Grote vliegsnelheden; weinig controle; botsingen boven V.S. Vrijheid der straaljagers sterk ingeperkt DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Luchtruim niet ruim genoeg West-Berlijn wenst gesprek met Oostberlijnse leiders Eenheid in de stad zon hersteld moeten worden Kroesjtsjev maant tot spoed met topconferentie Oost-Duits!and zou dollars willen voor gevangenen Kinderliedjesprijsvraag van de AVRO Haarlems jeugdteam weer in bezit van Zilveren Bal Nederlandse zwemploeg boekte succes in Dusseldorp Renners van De Kampioen boekten successen Ernstig verkeersongeval op de Delftlaan Verkeersexamenc in Bloemendaal Sport in Haarlem-Oost Schietwedstrijden voor reservepolitie Brandweer Haarlem Drie doodstraffen geëist wegens aanslag op Sukarno ZOEKT U 'N DRUKKER Scheepvaart DINSDAG 17 JUNI 195b HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft het Congres gevraagd zijn voorstel om een nieuwe fe derale luchtvaartorganisatie in het leven te roepen zo snel mogelijk te aanvaarden. De nieuwe organisatie is bedoeld om het luchtverkeer boven de Verenigde Staten veiliger te maken. De president zei in een boodschap dat hij aanvankelijk begin vol gend jaar een dergelijk voorstel had wil len indienen. Een botsing tussen twee vliegtuigen boven Maryland heeft hem echter tot spoed doen besluiten. In 1956 en 1957 zijn er boven de Verenigde Staten 32 botsingen tussen vliegtuigen voor gekomen en in 1957 alleen zijn er 971 rap porten binnen gekomen, dat er „bijna" een botsing was geweest. Toen boven de Grand Canyon twee grote verkeersvliegtuigen elkaar raakten en neerstortten kwamen de gemoederen in beroering en toen onlangs in de buurt van Washington DC een ver keersvliegtuig in de lucht geramd werd door een militaire straaljager, werden in het Congres en de pers de verontwaardi ging en de onrust zo sterk, dat de presi dent persoonlijk in de zaak betrokken werd. Een verklaring van het Witte Huis en vrijwillig aanvaarde restricties voor militaire vliegtuigen, stelden het publiek enigszins gerust. Deskundigen op lucht vaartgebied zijn evenwel van oordeel, dat er nog heel wat werk verricht moet wor den voordat burgers en militairen behoor lijk veilig kunnen vliegen. Het klinkt vreemd, maar op het ogen blik vliegt men bij slecht weer soms vei liger dan wanneer het zicht goed is. Bij goed weer wordt er namelijk gevlogen onder de „visual flight rules". De piloot is dan niet strikt aan instructies gebon den. Hij moet alleen goed uitkijken, ten einde botsingen te vermijden. Deze rege ling geldt voor vliegtuigen, die 414 kilo meter zicht naar voren hebben. Boven dien moet het toestel in staat zijn drie honderd meter onder en boven de wolken te blijven. De wolken ter weerszijden mogen niet dichter bij zijn dan zeshonderd meter. Wie enigszins een begrip heeft van de huidige snelheden moet de zo juist ge noemde regeling wel „ouderwets" achten. De snelheden, die sommige vliegtuigen thans bereiken, zijn zo hoog, dat men bovenop een ander toestel zit voor men het beseft. Bij het ongeluk in de buurt van Washington was dat letterlijk het geval. Wonder boven wonder is de piloot van het militaire vliegtuig er levend af geko men en hij heeft vprslag kunnen uitbren gen van de botsing,'waarbij 13 mensen het leven verloren (alle twaalf in het verkeers vliegtuig, alsmede de tweede man in de straaljager). De piloot van de straatjager herinnert zich niet het andere toestel te hebben ge zien. Hij zag zich ineens omgeven door vuur en dacht, dat een ontploffing had plaats gehad. Enkele ogenblikken latei- werd hij zich ervan bewust, dat hij met brandwonden aan handen en gezicht onder een parachute in de lucht hing en langzaam op weg was naar de aarde. Bij slecht zicht gelden strikter regels. Dan moet ieder toestel „op zijn instru menten" vliegen. Dan moet de piloot, voor hij opstijgt, een nauwkeurig vluchtplan overleggen. Hij krijgt dan instructie te vliegen op een bepaalde hoogte en men zorgt ervoor '"at er ongeveer 90 km. blijft tussen hem en zijn voorganger of volger op dezelfde route. Een omvangrijk systeem van radio's telexmachines en radar moet bij slecht weer ongelukken voorkomen. Het komt voor, dat men technisch de con trole niet meer aan kan. Dat veroorzaakt vertragingen en soms worden zelfs alle vluchten afgelast. Het doel waar men thans naar streeft, is de vliegtuigen ook bij goed weer on der de strikte controle te brengen, die thans bij slecht weer geldt en verder voor al ook om de militairen rigoreus te doen gehoorzamen aan de algemene regels. En het heeft thans reeds het publiek gerust gesteld, dat militaire straalvliegtui gen, wanneer zij benéden de 6000 meter in een baan komen van de verkeerslucht- vaart, zich geheel onder de controle zul- !?n stellen van de burgerluchtvaart-auto- riteiten. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse departement van burgerluchtvaart al zijn 92 vliegtuigen voor 4000 gulden -er stuk laten voorzien van een brede and van oranje verf, die fluorescerend t Deze banden krijgen een zwarte rand. ")e bedoeling van die kostbare maatregel (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft zijn Oostberlijnse ambtge noot Ebert voorgesteld op 30 juni te spre ken over de eenheid van de verdeelde stad. Als voorwaarde vraagt Brandt ant woord op een aantal vragen. Brandt ver zoekt Ebert zijn best te doen voor het ver krijgen van amnestie voor de veroordeel de deelnemers aan de opstand van 17 juni 1953. Hij vraagt voorts: mogelijkheid van bezoek door Westberlijners aan hun fa milieleden in Oost-Berlijn. Reismogelijk heden voor Oostduitsers naar West-Duits- land, beëindiging van de Oostduitse druk ip het scheepvaartverkeer met het Wes ten, mogelijkheid voor Westberlijnse be zitters van volkstuintjes in Oost-Berlijn bun tuinen weer te bewerken (hetgeen in 1952 werd verboden), ongehinderde in- mer van kranten, herstel van het telefoon- "am- en busverkeer tussen Oost- en West- '"''in D- r"-naat (regering) van West-Berlijn 'rl tot een gesprek met het gemeen- 'bestuur van Oost-Berlijn, indien Ebert m enige van deze vragen een positief ant woord geeft. (AFP-Reuter) Dit is de eerste keer ;>nds de deling van Berlijn, dat een ver tegenwoordiger van West-Berlijn bespre ngen met Oostberlijnse leiders voor telt. is de toestellen beter zichtbaar te maken en daardoor botsingen in de lucht te voor komen. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, die in totaal een vloot van 1800 toe stellen bezitten, hebben belangstelling ge toond voor het experiment van de „Cival Aeronautics Administration", maar willen de resultaten ervan afwachten voor zij be sluiten ook hun toestellen een opvallende beschildering te geven. ST. LOUIS (UPI). Boven Staunton in Illinois is maandag een DC-7 van Ame rican Airlines bijna in botsing gekomen met een, niet geïdentificeerd, militair transportvliegtuig van het type C-47. Een snelle duikmavoeuvre van de piloot voor kwam een ramp. De DC-7 had 48 passa- gers en 5 bemanningsleden aan boord. Het toestel vloog op de voorgeschreven hoogte. Plotseling verscheen ter linker zijde een militair vliegtuig, dat de plicht had gehad, de ander te ontwijken. Voor de passagiers was het een be nauwd, en rumoerig, ogenblik toen het toe stel scherp omlaag dook. Enige passagiers werden uit hun stoelen geworpen. WASHINGTON (UPI) Het ministerie van de Luchvaart te Washington heeft de beschuldiging van een piloot van de Uni ted Air Lines, als zou een B-47 straalbom- menwerper met opzet zijn verkeersvlieg tuig donderdag boven Kansas hebben ge hinderd van de hand gewezen. De piloot van de B-47 vloog overeenkomstig alle vliegbepalingen, aldus de verklaring van het ministerie. MOSKOU (UPI) Het Russische pers bureau Tass heeft de tekst gepubliceerd van de jongste brief, van minister-presi dent Kroesjtsjev aan president Eisenhower. In deze brief betoogt Kroesjtsjev, dat de voorbereiding van de topconferentie on nodig lang duurt en tot op zekere hoogte verder van het doel af dwaalt. Het wordt tijd, aldus Kroesjtsjev, definitief vast te stellen of alle partijen de topconferentie wel wensen. De brief bevat een scherpe verwerping van de westelijke opvattingen over veilig heid, die er volgens Kroesjtsjev op neer komen dat men geheel Duitsland in het westelijk bondgenootschap wil betrekken en daar dan „garanties" tegenover wil stellen. Rusland heeft, aldus Kroesjtjsjev geen garanties nodig. Het is een sterk land dat zijn eigen belangen kan beschermen. Wel betoogt Kroesjtsjev dat een non-agres siepact tussen NAVO en pact van War schau rijp voor verwezenlijking is. Tass bericht, dat de brieven aan Groot- Brittannië en Frankrijk dezelfde strekking hebben. MOSKOU (UPI) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft gisteren de ambassadeurs van de „grote drie" ieder afzonderlijk ontvangen, volgens Tass werd gesproken over kwesties met betrekking tot „de conferentie van rege ringshoofden". WASHINGTON (UPI) Als gevolg van een dreigement van Gromyko, tegenover de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, dat Rusland alle stukken over de tot dusver gevoerde onderhandelingen over de topconferentie zou publiceren, heeft Washington drie diplomatieke docu menten vrijgegeven. De stukken geven slechts een meer gedetailleerd overzicht van reeds bekende zaken. Amerikaanse functionarissen bestempel den het dreigement van Gromyko als een ernstige breuk van het diplomatiek ver trouwen en als een belemmering voor het oplossen der vraagstukken, aangezien het. na het volledig bekend worden der stand punten, moeilijker wordt tot compromissen te komen. BERLIJN (Reuter) De persdienst van de Oostduitse regering heeft bekendge maakt, dat de Oostduitse vertegenwoordi gers op de bespreking van maandag met Amerikaanse afgevaardigden een ontwerp overeenkomst hebben ingediend voor de „onmiddellijke terugzending" van de negen Amerikaanse militairen en het hefschroef- vliegtuig, waarmee de officieren begin vo rige week in Oost.-Duitsland een noodlan ding hebben moeten maken. Woensdag worden de besprekingen voortgezet. Te West-Berlijn verluidt, dat de Oost duitsers een bedrag in dollars ter waarde van 13.000 Oostduitse marken eisen voor de vrijlating van de Amerikanen en de teruggave van de helikopter. (UPI) De overeenkomst heeft ten doel de nadruk te leggen op de soevereiniteit van het Oostduitse bewind en de gelijk waardigheid van de Oostduitse en Ameri kaanse onderhandelaars. De Oostduitsers legden het ontwerp aan de onderhande laars van het Amerikaanse leger voor, na dat de Amerikanen een Oostduits verzoek naast zich hadden neergelegd, inhoudende, dat de Amerikaanse onderhandelaars rechtstreeks aangewezen zouden worden door het departement van Buitenlandse Zaken in Washington. Tweede prijs voor Van Westering Naar wij vernemen heben Johannes Röntgen, Paul Christiaan van Westering en Geza Frid de prijzen gewonnen in de jaarlijkse prijsvraag voor kinderliedjes, welke door de AVRO werd uitgeschreven. Het merkwaardige feit doet zich daarbij voor dat Röntgen en Van Westering on afhankelijk van elkaar niet alleen dezelfde tekst hebben gekozen, namelijk „Trein op hol" van Han G. Hoekstra, maar dat zij bovendien hun partituurtje op vrijwel de zelfde manier hebben opgebouwd, onder meer door. elk volgend couplet een halve toon hoger te moduleren. Röntgen kreeg de eerste, Van Westering de tweede prijs. Het vorige jaar was de verhouding tussen de beide inzenders juist omgekeerd. Geza Frid, aan wie de derde prijs werd toege kend, had „De Zeven Boeven" van C. S. Adama van Scheltema gekozen. De jury stond onder voorzitterschap van Felix de Nobel. De prijzen bestaan uit geldbe dragen van vijf-, drie- en tweehonderd gulden. Na gewonnen toss ging het Haarlems Jeugdelftal zaterdag aan de Zuidelijke Wandelweg in Amsterdam op een niet al tijd even betrouwbare pitch eerst batten. Het fielden van de hoofdstedelingen was boven alle lof verheven (W. Heeringa 27, H. van Son 10, M. H. Venker 10, Ph. Schouw 17 en IJ. Randag 15 n.o.). Het totaal der Haarlemmers werd 110 runs. Nadat op het totaal van twee runs even zovele Amsterdamse wickets neer waren, leken N. Spits (17) en P. Jansen (48) op een gemakkelijke zege af te stevenen. Op 73 viel het derde wicket, doch plotseling kreeg het Haarlemse fielden en bowlen de overhand. Toen er 7 wickets waren ge vallen, bedroeg het totaal slechts 76. Na een zeer spannende finish was Amster dam all out voor 91 runs (O. C. van Len- nep 3-13, W. Koot 1-11 en M. H. Venker 6-33). Achter het wicket deed keeper Ver meer twee goede vangen op het bowlen van O. C. van Lennep, hetgeen de omme keer mede bewerkstelligde. HCB XI—SGS: In strijd met de traditie kwamen de oudere HCB-spelers aan de Donkere laan te Bloemendaal niet verder dan tot 61 runs op het goede bowlen van C. Lapierre, die liefst acht wickets ver overde voor 29 runs. Twee Haarlemmers stierven door onvoorzichtigheid de run- out-dood. In het begin boden slechts G. van Langelaar Sr. 10 en E. Slagter 9 enige weerstand, terwijl aan het einde van de HCB-innings N. Schenk 11 (1x4) en H. Thon 9 n.o. nog voor enige runs zorgden. Op 101/4 nam de innings van de gasten een einde, waarvan J. Lantinga 17, C. La pierre 17, C. Breuning 21 en J. J. Voogd 26 n.o. Bowlingcijfers HCB: J. Fortgens 1-29, G. van Langelaar Sr. 1-32, H. Thon 1-10 en G. Strik 1-16. In tegenstelling tot SGS. sprongen de Haarlemmers nonchalant met de vangkansen om. Competitie: Haarlem 5 werkte zich op de ranglijst omhoog door R en W b aan de Spanjaardslaan te kloppen. R en W b 91, waarvan C. Vogelsang 33, F. van Muis winkel 13, J. Voogelaar 21 (2 x 6) en R. Westra 15. H. Slagter 6-15, H. Rigbers 3 en Van Tol 1 wicket. Haarlem 5 sloot op 99/6, waarvan H. Rigbers een derde van het totaal voor zijn rekening nam; J. Voo gelaar 3-32, D. Hurwitz 2-30. Programma: Op dinsdag en woensdag vindt aan de Spanjaardslaan de avond wedstrijd plaats tussen R en W c en R en W a, aanvang kwart voor zeven. Rood en Wit VIRood en Wit V (derde klasse NCB): Gewonnen door R. en W. VI met 62 runs. R. en W. VI 90 (C. van Bu- chem 33, G. de Wijn 4-26); R. en W. V 28 (Pot 6-10, Van Doorninck 4-7). Het was de eerste nederlaag van R en W. V. Zaterdag en zondag was een zwemploeg van de Nederlandse Culturele Sportbond, samengesteld uit de Watervrienden-vereni gingen. de gast. van de ..Spie! und Sportver- einigung Freie Schwimmer 1910 Düsseldorf'. Zondagmiddag bij de zwemwedstrijden in het bad van deze vereniging namen behalve de twee genoemde verenigingen ook nog zwemverenigingen deel uit Remscheid. So lingen. Dortmund. Keulen en Duisburg. Er verschenen dus zeven verenigingen aan de start. Er waren alleen estafette-nummers uitgeschreven, waarbij een puntentelling de totaaluitslag per vereniging zou benalen. Op alle nummers startte de Haarlemse Sportbond met een behoorlijke ploeg. In de junioren-nummers waren de Duitse ploegen verreweg het beste op dreef. Op de nummers 4 maal 100 m vrije slag heren, 8 maal 50 m. wisselslag heren. 4 maal 100 m. vrije slag dames werd de Nederlandse nloeg eerste. De 4 maal 100 m. vrije slag heren gaf een fraaie strijd te zien. De tijden zijn evenwel niet best. Het was een zware baan. 4.37.8 min. met een paar goede tussentijden van I.06 en 1.08 min. De Nederlandse Sportbondsploeg en Düs seldorf eindigden in de eindstand gelijk, ieder 165 punten. Remscheid 120 punten en Dortmund 97. Een der waterpolowedstrijden was die tussen de NCS en Düsseldorf. In de eerste helft had Düsseldorf een voorsprong van 10. Na de rust was de fut er uit en het werd een 50 zege voor de Duitsers. In de zwemploeg waren verschillende zwemmers van de Haarlemse Watervrienden opgenomen, te weten: Ria Boeree. Adri van Dijk. Nellie en Nettie Wildschut, Nel Koster, Hilda Kedde, en de heren Frans Burghout. Jan Vierhout, Gé Wildschut, Kees van Dansik. H. v. d. Hurk, Rob van den Brink. Henk Rookhuizen. Ploegleider was Ock van Batenburg. De reisleider was B. Schraa. De renners van de Haarlemse wieler club „De Kampioen" hebben in het afge lopen weekeinde bij de verschillende wie- lierrondes fraaie successen behaald. Voor al in de Ronde van Culemborg, waarin het IJmuider lid Hans van Duin met de overwinning schoot ging en de Haarlem mer Henk van Weeren op de tweede plaats beslag legde, kwamen zij uitstekend voor de dag. De Haarlemmer Loek Vaars werd in Culemborg achtste. Ook de Santpoorter Coen Visser behaalde een overwinning: hij toonde zich de sterkste in Uitgeest, ter wijl de Haarlemmer Toon Rutte zater dags derde in het prov. kampioenschap een fraaie vierde plaats behaalde in de 200 kilometer lange Ronde van Zuidhol land. Hij finishte in dezelfde tijd als win naar Ab van Egmond. Hans van Duin be haalde in Delft, waar Van Egmond even eens zegevierde, een vijfde plaats en An- dré Reekers uit Nieuw-Vennep werd zevende in 's Heerenhoek. Van de bcrocpsrenners, die in Etten reden, werd Gerrit Voorting derde en Piet Steenvoorden zevende. Na deze wedstrijden, waarin Van Duin weer zes punten dichter bij leider Visser kwam en ook Rutte zijn positie aanmer- kleijk verbeterde, is de stand in het pres tatieklassement der amateurs als volgt: 1. C Visser (Santpoort) 82 pnt.; 2. H. van Duin (IJmuiden) 72 pnt.; 3. A. Rutte (Haarlem) 44 pnt.; 4. H. van Weeren (Haarlem) 22 pnt.; 5. L. Vaars (Haarlem) 19 pnt.; 6. H. Oldenburg (IJmuiden) 17 ont.; 7. A. Reekers (Nieuw-Vennep) 13 pnt;. 8. A. Straver 7 pnt. Vanavond (dinsdag 17 juni) rijdt „De Kampioen" op het circuit van Zandvoort een clubontmoeting met het Amsterdamse „Olympia" om de naar deze vereniging genoemde wisselbeker. De start is om zeven uur en de af te leggen afstand be draagt veertien ronden (59 km.). De aspi ranten rijden een wedstrijd over zeven ronden. Maandagmiddag om tien voor drie heeft zich op de Delftlaan in Haarlem ter hoog te van de Stuyvesantstraat een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Een zeven tienjarige Haarlemse bromfietsberijder, die van de Stuyvesantbrug kwam en de Stuyvesantstraat wilde inrijden, verleen de namelijk geen voorrang aan een 24-ja- rige motorrijder uit IJmuiden die over de Delftlaan in zuidelijke richting reed. Er ontstond een botsing, waarna de brom fietser met een schedelbasisfractuur naar de Deo gebracht moest worden. Vanmor gen was zijn toestand redelijk wel. De motorrijder die een hersenschudding kreeg, werd eveneens naar de Deo ver voerd. De politie verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden. Voor de geslaagden van het verkeers- onderwijsexamen in Bloemendaal worden donderdag 19 en vrijdag 20 juni in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Over- veen drie bijeenkomsten gehouden, die een feestelijk karakter zullen dragen. Er zullen films vertoond worden van het Verbond van Veilig Verkeer; ook zal een goochelaar optreden en er wordt een competitiewed strijd gehouden onder leiding van de in specteur van politie, de heer J. L. de Rave. Zeshonderdvijfentachtig leerlingen van de vijftien Bloemendaalse scholen hebben aan het examen deelgenomen. Voor het volledig examen slaagden er drieën veertig zonder fouten, waarbij de Juliana- school uit Overveen met elf geslaagden zonder fouten de beste prestatie leverde, gevolgd door de christelijke school Over veen (Koningin Wilhelminaschool) met zeven leerlingen. Voor het volledig examen slaagden er 554 en werden er 78 afgewezen. Voor het schriftelijk examen alleen waren er drieëntwintig geslaagden en werden er vijf afgewezen; voor het schriftelijk- en voetgangersexamen waren er twee ge slaagden. Voor het wielrijders- en voetgan gersexamen slaagden er zestien en werden er zeven afgewezen. Het wijk-comité van Haarlem-Oost heeft zich voor de komende zomermaanden o.m. ook tot taak gesteld dat de in dit rayon door de gemeente aangelegde speel- en sportpleinen intensief door de jeugd te laten bespelen. Daartoe heeft het wijk-eomité contact gezocht met de besturen van die takken van sport, die o.m. op het Drilsmaplein en het Van Zeggelenplein goed kunnen wor den beoefend. Het comité heeft daartoe ge kozen basketbal, zeven handbal, korfbal en volleybal. Een zomer-programma op de donderdag avonden is vastgesteld om deze takken van sport op genoemde pleinen te demonstre ren. Donderdag zal worden gestart met vol leybal op het Drilsmaplein van zeven tot negen uur. Om half 7 zal reeds de ieugd aanwezig zijn. Het programma is als '«-olgt: Jeugd: jongens EclectaDie Raeckse. Dames: Eclecta—Die Raeckse. Heren: SantpoortDie Raeckse. Er zal een toelichting bij de volleybal wedstrijden gegeven worden. Als onderdeel van de viering van het tienjarig bestaan van het koros reserve- gemeentepolitie in Haarlem znn op de militaire schietbanen aan de Zeeweg te Overveen provinciale schietwedstrijden gehouden voor de reserve-gemeentepolitie in Noordholland, waaraan veertien korosen deelnamen met in totaal zeventig schut ters (elk korps vijf), te weten uit Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Vel- sen, Amsterdam, Alkmaar, Den Helder, Zaandam. Hilversum. Laren. Bussum. Hui zen en Nieuwer-Amstel. Het totaal schut ters, dat aan de diverse wedstriiden deel nam bedroeg ruim tweehonderd man. De wedstriiden bestonden uit koros-, oersonele- en vrije haanwedstrijden, be nevens een baan voor autoriteiten en in structeurs. Inspecteur J. van Zijl SDrak een kort welkomstwoord en de kapitein ter zee-arts Th. A. de Haas. commandant van het Marinehospitaal in Overveen, loste als opening van dit schietfestijn een serie schoten. Tot de gasten behoorden de hoofdcommissaris van politie te Amster dam, de heer H. J. van der Molen, hoofd commissaris van nolitie van Haarlem, de heer J. Fontijne, die des avonds de prijzen heeft uitgereikt, de burgemeester van Huizen, mr. P. van Driel, de heer F. E. de Nijs Bik. plaatselijk secretaris van „Steun Wettig Gezag", adjudant Kok van de Rijkspolitie te Haarlem namens de Schiet vereniging „De Vrijheid" en korpschef van de deelnemende korpsen. Voor de hoogst geplaatste schutter in de personele wedstrijd had Prins Bernhard een bronzen medaille beschikbaar gesteld. Voor het beste korps was er een wissel beker van de hoofdcommissaris van politie van Haarlem. De uitslagen luidden: Korpswedstrijd: 1 Amsterdam met 230 punten (wissel beker); 2. Nieuwer-Amstel met 230 pun ten en 3. Hilversum met 229 punten. Personele wedstrijd: 1. Luitenant Petit van der Walle van de vrijwillige politie uit Amsterdam met 50 punten. Hij ontving als ereprijs de bronzen medaille van Prins Bernhard; 2. Reserve-agent Burger uit Bussum: 3. Tesselaar uit Nieuwer-Amstel. Enige dagen geleden hebben wij in ons blad aandacht geschonken aan het negen tigjarig bestaan van de Haarlemse brand weer. Daarin wordt de indruk gewekt, dat de brandweer Haarlem uitsluitend uit vrijwilligers zou bestaan. Dat is echter onjuist; de brandweer Haarlem is een combinatie van vrijwilligers en beroeps- brandweerlieden. Kinderlijkje gevonden. Een 27-jarige man, die aan het zwemmen was In de Slo- terplas bij Amsterdam heeft op de bodem een bruine koffer gevonden, waarin het lijkje van een pasgeboren meisje werd aangetroffen. De koffer was verzwaard met een grote steen. Het lijkje was gewik keld in een stuk laken. DJAKARTA (ANP) In het proces tegen de daders van de mislukte aanslag op president Sukarno van november vorig jaar is tegen drie beklaagden de doodstraf geëist. Zij hebben voor de rechter toege geven, handgranaten naar Sukarno te heb ben gegooid, die het staatshoofd misten, maar negen omstanders van het leven be roofden en meer dan honderd gewonden veroorzaakten. Een vierde beklaagde hoor de twintig jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. AMSTERDAM De beurs zette de nieuwe week in met hogere koersen. Dit was in hoofdzaak het gevolg van de discontoverlaging door de Nederlandsche Bank van vrijdag van 4 tot 3Vz percent. Deze verlaging komt, aldus de beurs, ontegenzeggelijk het bedrijfsleven ten goede en vormde hierdoor voor de beurs een hausse motief. Over vrijwel de gehele linie waren de koersen dan ook hoger. De koersstijging werd echter nog geremd door de politieke onzekerheden in het Nabije Oosten (Libanon), waar de Ame rikanen hun zesde vloot gereed houden voor eventuele onverwachte gebeurtenis sen. Het publiek trok zich van dit laatste niet zo heel veel aan en de kooporders kwamen dan ook voor het grootste ge deelte van die zijde. Parijs had in de och tenduren belangstelling voor aandelen Kon. Olie, maar gedurende de officiële middag handel werden deze stukken weer ver kocht. De aandelen werden rond de 175,50 verhandeld tegen 175,70 als slotkoers van jonstleden vrijdag. Het fonds was een halve gulden onder pariteit New York. Wallstreet werkte, door haar hogere slot- koersen een gunstige tendentie voor de overige internationale waarden in de hand. Hiervan profiteerde Unilever, dat door middenkoersvraag rond de 366 verhandeld werd in welke koers gedurende het verdere beursverloop niet veel verandering meer kwam. Ten opzichte van vrijdag bedroeg de koerswinst voor deze aandelen ruim 3 percent. Aandelen Philips konden ongeveer 3 punten avanceren bij een kalme handel. De resultaten van de Vereinigte Glanzstoff en de betere vooruitzichten van de Ameri can Enka, in welke maatschappijen de AKU een groot belang heeft, deden haar invloed gelden op de koersvorming van de kunstzijde aandelen. Er bestond grote be langstelling in de kunstzijdehoek, waar de aandelen vrijwel constant op 189 percent verhandeld werden. Hierdoor werd een koerswinst geboekt van ruim 5 punten. Aandelen KLM werden op 103, plus 0,80 vernomen. Het jaarverslag van de HVA, waarop de beurs in belangrijke mate was vooruitge lopen, kon niet verhinderen, dat de aan delen een geringe reactie ondergingen op de forse stijging van de vorige week. De drukte in dit fonds was volkomen afgelo pen en de koers van 108 lag 1 Z punt, be neden die van de vorige slotprijs. Ver. Deli was vast od 92V2, plus 1%; Amsterdam Rubber plus 1. De iets betere vooruitzichten voor de scheeovaartmaatschappijen waren oorzaak dat de aandelen in deze sector eerdere hoger koersen te zien gaven door buiten landse aankopen. Door elkaar werden win sten van 1 tot 2 punten geboekt. Uiterst merkwaardig was dat de staats fondsen in het geheel niet reageerden op de discontoverlaging. De koersen van de staatsobligaties waren onregelmatig. Velen ter beurze waren de mening toegedaan dat de verlaging reeds in de koers van de staatsobligaties was verdisconteerd. Wat deze discontoverlaging betreft vraagt men zich op het Damrak af. hoe het nu gaan zal met de aanstaande nieuwe 4V2 percent obligatielening van de Bank voor Neder landsche gemeenten, die binnenkort ver wacht wordt. Prolongatie 3V2 percent. (ANP). NEW YORK Onder invloed van kunstig bedrijfs nieuws stc het koersniveau. De staalpro- duktie is op recordhoogte voor 1958: men ver. cht goede vraag aar de nieuwe automobielen; er waren weer een aantal voorsoellingen over een economisch her stel. Toch hadden fondsen in speciale po sitie de grootste belangstelling. In de chemiegroep slont Du Pont de Nemours bijna 2 dollar v ger en Eastman Kodak meer dan 1 dollar. Chrysler steeg bijna een dollar; Ford en General Motors avanceerden licht. Bij de staalwaarden sloot Lukens iVz dollar hc er. De omzet bedroeg 2.870.000 aandelen tegen 3.100.000 op vrijdag. Van de 1.197 verhandelde fond sen sloten er 563 hoger en 361 lager. Het •'ndustriegemiddelde kwam van 474,77 r 176.56; dat. voor spoorwegen van 119.21 op 119.57 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,70 op 78,95. (UPI). Slotkoe'-^ Heden gisteren 13.45 uur 3-3/*/# Nederl. '47 91/ 91/ 3 Nedl. 1962/64 94,,/i« 94/ A.K.U 189/, 189 Calvé Delft 308 308 Van Gelder Zonen 183 183 K. N. Hoogovens 308 308 Nederl. Ford 184/4 183 N. Kabelfabriek. 268 268 gew.Philips Gloeil. 291 294 Pref.PhilipsGloeil. 158/ 158/ Unilever 366 365/ Wilton Fyenoord 193 193 Dordtsche Petrol. 741/ 734 Kon. Petroleum.. 175,60 f 173,60 Pil li ton 195 196 VHam Rubber 71/ 69 K.L.M 103,20 f 103,30 Holl. Amer. Lijn 145/ 143 K.N.S.M 140/ 138/ N. Scheepv. Unie 120/ 119 v. Nievelt Goudr. 133/ 131 phs. v. Ommeren 230 228 H.V.A 106/ 108 Verg. Deli Mij en. 93/ 94 •\msterd. Bank.. 226 226 NZt. Handelsbank 92/ 87 ex Ned. Handel Mij. 167/ 167/ Potterd. Bank.... 182 182/ Twentsche Bank. 166/ 166/ Anaconda Copper 49% 49/ Bethlehem Steel.. 42/ 42/ U. S. Steel 66/ 66 General Motors.. 38/ 39/ Shell Union 72% 73/ Tidewater 25/ 24% Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Albireo, 16 t.a. Kuwait. Amerskerk, 16 te Mombasa. Andijk, 16 v. Le Havre, 17 te Antwerpen. Alhena, 17 te Bahia. Amsteldiep, 18 te Lor. Marques verwacht. Amstelveen, 16 v. Vancouver n. Yokohama. Arendskerk, 17 te Port Said. Aagtedijk. 16 50 m. w. Majorca n. Marseille. Algol, 16 146 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Annenkerk, 16 400 m. z. Minicoy n. Aden. Aalsdijk, 18 te Djakarta verw. v. Kohsichang. Alderamin, 16 94 m. n.o. Gibraltar n. Hamburg. Ameland. 16 400 m. w.n.w. Finisterre 11. Curasao. Amstelbrug, 16 20 m. n.n.w. Sir. Messina n. P. Said. Amstelvaart, 16 50 m. w. Liverpool 11. EUesmere. Attis, 16 100 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Angolakust, 17 v. Amsterdam, 17 te Antwerpen. Balong, 16 te Piraeus. Banggai. 17 te Penang. Batjan. 17 te Manilla. Baud, 16 v. Bangkok n. Chittagong. Bawean, 16 v. New York n. Alexandrië. Beninkust, 18 te Le Havre verwacht. Bali, 16 240 m. z. Bombay n. Rangoon. Bonita, 16 120 m. o. Gibraltar n. Piraeus. Bennekom, 15 v. Port of Spain n. Rotterdam. Billiton, 16 50 m. w.n.w. Cochin n. Karachi. Bantam, 16 80 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Carrillo, 17 te Barrios. Congokust, 16 v. Antwerpen n. Hamburg. Caltex Delft, 16 66 m. w.z.w. Kuria Muna naar Bandarmashur. Caltex Leiden, 16 120 m. n.o. Kuria Muria eil. n. Bahrein. Caltex Rotterdam, 16 80 m. n.o. P. Sudan n. buez. Caltex Utrecht, 16 256 m. z. Takoradi n. Bordeaux. Casamance, 16 40 m. n.w. Cape Blanc n. Nantes. Caltex Arnhem, 16 195 m. w.z.w. Kreta n. P. Said. Caltex Pernis, 16 rede Bahrein. Camitia, 16 1060 m. n.o. Barbados n. Curacao. Castor, 15 240 m. n.o. Fayal n. Emden. Camerounkust, 16 te Antwerpen. Charis, 15 210 m. w. Fayal n. Rotterdam. Cinulia, 14 Coiba eil. gepass. n. Brisbane. Corilla, 16 te Singapore verwacht v. Aden. Cradle of Liberty, pass. 15 Pantellaria n. Pt. Said. Crania. 16 120 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Curacao. Calt. The Hague. 16 210 m. n.w. Penm n. Bahrein. Diemerdijk. 17 te Balboa. Dorestad. 15 340 m. n.n.o. Barbados n. Londen. Dordrecht, 16 v. Philadelphia n. Rio de Janeiro. De Eerens, 16 v. Bahrein, 17 te Dubai verwacht, Esso Nederland. 16 v. Rotterdam n. Mena Al Ahm. Eos, 16 te Antwerpen. Etrema, 17 v. Malta n. Berre. Friesland, 16 v. East-London n. Durban. Friesland SSM, 16 50 m. z.w. Ouessant n. Setubal. Farmsum, 16 v. Mohi n. China. Fravizo,,17 te Las Palmas. Graveland, 16 135 m. n.n.o. St. Vincent n. Recife. Hilversum, 15 550 m. o.n.o. Sombrero n. Landsend. Holendrecht, 18 te Rotterdam verwacht. Hoogkerk, 16 te Port Said v. Genua. Hathor, 16 40 m. o. Algiers n. Tanger. Heelsum, 16 v. Bermuda n. Houston. Japara KRL, 17 te Rangoon. Ilos. 16 te Amsterdam. Ivoorkust, 17 te Lagos. Jason. 15 370 m. n.w. Mona eil. n. Curacao. Johan van Oldenbarnevelt. 16 420 m. n. Flores naar New York. Jagersfontein, 16 330 m. w. Walvisbaai n. L. Palm. Jason, 17 te Aruba. Kalinga, 17 te Miri. Koratia, 16 te Gothenburg. Kosicia, 16 v. Curacao n. Landsend. Kreeft, 16 65 m. n. Las Palmas n. Rotterdam. Kerkedijk, 16 te New York v. Antwerpen. Karimun, 17 te Bahrein. Koningswaard, 17 te Curacao. Khasiella, 16 te Kandia v. Karachi. Kellia, 17 dw. noordw.punt Luzon n. Miri. Kieldrecht, 16 500 m. z.o. Suez n. Aden. Kioosterdijk, 16 v. Antwerpen n. New York. Kopionela, 17 te Trinidad verwacht v. Durban. Krebsia, 16 te Boston verwacht v. Curacao. Leersum, 16 v. Genua n. Engeland. Leopoldskerk, 16 dw. Sukra Baai n. Suez. Leuvekerk, 16 v. Abadan n. Bushire. Leto, 16 v. Montreal n. Londen. Loenerkerk, 16 te Khorramshar. Loosdrecht., 17 te Port Said. Lekkerkerk, 16 60 m. n. Bahrein n. Band. Shapur. Lindekerk, 16 te Hamburg. Merwelloyd, 16 v. Singapore n. Manilla. Musilloyd. 17 te Port Sudan. Malea. 15 v. Shimotsu n. Miri. Mariekerk, pass. 16 Gibraltar n. Duinkerken. Mississippilloyd, 17 te Semarang. Macoma, 16 140 m. z.o. Singapore n. Fremantle. Maetsuycker, 16 580 m. n.n.w. Fremantle naar Fremantle. Maaslloyd, pass. 16 Perim n. Perzische Golf. Marnelloyd. 16 te Chittagong. Mentor, pass. 15 Antiqua n. Mobile. Munttoren, 16 te Port Said verw. v. Ravenna. Meliskerk, 17 130 m.t w.z.w. Manilla n. Singapore. Moordrecht, 16 400 m. z.o. K. Guardafui n. Aden. Naess Commander, 16 v. Fawley n. Taranto. Naess Tiger, 16 te Houston verwacht v. Mena. Nieuw Holland, 17 te Singapore. Ommcnkerk. 16 v. Hongkong 11. Shanghai. Orion, 16 dw Kp. Bon n. Alexandrië. Ouwerkerk, 17 te Manilla. Oberon, 17 v. Philadelphia n. New York. Oranje Nassau. 17 te Trinidad. Prins Willem II. 16 v. Rotterdam n. Antwerp r. Peperkust, 16 v. Freetown n. Monrovia. Perna. pass. 16 Straat Ormoesz n. Cochin. P. G. Thulin, 17 te Philadelphia. Polyphemus, 16 te Philadelphia. Prins Johan Willem Friso, 16 te Pto. Limon. Purmerend. 17 te Pta. Cardon. Prins Willem IV. 17 te Rotterdam. Froveniersingel, 16 360 m. w. Landsend n. R'da Roepat. 17 te Port Swettenham. Raki, 16 20 m. z.w. Beachvhead n. Amsterdam. Rempang. 16 230 m. n. Kp. Blanc n. Kaapstad. Samarinda, 16 te Balboa. Stad Alkmaar. 16 te Lulea. Straat Johore, 16 v. Singapore n. Brisbane. Scherpendrecht, pass. 16 Aden n Napels. Sommelsdijk, 17 te Baltimore. Stad Vlaardingen, 16 te Monrovia. Sunetta, 16 v. Brisbane n. Geelong. Senegalkust, 16 180 m. n. K. Villano n. Freetown. Stad Rotterdam, 16 220 m. z.w. Kp. St. Vincent naar Pepel. Saloum. 16 35 m. z.w. Ushant n. Dakar. Sirrah. 16 400 m. o. Aden n. Aden. Stad Haarlem. 16 325 m. Scillys 11. Rotterdam. Stan vac Ta lang Akar, 20 te Sungeigerong verw Straat Cook. 16 40 m. n.n.o. Port Elizabeth naar Cape Town. Stad Utrecht, 16 16 m. z. Portland n. Antwerpen. Str. Madura. 16 280 m. o.z.o. Albany n. Melbourne. Sumatra, 18 te Hollandia verwacht. Sehie, 17 te Alexandrië. Sirrah, 18 te Aden verwacht. Soestdijk, 17 te Rotterdam. Stad Amsterdam, 16 v. IJmuiden n. Melilla. Statensingel, 16 460 m. n.w- Flores n. Galveston Tappanzee, 17 te Colombo. Teucer, 17 te Alexandrië verwacht. Texel. 16 v. Rotterdam n. Londen. Tibia, 17 te Madras. Tawali, 16 400 m. z.z.o. Socotra n. Aden. T.übodas, 16 v. Whampoa n. Djakarta. Tiba, 16 110 m. n.n.o. Finisterre n. Bremen. T.iipanas, 16 260 m. z.z.w. Straat Luzon n. Kobe. Trompenberg, 16 dw. Flores n. Golf v. Mexico Tankhav. I, 16 te Belawan verw. v. Sungeigero'- Tankhaven III, 17 te Sungeigerong verwacht. Tara, 16 370 m. n.n.o. Fern. Noronha n. Antw. Tjimenteng. 16 v. Yokohama n. Kobe. Tomori. 16 90 m. z.o. Messina n. Genua. Taria, 17 te Abadan. Utrecht, 16 te Singapore verwacht v. Suez. Vasum, 16 350 m. w. Karachi n. Bombay. W. Alton Jones. 16 dw. Bona n. Port Said. Westertoren, 16 220 m. n.w. Cochin n. Geelong Waal, 16 te Amsterdam. Witmarsum, 16 te Antwerpen. Wieldrecht, 16 230 m. n.n.w. Alexandrië n. R'dam Zuiderkruis, 16 v. Rotterdam n. New York. Zuiderkerk. 16 v. Barcelona n. Antwerpen. Zeeland, 16 174 m. w.n.w. Sabang n. Djibouti. KLEINE VAAR Alcetas, 15 te Tunis n. Malta. Atlas, 15 25 m. n.n.o. Villano n. Antwerpen. Bloemgracht, 15 te Kotka. Boreas. 15 te Amsterdam n. Rotterdam. Brouwersgracht, 15 te Londen. Draco, 15 v. Valencia n. Alicante. Elsa, 12 v. Geffle n. Zaandam. Flevo, 16 10 m. n. Mardini eil. n. Thessaloniki. Ilias, 15 te Rotterdam n. Malta. Joost, 16 pass. ET 11 v. Mant.vluoto n. Zaanda- Kaap St. Vincent, 13 Brunsbütte) gepasseerd 11 Middelburg. Leliegracht, 15 te Naestved. Midas, 15 te Livorne n. Napels. Notos, 15 te Alexandrië n. Tunis. Pavo. 14 v. Kopmanholmen n. Zaandam. Plato, 14 te Savona n. Genua. Strabo, 16 25 m. n.o. Ouesant n. Rotterdam. Thaletas, 15 80 m. o. Kp. Spartivento n. Messin Tilly. 14 v. Domsjo te Zaandam. SLEEPVAARr Barentsz Zee, 17 te Dover. Humber, 17 40 m. z. Fern. Noronha n. Montevideo. Maas, 17 v. Brunsbüttel n. Karlskrona. Noordholland, 15 540 m. z.w. L. Palm. n. Barbados. Rode Zee. 15 520 m. w.z.w. Bermuda n. Ravenna. Oceaan, 11 te Sant. De Cuba met machineschade. Thames, 15 te Curagao. Titan, 16 te New Orleans. Tyne, 17 150 m. n.o. Algiers n. Southampton Zeeland. 17 v. Mobile n. Terneuzen. Zwarte Zee, 16 te Gibraltar n. Istanbul.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11