ADO versloeg Haarlems elftal na 2-0 achterstand met 3-4 Steenlegging Herv. kerk in Aerdenhout Haarlemse Reddingsbrigade nam afscheid van voorzitter Schmidt Haarlems Dagblad A anmeldingsfo rmulier 5 HAARLEMSE SPORTWEEK BESLOTEN Wie rookt heeft gelijk Burgerlijke Stand van Haarlem Herdenking Arv Scheffer in Dordrecht Twee zangspelletjes door de leerlingenschare van Annie Bonarius Topdag aan Bloemendaalse strand Enkele kraanvogels in Heemstede geboren Blommaert winnaar van klassementswedstrijd SUCCES 20 et. Uitslagen van de schoolhonkbalcompetitie Successen voor Haarlemse meisjes bij atletiekwed strijden Sinds 1 januari 395 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED VEROORZAAK GEEN OPSTOPPINGEN JV1A A IN D A G 16 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het iets kleinere De vooruitzichten van het Haarlemse elftal dat zaterdagavond in het sluitings programma van de Sportweek tegen de eredivisieclub ADO in het strijdperk trad, waren na een half uur voetballen bepaald gunstig. Een twee-nul voorsprong door doelpunten van de RCH'er Mul bleek ech ter niet voldoende om de overwinning vei lig te stellen. De Hagenaars verhoogden het tempo en toen bleek de Haarlemse ploeg tegen het soms geraffineerde aan- valsspel van ADO niet opgewassen. Van twee-nul werd het twee-vier en uiteinde lijk verloren de Haarlemmers met drie- vier. Er waren 3500 toeschouwers. Deze voetbalwedstrijd voi-mde een waardig besluit van de Sportweek. Wel ontbrak aan de strijd het enthousiasme, Advertentie Wie heeft gelijk? Ook met filter verkrijgbaar. 95 cent. BEVALLEN van een zoon: 13 juni M. Verweij-De Lange, F. M. Bakker-Goossens, C. M. Prinsen-Kloppenburg; 14 juni C. P. van Zijtveld-Koek. BEVALLEN van een dochter: 13 juni K. Kocleveld-Schouten. ONDERTROUWD: 14 juni B. J. van der Vossen-Siepkes, T. E. J. Schippers en W. J. Vermeeren. GEHUWD: 14 juni J. van Maas en A. M. C. Anten, B. Clasie en J. M. Young, M. L. Chr. de Vries en J. M. H. Castens, J. W Roels en G J. Boerboor, G. J. van Weert en N. Horree. OVERLEDEN: 12 juni J. G. Koppert, 49 j., Kamperlaan, W. N. Evers, 71 j., Barba- rossastraat, H. G. Vandenberghe, 74 j.. Hogestraat; 13 juni C. Gaalteer, 64 j., Ha- üepaterslaan; G. Baarse, 67 j., Kamper laan; L. H. A. M. Roozen-Eberson, 76 j., Rollandspad, A. M. van der Made-Hoog kamer, 88 j., Leidsevaart. maar de spelers van beide elftallen kon den zich uitleven in hun spel zonder de druk waaronder soms slopende competi tie-wedstrijden worden gespeeld. Vooral het Haarlemse elftal, bestaande uit vier spelers van RCH ui vier van Haarlem, aangevuld met drie EDO-ers begon zeer hoopvol en ontwikkelde een aardig spel letje waartegen het wat trage spel van de ADO-ploeg minder gunstig afstak. De Haagse defensie kreeg het dan ook in de beginperiode zwaar te verduren en reeds na tien minuten profiteerde Mul van een opening in de Haagse defensie. Van gro- afstand joeg hij de bal hard in de Haagse touwen (één-nul). ADO zag het gevaar nog niet in, maar de gevaarlijke Haarlem se aanvallen, waaraan Biesbrouck vooral steun verleende, eisten de grootste aan dacht op van spil Jans en zijn mede-ver dedigers en toen het na zevenentwintig minuten na een goede combinatie twee nul werd voor Haarlem, dank zij een goed schot van Mul, begon het er waarlijk som ber voor ADO uit te zien. Maar onder aanvoering van de altijd nog knap spelende Ciavan verhoogde de Haagse ploeg hierna het tempo, dat op den duur de Haarlemmers noodlottig zou wor den. De Haagse voorhoede kwam tot knap pe combinaties mét goed individueel spel van Schuurman en Rijnvis terwijl ADO's rechtervleugel Vréken-den Engelse de RCH'er Van der Brink herhaaldelijk te vlug af was. Drie minuten voor rust sloeg de eerste treffer in. Rijnvis passeerde doelman Snijders en na de pauze zette ADO het offensief onverdroten voort. Ze ven minuten was er in de tweede helft ge speeld toen Vreken de stand in evenwicht bracht en de betere conditie en grotere technische kwaliteiten van de Hagenaars begonnen vruchten af te werpen. Haar lems achterhoede, waarin Van der Brink een zwak punt vormde, kon de lawine van Haagse aanvallen niet meer stuiten en vooral Rijnvis vormde een voortdurende bedreiging voor Snijders c.s. Negen minuten na de gelijkmaker gaf de handige Haagse linksbuiten ADO een drie-twee voorsprong en vijf minuten la ter bracht Rynvis ADO praktisch in vei lige haven (2-4). De Haarlemse ploeg kwam hierna, om dat de Hagenaars het tempo wat lieten zakken, weer wat meer in de aanval. Kruyer schoot eenmaal hard tegen de lat. Groeneveld schoot fraai in maar doel man Kok redde niet minder fraai, maar tenslotte zag Mul kans zijn derde doelpunt in deze aardige wedstrijd te scoren toen hij een prachtige Haarlemse aanval met zijn hoofd afrondde (drie-vier). Maar ver der konden de Haarlemse vertegenwoor digers het niet brengen. Tijdens de sluitingsavond van de Sport week zagen wij twee maal gymnastiek, namelijk als openingsnummer en tijdens de pauze van de voetbalwedstrijd, maar het waren wel twee geheel verschillende nummers. Achter het trommel- en tamboerskoi-ps van „Concordia" marcheerden vele hon derden jeugdleden van Haarlemse gym nastiekverenigingen in de leeftijd van 57 jaar het terrein op om zich verenigings- en groepsgewijs over het gehele terrein te verspreiden en zich te scharen rondom hun club vlaggen. Vervolgens luisterden zij naar een van de hoofdleidsters, die een variatie van het bekende jeugdgedicht „A, is een aapje" voordroeg, waarop de kinderen bij iedere letter een bepaalde houding Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van De jexigdige gymnasten tijdens het sluitingsfeest van de dertiende Haar lemse Sportweek. moesten aannemen of een bepaalde be weging moesten doen met als slot een algehele rush van alle kinderen en vaan deldragers (-sters) naar één der hoeken van het terrein. Dit was een alleraardigst en zeer geslaagd nummer. Niet minder geslaagd was het optreden van keurtroepen uit de Christelijke en Katholieke en de Kennemer turnkringen en uit de Culturele Sportbond, die toestel- turnen en springen in vele variaties lieten zien, zoals evenwichtsbalk, gewone brug en brug met ongelijke leggers door dames en hoogbrug door heren, paard- en kast- springen door grote groepen dames en lange mat door heren, terwijl twee groe nen dames van de Culturele sportbond twee zeer goede ritmische oefeningen demonstreerden. Een der leden van het college van B. en W. van Dordrecht, de heer H. de Munter, heeft vanmorgen namens het gemeente bestuur een krans aan de voet van het standbeeld van de schilder Ary Scheffër gelegd. Het feit, dat deze honderd jaar geleden overleed, wordt in Dordrecht her dacht met een uitgebreide tentoonstelling van zijn werken. De heer De Munter hield een korte toespraak, waarin hij ondermeer zei, dat een facet van het werk van Ary Scheffer mede bepaald was door ziin geboortestad Dordrecht. I-Iet is opvallend hoe onze Nederlandse componistes zich hebben beijverd om voor de jeugd goede kinderliederen, cantates en zangspelletjes te schrijven. Kunstenaressen als Catharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek zijn daardoor zelfs tot natio nale figuren geworden met wier namen zo niet meer de gehele, dan toch wel een zeer groot deel van de schooljeugd nog ver trouwd is. Een vakgenote van deze beiden, de componiste Geertruida van Vlade- racken, liet haar fantasie vrij spel bij het componeren van verscheidene zangspel letjes, waarvan de muziek zich belangrijk verheft boven die, waarmee de operette- beoefenende jeugd vaak wordt bezig ge houden. De Haarlemse muziekpedagoge Annie Bonarius had op twee van die zang spelletjes haar keuze laten vallen voor de matinee, die zij zondag met haar zang leerlingen in de Stadsschouwburg gegeven heeft ten bate van de Nederlandse Stich ting voor het Gebrekkige Kind. Het eerste „De sneeuwmannetjes" was een aardig spel, dat vooral bij de jong- sten der leerlingen en de kinderen in de zaal in de smaak gevallen zal zijn, niet al leen om de sfeer, maar ook om de vlotte ontwikkeling. Het tweede ..De Konings keuze" is veel statischer van aard en ook minder spannend. Hier is het zwaartepunt meer in de zang komen te liggen en daar van heeft Annie Bonarius als zanglerares begrijpelijkerwijze een dankbaar gebruik gemaakt. En met succes! Want het zingen van alle boswezentjes, zowel planten als dieren, die ieder voor zich naar de ko ningszetel kwamen dingen klonk bijzonder verzorgd en vaak zelfs heel mooi door met verrassende resonantie geplaatste tonen. „De Koningskeuze" was inderdaad meer geschikt, voor de groteren, maar de klein ties konden op hun beurt volon genieten van de avonturen van Stoutertie met de sneeuwmannetjes. En zo kon iedereen bij deze geslaagd, door het prachtige zomer- weer te slecht bezochte matinee, toch ruim schoots tevreden gesteld werden. F. Zwaanswijk Het is zondag in Bloemendaal aan Zee weer bijzonder druk geweest. Men kan zelfs wel weer van een toodag spreken. Het grote parkeerterrein aan het einde van de Zee weg was zo eivol, dat veel auto's in de berm tot "ver op de Zeeweg moesten parkeren. Ook langs de boulevard naar Zandvoort was zulks het geval. De Bloemendaalse politie wist de enorme drukte van het gemotori seerd verkeer, die 's morgens om omstreeks acht uur al begon en 's avonds om zeven uur was beëindigd, echter goed te verwerken. Aan het Bloemendaalse strand raakten 57 kinderen hun respectieve ouders kwijt. De kampeerterreinen in de Kennemerdui- nen ..De Lakens" en „Liguster" waren prop. vol met kampeerders: ook het caravankamp in Bloemendaal aan Zee had over klandizie geenszins te klagen. De café's hadden moei te alle dorstige kelen te verzorgen. De be tonweg naar het theehuis „Parnassia" was op een ogenblik totaal versperd door het reusachtige aantal parkerende auto's Zater dagmiddag om vijf uur en zondagmiddag om twaalf uur deden zich in de Kennemer- duinen een tweetal duinbrandjes voor, die echter met de nevclspuit van Overveen spoedig waren geblust. Unieke gebeurtenis Nadat verleden jaar een broedsel van kraanvogels was mislukt, zijn thans in de Heemsteedse hertenbaan enige kraanvo gels geboren; een gebeurtenis, waarop men hier niet weinig trots is, omdat iets dergelijks zich voordien wellicht nog nim mer in Europa heeft voorgedaan. Deze Afrikaanse vogels kunnen in ons wereld deel uitstekend in leven worden gehouden en zijn een sieraad voor elk dierenpark. De gezondheid van de jonge vogels laat weinig te wensen over. Men heeft dus alle reden om aan te nemen, dat de kraanvo gels als een blijvende aanwinst kunnen worden beschouwd. Thans verkeert men alleen nog in span ning over de afloop van de te /erwachten blijde gebeurtenis in het papegaaienver- blijf. Hier worden namelijk momenteel drie eieren uitgebroed, maar omdat deze vogels weinig zorgvuldigheid met hun eie ren betrachten, is het nog lang niet zeker dat zij het voorbeeld van de kraanvogels zullen volgen. Het uitkomen van pape- gaaieëieren in Nederland is geen zeld zaamheid; verleden jaar werden in de Heemsteedse volière in het wandelbos „Groenendaal" nog enige papegaaien ge boren. Een klasscmentswedstryd, die zondag als onderdeel van de zomercompetitie door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehou den, is bij de A-en B-klassers op fraaie wijze gewonnen door Wil Blommaert. Met een volle ronde voorsprong op zyn con currenten besliste hij deze wedstryd in zijn voordeel. Al meteen na de eerste van de acht klassementsprints, waarin hij tweede werd, ging Bloemmaert in he offensief en dat leverde hem tenslotte een ronde voor sprong op. Aanvankelijk heeft vooral Aad Straver nog verschillende pogingen ge daan om de dreigende nederlaag te ontlo pen, doch ook hij moest uiteindelijk voor Bloemmaert zwichten. De uitslag luidde: 1. W. Blommaert 38 pnt:.; 2. Straver 28 pnt. op 1 ronde; 3. C. van Steyn 21 pnt.; 4 Otte 13 pnt.; 5. J. de Jong 8 pnt.; 6. A. van Dijk 8 pnt. Bij de C-klassers, die een wedstrijd met vijf klassementen reden, zegevierde Fennis. Hij behaalde 19 pnt. De verdere uitslag luidt: 2. Hendriks 18 pnt.; 3. Nijssen 17 pnt.; 4. Peters 13 pnt.; 5. Bouma 7 pnt.; 6. Van der Horst 7 pnt.: 7. M. van Steyn 0 pnt.; 8. Heersma 0 pnt. Bijna driehonderd belangstellenden, on der wie vele lidmaten van de Hervormde gemeente te Aerdenhout, waren bijeen bij de steenlegging voor de Nederlands Her vormde kerk aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout. Zij hadden op de geïmprovi seerde platforms plaatsgenomen, nabij de plaats waar de ingang van de kerk zal ko men en waar op deze middag door niet minder dan tachtig kinderen, daarin voor- A rl >w* rf f»ii i ',o te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen formaat waarborgt ook voor deze prijs het excellente v Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek,! Tijdens een feestavond die zaterdag in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem werd gehouden heeft de heer Joh. M. Schmidt zijn functie van voorzitter van de Haarlemse Reddings brigade officieel neergelegd. Hem werd hulde gebracht voor hetgeen hij in de af gelopen 45 jaar in het belang van de H.R.B. heeft gedaan. Toen in de maand juni 1913, na een ver drinkingsongeval in de Leidsevaart in Haarlem, stemmen opgingen om te ko men tot oprichting van een brigade tot het redden van drenkelingen, behoorde de heer Schmidt tot één der initiatiefnemers Op 26 juni 1913 werd de oprichtingsverga dering gehouden. Gedurende deze afgelo pen 45 jaar heeft de heer Schmidt een be langrijk aandeel in het Brigadewerk ge had. Na eerst een groot aantal jaren be stuurslid te zijn geweest, werd de heer Schmidt bij het tienjarig bestaan als er kenning van zijn verdienste jegens de Brigade tot ere-lid benoemd. In het jaar 1930 werd hij als opvolger van de heer A. J. Meyerink tot voorzitter van de H.R.B. gekozen welke functie hij tot heden heeft vervuld. Door verschillende sprekers werd zater dag het woord gevoerd tot de scheidende voorzitter, waarbij ook mevrouw C. E. Schmidt-Müsler in de huldiging werd be trokken en daarbij mocht de heer Schmidt verschillende geschenken in ontvangst ne men voor uitbreiding van de accommoda tie van zijn zeilboot. Namens dc Koninklij ke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen kwam de heer P. v. d. Mije. als vice-voorzitter, met mej. A. Claus, de secretaresse, de Brigade gelukwensen met het 45-jarig bestaan waarbij de heer Van der Mije tevens de gevoelens vertolk te van het Bondsbestuur jegens de heer Schmidt en daarbij naar voren bracht op welke voortreffelijke wijze de heer Schmidt het zwemmend redden in ons land heeft gepropageerd. De heer J. L. Kattestaart, voorzitter van het district Noordwest van de K.N.B.R.D., bracht in herinnering, dat de H.R.B. een van de vijf brigades was, die overgingen tot oprichting van de K.N.B.R.D. Voorts bracht hij dank voor de vele steun, die het district van de Bri gade had ontvangen. Dokter D. Heymans kwam in een drieledige functie de Briga de en haar scheidende voorzitter compli menteren en wel als ere-voorzitter van de H.R.B., als voorzitter van de Haarlemse ongevallendienst en als directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst in Haarlem. Spreker bracht in herinnering de tijd welke hij gedurende 20 jaar als viee-voorzitter van de H.R.B op een prettige wijze had mogen samen werken met de heer Schmidt in het be stuur van de H.R.B. Voorts uitte dokter Heymans woorden van dank namens de Haarlemse burgerij. Als laatste spreker voerde dokter P. Roor- da, vice-voorzitter van de H.R.B. het woord namens de leden en hij bood daar bij een geschenk in enveloppe aan. Op zijn eigen wijze bracht de heer Schmidt alle sprekers dank en hij droeg vervolgens het voorzitterschap over aan de heer F. Lod der waarbij de heer Schmidt nog als toe ziend voogd zitting in het brigadebestuur zal houden. Verder werd ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan en ais erkenning van het veie belangrijke werk in het onlang der Brigade verricht de heer R. J. Rohlfs tot lid van verdienste benoemd. Voor haai 40-jarig lidmaatschap werd mevrouw S. C. Dijkstra-van Baren een herinnering aan geboden evenals A. C. Kolk-Houben ter gelegenheid van haar 25-jarig lidmaat schap. Ook mevrouw Oudshoorn-Van Buul en mej. A. E. J. Bosse, secretaresse, werd een geschenk aangeboden voor het vele werk dat zij in het belang van de Brigade hadden verricht. Voor en na de huldiging heeft het gezelschap „Adamson" getracht met het ten tonele voeren van een revue „Ahoy-passagieren" de feeststemming te verhogen. Of men daarin ten volle ge slaagd is durven we niet te beweren. Een gezellig samenzijn besloot de bijeenkomst. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken en Volks huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dinsdagavond geen spreekuur houden. De schoolhonkbalcompetitie nadert het einde. Deze week worden op het Van der Aartsportpark de halve finales van de A- afdeling gespeeld. De uitslagen luiden: A-afdeling: L. de Colignyschool 1— Coornhertlyceum 09, L. de Colignyschool 2—HBS a 0—13, Klaas de Vriesschool— Lorentzlvceum 2 7—1. B- afdeling: LorentzlyceumL. do Co lignyschool 115, HBS b ISt. Canisius- school 131. Het programma voor deze week luidt: A-afdeling (woensdag): Lorentz Lyceum —Coornhertlyceum, HBS aKlaas de Vriesschool. B-afdeling (woensdag): HBS b IKlaas de Vriesschool, HBS b2L. de Coligny school. Op de jeugdcompetitiewedstrijd atletiek, welke door DEM (Beverwijk) werd geor ganiseerd, kwamen de meisjes van Atmo- des en Gita zondag goed voor de dag. De 60 m. werd gewonnen door het At- modesmeisje J. v. buffelen in 8.7 sec., ter wijl M. Pijl en L. Plugboer, Atmodes, in 10,7 op de 80 m. B beslag legden op de 2e en 3e plaats. O. Berkhoff, Atmodes, werd lste op de 100 m. A in de keurige tijd van 13,3 sec. Magda Kools en M. Wijkhuizen. Atmodes. brachten het in de serie tevens tot 13,2 en 13,3 sec. S. de Jong van Gita kwam bij de C- meisjes tot een keurige 4,41 m. vei", terwijl bij de B-meisjes L. Plugboer en M. Pijl met respectievelijk 4,63 en 4,62 m. 3de en 4de werden op het verspringen B. C. Fictoor van Gita kwam bij de B- meisjes tot 1,34 hoog en bracht het tot de 2e plaats, terwijl O. Berkhoff bij de A- meisjes tot dezelfde hoogte kwam en op de 3e plaats beslag legde. Op de 4 x 100 m. A en 4 x 60 m. C werd Atmodes respectievelijk 2de en 3de in 55.2 en 34.7 sec., welke ploegen bestonden uit M. Wijkhuizen, M. Schippers, M. Kools. C. Berkhoff en J. Zwanenburg, I. v. Abs, M v. Noord, J. v. Duffelen. gegaan door ds. J. E. Drost, een steen werd gemetseld. Dat juist kinderen hun aandeel leverden in de opbouw van de ingang van de kerk, was een symbool, dat deze kerk, waarvan thans alleen nog maar het geraamte en de muren van de bijgebouwen zichtbaar wa ren, in de toekomst een gezinskerk zal zijn. Ds. Drost sprak een welkomstwoord, waarin hij ondermeer zeide, dat eindelijk op deze stralende middag het ogenblik was .aangebroken, waar zo lang naar uit was gezien. De vorige zomer werd met de bouw een begin gemaakt en toen werd door een der metselaars de eerste steen gelegd. De opzet van deze middag is ook met veel mensen te metselen aan de nieuwe kerk. In het bijzonder heette ds. Drost de presi dent-kerkvoogd, mr. F. J. D. Theysse, de architect B.N.A., K. L. Sijmons, de aanne mer De Wit en de bouwlieden welkom. Op nieuw zal het een vreugdevolle dag zijn, aldus de predikant, als de volgende week het dak van de kerk gemaakt wordt en de vlag gehesen zal worden. Speciaal de kin deren zijn gevraagd er hun steen te met selen, omdat in deze gezinskerk jong en oud straks een plaats zullen vinden en in de toekomst zal dit de kerk van de jeugd zijn. Daarna was het woord aan de kinderen, die onder het zingen van een gedicht, door ds Jan Wit uit Nijmegen gemaakt, in groepjes van twintig de ingang van de kerk naderden om hun steen te metselen. Twee jonge lidmaten, een meisje en een jongen, declameerden het „Gedicht bij het metselen van stenen" eveneens van Jan Wit. Ds Drost metselde de eerste steen en daarna volgden de kinderen twee aan twee zijn voorbeeld. Na afloop daarvan prees ds Drost het metselwerk van de „metselaars" en sprak hij over een gedeelte uit de eer ste brief van Petrus hoofdstuk 2:4 en 5a aan: „En komt tot hem, de levende steen, door de mensen wel verworpen, maar bij God uitverkoren en kostbaar, en laat u ook zelf als levende stenen gebruiken voor de bouw van een geestelijk huis". Met een aanhaling uit het gelegenheids gedicht van ds. Jan Wit: „Maar niet met steen en kalk alleen is 't grote werk ge daan. 't Zal om onszelve gaan" en dankge bed besloot ds Drost deze feestelijke bij eenkomst. In de afgelopen week zijn in Haarlem vijftien verkeersongevallen gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroor zaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dal in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde, gestegen tot driehon derdvijfennegentigDaarbij ivaren zeven dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, houdt dinsdagmiddag geen spreekuur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9