VM| kerko Kort geding onderdeel van „Ronde van Nederland" om naam E.V.C. Concertgebouw-Orkest speelt nieuw werk van Flothuis Eerste zomer concert N.Ph.O. Hypermoderne m.s. Atlantic na prettige reis in Amsterdam Ufouw Tiny Kaiser pianosoliste Arnold Bernstein hield belofte en bracht Amerikanen naar hoofdstad 9 J. Boddens Hosang overleden f|35° or Vijftig best verzorgde boeken van 1957 Opvoering van „Elckerlyc" in Delft A. B. Wijsmuller te Baarn overleden Bekend gezagvoerder bij het uitbrengen van schepen BILJARTZAAL EN BABYSIT-CENTRALE II «Igaaf m 't (aar 22 ct. HAARLEMSE RECHTBANK voor jonge mensen Kind verdronken Haarlemse huisvrouw door Hof vrijgesproken Mishandeling van zoontje werd niet bewezen geacht VRIJDAG 20 JUNI 1958 Het programma, dat donderdagavond door het Concertgebouworkest als onderdeel van het Holland Festival te Amsterdam werd uitgevoerd, bevatte behalve drie werken van het standaardrepertoire een première en wel die van de Symfonische muziek opus 59 van Marius Flothuis, opgedragen aan het orkest en zijn dirigent Eduard van Beinum, die thans deze eerste uitvoering leidde. Hoewel het vierdelige werk uiter lijk enige afwijkingen toont van het tradi tionele vormschema van de symfonie (het eerste deel is een scherzo met trio, het derde een rondo) vertoont de structuur alle HOildDu kenmerken van een neoklas sieke ordening. Steeds is een duidelijke tonale basis aan wezig, de muzikale zinsbouw heeft een periodekarakter, letterlijke herhalingen, se quensvorming, motievische arbeid, voorbereiding van climaxen door chromatische r8StlV3l stijging, het zijn alle ver trouwde formules, waarin een eveneens sterk traditioneel gebonden inhoud gevat is. Treffende episoden hoorde men in het tweede deel, met name daar waar een fu- nèbre melodie door sombere orchestrale explosies werd ingeleid en doorbroken. Een ander voorbeeld: het einde van het derde deel, waar na een climax alleen de pauken een ritmisch trait d'union vormen met de finale, een passacaglia, die door celli en contrabassen wordt ingezet. Ik moet ech ter helaas zeggen dat als geheel deze sym fonische muziek, weloverwogen van opzet, helder gerealiseerd en direct aansprekend, mij niet kon bevredigen. De zeer goede uit voering door het Concertgebouworkest waarvoor de componist op het podium kwam om de dirigent en zijn medewerkers te danken kon naar mijn mening een gemis aan substantie niet verbergen. Ik vraag mij dan ook af of dit nieuwe werk van Flothuis, ondanks alle onmiskenbare kwaliteiten, op het repertoire zal blijven. Burgemeester van Doetinchem In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is gisteren op 58-jarige leeftijd overleden de heer J. E. Boddens Hosang, burgemeester der gemeente Doetinchem. De burgemeester was reeds enige tijd ziek en heeft sedert vorig jaar augustus zijn werkzaamheden slechts af en toe gedu rende korte tijd kunnen vervullen. Enkele weken geleden werd zijn toestand plot seling slechter en moest hij van het zie kenhuis in Doetinchem naar het zieken huis in Utrecht worden overgebracht. Zijn overlijden kwam echter nog onverwacht. De heer Boddens Hosang werd op 27 augustus 1899 te Apeldoorn geboren. Hij was van 1921 tot 1925 werkzaam als sur numerair der registratie en domeinen te Hilversum. Van 1925 tot 1928 was hij vo lontair op de secretarie van Bussum. In 1928 werd hij benoemd tot burgemees ter van Woubrugge en op 1 mei 1929 te vens tot secretaris van die gemeente. Op 18 december 1934 volgde zijn benoeming lot burgemeester van Naarden en Huizen en in juni 1947 werd hij benoemd tot bur gemeester van Doetinchem. In Naarden was de heer Boddens Ho sang voorzitter van de Comenius-vereni- ging en bestuurslid van de vereniging Ne- land-Tsjcchoslowakije. In verband daar mee werd hij in 1938 benoemd tot ridder in de orde van de Witte Leeuw, een Tsje chische onderscheiding. Tevens ontving hij de gedenkpenning- der universiteit van Bratislava. Hij organiseerde de opneming van de eerste joodse vluchtelingenkinde ren uit Duitsland in ons land in 1938, waar bij zijn vrouw een belangrijk aandeel had. Tijdens de oorlogsjaren werd de heer Bod dens Hosang ontslagen als burgemeester en opgesloten in de gevangenis te Amster dam. Later bracht hij enige tijd als gijze laar door in het kamp St. Michielsgestel. In 1944 werd hij met zijn gezin uit de pro vincie Noordholland verbannen. In Doetinchem was burgemeester Bod dens Hosang een zeer geziene persoonlijk- beid. Op 30 april 1958 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, welke onderscheiding hem in het zieken huis is uitgereikt. Advertentie ittHMAAAMifc Het concert was geopend met de eerste suite uit de „Watermuziek" van Handel en werd met de „Bolero" 'van Ravel besloten. Van de uitvoering van beide werken geldt dat men een zeker tekort voelde"aan span ning in het musiceren, een soort traagheid die zich openbaarde in een onvermogen om het innerlijke ritme van de muziek te grijpen, datgene wat de werkelijke drijf kracht van een muzikale frase uitmaakt en waarmee de uitvoerders contact moeten hebben om een elektriserende werking op de luisteraars te bereiken. (Men noemt de Het Concertgebouw-Orkest gaf in het Holland Festival de eerste opvoering van opus 59 van Marius Flothuis, opgedragen aan het vermaarde en semble en zijn dirigent Eduard van Beinum, die men hier samenwerkend in actie ziet. hiermee gepaard gaande sensatie dan ook: „getroffen" of „geraakt" worden, als bij een elektrische schok). In het Eerste Piano concert van Liszt werkte mee de pianiste Nicole Henriot, wier uiterst efficiënte spel mij niet sympathiek aandeed. Haar bril jante koelbloedigheid week slechts op schaarse momenten voor een wat inniger toon. De vinnige aanpak in het forte was af en toe bepaald kwetsend voor het oor. Sas Bunge Henri Arends liet de reeks zomercon- certen van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest openen met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Johan Wa genaar, een kloeke, gezonde compositie, die haar eerste halve eeuw glansrijk over leeft en bestemt lijkt te zijn om als klas siek voorbeeld stand te houden. Het zij toegegeven dat Richard Strauss niet na gelaten heeft invloed op Wagenaar uit te oefenen, maar dan toch maar net zoveel, dat er de klare Hollandse openheid niet door verstoord werd, een eigenschap die een bijzonder kenmerk van Wagenaars aanleg was en uiteraard zijn talent be heerste. Wij kregen de briljante ouverture met de echte „panache-a la Cyrano" te horen, strak in zijn ritmisch keurslijf waar het de heldhaftig snoevende en in wezen edele houding van de titelfiguur betreft, maar ook zeer lenig en klank- schoon, waar de componist Cyrano's ver zwegen liefde en zelfopoffering wilde ty peren. Bovendien hebben wij intens kun nen "genieten van de lógische opbouw der interpretatie. Als tweede programmanummer kregen wij het zelden gespeelde Tweede Piano concert (in A) van Liszt te horen, met Tiny Kaiser als soliste. Het zou dwaas zijn de betekenis van dit concert in de evo lutie voorbij te zien. Er gebeuren 'n deze compositie dingen die qua harmonie en constructie zeer belangrijk zijn. Wij zijn alleen de sfeer ontwend, misschien ook te nuchter geworden om nog te geloven, al thans nog mee te leven, in de bezieling van Liszt, die onder het motto „dans les arts il faut faire grand" een pose aanneemt die uit de tijd is. Toen wij het indertijd van Pembaur hoorden, die het wellicht nog volkomen in de geest van de compo nist uitvoerde, namelijk in een zeer vrij tempo rubato en met allerlei overdrij vingen inzake dynamiek, wekte het niets minder dan een karikaturaal effect. Me vrouw Tiny Kaiser weet zich daar ge lukkig voor te hoeden. Zij speelde het werk met de allure van een grote virtuoze In het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft mr. D. Giltay Veth donderdagmid dag aan vertegenwooi'digers van uitgeve rijen en instellingen de oorkonden uitge reikt voor de vijftig best verzorgde boe ken van 1957. Mr. Giltay Veth deed dit als voorzitter van de jury, die verder be stond uit de heren D. Dooijes, Chr. Leef- lang, L. Paardekoper en O. Treumann. Uit de 7300 in 1957 verschenen boekti tels zijn er ongeveer 500 voorgelegd aan de jury, die zich slechts uitsprak over het uiterlijk en over het algemeen peil der be kroonde boeken. Opvallend was dat in 1957 het aantal bellettristische werken laag is vergeleken met vorige jaren. Een van de oorzaken daarvan acht de jury het feit, dat gelei delijk voor de roman een zeer aanvaard baar vormschema is ontwikkeld, dat voor vele boeken thans wordt gebruikt. Belangrijk en verheugend noemt de ju ry de winst in de rubriek jeugd- en school boeken. In 1956 werden vier boeken in de ze rubriek bekroond, thans tien. De jury constateerde dit jaar een „hausse" in goe de stofomslagen. De jury zegt voorts van mening te zijn dat met de collectie, die tot en met 30 ju ni is geëxposeerd in het Stedelijk Museum in Amsterdam en die van daaruit, een tocht door het land zal maken en later ook in het buitenland zal worden vertoond, de Nederlandse boekverzorging een goed fi guur slaat. Traditiegetrouw wordt in Delft weer als onderdeel van het Holland Festival een reeks voorstellingen van het Middelneder landse spel „Elckerlyc" gegeven. Donder dagavond had op het binnenplein van het Prinsenhof de eerste voorstelling plaats, welke door een groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. Evenals vorige jaren worden de voorstellingen door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester verzorgd. De titelrol werd weer vervuld door Han Bentz van den Berg. en tevens met het entrain dat het ka rakter van de compositie nu eenmaal niet missen kan om de notenlawines inhoud te geven, maar excessen als hierboven be doeld bleven daarbij uit. Zo was er in be paalde lyrische passages, bij een fraaie klankgeving, een gereserveerd sentiment te beluisteren, dat sympathiek aandeed. Elders echter kwam het echter voor dat zij in het forse de toon wel eens dood drukte. Boven alles uit straalde de vir tuoze techniek van Tiny Kaiser, die niet naliet indruk te maken. De zeer gewichtige orkestpartij klonk, op een enkel twijfelachtig moment na, degelijk doorwerkt en aangepast aan de solistische prestatie. ®e solo-cellist. Eduard Biele maakte een mooie beurt met zijn obligaatpassage. De reactie van het pu bliek liet aan spontane hartelijkheid niets te wensen. Tot slot kregen wij een leven dige vertolking te horen van de Italiaanse Symfonie'van Mendelssohn, waarvan de Tarantella-finale een geraffineerd karak ter aannam. Jos. de Klerk Alle sleepboten van de Zeesleepvaart en bergingsmaatschappij n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden voerden de vlag gistermiddag halfstok. Op veertigjarige leeftijd is donderdagmorgen na enige maanden van ziekte te Baarn overleden de heer A. B. Wijsmuller, een van de vijf gebroeders Wijsmuller, die in het eerste jaar na de oorlog de rederij Gebr. Wijs muller n.v. te Baarn hebben opgericht en die grote faam kregen bij het uitbrengen van in Nederland of elders gebouwde schepen onder eigen kracht. De heer A. B. Wijsmuller was mede-oprichter en me de-directeur van de rederij. Na het doorlopen van de MULO-school te Baarn bezocht hij de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, waar hij het stuurmansdiploma behaalde. Gedurende de oorlogsjaren voer de heer Wijsmuller in dienst van de geallieerden. In die tijd werd zijn schip eenmaal getorpedeerd. Na de oprichting van de reöerij te Baarn was hij de gezagvoerder bij het uitbrengen van de eerste drie schepen. Hiermee werd de familietraditie voortgezet, want het was de vader van de vijf gebroeders. Johs. F. Wijs muller, die vroeger ook schepen heeft uit gebracht en in 1916 n.v. Bureau Wijsmul ler, thans te IJmuiden, oprichtte. Van n.v. Bureau Wijsmuller vormen twee van de broers de directie. De heer A. B. Wijsmul ler heeft het in zijn functie van directeur van de Rederij Wijsmuller te Baarn nog mogen beleven, dat de eerste sleepboot van de rederij, de „Simson", die in exploi tatie is gegeven bij n.v. Bureau Wijsmul ler de officiële proefvaart maakte door het Noordzeekanaal naar Amsterdam. Dit geschiedde op 12 juni. De befaamdste opdracht, die de heer Wijsmuller in zijn leven heeft uitgevoerd, is ongetwijfeld het uitbrengen geweest van twee rondvaartboten van IJmuiden naar Montevideo. Deze scheepjes gelijk aan die in de Amsterdamse grachten werden op eigen kracht over de Atlanti sche Oceaan gebracht. Hij is in de loop der naoorlogse jaren de leider geweest bij vele grote transporten, die door de rederij werden uitgebracht. Ook werd 't commando gevoerd bij proef vaarten van schepen, die in Nederland wa ren gebouwd voor buitenlandse rederijen. Toen een Turkse rederij weigerde om een nieuwe „ferryboat" van de werf over te nemen het schip zou niet goed manoeu vreren kreeg de heer Wijsmuller het verzoek naar Turkije te vliegen en de Tur ken te demonstreren, dat het schip wel deugde. Zonder de Turken een lesje te ge ven, slaagde de heer Wijsmuller er zonder moeite in de rederij aan' het verstand te brengen dat alles in orde was. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaatsvinden op maandag 23 juni op Westerveld na aankomst van de trein om 13.04 uur. In België veroordeeld. Een rechtbank te Tongeren in België heeft de Nederlan der L. van A. uit Helmond veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het smokkelen van boter. Voorts kreeg hij een boete van 28.000 franc en werden de gesmokkelde partij" boter en de, autobus, waarmee de boter werd vervoerd, ver beurd verklaard. Het eerste nieuwe passagiersschip, waarmee de in de oorlog uit Duitsland gevluchte Joodse reder Arnold Bernstein zijn Amerikaanse „come back" viert, het 18.100 ton metende m.s. Atlantic van Bernsteins nieuwe rederij, de American Banner Lines, is in Amsterdam aangekomen. Daarmee is de directe passagiers- en vrachtverbinding New York-Zeebrugge-Amsterdam geopend. In New York waren 869 passagiers, onder wie 40 in de eerste klasse en de rest in de overigens zeer luxueuze toeristenklasse, aan boord gegaan. Het zijn bijna allemaal Amerikaanse toeristen, die thans Europa gaan bezichtigen en later hetzij per vliegtuig, hetzij weer met de Atlantic naar Amerika zullen terqgkeren. Van hen gingen er in Zeebrugge, waar het schip gisteren is aangekomen, 353 van boord. In Amsterdam kwamen er vanochtend dus 516 aan, die hier aan wal gingen. „Ik breng de Amerikanen naar Amster dam", zei de heer Bernstein het vorig jaar op een persconferentie in het Amstel Ho tel. „Het is aan het gemeentebestuur van deze stad om te proberen hen voor hun Europees bezoek zo lang mogelijk in Nederland te houden". De Atlantic is in 1953 als vrachtschip van het Mariner-type in Amerika ge bouwd, maar werd na een reis door Bern steins nieuwe maatschappij overgenomen en geheel verbouwd tot passagiersschip. Met grote voldoening vertelde de 49-jarige kapitein Aimé J. Gerber dat Ce eerste zee reis schitterend was verlop dat hij in zijn 20-jarige loopbaan als zeeman nog nooit zo'n vrolijke menigte van passagiers had meegemaakt en dat men op het schip zonder moeilijkheden had kunnen biljar ten zo vast lag het op de golven van de oceaan. De reis van New York naar Zee- brugge heeft 6 dagen, 13 uur en 20 mi nuten in beslag genomen. De Atlantic liep met een gemiddelde snelheid van 21.17 knopen. Alle hutten aan boord van de Atlantic hebben een -'pen toilet en een douche; de eerste-klas hutten een badkamer. Het goedkoopste passagebiljet voor een toerist op het a-dek buiten het seizoen bedraagt 191.50 dollar (207.50 in het zomer-seizoen). De hoogste prijs der toeristenklasse (pro menade-dek) bedraagt 204 dollar buiten het seizoen en 220 dollar in het seizoen. Voor de eerste klasse liggen de prijzen rond 300 dollar, alles enkele reis. Het schip zal telkens na 17 dagen uit New York vertrekken, circa 8 dagen varen naar Zeebrugge en Amsterdam en 8 dagen gebruiken voor de terugreis. Het had op deze reis 75.000 eieren aan boord en on geveer 100.000 kg voedsel. Elektronische babysitter Het is uitgerust met wat men aan boord „een elektronische babysitter" noemt. In iedere hut is een microfoo- aanwezig, die de passagiers kunnen inschakelen, wan neer zij zich 's avonds elders op het schip willen ophouden. In de babysitcentrale gaat dan een rood lichtje branden 's Avonds draait een automatische instal latie langs alle brandende lichtjes en scha kels voor iedere hut 4 seconden de luid spreker aan. Hoort de dienstdoende ver pleegster plotseling gehuil of ander ge luid, dan kan zij de installatie stil doen m Deze zeer recente foto van het koninklijk gezin is door de Koningin en de Prins ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen, waarvan de Prins re gent is, ten behoeve van de jaarlijkse inzameling voor culturele doeleinden. Advertentie Willem II Prince Sluit U aan bij zijn reeds talrijk gevolg. Rook 'm prince-heerlijk! Donderdagmiddag diende voor de pre sident van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, een kort geding, dat aanhangig was ge maakt door mr. Th. Ph. van Raalte uit Amsterdam, die, optredende namens de groep Reuter en Brandsen van de E.V.C., de president vroeg de gedaagde W. Hartog uit Koog aan de Zaan, lid van het dage lijkse bestuur van de E.V.C. 1958 (de op instigatie van de heer Paul de Groot af gescheiden groep) te verbieden gebruik te maken van deze „E.V.C. 1958" omdat dit slechts verwarring zou stichten. Mr. M. D. Proper uit Haarlem, die op trad namens gedaagde, ontkende dat de bedoeling had voorgezeten verwarring te stichten. Hij was van mening, dat de toe voeging „1958" aan de naam aan duide lijkheid niets te wensen overliet en dat het hier geen inbreuk op de handelsnaam wetgeving betrof, omdat de „E.V.C. 1958" geen commerciële instelling, maar een vereniging is, die dezelfde doelstelling (het scheppen van een eenheidsvakvereniging in Nederland) nastreeft als de oude E.V.C. Hij trok vergelijkingen met kerkgenoot schappen en sportverenigingen, waar ook vaak namen voorkomen, die veel op el kaar gelijken. Op grond hiervan achtte hij de eiser niet ontvankelijk. Mr. Van Raalte betoogde, dat de nieu we groep de kleine wijziging in de naam had aangebracht met de opzet om ver warring te stichten. Dè nieuwe groep had als toevoeging ook nog geaccepteerd „aangesloten bij het Wereldvakverbond", hoewel volgens mr. Van Raalte, één van de mensen van de door hem vertegenwoor digde E.V.C. de heer Brandsen vice- voorzitter van dit Wereldvakverbond is. „De E.V.C. 1958" meent ten onrechte, dat zij de „oude E.V.C." is, maar de gedaag den weten heel goed, dat dit niet zo is". Mr. Van Raalte wees op vier aan deze zaak voorafgegane dingen (drie in Am sterdam en één in Almelo), waarbij hij door de betreffende rechtbanken steeds in het gelijk was gesteld. Mr. Van Raalte vreesde echter, dat „de hydra haar kop steeds weer opnieuw zou opsteken en steeds weer een ander naar voren zou schuiven, zodat hij zodoende gedwongen zou zijn met mr. Proper een hele Ronde van Nederland af te moeten werken". Citaten Beide raadsleden citeerden uitvoerig uit allerlei dagbladen, waaronder vaak De Waarheid. Dit ontlokte de president een keer, toen mr. Proper sprak van „een courant, waaruit mijn confrère citeerde", staan en wat langer naar de geluiden luis teren. Zijn die onrustbarend, dan stuurt ze een jonge verpleegster naar de betrokken hut toe, die zich met de kinderen bezig houdt of zo nodig de ouders over de scheepsomroep laat alarmeren. Voorts heeft de Atlantic een hyper moderne in stallatie, waarmee het uit zeewater zijn eigen drinkwater distilleert. Advertentie moderne meubelen naar deense en zweedse ontwerpen in teakhout en weathered-oak decoratieve gordijnstoffen tapijten weefwerk Het 3-jarige zoontje van de familie Deins is op het Keizerrijk te Montfoort te water geraakt en verdronken. Het-ventje had de hele morgen voor het ouderlijke huis met buurtgenootjes gespeeld. Toen men h,et knaapje miste is men op slechts enkele honderden meters van de ouder lijke woning in de IJsel gaan dreggen. Dit leverde ^geen resultaat op. Daarom bood de heer Van den Haselkamp aan om in het water te duiken. Na enige keren gedoken te hebben bracht hij het knaapje boven. Ook in tweede instantie is de 31-jarige huisvrouw uit Haarlem-Noord vrijgespro ken van de haar ten laste gelegde zware mishandeling, de dood tengevolge hebben de, op haar zeven maanden oude zoontje. Het Gerechtshof in Amsterdam bevestig de daarmee vanochtend het vonnis van de Haarlemse rechtbank, die haar op 20 februari had vrijgesproken. Daartegen was de officier van Justitie, die zes jaar gevangenisstraf had geëist, in beroep ge gaan. Ook de procureur-generaal bij het Hof had in hoger beroep zes jaar geëist. Verdachte heeft zowel voor de recht bank als later voor het Hof haar aanvan kelijk voor de politie afgelegde verklaring, dat zij haar zoontje zou hebben mishan deld zodanig, dat het later is overleden, herroepen. Zij had later verklaard, dat zij op de rand van het bedje had gezeten om het kind de fles te geven en dat het bedje toen in elkaar was gezakt waardoor zij boven op het jongetje was gevallen. Advertentie de uitroep: „Mijnheer Proper, dat is niet „een courant", maar „de courant", het is namelijk De Waarheid!" Mr. Proper zei nog, dat het best moge lijk is, dat twee vakverenigingen uit één land tegelijkertijd lid van het Wereldvak verbond zijn en herinnerde aan de tijd na de oorlog, toen het N.V.V. en de E.V.C. beide lid waren van dit W.V.V. De presi dent stond nog enige tijd stil bij de vraag, hoe de hoofdbestuursleden worden geko zen. Mr. Van Raalte meende, dat de hoofdbestuursleden, die kandidaat gesteld worden door de bonden, maar gekozen door het congres, zitting kunnen blijven houden voor de gehele van te voren vastgestelde periode, ook al zijn de bonden, die de be treffende mensen kandidaat hebben ge steld, inmiddels uit de E.V.C. getreden. Mr. Proper en de zijnen bestreden dit en betoogden, dat de hoofdbestuursleden slechts zitting kunnen houden, zolang de bonden, waar zij uit voortgekomen zijn, lid zijn van de overkoepelende organisa tie. De president zal dinsdag 24 juni, morgens om elf uur, vonnis wijzen. des

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13