West-Duitsland tegen Frankrijk tegen de de Zweden Brazilianen en Geroutineerde cracks leidden Zweden tot zege op Rusland Strijdlustige Arie van Wetten eerste aan finish in Nijmegen Weer produktieve Fransen versloegen Noord-ïerland Wales - zonder Charles - moest het hoofd buigen voor Brazilianen Duitse voetballers overwonnen de Joegoslaven door schot van Rahn Zweden sloegen pas in de tweede helft toe De Ronde in cijfers MAGNEET W. METZ Noord-Ierland bood weinig verweer Bij de rust was er nog niet gescoord Na rust kwamen Duitsers met rug tegen de muur 3 LOCOMOTIEF 11 IN HALVE FINALES WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL Voor MAGNEET-RIJWIELEN DE RONDE VAN NEDERLAND Van Looy en Van Steenbergen weer in het peloton JAN v. d. MEER VRIJDAG 20 JUNI 1958 West-Duitsland, Zweden, Frankrijk en Brazilië, drie ploegen uit West-Europa en een uit Zuid-Amerika, heb ben zich geplaatst in de halve finales voor het wereld- kamipoenschap voetbal in Zweden.Beslissingswedstrijden zijn niet nodig wat de organisatoren wellicht zal spij ten en in ^feen enkel treffen is verlenging noodzakelijk geweest, alhoewel twee overwinningen slechts met de enige goal van de match werden verkregen Het is wel veelzeggend dat de drie landen, die zware beslissings wedstrijden achter de rug hadden om de kwartfinales te bereiken, t.w. Wales, Rusland en Noord-Ierland, alle drie werden uitgeschakeld. Ierland leed, tegen een ver rassend goed en effectief spelende Franse ploeg, de zwaarste nederlaag: 40. Maar de Fransen die over een uiterst gevaarlijke voorhoede beschikken met Kopa als groot tacticus en Fontaine als kanonnier, hebben dan ook te Norrköping een topprestatie geleverd die ze wel licht niet zo spoedig kunnen herhalen. Bij de Ieren stond Gregg weer in het doel, en het was aan zijn prachtig spel te danken dat de score niet veel hoger is geworden. Fontaine liet twee doelpunten aantekenen en is top scorer van het toernooi met een totaal van acht. De Ieren hadden reserves moeten opstellen voor ge wonde spelers, een grote handicap, en hetzelfde gold voor Wales, dat zonder zijn grote ster, de midvoor John Charles, 45 minuten stand hield tegen de favoriet Bra zilië, en daarna slechts met I0 onder ging. De Brazi lianen, die kennelijk last hadden van de frisse tempera tuur, waren veel minder goed op dreef dan in die gedenkwaardige strijd waarin zij de Russen ridiculi seerden. Rusland verloor met 20 van Zweden, dat op eigen grond en met zijn „Italiaanse" sterren in staat is elke tegenstander te doen struikelen. Duitsland, qua stoot kracht superieur, klopte de Joegoslaven door een doel punt van Rahn, niet onverdiend want al lieten de Joego slaven technisch hoogstaand spel zien, de kunst van doel punten maken bleken ze niet te verstaan. In de halve finales, die dinsdag 24 juni gespeeld wor den, komt Duitsland in Gothenburg uit tegen Zweden, en Frankrijk in Stockholm tegen Brazilië. De publieke belangstelling was naar Nederlandse begrippen ook voor deze kwartfinales weer zeer gering. De vier wedstrijden trokken samen iets minder dan 90.000 toeschouwers. Het totaal aantal kijkers bij alle tot nu toe gespeelde wed strijden bedraagt ongeveer 663.000. De sensatie is compleet: 33.000 enthousiaste Zweden hebben het machtige Rusland uitgeschakeld. Want zo was het toch, door de steun van het geestdriftige, doch zeker ook objectieve en sportieve Zweedse publiek, heeft het team van Gunnar Gren de Russen kunnen verslaan. Dat houdt beslist niet in, dat de Zweden donderdagavond in het Solna- stadion in Stockholm onverdiend tol die prachtige 2-0 zege zjjn gekomen. Het is een overwinning geworden, behaald dank zjj eigen kracht, dank zij vooitreffelijke buitenspelers en geroutineerde cracks. Het pleit voor de Scandinaviërs, dat zij alles deden om de stryd te blijven beheersen, na die 4de minuut van de tweede helft toen Hamrin met een snelle reactie doelman Jashin de eerste maal had verslagen. Zij wilden niet op een zo klein mogelijke zege teren en dat behoefde ook niet. Zelfs kon linkshalf Parling in het laatste kwartier nog enkele malen het doel van Jashin gevaarlijk dicht naderen. Neen, het accent was en bleef op de aanval. De sfeer heeft ditmaal het treffen boeiend gemaakt. Want al stond de wedstrijd op een aanvaardbaar peil, een ont moeting tussen twee tactisch en technisch zeer goede ploegen is het niet geworden. En dat is begrijpelijk. Voor de Russen was het de vijfde wedstrijd in 12 dagen, dat was merkbaar. Zij toonden vaak tekenen van vermoeidheid en het ontbreken van de steun van de bekwame aanvoerder Igor Netto door een blessure uitgeschakeld heeft zijn invloed op het moreel van de ploeg gehad. De Zweden reeds zeker van een plaats in de kwartfinales na twee wedstrijden hadden zich in de laatste ontmoeting kunnen sparen. Zij hadden toen zelfs Hamrin, Simonsson, Greh én Liedholm niet binnen de lijnen gebracht. Bovendien hadden zij niet, zoals de Russen, twee dagen tevoren een zware beslissingswedstrijd behoeven te spelen. Die rust heeft veteraan Gren kennelijk goed gedaan. Opnieuw was hij het immers, die op de voor de Russen meest ongelegen ogenblikken plotseling, als uit het niet, opdook, de bal bemachtigde en een gave pass door de Russische verdediging gaf. Ja, Gren was groots. Maar de gehele Zweedse ploeg speelde trouv/ens een goede wedstrijd. Wederom is het gebleken: goede buitenspelers brengen vaart en verrassing in de aanvallen. En voor verrassingen konden zy zorgen, de in het Italiaanse profvoetbal geschoolde Kurt Hamrin en Skoglund. De Russische verdedigers werden compleet „dol" gespeeld. En in de tweede helft moest Kouznetsov zelfs één keer zover gaan, dat hy Hamrin, die een sprint op het doel van Jashin ondernam, alleen maar kon stoppen door de rappe Zweed vallend vast te grypen. Voor de Russen is het toernooi dus ten einde. En men kan niet zeggen, dat Rus land ten onrechte is uitgeschakeld. De „hel van Deurne" was er rustig bij. Geleid door volksmenners-in-spe vormden zich lang voor de wedstrijd al spreekkoren op de tribunes, die overigens ook ditmaal maar voor de uiteraard goedkoopste helft waren bezet. De aanmoedigingen daverden over en weer. En in die sfeer kwamen de spelers dan eindelijk op. Maar de atmosfeer mocht dan geladen rijn, de spelers waren dat niet, zij begon nen rustig, heel rustig zelfs. Toch namen de Zweden direct al het initiatief. De on vermoeibare Gren, die men weliswaar nooit in een snelle sprint zag, doch die constant in beweging bleef, was de grote animator. Steeds weer haalde de Zweedse voetbalprof de bal in de eigen verdediging op, zocht even naar de vrije ruimte en gaf dan een pass, waarmee eigenlijk alleen maar wat goeds kon worden gedaan. De Russen wer den bijna overspeeld in het eerste half uur. Maar verder dan een vijftal hoekschoppen kwamen de Zweden niet, tot groot verdriet van hun niet versagende supporters. Pas in het laatste kwartier vonden de Russen de juiste tactiek om de goede en snelle Zweedse aanvallen tot staan te brengen voordat deze gevaarlijk werden. Goed begin Kurt Hamrin, de bekwame rechtsbuiten, zorgde voor een uitbarsting van enthou siasme die tot ver buiten Stockholm hoor baar moet zijn geweest. Op de rechtervleu gel won hij, in de vierde minuut van de tweede helft, het duel van linksback Kouznetsov. Snel sprintte hij op het doel van Jashin af. Maar hij durfde niet te schieten uit de stellig toch niet te kleine hoek. Evenwijdig aan de doellijn plaatste hij, tot schrik van de supporters, de bal naar de vrijstaande Liedholm. Maar tussen Hamrin en Liedholm stond stopper Krigevski, die de bal gemakkelijk had kunnen onderscheppen. Het leder sprong terug van het lichaam van de stoere Rus en met een bliksemsnelle reactie maakte Hamrin zyn bijna zo kostbare fout goed. Een nijdig knikje met het hoofd was voldoende om de bal achter Jashin te werken (1-0). Zij konden het niet verwerken, de Rus sen. Aanval na aanval volgde. Zij begonnen feller, te fel zelfs te spelen. Doch ook dat was niet voldoende om de Zweedse aan vallers tot staan te brengen. Pech hadden de Zweden, dat arbiter Leafe in de 21ste minuut weigerde de voordeelregel toe te Passen, nadat Hamrin wat al te hard werd aangevallen. Te laat zag de Brit dat Ham rin in het bezit bleef van de bal en een vrij veld voor zich had. Hard kogelde de Zweed in, juichend wilde hij al terug lopen, maar alles was tevergeefs Geen verweer Zij hadden geen verweer meer tegen de snelle aanvallen van de Zweedse voor- waartsen. Kouznetsov moest,'zoals gezegd eenmaal zelfs Hamrin met de hand grijpen om hem een gevaarlijke kans te ontnemen. Leafe kon deze onsympathieke overtreding niet zwaarder bestraffen dan door een vrije trap voor Zweden toe te kennen. Toen kwam de periode Parling. Keer op keer ondernam de zware en wat trage linkshalf Parling zijn rushes door de Rus sische verdediging. Tot op de doellijn durf de hij door te dringen, maar een doelpunt leverde dat toch niet op. Dat doelpunt kwam byna aan de andere kant. De Zweden mochten van geluk spre ken, dat Leafe floot, toen hij zag dat rechts buiten Ivanov door een Zweedse verdediger te fors werd aangevallen. Want de bal kwam direct daarna al voor de voeten van rechtshalf Voinov, de man met het harde en gerichte schot, weliswaar kogelde Vio- nov het leer hoog in de touwen, maar Leafe had gefloten. En ook dit doelpunt werd geannuleerd. Pas twee minuten voor tijd maakte mid denvoor Simonsson aan alle onzekerheid een einde. Weer was het Hamrin. die de bal tot vlak voor het Russische doel op dreef. Ook nu schoot hij niet zelf, maar ditmaal was de pass naar middenvoor Si monsson zuiver. Met de binnenkant van de schoen tikte de Zweedse aanvalsleider de bal langs de lange Russische doelman. Niet tot rust En toen kende de vreugde geen einde. De „koele" Zweden bleken Zuidamerikaan- se gewoonten te hebben aangenomen. De menigte op de tribunes kon gewoon niet tot rust komen. Nog was de rust niet hersteld toen Leafe het. eindsignaal gaf. Opnieuw laaide het enthousiasme hoog op. Lang waren de Russen die hun tegenstanders sportief gelukwensten, al naar binnen toen de toeschouwers er eindelijk aan dachten het stadion te verlaten. Maar naar huis gingen zij nog niet. Want op het moment waarop de Zweedse spelers breed lachend en nog steeds dolgelukkig 't Solna-stadion verlieten, stonden buiten de poorten nog duizenden geestdriftige bewonderaars van de mannen van Gunnar Gren. En dat de toejuichingen minder langdurig werden, was nauwelijks te merken. Minder luid waren deze in ieder geval niet De uitslag van de derde etappe van de Ronde van Nederland van Zwolle naar Nij megen over 230 km. luidt: 1. Van Wetten (Ned. geel) 5.46.54; 2. Schroe- ders z.t.; 3. Van der Pluym (Ned. blauw) z.t.: 4. Adrie Voorting (Ned. groen) z.t.; 5. Van Looy (Belg. 2) 5.47.14; 6. Van Steenbergen (België 1) z.t.; 7. Van Putten (Ned. groen) z.t.; 8. Piet van Est (Ned. blauw) z.t.; 9. Post (Ned. zwart) z.t.; 10. Steenvoorden (Nederl. zwart) z.t.; 11. Burrey (Duitsl.) z.t.; 12. De Roo (Ned. blauw) z.t.; 13. ex aequo alle ove rige renners in dezelfde tijd als Van Looy. De Belg Couvreur staakte de strijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Kersten (Ned. blauw) 15.29.59; 2. Post (Ned. zwart) 15.30.10; 3. Piet van Est (Ned. blauw) 15.30.11; 4. Van Dael (België 2) 15.30.40; 5. Roks (Ned. groen) 15.30.43; 6. Van Looy (Belg. 2) 15.31.33: 7. Schulte (Ned. zwart) z.t.; 8. Pos (Ned. zwart) z.t.; 9. Adrie Voorting (Ned. groen) z.t.; 10 Van den Brand (Ned. groen z.t.; 1. Coone (Duitsl.) z.t.: 12. Hinsen (Ned. geel) z.t.; 13. Van der Pluym (Ned. blauw) 15.35.00: 14. De Roo (Nederl. blauw) 15.36.10; 15. Verhoef (Nederl. zwart) z.t.: 16. Vlayen (Belg. 1) z.t.: 17. De Groot (Nederl. blauw) z.t.; 18. Gerrit Voorting (Ned. geel) 15.41.10: 19. Sehroeders (Belg. 2) 15.41.28; 20. Schils (Belg. 2) 15.41.31. Het ploegenklassement van de derde etappe luidt: 1. Nederland geel 17,20.32: 2. België 2 17.21.02; 3. Nederland blauw 17.21.32; 4. Ne derland groen z.t.; 5. België 1 17.21.57; 6. Ne derland zwart z.t.; 7. Duitsland z.t. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland groen 46.32.44; 2. Ne derland zwart 46.33.16: 3. Nederland blauw 46.35.10; 4. België 2 46.42.00: 5. Nederland geel 46.53.48; 6. Duitsl. 46.57.10; 7. België 1 47.02.34. De prestatieprijs werd toegekend aan Van Wetten, de winnaar van de etappe. Advertentie J. KERSTEN, in de Oranje trui, mede dank zij zijn lichtlopende Magneet Fiets met Vredestein banden. Snel en sterk voor sport en werk DE SPORTSPECIAIIST ZOETESTRAAT 2 bij de KROCHT BEZUINIGING. Met ingang van het nieuwe voetbalseizoen heeft Go Ahead zijn manager, de heer P. van Donk, ontslag ge- gegeven. Men kan zijn salaris niet meer betalen. Met een brede grijns op zijn van inspan ning vertrokken gelaat nam Arie van Wet ten op de Mollenhutseweg naast het Gof- fertstadion in Nijmegen de overwinnings- kus van Rita Schmidt, miss Holland 1956: die evenals in Olympia's tour als „ronde miss" fungeert, in ontvangst. De lange wielrenner had ons vlak voor de start in Zwolle gezegd: „Ik rijd goed" en bijna zes uur later onderstreepte hij die woorden door als winnaar van de derde etappe over de meet te gaan, na een wilde spurt met Willy Sehroeders, waarbij hij bijna een persfotograaf onderste boven reed. Nog voordat de kopgroep gearriveerd was, hadden de journalisten reeds de prijs voor de strijdlustigste renner aan Van Wetten toegekend, een premie die hem beslist toe kwam. Want het was aan zijn initiatief te danken, dat na 102 km. de be slissende fase werd ingeleid. Van Wetten gaf toen de stoot voor de vorming van de kopgroep, die 130 km. verder nog steeds intact was. Dat achteraf die vlucht van geen betekenis bleek te zijn voor de alge mene klasseringen, omdat het peloton de achterstand van vier en halve minuut op 25 seconden na goed maakte, kon Arie niet helpen. Hij had hard genoeg gewerkt om een ander resultaat te bereiken. De veronderstelling, dat de meute het met 230 km. voor de boeg voorlopig wel De Fransen, die vriend en vijand ver bazen door hun prestaties in Zweden, heb ben zich in de halve finales geplaatst door een overtuigende overwinning op Noord- Ierland. De cijfers (4-0), laten geen twij fel over wat betreft de superioriteit van Kopa en zijn mannen. Zij komen nu in de halve eindestrijd uit tegen de grote fa voriet Brazilië, en afgaande op wat zij in de vorige wedstrijden hebben laten zien, en vooral ook in de tweede helft van de wedstrijd van gisteren, zullen zij zeker niet kansloos zijn in het treffen op dins dag. Ieder had voorspeld dat de Noord-Ieren de terugslag zouden ondervinden van de zware beslissingswedstrijd van twee da gen tevoren. Maar in de eerste helft viel hier toch weinig van te merken. Want met de vinnige strijdlust, die kenmerkend is voor hun spel, vielen zij telkens ver woed aan, en de perioden waarin de Fran sen, ietwat nerveus, een veldoverwicht hadden, werden gevolgd door momenten waarin de Ieren domineerden. De Fransen kregen de meeste kansen en de situatie voor het Ierse doel leek hache lijk toen Fontaine zich na ongeveer 18 mi nuten vrij speelde en op Gregg afstoof. Dat Wales zich in de kwartfinale tegen Brazilië weinig van de reputatie van zijn tegenstanders aantrok, bleek al in de eer ste minuten. De 23.000 toeschouwers, die naar het stadion van Gothenburg waren gekomen, zagen een ploeg, die van doel man Kelsey tot en met linksbuiten Jones bezield was met de gedachte, dat in voet bal alles mogelijk is. Het dappere Wales heeft echter, zoals verwacht, moeten ca pituleren voor de technische overmacht, maar het heeft met het hardnekkige ver zet van de sterke verdediging weten te be reiken, dat de nederlaag tot 1-0 beperkt bleef. De Braziliaanse voorhoede werd over bluft door de koelbloedigheid, waarmee de Welshe defensie elke aanval van de Zuid-Amerikanen tegemoet trad. De don kere Brazilianen hadden kennelijk hinder van de koude en nooit zag men het flit sende vuurwerk, waarmee zij zondag Rus land hadden overmeesterd. Wales kreeg in de eerste minuten zelfs enkele kansen om de score te openen toen Webster twee maal tot vlak voor doelman Gylmar doordrong. Daarna kwam de Bra ziliaanse voorhoede echter in actie en Kel sey moest felle schoten van Pele en Gar- rincha uit zijn kooi ranselen. De aanval van Wales moest het van uitvallen heb ben en misschien was succes niet uitge bleven wanneer John Charles de voorhoe de weer had kunnen leiden. Maar Charles zat met een blessure op de tribune en Webster kon hem niet naar behoren ver vangen. Met merkwaardig gemak bleven de Bra zilianen de toon aangeven, waarbij de prachtige lichaamsbeheersing weer op viel. Zij namen bezit van het middenveld en daar, rond de middencirkel, bouwden de formidabele goochelaar Didi en links binnen Pele aanval op aanval op. De ver dediging van Wales hield stand al kroop Kelsey enkele malen door het oog van een naald bij flitsende acties van Pele en Gar- rincha. Na de rust die met 0-0 was ingegaan, werd het allengs duidelijker, dat Wales de toenemende druk niet zou kunnen weer staan. Kelsey speelde onder de Welshe lat een heldenrol. Hij stopte schoten van Za- gallo en Mazola op grootste wijze, maar in de 24ste minuut van de tweede helft stond hij machteloos tegenover een scherp schot van de neger Pele. Garrincha pas seerde in een adembenemende dribbel drie verdedigers, bracht de bal vervol gens met een getrokken voorzet voor het doel waar Pele het leder uit een kluwen spelers via de paal inschoot. Iedereen voelde het: nu was het gebeurd met Wales. De tegenstand stortte ineen en het ging er nog slechts om of het 1-0 zou blijven of dat meer Braziliaanse doelpun ten zouden komen. Brazilië was ongeluk kig met schieten en zodoende kwam in de stand geen verandering meer. Maar deze redde met een fraaie duik- sprong. Vijf minuten later probeerde de Fransman het met een kopbal, maar weer redde Gregg, geholpen door de doellat. Aan de andere kant kon keeper Abbes zijn klasse tonen op een hard schot van de Ierse rechtsbuiten Bingham, waarna Mcllroy, de linksbinnen, zijn geluk pi-o- beerde maar juist naast de paal schoot. Een minyut voor rust opende de Franse rechtsbuiten Wiesnieski de score met een keihard schot, na goed samenspel met Fontaine. Misschien kregen de haantjes hiermee wel wat meer dan hun toekwam. In de tweede helft gaven zij echter een demonstratie van technisch gaaf voetbal die de 15.000 toeschouwers herhaaldelijk in vervoering bracht, en die tot het beste behoorde van wat men in Zweden tot nu toe voorgeschoteld heeft gekregen. De Ieren, altijd even moedig en vechtlustig, bleven zich tot het einde toe heftig ver weren. Maar zij konden niet op tegen de briljant combinerende Franse voorhoede en liepen vast op een verdediging die geen steek liet vallen. In twaalf minuten moes ten ze drie goals afstaan, en daarmee was het pleit overtuigend beslist. Na de pauze namen de Fransen het spel meteen in handen. De druk op het Ierse doel nam steeds toe en in de elfde minuut viel het tweede doelpunt. Kopa ontfutsel de de bal bij de hoekvlag aan Mc Michael en schoof het leer naar Penverne, die on middellijk een zuivere voorzet gaf. Gregg wilde ingrijpen, maar Fontaine was hem voor en stootte het leer met het hoofd in het doel. De Ieren verweerden zich zo goed zij konden, maar moesten de wet van de sterkste ondergaan. Twintig minuten na de hervatting legde Kopa drie tegenstanders in de luren en plaatste toen naar Fontaine die op zijn beurt Cunningham passeerde, daarna de uitlopende Gregg omspeelde en de bal toen in de touwen dreef. En daarbij bleef het niet, want vier minuten later schiep Pian- toni zich een kans. Hij dribbelde langs Mc Michael en maakte met een keihard schot het vierde doelpunt. De Fransen deden het daarna wat kal mer aan, maar de Ieren, nu toch erg ver moeid, konden hier niet van profiteren. Mc Pariand had geen geluk toen een hard schot nog juist door Kaelbel van richting werd veranderd, zodat de bal naast ging. Maar al met al werd ook in deze - periode het doel van Gregg het meest bedreigd. In de Franse ploeg blonk de hele voor hoede uit, maar ook de verdediging bleek van grote klasse. De titelhouder Duitsland heeft zich in Malmö in een moeilijke wedstrijd tegen Joegoslavië met een 1-0 overwinning in de halve finales gespeeld. Een moeilijke wedstrijd, omdat de Joegoslaven vooral in de tweede helft sterker zijn geweest en gedurende de volledige twee maal drie kwartier blijk gaven over een betere techniek te beschikken. Er waren echter enkele voor cup-voetbal zeer belangrijke factoren in het voordeel van Duitsland. In de eerste plaats was de strijdlust van de wereldkampioenen weer onblusbaar en ten tweede wisten de Duitse voorwaartsen wat schieten was. Daartegenover opereer den de Joegoslaven met hun artisten-aan- val veelal met verrukkelijke combinaties, voorbeelden van zuiverheid en maatwerk, maar eenmaal voor Herkenrath was nie mand in staat tot een schot. Alleen mid denvoor Milutinovic vond af en toe de goede richting, doch dan was Herkenrath er altijd nog. De grote man in de Duitse stormlinie was weer Rahn, die op de rechtsbuitenplaats een prachtige partij speelde en in de elf de minuut ook de maker was van het doel punt, dat Duitsland het recht gaf tegen Zweden (de glorieuze overwinnaar van de machtige, maar fantasieloze Russische voetbalmachine) te mogen uitkomen voor een plaats in de finale. De Joegoslaven namen na de aftrap het initiatief, met hoger tempo en beter sa menspel. Het waren gevaarlijke minuten voor de Duitsers, die wat lichtvaardig traag waren gestart. Een schutter van formaat zou Joegoslavië in die eerste tien minuten een voorsprong hebben gegeven, maar alles wat de Zuid-Europeanen ook hadden, een man met een schot hadden zij niet. Een Duitse tegenaanval in de elfde mi nuut had succes. Rahn kreeg de bal, trok er mee naar voren. Hij kwam schuin voor het doel van Krivecuka, de vervanger van de geblesseerde Beara. Op het moment dat iedereen een voorzet verwachtte, schoot Rahn tot verbazing van de slechts 16.000 toeschouwers en de ontsteltenis van de Joegoslaven uit een ogenschijnlijk on mogelijke hoek raak (1-0). Het was even gedaan met de veldmeer- derheid van Joegoslavië en een tweede Duitse treffer hing in de lucht. Midden voor Uwe Seeler kon zich zelden losma ken van spil Zebec, maar Rahn verschaf te zich telkenmale voldoende vrijheid om de gevaarlijkste man te blijven. Joegoslavië kwam terug en Duitsland had geluk toen Erhardt een doorbraak van Veselinovic op het nippertje tot staan kon brengen. Na rust werden de Duitsers met de rug tegen de muur gedrongen. Gestuwd door Zebec begon Joegoslavië onder het motto „alles of niets" op te dringen en zo be nauwd werden de situaties voor het doel van Herkenrath, dat zelfs de luidruchtige Duitsers op de tribune er stil van werden. Er kwamen ook nog kansen voor Rahn en zijn makkers, maar er kwam geen ver andering meer in de stand. Advertentie De volledige serie LOCOMOTIEF MODELLEN 1958 bij: GEN. CRONJÉSTRAAT no. 1, om de hoek. - TEL. 16152 De vier renners v.l.n.r. Van Wetten, Van den Broek, Sehroeders en Van der Pluym die de rit van gisteren „maakten" in de huurt van het Gel derse plaatsje Hengelo. rustig aan zou doen, bleek op een vergis sing te berusten. Want al direct na Zwol le op de brede rijksweg naar Heino tracht ten renners van diverse ploegen te demar reren. Zij noopten de hoofdmacht steeds weer tot tegenacties. Voor één coureur was dat teveel. De Belg Hilaire Couvreur was met een dikke knie aan de start ge komen en na vijf kilometer vond hij het welletjes en stapte in de bezemwagen. Even later meldden de ordonnansen laco niek: „Couvreur slaapt." Geen tijd Maar voor de overigen was er geen tijd om te dommelen. Want tegen de Nijver- dalse berg probeerden Arie van Wetten, Gerrit Blaauw, Geurt Pos, Piet Damen, Michel Stolker, Willy Sehroeders en Leon van Daele weg te komen. Zonder succes overigens. Dat was maar goed ook, want in de eerste vijftig kilometer moest de ka ravaan driemaal voor gesloten spoorbo men halt houden. Harry Schoenmakers was de volgende, die de gezellige kout in het peloton ont vluchtte. Maar toen Steenvoorden, Cera- mi, weer Sehroeders en Van der Pluym hem na 68 km. te dicht bijkwamen ging de Eindhovenaar rustig een banaantje zit ten pellen en ook deze episode behoorde spoedig weer tot het verleden. In Olden- zaal (80 km) werden Van den Proek, de Duitser Burrey en „hoe kan het anders" Willy Sehroeders na een korte vlucht tot de orde geroepen. Vlak na Haaksbergen, na 102 km. viel dan eindelijk de grote slag. Arie van Wet ten had de rug gekromd, de tanden nog eens extra op elkaar geklemd en liet het peloton de achterkant van zijn gele trui zien. Hij kreeg steun. Van Leo van der Pluym, die zich op dat tijdstip eigenlijk tri de president van de rechtbank in Bre da voor de behandeling van zijn korte ge ding had moeten presenteren, Henk van den Broek, die meeging om de eerste plaats van zijn equipe in het ploegenklas sement veilig te stellen en van.. Willy Sehroeders, de trouwe adjudant van Rik van Looy. Het was heus niet aan het werk van Sehroeders te danken, dat de voorsprong van de kopgroep zo spoedig groeide, want hij deed er niet veel aan. Het zware werk werd aanvankelijk door Van Wetten en Van den Broek en later ook door Leo van der Pluym verricht, toen hij van Kees Pel- lenaars toestemming had gekregen om eventueel ploegmaat Jaap Kersten de oranjetrui te ontnemen. De organisatoren hadden een magnifiek parcours gekozen,, dwars door het sterk geaccidenteerde terrein van de Posbank en vooral hier konden de vluchtelingen het verschil met de rest vergroten. Op de Rijnbrug bij Arnhem (187 km) volgden van Vaerenbergh, Cerami, Ziegler en Ab Geldermans, die na 150 km. de achtervol ging hadden ingezet op twee minuten en het nog luierende peloton op drie en hal ve minuut. Bij de eerste binnenkomst van Nijme gen na 206 km. lag Geldermans, die het wel eens alleen wilde proberen op 2.20 sec. de drie anderen op 3 min. en het peloton op 4'/s minuut. De strijd leek gestreden. De eerste tegenslag voor de kopgroep kwam 12 km. verder, in Groesbeek, waar zij 45 seconden voor gesloten spoorbomen verloor en bovendien uit cadans geraak te. Inmiddels waren de vijandelijke mach ten in het peloton gaan samenspannen en hadden aan de achterstand geknaagd. Op de zeven heuvelenweg met lange klims en afdalingen ging ook de ver moeidheid van de leiders meespreken en zij mochten nog blij zijn met de 25 secon den die zij tenslotte overhielden. Evenals woensdag vochten Rik van Looy en Rik van Steenbergen in een vinnige spurt om de ereplaats van het peloton, een strijd, die wederom door Rik van Looy gewonnen werd. Slechts twee renners eindigden met een vrij grote achterstand. Jan Hijzelen- doorn, die drie kilometer voor de finish een wiel aan Wim van Est had moeten af staan, en de Duitser Ziegler, die de tol be taalde voor zijn inspanningen tijdens de ze zware etappe. Advertentie RIJWIELEN VOOR SPORT ZEOT O o V. WETTEN 5 de winnende fiets -i GEMONTEERD MET VREDESTEIN BANDEN ^31HDH IdOOT dSliOWOO0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7