Horen en zien Groen Co UMPIE IN DE DROOMTUIN J FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING Ontwikkeling Nederlands project voor raketten en onbemande vliegtuigen Agenda voor Haarlem Jeugdkorps van de IJmuider Harmonie voor de radio Ons vervolgverhaal radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Ministerdiplomaat en toneelschool ideaal wonen De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oltebr^ders Opinies en gewoonten van televisiekijkers Minister Zijlstra bezocht West-Brabant Jacht uit IJmuiden bij Hoek van Holland gezonken Mej. mr. M. Meurs treedt in het huwelijk Instituut voor Vliegtuigontwikkeling Trein reed machine aan; wegwerker ernstig gewond Boer redde zijn dochtertjes uit brandende hooizolder „Artemis" wordt in Malmö hersteld Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 2 0 JUNI 1958 Na de voetbalwedstrijd en daarop aan sluitend het N.T.S.-journaal opende de K.R.O. zijn programma met „Zoeklicht op de Katholieke Wereld", dat in kwaliteit zeer ongunstig afstak bij het juist ge toonde. In het „Gastenboek" interviewde Louis Frequin minister Struycken op een wat achteloze manier, waarbij vooral on beleefd was dat de vragensteller de mi nister die vriendelijk en sympathiek antwoordde niet aankeek als deze sprak. Ook luisterde Frequin niet naar de antwoorden, want hij concentreerde zich dan kennelijk op de volgende vraag, zodat hij zijn begrip voor het gesprokene al leen kon uiten met: Ah, zo en fijn. Wim Bary interviewde de drie geslaagde leer lingen van de Toneelacademie te Maas tricht: Raph Wolfs, Wim van Rooy en Marlies van Alcmaer. Alle vier leverden als het ware een gevecht in het „zich-op- z'n-gemak-voelen" waardoor men zich heel ongemakkelijk ging voelen. Als men deze acteurs vergelijkt met minister Struycken dan is het parlement toch een directere opleiding voor televisie dan de toneelschool. Het tekenfilmpje „Canada's Stam boom" werd ingeleid door ambassadeur Stone, die met een ongeëmotioneerd gemak los weg een verhaaltje hield dat niemand nader tot Canada noch tot ambassadeur Stone gebracht zal hebben. Maar dat is dan ook weer een diplomaat. Neè, als het om èchtheid gaat, dan heeft minister Struycken gisteren glansrijk gewonnen. Het filmpje „Canada's Stamboom" viel wat mager uit, net als een boom in de herfst. Het had niets om het lijf. Zeer lofwaardig is het initiatief dat leidde tot het optreden voor de televisie van het Hollands Strijkkwartet, waarbij de camera zeer instructief en toch ingehouden werk deed De romantische achtergrond was misplaatst. De camera's gaven inder daad een „scherp beeld van de speelaard van strijkinstrumenten". Inleider Manus W. Hemsei verwarde het Hollands Strijk kwartet even met het Hongaarse een onbedoeld maar verdiend compliment voor de uitvoerders. Beeldschermer Advertentie interëssante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerper» WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS SOO/nh Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 1.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- er. tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.15 Ama- icursprogr. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd. 18.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Ballroomork. 17.50 Ronde van Nederland. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Qiam. 18.15 Pari. overz. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 13.15 Philm.ork. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewonem an. 20.45 De Italiaanse zingen de mijnwerker. 21.45 Eindstrijd: Weet je veel? 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluit.: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Lichte muz. 11.15 Buitenl. overz. 11.30 Alt en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Twents progr. 14.50 Harmonie-orkest. 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Kamerork. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Nieuwe gram. 17.00 Vakantietips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Filmprogr. 18.50 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole- crk. cn soliste. 21.15 De straat in de mist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22.05 Trombone-ens. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accord.muz. 15.15 Dansmuziek. 15.45 Accord.muz. 16.00 Gram. 16.30 Idem. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Gevar. muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Gram. 20.25 en 20.40 Idem. 21.00 Lichte muz. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: •".00 Journaal. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu.1 21.30 Totebel. 21.00 Cabaret. 21.25 Weet wel wat ic waagt, vraag- en antwoordspel. De zangeres en muziekpedagoge Akke de Vries streeft er naar jeugdige solisten en jongere ensembles te betrekken in de uitzendingen van de Nederlandse omroep. Zij heeft daartoe onlangs weer een initia tief genomen en in een nieuwe uitzen dingsrubriek „Jong Nederland musiceert" hoopt de N.C.R.V. dit te kunnen verwer kelijken. Het is natuurslijk heel goed mogelijk, dat zich hierbij onverwachte en zelfs niet vermoede bezwaren en proble men zullen voordoen, maar in beginsel lijkt mij dit inschakelen van de jeugd en dan onder de verantwoordelijke super visie van Akke de Vries van grote bete kenis als stimulans voor een muzikale jeugdactiviteit en voor de ontwikkeling van de artistieke smaak. Plaatselijk wordt in ons land in deze zin soms al voortreffelijk werk verricht en onder die centra van muziekbeoefening door de jeugd mag IJmuiden met ere ge noemd worden. Want hier bestaat het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie, dat onder leiding van zijn dirigent Jan Groot tot een opmerkelijk goed ensemble is geworden. Het korps heeft de eer gehad als eerste in de nieuwe rubriek van de N.C.R.V. te mogen optreden. De voor bereidingen zijn grondig geweest. Een aantal repetities is gedurende enige tijd vooraf opgenomen en donderdagavond was het zover, dat in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord met de definittieve opnamen van het in gestudeerde programma kon worden be gonnen in tegenwoordigheid van een slechts zeer klein auditorium. Waar wa ren de andere genodigden? De N.C.R.V. had het aantal van haar kosteloze invi taties op alle beschikbare plaatsen in het kerkgebouw gebaseerd. Bij de onbegrijpelijke reactie van IJmui- dense harmonievrienden zal ik maar niet blijven stilstaan. Degenen, die wel aan wezig waren hebben een prettige avond van fris en spontaan musiceren beleefd, die in deze benauwende tijd verkwikking kon schenken en ook vertrouwen in de bestendigheid van de goede uitingen van de menselijke geest. Hier werd muziek gemaakt ter wille van de muziek zelve, onbevangen en met grote toewijding, met een voor een jeugd- ensemble opmerkelijk technische be heersing en goede toonvorming, al was het soms merkbaar, dat de spanning van de radio-opnamen deze jonge muzikanten onder een ongewone druk zette. Een le vendig gespeelde mars „Door zand en heide" van Albert Kappert vormde de inleiding van het concert. De suite op thema's van Johann Krieger van A.' den Arend klonk in het begin nog niet onge rept zuiver, maar dit werd gaandeweg beter en er kwamen hoogtepunten van een mooie korpsklank en ook in de solo partijen (trompet!) werd er goed werk verricht. De ouverture „Les noisetiers" van Robert Martin trof door aardige de tails en de ouverture ,Aube dorée" van Alfred Delbecq kreeg een indrukwekken de climax. Het muzikale sprookjestafereel „Doornroosjes bruidstocht" leed het meest door de gespannenheid bij deze radio gebeurtenis. Een herhaling slaagde beter, ook in de trompetpassages. De onderneming „Jong Nederland musi ceert" is nog een experiment. Ik geloof echter dat men tem aanzien van het op treden van het IJmuidense jeudkorps goede verwachtingen mag hebben. De vervulling daarvan kunnen de kunstenaars naar ik hoop zelf ervaren bij de uitzen ding van dit concert door de N.C.R.V. op donderdag 26 juni van kwart voor zes tot half zeven. P. Zwaanswijk Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen I BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De Nederlandse Stichting Voor Statis tiek in Den Haag heeft tussen 2 februari en 8 maart van dit jaar een onderzoek in gesteld naar de opinies en kijkgewoonten van het Nederlandse televisiepubliek. De ze enquête, waarbij twaalfhonderdvijftig bezitters van een televisietoestel onder vraagd zijn, is een vervolg op het onder zoek, dat de stichting tussen 19 mei en 15 juni 1957 heeft ingesteld. De bedoeling van de tweede enqête is geweest een in zicht te krijgen in de kijkgewoonten ge durende de wintermaanden. De gemiddelde kijkdichtheid dit is het aantal kijkers van twee jaar en ouder bij een bepaald programma, uitgedrukt in percenten blijkt sinds het vorige onder zoek te zijn gestegen van 25 tot 52. De grootste kijkdichtheden werden geconsta teerd bij het journaal en weerbericht: 66 percent, televisiespelen en toneel: 62 per cent, variétéprogramma's: 58 percent en speelfilms: 54 percent. Voor de zondag avonden ligt deze volgorde iets anders, namelijk op de eerste plaats t.v.-spelen en toneel, vervolgens variété en quizpro gramma's en tenslotte speelfilms. De ru briek opera's kreeg op de zondagavonden een relatief hoge en de rubriek journaals een relatief lage voorkeur. Het percentage van het aantal onder vraagden, dat zonder nadere argumenta tie voor commerciële televisie is, steeg in vergelijking met het vorige jaar van ongeveer een. kwart tot ruim een derde. Het percentage, dat t.v.-reclame wil aan vaarden, indien de daaruit verkregen gelden besteed worden voor verbetering van de programma's of uitbreiding van de zendtijd, handhaafde zich op veertig percent. Indien er reclame zou worden in gevoerd, dan geeft meer dan de helft der ondervraagden de voorkeur aan „in de pauze." De gezinnen, die buitenlandse uitzendin gen kunnen ontvangen, daalde in de loop van 1957'van 37 tot 32 pet. Deze teruggang is onder meer veroorzaakt door het feit dat ten gevolge van de bouw van steun- zenders meer toestellen met een beperkte ontvangstmogelijkheid zijn geplaatst. Duitsland blijkt op maandagavond rela tief veel kijkers te trekken, de concurren tie van België is minder groot. In de drie Noordelijke provincies, aldus het rapport, is de stijging van het aantal televisie-apparaten per duizend gezinnen tussen 5 februari en 1 december 1957 rela tief groot geweest, namelijk van 3 tot 15. In Zeeland steeg in dezelfde periode het aantal toestellen per duizend gezinnen van 9 tot 21. Het aantal aanwezige televisietoestel len tijdens de periode van onderzoek wordt geschat op ruim 300.000 waarvan onge veer 270.000 in gezinnen Het aantal kij kers per programma-onderdeel lag tussen de 300.000 en de 1,1 miljoen. Advertentie Van Nelle bestellen I De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. heeft gisteren een werkbe zoek gebracht aan West-Brabant. In Willemstad bezichtigde hij de werk- haven waar hij werd voorgelicht over de omvang en de plaats van de toekomsti ge sluizencomplexen. De burgemeester gaf een overzicht van de ingrijpende wij zigingen die zich binnen afzienbare tijd in de buitendijks gelegen gronden bij Wil lemstad zullen voltrekken. Vervolgens be gaf de minister zich naar Dintelsas in de gemeente Fijnaart, waar het gemeentebe stuur een industriegebied wil scheppen. In Bergen op Zoom besprak de minister met het gemeentebestuur de aanleg van een nieuwe haven en het scheppen van een gunstig klimaat voor industrievestiging. Na Bergen op Zoom bezocht de minister nog het industrieterrein te Etten en had hij een bespreking met het gemeentebe stuur van Tilburg. De minister heeft 's avonds een concert bijgewoond, dat door het Brabants Kamer orkest op het plein voor het gouverne mentsgebouw te 's-Hertogenbosch werd gegeven. Het Nederlandse jacht „Fram 2" met zes opvarenden (een vrouw en vijf man nen) is vanmorgen omstreeks drie uur gestrand op de Noorderpier van Hoek van Holland. Het zond noodseinen uit, waarna de loodsboot „Rigel" en een reddingsboot uitvoeren. De opvarenden werden gered. Het jacht zonk echter. Mej. mr. Meurs, particulier secretaresse van Prinses Beatrix, zal zaterdag 5 juli te Hilversum in het huwelijk treden met mr. N. Scholtens, een zoon van prof. J. E. Scholtens, hoogleraar in het Romeinse recht aan de universiteit te Witwatersrand in Zuid-Afrika. Advertenti" Van Nelle bestellen 1 Toen Umpie de trap beklommen had, zag hij muziekmeester Milasol. Die zat voor een klavier met witte en zwarte toetsen en speelde. Maar het was geen piano, zoals het eerst leek; er kwamen draden uit het instrument, die aan allerlei bloemkelken waren gebonden, die daar groeiden. En die bloem- klokjes gaven een wonderlijke fijne muziek! Umpie stond heel stil te kijken en te luisteren5455 HET NEDERLANDS INSTITUUT voor Vliegtuigontwikkeling deelt in z\jn jaar verslag mee dat in 1957 een begin is gemaakt met de ontwikkeling en beproeving van vliegende modellen. Het programma hiervan is gericht op het verkrijgen van ervaring in de verscheidene technieken (raketten, telemetering, radiobesturing enzo voorts) die by het gebruik, de ontwikkeling en de bouw van onbemande vliegtuigen toepassing vinden. „Uiteraard zal ons land, wil het in de toekomst een rol van enige betekenis in de luchtvaart blijven spelen, zich op zijn minst verscheidene van deze technieken eigen moeten maken", aldus het verslag van het N.I.V. Het ligt in de bedoeling, zo wordt verder opgemerkt, in de loop van 1958 een klein aantal modellen te Lanceren en te beproeven, waarbij een aantal van deze modellen zal zijn voorzien van een ingebouwd besturingsprogramma. Naar het A.N.P. verneemt is in 1958 een dezer modellen reeds met succes gelanceerd. Met het oog op het lanceren en beproeven in 1958 van een klein aantal vliegende modellen, heeft het N.I.V. in 1957 na uitvoerig voorbereidend overleg een aantal opdrachten voor de ontwikkeling en vervaardiging van de modellen en de voorbereiding van de beproeving verstrekt Deze werkzaam heden worden door het Nationale Luchtvaartlaboratorium, Fokker, Philips, de Hol landse Signaal Apparaten te Hengelo (O.) en Aviolanda in nauwe samenwerking uitgevoerd. Zij vorderden in 1957 goed. aldus het verslag. De ontwikkeling van het tweemotorige verkeersvliegtuig met schroefturbine-aan- drijving, de Fokker F 27 „Friendship", van het met stuwstraalmotoren uitgeruste lich te hefschroefvliegtuig, de N.H.I. H-3 „Koli brie" en van het langs radiografische weg bestuurbare doelvliegtuig, dc Aviolanda AT-21 waren in 1957 de belangrijkste on derdelen van het programma van het Ne derlands Instituut voor Vliegtuigontwikke ling. De ontwikkeling van de Fokker „Friendship" en van de „Kolibrie" van de Nederlandse Helikopter Industrie geschiedt geheel in opdracht en voor rekening van het Nederlands Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling. De ontwikkeling van het langs radiogra fische weg bestuurbare doelvliegtuig AT- 21 door Aviolanda maakte in 1957 verdere voortgang. Van de vijf prototypen die van dit vliegtuigtype zullen worden vervaar digd, kwamen er drie gereed. Dit doelvlieg tuig wordt aangedreven door een pulseren de stuwstraalbuis. Deze stuwstraalbuis is in samenwerking tussen de Franse fabriek SNECMA en Aviolanda uit een bestaand type ontwikkeld. Het doelvliegtuig wordt met behulp van raketten gelanceerd. Na uitvoerige voorbereidende proefnemingen, onder andere bestaande uit een proefstart met een „dummy" van de AT-21, werd aan het einde van 1957 een begin met de vlieg- beproeving gemaakt. De lancering van een prototype van het marineschietterrein te Petten leidde niet tot bevredigende resul taten. De vliegbeproeving zal in 1958 wor den voortgezet in samenwerking met het Nationale Luchtvaartlaboratorium en de Koninklijke Marine. In de loop van 1957 heeft Aviolanda aan het N.I.V. een herziene kostenraming voor het AT-21 project voorgelegd. Aviolanda raamde daarbij de kosten op 1.450.000; dit is honderdvijftigduizend gulden hoger dan de aanvankelijke raming. Een noodzake Advertentie lijke uitbreiding van de aan enkele onder delen van het ontwikkelingsprogramma verbonden werkzaamheden leidde tot deze stijging. Aangezien het subsidiebedrag dat het N.I.V. voor dit project ter beschikking staat, beperkt is tot een miljoen gulden, verklaarde Aviolanda zich bereid haar bij drage in de kosten met honderdvijftigdui zend gulden te verhogen tot vierhonderd vijftigduizend gulden. Het jaarverslag vermeldt verder onder meer dat de serieproduktie van de Fokker ..Friendship" zowel door Fokker als door Fairchild in Hagerstown (V.S.) met kracht werd voortgezet. De groeiende internatio nale belangstelling voor dit vliegtuigtype concretiseerde zich in een uitbreiding van het aantal bestellingen. De onderhandelin gen met een groot aantal potentiële afne mers bevonden zich <rind 1957 in eer gevor derd stadium. Aan een-gegadigde werd een optie verleend op de bouw van de „Friend ship" in licentie, met een andere buiten landse fabriek waren de besprekingen over het verlenen van licentie eind 1957 nog gaande. In tegenstelling tot andere vliegtuigpro- ducerende landen blijkt het ten onzent nog uiterst moeilijk om technisch geslaagde vliegtuigen van eigen Nederlands ontwerp aan Nederlandse afnemers te verkopen. Gisteren is een lege personentrein tus sen Vlissingen en Middelburg in aanraking gekomen met een schroefmachine, waar mee arbeiders aan de dwarsliggers werk ten. Een deel van de machine sprong weg en raakte de wegwerker J. Arnoys, die ernstig werd gewond. Hij is, evenals een andere arbeider, die een zenuwschok kreeg, naar het ziekenhuis in Middelburg overgebracht. Advertentie Van Nelle bestellen 32. De vonken knetterden letterlijk de gehele avond om mijn onschuldig hoofd, terwijl die goe de mevrouw Waterhouse telkens eens het hoofd om de deur stak en ons met zoveel instemming aankeek, dat ik bijna begon te huilen". Beiden staarden enige ogenblikken in de rij vlammen van de gashaard. Cynthia kwam echter spoedig in een betere stem ming. „Maar één mededeling van Geoff was de moei te van het aanhoren waard. Jouw naam en de mijne staan op het voorlopige rooster van de volgende week! Natuurlijk hangt het nog van onze rapporten af, maar als alles goed gaat, ga jij naar Montreal en heb ik dienst op New York". „Klinkt dat niet wonderbaarlijk?" „M'n lieve kind, ik moet toegeven, dat al ben ik nu nog zo'n geharde wereldse vrouw, die woorden mij toch ook wel een prettige sensatie bezorgen". Zij zweeg even. „En als je zoet bent, zal ik je nog wat vertellen. Jij gaat met Laycock als commandant. Ja, de man, die juist het genoegen van mijn gezelschap heeft gehad. Dus is het voor jou ook wel in orde". „En met wie ga jij, Cynthia?" „Met iemand, waar ik nog nooit van gehoord heb Volgens Geoff heel geschikt. Een zekere Burgess. Vol gens de statistiek met drie kinderen, een oude auto en een heel aardige vrouw. Wenst drie klontjes suiker in zijn thee." „Klinkt goed", zei Patsy glimlachend. „Nu ja, we zullen wel zien", zei Cynthia voorzichtig. „We weten nog altijd niet, of we er werkelijk door geko men zijn." Maar de volgende dag, toen Cynthia eens in de rust kamer van de bemanningen ging kijken en (heel achte loos natuurlijk) keek, of er post voor haar was, zag zij inderdaad een aan haar geadresseerde brief. De brief in het monumentale schrift van Crosbie, deelde me de, dat juffrouw Waring de reis onder toezicht tot te vredenheid had uitgevoerd, zodat, ingaande op de da tum van het examen, haar vlieggage effectief werd en zij, wanneer zij goed bleef voldoen, op die datum jaarlijks een verhoging zou krijgen. En de dag daarop bevond Patsy, dat ook zij noodza kelijk eens even naar het vliegveld moest. Ditmaal om te informeren of de administratieve dienst al iets van de kleermaker gehoord had en met betrekking tot de verandering aan haar tweede uniformrok. Ook zij ging even naar de rustkamer en was net op tijd om de post te zien binnenkomen. Tien minuten zat zij op hete ko len, tot de bediende met een tergende langzaamheid de brieven over de verschillende hokjes had verdeeld en er ook een brief voor haar bleek te zijn. „Dus jij hebt de jouwe ook", grinnikte Cynthia, toen Patsy het hoofd om de deur van de zitkamer stak. „Je behoeft me niets te vertellen. Je ziet er net uit, als ik met gisteren voelde. Kom binnen," zei ze en hield de deur open. „Ik ben juist bezig mijn uniform te per sen en ga dan pakken. Morgen ben ik reserve. Is het niet prachtig?" „Wacht maar eerst eens, tot je het even lang ge daan zult hebben als ik", zei een stem uit de keuken. Cynthia duwde de half open staande keukendeur wat verder open. Janet stond een blouse te strijken. „Spaar onze meisjesdromen", zei Cynthia, terwijl zij zich over de strijkplank boog en de kraag recht hield, zodat Janet die gemakkelijker strijken kon. Janet sloeg haar ogen ten hemel. „Ik vraag me al leen maar af, wanneer jullie eens enig besef van het werkelijke leven zult krijgen". „Let maar niet op haar woorden", zei Cynthia tegen Patsy. „Ze zal niet bijten. Tenminste nóg niet. Het is alleen maar een gevolg van die schermutseling, die ze met onze wederzijdse vriend heeft gehad..". „Ga uit het licht", zei Janet autoritair. „Ik snap maar niet, wat er toch met Geoff is", mom pelde Cynthia. Patsy zei: „Geoff is een goeie vent". „Op zijn eigen plaats", zei Janet met een ietwat ver hoogde kleur. Zij wierp het strijkijzer met kracht op de strijkplank. Zo, dat is dat!" Ze vouwde haar strijkgoed zorgvuldig op. „En nu", zei ze, alsof ze in een wat zachter stemming gekomen was, „Als jullie klaar zijn met het snateren over je a.s. vliegtochten, is er boven op mijn kamer wel een kop thee. Goede thee". Zij keek even naar Cynthia. „Waarvoor de pot eerst gewarmd is". Even later zaten zij gezellig bij elkaar. „Dus je bent er goed doorgekomen?" zei Janet plot seling, Patsy aankijkend. Patsy knikte over haar theekop heen „Het schijnt van wel", zei zij, op haar zak kloppend, waar zij de kostbare brief geborgen had. „Ik twijfelde, maar de brief is er in ieder geval". „Cynthia zegt, dat je door Prentice helemaal uit je evenwicht werd gegooid". „Nou, nou," protesteerde Cynthia verontwaardigd. „Ik heb alleen gezegd, dat hij haar eenvoudig doodsbe nauwd maakte." „Hij is heus niet zo kwaad", ging Janet voort, Cyn thia negerend, „als je het hem naar de zin weet te ma ken". „Maar dat deed ik niet", zei Patsy en lachte. Gewoonlijk is hij heel geschikt, als de ander het ook maar is", zei Janet, met de bezorgde uitdrukking yan een oudere zuster naar Patsy kijkende. „Was je dat?" „Klaarblijkelijk niet", Patsy haalde de schouders op. „Misschien denk je dat maar." Cynthia stond op. „Het was het weer, waar hij last van had. Of iets wat hij gegeten had. Of hij is ver liefd". Zij sloeg haar handje tegen het voorhoofd. „Op het meisje uit het Reisbureau. Lang, grote ogen en erg knap. Zij is zeer beslist geen meisje van het platte land", zei ze, Patsy geruststellend op de arm klop pend. „Het is de liefde die het hem doet". Ze liep naar het raam en drapeerde zichzelf in een elegante hou ding op de ietwat versleten canapé. „Misschien heeft zij hem een blauwtje laten lopen" ging zij opgewekt voort. „Misschien is het dat". Patsy grinnikte. „Dat zou zij niet durven". Patsy's volgende twee reizen verliepen als door de zon en de sterren en de neon-lichten beschenen flitsen. Haar eerste reis alleen maakte zij met Laycock als gezagvoerder. En, zoals Cynthia had gezegd, betoon de hij zich behulpzaam, vriendelijk en gemakkelijk om mee te vliegen. En nu er niemand was, die op haar lette en zij daardoor ook niet zenuwachtig werd, was zij handig en onvermoeid. (Wordt vervolgd) Terwijl veehouder A. Heeringa en zijn vrouw, wonende op een middelgrote boer derij in de nabijheid van het dorp Holwerd in het noorden van Friesland, bezig wa ren een partij hooi in de schuur te bren gen. ontstond er in het losse hooi plotse ling brand. Op dat moment speelden twee dochtertjes, de vierjarige Klaske en drie jarige Sytske op de zolder boven de stal. Met grote moeite en levensgevaar wist de vader beide kinderen te redden. Klaske werd hierbij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis „De Sions- berg" te Dokkum worden overgebracht. Haar vader liep minder ernstige brand wonden op. Sytske bleef ongedeerd. In tussen breidde het vuur zich snel uit. De twee dienstdoende brandweren konden dan ook slechts weinig uitrichten. De boer derij, waaruit twee paarden en een stier nog konden worden gered, brandde geheel af. De schade wordt op drie kwart ton ge schat. De verzekering dekt de schade. Van de inboedel kon ongeveer de helft voor vernieling worden bewaard. Het vermoe den bestaat, dat de brand is ontstaan doordat enig hooi op de uitlaat van een benzinemotor, die werd gebruikt om een hooitransporteur aan te drijven, is terecht gekomen en vlam heeft gevat. Zaterdagmiddag om één uur zullen twee sleepboten van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst te Rotterdam, waar schijnlijk de „Barendszee" en de „Noord zee", met het uitgebrande Noorse tank schip „Artemis" op sleeptouw de reis naar Zweden aanvangen. Plet schip, dat onlangs bij Hoek van Holland na een bot sing met een ander Noors schip in brand vloog, zal in Malmö worden hersteld. Het gaat naar de werf „Kockum", dezelfde werf, die het schip destijds voor de rede rij Jörgen Bang te Kristiansand heeft ge bouwd. Aan boord van het tankschip zal zich dat deel van de bemanning bevinden dat destijds in ons land is achtergebleven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veere W. J. Gunning te Westervoort; te Eenrum (toez.) J. W. Ma- zurel te Grijpskerk. Geref. Kerken Beroepen te Lexmond H. Peper, kand. te Haarlem. Advertentie Van Nelle bestellen 1 vrijdag 20 juni Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeld zame krijtlitho's uit het bezit van Koning Leopold I, 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „Schrik der vrouwen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Spionnen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dief van Bagdad", 14 jr., 19 en 21.15 uur Minerva Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Vergiss mich nicht", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Mars slaat toe 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De naakte waar heid", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Helikopterveld: IJsballet Maxi en Ernst Baier, 20 uur. zaterdag 21 juni TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken 10 12.30 en 13.3017 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen Cate": Expositie van werken van Henk van Es. 't Goede Uur: Tentoonstel ling van werken van Kees Verweij 1019 uur. Gebouw „De Waag": Expositie van werken van Bram Pihl 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Schrik der vrouwen", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Spionnen", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Per- rucha, kind van de nacht", 18 jr, 23.30 uur. Luxor Theater: „De dief van Bagdad", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Hans Christian Andersen", a.l., 14.30 uur. „De twaalf gezworenen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Vergiss mich nicht", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Mars slaat toe", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De naakte waarheid", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Helikopterveld: IJsballet Maxi en Ernst Baier, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11