vandaag met het eerste van drie artikelen, waarin hij de balans van de samenzwering in Algiers opmaakt. Hij beschrijft vandaag de complottanten, hun hulpmiddelen en hun bedoeling om van Frankrijk een neo-fascistische staat te maken. In een volgend artikel zal hij de reacties van de mohamme daanse bevolking bespreken. In een laatste stuk zal hij de kansen afwegen, die De Gaulle heeft om een oplossing te vinden voor het Algerijnse conflict, dat als een haast ongeneeslijke ver zwering de Franse politiek der laatste jaren steeds zieker heeft gemaakt. (Zie pagina 3.) Advertentie; v' 4e edelste vruchtenlimonade •If//"' U't klinkklaar fruit) Wat voor weer wordt het Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. In de middag langs de kust tijdelijk echter wind van zee. Warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER 3ESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ leiding van de brief heeft minister Dulles verklaard, dat een eerste lezing van de brief de indruk geeft, dat Kroesjtsjev poogt het Westen „snel in de richting van een topconferentie te dringen". LONDEN (UPI) In Britse diplomatieke kringen werd verklaard, dat Kroesjtsjev aandringt op een spoedige bijeenkomst en om ieders medewerking vraagt om de con ferentie een succes te doen worden. De brief is vergezeld van een aantal bijlagen, waarin, naar verluidt, de voorwaarden zijn vervat die de Sovjet-Unie stelt voor con ferentie en agenda. Moskou zou willen, dat een eventueel algemeen verbod van kernproeven een van de voornaamste onderwerpen is die op de bijeenkomst zullen worden besproken. Daarnaast zou de Sovjet-Unie willen spre ken over een kernwapenvrije zone in Midden-Europa en een vermindering van de strijdkrachten in Duitsland. De commu nistische leiders zouden willen praten over het Nabije Oosten en de mogelijkheid be spreken om een overeenkomst te sluiten die een vermindering van de spanning in dit gebied ten doel heeft. PARIJS (UPI) Volgens welingelichte kringen te Parijs zal generaal De Gaulle van Kroesjtsjev eveneens een brief krij gen. De Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradov, zal vanavond een ontmoeting hebben met de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, en morgen met De Gaulle. Een woordvoerder van de Quai d'Orsay zei, dat de regeringsleiders van Groot-Brit tannië en West-Duitsland niet gelijk met Dulles in Parijs zullen zijn. „Er is nooit sprake geweest van een viermogendheden- conferentie bij gelegenheid van deze be zoeken", aldus de woordvoerder, die een dergelijke conferentie voor de toekomst echter niet uitsloot. Boelganin ziek MOSKOU, (AFP) Kroesjtsjev heeft donderdagavond op een receptie in de Britse ambassade te Moskou verklaard, dat maarschalk Boelganin erg ziek is en een operatie heeft ondergaan, die volledig geslaagd is. Boelganin, Kroesjtsjevs voor ganger als premier, zal nog een week in het ziekenhuis moeten blijven. De receptie werd gegeven ter gelegen heid van de officiële verjaardag van ko ningin Elizabeth. De berichten van weste lijke verslaggevers over de uitlatingen van Kroesjtsjev zijn pas vrijdag in het Westen ontvangen. In westelijke kringen in Moskou gelooft men, dat de Russische censuur de berichten heeft opgehouden om nauw keurig de verklaringen die Kroesjtsjev in de mond werden gelegd, te verifiëren. Men wijst er op, dat onlangs berichten over een verklaring van president Vorosjilov ten aanzien van De Gaulle, later door het officiële persbureau „Tass" gedeeltelijk werden gedementeerd. (AFP/Reuter) Op vragen van journa listen, over de vooruitzichten van een topconferentie zei hij, dat „bepaalde ele menten in de Verenigde Staten trachten haar te verhinderen". Toen men hem vroeg deze elementen te noemen antwoordde hij: „Dulles". De Sovjet-premier deelde voorts mede, dat hij niet aan het congres van de Tjecho- slowaakse communistische partij zal deel nemen. Kiritsjenko gaat naar Praag. Naar wij vernemen hebben de delega ties van Nederland en de Sovjet-Unie bij de besprekingen in Den Haag in beginsel overeenstemming bereikt over een lucht- verbinding tussen Amsterdam en Moskou. Maandag zal de overeenkomst in de Trè- veszaal aan het Binnenhof te 's Graven- hage worden geperafeerd. Dan zullen de leiders der twee delegaties, naar het zich laat aanzien, bijzonderheden over de nieu we luchtverbinding mededelen. De dele gaties beraden zich thans nog over de tekst van de overeenkomst. Van onze correspondent te Londen) De regering heeft haar Lagerhuiszetel voor Weston-Super-Mare behouden. Ook het resultaat van deze tussentijdse verkie zing was bevredigd voor de conservatieven, aangezien hun meerderheid maar weinig terugliep, hetgeen als een nieuw bewijs wordt opgevat dat zij hun inzinking te boven komen. Zowel conservatieven als socialisten verloren een aanzienlijk aantal stemmen aan de liberalen, die echter ver houdingsgewijs veel minder succes boek ten dan in de tussentijdse verkiezingen van enkele maanden geleden. Van onze correspondent in Parijs) In een toespraak voor de Franse radio en de televisie, heeft generaal Charles de Gaulle gisteravond een nieuwe staatslening met een looptijd van 54 jaar gelanceerd Aanvankelijk was het de bedoeling, dat zijn regering pas later met deze lening voor de dag zou komen, maar een nieuwe crisis van de schatkist moet de bekendmaking heb ben verhaast. De lening, waarvan de in schrijving dinsdag geopend zal worden, biedt ongeveer dezelfde attracties als df» grote staatslening die in 1952 door dezelf de minister van Financiën, Antoine Pinay werd uitgebracht en in zeer korte tijd werd volgeboekt. De rentevoet bedraagt weer 3T4 percent, opnieuw gekoppeld aan de goudwaarde. Ook zullen er voor de inschrijvers weer zekere belastingvoorde Ien zyn en Fransen, die obligatie-aandelen in buitenlandse deviezen willen betalen worden extra-attracties in het vooruitzich' gesteld. De regering hoopt door deze lening niet alleen de druk op de schatkist ietwat te verlichten. De generaal-premier liet in zijn radiorede ook doorschemeren, dat hij deze eerste regeringsdaad in een veel wijdei verband wilde zien beschouwd. De Gaulb verwierp nogmaals het partijenstelsel, doch bracht tevens een saluut aan de ministers der vierde republiek, die van goede wil waren geweest. Een vernieuwing van ie staat noemde hij echter de voorwaarde voor de oplossing der problemen, die Frankrijk aan de rand van een burgeroorlog haddpn gebracht. Voor die taak der vernieuwing die hij op zich heeft genomen, riep hij alle Fransen op hem tot het einde bij te staan Ofschoon de minister-president er geen bijzonderheden over gaf, is het wel zeker dat de grondwet, die de basis van de toe komstige vijfde republiek zal vormen, nog van a tot z herzien en gewijzigd wordt. De bevoegdheden van het staatshoofd zullen met het recht van parlement.sontbin ding en benoeming van de premier en de ministers sterk worden uitgebreid, een uitbreiding die vooral ten koste van dt Kamer van Afgevaardigden zal gaan. In de Eerste Kamer zullen daarnaast ook vertegenwoordigers van verschillende be roepen en economische belangen-groepe ringen worden opgenomen. Overigens re kent men dat het nieuwe ontwerp zeker niet voor eind juli gereed zal zijn. Op 5 oktober zal de nieuwe grondwet bij refe rendum aan het Franse volk worden voor gelegd. Welke taken en mogelijkheden bij dit referendum en de verkiezingen, die er op moeten volgen, voor de huidige partijen zullen zijn weggelegd, is eveneens nog on zeker. Maar de bestaande politieke groe peringen zijn weer met een vermeerderd door de rechtsradicale volksrepublikein en oud-premier Georges Bidault, die, na een onderhoud met de ex-gouverneur van Al gerije, Jacques Soustelle, vandaag door generaal De Gaulle ontvangen wordt en zich aan het hoofd stelde van een volks beweging op christelijke grondslag, die zich gelijktijdig op de denkbeelden en be ginselen van De Gaulle beroept. ALGIERS (Reuter) De rede van De Gaulle is in Algiers goed ontvangen. Een woordvoerder van het „Comité voor open baar welzijn" verklaarde, dat het juist de redevoering was waarop men had ge wacht. Vooral met de uitspraak van De Gaulle, dat Frankrijk zo moet handelen dat „Algerije voor altijd met lichaam en ziel met Frankrijk vei bonden is", is men in Algiers ingenomen. Men ziet hierin een bewijs dat de premier instemt met de wens van de leiders in Algerije voor een volledige integratie van dit gebied bij Frankrijk Ook de verklaring dat het stel sel van politieke partije geen geschikt regeringssysteem vormt, vond veel in stemming. (UPI) Léon Delbecque, de extremis tische vice-voorzitter van het Algerijnse ..Comité voor openbaar welzijn", heeft zich vrijdagavond in het openbaar uitge- snroken voor een „totale unie achter gene raal De Gaulle hier en in Frankrijk". Met haar klasgenootjes heeft Prinses Marijke deelgenomen aan de Avond- Vierdaagse, die in Baarn en Soest is gehouden. Vrijdagavond, de laatste avond, liep het Prinsesje dapper haar verplichte kilometers tot een goed einde. Advertentie Advertentie OVER GESLAAGD EEN NIEUWE CAMERA FOTOHANDEl HEUPERS LOHR Zandvoorfselaan 165 - Heemstede tel 26455 BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR 48 A'DAM TEL 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES NICOSIA (UPI) Het uitgaansverbod voor 24 uur, dat op Cyprus was uitge vaardigd, is vanmorgen opgeheven. De Griekse burgemeester van Nicosia, dr. Dervis, heeft vrijdagavond in tegenstel ling tot wat hij eerst gezegd had, de Griek se Cyprioten tot kalmte gemaand. Eerst had hij geweigerd zulk een oproep uit te vaardigen, aangezien de Britten niet open lijk wilden toegeven, dat een jonge Britse officier er verantwoordelijk voor was, dat 35 Griekse gevangenen in handen vielen van Turken, waarbij zeven Grieken ge dood werden. Kort nadat gouverneur Sir Hugh Foot een onderzoek in deze aange legenheid bevolen had, volgde de oproep van de burgemeester, aangevuld met een eis van smartegeld voor de slachtoffers en hun familieleden en tot bestraffing van de schuldigen. De Griekse gevangenen waren donder dagavond vrijgelaten. Om hun woonplaats te bereiken moesten zij door Turks gebied waar zij werden aangevallen. Zeven van hen kwamen om het leven. Sir Hugh heeft vrijdag het gebied bezocht en zijn meele ven met de slachtoffers uitgesproken. LONDEN (Reuter) Van de vliegvel den Lyneham en Abingdon in Zuid-Enge- land zijn vanochtend vroeg 23 vliegtuigen met 500 Britse parachutisten naar Cyprus vertrokken. NEW YORK (UPI-AFP-Reuter) Grie kenland en Turkije hebben allebei de Vei ligheidsraad gewaarschuwd, dat er door de tegenpartij voorbereidingen worden ge troffen voor grote geweldcampagnes op Cyprus. In het Griekse protest wordt ver der opgemerkt dat er berichten zijn ge weest over een heimelijke verstandhou ding tussen Britse veiligheidstroepen en Turkse aanvallers. In de Turkse brief wordt gezegd, dat het naast elkaar be staan van de Turkse en Griekse gemeen schappen op Cyprus onmogelijk is gewor den. Volgens de Turkse delegatie is de spanning op Cyprus toegenomen omdat het Britse plan voor het eiland dat binnen kort zal worden gepubliceerd de Turken in de onzekerheid laat omtrent de vervul ling van hun verlangens. DJAKARTA (UPI) Waarnemers in Djakarta voorspellen, dat morgen (zon dag) een grote invasie op Noord-Ce'obes zal plaatshebben teneinde de rebellen hun laatste steunpunt Menado te ontnemen. Vandaag (zaterdag) werden, zoals reeds bijna de gehele week, zware luchtaan vallen uitgevoerd op het vliegveld van Me nado en andere strategische punten. Vrijdag is een piloot van de regerings luchtmacht omgekomen bij een noodlan ding na macbinestoring, zo werd in het le gercommuniqué bekendgemaakt. Intussen schijnt Djakarta rekening te hou den met „een laatste uitval" door de luchtmacht van de tegenregering. De in woners van de hoofdstad zijn, volgens ANP, zaterdagochtend vroeg gewekt door het gedreun van afweergeschut. Het was de derde keer in de week dat een oefe ning werd gehouden tegen luchtaanvallen. Uit Yokohama komt het bericht dat de visserijrederijen hun vissersschepen op dracht hebben gegeven zich onverwijld uit de wateren rond Menado terug te trekken. Deze instructie werd per radio meege deeld, na een mededeling van de Indone sische regering, dat de wateren rond Noord-Celebes thans onherroepelijk ge sloten zijn verklaard „in verband met mi litaire operaties". Het hoofdkwartier van het Indonesische Griekse inwoners van de Turkse wijk in Nicosia brengen hun bezittingen naar Britse legerauto's, waarmee zij verhuizen naar Griekse woonoorden. huizers werden met stenen bekogeld. De Grieken waren met deze oplossing van het probleem der botsingen tussen Grieken en Turken helemaal niet ingenomen. De Britse militaire ver- De Nederlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto verlaagd van 4 op 31/: percent. De reeds geruime tijd aanhoudende ruimte op de geldmarkt bleek gepaard te gaan met een voortgezette tendentie tot daling van de binnenlandse kredietgeving van het handelsbankwezen. Onder deze omstandigheden meent de Nederlandsche Bank Jat er geen redenen meer bestaan tot het handhaven van haar tegenwoordige rente- arieven. Zy heeft mitsdien, met ingang van heden 14 juni 1958, haar tarieven over de jehele linie met een half percent verlaagd. De tarieven zyn thans als volgt vastgesteld: wisseldisconto 3'/s °/o (was 4), promessendisconto 4°/o (4V2), rente voor voorschotten 111 rekening-courant en beleningen voor particulieren 5 °/o (ö'/a), rente voor voorschot ten in rekening-courant en beleningen voor anderen 4% (4*/s). De Nederlandsche Bank verlaagde op 23 januari het op 16 augustus 1957 vast gestelde hoge discontotarief van 5 percent tot 4'/a percent. Op 24 maart volgde een verlaging tot 4 percent. In kringen van de geldmarkt acht men de verlaging een gunstig teken. Hier mee, zo meent men, naderen wij weer een behoorlijk niveau, dat ook internationaal goed ligt. Men acht '<et bovendien niet uit gesloten dat ook de Bank of England, zo dra de stakingsdreigingen voorbij zijn haar disconto, dat thans ö'/s percent bedraagt, met een half percent omlaag zal brengen, vooral gezien de aanhoudende stijging van de goud- en deviezenreserve. Het bericht kwam op de effectenbeurs als een grote verrassing. De aandelen koersen reageerden na beurs onmiddellijk op de discontoverlaging. Van alle kanten kwamen kooporders te voorschijn. Er werd voorgekocht in de veronderstelling, dat de beurs maandag hogere koersen zal te zien geven. Aandelen Kon. Olie stegen, gesteund door een hogere koers uit Wall- street, tot 177 (slotprijs 175 70); Uni lever liep op tot 365 (362'/2), Philips tot 292 (288V°) en AKU werd 2V2 punt hoger op I86V2 verhandeld. Op staatsobligaties werd tevergeefs geboden. leger in Djakarta heeft medegedeeld, dat het moreel van de opstandelingen in Mid- den-Sumatra laag is en dagelijks achter uit gaat. Zij trachten gevechten met re geringstroepen te vermijden en bepalen zich tot overvallen op dorpen om de be volking te beroven. In Noord-Sumatra hebben gewapende opstandelingen een overval gedaan op het plaatsje Bandar Pulau nabij Pematang Siantar, ten zuiden van Medan. Twee be stuursambtenaren werden ontvoerd. In het district Tapanuli zetten de regerings troepen hun zuiveringsoperaties voort, al dus een communiqué. Reutei verneemt dat de Centrale Com missie voor de Verkiezingen de datum voor de volgende verkiezingen in Indonesië heeft vastgelegd op 29 september 1959. De Koningin heeft vandaag een bezoek aan Zuid-Limburg gebracht met een twee ledig doel. In deteerste plaats ging zij naar Geleen om daar het monument ter ere van prinses Wilhelmina te onthullen het eerste gedenkteken dat in den lan de is opgericht om de vorige Koningin der Nederlanden te eren. In de tweede plaats heeft de Koningin deze gelegenheid aan gegrepen om zich nader op de hoogte te stellen van al wat er op cultureel gebied in het zuidelijkste deel van ons land ge beurt. Om half tien vanochtend landde het vliegtuig, dat de vorstin en haar gevolg van Soesterherg naar Zuid-Limburg bracht, op het vliegveld Zuid-Limburg. Van het vliegveld reed de Koningin naar het kasteel Hoensbroek. Een speciale mu zikale hulde kreeg de Koningin in Elsloo. Deze hulde werd haar gebracht door de fanfare „St. Joseph" uit Meers, die zich had opgesteld op het bruggehoofd van de in 1940 vernielde en nog niet herstelde brug over het Julianakanaal het bruggehoofd aan de overzijde van het kanaal dus niet dat aan de kant, waar de vorstin zich bevond. Deze begroeting van over het water had de burgemeester van Elsloo-Meer spe ciaal ingelast, om de Koningin op het ont breken van een verbinding tussen de bei de dorpsgedeelten attent te maken. Sinds de bevrijding heeft burgemeester Meijer aan Waterstaat gevraagd, de brug te her bouwen. Maar in Den Haag zei men: wacht maar tot de autosnelweg van Ant werpen naar Duitsland er is, die bij Els loo het Julianakanaal zal kruisen. Maar met die papieren dooddoener nam de bur gemeester geen genoegen, omweg via de kanaalbrug bij Stein wil getroosten. Met de muzikale hulde, die de fanfare St. Joseph aan de Toningin bracht, wilde men zeggen: „Majesteit, wij zouden graag naar u toe komen, maar het water is veel te diep en de brug is er nog steeds niet". T. C. Halliburton: Wij kunnen buiten de luxe die wij niet kennen; doch de luxe die eenmaal ver worven is, wordt niet meer vrijwillig losgelaten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1