Ook in buitenland is de overspanning van de conjunctuur vrijwel ten einde Zonnig en warmer f Panda en de Yo*Yo*jager Effecten -en Geldmarkt Sterk verhoogde toevoeging aan bijzondere reserve bij H.V.A. A Fiscale druk moet worden verlaagd Wereldnieuws TocU i«s Uet zo VJ 2 LICHTE SYMPTOMEN VAN HERSTEL Gewoon thuis POLYCOLOR KLEURSHAMPOO Goede zaken bij Gerzon Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Goede resultaten bij Stoomspinnerij Twenthe Twee Friendships besteld De DAF leent rechtstreeks 27 miljoen gulden Rijnsburg ZA i nKDAG 14 JUNI 1958 (Van onze financiële medewerker) DE DEZE WEEK door minister Zylstra in de Kamer uitgesproken verwachting dat de Nederlandse betalingsbalans voor het lopende jaar een overschot van rond IVi miljard zal aanwyzen, heeft grote vol doening gewekt. De ontwikkeling van de betalingsbalans is immers beslissend voor de positie van de Nederlandse valuta en een stevig fundament voor de valuta is op zyn beurt weer van primaire betekenis voor de ontwikkeling van het economisch leven. Als de minister niet te hoog gemikt heeft dan zal het saldo van de betalings balans dit jaar rond 2 miljard gunstiger zyn dan in de beide voorafgegane jaren en hoeveel kritiek men ook op het beleid van de regering moge hebben, het ge noemde resultaat kan toch als een aan wijzing worden beschouwd dat de ver schillende maatregelen, welke in 195G en 1957 zijn genomen om het verbroken even wicht tussen nationale produktie en natio nale bestedingen te herstellen althans in eerste aanloop hun doel niet hebben ge mist. Voor een hoerastemming is echter nog allerminst reden. De krachtige verbete ring van de betalingsbalans is voor een goed deel te danken aan de sterke ver mindering van het invoersaldo van de handelsbalans, dat voor de eerste vier maanden van 1957 f 1549 miljoen bedroeg, maar nu tot 616 miljoen kon worden teruggebracht. Hierbij spelen de goed kopere grondstoffen een rol maar het lagere saldo is toch grotendeels een ge volg van de verminderde invoer, al mag 't gunstige verschijnsel van een ruim 100 miljoen grotere export niet worden voor bijgezien. De verminderde invoer betekent een teruggang van de bestedingen, welke voor het leeuwedeel op de bedrijfsinves teringen betrekking hebben en op een in krimping van de voorraden bij de onder nemingen, twee symptomen van de econo mische depressie, welke het vorig jaar intrad en die we zeker nog niet te boven zijn. Dit neemt niet weg dat er in verge lijking met de toestand van een jaar ge leden verschijnselen zijn, welke moed gevend kunnen worden genoemd en grond geven aan het gematigde optimisme, dat de minister van Economische Zaken heeft doen blijken ook al zouden wij het woord gematigd willen onderstrepen. Investeringen Een van die verschijnselen is ook de kentering op de kapitaalmarkt, tot uit drukking komend in de nog steeds aan houdende daling van de rentestand, zij het dan ook dat deze weer voor een groot deel moet worden gezien als een gevolg van de sterk verminderde investerings- drang bij de ondernemingen. Minister Hofstra schat dat de industriële inves teringen dit jaar ten opzichte van .1957 eén terugval van 'io tot 15 percent te zien zullen geven, welke daling zich, naar ver wachting, in 1959 zal voortzetten. De teruggang van de industriële investeringen Advertentie Uw haar wassen met bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Handige, voordelige tube voor twee wassingen f 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie zaken. Het bestuur van Gebr. Gerzon's Mode magazijnen n.v. te Amsterdam is 1958 met goed vertrouwen ingegaan, zo werd aan deelhouders in de algemene vergadering medegedeeld. Ofschoon de zaken op het ogenblik goed gaan, onthield de voorzit ter zich liever van een voorspelling voor de resterende maanden van 1958. De jaar stukken werden goedgekeurd en het divi dend werd bepaald op onveranderd 6 pet. Als commissaris werd met algemene stemmen herbenoemd mr. G. Hamburger. Glycerinefabriek te Pernis Op het terrein van de Shell Pernis Chemische Fabrieken n.v. is de eerste tabriek voor de ver vaardiging van synthetische glycerine in bedrijf gesteld. Deze in continuproces werkende fabriek is de laatste sectie van een complex van instal laties voor de vervaardiging van een reeks van aanverwante chemicaliën, waarvan de eerste in december 1956 in bedrijf kwam. Deze produkten moesten voorheen uit het dollargebied worden geïmporteerd. Twee Lloyd-schepen verkocht De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft de motorschepen ,,Kota Agoeng" en ,,Kota Gede" voor de sloop verkocht aan een firma in Hong kong, die ongeveer een half jaar geleden ook de „Kota Baroe" en de Kota Inten". die intussen vrijwel geheel gesloopt zijn, heeft gekocht. Beide schepen zullen in de tweede helft van deze maand voor de laatste maal uit Rotterdam ver trekken naar Hongkong met een voor Chinese havens bestemde lading kunstmest. Nieuw schip voor Van Nievelt Bij Blohm und Voss A.G. te Hamburg is tewa- tergelaten het voor rekening van Van Nievelt. Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. n.v. te Rot terdam in aanbouw zijnde motorschip „Asterope", groot 15.500 ton draagvermogen. De doopplechtig heid werd verricht door mevrouw M. W. Gou- driaan-Heykoop. is, evenals de overbesteding dat was in 1956 en 1957, een internationaal verschijn sel en zij heeft dan ook in verschillende landen tot een daling van de rentestand geleid. Sinds ongeveer het midden van het vorig jaar is in ons land het disconto van 5 tot 4 percent verlaagd, in de V.S. is het geleidelijk van 31/2 tot 13/4 percent teruggebracht, in Engeland daalde het van 7 tot 5 1/2 percent, in West-Duitsland van 5 1/2 tot 3 1/2 percent, in België werd het dezer dagen van 4 1/2 tot 4 percent ver laagd en Italië, dat sinds eind 1953 een disconto van 4 percent handhaafde, bracht het deze maand tot 3 1/2 percent terug. Men kan hieruit concluderen dat de re geringen van de meeste landen de con junctuuroverspanning als geëindigd be schouwen, hetgeen, zoals deze week bleek, ook de mening van minister Zijlstra is en dat men thans zelfs het lichtelijk stimu leren van de economische bedrijvigheid, ook van de industriële investeringen, als wenselijk beschouwt. Vrijer beleid mogelyk Dat de Nederlandse regering dit thans mogelyk en verantwoord acht, houdt ver band met de hierboven genoemde ver betering van de betalingsbalans, welke ook tot uitdrukking is gekomen in de ver sterkte positie van de Nederlandsche Bank, die haai- goud- en deviezenvoorraad, welke begin september 1957 tot 3119 miljoen was teruggelopen, nu weer tot f 4600 mil joen .heeft zien stijgen. Ook de stand bij de E.B.U. is voor ons land de laatste tyd aanmerkelyk verbeterd. De maand mei gaf een overschot van 105 miljoen en bracht het tegoed van Nederland op het einde van die maand op f 365 miljoen. Tegenover het buitenland is de financieel- economische positie van ons land de laat ste tijd dus niet onbelangrijk sterker ge worden, waardoor de regering ten aanzien van het economisch beleid weer een wat grotere bewegingsvrijheid heeft gekregen. De wederinvoering van de investerings aftrek. welke van kracht zal worden na de dag van de publikatie van de desbetref fende beschikking en die voor de jaren 19591962 4 percent per jaar zal bedragen, is daarvan een bewijs. Besparingen Van het allergrootste belang voor de ontwikkeling van ons economisch leven is in de naaste toekomst overigens of de be sparingen op het volksinkomen, welke als bekend gedurende 1956 en 1957 tekort schoten, weer op 'zodanig peil zullen kun nen worden gebracht, dat zij voldoende ruimte bieden voor de-' noodzakelijke in vesteringen, niet het minst ook met het oog op de verscherpte concurrentie, welke voor vele bedrijven van de geleidelijke ontwikkeling van de Euromarkt het ge volg zal zijn. Het is nog te vroeg om posi tief te kunnen vaststellen of reeds van een gezonde toeneming der besparingen kan worden gesproken. De cijfers van de spaarbanken geven daarvoor geen vol doende aanwijzing, omdat het tegoed van de spaarbanken slechts een onderdeel is van de totale besparingen en de terug gang van het tegoed in 1957 en de eerste maanden van 1958 voor een deel niet anders was dan een verschuiving naar de obligatiebelegging, voornamelijk door de uitgifte van de 6 percent Woningbouw lening. De spaarbanken hebben hun rente vergoeding verhoogd tot 3 percent en nu het rendement van obligaties de laatste maanden aanmerkelijk is gedaald de 6 percent Woningbouwlening biedt op de huidige koers een rendement van goed 5 percent blijkt het tegoed bij de spaar banken, zomede bij de boerenleenbanken, weer te stijgen. Tot eind april was dit in hoofdzaak aan de verminderde terugbe talingen te danken bij de Bankspaar- banken zijn deze van 8 1/2 miljoen in november j.l. tot f 5,2 miljoen in april van dit jaar verminderd maar in mei kan bij vele spaarbanken ook een stijging van de inlagen worden geconstateerd, waaruit wel blijkt dat de spaarbanken, ook zonder de kunstmatige prikkels welke men van overheidswege aan het sparen wil geven, hun nuttige economische func tie blijven vervullen. Levensverzekeringen Een aanwijzing voor de toenemende be sparingen kan men ook zien in de ont wikkeling van het levensverzekeringsbe drijf, dat in het eerste kwartaal van 1958 voor 931 miljoen nieuwe polissen kon afsluiten tegen 892 miljoen in die periode van het voorgaande jaar en aan premiën 257 miljoen ontving, zijnde f 45 miljoen meer dan in het eerste kwartaal van 1957. Hetgeen wij hierboven releveerden is on getwijfeld geschikt ons weer moed te geven, maar het zal ons niet mogen doen vergeten dat we nog lang niet zijn waar we moeten wezen. Mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werk geversverbond schat de vermindering van ons nationaal inkomen voor 1958 op 1,8 percent en daar dit nationaal inkomen in de allereerste plaats door de verdere ont plooiing van het bedrijfsleven zal moeten stijgen, is hij van oordeel dat de jaarlijkse besparingen met meer dan 3 percent van het nationaal inkomen zullen moeten toe nemen, wil de grotere investeringsactivi teit, welke noodzakelijk is, kunnen worden gefinancierd. Het herstel van de investeringsaftrek is een van de middelen om de mogelijkheid tot besparingen bij de ondernemingen en de zelffinanciering te vergroten. In en buiten de Kamer wordt echter terecht op meer fiscale faciliteiten en wat nog beter is op radicale wijziging van de belastingstructuur aangedrongen, teneinde aan het Nederlands bedrijfsleven meer armslag te geven. De directie van de n.v. Stoomspinnerij Twenthe deelt in het jaarverslag mede, dat het dank zij de gedane investeringen in de afgelopen jaren en de geleidelijke uit breiding van het drieploegenstelsel moge lijk is geweest in 1957 produktie en om zet tot een niet eerder bereikte hoogte te doen stijgen. Ook de arbeidsproduktiviteit. werd verbeterd. De effectieve produktie nam met ruim 25 percent toe. De vergrote omzet alsmede de investeringen in 1957 ten bedrage van 1.223.000 stelden echter hoge eisen aan de liquiditeit. De vraag naar garen liep in het eerste halfjaar 1958 terug. Scherpe concurrentie trad dientengevolge op, waardoor een druk op de garenprijzen ontstond. De orderpo sitie was aan het einde van het jaar en is nu, medio 1958, nog steeds bevredigend, waarbij het gemiddelde niveau van de produktie van 1957 gedurende de eerste maanden van het jaar gehandhaafd kon worden. Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld een dividend uit te keren van 12 per cent, waarvan 7 percent in contanten en 5 percent in aandelen. Kolonel A. Souriano, president van de Philipines Airlines, heeft zo juist in Lon den een contract getekend voor de aan koop van twee Fokker F. 27 Friendship- verkeersvliegtuigen. Kolonel Souriano acht de F. 27 de meest geschikte vervan ger van de DC-3 vliegtuigen en zeer waar schijnlijk zal zijn maatschappij dan ook nog verdere orders op dit type vqor luchtlijnen 'in de Philipfcijnen plaatsen. (ANP). Advertentie Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken ZELF KOKEN (het Molenaar's Kinder meel In de van ouds be kende verpakking). De oude, beproefde me thode. De pap wordt in een pannetje aangemaakt en door U zelf gaar ge kookt. m J 40 contröle- zagelc gaven recht op onze fraaie eetlepel o! émaille. ..-'V papbord ,Vv' BORDKLAAR (het Molenaar's Kinder meel pak met de rode band). Het meel wordt recht streeks uit het pak in de melk op het bord ge strooid en met een vork opgeklopt. Het kinder meel werd reeds in de fabriek gaar gekookt. De dokter zegt: Borstvoeding, en daarna: De n.v. Handelsvereniging „Amsterdam" heeft over 1957 een winst gemaakt van 10.141.940. Over 1956 bedroeg de winst 8.051.830. Ilierin is geen winst van het Indonesisch bedrijf verwerkt aangezien de H.V.A. in 1957 geen winsttransfer over 1956 uit Indonesië heeft ontvangen. De geza menlijke inkomsten aan interest en aan winst buitenlandse vestigingen en commis sie beliepen 12.188.884 (v.j. 10.506.951). De onkosten zijn gestegen van f 1.724.003 tot f 1.853.600. Voorgesteld wordt ten laste van de winst- en verliesrekening toe te voegen aan de bijzondere reserve 6.335.102 2.977.834). Deze reserve zal hierdoor op lopen tot 56.191.367. Hierin is mede be grepen een reserve voor Nederlandse be lastingen. Een betrouwbare taxatie van eventueel verschuldigde vennootschaps belasting is nog niet mogelijk wegens de onzekerheid over de Nederlandse fiscale resultaten vanaf 1950. Het saldo winst is als gevolg van de sterk verhoqgde toevoe ging aan de bijzondere reserve lager dan in 1956 namelijk 3.806.838. 5.073.996). Zoals gemeld, wordt voorgesteld 6 percent dividend (v.j. 8°/o). Samen met de andere maatschappijen heeft de directie bij de Indonesische rege ring geprotesteeerd tegen de genomen maatregelen. In Maart 1958 werd het ge hele resterende deel van het Nederlands personeel uit Indonesië teruggetrokken. De kosten van evacuatie zullen aanzienlijk zijn. In 1957 waren op Java in exploitatie drie suikerondernemingen, een vezelonderne ming en een rubberonderneming. Voor na- oorlogsce omstandigheden werd een goede suikeroogst gemaakt. Op Sumatra waren in exploitatie vier vezelondernemingen, vier oliepalmondernemingen, drie theeonderne mingen en drie rubberondernemingen. De vezelcultuur bleef wederom sterk verlies latend. In Ethiopië stemt het behaalde financiële resultaat van het boekjaar 1956/57 tot te- Een depressie, die enkele dagen geleden op het westelijke deel van de oceaan tot ontwikkeling kwam, is sindsdien langzaam naar het zeegebied ten zuiden van IJs land getrokken. Tegelijkertijd is de lucht druk boven West-Europa voortdurend hoger geworden, zodat zich een krachtig hogedrukgebied uitstrekt van de Golf van Biscaye in de richting van Scandinavië Dit hogedrukgebied verplaatst zich slecht-: zeer langzaam in oostelijke richting en zal de komende dagen het weer in Nederland blijven beïnvloeden. In verband daarmee ziet het er naar uit dat het zonnige weer enige dagen zal aanhouden, waarbij de temperaturen verder zullen stijgen In de afgelopen nacht is er vooral in het noord oosten van het land weer plaatselijk nacht vorst voorgekomen. In de komende nacht is de kans op nachtvorst belangrijk klei ner dan in de voorafgaande nachten. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- Zondag 15 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur. Maan op 3.18 uur, onder 19.02 uur. Maandag 16 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 3.59 uur, onder 19.59 uur. 17 juni 24 juni Maanstanden 8.59 uur 10.44 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 15 juni Hoog water 2.27 en 14.52 uur. Laag water 10.08 en 22.43 uur. Maandag 16 juni Hoog water 3.03 en 15.27 uur Laag water 10.55 en 23.17 uur. Plet hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dari te IJmuidpn land maxima van giste- 00 c C3 d ren Binnenland heden si 7 uur Neerslag laatste E .2 S o c 24 uur =s-c B c£ Den Helder licht bew. windst. 9 0 Ypenburg onbewolkt no 9 0 Vlissingen onbewolkt no 10 0 Eelde licht bew. ono 9 0 Twente licht bew. ono 9 0 De Bilt licht bew. ono 8 0 Eindhoven onbewolkt ono 10 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt ono 10 0 Helsinki onbewolkt nnw 15 0 Stockholm mist windst. 16 2 Oslo onbewolkt windst. 18 0 Kopenhagen geheel bew w 19 0 Aberdeen zwaar bew wzw 18 0 Londen onbewolkt windst. 18 0 Amsterdam licht bew. ono 14 0 Brussel onbewolkt windst. 17 0 Luxemburg licht bew. no 17 0 Parijs onbewolkt nno 18 0 Bordeaux onbewolkt nno 20 0 Grenoble onbewolkt z 21 0 Nice onbewolkt nnw 19 1 Berlijn onbewolkt nno 19 0 Frankfort onbewolkt no 19 0 München onbewolkt windst. 17 0 Zürich onbewolkt nw 19 0 Genève o-bewolkt ozo 20 0 Locarno onbewolkt windst. 23 0 Wenen zwaar bew. nnw 16 0,1 Innsbruck licht bew. 0 15 0,1 8 Rome regen windst. 24 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Algiers half bew. 0 25 0 J 12. De kolonel klom van de wiebelende schietstoel en rukte driftig aan het mas ker dat Pat hem had voorgebonden. „Niet doen!" riep Panda, toesnellend, „laat dat masker zitten, meneer de kolonel. De Ti- putanen denken, dat we luchtduivels zijn en zolang ze dat denken, durven ze ons niets te doen!" „Zwijg", snauwde de kolo nel, „spreek me niet tegen. Ook zonder die rommel op mijn gezicht zal ik die kerels overtuigen, dat ik duivels ben". „Maar begon Panda. „Nu spreek je me alwéér te gen!" loeide de kolonel, „dat duld ik niet' DAAR!" Meteen liet hij zijn zware vinsten op de hoofden van Pat en Panda neer komen, zodat zij een eindje in de grond werden gedreven. „Daar!" herhaalde de opvliegende kolonel, „ik heb genoeg van dat eeuwige tegenspreken en die stomme streken van jullie. En nu wil ik geen woord meer horen! GEEN WOORD MEER!!!" Zijn stem echode tegen de ge bouwen. Er viel een diepe stilte na deze uitbarsting. De kolonel had ieder ervan overtuigd, dat hij duivels was. vredenheid. Het resultaat van boekjaar 1957/58 wordt ongunstig beïnvloed door de aanzienlijke dalingen van de wereldsuiker prijzen. De directie verwacht echter dat het hieruit voortvloeiende nadeel gecvom- penseeerd zal worden door de gi-otere pro duktie in dit boekjaar. De suikerproduktie van „Wonji" nam toe van 16.170 ton tot 26.050 ton. De uitbreiding van de „Wonji- fabriek" kwam op tijd gereed voor cam pagne 1957/58. Deze campagne verloopt normaal. De directie neemt aan dat de to tale suikerproduktie in campagne 1957/58 ruim 30.000 ton zal bedragen. De plannen tot bouw van de tweede suikerfabriek verkeren in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Het blijft de bedoeling deze nieuwe investering door interne financiering te bekostigen. Aan het voornemen om de Ethiopische investering per 1 september in te brengen in een doch termaatschappij van Ethiopische nationa liteit kon geen gevolg worden gegeven, aangezien het overleg met de Ethiopische regering meer tijd vorderde dan kon wor den voorzien. Thans wordt er naar ge streefd de oprichting der dochtermaat schappij te verwezenlijken per 1 septem ber 1958. Blijkens de balans bedraagt het vlot tende kapitaal f 29.564.704 (v.j. f 17.874.074), de vlottende schulden f 9.763.914 (v. j. f 1.933.069), vast kapitaal f 115.197.415 (v.j. f 113.989.256), eigen vermogen f 134.998.205 (v.j. f 129.930.261), bij een onveranderd aandelenkapitaal van f 60 miljoen. Bui tenlandse vestigingen staan te boek voor f 114.820.662 en wel Indonesië voor f 73.042.243 en Ethiopië voor f 41.778.420. Voor de fabrikage van de personenwagen van de DAF zal worden gebruik gemaakt van de modernste produktiemethode met volautomatische machines. Dit maakt deze industrie tot een zeer kapitaalintensief be drijf. Voor de financiering van deze uit breiding is de DAF erin geslaagd een rege ling te treffen met enkele grote institutio nele beleggers en de Rotterdamse Bank n.v., bij welke instellingen een lening is afgesloten ten bedrage van zevenentwintig miljoen gulden. Hierin wordt deelgenomen door de Nationale Levensverzekering Bank n.v., de Nederlanden van 1845 en de n.v. Levensverzekeringmaatschappij Ne derland Nillmij van 1859. Met deze grote onderhandse lening blyft de status van familie-n.v. bij de DAF ongewijzigd. Aan de bouw van de nieuwe grote fa briekshal wordt reeds met voortvarendheid gewerkt. Deze hal moet eind september gereed zijn en bij de DAF hoopt men ondanks de zware eisen die de verdubbe ling van de oorspronkelijk geplande pro- dukte stelt toch nog in oktober van dit jaar met de fabrikage van de „DAF 600" te kunnen beginnen. In de reeds bestaande gebouwen is men begonnen met het op stellen van machines en het inrichten van de nieuwe fabrikageafdelingen. De DAF heeft inmiddels besloten het industrieter rein uit te breiden tot aan de stadsrand van Eindhoven, waar de nieuwe ringbaan wordt aangelegd. Met de gemeente is overeenstemming bereikt over de aankoop van 23 ha industrieterrein, ten westen van het huidige fabrieksterrein. Dit wordt nu ingesloten door de weg naar Geldrop, het Eindhovense kanaal en de nieuwe Ring baan. Het totale oppervlak van de fa brieksterreinen zal na de laatste uitbrei ding ongeveer 70 ha bedragen. Tarzan. De politie van Nabburg, in het Rijnland, zoekt naar het hol van een moderne tarzan, de 38-jarige Johan Schreiber, die vijftien jaar geleden in het bos verdween. Een boer heeft in bo men vlees gezien, dat Schreiber te dro gen had gehangen. Langspreekster. De Amerikaanse me vrouw Frank Williams won verleden week duizend dollar, door 38 uur achter elkander te blijven spreken. Mevrouw Thomas Iuliucci, echtgenote van een kolonel van het Amerikaanse leger, is daarop 53 uur achter elkander voor'de microfoon van een plaatselijk radiosta tion aan het woord gebleven. Zij mag zich ,,'s werelds beste langspreekster" noemen. Gevaarlijk. De Deense regeringsvertegen woordiger Erik Dreyer heeft in de bij eenkomst van de Internationale Ar- beids Organisatie (I.L.O.) te Genève gewezen op de noodzakelijkheid van voldoende veiligheidsmaatregelen bij de bouw van landbouwtractors. Het toegenomen gebruik van tractors is oor zaak dat veel te veel ongelukken met dodelijke afloop of van zeer ernstige aard de gebruikers der tractoren over komen", aldus Dreyer. Geheimzinnig. De Argentijnse marine heeft president Frondizi meegedeeld, dat de geheimzinnige onderzeeboot die op 21 mei in de Argentijnse territoriale wa teren werd aangevallen, van Russische nationaliteit was. Vliegtuigen van de Argentijnse marineluchtvaartdienst hadden het vaartuig zes dagen later bij een patrouille boven water waargeno men, toen er herstellingen aan werden verricht, zo is van betrouwbare zijde te Buenos Aires meegedeeld. De volledige feiten van het incident zouden wellicht nooit worden onthuld. De ministers van Marine en Binnenlandse Zaken hebben de Kamer van Afgevaardigden op een besloten vergadering over het gebeurde ingelicht. Nasser. President Nasser van de Verenig de Arabische Republiek zal begin vol gende maand een bezoek aan Joegosla vië brengen, zo is officieel te Belgrado bekendgemaakt. Bandieten. Uit een officiële statistiek blijkt dat 2.247 mensen sinds 1 januari 1958 om het leven zijn gekomen tenge volge van acties van bandieten in Co lumbia. Hoewel een derde van het Co- lumbiaanse leger in het departement Tolima is samengetrokken, heeft men daar aan het optreden van de bandieten nog steeds geen einde kunnen maken. Bevestiging. De Joegoslavische regering heeft bevestigd dat een groep van tien sympathiserenden met de Sovjet-Unie naar Albanië is gevlucht. Dit is de eer ste officiële bevestiging van berichten dat verscheidene Joegoslaven, die in 1948 voor ondermijnende activiteit waren veroordeeld (toen Joegoslavië met de Cominform brak), naar landen van het Sovjet-blok waren gevlucht. Berichten over vluchten naar Hongarije en Bul garije zijn niet bevestigd. Veelbelovend. De zoon van de Dominicaan se president, luitenant-generaal Rafael Trujillo jr., heeft geen diploma gekre gen wan de school van stafofficieren van het Amerikaanse leger, omdat hij de cursus aan deze school „niet met goed gevolg" hééft afgelégd. Hij heeft alleen een document gekregen waarin wordt gezegd, dat hij de cursus heeft gevolgd. Bierfontein. In München is een fontein ge bouwd, in de vorm van een ketel uit het bierbrouwerijbedrijf, versierd met ta ferelen uit het brouwersbedrijf. Op feestdagen zullen meisjes de drie bier kranen bedienen, die in de ketel zijn aan gebracht. Het bier zal dan door buizen naar de fontein worden geleid. Overleden. De Zweeds-Amerikaanse schei kundige Alfred Sherndal is op 72-jari- ge leeftijd te Hudson, in de staat New York, overleden. Sherndal heeft een be langrijk aandeel gehad in het berei den van atabrine. een synthetisch ver vangingsmiddel van het malariabe- strijdingsmiddel kinine. Uitslag. Volgens het Portugese ministerie van Binnenlandse Zaken zijn zondag bij de presidentsverkiezingen in totaal 1.001.138 stemmen uitgebracht waar van 765.081 (76 percent) op de rege ringskandidaat schout-bij-nacht Ameri- co Tomas, die aldus tot president geko zen is. Generaal Humberto Delgado, de kandidaat van de oppositie, kreeg 236.057 stemmen (24 percent). Barbaars. Een controlecommissie van de Oostduitse communistische partij heeft op het Oostduitse ministerie van Cul tuur inbreuken op de discipline en ver spilling van gelden geconstateerd. Als gevolg van deze tekortkomingen is „het barbaarse van de imperialistische cultuur" in Oost-Duitsland doorgedron gen. GRAAF FLORIS II, die in de geschiede nis ook als de Vette bekend staat, schijnt een nogal eigenzinnige vrouw te hebben gehad. Dat was gravin Petronella van Saksen, van wie Wagenaar getuigt, dat zij was „eene Vrouw van mannelijken moed". Hoe het ook zij, nadat deze grafelijke dame enige tijd het regentschap had waarge nomen voor haar zoon Dirk VI, moest zij naa andere bezigheden uitzien. Een on enigheid met de Egmondse abdij verschafte haar gelegen heid tot de zo noodzakelijke activiteit, want Petronella stichtte op een grafelijk goed een Benedictijner abdij voor adellijke vrouwen en ontnam daarmee de Egmonder abdij de grafelijke klandizie. Want Egmond had, zoals u weet, zo langzamer hand het monopolie van grafelijke be graafplaats verworven. Maar na de stich ting van de Rijnsburger abdij in 1133 zou aan dit recht eens en vooral een einde ko men. Te rekenen van Dirk VI zouden de leden van de grafelijke familie in den ver volge te Rijnsburg worden begraven. He laas, ook van deze abdij is weinig of niets meer te vinden. Na de stichting is aan vankelijk vermoedelijk gebruik gemaakt van de bestaande St. Laurentiuskapel, die nog door Dirk II gebouwd zou zijn, maar reeds omstreeks 1170 heeft gravin Sophia van Holland hier een grote 'ufstenen kerk late optrekken, die echter nog voor hel einde van die eeuw door brand werd ver woest met uitzondering van toren, die voor een nieuwe (en latere Ned. Herr Kerk) heeft dienst gedaan Maar ook dit nieuwe bouwwerk ging in 1574 bij het be leg van Leiden verloren, wederom met uit- zondering van de toren, waartegen een kerkje werd opgetrokken. De fundamenten van de abdij werden vervolgens grondig opgeruimd in 1613. Dat. was een gedenk waardig jaar, want toen zijn de grafstenen van graaf Willem I en enige andere grafe lijke familielen te voorschijn gekomen, die tegenwoordig te vinden zijn achter de preekstoel in de Ned. Herv. Kerk. Ook zijn enige skeletten opgedolven die wel licht gezien moeten worden als de restanten van de leden der grafelijke familie. Een van de schedels laat duide lijke beschadigingen zien, die door zwaardhouwen moéten zijn veroorzaakt. Het is dui delijk, dat we hier het eerst denken aan Floris V, die op een lelijke manier werd afgemaakt. Trouwens men meent hier ook aandui dingen te hebben gevonden van de Gra- venkapel. die door graaf Willem III (die niet meer tot het Hollandse Huis behoor de) t iville van het zieleheil van Floris V zou zijn gezicht. Verder missen we op de grafelijke bewaarplaats te Rijnsburg dus ook weer alle gegevens over de andere graven van Holland. Het enige dat we met volstrekte zekerheid weten, is dat Floris III hier nimmer begraven kan zijn., want hij stierf tijdens de derde kruistocht aan een besmettelijke ziekte en werd in de St. Pieterskerk te Antiochië begraven. Weet u overigens, waar hei zwakste vlekje van de aardkorst lp vinden is? Het >s hier gelukkig nogal ve' vandaan! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2