BEELDJE»-VELPONKBEELDJE (Panda en de Yo*Yo*jager Chemische „Naarden" acht aankoop van Jan Dekker goede transactie Zuiver wollen SLAAPKAMERKLEEDJES O Peek&Cloppenburg Koel en regenachtig Geen dividend Amsterdamse Cultuur Associatie NIAGARA Plastics NAAIMACHINES BADPAKKEN Wereldnieuws Zeldzame aarden 2 Plaats in industriegebied verworven Prijsindex levensonderhoud met twee punten gedaald Terugbetaling van 20 percent bij Tjilongkrang De omzetontwikkeling in midden- en kleinbedrijf Bouw van Europese reactor in Engeland FOTOGRAFEREN? Riskeer niets vraag films Miljoenenorder voor DAF voor dames en heren Kasreservepercentage verhoogd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland SPORTHUIS SCHOLTE TccU ió ket zo r VRIJDAG 2 0 JUNI 1958 De directie van de n.v. Chemische Fa briek „Naarden" heeft in de algemene vergadering een uitvoerige explicatie ge geven van de overneming door „Naar den" van het bedrijf van Jan Dekker te Wormerveer. Gezien de onrendabiliteit van de laatste onderneming had een der aanwezige aandeelhouders er geen daad van goed koopmanschap in kunnen zien. Een van de voornaamste redenen voor de aankoop, zo zei de directie, was de situa tie waarin het moederbedrijf in Naarden zich bevindt. Dit bedrijf ligt niet in een industriegebied. Tot voor kort bestond er nog een spoorwegverbinding. De moge lijkheden van een waterverbinding wor den kleiner. Het transport wordt dus hoe langer hoe moeilijker. Een ander probleem is de waterreini ging. Ten dele werden afvalstoffen op slo ten geloosd of in tanks naar het IJsel- meer vervoerd. Deze voorzieningen zijn niet voldoende gebleken. De enige oplos sing was de aanleg van een waterreini- gingsinstallatie, die op 500.000 tot 1 miljoen wordt begroot. Daarom heeft de directie uitgekeken naar een terrein el ders, vooral ook omdat de theobromine- fabriek cacaoschroot verwerkt, dat hoofd zakelijk uit de Zaan afkomstig is. Ook heeft zij een belangrijke uitbreiding van de produktiecapaciteit van deze fabriek op het oog. In de laatste jaren zijn de ver houdingen in het amphibische karakter van „Naarden" men produceert fijne re en „bulk" chemicaliën enigszins an ders komen te liggen. Er is een toeneming in produktie merkbaar bij de fijnere soor ten. Daarom oordeelde de directie het ver standig het bedrijf meer te ontwikkelen in de richting van de „bulk" artikelen. Jan Dekker behoort in Nederland tot de drie glycerinefabrikanten, waarvan ook „Naarden" er een is. Door de transactie worden nu twee produkties gecombineerd. Ook beweegt Dekker zich op vetzuurge- Advertentie RECLAME AANBIEDING 50 X 100 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - Tel. 11491 Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbieders, dat maandelijks voor het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, ver toonde medio april 1958 tot medio mei 1958 een daling met 2 punten. Het indexcijfer inclusief A.O.W. daalde van 123 tot 121 en het indexcijfer exclusief de A.O.W. van 119 tot 117. Deze daling kwam voornamelijk voor rekening van de sector voeding, waarvoor het indexcijfer daalde van 124 medio april tot 121 medio mei. Binnen deze sector ver toonden de indexcijfers voor groenten en fruit een sterke daling, terwijl voorts prijsverlagingen voor boter, kaas en eieren hun invloed deden gelden. Prijs stijgingen traden op voor aardappelen, vlees en koffiemelk. Buiten de voedingssector deden zich prijsverlagingen voor bij de brandstoffen (zomerprijzen) terwijl voorts het index cijfer voor bloemen daalde. De daling van het indexcijfer van het rechtstreeks voor consumptie bestemde deel der gezinsuitgaven veroorzaakte tevens een daling van de indexcijfers voor sociale verzekeringen en belastingen. De hoogte van de sociale verzekeringen en belastingen is namelijk voor een belang rijk deel afhankelijk van het bedrag, dat nodig is voor de aanschaffing van het goederen- en dienstenpakket, dat aan de indexcijferberekening ten grondslag ligt. Het indexcijfer voor de groep „verzeke ringen en belastingen" daalde van 155 tot 151. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houfstr. 181. Tel 14444 Het bestuur van de Kina Cultuur Maat schappij „Tjilongkrang" kan nog niét be oordelen in hoeverre de gebeurtenissen aanleiding geven de waardering van de balanspost „bedrijf in Indonesië" ad 182.400 te wijzigen. „Tjilongkrang" heeft, mede door het op het Indonesische bedrijf geleden exploitatieverlies ad 24.944, een nadelig saldo over 1957 van 30.172. Dien tengevolge is het totale verlies gestegen tot 139.913. De exploitatierekening Indo nesië laat na afschrijvingen een nadelig saldo zien van rp. 74.831. „Tjilongkrang" stelt voor om op elk van de 600 geplaatste aandelen groot 1.000 een bedrag van 200 in contanten terug te be talen en dus het nominale bedrag vast te stellen op 800. Derhalve moeten de statuten veranderd worden in die zin, dat het maatschappelijk kapitaal 800.000 bedraagt, verdeeld in 1000 aandelen van elk 800, waarvan 600 aandelen geplaatst. bied. De produktie van dit zuur op zich zelf is niet aantrekkelijk, maar de direc tie ziet wel iets, zonder hiervoor enige garantie te geven, in toekomstige ontwik kelingen op dit terrein. In dit stadium kan zij er nog weinig over zeggen, maar aan de research wordt hard gewerkt. Deze faktoren en de gunstige ligging van het terrein, dat nog voor uitbreiding vatbaar is, in aanmerking genomen, vond de di rectie van „Naarden" de overneming van Dekker een goede transactie. Zij is op het ogenblik nog steeds dezelfde mening toe gedaan. Hoewel de directie toegaf dat de liqui diteitspositie niet bijzonder fraai was, meende zij aandeelhouders bij de divi denduitkering niet te kort te mogen doen. Emissieplannen zijn er niet, tenzij er heel grote projecten aan de orde komen. De Euromarkt heeft op het ogenblik een tamelijk neutraal effect op de activiteiten van Naarden. Wel zou de Vrijhandelszone, zoals Engeland die voorstelt, veel kwaad kunnen doen. Ten dele kan dit ondervan gen worden door zich in Engeland zelf te gaan bewegen. „Naarden" heeft daar reeds een vestiging, alsmede in verschei dene dominions. Ondanks lagere winstmarges zijn de re sultaten in het lopende jaar tevredenstel lend. Eerste kwartaal 1958 Blijkens een driemaandelijks overzicht van de omzetontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf, samengesteld door het Economische Instituut voor de Midden stand, zijn in het eerste kwartaal van dit jaar in de voedingsmiddelensector de om zetten in het algemeen met ongeveer 7 tot 9 percent toegenomen. Alleen de slagers- bedrijven behaalden omzetten welke ge middeld niet of nauwelijks boven die in de overeenkomstige maanden van 1957 uitkwamen. In de textielsector lagen de totale ont vangsten over het eerste kwartaal op een hoger niveau dan in 1957, (met uitzonde ring van herenmode- en stoffenzaken), maar er blijken tussen de afzonderlijke maanden grote verschillen te bestaan. De omzetten in januari lagen alle zeer hoog: mede door de lage prijzen gedurende de opruiming in 1957. Hieraan moet worden toegevoegd dat in januari 1957 een vrij la ge omzet werd behaald als reactie op de grote verkopen aan het einde van 1956. De maanden februari en maart zijn in ze kere zin teleurstellend geweest: een aan zienlijk achterblijven bij de overeenkom stige maanden van 1957. De omzetten in de schoendetailhandel vertonen een zelf de beeld. De omzetten in de overige bran ches van de groep duurzame consumptie goederen lagen op het niveau van 1957. Iets gunstiger is het beeld in de sector genotmiddelen: daar steeg de omzet in het eerste kwartaal met 4 tot 6 percent, bij slijterijen zelfs met 9 percent. De stijging in deze laatste branche is echter enigszins geflatteerd omdat het eerste kwartal 1957 een sterke reactie ondervond van de ac cijnsverhoging. De drogisten behaalden in het eerste kwartaal een omzet welke 6 percent ho ger lag dan in het eerste kwartaal van 1957. De stijging bij de kappersbedrijven was geringer en komt geheel op rekening van de damessalon. In maart werd in de damessalons zelfs 10 percent meer omge zet maar dit was voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat Pasen in 1958 in de eerste week van april viel. Dit gaf in maart reeds een grotere drukte, hetgeen in 1957 niet het geval was. Het „Paasef- fect" speelt ook bij andere branches een rol, onder andere in de textielsector en bij de branche goud, zilver en uurwerken. Een commissie van deskundigen on der leiding van de Fransman prof. Fran cis Perrin en de Brit sir John Cockcroft heeft een program goedgekeurd voor de bouw van een experimentele reactor in het nieuwe Britse atoomcentrum te Win- frith Heath. De reactor zal voor gemeen schappelijk Europees gebruik zijn. Het bouwprogram zal 30 miljoen dollar kos ten. De directeur van het Europese bureau voor Atoomenergie, Pierre Huet, die dit donderdagavond op een persconferentie in Parijs bekendmaakte, deelde mede, dat het program aan de regeringen van de bij het bureau aangesloten landen zal wor den voorgelegd. (Reuter) Advertentie Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave gepubliceerd van contracten, die door de ministeries van Oorlog werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Deze op gave betreft orders ter waarde van bijna 35 miljoen gulden, waarvan ondermeer 27,7 miljoen voor militaire voertuigen bij de DAF te Eindhoven, 550,727 voor loodkabel bij de N.K.F. te Delft, 212,607 voor kabel bij de Hollandse Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam, 175,600 voor buitenbanden bij de General* Banden en Rubber Mij. te Amsterdam, 410,600 voor buitenbanden bij Goodrich te Den Haag en 265,200 voor buitenbanden bij Vre- destein te Enschede. De gecombineerde resultatenrekening buiten Indonesië van de Samenwerkende Maatschappijen in de Amsterdamse Cul tuur Associatie n.v. sluit vóór afschrijvin gen en reserveringen met een voordelig saldo van 429.723, aldus het jaarverslag over 1957. Hieraan wordt toegevoegd de onverdeelde winst 1956 ad 25.691. Op dit bedrag zijn in mindering gebracht bijzon dere lasten waaronder de kosten der amal gamate, registratierechten voor de uit gifte van nieuwe aandelen, afschrijvingen op inventaris enzovoorts tot een bedrag vaa 208.897. Hierna resteert een saldo winst groot 246.517. Voorgesteld wordt aan de reserve voor afschrijving f 150.000 toe te voegen, aan de reserve voor dubieuze vorderingen 30.000 en aan de reserve voor diverse be langen en belastingen 66.517. Deze voor stellen houden verband met de gebeurte nissen in Indonesië. De onoverzichtelijke situatie in dat land maant tot grote voor zichtigheid, aldus het verslag. In tegen stelling tot de omstreeks medio 1957 on der voorbehoud uitgesproken verwachting kan derhalve geen voorstel tot hervatting van de dividendbetaling worden gedaan. In haar algemeen overzicht brengt de Advertentie Geen land zo zonnig, of er valt wel eens een buitje,"dus... neem Uw Niagara mee: volkomen waterdicht met gelaste naden, licht in gewicht, makkelijk mee te nemen. U w garantie voor een droge MêTé\ Een gecompliceerd lagedrukgebied, dat zich gisteren bij de noordkust van Ierland bevond, heeft zich de laatste 24 uur over Engeland en de Noordzee uitgebreid. Sa menhangend hiermee daalde de barome ter in ons land ruim 15 millibaar. Het la gedrukgebied gaat vergezeld van een om vangrijke regenzone, die zich over ons land, België, Noord- en Midden-Frankrijk en een groot deel van West-Duitsland uit strekt. In de afgelopen nacht viel er in Nederland 4 tot 8 mm. regen. Op het mid den van de oceaan komt nu een gebied van hogedruk tot ontwikkeling. Tegelij kertijd blijft boven het Europese vaste land de barometer dalen. Als gevolg hier van zal in onze omgeving de eerstkomen de dagen in hoofdzaak polaire lucht wor den aangevoerd. De temperatuur blijft daarom beneden normaal. Morgen blijven de fronten van het op de Noordzee gele gen lagedrukgebied nog in de buurt van ons land. Er zal daarom in het algemeen nog veel bewolking zijn, terwijl er ook nog wat regen of motregen kan vallen. VVEERRAPPORTEN Zaterdag 21 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 9.13 uur, onder 23.16 uur. 24 juni Maanstanden 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 juni Hoog water 6.12 en 18.36 uur. Laag water 1.47 en 14.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten M 6® land maxima van giste- i E a d ren Binnenland heden Cp d es 7 uur. Neerslag laatste 5 4) 4) #4 24 uur St c£ Den Helder zwaar bew zw 13 7 Ypenburg geheel bew wzw 13 4 Vlissingen motregen wzw 13 2 Eelde geheel bew. zzw 12 7 Twente lichte regen zzw 12 7 De Bilt motregen zw 12 4 Eindhoven motregen zw 13 4 Vlv. Z.-Limb. motregen zzw 14 3 Helsinki regen ozo 20 2 Stockholm zwaar bew. zw 18 1 Oslo zwaar bew. nw 15 1 Kopenhagen regen windst. 17 0,1 Aberdeen licht bew. n 13 2 Londen motregen w 19 6 Amsterdam motregen wzw 18 6 Brussel regen wzw 20 3 Luxemburg regen wzw 18 3 Parijs regen zw 21 12 Bordeaux mist windst. 26 0 Grenoble zwaar bew. windst. 27 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn geheel bew. zzzo 19 0 Frankfort regen zw 20 5 München regen zw 21 1 Zürich zwaar bew. ozo 25 8 Genève zwaar bew. zzw 26 0 Locarno geheel bew. windst. 26 0 Wenen zwaar bew. verand. 22 1 Innsbruck regen windst. 24 3 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio half bew. no 9 0 Madrid zwaar bew. windst. 19 5 Mallorca onbewolkt windst. 27 0,2 Algiers licht bew. w 28 0 Advertentie 17. Kolonel Pulver was geweldig be ledigd over de opmerkingen, die de Groot- duivel van Tipu over zijn gezicht had ge maakt. Maar na een blik op de gespierde Oosterlingen, die dommelig met hum scherpe sabels speelden, hield hij zich in. Hij volgde dan ook gedwee, toen de Groot- duivel hen wenkte om met hem mee te gaan. In angstige spanning betraden zij een vertrek, dat door een flakkerende vlam verlicht werd. „Hé, kijk eens!!" fluis terde Panda, daar staat de schietstoel van ons vliegtuig!" De Grootduivel van Tipu hoorde deze opmerking. „Ja", sprak hij, „deze zonderlinge zetel, die zoveel ontsteltenis onder mijn onwetende onder danen heeft verwekt, lijkt me een ge schikte troon voor een waardige duivel. Ge moet me straks toch even de werking ervan verklaren". Hij zette zich op de stoel, nam zijn masker af en vervolgde: „Er zijn trouwens nog enkele andere ver klaringen, die ik van u wens te horen, al vorens ik mijn krokodillen met u laat voederen". Panda en zijn metgezellen von den dit een onheilspellende opmerking. Vooral dat laatste over die krokodillen! directie in herinnering dat alle aandelen Tiedeman en Van Kerchem n.v. met in begrip van haar dochtervennootschappen, zowel in als buiten Indonesië in het bezit van de vennootschap zijn. Het belang in Michiels-Arnold n.v. bedroeg bij het af sluiten van het verslag ruim 97 percent van het geplaatste en volgestorte kapitaal dier vennootschap. In december zijn de kantoren in Djakarta, Bandung en Sura- baja der samenwerkende venootschappen onder beheer gesteld. Hetzelfde geldt voor het merendeel der ondernemingen onder directie en vertegenwoordiging van Tiedeman en Van Kerchem (Indonesië) n.v. Over Het buitenland zegt het verslag dat het belang van Michiels-Arnold n.v. in Ethiopië werd afgewikkeld. Tegensla gen bleven de Ceylon Sugar Plantations ltd., in welke jonge vennootschap de groep een klein belang heeft, niet bespaard. Het volume der commissie en handelszaken in Nederland was niet onbevredigend, de resultaten evenmin. De vermogenssitua tie van de vennootschap laat zich per ein de 1957, uitgedrukt in percenten van het geplaatst en volgestort kapitaal ad 2,5 miljoen, en met inachtneming van de ge vormde reserve, resumeren als volgt: ge ïnvesteerd in Indonesië ongeveer 32 per cent, in het overige buitenland bijna 6 per cent, terwijl 62 percent in het Nederlands bedrijf emplooi vindt. Sedert de aanvang van 1958 valt het accent der activiteiten meer o^, handels- dan op commissiezaken. Het omzetcijfer van het eerste kwartaal was, in vergelijking met dat van het vo rige jaar, lager, tengevolge van het nage noeg tot stilstand komen van de export zaken naar Indonesië. De vermindering kon vrijwel worden goedgemaakt door het accres der handelszaken. Krappe ultimo verwacht Waarschijnlijk in verband met de heden te houden inschrijving op schatkistpapier heeft de Nederlandsche Bank de betreffen de bankinstellingen vandaag medegedeeld, dat het kasreservepercentage met ingang van de nieuwe periode op 22 juni a.s. zal worden verhoogd van 7 percent tot 8 per cent. Dit percentage werd op 22 mei verhoogd van 6 tot 7 percent. Hierdoor zullen de banken ongeveer 50 miljoen meer bij de Nederlandsche Bank moeten aanhouden. Gemiddeld zal hun saldo 400 miljoen moeten bedragen. Geldkringen verwachten van deze maatregel een druk op de boven vermelde inschrijving, waarvan de storting op 23 dezer moet plaatsvinden. Pas op 25 juni a.s. vervallen er weer schatkistpro messen tot een bedrag van ongeveer 60 miljoen. Men acht een krappe ultimo niet uitgesloten. Industrie Lohuizen In aansluiting op de mededelingen in de ge houden jaarvergadering en onder verwijzing naai de inhoud van het jaarverslag, deelt de directie van de n.v. Industrie v.h. Van Lohuizen en Co. te Vaassen mede, dat de onderneming in de ach ter haar liggende periode een dieptepunt heef; moeten passeren met de daaraan verbonden on- derbezettingsverschillen. De in de publikaties ge noemde vooruitzichten dienen dan ook gezien te worden in het kader van een- langzaam optre dende verbetering in de bezetting van het bedrijf. De Britse boterinvoer De Britse minister van Handel sir David Eccles heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat zijn re gering heeft besloten geen nieuwe invoerrechten te heffen op de in te voeren boter. Sir David Eccles zei, dat de regering tot deze beslissing was gekomen, nadat de regeringen van Zweden, Fin land en Ierland hadden beloofd de subsidies op boter die naar Engeland wordt geëxporteerd af te schaffen. (UPI1 „Caltex Eindhoven" Op de werf van de „Hitachi Shipbuilding and Engineering Company", Innoshima, Japan, is het 32.000 ton metende turbine tankschip „Caltex Eindhoven" te water gelaten door mevrouw J. M. Voss, echtgenote van de president-directeur van Caltex in Japan. Dit is het vierentwintigste schip, dat voor rekening van de Caltex sinds 1950 te water wordt gelaten. (Voor de beurs zie pagina 4) Advertentie LASTEX. vanaf 20.95 2-delig, vanaf 12.95 GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM Afgewezen. Een Russisch gerechtshof heeft een Israëlische eis tot schadever goeding van 2.400.000 dollar, voor een oliecontract, dat tijdens de Suez-crisis geannuleerd werd, van de hand gewe zen. De eis was ingediend door een Is raëlische beleggingsmaatschappij, die in 1956 een contract sloot voor de in voer van Russische olie. Tegen. De Franse afgevaardigde Isorni, heeft meegedeeld, dat generaal De Gaulle geweigerd heeft verlof te geven tot een militaire begrafenis in Verdun van maarschalk Pétain, de voornaam ste collaborateur in oorlogstijd met de Duitsers. Pétain is begraven op het „Ile d'Yeu", een eenzaam Atlantisch eiland, waar hij in 1951 in de gevange nis stierf. Afweer. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft opdracht gegeven tot de aanleg van een nieuw radar-sys teem, dat in staat zal zijn alle gelan ceerde aardsatellieten op te sporen, on geacht of deze voorwerpen radiosei- nen zenden of niet. Het nieuwe sys teem zal bescherming bieden tegen li chamen tot op 1800 kilometer hoogte. Marx-ballade. Een groep Oostduitse schrijvers en componisten heeft een ballade voor koor en orkest, gewijd aan „Karl Marx, de man die de wereld veranderde," gemaakt ter ere van het vijfde congres van de communistische partij, aldus meldt het Oostduitse pers bureau ADN. Praatrecord. Mevrouw Alice Wethington heeft bij de „praatwedstrijd" te Dur ham in de Amerikaanse staat Noord- Carolina alle records geslagen en 73 uur en drie minuten achtereen gepraat Geweigerd. De regisseur van de televisie show „I've got a secret" van Columbia Broadcasting System Papirofsky heeft geweigerd te antwoorden op de vraag van de commissie voor on-amerikaanse activiteiten, of hij lid was geweest van de communistische partij. De C.B.S. heeft hem daarop ontslagen. De gast- dirigent Arthur Lief, die ook geweigerd heeft te antwoorden op dezelfde vraag van dezelfde commissie zal niet de lei ding hebben over het orkest, als het Russische Moiseyevballet zondagavond voor de C.B.S. optreedt. Schoon. De proef met de „schone" wa terstofbom, waarvoor buitenlanders als waarnemers zijn uitgenodigd, zal in augustus, indien het weer gunstig is op de 22ste, op Eniwetok in de Stille Oceaan worden genomen zo is officieel te Wash ington meegedeeld. Mijnongeluk. Ten gevolge van een ontplof fing werden in een mijn bij Pendleton, in de omgeving van Manchester, op 275 meter diepte dertien mijnwerkers opgesloten. Een van hen werd door val lend gesteente gedood. De twaalf over levenden. van wie er 3 ernstig gewond zijn, zijn in veiligheid gebracht. Resten. Bij Xanten aan de Rijn worden onder auspiciën van het museum van Rijnland door duikers onderzoekingen gedaan naar resten van een legerplaats van een Romeins legioen, die daar in de tweede of derde eeuw na Christus geweest moet zijn. Men meent dat dit kamp werd ingericht nadat de leger plaats van het legioen op de Fürsten- berg bij Xanten door de Batavieren was verwoest. Akkoord. De Sovjet-Unie en Polen hebben een aanvullend akkoord getekend in zake de Sovjet-troepen die in Polen zijn gelegerd, zo meldt het Sovjet-persbu reau Tass. Het akkoord regelt de voor waarden waaronder Russische militai ren in Polen onroerende goederen kun nen bezitten en gebruik kunnen maken van openbare vervoermiddelen en handels- en bouwfaciliteiten. Tevens regelt het akkoord douanefaciliteiten voor Russische militairen die van en naar Polen reizen. Downingstreet. Downingstreet 10, sinds 1781 de Londense residentie van vrij wel alle Britse premiers, moet volledig en onverwijld worden gerestaureerd. Een regeringscommissie heeft bevon den dat het pand verkeerd is gecon strueerd en een aanzienlijk gevaar voor brand oplevert. Van Downing street 11, waar de minister van Finan ciën woont, wordt hetzelfde gezegd. De twee huizen en het huis nr. 12 zijn de enig overgeblevene van een reeks wo ningen die aan het einde van de zeven tiende eeuw zijn gebouwd. Mogelijkheid. Indien de huidige ontwikke ling zich voortzet is het niet uitgesloten dat wij met Joegoslavië gaan praten" zo heeft bondskanselier Adenauer ver klaard in antwoord op een vraag over een mogelijk herstel van de diplomatie ke betrekkingen tussen beide landen, die sedert oktober 1957 door West- Duitsland waren verbroken wegens Ti to's erkenning van Oost-Duitsland. WANNEER we over zeldzame aarden spreken, is het eigenlijk niet billijk u al tijd maar weer de namen te onthouden van de elementen waarover het hier eigenlijk gaat. De reden van dc~c geheimhouding heeft tot nu toe gestoeld op het feit dat weinigen van u ooit één van de vijftien namen hebt horen noemen, die we thans gaan opsommen. Zie hier dan het rijtje elementen dat tot de zeldzame aarden wordt gereke lanthanium, cerium, praeseodymium, neo- dymium, illunium of floren- tium, samarium, europeium, gadolinium, terbium, dyspro sium, holmium, erbium, thu lium, ytterbium en cassio peium (of lutecium). Het ele- V. ment dat als illinium of flo- rentium te boek staat, dankt zijn dubbele doopnaam, aan het feit dat die stof in 1926 van twee zijden werd aangekondigd. Dat was vooral voor leken een wel wat over bodige vreugde, want achteraf is gebleken, dat dit element in de natuur helemaal niet voorkomt en uitsluitend kunstmatig kan worden vervaardigd. De resterende veer tien zeldzame aarden komen gelukkig wél voor, maar veel betekenis in het dagelijks leven hebben zij niet, zodat bijkans ieder een de namen van deze elementen ogen blikkelijk mag vergeten. Dit ter voor koming van overbelasting van het toch al zo moede hoofd. Maar terzake. Afgaan de op de volslagen onbekende namen en enige waarde hechtend aan de term „zeld zame aarden", zouden we mogen verwach ten dat vrijwel geen van deze veertien elementen in grotere hoeveelheden dan enkele kilo's op aarde aangetroffen kun nen worden. Dat zou een fatale vergissing zijn. Vooral cerium is vrij verbreid. Wan neer we u vertellen, dat het minder zeld- zaarn is dan beryllium, zal die mededeling u nog weinig zeggen. Maar voegen we er bij, dat cerium vijf maal zo veelvuldig voorkomt als zink en dat zelfs koper een zeldzamer metaal is dan deze „zeldzame aarde", dan menen we toch duidelijk in het licht te hebben gesteld, dat cerium een vrij veelvuldig voorkomend metaal is. Vroeger had dit metaal enige betekenis bij de vervaardiging van gloeikousjes voor de gaslampen, maar sinds deze toepassingsmogelijkheid ver dwenen is kan het alleen nog gebruikt worden voor de pyrofore ijzerceriumlegerin- gen, dus voor de vuursteentjes van sigarenaanstekers. Ver der zijn eer iumv er bindingen van enig belang in de pan- glasindustrie, bij het maken doet -t cero-oxalaat J nen- en van blitzlicht en merkwaardigerwijs dienst als geneesmid del tegen de gevolgen van zeeziekte. Hoe het ook zij, niemand behoeft, afgaande op de naam „zeldzame aarde" een bril op te zetten of zich speurderskwaliteiten aan te meten om een ongedachte vondst te be- iverkstelligen, want het monazietzand in Brazilië bevat grote hoeveelheden cerium, dat er zonder al te veel moeite uit ver wijderd kan worden. Met de andere zeld zame aarden gaat dat moeilijker, want na vijf jaar werken is men er bijvoor beeld pas in geslaagd uit een pond van dit zand 0,3 gram europeium te voorschijn te toveren. Over toveren gesproken, wist u dat er verscheidene koninklijke goochelaars zijn geweest? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2