Wat willen de Comités van openbaar w elzijn? FILATELIE r Einde van het busconflict in Londen lijkt in zicht Bondsdag wijst volksstemming over kernbewapening af Van dag tot dag Rumoer „Niet achter De Gaulle in de houding, maar pogen hem vooruit te duwen" rïïoe is het ontstaan?^ 3 vl Fysici uit de gehele wereld komen in Leiden bijeen De gelden der kolonisten Gaullistische ambities Fascistische officieren Marxistische techniek Redelijk compromis wordt dit weekeinde aan een stemming onder de stakers onderworpen Frankrijk zal onverminderd Euromarkt eerbiedigen Boosaardige marxistiek Von Brentano komt 23 juni naar Den Haag Socialisten verlieten de zaal na hevig tumult tijdens de ongemeen felle debatten Kwaadaardige coalitie 0/5 de <ZPraatótoeL De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Nieuwe aanwijzingen in de moord op Maria Kriek Dit woord: GEWEI (II) ZATERDAG 14 JUNI 1958 Er Is heel wat leven in de vaderlandse 'brouwerij gebracht door de Zeeuwsch- vlaamse volksbeweging die in de geschie denis misschien de „Verenopstand" zal he ten en de daaruit voortgevloeide „mars naar Den Haag". Het zuidelijke temperament der Neder landers van „over de Schelde" heeft vlamgevat en het koele zwijgen van mi nister Algera was geen water, doch olie op het vuur. Het moet gezegd, dat men in Den Haag al heel weinig zijn best gedaan heeft om de opwinding te bedaren. Wanneer men een op springen staande zuiderling tot normaler innerlijke gemoedstoestand wil brengen, moet men hem zeker niet met een hardnekkig zwijgen tegemoet treden. Het kan in overeenstemming met de di plomatieke code zijn, de tegenstander in het ongewisse te laten en de vriendelijke sfinx tegen hem te spelen, doch de Zeeuwsch- Vlamingen vinden dat irritant en zij ac cepteren dat zeker niet van een bewinds man, die zij in de kwestie welke hen be roert meer als een helper dan als een te genstander beschouwen. Het is te vrezen dat de houding van mi nister Algera tijdens de Haagse demon stratie pas goed kwaad bloed heeft gezet in de Zeeuwsch-Vlaamse gemoederen, die het gevoel gekregen hebben met een Haags kluitje in het Hollandse riet te zijn gestuurd. Er gaan reeds kreten op tot aan sluiting bij België... Dat moet men niet zo zwaar nemen, doch dergelijke reacties zijn symptomatisch voor het wrevelige on genoegen, dat de koude douche op het Bin nenhof de verhitte Zeeuwen heeft be zorgd. En dat is diplomatiek in de bin nenkamer van de Vijverberg misschien een succes, doch een tactische fout tegen over een volksgroep van rondborstig doch on-Holands karakter. Overigens gaan er in Zeeuwsch-Vlaande- ren ook kreten op die protesteren tégen aansluiting bij België. Nog is alles voor de Nederlandse Leeuw dus niet verloren doch men moet daarbij bedenken dat de smokkelhandel, die welig tiert in het over- Scheldegebied, door aansluiting bij België de doodslag zou krijgen. En bij die over weging moet de fiere Leeuw wel een ge zicht trekken als een boer, die tandzeer heeft. Doch in ernst: de kreten voor of tegen wat dan ook komen van de opgewonden bovenmassa. Daaronder leeft de geest van verbondenheid, die Zeeuwsch-Vlaanderen onscheidbaar in het grote Nederlandse ge heel vasthoudt en die in eerste aanleg de oorzaak is geweest van de wrevel over de veertarieven, aangezien deze immers die verbondenheid schaden, het wederzijdse contact bemoeilijken en de band tussen Zeeuwschvlaams en overig Nederland min der innig dreigen te maken. En voor die factor zou Den Haag wat meer moeten openstaan. Van 23 tot en met 28 juni wordt in Lei den een internationaal congres voor na tuurkundigen uit de gehele wereld gehou den, voorbereid door de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging. Dit congres, waaraan 250 fysici uit het buitenland en honderd Nederlanders deelnemen, zal zich in het bijzonder bezighouden met de na tuurkunde op het gebied van de zeer la ge temperaturen. Op 10 juli zal het een halve eeuw geleden zijn dat prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, Leids hoogleraar in de experimentele natuurkunde, er in slaagde het laatste van de permanent ge achte gassen, het helium, vloeibaar te ma ken. Dit geschiedde bij een temperatuur van slechts 4,1 graad boven het absolute nulpunt, waardoor het Kamerlingh Onnes- laboratorium het „koudste plekje op aar de" werd. Het vloeibaar maken van het'helium en daarmede het openen van een buitenge woon interessant terrein van natuurkun dig onderzoek heeft voor de ontwikkeling van de fysica zeer grote betekenis gehad. In de jaren na 1908 zijn hierdoor onder meer belangwekkende verschijnselen ont dekt, die het inzicht in de materiestruc tuur hebben verdiept en nog steeds be langrijke invloed uitoefenen op de kern wetenschap van de tegenwoordige tijd. Bij zeer lage temperaturen wordt de warmtebeweging van de kleinste bouwste nen der materie voor een belangrijk deel uitgeschakeld, waardoor aard, gedrag en eigenschappen beter zijn te bestuderen. Het Leidse natuurkundige congres valt voor een deel samen met festiviteiten van de Nederlandse Vereniging voor Koel techniek, die tijdens een bijeenkomst op 21 juni in het groot auditorium van de Leidse universiteit de Kamerlingh Onnes- medaille zal uitreiken aan prof. dr. S. C. Collins uit de Verenigde Staten, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op Let natuurkundig onderzoek nabij het ab solute nulpunt door de samenstelling van een apparatuur voor het vervaardigen van vloeibaar helium, waardoor tweehonderd laboratoria in de wereld de beschikking [jobben over dit buitengewoon belangrijke hulpmiddel voor kernonderzoek. Promotie. Op 26 juni zal aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam Promoveren tot doctor in de geneeskunde arts J. Z. Baruch, op het proefschrift »°e fysische therapie temidden van de geneeskundige voorzieningen". De promo tor is prof. dr. A. Querido. De heer Baruch, d'e in Amsterdam en Parijs studeerde, is sinds 1948 verbonden aan het Amsterdams Centrum voor Rheumatiekbestrijding. Sinds 1953 is hij raadslid van Amsterdam voor de P.v.d.A. Voor zijn verzetswerk üjdens de oorlog in Frankrijk werd hij on derscheiden met de „Medaille de la Re connaissance frangaise". (Van onze reisredacteur) PARIJS, begin juni De brutale motie, waarin liet Algierse „Comité van openbaar welzijn" De Gaulle de politieke wet probeerde voor te schrijven, nadat de generaal nauwelijks in Algiers zijn hielen had gelicht, heeft allerwegen onrust gewekt. Het ferme telegram aan generaal Salan, waarin De Gaulle zowel Salan als het Comité van Algiers op hun plaats zette en op de vingers tikte, heeft die ongerustheid weer goeddeels doen verdwijnen. Zonder dit kortstondig incident te willen dramatiseren, dient vastgesteld te worden dat het bewezen heeft hetgeen de insiders al bekend was dat de meerderheid der samenzweerders van Algiers en die van Corsica allerminst tevreden zijn met wat De Gaulle tot- nutoe gedaan en gezegd heeft, dat zij- veel verder willen gaan, dat zij de mohammedaanse Algerijnen een eeuwige minderheidspositie in een „groter" Frankrijk willen opleggen, dat zij van Frankrijk een corporatieve éénpartijstaat willen maken vriendelijke omschrijving voor een fascistische staat en dat zij geen middel ongebruikt zullen laten, om hun doel te bereiken. Niets drukt hun tactiek beter uit dan hetgeen de heer Maillot, president van het Corsicaanse „Comité van openbaar welzijn", en nota bene een familielid van De Gaulle, dezer dagen tegen mij zei: „Wij zijn bepaald niet van plan achter De Gaulle in de houding te blijven staan. Wij zijn van plan hem vooruit te duwen". Zal dat lukken? Het antwoord op die vraag kan men slechts vinden door de werkelijke samenzweerders van Algiers te identificeren en hun hulpmiddelen na te gaan. Een groot deel van de geschiedenis van het Algerijnse komplot ligt nog in het duister. Het bestaat zelfs uit vele kom- plotten, die zijn samengevloeid. Drie stromingen zijn echter duidelijk te onder kennen. Daar zijn ten eerste de grote „colons", de rijke kolonisten van Algerije, onder leiding van Alain de Sérigny, directeur van Algerye's belangrijkste krant, de „Echo d'Alger" en gewezen pétainist. Zij stelden de gelden beschik baar, men zegt een miljoen gulden. Zij werden gesteund door de fascistische studentenbond van de parachutisten-lui tenant Lagaillarde, de stoottroepen van de straat. Daar is ten tweede de groep gaul listen, die uit Frankrijk overkwamen om de revolte politiek in de goede richting te sturen, mannen als Jacques Sóustelle, Léon Delbecque en de woordvoerder van het Comité, Lucien Neuwirth. In deze groep zetelen uiterst rechtse gaullisten, neo-fascisten eigenlyk, zoals Delbecque, maar ook fatsoenlijker linkse gaullisten als Neuwirth. De laatste gaf tegenover mij openiyk toe, dat de echte gaullisten in Algiers slechts een minderheidsgroep vormen en impliceerde dat het hen aller minst behaagde met notoire collaborateurs als De Sérigny samen te werken. Zijn dit de groepen, die de financiën en de politieke lijn fourneerden, de sterke arm werd geleverd door het leger en daar in vooral door de parachutisten van de generaal Massu. Niet dat Massu werkelijk de leidende rol heeft gespeeld, daarvoor heeft deze jolige vechtjas te weinig intel ligentie. De belangrijkste mannen waren de kolonel Lacheroy, hoofd van de psy chologische oorlogvoering in Algerije en de parachutistenkolonel Godart, hoofd van de veiligheidsdienst. Deze laatste twee officieren zijn levensgevaarlijke heren, die een even levensgevaarlijke nieuwe ten dens in het Franse leger vertegenwoor digen. Een tendens die, hoewel Lacheroy geen parachutist is, men, kort samenvat tend, als die der parachutisten kan be stempelen. De Franse parachutisten, than* vermoe- (Van onze correspondent in Londen) Het einde van de Londense busstaking, welke maandag de zevende week ingaat, is in zicht. Men verwacht dat de bussen donderdag of vrijdag weer op de weg zullen verschenen. Dit weekeinde zullen de stakers beslissen over de heropening van de onderhandelingen. Frank Cousins, de secretaris-generaal van de Transport arbeiders Unie, is van oordeel dat de nieuwe concessies van London Transport, het hoofdstedelyke vervoersorgaan, een basis vormen voor verdere besprekingen. De vertegenwoordigers van de stakers konden het hierover niet eens worden, zodat (met zeven tegen zes stemmen) be sloten is de kwestie aan de stakers zelf voor te leggen. Cousins die nul op het rekest had gekregen van het Britse ver bond van vakverenigingen in zijn poging om de staking uit te breiden, had grote moeite de overige leden van het stakings comité mee te krijgen voor een vredelie vende oplossing. Cousins is overstag ge gaan, omdat vrijwel zeker ook het per soneel van de Londense randgebieden, die het loontribunaal oorspronkelijk geen ver hoging wilde toekennen, ook opslag zullen Pinny op persconferentie De Franse minister van Financiën, An- toine Pinay, heeft vrijdag op een perscon ferentie medegedeeld, dat zyn economische politiek gericht zal zyn op stabilisatie van de economie met vrye inwisselbaarheid van de frank als uiteindelyk doel. Hy noemde echter geen streefdatum voor het inwisselbaar maken van de frank. Bij de beantwoording van vragen na de aankondiging van de nieuwe staatslening zei Pinay, dat Frankrijk zijn eerbied voor de munt moet herkrijgen, dat prijzen en lonen ten koste van wat dan ook stabiel gehouden moeten worden en dat door ver hoging van de lonen zonder stabilisatie van de prijzen de arbeider bedrogen zou worden. Belastingverhogingen zullen vermeden worden, behalve wanneer zij absoluut noodzakelijk zijn. Hogere belastingen be tekenen hogere produktiekosten, hetgeen Frankrijk minder concurrerend zou maken Pinay deelde verder mede, dat Frank- ryk voornemens is, zowel de letter als de geest van de Gemeenschappelijke Markt te eerbiedigen. „Wy zullen alles doen wat in ons vermogen ligt, om deze verplichtingen na te komen, ook al zullen wy ons in hel begin op bepaalde ontsnappingsclausules moeten beroepen". Hoelang wij gedwongen zullen zijn van deze uitzonderingen gebruik te maken zal er van afhangen hoelang het zal duren voor wij ons huis op orde zullen hebben en van de oorlog in Algerije. Deze zelfde factoren, de oorlog in Algerije en de snel heid van ons herstel, zullen bepalen, hoe spoedig wij de beperkingen op onze invoer kunnen opheffen en kunnen terugkeren tot liberalisatie van de handel binnen de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, aldus Pinay. krijgen. Deze weigering was de aanleiding voor de staking. Cousins heeft de toezegging gekregen dat er een onderzoek naar de lonen van de vergeten groep ingesteld zal worden. Een dag voor het werk wordt hervat, zal het onderzoek beginnen. Aangenomen wordt dat de stakers zich bij dit redelijke compromis zullen neerleggen. Havenstaking Het conflict in de havens duurt nog voort. De meerderheid van de afgevaar digden der stakers heeft besloten dinsdag het werk te hervatten, maar meer dan drieduizend man, hoofdzakelijk werkzaam in de koelhuizen, wil de onofficiële staking voortzetten. De hervatting van het werk in de andere delen van de haven is echter afhankelijk gesteld van een stopzetting door de werkgevers van het gebruik van ongeregistreerd administratief personeel voor lossing van aan bederf onderhevige goederen. De aanvoer van vlees per vlieg tuig uit Rotterdam neemt in omvang toe. Met korte tussenpozen landen in Southend de toestellen, die telkens vier ton vlees meebrengen. (Reuter) In Londen reden vrijdag negen „wilde" bussen, die op de weg zijn ge bracht door de „Volksliga voor de ver dediging van de vrijheid" een organisa tie die zich ten doel stelt de „tirannie" van de vakbeweging te bestrijden. Een symbolisch beeld: de parachutisten- generaal Massu voor het gouvernements gebouw in Algiers. Het „Comité van openbaar welzijn", waarvan hij president is, nam in feite de belangrijkste bevoegd heden van de regering over. delijk de meest efficiënte soldaten ter wereld, hebben de laatste dertien jaar on afgebroken gevochten. Zij hebben die laatste dertien jaar eveneens onafgebroken nederlagen geleden: Indochina, Tunesië, Marokko, Suez. Naar zij niet geheel ten onrechte menen, hebben zij al die tijd on verdiend verloren, omdat zij niet in de rug gesteund werden door een sterke regering. Dit heeft hen zo grenzeloos verbitterd, dat zij geleidelijk aan al hun loyaliteiten ge schrapt hebben en er nog maar één over hebben: loyaliteit jegens zichzelf, jegens het parachutistenkorps. Zij hebben de zaken in wezen omgedraaid, zij wensen een sterke regering, omdat het korps van de beste soldaten ter wereld eindelijk ergens een overwinning kan behalen. Daarnaast hebben zij uit hun nederlagen, vooral die in Indochina, lering getrokken. Zij hebben ingezien, dat louter militaire middelen niet voldoende zijn om een op stand te onderdrukken. Lacheroy en Godart hebben beiden diep geput uit het psychologisch arsenaal van de Chinese communisten. De martelingen, die Godart op zijn Algerijnse gevangenen toepast, zijn niet de wagneriaanse kwel lingen van de Gestapo, waaraan de onder vraagde soms al overleed, voordat hij zijn mond kon opendoen, maar veeleer de psy chische en medische „behandeling" van de communistische geheime politie, de gees- tèlijke desintegratie van de verdachte. De handboeken van de actieve psychologische oorlogsvoering van Lacheroy komen regel recht uit communistische koker. Ontper- soonlijking, vasthameren van slagzinnen, massademonstraties op het Forum, het zijn bekende griezeligheden. Een neo-fascisme dat zich van marxistieken bedient, ziedaar reden te over om te huiveren. Zonder te willen ontkennen, dat er in het (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Buitenland se Zaken. Von Brentano, zal op 23 juni in Den Haag met zijn Nederlandse collega, mr Luns, spreken over de voortzetting van het sedert januari gestaakte Nederlands- Duitse overleg. Het is niet de bedoeling voor de onopgeloste kwesties een oplossing te vinden; de ministers willen slechts het overleg weer op gang brengen. Zoals be kend is, gaat het hierbij ondermeer om de gebieden Zelfkant. Elten en de tractaat- landerijen en voorts om de Eemskwestie. de Auslandsbonds en het recht van cabo tage op de Rijn (vervoer tussen Duitse ha vens). In Bonn gelooft men niet, dat het spoedig tot een definitief Duits-Nederlands akkoord zal komen. (Van onze correspondent in Bonn) Met 215 tegen 123 stemmen heeft de Bondsdag te Bonn het voorstel van de so cialistische S.P.D. om een volksstemming in West-Duitsland te houden over de kern bewapening van het Westduitse leger ver worpen na stormachtige debatten. De so cialistische Bondsdagleden verlieten de zaal na een scherpe aanval van de minis ter van Binnenlandse Zaken Schroder. Een ieder was het er wel over eens, dat zowel de regeringspartij, de C.D.U., als de so cialistische oppositie het debat voerde met het oog op de aanstaande verkiezin gen in Noordrijn-Westfalen. De vraag van de socialist Metzger, waar om de C.D.U. eigenlijk zo bang is voor een volksstemming, werd beantwoord met „boe"-geroep. Metzger ontstak in woede en noemde in zijn rede bondskanselier Adenauer een lage partijpoliticus. „Deze regeringsleider is een ongeluk voor ons volk", zei Metzger. Minister Schroder verweet hij zonderling met de grondwet om te springen. Dergelijke verkezingsde- magogie, is ook van regeringszijde en vooral door minister Schroder in Noord rijn-Westfalen gebruikt. In het verloop van het debat wierp de C.D.U. de socialisten voor de voeten, dat zij met hun actie de communisten in de kaart spelen en de S.P.D. verweet de regering niet genoeg te doen voor de hereniging van Duitsland, waarbij Adenauer het moest ontgelden. Minister Schroder weerde zich krachtig. Het is zonneklaar, zo zei hij, dat de ille gale communistische partij tracht de S.P.D. te infiltreren en poogt in mantel organisaties de leiding te krijgen. Hij wei gerde de socialist Erler, die hem een vraag over de mantelorganisaties stelde, het woord. De socialisten verlieten daarop de zaal en Schroder kon ongestoord de be schuldiging op de S.P.D. afvuren, dat zij bewust of onbewust het spel van de ge meenschappelijke communistische tegen stander meespeelt om het gezag van het parlement te vernietigen. Het zware socialistische geschut kwam weer in werking, toen de S.P.D.-ers terug in de zaal waren en hun lid Mommer aan Schroder vroeg, of een man als Albert Schweitzer ook een communist is, omdat hij tegen de kernbewapening is. Hij ver weet de regering, dat zij van Duitsland een grote atoommacht wil maken. Tijdens de tweede rede van minister Schroder leek het of enkele afgevaardigden elkaar in de haren wilden vliegen. De plaatsvervangende voorzitter van de bondsdag, Becker, nam het nogal gemoe delijk op. „Windt u zich niet op, mijne heren, denkt aan uw bloedsomloop", waar schuwde hij. Het staat vast, dat de S.P.D. ondanks haar nederlaag de actie zal voort zetten, vooral met het oog op de verkie zingen in noordrijn-Westfalen. comité van Algiers meningsverschillen heersen, staat vast dat het een blok vormt dat onder geen beding onderschat mag worden. De Gaulle zal zeker proberen dat blok te ontwapenen door het leger weer aan de zijde der wettige regering te bren gen. Een groot deel zal hem even zeker volgen. Maar niet voordat er geduchte be wijzen zijn, ben ik bereid te geloven dat de harde kern, de parachutisten, hem on voorwaardelijk loyaal zal zijn. Zij wensten niet zonder meer een regering-De Gaulle, maar een regering, die hen schikt. Wanneer zou blijken dat De Gaulle hen niet past, dan zal de loyaliteit jegens zichzelf weer de overhand krijgen. Nu mogen er maar twintigduizend „para's" in Algerije zitten, er zetelen honderdduizend para-veteranen in Frankrijk. En iedere parachutist, die ik vroeg wie hij bij een evenueel conflict tussen De Gaulle en Massu zou steunen, zei onomwonden: „Massu". Men zal nu binnenkort deze kwaadaar dige coalitie: de gelden van De Sérigny, c.s., de gaullistische politici en de sterke arm van de para's, in „Comités van openbaar welzijn" in Frankrijk zelf in actie zien. In naam zullen zij het Franse volk op het ko mend referendum over de nieuwe grond wet voorbereiden. In werkelijkheid zullen zij proberen De Gaulle voor zich uit te drijven. Men neemt hem in Frankrijk be angstigend weinig ernstig, gelooft dat de linkse traditie van Frankrijk sterk genoeg zal zijn. Waar men die kracht gedurende de laatste crisis hoegenaamd niet gezien heeft, lijkt beduchtheid en waakzaamheid voorshands geboden. De „Comités van openbaar welzijn" hebben vooral in Zuid- Frankrijk aanhang. Voor fascistische staatsgrepen heeft men geen meerderheid nodig. Het is beangstigend te bedenken, dat tussen Frankrijk en het neo-fascisme, al thans tussen de huidige tijdelijke vrede en een burgeroorlog, slechts de eenzame fi guur van de 67-jarige generaal De Gaulle staat. De Amerikaanse journalist die bij aankomst van De Gaulle op het vliegveld van Algiers zei: „En wat, als die Caravelle nu eens neerstort?" riep een huivering wekkend schrikbeeld op. En zelfs al blijft De Gaulle zo'n kwade gebeurlijkheid be spaard, dan nog rust op zijn beleid een zware hypotheek: hij is niet door het volk maar door een groep opstandigen aan de macht gebracht. Het is een grondslag van oneerlijkheid, waarvoor een zekere prijs op zijn rekening openstaat. JOEGOSLAVIë. Op 14 juni wordt hel postmuseum te Belgrado geopend. Dit feit zal meer luister worden bijgezet JUGOSI.AVIJA met een postzegel van 15 din. (blauw zwart), die een gestyleerde voorstelling, betrekking hebbend op de post, tele grafie en telefonie geeft. TSJECHOSLOWAK1JE. Ter gelegen heid van de conferentie van de PTT- ministers uit de communistische lan den, die van 30 juni tot 9 juli in Praag wordt gehouden, zullen op 30 juni a.s. twee postzegels worden uitgegeven. Het zijn een 30 h. (donkerbruin en licht- oranje) met telefonistes in een centrale en een 45 h. (donkerblauw en licht groen) met een zendmast en een oscillo gram. en LIECHTENSTEIN. De tweede serie met afbeeldingen van bomen en hees ters komt op 12 augustus in omloop. De waarden zijn: 20 rp. (bruin), esdoorn in Lawena, 50 rp. (groen), klimop op de Schellenberg en 90 rp. (zwartblauw), taxisboom op de Maurerberg. De zegels zijn gedrukt bij de Zwitserse drukkerij Courvoisier S.A. te La Chaux-de-Fonds naar ontwerpen van A. Frommelt uit Vaduz. VERENIGDE STATEN. In verband met de 1 augustus ingaande verhoging van de posttarieven zal een nieuwe luchtpostzegel van 7 cent (blauw en wit) in omloop worden gebracht. De zegel vertoont het silhouet van een straalvliegtuig. Het o..twerp is van William Buckley uit New York. De eer ste dag van uitgifte is 31 juli te Penn sylvania, waar de jaarlijkse vergade ring van de American Airmail Society wordt gehouden. Op 1 augustus zal hij aan alle postkantoren in de Verenigde Staten verkrijgbaar zijn. ISRAEL. In Jeruzalem wordt van 5 juni tot 21 augustus een tentoonstel ling gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israel. De Israëlische posterijen geven hieraan meer bekendheid met een veelkleurige postzegel van 400 pruta, die binnen kort zal worden uitgegeven. De zegel is ontworpen door de gebr. M. en G. Sha mir uit Tel Aviv en toont het gebouw het Congres Centrum te Jeruzalem waar de tentoonstelling wordt ge houden en het embleem van de expo sitie. Statistiek In Den Haag liep ik even aan bij Tjeerd, een makker uit de oorlogsjaren, die in middels carrière heeft gemaakt bij de sta tistische afdeling van een gecompliceerd internationaal concern. Hij bewoont met vrouw en zoontje een efficiënt, spaarzaam gemeubileerd flatje en hij is een goed huis vader, ofschoon ik hem er sterk van ver denk, dat hij zelfs in de wittebroodsweken niet ging slapen alvorens een stukje te hebben gelezen in de mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Toen ik de huiskamer binnenstapte was hij juist bezig zijn zoontje de werking te demonstreren van het handige reken- lineaaltje dat hij steeds, als een soort amu let, in zijn binnenzak meevoert. „Geef Pappa maar eens een moeilijke som op", inviteerde hij met een superieur knipoogje aan mijn adres. „Zeventien maal achtenzestig", zei de jongen welwillend. Tjeerd verschoof wat aan het reken- latje, mompelde in zichzc'f en kwam toen triomfantelijk met het antwoord. „Achtenveertig maal honderdvijftien" vervolgde junior, die al lang blij was, dat hij het niet hoefde na te rekenen. De uit komst liet niet lang op zich wachten. „Ga maar door!", riep vader met het enthousiasme van een man, die de hoofd prijs wil winnen in een televisie-quiz programma. „Twee maal twee", zei zoonlief onver stoorbaar. Pa schoof, zuchtte, mompelde, toen zei hij: „Dat wordteh drie komma negen, negen, negen, en nog wat Grote consternatie bij zijn oogappel, die meende, dat er „vier" uit moest komen. „Ach, natuurlijk", zei zijn vader met een zuinig lachje en hij deed me ineens denken aan de wetenschappelijke heer, die mij eens een elektronische rekenmachine demonstreerde. Deze geleerde verklaarde, dat het apparaat in een seconde bereke ningen uit kon voeren waarvoor de groot ste bollebozen dagen nodig zouden hebben en tenslotte verzocht hij mij een vraag stuk op te geven. Voor de aardigheid stop te ik de opgave „één plus één" in de ma chine. Onmiddellijk daarna begon het ge hele mechaniek op angstaanjagende wijze te trillen en te schokken. Lichten flitsten aan en uit en reeds vreesde ik, dat het ge hele toestel zou exploderen toen eindelijk het antwoord zichtbaar werd. Het luid de „drie". Ik heb deze ervaring nooit aan Tjeerd verteld. Het zou iets moois in hem kapot hebben gemaakt want hij gelooft onvoor waardelijk in cijfers en in de zegeningen van ingewikkelde machines, die deze cij fers opslokken en verteren tot grafieken, totalen en sub-totalen. „Ik heb net de nieuwste statistieken over de bevolkingsaanwas gelezen", meld de hij op de geheimzinnige toon van een schooljongen, die bekent dat hij stiekum de plaatjes uit Esquire heeft bekeken. „Ze staan in het demografisch jaarboek van de UNO. En weet je wat er uit blijkt? Dat de wereldbevolking over veertig jaar verdubbeld zal zijn". „Dat wordt dus dringen tegen de tijd, dat we ban de A.O.W. gaan trekken", zei ik, maar hij., hoorde me niet. „Elke minuut worden er op aarde negen- tig mensen geboren", v-. olgde hij. „En weet je wie het oudst worden? Wij, Ne derlanders! De vrouwen gemiddeld 74 en de mannen 71 jaar, vanwege de slijtage door hun werk". Op dat moment besefte ik ineens dat cijfers toch wel interessant kunnen zijn. Ze bewijzen bijvoorbeeld, dat het niet één dag per jaar, maar eigenlijk élke dag Vaderdag behoort te zijn. Zonder schortjes dus en vatenkwasten ex dunschillende aardappelmesjes. Maar wél met gebor duurde pantoffels en pittige sigaren en ge zellige krantjes. Want we slijten tóch al zo erg, mevrouw. En de statistieken, dat weet u mevrouw, die liegen er niet om Am. de Vita Advertentie O (O! Kwint) HANOI UMlII (aluminium laloezieën) Decoratief. Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem Er is een nieuw onderzoek gaande naar de moord die in januari bij Colchester is gepleegd op Maria Kriek. Haar ouders en zuster Wilhelmina zijn deze week in En geland geweest. Er blijken nieuwe aan wijzingen te zijn, die mogelijk tot opspo ring van de dader kunen leiden. Gisteren zijn twee vijfjarige meisjes uit Barrow-Win-Furness in het graafschap Lancashire, die twee dagen waren ver reist, vermoord aangetroffen Behalve het woord gewei voor: de horens van een hert, is er nog een an der gewei dat betekent: ingewanden van een dier. Dit is een samenstelling met het woord wei of weide, dat van ouds twee betekenissen heeft: de plaats waar dieren hun voedsel zoeken en dit voedsel zelf. Dan gaat het betekenen: 't voedsel in de maag en de darmen en vervolgens: de ingewanden zelf Het Duits heeft Eingeweide. Daaruit ont staat dan weer een nieuwe betekenis, namelijk die van: uitwerrselen, in het bijzonder die van lopend en vliegend wild. In Hildebrands verhaal Teun d? Jager leest men: „Wel speurde hij hier de voet van een haas en verder het ge wei van hoenders, maar noch het eerste. ^noch de laatste deden zich voor".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5