Sir €ötoin Werkloosheid in Haarlem nam in het eerste kwartaal 1958 aanmerkelijk toe „Bloemendaals begroting is zonder beloften en plannen" HET IS VERBODEN! Goud aan Herensingel Toon Hermans filmt in vervallend huis wmm VRIJDAG 20 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gemeenteraad besluit alsnog een lening van f 111.000 aan te gaan Subsidievoorstel voor bouw van kerken en bezinningsgebouwen Woning van Bouwfonds in een dag onder de kap Burgerlijke Stand van Haarlem Noodkreet van „Margriet" Verhuisd Mijlpaal Bromfiets en kruispunt In een sneller tempo dan vorige .jaren heeft de gemeenteraad van Bloemendaal de ontwerp-gemeentebegroting vastgesteld. Donderdagmiddag is die voor het dienstjaar 1958 goedgekeurd. Zij was sluitend en aan onvoorziene uitgaven is meer dan 40.000 gulden geraamd. Zoals bekend is, zyn in de afgelopen maanden reeds diverse maat regelen getroffen en op de begroting -waren lagere bedragen voor subsidies uitge trokken dan vorig jaar. Wel werd gevraagd enkele posten te verhogen, onder meer voor Thjjsse's Hof, maar de vergadering onderwierp zich toch aan de voorstellen, die B. en W. ingediend hadden, om een bezuiniging te verkrygen. Nadat de begroting was goedgekeurd, bracht burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller hulde en dank aan de afdeling financiën, die onder moeilijke omstandigheden meegewerkt heeft een sluitende begroting te verkrygen. De voorzitters van de vier raadsfracties hielden algemene beschouwingen over de financiële toestand der gemeente, waarna de burgemeester opmerkte, dat de begro ting 1958 te beschouwen is als een interim begroting, die geen beloften en plannen voor de toekomst inhoudt. Zij bevat ook geen beleid voor het komend jaar. De burgemeester herinnerde aan de rede die de president van de Nederlandsche Bank onlangs te Groningen heeft gehouden op het congres van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Daarin is de indruk gevestigd, dat de gemeentebesturen ver antwoordelijk zijn voor de ongunstige financiële toestand der gemeenten. Spreker was het daarmee niet eens. De provinciale besturen hebben a] een eeuw het toezicht op de gemeentefinanciën en hadden tevoren in samenwerking met de regering maat regelen moeten treffen. Thans krijgen de gemeenten van een centraal punt uit voor schriften, waarbij geen rekening gehouden wordt met de belangen der gemeenten. De president van de Nederlandsche Bank is niet ingegaan op het gemeentelijk beleid, heeft geen rekening gehouden met de pro blemen en heeft evenmin aandacht ge schonken aan de eigen sfeer van een ge meente. De gemeentebesturen dienen de verantwoordelijkheid te dragen en maat regelen mogen niet van één punt uit ge troffen worden. Spreker achtte het een gelukkig ver schijnsel dat de begroting sluitend is ge maakt zonder invoering van een rioolbe lasting. Hieraan kleven technische bezwa ren en is zij eenmaal ingevoerd dan is zij nog niet zo gemakkelijk afgeschaft. De raad heeft besluiten genomen om bezuinigingen aan te brengen op het onderwijs, maar als men binnenkort de rekening 1957 zal be studeren, dan zal blijken dat vele open bare werken niet uitgevoerd zijn, aldus spreker. Commissie besteding gevoteerde bedragen De heer Smid van Gelder (V.V.D.) was van mening, dat er alle reden voor de gemeente is om zo zuinig mogelijk met de geldmiddelen te zijn. Een gemeentetaak, die zijns inziens in de toekomst veel aan dacht zal vragen, is het onderhoud van onze wegen. In de voorbesprekingen be treffende de begroting heeft spreker ver nomen, dat op het circa honderd km lange wegennet der gemeente een zeer belang rijke achterstand is ontstaan ten aanzien van het onderhoud. Er werd gezegd, dat voor een bedrag van circa 300.000 slechts een klein deel van dit achterstallige onder houd zou kunnen worden ingehaald. Dit betekent vermoedelijk, dat er in de jaren na de oorlog niet genoeg middelen zijn uit getrokken om in voldoende mate de wegen te onderhouden, en zulks niettegenstaande gedurende een aantal jaren de begrotingen overschotten te zien gaven. Sprekers fractie is van mening dat het noodzakelijk zal zijn zo spoedig mogelijk deze achterstand in te halen, opdat de toe komstige begrotingen aan het bestuur dei- gemeente een juister beeld zullen geven van de werkelijkheid. Teneinde de raad meer inzicht te geven, zou het instellen van een commissie uit zijn midden, die tot taak zou hebben kennis te nemen van de besteding van de gevoteerde bedragen, ge wenst zijn. Enerzijds willen wij gaarne zien dat de ontwikkeling van Bloemendaal voortgang moge vinden en dat aan het verzorgings- peil op allerhande gebied ten bate van haar inwoners niet te kort wordt gedaan, aldus spreker, anderzijds zullen wij er op bedacht moeten zijn, dat zelfs als de reeds lang verbeide verbetering der financiële verhouding rijk tot gemeente een feit wordt, deze verbetering wel eens van be perkte aard zou kunnen zijn. In schijn sluitend Namens de fractie van de Partij van de Arbeid zeide mr. Vliegen dat de ont- werp-begroting geen basis vormt van het gemeentebeleid, al wordt dat in de bege leidende brief gesuggereerd. Spreker zeide begrip te hebben voor de noodzakelijkheid maatregelen te treffen om tot bezuiniging over te gaan, maar er is toch te veel de nadruk gelegd op het onderwijs. Dit be treurt sprekers fractie en zij acht dit niet juist. Spreker hoopte dat de aan het onder wijs aangebrachte schade zo spoedig moge lijk hersteld zal worden. B. en W. schreven de raad, dat een reëel sluitende begroting is aangeboden, maar spreker meende, dat zij een in schijn sluitende is. B. en W. heb ben meegedeeld dat de invoering van een rioolbelasting achterwege is kunnen blij ven, omdat het op basis van de begroting 1958 niet nodig is. Als mocht blijken, dat een dergelijke belasting toch nodig is, dan Is het van belang de voorbereidende maat regelen te treffen. Mr. Vliegen hoopte dat 6poedig een regeling betreffende de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeente gereed komt en dat Bloemendaal zich vrijer kan bewegen dan thans. Spreker bracht de plannen tot verbetering van de wegen in de komende vijftien jaar ter sprake en vroeg of B. en W. gereed zijn met plannen als alsnog bouwvolume wordt toegewezen. Er is nog een te groot tekort aan woning wetwoningen. Advertentie ondergoed.... w wonder goed i De heer Pinxter (K.V.P.) was van mening dat er voor de raad in zijn huidige samenstelling weinig nieuwe problemen zijn, maar de nieuwe raad zal met de bestaande vraagstukken bemoeienis blijven houden. Waakzaamheid voor 1959 is ge boden, vooral als de financiële regeling tussen rijk en gemeente nog niet bekend is. Spreker hoopte, dat de reeds ingevoerde bezuinigingen op het onderwijs opgeheven zullen worden. Voorts vroeg spreker aan dacht voor de bouw van een kleedhuis met douches in Vogelenzang en voor de bouw van woningen voor minder-draag- krachtigcn, speciaal in Bloemendaal-Sant- poort. Geflatteerd beeld Mr. De Jong Schouwenburg (Prot. Chr. groep) zeide dat door de omstandig heden, die buiten de raad liggen, de be groting geen blik voor de toekomst geeft. Dat komt ook omdat het jaar reeds voor bijna de helft verstreken is. Doordat een aantal posten pro memorie gesteld zijn, geeft de begroting een geflatteerd beeld. Voor een uitkering aan Haarlem voor het middelbaar onderwijs wordt geen bedrag genoemd. Is het noodzakelijk 150.000 voor verbetering van de straatverlichting uit te trekken? vroeg spreker. Nadat burgemeester dr. Peereboom Voller zijn visie had gegeven op de financiële toestand der gemeente, merkte de heer K a p te ij n (Arbeid) op, de reactie van de burgemeester op de rede van de president van de Nederlandsche Bank te kunnen begrijpen, maar toch wil de hij deze (een inwoner van Bloemen daal) in bescherming nemen. Hij heeft ge sproken als president van de Nederland sche Bank, dus niet als politicus of ver tegenwoordiger van de overheid. Op we tenschappelijke wijze is net onderwerp be sproken en dat achtte spreker de juiste manier. De burgemeester merkte op, dat de inleider uitgegaan is van de Neder landse opbouw en dat te weinig rekening is gehouden met de belangen van gemeen tebesturen. Nieuw wegenplan Wethouder Van Geluk (V.V.D.) zette uiteen, dat vijftien jaar de periode is, waarin een weg versleten is en waarvoor een bedrag nodig is, dat afgeschreven kan worden. In de afgelopen twee jaar is we gens gebrek aan geld en het niet goedkeu ren van de begroting, te weinig aan de wegen gedaan. In de toekomst zal een uit gebreid programma uitgewerkt moeten worden. De directeur van Publieke Werken heeft een rapport samengesteld dat aan de wethouder van Openbare Werken, die na 1 september optreedt aangeboden zal wor den. De straatverlichting dient verbeterd te worden, vooral omdat er de laatste jaren te weinig aandacht aan besteed is. Voor de oorlog waren er lanen met lampen van honderd watt en thans hebben de lampen een sterkte van zestig of veertig watt. Geen bouwgrond Wethouder mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) deelde mee, dat er plannen bestaan voor de bouw van woningen, maar er is op het ogenblik geen grond beschikbaar. Het wachten is op het uitwerken van het uitbreidingsplan Kennemerweg. Hoop op verbetering Wethouder mej. dr. Nol te sprak de wens uit, dat de financiële toestand spoe dig zodanig verbeterd is, dat het vakonder wijs uitgebreid kan worden en dat weer meer boventallige leerkrachten aangesteld kunnen worden. Over de bijdrage voor het middelbaar onderwijs aan Haarlem bestaat nog geen zekerheid en daarom is geen be drag op de begroting uitgetrokken. Verkeer door Haarlem Mr. De Jong Schouwenburg en ir. T i r i o n brachten de huidige situatie van het verkeer in Haarlem ter sprake, waarvan vooral de forensen die per auto rijden, nadelen ondervinden. De brug bij de Amsterdamse Poort is gedeeltelijk afge sloten, waardoor een druk gebruik gemaakt wordt van de Buitenrustbrug. Reeds nu is gebleken aldus werd opgemerkt dat er in de toekomst een weg buiten Haarlem om nodig is. De burgemeester zeide, dat het streekplan Zuid-Kennemerland in het ver geetboek geraakt, is door de bestedingsbe perking. Een weg, zoals ir. De Ranitz zich die gedacht heeft, blijft dus van belang en spreker wenste dat die weg er in de toe komst zal komen. Godsdienstonderwijs De heer Smid van Gelder (V.V.D.) had bezwaren tegen de term: godsdienst onderwijs, bij welke opmerking de heer Lagendijk zich aansloot. Wethouder mej. dr. Nol te antwoordde, dat de term ontleend is aan de lager on derwijswet, zij het echter, dat er een toe lichting op de term is gegeven. Als de ver ordening over deze aangelegenheid aan de orde komt, zal rekening worden gehouden met de opmerkingen. De heer Van Holten (V.V.D.) maakte van de gelegenheid gebruik om te protes teren tegen een verkiezingspamflet van de K.V.P., waarin gesuggereerd wordt, dat de leden van de V.V.D. „heidenefi" 'Zljil, om dat zij niet tot de kerkelijke- partijen be horen. Geldlening Met de stemmen van de heren Sfriid van Gelder en Van Holten (beiden V.V.D.) tegen, besloot de vergadering alsnog ge bruik te maken van het aanbod van de Bank van Nederlandsche Gemeenten een lening aan te gaan van 111.000 tegen een rente van vijf percent. In de vorige raads vergadering is het aanbod afgewezen, om dat de looptijd van dertig jaar te lang was. Advertentie Met bent U „safe" B. en W. van Haarlem hebben thans een ontwerp-verordening op de kerkbouwsub- sidie vastgesteld; die 20 percent van de stichtingskosten tot een maximum van 75.000 omvat. In de toelichting tot het raadsstuk zeggen B. en W., dat de ont- werp-verordening 't verlenen van bijdra gen a fonds perdu regelt aan kerkgenoot schappen en aan rechtspersoonlijkheid be zittende lichamen, welker doelstelling naar het oordeel van de raad is gericht op geestelijke bezinning op de vraagstuk ken van het leven, ter tegemoetkoming in de stichtingskosten van kerkgebouwen en gebouwen voor bczinningssamenkom- sten. Voorts bevat dc verordening een bepa ling, volgens welke de gemeentelijke sub sidie wordt verminderd of geheel wordt terugbetaald, indien het rijk dan wel de provincie subsidie verleent. B. en W. voelen er niet veel voor de ver ordening ook te laten slaan op „kerkge nootschappen, vallende buiten de wet op het kerkgenootschap". Het college meent namelijk, dat er in zulk een geval twee mogelijkheden zijn: of het kerkgenoot schap heeft niet voldaan aan zijn wette lijke aanmeldingsplicht, of het genoot schap wordt als zodanig niet aanvaard door de Kroon. In het eerste geval zou de gemeente de voorwaarde dienen te stel len, dat het kerkgenootschap aan zijn wet telijke plicht voldoet en in het tweede ge val blijft de weg voor subsidieverlening openstaan door het desbetreffende genoot schap te rangschikken onder rechtsper soonlijkheid bezittende verenigingen. In drie weken tijds wordt aan de Hoofd weg in Hoofddorp een woning van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten neer gezet. Is deze bouwtijd bijzonder kort, nog interessanter is, dat de woning in één dag onder de kap is gegaan. Woensdagmorgen zagen de voorbijgangers alleen nog de fun dering liggen, 's Avonds was het huis op getrokken, onder de kap én onder de pan nen. Nadat de fundering is gelegd, waar mee negen dagen waren gemoeid, vergt de bouw van dit huis drie weken. Half juli is de woning dus voor een trouwlustig paar gereed om er in te trekken. Dit huis is de eerste woning beneden het Noordzeekanaal, dat het Bouwfbrids Ne derlandse Gemeenten volgens de panelen- systeembouw laat neerzetten naar 'een ont werp van architect F. Klein uit Gronin gen. De onderdelen voor deze woning wor den vervaardigd in een fabriek. Op de bouwplaats kunnen de panelen met man kracht, zonder dat er hefwerktuigen aan te pas komen, in elkaar worden gezet. Daarna wordt de buitenmuur van een normale baksteen opgetrokken. Tussen de buitenmuur en de wanden alsmede tussen de binnenwanden wordt isolerend mate riaal aangebracht. De woning, die in snel tempo aan de Hoofdweg in Hoofddorp verrijst, is een plattelandstype, waarvan er al enkele boven het Noordzeekanaal zijn gebouwd. Vorig jaar heeft' het Bouwfonds volgens deze systeembouw de eerste proefwonin- gen neergezet, die ondermeer gunstig wer den beoordeeld door Ratiobouw. Dit pa nelensysteem is echter niet bedoeld voor de bouw van grote complexen, doch kan worden toegepast op één alleenstaande woning. In kwaliteit doet een volgens dit systeem gebouwd huis niet onder voor de traditionele bouw. De grote voordelen zijn wel, dat in een korte tijd een woning kan worden neergezet, terwijl geen last van bouwvocht wordt ondervonden, daar het hout in de fabriek droog is verwerkt en op de bouwplaats onmiddellijk wordt af gedekt. Verscheidene types kunnen volgens de ze panelensysteembouw worden uitge voerd. De woning, die in Hoofddorp wordt gebouwd, heeft beneden: een hall, woon kamer, keuken, slaapkamer en schuur. Op de bovenverdieping zijn twee ruime slaapkamers en bergruimten onderge bracht. Volgens dit systeem kan ook een bungalow worden neergezet. Vertegenwoordigers van gemeentebe sturen van Haarlemmermeer en omlig gende gemeenten alsmede van gemeen telijke diensten van Openbare Werken hebben woensdag en donderdag de systeembouw bezichtigd. BEVALLEN van een zoon, 18 juni: N. van SeggelenJongepier; C. J. M. van DiestMeijer; M. HeemskerkReijnders; E. H. HoogenbosKuvener; 19 juni: J. M. CastienGarsten; P.J.AartsVink; N. BoellaardTschihrin; M. H. KlokDe Winter; N. van der WoudeVoetelink; J. J M. Rollfs of RoelofsReemer. BEVALLEN van een dochter, 18 juni: G. A. FrijlinkSmits; J. J. M. van Lent. Dunki; 19 juni: J. M. C. DankelmanVan der Vliet; A. M. F. J. H. HeiwigSormani. M MarseilleBocks. ONDERTROUWD. 18 juni: J. van Hof- ten en C. Visser; 19 juni: P. Bambergen en T H. A. Wijtvliet; L. Rodenburg en J. G. M Martens. GEHUWD, 19 juni: J. H. Feitsma en N. Mudde; R. L. Komen en M. Drogtrop; P. T. Vermeulen en M. G. de Louw; H. C. Schmidt en J. C. Prinsen; P. N. Bakker en J.E.M.Kaasenbrood: B. P. Abeling en M. C. H. E. Leenderts; H. Batenbux-g en A. P. Abdala; G. Tomassen en W. E. Moedt; H. J. Barnhoorn en J. S. W. de Mare; C. Ka merling en H. M. Visser; J. de Wilde en E. de Geus. OVERLEDEN, 17 juni: T. R. Groot, 46 j., Bakkerstraat; E. LundgrenSpanjaard, 68 j., Grebberstraat; 18 juni: H. Kuijper, 72 jaar, Frans Halsstraat; N. J. Max, 67 jaar, Z.B. Spaarne; P. C. Horsmeijer, 63 jaar, Sehoterweg; N. EijskerCrok, 68 jaar, Heussensstraat. In een oud vervallen onderstuk van een huis aan de Parallelweg, naast theater Monopole een soort kelder op de bega ne grond gaat het geheimzinnig toe. Dit vergeten en verwaarloosde stukje Zand- voort heeft geen ramen. De vaalgroene, verveloze deuren zijn op één na alle dicht gespijkerd. Maar binnen klinkt het geluid van hamer en zaag en wanneer ge door gaten kieren en spleten naar binnen gluurt, dan ziet ge een wonderlijk schouw spel. Grote schijnwerpers zetten het in wendige in een zee van licht en onder dat licht dwarrelen gestalten dooreen in de meest vreemdsoortige kleding. Men had ons gezegd, dat er een soort geheime code bestond om tot dit heiligdom te worden toegelaten, namelijk vier korte harde dreunen op de bouwvallige deur. Het bleek niet waar te zijn, want we probeerden het eerst met een bescheiden getik en onmid dellijk verscheen in de deuropening een excentriek manneke, getooid met wandel stok, bolhoed en ijzeren brilletje, dat ons zonder meer binnen loodste. En daar za gen we dan onder het licht van een grote schijnwerper de man, waar het ons om ging, Toon Hermans in eigen persoon, op z'n hoofd een mallotig wit stoffen zomer hoedje en gestoken in een felrood jak. Hij was als altijd de beminnelijkheid zelve. Of er al wat te vertellen was over z'n filmische vorderingen? „Geen sprake van, we proberen zo maar 'es het een en ander" zei Toon. „Er is heus voor de krant nog niets over te vertellen." Maar z'n ogen lachten guitig en de uitdrukking van z'n gezicht verklaarde ons veel. Die vertelde ons, dat Toon ons graag het een en ander zou willen mededelen, doch er de tijd nog niet rijp voor achtte. „Heus, echt niet!" zuchtte hij. „We zijn nog maar zo'n beetje aan 't oefenen." Toen hebben we ons bescheiden teruggetrokken, maar we namen de indruk mee, dat in dit ver vallen, verveloze souterrain door een van Hollands grootste kleinkunstenaars Uit het kwartaalbericht van de gemeen te Haarlem over het eerste kwartaal 1958 blijkt dat de bevolking in deze periode toegenomen is met 626 personen. Deze toe neming is veroorzaakt door een geboorte overschot van 285 personen en een vesti gingsoverschot van 341 personen, waar door op 1 april het aantal inwoners van Haarlem 168.567 bedroeg. Dit voor Haar lem ongewone migratie-saldo hangt samen met het grote aantal personen (398), dat zich uit Indonesië in Haarlem vestigde. De omzetten van de Haarlemse industrie in het vierde kwartaal van 1957 bedroegen 78,5 miljoen, hetgeen 1,2 miljoen min der is dan de omzetten in het vierde kwar taal van 1956. Bijzonder sterk is deze da ling dus niet geweest en dit is ook niet het geval bij de verschillende bedrijfsklas- sen op zichzelf. Een afzonderlijke vermelding verdient nog de daling van de omzetten in de gra fische industrie met 1,7 miljoen of tien percent van het totaal en het feit, dat de totale omzetdaling zich niet heeft uitge strekt tot de export van de Haarlemse bedrijven. Deze steeg namelijk van 15,4 miljoen in het vierde kwartaal van 1956 tot 17,2 miljoen in het overeenkomstige kwartaal van 1957. Dat is een stijging van ongeveer twaalf percent. Haarlem telde voorts op 30 april 1958 1.274 werklozen tegen 1.486 werklozen op 30 januari 1958. Dit is dus een verminde ring van het aantal werklozen met ruim 200. De huidige werkloosheid is echter aanzienlijk omvangrijker dan voorgaande jaren aan het eind van het eerste kwartaal het geval was. thans op filmgebied iets bijzonders wordt voorbereid waarvan we te zijner tijd wel meer zullen horen. In het eerste kwartaal van 1955 waren er bijvoorbeeld slechts 527 werklozen, in dezelfde periode in 1956: 301, in 1957: 359 en in 1958 dus 1274. De werkloosheid in de bouwnijverheid is sinds 30 januari afgenomen, waarschijn lijk ten gevolge van seizoensinvloeden. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is op 30 april 1958 echter veel groter dan een jaar tevoren. De werkloosheid in de metaalnij verheid ls sinds 30 januari echter toegeno men en wel van 115 tot 168 personen. Een zelfde ontwikkeling valt in Nederland als geheel op te merken, waar de werkloosheid in de metaalnijverheid op 30 april 9.400 personen omvatte tegen 7.600 op 30 januari. Eveneens een kleine toeneming onder ging de werkloosheid onder het kantoor personeel, namelijk van 82 pex-sonen op 30 januari 1958 tot 103 op 30 april 1958. Bouwactiviteit In het eerste kwartaal van 1958 zijn 233 woningen gei-eed gekomen, terwijl met de bouw van 141 woningen werd begonnen. Sinds het begin van 1957 is het aantal be gonnen woningen regelmatig kleiner ge weest dan het aantal voltooide woningen. Het gevolg hiervan is, dat in het aantal woningen in uitvoering een voortdurende daling is waar te nemen. Op het eind van 1956 waren in Haarlem 2.311 woningen in uitvoering. Op 31 maart 1958 was dit aan tal verminderd tot 761. De oorzaken van de vermindering van het aantal woningen met de bouw waarvan wordt begonnen, doen zich, zoals bekend, in geheel Neder land voor en zijn grotendeels van finan ciële aard. De bedoelde vermindering zal ertoe leiden, dat in de toekomst gedurende enige tijd minder woningen voor bewoning gereed zullen komen, ook al zouden de fi nanciële moeilijkheden spoedig opgeheven zijn. „Het is verboden glasscherven, spijkers of andere scherpe voorwerpen op de openbare weg te werpen of achter te laten". Zo luidt artikel 43 van de Algemene Politie Verordening van Haarlem, maar men behoeft slechts op straat even aan dachtig om zich heen te kijken om te zien hoe vaak deze bepaling overtreden wordt. Hoe dikwijls immers loopt er een bandje van een fiets leeg omdat zich een venijnig kop- spijkertje door het rubber heeft geboord en hoe vaak zien we niet achteloos achtergelaten glasscherven op straat liggen. Dit meisje, dat zorgvuldig de resten van een gebi-oken melkfles in de goot schuift maakt dus wel duidelijk, dat zij de zo zeer geprezen Hollandse properheid bezit, maar niette min is zij in overtreding omdat zij de scherven had moeten oprapen en in een vuilnisbak had moeten deponeren. WIST U OVERIGENS, dat het vex-boden is „bx-andende of smeulende stoffen op de openbare weg te vervoeren anders dan in bedekte toestellen, die zodanig zijn ingericht, dat daaruit geen vonken kunnen ontsnappen". (Artikel 91). Op maandag 23 juni begint, zoals wij al. eerder mede deelden, de huis-aan-huis- collecte van het medisch kleuterdagverblijf „Mai-- griet". Tot nu toe hebben zich echter slechts zeventien collectanten aangemeld en het lijkt er dus op, dat men in de toekomst niet door zal kunnen gaan met de verple ging. Maandagavond 23 juni zal de Harmonie „Crescendo" een muzikale rondgang ma ken door de Leidsebuurt ter opwekking. Men start om half acht bij het Leidseplein. Op dinsdagavond 24 juni zal voorts het tamboer- en pijperkorps van „Bato", dat onlangs een eerste prijs met lof van de jury behaalde op een internationaal concours in België, een rondgang ma ken door Haaiiem-Nooi-d en meer speciaal door de Bo- menbuurt. Donderdag zal voorts een nog niet bekend mu ziekkorps een wandeling ma ken door-de Slachthuisbuurt. Het Haarlems Kleinkunst- theater houdt voorts op zon dag 28 september ter gele genheid van het tweejarig bestaan een jubileumuitvoe ring waarvoor alle medewer kenden aan de collecte wor den uitgenodigd. Voor de collecte kan men zich tenslotte nog opgeven bij de heer H. C. Hartman, Corn, van Noordestraat 20 rd, tel. 17189. Van het bestuur van het algemeen ziekenfonds „Zie kenzorg" kregen we een kaartje, waarop vermeld stond, dat met ingang van 20 juni het kantoor van het fonds verplaatst is van Ke naupark 20 naar Frans Hals plein 4. De telefoonnummers zijn nu 10853 en 16493, als mede 16450, uitsluitend be stemd voor gesprekken met de administrateur. Op een feestavond van de gymnastiekvereniging „Bato" uit Haarlem, leerden de heer en mevrouw Jansen van de Hex-ensingel 87, elkaar ken nen. Zij was veertien jaar. Dit was echter niet te zien. Ze had haar donkere haar opgestoken en droeg een lan ge jurk. Daarom vroeg de heer Jansen haar al voor de eerste dans en hij bleef ver der de hele avond met haar samen, totdat het bal afge lopen was. De heer Souwer, de vader van de tegenwoor dige mevi-ouw Jansen, vond het maar niets, dat zijn jonge dochter al een „vriendje" had. Hij vex-bood de omgang. Een jaar lang zagen ze elkaar niet, tot het volgende feest van de gymnastiekvereni ging. Wéér vroeg de heer Jansen zijn nog altijd niet vergeten „vriendinnetje" ten dans en wéér bleven ze de hele avond samen. Nu echter voorgoed. Aanvankelijk had vader Souwer nog bezwaren en ontmoetten ze elkaar in t' geheim, maar later was er geen betei'e schoonzoon. En dat is zo gebleven. Omdat zijn vrouw niet zo best ter been is stofzuigt meneer Jan sen, hij doet de was en maakt de groenten schoon. Toen wij binnenkwamen was hij net de spinazie aan het sorteren. AI dertig jaar woont het echtpaar aan de Herensingel. Het is een prettige woning. De tuindeuren staan open, een kleine tuin met een schutting vol rozen is zicht baar. Daarachter zijn alle- Van mensen en dingen onder de Damiaatjes maal kinderstemmen te ho ren. De speelplaats van de school, die naast het huis van 't echtpaar Jansen gevestigd is, grenst aan hun schutting. Veel last van de kinderen hebben ze niet. Alleen staat er een bord met grote letters op de ramen van de voox*- kamer met: „Vex'boden fiet sen te plaatsen". Dit, omdat het echtpaar Jansen het zon de vindt als de pas geschil derde buitenboel (de 78-jari- ge mijnheer Jansen doet nog alles zelf) beschadigd wordt. Dertig jaar was de heer Jansen diepdrukker bij de drukkerij „De Spaarnestad". Daarom leest hij nu nog zo veel tijdschx-iften. Naast lezen is zijn hobby en het lijkt ons natuurlijk gym nastiek. Ruim twintig jaar is hij erevoorzitter van de club, waar hij zijn vrouw leex-de kennen. De feestjes zijn nu echter lang zo gezel lig niet meer. Hoe dat zo komt? Precies weten ze dat niet. „Alles is zo veranderd. Vroeger had je losse stoelen en tafeltjes en zat je allemaal gezellig bij elkaar. Ook de mensen zijn anders, vooral de jeugd". Als we vragen wat het echtpaar daarmee bedoelt, weet het even geen antwoord, maar dan zegt mevrouw Jansen: „Ik vind net of ze nu veel stijver zijn". Op 15 juli is het echtpaar vijftig jaar getrouwd en op die dag zullen de heer en me vrouw Jansen zeker nog wel eens terugdenken aan die feestavond van „Bato". Ove rigens ook op zaterdag 12 juli zullen er wel herinnex-ingen opgehaald worden, want dan bestaat er van twee tot vier uur gelegenheid om te feli citeren. Donderdag is aan het Houtplein het geheel gemo derniseerde sex-vicebedrijf van de gebroeders H. en F. Kimman n.v. door mr. A. Hoekema, algemeen secx-eta- x'is van het BOVAG-bonds- bestuur in Den Haag,officieel geopend. En daarmee heeft dit bekende Haai'lemse be drijf een nieuwe mijlpaal in zijn al rijke geschiedenis be reikt. Na 1951 werd de ser viceafdeling, die tot dat mo ment aan de Wagenweg was gevestigd, overgebracht naar het Houtplein en thans heb ben de plaatwerkerij, de spuitinrichting en de repa ratie-afdeling daar ook een plaats gekregen. Bovendien is er een geheel nieuwe door- smeerinrichting gebouwd, uitgerust met twee door- smeerkuilen terwijl er voorts nog een aantal nieuwe tech nische vindingen in deze unieke werkplaats is ver werkt, waardoor de klanten kunnen rekenen op een snel le en accurate werkwijze. Uit het onderzoek, dat door het Centraal Bureau voor Statistiek is inge steld naar de oorzaken van de dodelijke onge vallen over een periode van vijf jaar blijkt dat 47°/o van de dodelijk ver ongelukte bromfietsberij- dei-s (in totaal 467) bij on gevallen met kruisend verkeer betrokken was. Hieruit is dus voor de bromfietser de les te leren, dat het passeren van kruispunten een zeer grote gevarenkans voor hem inhoudt. Men dient bij een kruising de snel heid te matigen, zodat men indien noodzake lijk op tijd tot stilstand kan komen. Rem dus vóór het kruis punt al af. Bij een bx-om- fiets met rolaandrijving verdient het bovendien aanbeveling te ontkoppe len bij kruispunten en zeker waar de kans op dwarsvex-keer groot is.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9