Saturnus op zijn helderst Uitgaan in Haarlem Zie Boven: Bezoek uit Rusland J, aai-ievtia Actieleider Colsen: „Het onderhoud met zijne excellentie is tegengevallen" Nieuwe kracht voor moeder! ZATERDAG 14 JUNI 1958 9 Al poseerde minister met Zeeuwse schone: „Comité voor Vrije Veren Iaat het er niet bij zitten" KERKELIJK LEVEN KOELKASTEN Expositie Sonsbeek geopend Kerkelijk Nieuws Gaat u met vakantie? DANS AMATEUR TONEEL MUZIEK TENTOONSTELLINGEN Examens Pensioenen bij het hoger en middelbaar onderwijs DIVERSEN Wetsontwerp ingediend Benelux Econ. Unie Betaling abonnementsgeld per giro DE GEBRUINDE 72-JARIGE VEEHANDELAAR H. J. Colsen verscheen gisteren om precies half vier vrijmoedig voor een raam op de eerste verdieping van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag. Hij opende het raam en riep tot de ongeveer 1500 Zeeuwsch-Vlamingen die op het Binnenhof verzameld waren, dat zij zich op het Malieveld rustig moesten verzamelen om vandaar terug naar huis te gaan. Maar de demonstranten wilden nieuws. De leider van de delegatie voor Vrije Zeeuwse veren verzocht opnieuw om stilte en riep toen: „Het onderhoud met zijne excellentie is tegengevallen." Dit was de anticlimax van een groot opgezette demonstratie, tijdens welke minister Algera met zijn secretaris-generaal mr. A. II. C. Gieben de Zeeuwse delegatie ontving, die onder leiding stond van de bejaarde voor zitter van het actie-comité. Met grote vrijheid vertolkte deze de wensen en grieven van Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de vrije veren. Daarbij heeft hij, naar vernomen wordt, wijselijk verzwegen, dat men bij de omweg over Antwerpen wel geen veergeld voor de Zeeuwse stromen behoefde te betalen, maar wel een veer moest laten voor extra gereden kilometers en de tol in de Antwerpse tunnel. De vierhonderd auto's, waarin de Zeeuwen naar Den Haag waren gekomen, hadden .namelijk de veren vermeden. De algemene rouwdag zal in Zeeuwsch-Vlaanderen worden afgekondigd nu de besprekingen met minister Algera in Den Haag niet het gewenste resultaat hebben opgeleverd. Aldus het eerste punt van het strijdplan, dat een voorlopig strijdcomité, hetwelk in 't komende week-einde uit de Zeeuwschvlaamse standorganisaties zal worden gevormd, heeft opgesteld. De kern van het comité heeft reeds een strijdplan opgemaakt en noemt behalve de rouwdag ook massale meetings, die op tien verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen worden gehouden. Naast het strijdcomité za] er een studie-comité worden opgericht uit vertegenwoor digers van de Staten-Generaal, Provinciale Staten, gemeentebesturen, Kamers van Koophandel en organisaties, die binnenkort voor een algemene bespreking zullen worden uitgenodigd. Dit studiecomité zal de besprekingen, die gevoerd zijn tussen de minister, Gedeputeerde Staten en de Kamers van Koophandel bestuderen en naar nieuwe wegen zoeken om de strijd voort te zetten. Vannacht is Saturnus op zijn helderst. De planeet met de ringen is namelijk in oppositie met de zon en wat dat betekent blijkt uit bij gaande tekening, waar in het ringetje onderin de baan van de aarde om de zon voorstelt; de stip in hel midden is de zon en de stip op de ring is de plaats van de aarde nu. Bovenaan het bijna recht lijkende lijntje dat in werkelijk heid echter ook gebogen isis een stukje Sa- turnusbaan afgebeeld met de positie van Sa turnus op dit ogenblik (het stipje). Het blijkt dat de zon, de aarde en Saturnus in deze situatie op één lijn staan; anders gezegd: de aarde staat precies tussen de zon en Satur nus in. Nog weer anders gezegd: wij zien Satur nus en de zon in precies tegenovergestelde rich tingen. De tegenover stelling heet met een vakterm oppositie; het betekent dus dat Satur nus juist te vinden is in de hemelstreek tegen over de zon. De planeet komt op tijdens zons ondergang en blijft bo ven de horizon tot de volgende zonsopkomst. Bijgevolg zal hij juist tijdens het midder nachtelijk uur zijn hoogste stand aan de zuiderhemel bereiken, want de zon staat dan juist op haar laagst (onder de noorderkim). Oppositie houdt ver der nog in, dat de aarde en de planeet-in-oppo- sitie elkaar op zo'n mo ment het dichtst na deren; op elk ander ogenblik van het jaar is de afstand aarde- Saturnus groter, zoals ook kan blijken uit de tekening: drie maanden na vandaag is de aarde al een kwart cirkeltje gevorderd, maar Satur nus is nog nauwelijks merkbaar opgeschoten (in feite is hier in de tekening juist het ge deelte van zijn baan af gebeeld dat Saturnus in één jaar aflegt (zijn to tale omloop om de zon duurt bijna dertig jaar). Juist vandaag dus is de afstand tussen de twee planeten het kleinst en bijgevolg lijkt vandaag Saturnus voor ons het grootst en dus het helderst. G. v. W. Toen om half drie minister Algera de deur van zijn werkkamer opende om de delegatie uit Zeeuwsch-Vlaanderen te ont vangen, bestond de menigte belangstellen den op het Binnenhof te Den Haag uit meer Hagenaars dan boze Zeeuwen. Slechts ruim honderd auto's stonden op het Malieveld geparkeerd en de rest van de vracht- personen- en luxe wagens zat ergens tussen Rotterdam en de Hofstad. Op het Malieveld kreeg het nog kleine aantal Zeeuwen van voorzitter Colsen nog een laatste mentale injectie, toen deze via de luidspreker van een meege reden geluidswagen het woord tot de toe schouwers richtte. „Wij zijn geen manne tjes", riep hij, „wij zijn Zeeuwsch-Vlamin- ?en. Als we hier geen resultaat bereiken, als dadelijk de veren niet vrij zijn, dan weet ik niet wat er hier in Den Haag gaat ie'oeuren!" De reactie op deze in sappig Zeeuws geuite woorden was een kort ge juich, dat echter in de wijdheid van het Malieveld volkomen verloren ging. „Heel Nederland betaalt wegenbelasting" al dus de heer Colsen moeten wij nu boe len voor een veer, dat hard en hard no dig is? De minister wil de tarieven voor het nieuwe veer verhogen, maar de Ka mers zullen een ander oordeel over deze kwestie hebben." Meer details dan de voorzitter gaf een der demonstranten, de heer R. Blijenberg uit St. Janssteen. De verhoging van de ta rieven betekent voor deze zakenman dat J's hij met zijn gezin de Westerschelde over moet hem dat 9 retour kost. Voor fen auto moeten de Zeeuwen 1.50 beta len en voor iedere inzittende 0.40. De deer Blijenberg heeft zes kinderen. Hij moet als winkelinrichter dagelijks over keken. Als hij zijn personeel met de vrachtwagen er op uit stuurt, kost hem det wachten voor het veer, zoals dat nu '-S per week zo'n dikke 300 gerekend "aar het uurloon van zijn personeel. In de kop van de stoet van de Maliebaan ®ar het Binnenhof werden spandoeken meegedragen met verschillende leuzen zo- a's: „Liever verzuipen dan betalen, maar dan eerst bloed", „Vrije ferry anders re- dollie". De in Delft studerende Zeeuwen dadden zich bij de stoet aangesloten en joegen een spandoek mee, waarop in gro- :e letters stond te lezen: „Emigranten sympatiseren". Pret van korte duur Minister Algera trok zich bij aankomst 3an zijn departement, waar hij met de an- dare leden van het kabinet in minister rad zou bijeenkomen, niets aan van het *hone lied „Algera moet pootje baden". 'Megendeel, hij had er groot plezier om an toen hem gevraagd werd of er foto's Smaakt mochten worden, zei hij „ja, maar dan zoals ik het wil" en hij haakte Minister Algera begroet de 72-jarige woordvoerder van de Zeeuwsch- Vlamingen, de veehandelaar H. J. Colsen. aan de arm van een struise, in folkloristi sche dracht geklede Zeeuwsch-Vlaamse jongedame in en zo kwam hij keurig op de prent. Deze houding veroorzaakte groot enthousiasme bij de aanwezigen. Nadat de minister zich in het gebouw had bege ven, werd kort daarop de delegatie onder leiding van de heer Colsen naar binnen geroepen. Het plezier verkeerde echter in uitroepen van ontstemming toen de heer Colsen bijna een uur later voor het raam verscheen en riep: „Het onderhoud met zijne excellentie is tegengevallen". Colsen onwel Toen de heer Colsen het ministerie ver liet, werd hij omstuwd door een mensen menigte, die hem onder de voet dreigde te lopen. Kennelijk ontdaan door zoveel drukte, voelde hij zich onwel worden. Hij werd daarop naar een politiejeep geleid, die hem naar de verzamelde auto's op het Malieveld bracht. Daar kwam hij in een van de auto's wat op verhaal en werd na een half uur naar een persconferentie ge reden, die het comité in Hotel Centraal had belegd. De heer Colsen wilde meteen weer rechtsomkeert maken, toen hij zag dat de overige comitéleden de pers reeds te woord stonden. Op aandrang van de comité-leden nam hij echter het woord en zei dat hij vanavond in Hulst een grote protestbijeenkomst zou toespreken. In tegenspraak tat hetgeen de andere comité leden reeds hadden verklaard, zei de heer Colsen, dat het comité zijn taak zou blijven voortzetten tot aanvaardbare resultaten waren bereikt. Het zou van besprekingen van het comité afhangen, zo zei de leider van de protestactie, of in Zeeuwsch-Vlaan deren een „rouwdag" zou worden afge kondigd. Voorzitter vergeten De Zeeuws-Vlaamse protestoptocht van 1500 man sterk is omstreeks 21.00 uur be houden in Hulst aangekomen, hoewel de reis, voor velen waarschynlyk ongemerkt, zonder de voorzitter van het actie-comité „Vrije Veren voor Zeeuwsch-Vlaanderen" is gemaakt. Men was de heer Colsen by het vertrek uit Den Haag vergeten. Hy moest de stoet met een taxi narijden en was volgens ooggetuigen buitengewoon boos op zyn mede-delegatieleden wegens deze nalatigheid. Op de trappen van het stadhuis te Hulst heeft de heer Colsen de verzamelde bevol king later toegesproken en verslag gedaan van het onderhoud met minister Algera. Hij laakte nogmaals het beleid van Gede puteerde Staten en Provinciale Staten en de houding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zijn vermaan tot rust en kalmte werd niet direct opgevolgd. Troe pen jongelui en ouderen zwierven door de stad en enigen koesterden het voornemen op de toren van Hulst de Belgische vlag te hijsen. Dat is er echter niet van ge komen. Wel hangen in Hulst alle vlaggen halfstok. Zoals velen zich zullen herinneren, heeft een paar jaren geleden een delegatie van de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland een bezoek gebracht aan Moskou om contacten te leggen met de christe nen van de Russisch-orthodoxe Kerk. De algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken, in 1954 in Evanston gehouden, had dan ook op het afleggen van bezoe ken als deze aangedrongen. Het wachten was nu op een tegenbe zoek. Reeds enkele keren waren er plan nen in die richting, maar steeds sprong het bezoek weer af. Nu is dan officieel en definitief vastgesteld, dat er een ontmoe ting plaats zal hebben tussen vertegen woordigers van de Wereldraad van Ker ken en het Moskouse Patriarchaat van de Russisch-orthodoxe kerk op 8, 9 en 10 augustus in ons land. Deze data zijn vast gelegd in Moskou tijdens de feestelijkheden in verband met de herdenking van het her stel van het Patriarchaat, zoals dat veer tig jaar geleden in Moskou plaats had. Er is nog niet bekend gemaakt in welke plaats de gesprekken zullen worden ge voerd en welke personen er aan zullen deelnemen. Verwacht wordt echter, dat de delegatie van de Wereldraad onder leiding zal staan van de secretaris-generaal onze 'landgenoot, dr. Visser 't Hooft (Genève) en de voorzitter van de centrale commis sie van de Wereldraad, kerkpresident dr. Fry (Verenigde Staten). Aan het hoofd van de Russische delegatie staat waar schijnlijk metropoliet Nikolai, die de bui tenlandse afdeling van het Moskouse pa triarchaat leidt. Deze Nikolai heeft een paar weken gele den tegenover studenten, buitenlandse gas ten en vertegenwoordigers van de Russi sche regering een nadere uiteenzetting ge geven betreffende het komende oecumeni sche gesprek. Hij deed dit in een rede, gehouden in de theologische hogeschool van Zagorsk, een plaats ongeveer zeventig kilometers van Moskou verwijderd. De metropoliet verklaarde, dat de Russisch- orthodoxe kerk het thans mogelijk acht „aan de wensen van de Wereldraad van Kerken tegemoet te komen". Het voorlo pige doel van de gesprekken blijft volgens hem beperkt tot een gedachtenwisseling over het nut en de vormen van nadere contacten. Wij delen de mening, aldus Ni- kilai, die de Russisch-orthodoxe deelne mers in hun verklaring op de conferen tie van Evanston hebben afgelegd en gaan er mee akkoord leidende persoonlijk heden van de oecumenische raad te ont moeten, want wij gevoelen het als onze orthodoxe plicht de hereniging van alle christenen in de kerk van Christus te die nen. Dit grote doel, vervolgde de metropo liet, moet naar onze mening ook de be trekkingen van de andere orthodoxe ker ken met de oecumenische beweging bepa len. Wij beschouwen ons als de bewakers van het geestelijk erfgoed der ongedeelde kerk van de zeven oecumenische conci lies. De orthodoxe kerk gelooft, dat het begrijpen van en deelhebben aan het ker kelijk leven en het nuttig gebruik van de ontvangen zegeningen tot de kerkelijke eenheid voeren. Hierin ligt volgens de orthodoxe kerk de betekenis van de dooi de oecumenische raad opgeworpen proble men en ik ben van mening dat de natio nale orthodoxe kerken hun plicht moeten vervullen door te handelen in overeen stemming met haar situatie en de voor handen zijnde mogelijkheden. Hoogtepunt van de bovengenoemde fees telijkheden, die tien dagen lang duurden, was de kerkdienst in de Elokhowski-ka- thedraal te Moskou, waaraan duizenden gelovigen deelnamen. De plechtige dienst werd geleid door Alexander, patriarch van Antiochië, Alexius, patriarch van Moskou, Justiniaan, patriarch van Roemenië en de katholikos Melchisedek van Georgië. On der de deelnemers bevonden zich delegatie leiders van de kerken van Konstantino- rel, Griekenland, Joegoslavië, Tsjechoslo- wakije, Polen, Finland, Boelgarije en Al banië. Bisschop James, metropolitaan van Me- lita en vertegenwoordiger van het Oecu menische Patriarchaat van de Wereldraad van kerken, keerde in het begin van deze maand onmiddellijk na de plechtigheid uit Moskou terug naar Genève. Hij deed ver slag van zijn bezoek en vertelde, dat er tegenwoordig veertig orthodoxe kerkge bouwen in Moskou zijn, tegen vijfhonderd in vroeger dagen. Er zijn weer twee nieu we kerken in restauratie, die zeer binnen kort ook in gebruik genomen zullen wor den. Alle kerkdiensten zijn overvol, zei bis schop James, en in de stampvolle kerken, staan de gelovigen soms drie of meer uren aaneen. Als typische bijzonderheid merk te hij op, dat meer dan negentig procent van hen die kerkdiensten bijwonen vrou wen zijn. Hoofdleraar. De organist Jean Wolfs is benoemd tot hoofdleraar in orgel aan het muziekconservatorium in Maasstricht. waar hij assistent zal zijn van de Franse organiste mej. Jeanne Demessieux. Advertentie HARTENDORP voor Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 Vrijdag is de beeldenexpositie in park Sonsbeek te Arnhem officieel geopend door staatssecretaris mr. Höppener. De voorzitter van het bestuur der stichting „Sonsbeek '49", de heer De Goeijen, her innerde in zijn openings- en welkomst woord nog eens aan de vorige tentoonstel ling. Hij was vooral erkentelijk voor de allerwegen ondervonden steun: van het ministerie van O. K. en W., van Gedepu teerde en Provinciale Staten en van het stadsbestuur. Bovenal was het een grote eer dat Koningin Juliana het bescherm vrouweschap had aanvaard. Professor Carasso hield in het Frans een uitvoerige rede, waarin hij, evenals mr. Höppener, er zich over verheugde dat de beeldhouwers weer een hernieuwe belang stelling genieten van het publiek. Prof. Carasso betoogde, dat een helder en even wichtig oordeel over „de kunst" buiten gewoon moeilijk is te geven. Teveel ideo logieën hebben het spel vervalst, teveel literatuur is pseudo-wetenschappelijk, pseudo-filosofisch en pseudo-psychologisch en aT;daV~,pséudo" vindt men terug in de kunst. De wijze waarop men thans mis bruik maakt van de ideologieën vormt een gevaarlijke bron van vooroordelen ten opzichte van het oordeel. Het is onmoge lijk een kunst van deze tijd te definiëren, omdat men zich nooit tot de hedendaagse kunst zou kunnen bepalen met slechts één visie. We kunnen constateren, dat de uit drukking „van onze tijd" niemands mono polie is en dat alles wat bestaat van onze tijd is. Er is geen kunstenaar die zich aan zijn tijd kan onttrekken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (vac. dr. P. J. Roskam Abbing) D. van der Plas te Utrecht. - te Lage-Vuursche J. C. Terlouw te Bodegraven. Bedankt voor Ridderkerk (4de pred.pl.) H. van Niel ':e Nunspeet. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Biezelinge J. van Dijken te Ouderkerk a. d. Amstel. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adies. uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt j u dan het abonnementsgeld voor de j j vakantieweken vooruit aan de bezor- i ger betalen DE ADMINISTRATIE Zaterdag 14 juni, Openluchttheater Bloe- mendaal, 14.30 uur: De uit honderdtwee- entwintig leden bestaande folkloristische dansgroep „Coros y Danzas" laat onder auspiciën van de Commissie ter bevor dering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd een gevarieerd programma van Spaanse volkskunst zien. Het programma wordt ook des avonds om 20 uur vertoond. Zondag 15 juni, Openluchttheater Bloe- mendaal, 20 uur: Nogmaals geeft het Spaans folkloristische dansensemble „Coros y Danzas" een voorstelling. Zaterdag 14 juni, Stadsschouwburg, 20 u-: Leerlingen van de Dansschool „Herben" geven een uitvoering. Zondag 15 juni, Stadsschouwburg, 14.15 uur: Leerlingen van mejuffrouw A. Bonarius geven een uitvoering van de operettes „De Sneeuwmannetjes en prin ses Zwanendons" en „De Koningskeuze" Maandag 16 juni, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" met „Een feestelijke dag" van Andrew Rosenthal. Zondag 22 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Haarlems Toneel 'Ensemble met „De vliegende feeks". Donderdag 19 juni, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een zomerconcert onder leiding van Henri Arends met solistische medewerking van de pianiste Tiny Kai ser. Het programma vermeldt de ouver ture „Cyrano de Bergerac" van Wage naar, het Pianoconcert in A van Liszt en de Vierde (Italiaanse) Symphonie van Mendelsshon. Donderdag 19 juni, Grote Kerk, 1516 u.: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Op het programma staan alleen werken van Joh. Seb. Bach. Vrijdag 20 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziek instituut geven een uitvoering. FILMVOORSTELLINGEN Zondag 15 juni, Lido-theater, 11 uur: Nog maals vertoning van de film „Het rijk van de zon". Zondag 15 juni, Studio-theater, 11 uur: Voorstelling van de film „De wereldzee". Hieraan voorafgaand wordt de film „Rovers van het moeras" van Walt Dis ney vertoond. Zondag 15 juni, Rembrandt-theater, 11 u-: De film „Geen plaats voor wilde die ren" is nogmaals geprolongeerd. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en on zon- en feestdagen van 13—17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 1115 uur. Haarlem. Voor het eindexamen der afdeling gymnasium zijn aan het Christelijk Lyceum te Haarlem geslaagd voor diploma A: de dames A. Kleijn te Haarlem en A. N. Schouten te Heem stede en de heer G. H. de Vries te Bennebroek. Afgewezen: geen. Geslaagd voor diploma B: de dames J. C. Collet te Heemstedeen H. B. C. van Tilburg te Noordwijk en de lieren P. van Andel te Heemstede, B. A. Herfst en A. G. Vogelaar te Haarlem. Afgewezen: 1. Haarlem. Voor het examen nuttige handwerken aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn ge slaagd: de dames G. P. v. Leeuwen, W. J. Docter, L. Kuyper, L. Way en J. Louwer, allen te Haar lem; E. Luynenburg te Overveen; W. B. Valter te IJmuiden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde: P. G. J. Visser en R. van der Veen, Haarlem, en mej. 1. H. I. Verhoeff, Bussum. Doctoraalexamen schei kunde C. Veeger, Weesp. Belastingconsulent-exa men: G. van Egmond, Amsterdam. Amsterdam. Geslaagd voor het eindexamen Amsterdams Conservatorium: schoolmuziek c2. A. P. Broersen, Haarlem: zang cl: mej. A. G. Companjen, Bloemendaal; trompet cO: J. van Os senbruggen, Haarlem. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hooge- school. Kandidaatsexamen: J. Bulte. Rotterdam; E. R. A. de Boer, Amsterdam; W. K. L. Meijer, Oosterbeek; J. B. Reinders. Nijmegen; H. tei Balkt, Rotterdam; A. J. H. Otten, Rotterdam; B. H. van Eijk, Voorburg; A. T. Vogel, Den Haag. Doctoraalexamen: C. N. Jansen van Rosendaal, Rotterdam; W. F. Stutterheim, Den Haag. In een nota aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de mid delbaar-onderwijswet, de hoger-onderwijs wet en de Pensioenwet deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mede, dat zij, die als onderwijsdes kundige in vaste dien~t zijn van een der pedagogische centra, aan deze betrekking geen aanspraak op pensioen kunnen ont lenen wegens de Pensioenwet 1922. Bij overgang van een ambtenaar naar een de zer centra gaat het ambtenaarschap in de zin van die wet verloren en ontstaat er, indien overigens aan de in de Pensioenwet 1922 gestelde voorwaarden niet wordt vol daan, een uitzicht op uitgesteld pensioen. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de betrekkingen, waaraan pensioenrech ten zijn verbonden, uit te breiden met die van rector, directeur, leraar of andere functionarissen, in vaste dienst verbonden aan een door het rijk gesubsidieerde in richting van onderwijs ter opleiding van examens, bedoeld in de hoger-onderwijs- wet, of voor de examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het ge ven van middelbaar onderwijs. Het uit breiden van de verlening van pensioen rechten tot functionarissen, verbonden aan op zijn ambtsterrein liggende gesub sidieerde instellingen, die geen onderwijs instellingen zijn, is een stap, waarvan de minister de draagwijdte niet volledig kan overzien. Hij is echter bereid over dit vraagstuk met zijn ambtgenoot van Bin nenlandse Zaken overleg te plegen. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. De Ark (Klein Heiligland 13) Tentoon stelling van zeldzame krijtlitho's uit vroeger bezit van koning Leopold I van België. Geopend tot 29 juni, dagelijks van 1023 uur. 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein): Expo sitie van werken van Kees Verwey, 10— 19 uur. Geopend tot 1 juli. Huis Van Looy: Een keuze collectie van moderne kunstwerken wordt tentoonge steld. Geopend op werkdagen van 10 12.30 en 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling cultures en gouaches van Haber tot 14 juni. Van 11 tot 17 uur geopend. De Waag: Tentoonstelling van het werk van de Vlissingse schilder Bram Phil. Geopend t/m 6 juli, dagelijks van 1017 uur; des zondags 1417 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Tentoon stelling van werken van Henk van Es. Geopend tot en met 6 juli, dagelijks van 1117 uur; 's zondags 1417 uur. Zondag 15 juni Vleeshal, 18.45 uur: Tele visie-uitzending van wereldkampioen schappen voetbal; de wedstrijd Duits landNooi'd-Ierland. Advertentie De puberteit, de periodieke dagen, de groei, de voeding van de zuigeling, de overgangs jaren, stellen de vrouw bloot aan verzwak king. Om „nieuw bloed" te vormen en verse krachten te herwinnen, is het dan nodig de ijzerkuur te volgen. Wanneer u zich lusteloos voelt, is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700.000 rode bloed lichaampjes per mm3 bloed te herwinnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende be standdelen van het voedsel en uit de levens krachtige zuurstof der lucht; en wel in die mate. dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrouwen, lijdende aan gebrek aan rode bloedlichaampjes, worden weer sterk en dynamisch. Met de gezondheid herwinnen zij eveneens de levenslust en het bewustzijn van de volle bloei harer schoonheid. Pinkpillen bij apothekers en drogisten. Bespaar 1.35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag tot instelling van de Benelux Econo mische Unie, met de daarbij behorende overeenkomsten. <XX>3COCOCOOOOOOCX)OOOCOCCOOOCOC©OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC fi U kunt het uzelf gemakkelijk maken g door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op S onze postgirorekening o. 273107 ten 8 name van Haarlems Dagblad. U 8 bespaart daarmee incassokosten en B vermijdt geloop aan dc deur. B Het fe gireren bedrag is 7,65, post- 8 abonnés f 8,15. c; U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden 8 vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit B te zenden. Voor automatische girobetalingen c het allergemakkelijkstezijn formu- f 8 lieren op aanvraag gaarne ter be- schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen jj DE ADMINISTRATIE :OCOCO0O3KX>XXX<XXXXXXXX>CO3OCOCOCCO0OCCOCCOC>C>CCCC' X V.- JIIIN i TARIEF llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIjL. „Wat denkt mijnheer De Bas ervan, dat het heel gewoon geworden is dat wij, huisvrouwen-klanten, ver- kocht worden tegen de min of meer vaste koers van 7 per liter per week?" vraagt een Dame in de Haagse Post. Wat mijnheer De Bas ervan denkt is mij niet bekend, maar ik betaal volgens de min of meer vaste koers van 7 per kilo per week voor een (goed-uitziende) huisvrouw. SEXUOLOGIE De directie van Hotel Weyenbergh te Oisterwijk heeft geslachtelijke moeilijkheden. Zij adverteert in de Gids voor Noordbrabant: „Soiré Dansante" en „Thé Dansante". GESPLETENHEID Het Nieuw Israëlietisch Weekblad deelt mede „dat de heer R. G. Gin- thon, consul van Israel in Nederland, ons land als zodanig gaat verlaten en als consul-generaal in Marseille §j zal worden benoemd". Rest de vraag als hoedanig de heer F Ginthon in Nederland blijft wonen. VERSNIJDING „De roetzwarte sneeuw van de tal loze jongensdromen over locomo tieven is tot schroot versneden" las ik in Elseviers Weekblad en ik geef aan dit zinnetje een 10 voor beeld spraak. PIJPEN „De pijpen worden als gordijnroeden op zij geworpen" las ik in hetzelfde artikel en het is mij niet duidelijk of de schrijver bedoelt dat die pijpen als gordijnroeden zullen worden ge bruikt, of dat gordijnroeden altijd op zij worden geworpen. PARKIET In Het Vaderland stond deze: WEGGEVLOGEN tamme blauwe parkiet. Teg. bel. terug te bezorgen: Witte, Javastr. 54. Tel. 635205. In de eerste plaats: wij hebben wel een blauwe parkiet gezien maar die was wild. In de tweede plaats: waarom wil Javastr. 54 voor een blauwe een witte terug hebben? TALARIUS

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3