BLFOiO De Gaulle voor beslissende keus Vijftig jaar geleden Hammarskjoeld tegen Westerse interventie in Libanon Van dag tot dag Klein Ajax Reële oplossing voor Algerijns probleem, óf buigen voor politieke noodzaakjes FRATERNISATIE PACIFICATIE INTEGRATIE ^Praatótccl Nasser schuift Libanese stafchef als sleutelfiguur naar voren 3 Verkiezingen in Indonesië Straling trof 8 arbeiders in Amerikaans kerncentrum zondag.... Zij PI fotograferen met 's werelds beste rolfilm HP3 34° - FP3 29° |IIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1!IIIIBIIIIIIIIII Voor Uw vacantie llllllillllllllllllll (SLOT) De cijfers De kansen Indonesiërs vonnisten Grieks kapitein Vier maanden wegens hulp aan opstandelingen GARAGE DEN HOUT Uit Haarlems Dagblad van 20 juni 1908 VRIJDAG 20 JUNI 1958 In de huidige omstandigheden lijkt het Britse Cyprus-plan, dat immers staat en valt met de onderlinge goede wil en sa menwerking, slechts theoretische waarde te bezitten. Het is een vernuftig stuk maakwerk, dat echter de kern van de Griekse verlangens niet raakt. Het gaat eerder in de richting van de Turkse wens naar deling. Zolang de gemoederen door kunstmatige opzweping verhit blijven, lijkt het plan weinig of geen kans te ma ken. Maar er zijn redenen voor gematigd optimisme. Mogelijk zal de NAVO er in slagen de hartstochten tot bedaren te brengen en de Griekse en Turkse regeringen er van te overtuigen, dat de Westelijke soli dariteit de voorkeur verdient boven een territoriaal dispuut. Daarbij zulen zij on getwijfeld verzocht worden zich te spie gelen aan de Saar en Triëst, waarover de stormen eveneens zijn geluwd. Er is thans bovendien alle kans, dat de Labouroppositie de voorstellen in begin sel zal aanvaarden. Een belangrijke factor in het Griekse verzet tegen elke voor lopige regeling was totdusver de verwach ting, dat een Labour-regering aan de ver langens der Griekse Cyprioten zou tege moet komen, en dat Cyprus daarom in de kortst mogelijke tijd in de armen van Griekenland zou vallen. Maar het Turkse verzet heeft de socialisten voorzichtiger gemaakt. In werkelijkheid is Labour voor stander van geleidelijkheid en staat het op het standpunt, dat het juist de grote fout van de betrokkenen op Cyprus is geweest, dat zij niet elk plan, dat een eerste stap was op de weg naar zelfbeschikking gretig hebben aanvaard. Een bemoedigende faktor is dat de be volking op het eiland de onzekerheid en het geweld beu is. Een zwakheid in het plan is, dat het geen politieke belofte doet voor de toekomst na de periode van „goed gedrag". Een tegenvaller voor de Grieken is, dat de Britten, ook als de zeven jaar om zijn, geen aanstalten schijnen te willen maken om Cyprus te verlaten, aangezien volko men onafhankelijkheid tot aansluiting bij Griekenland dreigt te leiden en daardoor tot een conflict met Turkije. Een vasthou den van Engeland aan het eiland met zogenaamde gedeelde soevereiniteit is in het oog van de Britse regering blijkbaar de enige overgebleven mogelijkheid. Maar dit dreigt ook het grootste struikelblok te worden voor het zo voorzichtig in elkaar gepaste plan. In feite is een politieke de ling tot stand gebracht. De algemene opvatting is, dat zelfbestuur niet op volks groepen behoort te berusten, maar zowel Grieken als Turken hebben deze ontwik keling zelf bevorderd en zullen thans de gevolgen moeten dragen. Het succes van het plan hangt in elk geval van Athene en Ankara af. Het lijkt Engeland's laatste woord, vooral omdat een zogenaamde in- ternationalisex-ing van het vraagtuk in NAVO- of UNO-verband, waarover som migen vaak zo gemakkelijk spreken, vol gens deskundigen in de praktijk onuit voerbaar zal blijken te zijn. Ware sportvrienden zullen met leedwe zen vernomen hebben, hoe onaangenaam zich het elftal van Ajax gedragen heeft in den vreemde. De Ajax-spelers hebben in Pretoria een demonstratie van onsportivi- teit gegeven, die haar terugslag op de mening der Zuid-Afrikaanse sportliefheb bers over de mentaliteit der Nederlandse voetballers niet zal missen. Het gaat er uiteraard niet om, of Ajax gelijk had met zijn protesten tegen beslissingen van de scheidsrechter tijdens de wedstrijd tegen Noord-Transvaal. Het is best mogelijk, dat de arbiter zich ver gist heeft of zelfs, dat hij partijdige be slissingen heeft genomen. Doch wanneer een Nederlands elftal in het buitenland vrendschappelijke tournée-wedstrijdeD speelt, zijn het elf ambassadeurs van spor tieve vriendschap die in het veld komen en moeten het niet elf verbeten strevers naar de overwinning zijn. De houding der Ajax-spelers was klein en primitief. Zij maakten het publiek slachtoffer van hun verschil van mening met de scheidsrechter en demonstreerden daarmee een belachelijke kleinzieligheid, die een bar slechte indruk moet hebben gemaakt. Bovendien zij bleken daarbij in het geheel niet doordrongen te zijn van de enigszins diplomatieke doch in ieder geval zeer nuttige stelregel, dat op inter nationaal sportgebied een moedig gedra gen nederlaag duizendmaal meer sym pathie wekt bij het buitenlandse publiek dan een onsportief bevochten overwin ning. En thans is een onsportief verdragen nederlaag het enige resultaat met een bittere nasmaak voor alle betrokkenen. DJAKARTA (AFP) —In februari 1959 zullen voor de tweede maal sedert de on afhankelijkheidsverklaring algemene ver kiezingen in Indonesië worden gehouden, aldus meldt radio-Djakarta. Voor eind juli moet men zich kandidaat hebben gesteld, zo voegt de radio eraan toe. OAK RIDGE (Reuter) In het Ameri kaanse atoomcentrum te Oak Ridge (Ten nessee) is maandag bij de behandeling van een hoeveelheid verrijkt uranium on verwachts een kernreactie veroorzaakt, die weliswaar geen ontploffing te weeg bracht, maar toch tot gevolg had, dat acht arbeiders werden blootgesteld aan aan zienlijke radio-actieve straling. De doses straling, die de mannen ont vingen, variëerden van 20 tot ongeveer 320 rad (een rad is een rekeneenheid voor straling), terwijl 400 tot 600 rad dodelijk kan zijn, zo heeft de Amerikaanse Com missie voor kernenergie donderdag be kendgemaakt. De getroffen mannen staan onder dokters- toezicht. Zij voelen zich goed. Bij vijf hun ner is het ruggemerg enigszins bescha digd. Men houdt ook nog verdere bescha digingen van de bloedvormingsweefsels voor mogelijk. Beschadiging van het beendermerg kan bloedingen, infectie en bloedarmoede ver oorzaken. De drie andere mannen vertonen geen symptomen van stralingsaandoeningen. Het ongeluk, dat gebeurde toen een der mannen verrijkt uranium van de ene hou der overbracht in een andere, is het eer ste dat in het instituut plaatshad. Advertentie naar buiten%§h'/l\\s\^ (Van onze reisredacteur) ALGIERS, midden juni Iedere Franse premier weet dat het motto „Algerije is Frans" falikante onzin is. Iedere Franse premier ziet in dat er over een poli tieke oplossing met de Algerijnse nationalisten onderhandeld moet worden. Maar nog nooit hebben die wetenschap en dat inzicht stand kunnen houden, wanneer zo'n Franse premier op het Forum van Algiers geconfronteerd werd met zijn landgenoten uit Algerije. Ironischer nog, hoe meer zij geneigd waren tot praten, hoe harder zij na de behandeling op het Forum de Franse troepen op de Alge rijnse rebellen lieten inhakken. Guy Mollet werd met tomaten bekogeld, zijn vredesplannen bleken niet bestand tegen een bombardement met tuinbouw- produkten. Generaal De Gaulle is nu met bloemen en toejuichingen bestookt. Men begint te vrezen dat Frankrijks sterke man inzake Algerije reeds thans door de knieën gaat, dat De Gaulle, die bij herhaling heeft laten weten dat hij Algerije lokale autonomie binnen een Franse federatie toedacht, tegen beter weten in nog het onzalig experiment van de integratie de volledige versmelting van Algerije en Frankrijk, wil proberen. Toegegeven, hij heeft het woord integratie geen enkele maal uitgesproken en uit zijn omgeving verneemt men dat hij er een dwangelement in ziet en het woord „assimilatie" verkiest. Men zegt ook dat hij die assimilatie, een vrijwillig naar elkaar toegroeien, slechts proefsgewijs wil proberen, om, als zij niet lukt, alsnog naar een federatie te streven. Maar De Gaulle heeft na zijn bezoek aan Algerije wel gezegd dat hij van dit gebied „naar lichaam en ziel" een Frans gebiecl wil maken. De man, die men met alle reden een overmatig gezag toe kon schrijven, heeft de mogelijk heid van een lossere band niet openbaar durven uiten. van de krijgsman toemeten, zijn woorden op een goudschaaltje af te meten en te zeg gen dat hü alle mogelijkheden open houdt, waarmee hij echter hetzij en passant gezegd de methode overneemt van de door hem verfoeide politici van het „sy steem". Maar uit zijn gebruik van die methode leest men zijn vrees voor de mannen, die hem aan de macht brachten. Het lijkt na de opwinding en het elan van de eerste dagen, waarin inderdaad zich nieuwe mogelijkheden leken te openen, dat die mannen, de samenzweerders van Al giers, De Gaulle inderdaad een eindweegs tot de integratiegedachte hebben gedwon gen. Hetgeen rampzalig zcu zijn. Waarom? De drie pijlers van zo'n beleid zouden zijn: fraternisatie, pacificatie en integratie. Fraternisatie is de verbroedering tussen Fransen en mohammedanen, die onlangs op vrij kunstmatige manier is ingezet. Pacificatie is een mooi woord voor de mas sale acties van het Franse leger tegen de Algerijnse F.L.N.-rebellen, acties waaron der ook de mohammedaanse bevolking zeer te lijden heeft. Integratie is de versmelting van Algerije met Frankrijk, gelijke poli tieke en economische rechten voor alle inwoners. Het is moeilijk een beleid te ontwerpen, waarvan alle grondslagen zo wezenlijk met elkaar in strijd zijn als dit. Een eenvoudig voorbeeld? In de „casbah" van Algiers komen de parachutisten des ochtends de mohammedaan Ahmed halen voor een verbroederingsmanifestatie op het Forum. Ahmed zwaait met een Franse vlag, zingt de Marseillaise, wordt op de rug gekloet en weent van ontroering over zoveel vriendelijkheid, 's Middags staan de para's weer voor Ahmed's deur. Ahmed begroet zijn nieuwe vrienden stralend van vreugde, maar de pret is nu van korte duur. Hij krijgt een geweldige kaakslag en moet met zijn hele familie met de handen omhoog tegen de muur gaan staan, terwijl de para's zijn huis doorsnuffelen, op zoek naar een paar terroristen, die in zijn wijk zijn verdwenen. Kortweg, men kan slechts verbroederen, wanneer de wapens zwijgen, niet wanneer men doende is een groot scheepse terreuractie neer te slaan, waar bij ieder lid van de Algerijnse oevolking een potentiële verdachte is. Advertentie s Een SPORTCOLBERT of een S BLAZER in ■9 39.75 - 44.75 etc. daarbij een PANTALON in „Draion" 19-75 - 23.75 plooihoudend waterafstotend vuilafstotend GR. HOUTSTR. T3 TELEFOON f2239 HAARLEM Zozeer als de verbroedering en de mili taire actie met elkaar in strijd zijn zo is de pacificatie dat met een oprechte integratie. Om politieke redenen: men kan niet hon derdduizenden nationalisten te vuur en te zwaard bestrijden en hen tegelijkertijd afgevaardigden in het Franse parlement laten kiezen. Maar meer nog om financiële redenen. De kosten van de pacificatie zijn reeds overstelpend: rechtstreekse uitgaven drie miljard gulden per jaar, produktiever- lies door dienstplicht ruim een miljard per jaar, overmatige vraag naar militaire en andere produkten twee miljard per jaar. Anderhalf miljard, een derde van het totale tekort op dé Franse betalingsbalans, komt voort uit de Algerijnse operaties. Zonder deze cijfers, afkomstig uit officiële bron, te willen dramatiseren, kan men wel vaststellen dat zij voor een aanzienlijk deel schuldig zijn aan de ernstige financieel- economische moeilijkheden, waarmee Frankrijk kampt, moeilijkheden die Frank rijk voortdurend tot het vragen om buiten landse steun drijven. Nu zijn deze uitgaven nog niet dodelijk voor de Franse economie, maar wat, wan neer hierbij nog eens de kosten voor een plotseling optrekken van het Algerijnse levenspeil zouden komen? Formeel zou men zelfs een volledig gelijkstellen met het Franse kunnen eisen. Hoe onzinnig die eis zou zijn, blijkt uit de volgende cijfers. De lonen van de zeshonderdduizend land- bouwai-beiders in Algerije bedragen nog niet de helft van die in Frankrijk. Honderd duizenden anderen hebben geen of onvol doende werk. Sociale uitkeringen in Alge rije bedragen per hoofd slechts een tiende van die in Frankrijk. Voor gelijkstelling van het onderwijs zou men zich een zes voudige inspanning moeten getroosten, die 1,7 miljard gulden zou kosten. De uitgaven per hoofd voor het algemeen bestuur zijn in Frankrijk bijna drie maal zo hoog. Men zou 2,4 miljard moeten uittrekken om de Algerijnen even goed te bedienen. Dit is slechts een handjevol voorbeelden. Deze cijfers krijgen extra reliëf wanneer men bedenkt dat er in Algerije in het jaar 2000 zevenendertig miljoen Algerijnen kunnen zijn tegen 45 miljoen Fransen in Frankrijk. Reeds nu zijn deze cijfers voldoende om te bewijzen dat een beleid van gelijktijdige pacificatie en integratie eenvoudig een financieel waandenkbeeld is. Men zou zich echter tevreden kunnen stellen met een beperkt en geleidelijk pro gram van economische ontwikkeling van Algerije. Zo'n plan bestaat: het voorziet in een verdrievoudigde produktie en een stij ging van het gemiddelde inkomen met vijf percent per jaar in een periode van tien jaar. Dat zou Frankrijk ongeveer dertien Een lief droompje van Frans-Alge rijnse broederschap, ocmpleet met offeranden op het Forum van Al giers. Maar zelfs op zulke zoete dromen volgt het pijnlijk hard ont waken in de politieke realiteit. DJAKARTA (ANP) De Griekse ka pitein Joseph Psacoulakis is donderdag door de rechtbank te Surabaia veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 rupiahs, subsidiair vier maanden gevangenisstraf wegens hulp aan de opstandelingen in Noord-Celebes en schending van het verbod inzake scheep vaart in de wateren bij de kust van Cele bes. De 56-jarige Griek was kapitein van het Costaricaanse vrachtschip „Mintric", dat in charter van D. W. Richardson en Co. Ltd. Londen voer. Het werd enige maanden geleden door een patrouilleboot van de Indonesische marine ontdekt en naar Surabaia versleept. Het schip zal worden geconfiskeerd en de kapitein moet de kosten van het geding betalen. Kapitein Psacoulakis was „weloverwo gen" de haven Bitung in Noord-Celebes bin nengevaren, ofschoon hij wist dat de wa teren bij de kust van Celebes voor de scheepvaart gesloten waren verklaard door de Indonesische marine-autoriteiten. De rechter verwierp het argument van de kapitein, dat hij niets wist van de opstand en het sluiten van de territoriale wateren, daar hij vijftig dagen in de Indonesische wateren had gevaren voordat hij die ha ven binnenging en er dus op de hoogte van moest zijn. De opzet werd ook duidelijk bewezen ge acht door feiten en getuigenissen van de kapitein zelf. De rechter voegde eraan toe, dat de kapitein na enkele dagen in de haven van Bitung te hebben vertoefd eni ge leden van zijn bemanning opdroeg aan land te gaan en contact te zoeken met twee officieren van de opstandelingen. De „Mintric" en de bemanning stonden na het opbrengen van het schip onder toe zicht van de Indonesische marine. Het is niet bekend of de kapitein in hoger beroep zal gaan. Zijn vrouw en 15-jarige dochter wonen in Athene. v :Mms 11I miljard gulden kosten. Het is een uit stekend plan, maar na verwezenlijking er van zou het Algerijnse levenspeil nog steeds mijlen bij het Franse ten achter lig gen. Het bewijst alweer, dat Algerije niet Frans is. Maar het zou zeker uitvoering verdienen in plaats van de huidige mili taire actie en binnen het politieke kader van een zich zelfbesturend Algerije, met federale banden aan Frankrijk gebonden. Hoe men het Algerijnse probleem ook keert of wendt, men komt altijd op een oplossing in deze zin uit, de enige die op werkelijkheid is gegrond. De Gaulle heeft betere kansen, want hij heeft meer gezag bij Fransen en Algerijnen dan welke Franse politicus ook om tot zo'n oplossing te komen. Maar iedere dag, die hij aan een nutteloos assimilatie-experiment verknoeit vermindert die kansen. Gebruikt hij zijn gezag om tot een werkelijke oplossing voor het Algerijnse probleem te komen, dan redt hij zijn land. Laat hij zijn gezag beïnvloe den door rotte tomaten of toejuichingen, offert hij het grondprobleem op aan Frank rijks politieke noodzaakjes van alledag, zoals de polititci van de vierde republiek dat deden, dan zal hij gelijk die politici ten ondergaan. Met veel ernstiger gevol gen. want dan resteert er geen mystieke figuur meer om de botsing der politieke werkelijkheden op te vangen. 0/? de Bra Het is mij nooit helemaal duidelijk ge worden waarom een bepaald vrouwelijk kledingstuk dat toch een héél behoor lijke, beschrijvende naam heeft altijd zo discretelijk met een afkorting wordt aangeduid. Twee letters die klinken als een beschaamde zucht, medeklinkers van geluidloos allure, die overigens even on dubbelzinnig als de welsprekende, vol ledige naam van dat ding aangeven waar over men het heeft. Daar is nu echter een kleine verande ring in gekomen, dank zij het Engels, wel ke taal de voertaal in onze modemaga zijnen is geworden. Men spreekt nu ten minste met een heel klein klinkertje, en zegt ingetogen: bra. Zo ingetogen als men erover spreekt, zo brutaal beeldt men het kledingstuk met volledige inhoud in de advertenties af. Een dezer advertenties bracht mijn vrouw op het idee, zo'n super-de-super- de-bra aan te schaffen in verband met de aanstaande zomervakantie. We gaan naar zee bij wijze van afwisseling en daar om, enfin, u begrijpt, strapless en zo. Maar hoe ter wereld mijn vrouw op het afschuwelijke idee gekomen kan zijn, haar man met het „even meebrengen" van de bra fe belasten, is mij voor altijd een raad sel. Dat kan alleen zijn voortgekomen uit een gebrek aan verbeeldingskracht. De juffrouwen keken al vreemd toen ik binnenkwam. Net meisjes van de kost school, die een man in de slaapzaal ont waren. Zij luisterden allemaal naar wat ik zeg gen zou, dat voelde ik. De hele winkel was ademloos, toen ik naar een bra vroeg. Een braWat voor een? Eentje met Eentje zonderEentje vanEentje voor De juffrouw maakte geen enkele zin af en keek mij telkens argwanend aan, alsof zij mij ervan verdacht haar tot boze daden te willen verleiden. Ik raakte van mijn stuk en zei: Een zee- bra. De ganse winkel zuchtte van afschuw en keerde zich gegeneerd af. De directrice zette zich in de aanloop om de onfatsoen lijke grapjas de deur te wijzen. Six-in-one, zei ik haastig, want dat stond ook in de advertentie. Six?! vroeg de juffrouw ontsteld, als of dat getal onmogelijk kon kloppen. Dat kón volgens mij ook niet maar ik haalde bevend en zwijgend de advertentie uit mijn zak. O! De maidenform six halter criss cross pre-formed strapless!! riep de hele winkel opgelucht. Natuurlijk, meneer. Dat maar doen? Ik zei, dat ik dat maar zou doen, doch dacht erbij: voor het laatst van mijn leven. R. Agteran Advertentie het wonder- reinigingsmiddel voor het schoonmaken van verfkwasten. wni .--.i per flesje ALABAST1HE HOLLAKO N.V. LEIDSEGRACHT 6. AMSTERDAM Advertentie De R E N A U L T-fabrieken zijn de meest geautomatiseerde ter wereld Vandaar de zeer lage prijzen der personen-, -bestel en vrachtautomobielen. Kwaliteit? 6 maanden garantie, inclusief arbeidsloon op ALLE RENAULT-PRODUKTEN BEIROET (Reuter). Secretaris generaal Hammarskjoeld die donder dagochtend te Beiroet is aangekomen, heeft het duidelijk gemaakt, dat hij tegen Amerikaanse of Britse militaire interventie in Libanon is gekant, zo is in officiële Libanese kringen ver klaard. Hij zou van oordeel zijn dat waarnemers van de UNO voldoende in staat zullen zijn om de grenzen te controleren. Naar in diplomatieke kringen te Beiroet verluidt, doen de Westelijke mogendheden hun best om president Sjamoen er van te overtuigen, dat hij onmiddellijk alles in het werk moet stellen om de opstand neer te slaan daar het anders wellicht te laat zal zijn. De Westelijke ambassadeurs zouden er de nadruk op leggen dat de tijd voor de opstandelingen werkt. Nu is de krachts verhouding zo, dat het leger de strijd kan winnen, maar de sterkte van de opstande lingen neemt toe. Waarnemers, die een be zoek hebben gebracht aan het door de op standelingen bezette deel van de hoofdstad, waren verbaasd over de betrekkelijk lichte bewapening van de rebellen, voornamelijk bestaande uit geweren en enkele lichte machinegeweren, terwijl de eenheden van het leger beschikken over pantserwagens en zwaar anti-tankgeschut. De Westelijke diplomaten zouden trachten president Sja moen er toe te bewegen de stafchef van het leger, generaal Foead Sjehab, te ontslaan als deze het leger niet opdracht geeft om een offensief te beginnen. (UP) De naam van Foead Sjehab is door Nasser genoemd toen de Amerikaanse ambassadeur hem benaderde met de vraag zijn invloed aan te wenden om het conflict in Libanon te doen beëindigen. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Arabische Republiek zei Nasser, dat alle partijen in Libanon zich zouden moeten verenigen rondom een neutrale figuur, die aller ver trouwen heeft: generaal Foead Sjehab. Nasser verklaarde hiertoe gaarna met Washington te willen samenwerken. Volgens de woordvoerder heeft Washing ton op dit voorstel geantwoord, dat het Nasser's denkbeeld over zou brengen aan de Libanese president Sjamoen, maar dan als een van Nasser afkomstig voorstel. Dat wilde Nasser niet, aldus Afra, want zo zou het een bemiddeling worden tussen hem en Sjamoen alleen. (Reuter) Secretaris-generaal Ham marskjoeld heeft inmiddels een onderhoud met president Sjamoen in diens versterkte paleis gehad. Volgens een woordvoerder van de UNO is de duur van Hammar- skjoelds verblijf in Libanon nog niet vast gesteld. De leider der Libanese opstandelingen, Saeb Salam, verklaarde naar aanleiding van Hammarskjoelds bezoek: „zijn wijs heid doet ons hopen, dat zijn bezoek vrucht zal dragen voor de vrede in Libanon, het Nabije Oosten en de hele wereld. Onze zaak is een Libanese. Wij willen de on schendbaarheid van Libanon verzekeren. Ons land moet onafhankelijk, Arabisch en vrij van buitenlandse bondgenootschappen en verplichtingen zijn. De in de oppositie zijnde Libanese politici zijn, naar verluidt, bezig met de opstelling van een memoran dum, dat zij aan de secretaris-generaal der UNO willen overhandigen. Vuurdoop van waarnemers Intussen is Dag Hammarskjoeld in Liba non druk doende met het organiseren van inspectie-groepen, met het doel zo spoedig mogelijk de orde in het land te herstellen, waardoor voorkomen zal kunnen worden, dat de Libanese regering Engeland en de Verenigde Staten om steun verzoekt. De UNO heeft tot nu toe drie waarne mingsposten ingericht. De waarnemers hebben ook reeds een vuurdoop gehad- Toen zij de UNO-vlag hesen op een hotel in Tripoli floten de kogels om hun oren. Er werd donderdag slechts op enkele plaatsen gevochten. Het leger gebruikte anti-tankgeschut om versterkingen van de rebellen in Tripoli te vernietigen. De op standelingen beantwoordden het vuur met granaatwerpers. MOSKOU (UPI) Het orgaan van de Russische communistische partij, de „Prav- da" heeft vandaag te verstaan gegeven, dat de Sovjet-Unie misschien „vrijwilli gers naar Libanon zal zenden als Groot- Brittannië en de Verenigde Staten beslui ten de strijdkrachten van president Sja moen te versterken. Het blad vergelijijk de toestand, die thans in Libanon bestaat met die aan de vooravond van de Brits-Franse invasie in de Suez-zone. LONDEN De Prins en de Prinses van Wales hebben een nieuwe onder- aardsche gang geopend, die onder de Theems van Lowerroad naar Stepney loopt. De lengte is twee kilometer. Er is een weg voor rijtuigen en automo bielen van vijf meter breedte en twee paden voor voetgangers, elk anderhalve meter breed. De kosten van de tunnel, de dertiende onder de Theems en de grootste in haar soort ter wereld, heb ben 24 millioen gulden bedragen. Men rekent, dat er jaarlijks anderhalf mil lioen menschen bij gebaat zullen worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5