„Zang en Vriendschap" concerteert met het „Nederlands Kamerkoor" HUIS VAN BEDELING MOET ZELF WORDEN BEDEELD NU Antieke meubelen! „DE HERTEK0P" Ruys Co Lders vragen om tol in De Glip Beregening van gewassen geeft geen grotere opbrengst Tweehonderd 01 openbare sch< Unieke vacantiereizen per vlaggeschip z A lEKIJAG 14 JUNI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Broodkantoor van pastoor Blommert Th. Koot n.v. in Heemstede bestaat een kwart eeuw De medische verzorging tijdens het weekeinde Proefstation voor bollenteelt HPC sleepte zes van zeven titels in de wacht Kamsteeg's Automobielbedrijf N.V. Panelen-systeembouw op 19 juni in Hoofddorp „Beeckesteyn" eist weer f 20.000 Propagandabijeenkomst van B.B. in Heemstede Volleybaldemonstraties in de Sportweek Circuitdirecteur zondag 22 juni voor de radio Advertentie van 12/7-17/7 n. SOGNEFJORD - BERGEN mC IA# 11 I Etrl Ml I Y% Passageprijzen vanaf 240. v. 17/7-26/7 n. CASABLANCA-MADEIRA Passageprijzen vanaf ƒ410. (combinatie v. deze reizen is mogelijk) et passagebureau Kruisstraat 43 - Haarlem Tel. 20679 - 20680 dag gehouden ouderavond. Hij voegde er aan toe, dat men met het ruimtegebrek nog lang niet uit de moeilijkheden is. Zo zal men de eerste klasse, welke ten minste 52 en misschien wel meer dan 60 leerlin gen zal tellen, moeten splitsen. Daar de school echter maar negen lokalen heeft, is de mogelijkheid om ook nog andere gro te klassen te halveren tot twee beperkt. In het afgelopen jaar heeft de leiding van de Voorwegschool behalve met het ruimte tekort ook bijzonder veel moeite gehad door de schaarste aan goede leerkrach ten. Men hoopt in het volgend schooljaar weer over een volledige personeelsbezet ting te kunnen beschikken. Op deze laatste door de heer G. W. Groe- neveld voorgezeten ouderavond hield de schoolarts, mevrouw W. D. Boskamp- Mooi j, een door een belangwekkende film strip geïllustreerde inleiding over de sexuele voorlichting voor het kind. Zij be val de vertoning van deze filmstrip „Doorgeven van leven" in de hogere klas sen bijzonder aan wanneer deze wordt voorafgegaan door een vertoning voor de ouders. Deze kunnen dan op alle vragen van hun kinderen voorbereid zijn. Deze opinie bleek tijdens een ongedwongen na bespreking door de ouders en het hoofd der school te worden gedeeld. Niet minder dan vier leden van de ouder commissie traden af omdat zij het vol gend leerjaar geen kinderen meer op de Voorwegschool zullen hebben. Behalve de voorzitter behoorden ook de secretaresse mevrouw Th. Pestman-Hendrikman Ver stegen en mevrouw C. Aards-Krus en de heer S. G. Osinga tot hen. In hun plaatsen werden gekozen de dames P. U. Jonker- Dros en M. Wesseling-van Dijk en de heren L. Planting en J. H. Bartman. De blijven de leden zijn mevrouw Wijkmans uit Hil- legom en de heren G. Gerritse en J. Bak ker. Op 1 juli bestaat de grafische handels onderneming Th. Koot n.v. te Heemstede 25 jaar. De directie heeft gemeend de herdenking van dit zilveren jubileum uit sluitend in interne kring te doen plaats hebben. Op 1 juli 1933 kwam de heer Th Koot als medewerker van een accountants kantoor in contac met de grafische bran che. De circa achttien daaropvolgende ja ren werden gekenmerkt door een onver moeibare opbouw van de zaak, waarin hij van het begin af zijn echtgenote als volledige medewerkster aan zijn zijde vond. Zij nam, na het overlijden van haar man in november 1951 (en nadat in het begin van dat jaar de zaak tot n.v. werd ge vormd) de zware taak op zich, met de hulp van trouwe medewerkers de onderneming verder te leiden. Het thans bereikte zilve ren jubileum van een bloeiende onder neming mag in dit verband als een grote prestatie worden gezien. Reeds in de vooroorlogse jaren was het programma op de handel en de technische service van vooraanstaande produkten ge baseerd. Het programma omvat thans een gevarieerde groep van materialen, appa raten en machines voor de offset, diep druk, boekdruk, zeefdruk en de chemigra- fie in het algemeen. Nadat in de recente jaren de nadruk werd gelegd op consolidatie van de ver koop, zijn inmiddels de plannen in voor bereiding om binnen korte tijd de huidige gesplitste ruimten van kantoren en maga zijnen te doen vervangen door een geheel nieuw tc bouwen centraal pand. HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: G. H. J. van der Drift, Ken- nemerplein 1 rd., Haarlem, tel. 17873. Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Apotheken: Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Apotheek Bu- zink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. HEEMSTEDE: Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, telefoon 35008 en L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, telefoon no. 35734. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon m. 39818 (en in de week van zaterdag 14 tot en met vrijdag 20 juni, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, telefoon 38320 (en in de week van zaterdag 14 tot en met vrij dag 20 juni, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, tel. 54003. Overveen: Dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, tel. no. 50158. Aerdenhout: Dokter C. Kroon, Burg. Den Texlaan 12, Aerdenhout, tel. no. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129, en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, bgg 27343 (voor beide wijken). Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560—8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 —208, Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aerdenhout). ZANDVOORT: Artsen: H. K. van Es. Kostverlorenstr. 4. telefoon 2058 en P. Flieringa, Brederode- straat 1, telefoon 2181. Wijkverpleegsters: zuster S. M. de Wil de, Zeestraat 67, telefoon 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28. Haarlem, telefoon 13164. Apotheken: Van zaterdag 14 tot en mJ vrijdag 20 juni, na 10.30 uur 's avonds: avond-nacht en zondagsdienst de Zee- straat-apotheek M. J. Kerkhoven— Nieuwenhuis, Zeestraat 71. telefoon 3073. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 10.30 uur. Gedurende de maanden juni, juli en augustus zijn de beide te Zandvoort gevestigde apotheker geopend tto half elf des avonds. BENNEBROEK: Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53. tel. 02502—300. Wijkverpleging: Zuster M. C. v. Beekum. Duinlaan 19, telefoon 02502275. LISSE: Artsen: F. L. J. M. Haase jr., Heereweg no. 337, telefoon 3685. IIA ARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220 Badhoevedorp: dokter Glabbeek. Zwanenburg: dokter Honingh, tel. 405., HALFWEG: Artsen: D. H. Honingh, tel. 405. Advertentie Ronde mahonietafels, stoelen, canapé's, opklap buffet, kastjes, wortelnoten commo des enz. hebben wij voor u. Repareren van Antieke Meubelen, Kunstvoorwerpen enz. Groot Heiligland 64 - Telefoon 12223 Zomer-bridgedrive. De Zandvoortse bridgeclub houdt op woensdag 9 juli de eerste zomerbridgedrive voor inwoners en badgasten in restaurant „Zomerlust". De inzet is het persoonlijk kampioenschap om de „Keur-wisselbeker". Hoe ouder hoe geestiger; dit kan men Nederlands oudste mannenzangvereniging, (je Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", in waarheid nageven. En (evens is dan ook gewezen op het element dat het Haarlemse mannenkoor spring levend en jong houdt. Het concert dat het lionderdachtentwintigjarige zanggenoot schap vrijdagavond in de Haarlemse Con certzaal gaf met medewerking van 't Ne derlands Kamerkoor, zou mij ertoe kunnen verleiden om deze thesis aan een wijdvoe- rige beschouwing te onderwerpen; maar geloof niet dat dit de manier is om het (teval te verduidelijken. Ik zie trouwens ?een kans om het vluchtige wezen der spiritualiteit in woorden te vangen. Wie er onvatbaar voor is, zal er met beredenerin- ?en niet achter komen; en voor wie er spontaan de kracht van ervaart, zijn ze nutteloze ballast. Het was vooral in de tweede helft van het programma dat humor en parodie hoog in tel waren; doch aj werden ten dele door de composities en volkomen door de wijze van interpre teren als het ware reeds aangekondigd door het voorafgaande. Voor het mannen koor waren dit allemaal composities van Schubert: „La Pastorella", „Nachtgesang jm Walde", „Der Gondelfahrer", „Nacht helle" en „Die Nacht". Zij werden allemaal gezongen in de lichte en lenige klankver houding, die toeliet tal van verrassende en bijzonder geestige détails naar voren te halen, zonder dikdoenerij of jacht op effect. De uitvoering van „Nachtgesang jm Walde", waarbij Felix de Nobel een sfeerrijke begeleiding speelde, kon voor beeldig heten om haar pittig ritme en haar seraffineerde nuanceringen. Hier bereikte dirigent Jac. P. Loorij 'n vertolking die ik niet aarzel magistraal te noemen; het was een van die zeldzame interpretaties die slechts in begenadigde ogenblikken kun nen ontstaan. Bijna evenveel goeds zou ik kunnen zeggen van de verklanking van Narhthclle", waarin de tenor Paul Ha- meliers de solopartij zong, en tevens van de overige werkjes van de fijnzinnige melodievindcr Schubert, bij wie het spiri tuele zich steeds openbaart in een zinrijke karakteristiek. Met de „Copla's" van Oscar van Herpel bewoog hot mannenkoor zich op het ter- 'ein van de puntige geestigheid, van de flitsende* gedachten en de verrassende wendingen, die beroep doen op vlugheid ran begrip. Maar Loorij bereikte een zo duidelijk gekarakteriseerde vertolking, dat het heus geen toer was om er de sappige humor van te slikken en tevens van het klankeffect ervan volop te genieten. „Dat Liet van den Rhijnschen wijn" van Ba dings zit. eigenlijk te dik ingepakt om er een werkelijk ldankschoon van te kunnen venvachten, maar men wist het niettemin met de nodige markante karakteristiek voordelig te verkopen. En dan kwam verder de wals van Jo- hann Strauss „Wein, Weib und Gesang", met Felix de Nobel aan de vleugel, de luchtige Weense sfeer de Concertzaal vul len. als om de laatste resten van bevreem ding uit zwaartillende gemoederen te ver jagen en ze, zo mogelijk, open te stellen voor de kolder die nog komen moest in de vorm van de beruchte „Requiem voor de Blauwe", waarmee ondergetekende, paro- iiërend op de liedertafelstijl, zijn aandeel everde bij de uitvaart van de blauwe iram, en „Zang en Vriendschap", vermomd als „aansprekersgilde" op 31 augustus van verleden jaar een zo jolig begrafenisfeest op touw -heeft gezet. Er was nu geen „blauwe" meer en zelfs de hoge hoeden mankeerden, alleen het fluitje van de con ducteur deed als attribuut nog dienst. Laten wij het „Requiem voor de Blauwe" nu ook maar opbergen in de archieven, zodat alleen nog de herinnering blijft aan de oubollige creatie en aan deze laatste leuke uitvoering. De oude Liedertafel deed een niet te onderschatten culturele geste met het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel voor haar voorjaarsconcert te engageren. Het heeft mij alleen bevreemd, dat voor «n dergelijke gelegenheid de Concertzaal Advertentie HOE KORTER DE ROKKEN hoe sterker behaarde benen opvallen. Een goede methode om het haar op benen te verwijderen is HARSBEHANDELING i&ENA H. SEGEMANN Middcnlaan 9 - Haarlcm-Z. - Tel. 34857 In Kring Haarlem KIS ZB Ondanks de lage temperatuur van het ■vater 15 graden Celcius dc minimum temperatuur die voor zwemwedstrijden is '«gestaan .vas er een flinke deelname VOf>r de wedstrijden om de kampioenstitels Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond. De wedstrijden werden in de weminrichting aan de Houtvaart in Haar lem door „De Waterratten" georganiseerd. de zeven titels, die er verzwommen "erden, sleepte HPC er zes in de wacht, fe zevende titel ging naar DWR, daar G. "rogtrop (DWR), na een spannende strjjd met R. van Dam (NVA) met 0.1 sec. ver- «hii zegevierde op de 100 meter schoolslag femes. De 400 meter vrije slag heren leverde felle strijd tussen R. Prins (HPC) en f Kobus (VZV). laatstgenoemde moest met ■'sec verschil de eer laten aan de HPC'er L,esje Reemer iHPC) prolongeerde haar eerste plaats op de 100 meter rugslag femes De voornaamste uitslapen van de wed strijden zijn: 50 meter vrije slag meisjes: H. Vlaanderen, HPC, 32 sec. 2. E. Reemer fK 32.8 sec. 3. A. Uiterwijk Winkel, VZV, 5 sec 100 meter rugslag dames: 1. E. Ree- HPC, 1 min. 16.3 sec. 2. H. Vlaanderen. HpC, 1 min. 17.9 sec. 3. H. Band. HPC, 1 Min. 24 sec. 400 meter vrije slag heren: '•R. Prins, HPC, 5 min. 14 sec. 2. J. Kobus. |ZV, 5 min. 14.5 sec. 3. F. v. d. Einden. ?PC, 5 min 18 sec. 100 meter schoolslag '3mes: 1. G. Drogtrop, DWR, 1 min. 31 sec D. van Dam, NVA. 1 min. 31.1 sec. 3. A TOozen, NVA, 1 min. 38 sec. 50 meter rug- jongens: 1. C. van Stalen, HPC, 35.3 2. F. v. d. Einden, HPC, 36 sec. 3. F. James, HVGB, 36.3 sec. 5 x 50 meter vrije ;:ag estafette meisjes: 1. HPC, 3 min. 2.4 2. VZV 3 min. 8 sec. 3 Haarlem 3 min. '■4 sec. Estafette 4 x 50 meter wisselslag: HPC, 2 min. 18.9 sec. 2. DWR 2 min. 21.4 :5C- 3. HPC II 2 min. 22.4 sec. niet barstenstoe volgelopen Is. Maar wat hebben wij weer kunnen genieten van dit énig ensemble, dat onder de impuls van een kunstenaar vol sprankelende spiri tualiteit, muzikale geladenheid en raffine ment als Felix de Nobel, zijn koorzang steeds tot een verrassend evenement weet te maken. De „Liebesliederwalzer" van Brahms, a quatre mains op de vlegel ver tolkt door de dirigent en Erna de Bruyn, en door het koor in oneindige verschei denheid van klankkleuren gezongen, boden een oorstrelend genot, niet het minst in de fragmenten waar Brahms het dichtst bij Straüss en bij Schubert aanleunt. Maar de grote geestige verrassing van de avond was de vertolking van de oer- komische muzikaal boeiende „Five Stu dies" van de Englese componist Anthony Hopkins, die op Nederlandse tekst ver taling van Felix de Nobel gezongen werden. Laat ik de gezonde zin voor rea liteit prijzen, waardoor deze humoristische composities door iedereen te volgen wa ren. En laat ik mijn bewondering betuigen voor de realisatie van dit spirituele mees terstuk, waarvan de kern heus meer is dan maar een grap. Het was een avond die ons heel wat binnenpret bezorgde. 0.9. de Klerk Advertentie MEDEDELING JULIANALAAN OPGEBROKEN blijft bereikbaar via Verspronckweg. Benzine-verkoop - Stalling - Reparatie Official Volkswagendealer Julianalaan 295 - Telefoon 11781 A/s rooms-katholieke Haarlemmers in vroeger jaren honger hadden, konden zij aankloppen bij het broodkantoor van pastoor Blommert. Liefdadige heren schonken dan brood en aan de kou- lijders later ook turf. Die schenkingen waren mogelijk dank zij de nalaten- j schap van pastoor Augtistinus Alstenius\ Blommert ook wel Bloemert geschre- ven. Het bezit van de stichting, die de i nalatenschap beheerde en nog beheert, I werd later nog vermeerderd met schen kingen en legaten. Nu nog bestaat het broodkantoor van pastoor Blommert zij het in vervallen toestand. Men zal het niet gemakkelijk vinden. Want het Godeshuis ligt inge bouwd tussen schuren en huizen. De arme medemens, die hier tot voor kort nog zijn hand kwam ophouden voor een liefdevolle gift, behoefde zich niet bloot te stellen aan de nieuwsgierige, brutale blikken van de mensen. Want als zo'n arme op vrijdagavond zijn gift ging halen, dan stapte hij de Lange Veerstraat in. Naast de apotheek vindt men daar een groene deur, die thans meesten tijds gesloten is. Als die deur zich heeft geopend, stapt men een nauw steegje bin nen, komt op een binnenplaatsje en staat voor het broodkantoor, waar zelfs ruim een jaar terug de liefdadigheid nog werd bedreven. De bepleisterde muren van het inge bouwde huisje zijn gescheurd. Over het dak heen hangt klimop. Gaat men over de drempel, dan komt een muffe lucht tege moet. Het huisje is van binnen vervuild. Het schilderij van de stichter en een namenregister zijn weggehaald, maar voor de rest is het broodkantoor nog compleet. De geldkist staat er nog. En ook de turf- kist naast de schouw. Aan een ronde tafel zaten vroeger de twee uitdelers, die door de Burgemeesteren waren aangewezen. Nu ligt er overal stof. Op de tafel ligt een vergeeld fotootje van een man, die jaren lang hier de lege handen vulde. In een bejaardentehuis rust hij nu uit van zijn liefdadige bedrijvigheid. De muren zijn gehavend. Op de vloer hebben ratten op overdadige wijze hun spoor achtergelaten. Maar de eikenhouten toonbank de „comptoir van Blommert" is nog stevig als weleer. Op de toonbank staat een houten bord vol cijfertjes. Naast de cijfers gaatjes. Als de lege, vragend» hand was gevuld, werd dit met een sto]\ naast bet cijfer aangegeven. Een nauw wentel trapje leidt naar boven, waar men op de balken moet gaan staan, wil men niet het gevaar lopen door de. vloer te zakken. Voordat dit huisje broodkantoor was, werd op het zoldertje geslapen. „Een gaaf huisje uit de zeventiende eeuw", zegt de deskundige. „Het mooie is, dat er niets ontbreekt. Het moet alleen dringend worden gerestaureerd." Dat ge beurt nu als provincie en rijk in de res tauratiekosten willen bijdragen. De ge meente Haarlem heeft reeds haar mede werking toegezegd. Geschat wordt, dat de restauratie een bedrag van tweeën twintig mille vergt. Het herstel zal min stens een half jaar duren. Als het huisje is opgeknapt, zal de lief dadigheid er mogelijk weer worden be dreven. Er zal echter geen brood meer worden uitgedeeld, want daarmee is men in de tweede wereldoorlog opgehouden. De laatste jaren werden op de vrijdag avonden geldelijke giften uitgekeerd. Pastoor Augustinus Blommert werd in 1585 In Haarlem geboren. Hij trad toe tot de Jezuïten en werkte als priester onder meer in Nijmegen -n Maastricht. Zijn laatste levensjaren bracht hij in Haarlem (Kon. Rotterd. Lloyd) Uitvoerige inlichtingen en boekingen bij I Er wordt in Heemstede hard gewerkt voor de stichting van ccn openbare lage re school in De Glip. Reeds hebben onge veer tweehonderd ouders hun handteke ning geplaatst onder een adres aan het ge meentebestuur waarin op grond van de lageronderwijswet om de oprichting van die school wordt gevraagd. Heemstede be schikt na dc recente uitbreiding van dc Bronstee-ulo nog over bouwvolume voor vier schoollokalen. Weliswaar is er voor lopig nog geen sprake van een definitief schoolgebouw in De Glip, maar de kans is groot dat met een houten noodschool van vier lokalen kan worden begonnen al is die noodzakelijke voorziening niet voor het nieuwe schooljaar te verwachten. Het bedrijf van Openbare Werken heeft inmiddels ook een schetsontwerp gemaakt voor een nieuwe lagere school aan dc Laan van Insulinde, welke eerlang de Voorweg school zal vervangen. De verwezenlijking van dat project zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten, zodat men voort gaat met de geleidelijke modernisering van de honderddertig iaa oude Voorweg school. Deze mededelingen deed het hoofd der school, de heer P. Freerkstra, op een vrij- door, waar hij zich zeer liefdadig en menslievend toonde. Tussen nem en zijn superieuren scheen het niet altijd koek en ei te zijn wa* waarschijnlijk de reden is dat hij toestemming kreeg uit de Jezuïten-orde te treden. De pastoor was bevriend met Vondel en Descartes. Lofrede van Vondel De vorst der dichters schreef de vol gende lofrede op de pastoor, als onder schrift voor diens portret: De Hollandtsche Augustijn zagh met eene afgekeertheit. En onbenevelt oogh dees s oode weerelt aen Die hij met bloemen van godtvruchte godtgeleertheid Aen 't Sparen heeft b' eit, daer zijn voetstappen staen, En wijzen langs wat w men Gode moet genaecken Dees print verheelt u slechts de schaduwe des mans De kunst kon 't wezen der verheve deught niet raecken De ziel van Bloemert blinckt nu noch met schooner glans. Bij testament van 30 september 1659 heeft de pastoor „zijne nalatenschap ge steld onder administratie van zijne exe cuteur en rentmr?ster Cornelis van Cam- pen, met ampele macht ook van assumptie en surrogatie, en last om de zuivere reve- nuën zijns boedels aan Roomsch Katho lieke armen in brood te besteden en te doen uitdeelen door twee leden van dat kerkgenootschap, daartoe door Heeren Burgemeesteren dezer stad afzonderlijk te verkiezen en aan te stellen", zoals in een van de beschrijvingen staat. Aanvankelijk zou de brooduitdeling in het huis van de erflater in de Wijde Appelaarsteeg ge schieden. Dit huis werd van de hand ge daan en het huisje aan de Lange Veer straat werd in 1665 aangekocht. Ook turf bedeling In het begin was de uitdeling beschei den: ongeveer veertig armen konden ge regeld de gave komen halen. Na enkele schenkingen kwamen meer mensen voor de bedeling in aanmerking. Spoedig wa ren het er over de honderd. Er zouden echter mensen zijn geweest, die ook bij anderen om steun aanklopten. Wat tot moeilijkheden met het armen- en wees huis St. Jacob leidde. Op last van de Bur gemeesteren moest daarom van de schen kingen een stipte boel-houding worden bijgehouden. Na 1776 werd ook turf ge deeld. Geleidelijk namen de inkomsten af, waardoor het broodkantoor zijn liefdadig werk slechts op bescheiden schaal kon voortzetten. Een jaar geleden werden nog geldsbe dragen uitgereikt. Het huisje raakte in •^en steeds meer vervallen staat, waardoor het tenslotte werd gesloten. Nu wacht het op herstel. Om daarna op vrijdagavonden weer open te staan voor de behoeftigen, die hier over de „comptoir van Blommert" een gift krijgen toegestoken. Tenzij de liefdadige activiteit wordt gemoderni seerd. Dan zal het huisje alleen nog als een kostbare relikwie worden beschermd door de minnaars van het oude stede- schoon. Vrijdagmiddag hield de vereniging „Proefstation voor de Bloembollenteelt" in de voor dit doel veel te kleine Oud-Hol landse Zaal van De Witte Zwaan in Lisse een ledenvergadering Deze werd gepre sideerd door de waarnemend voorzitter, de heer R. C. Segers, die de overleden voorzitter en vice-voorzitter M. Veldhuy- zen van Zanten en Jac. Th. de Vroomen in zijn openingswoord herdacht. Professor dr. E. van Slogteren zal we gens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd afscheid nemen als directeur. De professor woonde deze vergadering bij. Ir. D. A. Kraayenga kreeg na de huis houdelijke punten het woord. Hij deelde mede, dat in Nederland proeven worden genomen om de invloed van hagen in de landerijen te onderzoeken. Er zijn enkele klimatologische voordelen aan verbonden. Speciaal door de remmende werking op de wind. In dc bloembollenteelt heeft men echter geen positieve conclusies kunnen trekken. In Kennemerland, waar de grond droger is. zullen die er ongetwijfeld wel zijn. De bloembollenkwekers in de Bloembol lenstreek stellen nogal eens vragen over de beregening van de gewassen. Ir. Kraay enga deelde mede, dat men nooit een gro tere opbrengst van beregening mag ver wachten. Men kan er alleen een lage op- brèngst mee voorkomen. Uit proeven op zavelgronden is gebleken, dat de berege ning niet gedurende het gehele groeisei zoen nodig is. De Westfriese kwekers ge bruiken de installatie alleen omstreeks eind mei en begin juni. Dat is voldoende. Een langere periode heeft geen effect. In „Rijnland" is de watervoorziening zo per fect geregeld, dat men daar geen regen installatie nodig heeft. Desnoods kan men het grondwaterpeil wat opvoeren door in filtratie. De heer G. Papendrecht, eveneens le raar aan de Tuinbouwschool in Lisse, sprak over het koelen van tulpenplant goed. Men heeft nu reeds zes jaar proe ven genomen om na te gaan of de bewe ringen van practici, dat alle bewaring bij hoge temperaturen van plantgoed funest is voor de broei, juist zijn. Vroeger, toen er nog geen schuurverwarming was, zou den de bollen gemakkelijker broeien. Uit de proeven is gebleken, dat met koele be waring zeker moet worden gerekend op een oogstreductie. Er kan een vroegere broei worden verwacht van een tot zeven dagen. De enige methode om een uitzon derlijke broei te krijgen blijkt men niet in handen te hebben. Dit is: een warm voorjaar en een koel najaar. Professor Van Slogteren wees op de rampzalige broei in 1956 toen het voorjaar koud en het najaar warm was. Het koude voorjaar heeft men reeds gehad en dus dienen de kwekers en exporteurs alles te doen om de nadelen van dit voorjaar weg te werken, door alle aandacht aan de schuurbehandeling van het leverbaar te besteden. Uit de discussies bleek, dat vermoede lijk wel enige animo bestaat voor het koe le systeem, maar dan alleen om bepaal de klanten terwille te zijn. De kwekers voelen er niet veel voor om tien tot der tig percent minder te oogsten. Voor het eerst zal in Noordholland be neden het Noordzeekanaal een z.g. panelen systeemwoning van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten gebouwd worden. Het bijzondere van dit systeem i.-. dat dit niet gericht is op het bouwen in grote com plexen. doch dat dit toegepast kan worden op één alleenstaande woning, in dit geval van een plattelands-type Bovendien kan deze bouw uitgevoerd worden door een aannemer uit de omgeving, die zal trachten deze woning in één dag onder de kap te krijgen. Bij vroegere experimenten is het moge lijk gebleken de woning in drie weken voor bewoning op te leveren. Een aanzienlijke versnelling van het bouwtempo dus die bovendien de kwaliteit van de woning ten goede komt. Het uiterlijk zal echter tradi tioneel zijn. hetgeen zeer belangrijk is. De bouw van deze systeemwoning heeft plaats op donderdag 19 juni, om drie uur Er is een nieuwe wending gekomen in de kwestie „Beeckesteyn", het oude buiten in Velsen, dat de dreiging van de slopers hamer nu al vele jaren boven zich ziet hangen: aan de raad van Velsen wordt door het college van B. en W. een voorstel gedaan tot aanvaarding van een krediet en een schenking tot 20.000 voor het op nieuw verrichten van een noodherstel. Dit bedrag zal voor een groot deel kunnen worden bestreden uit de bijdrage in de oorlogsschade van het buiten ad 13.140, die ten gunste van de gemeente Velsen in het Grootboek Wederopbouw staat bijge schreven. Voor het resterende bedrag van 6860 hebben de Hoogovens zich bereid verklaard, dit voor hun rekening te nemen. Slechts tien percent van de daartoe aan gezochte dames heeft vrijdag gevolg ge geven aan de uitnodiging van de plaatse lijke dienst der B.B. te Heemstede, aan wezig te willen zijn op de propagandabij- eenkomst, welke in de tuinzaal van het „Cafétaria-restaurant" aan de Binnen weg werd gehouden. Een bijeenkomst, ge organiseerd in het kader van de landelij ke actie van de stichting „Bevordering Bescherming Bevolking" onder het mot to: „Meer vrouwen in de B.B.". Als plaatselijk hoofd van deze dienst, bracht hoofd-inspecteur A. Berentsen zijn teleurstelling over deze geringe opkomst aan het begin van de avond onder woor den, waarna hij de bedoeling van deze bijeenkomst even in het kort uiteenzette. Spreker stelde hierbij nadrukkelijk vast, dat de B.B. allerminst uitsluitend is be doeld als een apparaat voor oorlogstijd, maar dat'een goed georganiseerde hulp verlening ook bij natuurrampen van on schatbare betekenis zal blijken. Dit werd immers reeds bewezen tijdens de waters nood in 1953. De eigenlijke propagandatoespraak werd hierna gehouden door het kringhoofd van de B.B.; de heer J. van der Plas uit Hoofd dorp, die begon met een uiteenzetting te geven van de organisatie. Hieruit bleek dat Nederland is verdeeld in honderdtwaalf gebieden, waarvoor de leiding gaarne tweehonderdvijftigduizend mannen en vrouwen zou willen aantrekken. Hiervan zi.'n reeds honderd vijfenzestigduizend plaatsen ingenomen, waarvan éénvijfde deel uit vrouwen bestaat. Spreker was ervan overtuigd, dat in een dergelijke or ganisatie de vrouw onmogelijk kan wor den gemist, omdat haar hierin wordt ge leerd hoe zij haar taak als waakster over gezin en huisraad ook in tijden van oorlog en rampen het best zal kunnen uitoefe nen. Het elementaire beginsel van zelfbe scherming is immers het zelfdoen; bij voorbeeld tijdens een bombardement met brandbommen, die minder gevaarlijk zijn wanneer men weet, hoe deze op betrekke lijk eenvoudige wijze onschadelijk kunnen worden gemaakt. Daarnaast is de vrouw .bij uitstek ge schikt gebleken voor de verbindings- en sociale diensten en in sommige plaatsen hanteren zij zelfs de brandslang met de zelfde bekwaamheid als de mannelijke B.B.-er. Vervolgens gaf spreker een uiteenzetting van de wijze van opleiden, die wordt ge volgd door oefeningen met de B.B.-ploe gen. Daarnaast is haar sociale positie wet telijk geregeld, worden de onkosten ver goed, presentiegelden uitgekeerd en kle ding verstrekt. Ook de heer Van der Plas vestigde er de nadruk op, welk een kost baar bezit een dergelijke organisatie bij natuurrampen kan zijn en in gevallen, waar op grote schaal hulp moet worden geboden. Spreker besloot dan ook met de wens, dat de B.B. als orgaan van buren hulp, naastenliefde en burgerzin ook in Heemstede spoedig de vereiste sterkte mag hebben bereikt. Na een korte pauze volgde de vertoning van enige films, begonnen met een inte ressante documentaire over Noorwegen: „Het moderne.land der Vikings". De bei de andere films illustreerden het reeds eer der gesprokene: „Vrouwen in de B.B." behandelde de diverse taken, welke de vrouw in deze organisatie wachten en „De cantine rijdt" herinnerde aan de bombar dementen op Londen tijdens de laatste we reldoorlog. Het waren beklemmende beel den over de oorlogsverschrikkingen, maar daarnaast toonden zij aan, hoe beduidend goed georganiseerde en helfhaftige dames de gevolgen hiervan kunnen elimineren. Films, die in dit milieu uiteraard met de grootste belangstelling werden gadegesla gen. Op vijf plaatsen in Haarlem hebben de volleyballers gisteren demonstratiewed strijden gespeeld, die begunstigd door het goede weer. op een vrij behoorlijk peil stonden. Aan de Pladellastraat klopte de damesreserveploeg van Die Raeckse HVS met 4-0 en versloeg hierna Die Raeckse de ClOS-club met 3-1. De Eclecta-dames bleven aan de Ohm straat Vesmia met 2-1 de baas. maar de Eclecta-heren verloren met 3-0 van de HVS-reserves. Op het parkeerterrein aan de Planeten- laan bleek hoofdklasser Die Raeckse ster ker dan overgangsklasser MHBS (3-0) en wees Rapiditas (heren) Die Raeckse 2 met 4-1 terug Op Zaanenoord won het damesteam van De Blinkert met 3-0 van Onze Gezellen en klopte OVRA De Blinkert met 3-1. Aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat versloeg HBS het damesteam van AVC met 2-1 en deelden HBC en Santpoort de pun ten (2-2) De handbalwedstrijd tussen Hellas en Niloc, die aan de Kleverlaan gespeeld zou worden, ging niet door. De heer J. Th. B Hugenholtz, directeur van het circuit te Zandvoort, is door de VARA uitgenodigd, voor de microfoon in de rubriek: „Op de keper beschouwd" deel te nemen aan een radio-praatje over het onderwerp: „Het voor of tegen van auto races." Behalve de heer Hugenholtz. die de uitnodiging aanvaardde, zullen aan de ze uitzending medewerken de heer P. J. Nortier, de inspecteur van het verkeers wezen in Rotterdam de heer K. J Mül- ler en de heer K. Peereboom. De leiding berust bij de heer Jaap Buys. De uitzen ding vindt plaats op zondag 22 juni van 19 tot 19.30 uur. Advertentie DE EERSTE CÖÖR. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGua ZIJLWEG 63 - TELEFOON, 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9