Nederlandse commandotroepen naar de Libanese grenzen Laat winkels voor St. Nicolaas en Kerstmis tot tien uur open HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vliegveld van Menado bezet Mogelij'kheid van Amerikaans- Brits ingrijpen blijft aanwezig J. J. VAN KOOTEN OP VERZOEK VAN HAMMARSKJOELD WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Veel bewolking STAATSSECRETARIS VELDKAMP: Bepalingen van winkelsluitingswet gelden niet voor zaken in stationsgebouwen Washington verwacht Sovjet-ultimatum aan Polen TWEKA STRAND - BADKLEDING Het woord is aan Haarlemse organisaties protesteren ROTANMEUBELEN Wonderbloem Levering op 3 maanden zonder rente en kosten Koning Boudewijn ontving de socialist Max Buset Drie officieren overgeplaatst Ontoelaatbare gedragslijn bij aanbestedingen 9 72e JAARGANG No 287 r Crote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N, Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 19 JUNI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 135 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Manschappen van de Amerikaanse zesde vloot houden op het ogenblik oefeningen in Turkije, waarbij de Turkse bevolking op beleefde wijze wordt verschoond van de gevolgen van de schijnoorlog. Twee mariniers houden aan de loop van hun geweren een telefoonkabel omhoog om een boer met zijn kar door te laten. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering is in beginsel bereid, 80 man commandotroepen naar de Libanon te zen den, aldus wordt van gezaghebbende zyde in Den Haag vernomen. De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft een viertal regeringen, waaronder die van ons land, over de mogelijkheid van het zenden van een aantal militairen naar Li banon gepolst. Dit zijn die van Italië, Cey lon, Birma en Nederland. In totaal zou Hammarskjoeld hebben gevraagd om 300 man. Het Nederlandse aandeel van 80 mili tairen onder wie officieren en onder officieren zou volgens niet-officiële bronnen worden geleverd door de com mandotroepen in Roosendaal. Of inderdaad Nederlandse militairen op korte termijn naar Libanon zullen vertrekken, hangt af van verdere mededelingen van de heer Hammarskjoeld, die vanmorgen vroeg in Beiroet is aangekomen. Nadere bijzonderheden over de taak van de gevraagde militairen ontbreken nog. Zoals bekend bevinden zich thans alleen waarnemers van de UNO in Libanon. Indien deze militairen naar Libanon zul len gaan, zullen zij worden toegevoegd aan de UNOGIL (United Nations Obser vers Group in Lebanon), het korps van waarnemers, welks taak het is, in op dracht van de Veiligheidsraad toezicht te houden op grensoverschrijdingen langs de Libanees-Syrische grens. Zes Nederlandse beroepsofficieren, uit gekozen door de minister van Oorlog en de chef van de generale staf, zijn woens dagmiddag van Schiphol per K.L.M.- vliegtuig naar Libanon vertrokken ter uit voering van hun taak als waarnemer in dit land voor de UNO. Het verzoek aan Nederland om deel te nemen aan de te vormen groep waarnemers, die uit onge veer 100 leden van vele landen zal be staan, was begin dezer we.': ontvangen van de UNO-secretaris, Dag Hammars kjoeld. De zes Nederlandse officieren zijn majoor C. L. Trieling en de kapiteins G. C. van Gorcum, M. de Boer, F. van Ginkel, W. L. M. Kr use en W. de Vries. Op korte termijn zullen nog twee Nederlandse offi cieren de eerste groep van zes nareizen. Twee andere Nederlandse militairen, die reeds bij de bestandscommissie voor Pa lestina als waarnemers fungeerden, zijn tijdelijk in Libanon gedetacheex-d. Advertentie WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000- zie pagina 5 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Over wegend matige wind tussen zuid en west. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. De hele groep officier-waarnemers zal in Libanon onder commando staan van de Noorse generaal Odd Bull. Hun taak is ge baseerd op de resolutie, die de Veiligheids raad kort geleden heeft genomen. Zij moe ten verzekeren dat er geen illegale over schrijding plaats vindt van de Libanese grens. WASHINGTON (Reuter en UP) Op z(jn persconferentie van woensdag heeft president Eisenhower gezegd, dat de be oordeling van de omstandigheden waar onder de Verenigde Staten het zenden van troepen naar Libanon zouden overwegen, in zekere zin zou afhangen van het oor deel van de waarnemersploeg der UNO in Libanon en dat van de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Hammars kjoeld. Engeland zou eventueel bereid zjjn drie op Cyprus gelegerde bataljons para chutisten ter bewaking van de Libanese grens aan de UNO ter beschikking te stel len, maar alleen als Hammerskjoeld erom zou vragen. (UPI) In officiële kringen te Washing ton verluidt heeft Amerika tevergeefs een beroep gedaan op president Nasser om een eind te maken aan de interventie van de Vex-enigde Arabische Republiek in Liba- nons interne aangelegenheden. Nasser zou op dit verzoek, gedaan door de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo, Raymond, geantwoord hebben, dat de Libanese op standelingen van hem geen steun krijgen en dat hij daarom geen invloed op hen kan uitoefenen. En vei-volgens zou Nasser een beroep hebben gedaan op Amerika om Libanon tot kalmte te manen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het bericht uit Cairo, dat Amerika voor- stelle van Nasser om in een gezamenlijke actie te pogen de crisis in Libanon op te lossen verworpen zou hebben, beschreven als niet geheel juist. In officiële kringen te Washington blijft men echter nog hopen, dat Nasser over gehaald kan worden de hulp aan de vluch telingen stop te zetten. Spanning BEIROET (Reuter) De spanning in de Libanese hoofdstad Beiroet duurt voort. Het is nog niet duidelijk of de opstande lingen, die zich op enkele plaatsen in de stad verschanst hebben, zullen tx-achten, zich uit de omsingeling van de regerings troepen te breken en hun greep op de stad te versterken, dan wel of de regering zal proberen de sterkten van de rebellen de finitief te vernietigen. Het Libanese leger maakte bekend, dat er bij de oude Romeinse stad Baalbek, het vroegere Heliopolis, een hevig gevecht is geleverd, waarbij aanvallende opstande lingen tenslotte waren teruggedreven. Ook in het Bekaa-dal was gevochten. De militaire situatie in Libanon toonde woensdagavond het volgende beeld: de op standelingen houden grote delen van het noorden en het zuidelijk deel van Midden- Libanon bezet. Zij vestigden een bolwerk in de noordelijke oliehaven Tripoli. Ook' in de beide steden Tyrus en Sidon hebben de rebellen sterke posities. Een dex-de deel van Beiroet is in hun handen. Volgens het Libanese blad Le Soir heeft Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, is woensdagmiddag naar Beiroet vertrokken met hetzelfde toe stel waarmee zes Nederlandse waar nemers die door de UNO zijn aange zocht dienst te doen in Libanon, reisden. Op de foto ziet men de heer Brugsma in gesprek met kapitein L. M. Kruse, een der waarnemers. Van onze Kamerverslaggever) Winkels in stationsgebouwen, ook op internationale luchtvaax-tterreinen, worden vx-ijgesteld van de bepalingen van de Winkelsluitingswet. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. Over het langer openstellen van de winkels op een paar dagen vóór St. Nicolaas en Kerstmis is de beslissing echter nog niet gevallen. De meningen zijn sterk verdeeld. De regering had voorgesteld het sluitingsuur, zowel enkele dagen vóór St. Nicolaas als voor Kerstmis, te stellen op tien uur in plaats van op negen uur, maar het werd staatssecretaris Veldkamp gisteren duidelijk, dat daarvoor in de Kamer geen meerderheid is. Hij kon, speciaal wat de dagen voor Kerstmis betreft, de meerderheid van de Kamer er niet van overtuigen, dat het in het belang van de consument nodig is. De heer Reehorst (P.v.d.A.) diende een amendement in om het sluitingsuur op de dagen van 29 november tot en met 4 december en van 20 tot en met 23 de cember te handhaven op negen uur. Als enige tegemoetkoming aan het regerings voorstel wilde hij in zijn amendement ook voor 28 november de sluitingstijd stellen op negen uur, indien deze datum op een zaterdag valt. De heer Van den Heuvel (K.V.P.) kwam met een subamendement om het dan aan de gemeenteraden over te laten, alleen op de dagen vóór St. Nicolaas even tueel het sluitingsuur te verschuiven tot tien uur. Daartegen voerde staatssecretaris Veld kamp als groot bezwaar aan, dat dan ieder jaar in de gemeenteraden daarover een debat moet worden gevoerd. Hij had de indruk, dat een groot deel van de Ka mer de in de praktijk gebleken behoefte aan de verlenging van do verkooptijd in de dagen voor St. Nicolaas en Kerstmis onderschat. De omzetten van de midden stand in november en december zijn veel president Sjamoen volmacht van de mi- nisex-raad gekregen om in geval van ge vaar tussenkomst van elke buitenlandse macht te vragen ter redding van de on afhankelijkheid en het bestaan van Liba non. De Libanese minister van Voorlichting Clovis Khazen heeft de berichten tegenge sproken, volgens welke de Libanese re gering secretaris-generaal Hammarskjoeld zou verzoeken om voldoende troepen van de UNO voor het afsluiten van de grens met Syrië. Op de v?aag of de Libanese re gering een dergelijk verzoek zou doen ant woordde de minister, dat Hammarskjoeld zélf zal beslissen wat nodig is en dat dit een zaak is, die de secretaris-generaal aan gaat. WASHINGTON (UPI) In diploma tieke kringen in Washington verwacht men, dat Rusland binnenkort Polen een ultimatum zal stellen om alle sporen van Titoïsme en westerse gezindheid te we ren en een satelliet te worden als de an dere staten van Oost-Europa. Dit zou kun nen inhouden, dat Polen de hulp die het van Amerika ontvangt moet weigeren en dat het een eind moet maken aan de over eenkomst met de rooms-katholieke kerk. Amerika heeft toegestaan, dat het Pool se lijnschip „Batory" New York weer aandoet, waarom Polen vorig jaar heeft verzocht. In 1951 was de Batory de toegang tot New York ontzegd. Polen heeft de New Yorkse havenautoriteit nog niet om toe stemming verzocht de Batory te meren. LONDEN (UPI) Het „Volksdag blad" te Peking heeft Tito en zijn „onaf hankelijk" bewind min of meer verant woordelijk gesteld voor de Hongaarse op stand. Dit is de ernstigste beschuldiging die de Chinese communisten tegen Tito hebben geuit sedert Peking begon met het vex'oordelen van de regering van Belgra do. Volgens het „Volksdagblad" heeft Joegoslavië het „revisionisme" naar Hon garije geëxporteerd. „Het verloop van het Hongaarse incident heeft duidelijk het reactionaire wezen van het revisionisme met zijn verderfelijke aard aangetoond", aldus het Volksdagblad. hoger dan gemiddeld in de tien vooraf gaande maanden. Tal van mensen kunnen overdag niet kopen. In het belang van de consument deed hij een beroep op de Ka mer het regeringsvoorstel te aanvaarden. Indien de Kamer het x-egeringsvoorstel echter zou afwijzen, dan gaf staatssecreta- ris Veldkamp de voorkeur aan het amen dement van de heer Van Eijsden (A.R.), dat de strekking had op 20 tot en met 23 december de sluitingstijd te handhaven op negen uur, maar deze op 29 november tot en met 4 december te bepalen op tien uur, en eveneens op 28 november, indien deze datum op een zaterdag valt. De heer Cornelissen (V.V.D.) on dersteunde dit amendement, hoewel hij eigenlijk ook voor Kerstmis de winkels tot tien uur open wenste te houden. Voor geen van deze amendementen heeft zich reeds een meex-derheid afgetekend. Het amendement van de heer Reehorst heeft alleen de steun van de P.v.d.A., het amendement van de heer Van den Heuvel alleen die van de K.V.P. en het amende ment van de heer Van Eijsden alleen die van de A.R. en de V.V.D. Vandaag wordt er over gestemd. Oorspronkelijk had de regering voorge steld, ook op 27 november het sluitingsuur t„ bepalen op tien uur, indien deze datum op een zaterdag valt. Maar de grote meer derheid van de Kamer had daartegen be zwaar gemaakt, omdat zich dan het geval kan voordoen, dat de winkels op twee zaterdagen vóór St. Nicolaas langer open blijven. De staatssecretaris trok daarom gisteren dit voorstel in. Voorts heeft hij het voorstel ingetrokken volgens hetwelk de gemeenteraden rege lingen voor de vakantie en de halvedag- sluiting alleen zouden mogen vaststellen op verzoek van de Kamer van Koophandel. De gemeenteraden worder daarin nu vrij gelaten. Indien het voor levensmiddelenbedrij- ven gewenst blijkt, dat zij tot negen uur des avonds mogen thuisbezorgen, zal de staatssecretaris bevorderen, dat in de be hoefte van die bedrijfstak wordt voorzien. Voor het euvel van het geldwisselen bij automaten, waarbij tegelijk wordt ver kocht, ziet de staatssecretaris nog geen op lossing. Het strafbaar stellen van de koper na sluitingstijd behoort naar zijn mening niet in de Winkelsluitingswet thuis. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOCSTR. 48 A' DAM'TEL 717162 Bacon: Goddeloosheid is veel meer iets in de mond dan in het hart van de mensen. Wijziging winkelsluitingswet Met betrekking tot de wijziging van de winkelsluitingswet, die in de Tweede Kamer wordt behandeld, heeft de staats secretaris voor Economische Zaken een amendement van de vaste commissie over genomen, waardoor winkels in stationsge bouwen van de n.v. Nederlandse Spoor wegen en op luchtvaartterreinen, die open gesteld zijn voor intercontinentaal verkeer, vrijgesteld zullen worden van de winkel sluitingsbepalingen. Hiertegen hebben de Haarlemse afdelin gen van de drie landelijke sigarenwinke liersorganisaties per telegram geprotes teerd. Eén van de twee telegrammen, die deze organisaties vandaag hebben ver stuurd, is gericht aan de staatssecretaris, het andere aan het Kamerlid, de heer J. G. H. Cornelissen. In dit laatste telegram zeggen de Haarlemse organisaties, dat zij protesteren tegen het voorrecht, volgens welke de stationskiosk dag en nacht ge opend mag zijn. Het middenstandsbelang in Haarlem vereist, aldus de organisaties, dat deze kiosk achter de controle moet worden geplaatst, waardoor oneerlijke con currentie wordt voorkomen. Beide tele grammen zijn namens de drie organisaties ondertekend door de heer C. de Ruyter. 'Advertentie Enorme collectie voordelige GEN. CRONJÉSTRAAT 126 HAARLEM - TEL. 51433 De heer G. Verbeek uit' Aalsmeer heeft een roos gekweekt, welke be kroond is met de jaarlijkse „Bagatelle- prijs", een gouden medaille. In de winter van 1956 had de heer Verbeek zes planten naar Parij" gestuurd. Na anderhalf jaar werd de roos „Miracle" bekroond met de gouden medaille. DJAKARTA (ANP) Het hoofdkwar tier van het Indonesische leger te Dja karta deelt mede, aat de oprukkende re geringstroepen het vliegveld van Menado op de noordpunt van Celebes hebben be zet. Daags tevoren was ook de oceaanha ven Bitung door de regeringsstrydkrachten veroverd. Tijdens de gevechten in en rondom Bi tung veroverden de regeringstroepen een Engeland is bezig een enorme strijd macht op Cyprus op te bouwen wegens het dubbele gevaar van bux-gerooriog op het eiland en verergering van de toe stand in Libanon. Besloten is, behalve de reeds gezonden 3500 parachutisten ook nog 3000 manschappen van de eerste garde bx-igade, de keurtroepen van het Britse leger, naar Cyprus te sturen. De nieuwe luchtbrug begint vandaag en zal tot aan het weekeinde duren. Ook het 26ste regi ment veldartillerie is op weg. Hierdoor wordt het totaal aan Britse militairen op Cyprus op meer dan 25.000 gebracht. Vol gens sommige schattingen bedx*aagt dit aantal zelfs 37.000 man. Mariniersafdelin gen arriveerden woerisdag uit Malta met de kruiser Bermuda op Cyprus. De Britse vlootconcentratie voor de kust van dit laatste eiland bestaat vex-der uit het vlieg- dekschip Eagle, torpedobootjagers, fre gatten, bevoorradingsschepen en landings vaartuigen. Op het vliegveld van Nicosia staan grote hoeveelheden transportvlieg tuigen. Verder in het zuiden is een eska der Canberrabommenwerpers opgesteld. Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der UNO op weg naar Libanon had in Londen een gesprek met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Er bestaat nog steeds hoop, dat de oolossing van het conflict in Libanon, kan worden gevonden in he1- raam van de UNO, maar evenals in Washington acht men in Londen de mogelijkheid van recht- sti-eeks Brits-Amerikaanse inverventie in geval president Sjamoen hulp inx-oept, niet uitgesloten, hoewel zulks in politieke kringen als een uiterst riskante stap wordt beschouwd, gezien de verwachte ernsti ge internationale verwikkelingen. De kan sen op een afzondex'lijk Brits-Amerikaans optreden lijken thans iets kleiner, omdat president Eisenhower heeft verklaard, dat hij het rapport van Hammarskjoeld en de waarnemersploegen van de UNO zal af wachten. De opvatting van de Libanese regering schijnt te zijn, dat de UNO vol doende troepen ter beschikking zal moe ten stellen om de grens met Syrië af te sluiten, teneinde verdex-e infiltratie van x-ebellen onmogelijk te maken. De strijd macht van de UNO zou door de kleine neutralen moeten worden geleverd. Indien de UNO niet in staat zijn een verergering van de toestand te voorkomen, is er geen twijfel meer, dat Engeland en de Verenig de Staten bereid zijn deze taak uit te voe ren. Indien Bx-its-Amerikaanse troepen langs de Syrische grens zouden gaan pa trouilleren, dan is het waarschijnlijk dat de Verenigde Arabische Republiek hulp zal vragen van de Sovjet-Unie. Engelsen in Beiroet hebben „informeel" de x-aad ge kregen vrouwen en kinderen te laten ver trekken. Evacuatieplannen zullen door de militaire autoriteiten van Cyprus worden uitgevoerd. Advertentie SOLEX een begrip van veiligheid v.a. 549.50 .Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 BRUSSEL (Belga) Koning Boudewijn van België heeft vanmorgen de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Max Buset, in audiëntie ontvangen. De chef van de Generale Staf heeft twee hoofdofficieren en een subaltern officier van het basiscommando Den Haag terug getrokken uit de sleutelposities, die zij innamen op het hoofdkwartier van de logi stieke verzorging. De officieren zijn thans ingedeeld bij de troep en maken deel uit van het eerste legerkorps. Een vermoede lijke ontoelaatbare gedragslijn by het aan besteden van werkzaamheden ten behoeve van het leger is de reden van de plotse linge overplaatsing. Tengevolge van deze handelingen zouden enkele firma's, die reparaties verrichten voor het leger, daarvoor hogere beloningen hebben dan andere, die zich eveneens voor deze werkzaamheden hadden gemeld. Naar de vermeende ontoelaatbare handelingen op het hoofdkwartier wordt thans een on derzoek ingesteld. De officieren die zijn overgeplaatst, zijn, naar de Legervoorlichtingsdienst meedeelt, een majoor, hoofd van de sectie civiele industrie en belast met de uitbesteding van reparaties, een andere majoor, eveneens sectiehoofd, en een kapitein, plaatsvervan gend hoofd van de sectie civiele industrie. Hangende het onderzoek heeft de chef van de Generale Staf de drie officieren overgeplaatst. zwaar machinegeweer en een anti-tank wapen. Bitung ligt ongeveer 40 km ten zuidoos ten van Menado. Woensdag heeft een andere colonne van de regeringstroepen de plaats Kasar, 30 km ten zuiden van Menado aan de weg van Kema naar de hoofdplaats van de op standelingen bezet. Na het opgeven vao Kema hebben de opstandelingen zich te ruggetrokken in de richting van Menado met achterlating van twee doden, aldus het communiqué, dat tenslotte mededeelt, dat in Kema 27 opstandelingen gevangen zijn genomen. DJAKARTA (ANP) Een team van vijftien leden van het Indonesische Rode Kruis is donderdag uit Djakarta naar Noord-Celebes vertrokken voor hulpver lening aan de bevolking in dit gebied. Het team, dat de reis per schip maakt, heeft hiertoe de beschikking over 300 ton goe deren, waaronder rijst, suiker, melk en sigaretten. Vluchtelingen? MANILLA (UPI) De Philippijnse autoriteiten houden zich bezig met een groep van 53 Indonesiërs, bemanningsleden en passagiers van vijf Indonesische sche pen, die te Sulu worden vastgehouden. Het betreft hier de opvarenden van de „Leth Chantahate", „Santapi", „Tjapi Usa- ha", „Baposilili" en „Tenaga Bapo", welke schepen op 9 juni door douanevaartuigen zijn aangehouden. De kapiteins zeiden, dat de vaartuigen op weg waren naar Brits Noord-Borneo. 'Advertentie Droom niet langer van een koelkast, maar huur er een bij HEEMSKERK CO. Beethovenstr. 23-26 Hoofdweg 490-4961 tel. 724628 A'dam. tel- 125298 I Uitsluitend nieuwe koelkasten. Alle bekende merken. Vraag uitvoerige in lichtingen eo folders'.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1