Oranjetrui ging vrijdag twee keer in andere handen over SPORT TIJDENS WEEKEINDE /Krfa. Zondag: nationaal wegkampioenschap voor amateurs in Zandvoort Drie Nederlanders op de beste plaatsen De Ronde in cijfers ZATERDAG 21 JUNI 1958 11 DE RONDE VAN NEDERLAND Goed bezette nummers zondag op Duindigt Ivfl' MAGNEET-SUCCESSEN in de RONDE VAN NEDERLAND MAGNEET Voor MAGNEETRIJWIELEN Pellenaars gedagvaard voor kort geding Zweden zijn kwaad Brazilië-Frankrijk komt op het t.v.-scherm Tweemaal is de oranjetrui vrijdag in de Ronde van Nederland in andere handen overgegaan, 's Morgens veroverde de Amsterdammer Peter Post de eerste plaats op Jacques Kersten na een zeer zware etappe van Nijmegen naar Heerlen. Vyf uur later, na de ploegentijdrit op het 2100 meter lange circuit over de Oliemolenberg, moest hij die positie weer afstaan aan Piet van Est, die op voortreffelijke wijze zijn ploeg naar de zege in de tijdrit had geleid. De 20 seconden bonificatie, die Piet van Est daarmee veroverde, gaven de doorslag. Het resultaat van de twee halve etappes op de vierde dag heeft grote wijzigingen in de algemene rangschikking gebracht. Het waren echter niet de Belgen die de grootste winst boekten, ondanks de zege van Rik van Steen bergen in de rit van Nijmegen naar Heerlen. Want zijn achterstand in het algemeen klassement is te groot om hem nog tot een serieuze kandidaat voor de eindzege te bestempelen. Van meer invloed was, dat Rik van Looy in die rit door een lekke band in de laatste 40 km 5 min. 38 sec. verspeelde. En in de tijdrit bovendien nog eens 47 seconden op Piet van Est achterraakte. Drie Nederlanders op de eerste plaatsen: Piet van Est, Peter Post en Leo van den Brand en dan pas op 7 minuten 12 seconden de grote favoriet Rik van Looy. Het is een situatie waarvan directeur Otto van Erp bij het begin van deze lustrumronde niet had durven dromen. Natuurlijk staan de karavaan nog twee zware dagen te wachten. Vandaag de langste etappe van Heerlen naar Roosendaal over 244 km, en dan zondag de slotrit over 156 km naar het Olympisch stadion. Daarin kan nog van alles gebeuren. Maar gezien de vorm van Piet van Est, Peter Post en Leo van den Brand is de mogelijkheid echter niet uitgesloten, dat de beslissing pas op de eindstreep in het stadion zal vallen. De witte garde van Rik van Steenbergen had de eerste drie dagen nog niet veel laten zien. Insiders voorspelden, dat de grote Rik pas zaterdag in de 244 km lange etappe van Heerlen naar Roosendaal op winst zou gaan rijden en ook, dat de kleine Rik van Looy in die rit de greep naar de derde rondezege zou gaan doen. Maar zelfs insiders kunnen het wel eens mis hebben, want nauwelijks had de karavaan vrijdag morgen na een ^haotische start de buiten wijken van Nijmegen bereikt of de mannen van Van Steenbergen trokken naar voren. Zij rukten onstuimig aan het peloton, joe gen het tempo omhoog en baanden zo de weg voor hun grote meester. Rik van Steenbergen koos het moment waarop het peloton meende weer even te kunnen Indommelen. Met de wereldkam pioen sprongen weg zijn trouwe meester knecht Pino Cerami, zijn grootste rivaal Rik van Looy en de Nederlanders Peter Post, Schalk Verhoef, Leo van den Brand, Henk van der Broek, Michel Stolker, Gijs Pauw, Piet v. Est en Harry Schoenmakers. Eén man miste de trein. Dat was Gerrit Schulte. Hij was juist naar achteren gegaan om een paar van zijn luierende jongeren tot een beetje meer activiteit te manen, toen de strijd ontbrandde. Schulte probeer de in Boxmeer (25 km) nog wei te demar reren. Het lukte met Piet Steenvoorden aan zijn wiel, maar toen de Heemstedenaar de kop moest overnemen, bleek hij niet in staat het hoge tempo te handhaven en brie send van woede moest Schulte toezien dat de zestig meter, die hij in enkele seconden had bevochten, verloren ging. Regen Intussen marcheerde het uitstekend in de kopgroep. In Boxmeer was de voorsprong gegroeid tot 1 minuut 50 sec. Na 47 km kreeg Cerami, die beslist de onfortuinlijk- ste renner van de hele karavaan is, zijn dagelijkse lekke band en viel terug. Inmid dels was het onbarmhartig hard gaan rege nen. Van invloed op de strijdlust van de leiders was dit echter niet en zelfs het verlies van een minuut 45 seconden voor gesloten spoorbomen in Blerick, na 63 km, doofde het enthousiasme niet. Zij lagen vlak na die overweg trouwens nog drie minuten voor op Adrie Voorting, Ab Geldermans, Jaap Kersten, die verwoed zijn oranjetrui verdedigde en de Duitser Ziegler, en zelfs vier minuten 10 sec. op het peloton. Roermond zag de leiders met een voor sprong van 4 min. 40 sec. op de groep Voorting en zeseneenhalve minuut voor sprong op het peloton doorkomen en het was al zeker, dat Kersten de leiderstrui zou moeten afstaan. Aan wie was toen nog de grote vraag. Want er zaten voorin niet minder dan vier liefhebbers voor de ereplaats. Peter Post met een achterstand van elf seconden, Piet van Est op twaalf seconden. Rik van Looy en Leo van den Brand elk op 1 min. 34 sec. Rik van Looy mocht het dus niet op een eindsprint laten aankomen en de ver wachting was dan ook dat hij zou trachten zijn concurrenten van zich af te schudden. Hoe anders liep het echter af. Kort nadat de karavaan voor de tweede maal de Maas was overschreden en weer op de linker oever was teruggekeerd, schoot een elek trische schok door de vluchters. Woedend Rik van Looy had een lekke achterband gekregen en moest van de fiets voor een nieuw wiel. Ploegleider Lomme Driessen was onmiddellijk bij de hand, maar toch zag de stampvoetende Van Looy, woedend omdat geen van zijn ploegmaats aanwezig was om zijn fiets aan de baas af te staan, langzaam de negen coureurs waarmee hij aj honderd kilometer lang had gestreden het tempo verhogen en verdwijnen. Begrij pelijk. Rik van Steenbergen, in de twee voor gaande etappes smadelijk door Van Looy geklopt in de sprint van het grote peloton, zag zijn kans schoon om hem nu een grote nederlaag toe te brengen. De wereldkam pioen had zich, toen Van Looy afzakte, onmiddellijk aan de kop van de groep genesteld en was uit alle macht gaan fietsen. Meer dan 200 m bedroeg de achterstand van Van Looy niet toen hij klaar was, maar het was teveel. Want ook Peter Post, Piet van Est en Leo van den Brand maakten van de gelegenheid gebruik om die lastige Belg van zich af te schudden -en die opzet lukte volkomen. Opnieuw werd de kopgroep uitgedund door pech. Harry Schoenmakers was het slachtoffer en hij had niet de hulp van zijn ploegleider. Sjefke Jansen bevond zich namelijk ver in de achterhoede en Schoen makers moest zelf een nieuwe band om leggen Tien kilometer voor Heerlen, tegen een korte maar vrij steile helling in de buurt van Oirsbeek, begon de slachting in de kopgroep. Gijs Pauw, Schalk Verhoef, en Leo van den Brand, en Henk van den Broek moesten lóssen en verloren het con tact. Hierop had Van Steenbergen zitten wachten. Hij wilde alleen in Heerlen aan komen en maakte gebruik van de rivaliteit tussen Peter Post en Piet van Est, die elkaar nauwlettend zaten te beloeren, want het kwam er tussen hen op aan wie even tueel van de bonificatie zou profiteren. Van Steenbergen won Vier kilometer voor Heerlen ging Van Steenbergen op de pedalen staan. Ondanks een slingerend achterwiel was er geen houden aan. De wereldkampioen kreeg zijn triomf. Met een voorsprong van 35 sec. ging hy op het befaamde circuit by de Oliemolenberg in Heerlen als winnaar over de eindstreep. Van het volgend groepje won Peter Post de spurt, en de dertig seconden bonificatie die hem iets steviger in het zadel hielpen. Piet van Est werd derde, Stolker vierde. Henk van den Bioek, Van den Brand en Verhoef bleken in de laatste 10 km bijna 2 minuten te hebben verloren. Gijs Pauw had wederom moeten lossen en eindigde met een achterstand van 3 min. 2 sec. Als achtste vóór Rik van Looy, die 5 min. 38 sec. verspeeld had. Het peloton kwam ruim elf minuten na Van Steenbergen binnen. In de achterhoede hadden zich overigens Op de linkerfoto ziet men „Den Rik" tussen Kessel en Neer als leider van het kopgroepje, dat reeds kort na de start in Nijmegen werd gevormd. Van rechts naar links: Van Steenbergen, Harry Schoenmakers (tussen beiden in gedeeltelijk zichtbaar Piet van Est), Schalk Verhoef, Gijs Pauw en Peter Post, die in Heerlen de oranje trui zou heroveren door Piet van Est in de eindspurt op de derde plaats te houden. De rechterfoto laat zien hoe de sprint oin de tweede i derde plaats en om de oranjetrui in Heerlen werd gewonnen door Peter Post. Achter hem, fel spurtend, ziet men Piet van Est. dramatische tonelen afgespeeld. Het aantal lekke banden was op deze dag bijzonder groot. Daan de Groot bijvoorbeeld was hierdoor teruggeslagen, maar kwam nog net binnen de limiettijd, samen met Piet Damen binnen. Voor Cerami, Schroeders en Leon van Daele, die eveneens met pech te kampen hadden gehad en die ver na de tijdslimiet in Heerlen aankwamen, was er geen par don. Zij werden uit de strijd genomen en dit betekende vooral een enorme verzwak king voor de ploeg van Rik van Looy. De tijdrit Het verloop van de tijdrit in Heerlen was zeer sensationeel. Van invloed op het algemeen klassement kon zij niet zijn, daarvoor was de af te leggen afstand te gering. Er stonden echter minstens zo be langrijke dingen op het spel wie zou zaterdag de oranjetrui door Brabant dra gen? De Amsterdammer Peter Post of de Brabander Piet van Est. Het ging om se conden. Het ging er om wie de bonificaties in de tijdrit zou bemachtigen. En het werd Piet van Est. Dolgelukkig viel hij na afloop van de ploegentijdrit ploegleider Kees-Pel - lenaars, die op deze dag zowel de eerste plaats in het ploegenklassement als die in de individuele rangschikking veroverde, om de hals. De uitslag van het eerste gedeelte van de vierde etappe, de rit van Nijmegen naar Heer len (140 km.) luidde: 1. Van Steenbergen (Belg. 1) 3.33.10; 2, Pe ter Post (Ned. zwart) 3.33.45; 3. Piet van Est (Ned. blauw) z.t.; 4. M. Stolker (Ned. blauw) 3.33.47; 5. H. van den Broek (Ned. groen) 3.35.12; 6. P. van de Brand (Ned. groen) z.t.; 7. Schalk Verhoef (Ned. zwart) z.t.; 8. G. Pauw (Ned. blauw) 3.36.12; 9. Rik van Looy (Belg. 2) 3.38.8; 10. A. Geldermans (Ned. zw.); 3.41.46; 11. J. Kersten (Ned. blauw) z.t.; 12. W. Schouben (Belg. 1) 3.44.26; 13. G. Schulte (Ned. zwart) z.t.; 14. het peloton 3.45.35; 14. K. Bug- dahl (Duitsl.) 3.44.26; 15. J. de Roo (Ned. blauw) z.t.; 16. B. Bourrey (Duitsl.) z.t.; 17. J. Schils (Belg. 2) z.t.; 18. W. van Est (Ned. geel) z.t.; 19. Van Looveren (Belg. 2) 3.45.35; 20. H. Scholl (Duitsl.) z.t. Als 50ste, 51ste en 52ste kwamen onder scheidenlijk binnen Cerami (Belg. 1) in 4.00.56, W. Schroeders (Belg. 2 4.04.06 en L. van Dae le (Belg. 2) z.t. Zij werden wegens overschrij ding van de tijdslimiet uit de ronde genomen, zodat er 49 renners overbleven. Het ploegenklassement voor de rit Nijmegen —Heerlen luidt: 1. Nederland blauw 10.43.44; 2. Nederland zwart 10.50.03; 3. Nederland groen 10.55.39; 4. België 1 11.02.11: 5. België 2 11.08.49; 6. Duitsland 11.14.27; 7. Nederland geel 11.15.36. De ploegtijdrit over 10,5 km. (5 ronden van 2,1 km.) in Heerlen is gewonnen door Neder land blauw in 47 min. 1 sec. De uitslag luidde: 1. Nederland blauw 47.06; 2. België 1 47.24; 3. Nederland zwart 47.56; 4. Nederland geel 48.13; 5. Nederland groen 48.24; 6. België 2 49.14; 7. Duitsland 50.12. Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1. Nederland blauw 58.05.00 2. Nederland zwart 58.11.15; 3. Nederland groen 58.16.47; 4. België 2 58.40.03; 5. België 1 58.51.39: 6. Neder land geel 58.57.37; 7. Duitsland 59.01.49. Het Individuele klassement van de ploegen tijdrit ziet er als volgt uit: 1. Piet van Est (Ned. blauw) 15.42; 2. Ker sten (Ned. blauw) z.t.; 3. De Roo (Ned. blauw) z.t.; 4. Van Steenbergen (Belg. 1) 15.48; 5. Meulemans (Belg. 1) z.t.; 6. Impanis (Belg. 1) z.t.; 7. Post (Ned. zwart) 15.58: 8. Damen (Ned. zwart) 15.59; 9. Geldermans (Ned. zwart) z.t.; 10. Schulte (Ned. zwart) z.t.: 11. Gerrit Voor ting (Ned. geel) 16.01: 12. Wim van Est (Ned. geel) 16.06: 13. Van Dongen (Ned. geel) z.t.; 14. Van Breenen (Ned. geel) z.t.; 15. Van Wet ten (Nederland) z.t.; 16. Hinsen (Ned. geel) z.t.; 17. Van den Brand (Ned. groen) 16.08; 18. Van 't Hof (Ned. groen) z.t.; 19. Van Putten (Ned. groen) z.t. 20. Van Looy (België 1). Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1. Piet van Est (Ned. blauw) 19.19.18: 2. Post (Ned. zwart) 19.19.23: 3. Van den Brand (Ned. groen) 19.22.43; 4. Van Looy (Belg. 2) 19.26.30 5. Kersten (Ned. blauw) 19.27.07; 6. Verhoef (Ned. zwart) 19.28.18; 7. Van Steen bergen (Belg. 1) 19.31.00: 8. Schulte (Ned. zwart) 19.31.58; 9. Hinsen (Ned. geel) 19.33.14; 10. Adrie Voorting (Ned. groen) 19.33.16; 11. Stolker (Ned. blauw) 19.33.42; 12. Coone (Did.) 19.34.02; 13. Roks (Ned. groen) 19.34.32; 14. Van den Broek (Ned. groen) 19.34.35: 15 Pos (Ned. zwart) 19.34.55; 16. De Roo (Ned. blauw) 19.35.58: 17. Pauw (Ned. blauw) 19.36.51; 18. Van der Pluym (Ned. blauw) 19.37.09: 19. Vlayen (Belg. 1) 19.38.03 20 Geldermans (Ned. zwart) 19.40.57. Hoewel tijdens het weekeinde ook in het noorden intensief wordt gedraafd, zijn de nummers op Duindigt weer zeer vol bezet. Zelfs de ruim 2500 m. lange Olivier B- prijs telt de meeste deelnemers. Van de 16 stuks geniet Vlekloos Hanover het groot ste vertrouwen, daar hij al meerdere keren heeft bewezen over goede stayers-capaci teiten te beschikken, hetgeen niet van zijn rivaal Vlieger D gezegd kan worden. Vlie genvanger S en Thea Cornelia hebben een verrassing in de benen. Een zeer spannend slot zal deze meeting krijgen met het .internationale nummer, waarin Quick Hollandia G tot één der mogelijkheden behoort, maar uit Duits land wordt gemeld dat hij in Hamburg aan de Otto Kloss-rennen zal deelnemen. Indien hij niet start verdient Fan Fan de voorkeur, mits echter zijn draf wordt ge tolereerd. Tarantella en de keuze Tesse- laar (Sir Parisien O, Raleigh Harvester) zullen evenals Quintus Harvester in de voorste gelederen zijn te vinden. In het amateurrij dersnummer kan Rosa Signal haar successenreeks voortzetten met een overwinning, daar niet verwacht mag worden dat Tizian en Rhea haar 20 meter voorgift kunnen geven. Outsider is Upie Scott P. Hoewel Traviata in de Oost star-prijs het slechtste startnummer heeft mag worden aangenomen, dat zij zal win nen, tenzij de seizoen-debutant en Derby winnaar Vanadis in zulk een vorm aan de start komt, dat zij hiertegen niet is op gewassen. Andere kanspaarden zijn Un worthy, Uranus en Umber. Voor de 3-jarige crack Walkure ligt een zege in het verschiet in de Old Gold-prijs, doch zij zal zich moeten reppen tegen de keuze Geersen (Uriel, Visuil S) en Wanda. Tot nu toe heeft nog geen enkele twee jarige draver twee keer kunnen winnen, hetgeen pleit voor een gemiddeld goede klasse. Zondag kan Xuthus T hieraan ech ter een einde maken. Hun leeftijdsgenoten bij de volbloeds zijn eveneens van de partij. De verwach ting is dat First Trial zal winnen vóór Sir Carston. In de Mijl van Duindigt heeft de grote crack Kandahar een zware, maar geen onmogelijke taak onder het topge- wicht van 65 kg, niet minder dan 8 kg meer dan Swashbuckler. Verwacht wordt dat Maelstrom en Arklow Rock de ern stigste concurrenten zijn, evenals de wel zeer mogelijke, maar onbegrijpelijke Home Run. KORFBAL Dit weekeinde vinden twee interland- korf bal wedstrijden plaats. Zaterdagavond van half zeven tot half negen speelt Ne derland zijn 50 ste interlandwedstrijd tegen België in het Heysel-stadion te Deurne. De laatste wedstrijd, gespeeld op 18 mei in Heerenveen, won Nederland met 61. Ten opzichte van die Nederlandse ploeg heeft de keuzecommissie slechts één wijzi ging aangebracht; B. v. Herk is vervangen door de H.K.V.-speler G. Bos. Zondagochtend vertrekken de spelers (sters) en officials uit Brussel naar Dor- Advertentie 0e wereldvermaarde deodorantstick regelt de transpiratie voorkomt de geur voor de verzorgde vrouw lux. di-aaiitick f 3." beschermt Uw garderobe. Op het circuit van Zandvoort zullen 356 wielrenners aanstaande zondag (22 juni) met elkaar de strijd aanbinden om het amateurs 1958. Wie van deze deelnemers na 42 ronden (176 km) te hebben afge legd als de uiteindelijke kampioen uit de strijd tevoorschijn zal treden, is moei lijk bij voorbaat te voorspellen. Want hoe wel de Limburger Jan Hugens, de Hage naars Harry Scholten en Ab van Egmond, Coen Visser uit Santpoort, de Brabanders Anton van Steen en Frans Hofmans, de Zeeuw Piet Rentmeester, de Utrechter Ben Teunisse, de Amsterdammer Henny Marinus en de Sassenheimer Arie van Houwelingen in uitstekende conditie ver keren en tot de meest serieuze kansheb bers gerekend mogen worden, is het nog geenszins zeker dat zij met de titel schoot zullen gaan. Daarvoor zijn bij een weg kampioenschap teveel factoren lekke banden, valpartijen etc. in het spel be trokken. Ook de steeds weerkerende golvingen va Advertentie !OOC)OOOC<XX3CO:<XX>2<XXXXXXXXX>OCCCOCCOCOCCCOOCCC<>:O^CC0300COCOOC>CO<COOOOCOOOOO.ODCOCOCOCCOIOCCCCCOCCCCCCCCCOCCCOOOOOC mÊÊBÊIÊÊÊÈÈË HU PIET VAN EST KEES PELLENAARS PIET VAN EST VEROVERT DE ORANJE TRUI. De Magneetploeg (Ned.- blauw) met ploegleider Kees Pellenaars aan de leiding in het algemeen ploegenklassement en 2 X winnaar van het dagklassement. Deze successen danken zij mede aan hun lichtlopende MAGNEET-FIETSEN met VREDE- STEINBANDEN. SNEL EN STERK VOOR SPORT EN WERK XXXXX»OCOOC<X)OOOCOC>C<X)OODCXXXX»JCCOOOCOCOOCOOKX>CCX»COOOOOOC<»OOCOOOOOK>OC0305aCOOOOOOOOCX>OOCCOOODCCOOOCCCCOOCCOC); DE SPORTSPECIALIST W. M ETZ ZOETESTRAAT 2 BIJ DE KROCHT het circuit en de zeewind spelen bij de kampioenschappen in Zandvoort elk jaar een rol van betekenis. Vooral de Limbur gers schijnen veel hinder te ondervinden van de zware zeelucht, want zij hebben nog nimmer op het circuit een rol van beteke nis kunnen spelen. Nochtans zal men zon dag met Hugens, Roth, Ramakers, Steu- ten, Kamphuis en Lotz terdege rekening moeten houden. Van de Brabanders, die voorheen altijd gunstige resultaten be haalden in Zandvoort Aanraad, Pay- mans en Van Dongen werd o.m. kam pioen zijn Hofmans, Van Steen, Van Amsterdam, Van Hout, Van der Ven en Van der Lee de favorieten. Zij moeten in staat geacht worden om aan de drie op eenvolgende Hollandse triomfen Ver hoef, Mahn en Steenvoorden een eind te kunnen maken. Daartoe zullen zij echter hard, heel hard moeten fietsen, want de Zuidhollanders Scholten, Van Egmond, Giessen, Van Stra ten, Van Houwelingen, De Haag, Swane- veld en de Noordhollanders Bogers, Sluis, Snijder, Hopman, Marinus, Le Grand, Wuurman, Moolenijzer, Beers etz. zijn geen renners, die zich zomaar zonder slag of stoot gewonnen zullen geven. Ook de Zeeuwen kunnen met Piet Rentmeester (hij vooral), Middelkamp, v. d. Klundert, Van Hees en Van Geel een hartig woordje meespreken in deze titelstrijd. Evenals trouwens de Utrechters Teunisse, Rade makers en Pothuizen. Minder sterk zijn het noorden Nijdam, Fré Mik, Schreur en het oosten Boom, Hup, Dieperink, Van Tiem van het land vertegenwoor digd. Streekfavorieten Nu de titelhouder Piet Steenvoorden uit Heemstede over is gegaan naar de be roepsrenners, is de hoop in het Haarlemse wielerkamp gevestigd op de Santpoorter Coen Visser, de IJmuidenaar Hans van Duin, Henk Buis uit Vijfhuizen (vorig jaar vijfde), de Haarlemmers Henk van Wee- ren, Toon Rutte, Loek Vaars en Aad Stra- ver of André Reekers uit Nieuw Vennep. Tot de meest serieuze kanshebbers uit de contreien van Kennemerland behoren de Beverwijkers Jan Groot die in Zand voort zijn laatste wedstrijd als amateur rijdt en Coen Niesten. Voorts behoren ook de Heemskerkers Hendriks en Van Keulen, Klardie uit Castricum en de Be verwijkers Kuitwaard en Van der Bos tot de deelnemers. De start van dit kampioenschap, waarvan de af te leggen afstand 176 kilometer (42 ronden) bedraagt, is om half twee. Vooraf wordt er een nationale nieuwelingenwed strijd gehouden met 314 deelnemers. De start daarvan is om half twaalf en de af te leggen afstand is 58-kilometer (14 x-on- den). drecht om daar de jeugdwedstrijd Neder landBelgië bij te wonen; deze wordt ge speeld van 35 uur op het terrein van de voetbalvereniging EBOH. Het is de tweede ontmoeting tussen deze landen in de reeks jeugdwedstrijden. Vorig jaar won de Ne derlandse jeugd in Antwerpen met 64 en ook nu is een sterk jeugdteam samenge steld, zodat Nederland wel als favoriet start. Zondag houdt „Aurora" een jeugdkorf- baltoernooi, waaraan de Haarlemse vereni gingen deelnemen. ZWEMMEN De tweede ontmoeting van de zwemwed strijden om de kampioenschappen Kring Haarlem KNZB wordt zondagmiddag (aan vang twee uur) door de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede gehouden. Het volgende programma zal afgewerkt worden: 50 meter vlinderslag jongens, 25 meter vlinderslag meisjes, 100 meter vrije slag dames, 100 meter vrije slag heren, 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk dames, 100 meter schoolslag heren, 4 x 50 meter schoolslag heren, 4 x 50 meter wisselslag estafette jongens, 4 x 50 meter wisselslag estafette meisjes, 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk heren, x 100 meter vrije slag estafette dames. ROEIEN De Koninklijke en Hollandbeker-wed strijden, die dit weekeinde op de Bosbaan in Amsterdam zullen worden gehouden be loven een interessant tournooi te worden. Allereerst zal de belangstelling uitgaan naar het nummer oude skif waar zal wor den gestreden om een der oudste Neder landse roei-trofeeën, de Holland-beker. Hier zullen aan de start verschijnen: Re- delé (Dordtsche), Bakker (Maas), de Key- zer (Nautilus) terwijl van Duitse zijde is ingeschreven door een skiffeur van de Duisburger Ruderverein. Redelé start hier ongetwijfeld als Nederlandse favoriet. In de oude Vieren vinden de Nederland se rivalen Nereus, Njord en Argo tegen stand van de vermoedelijk zwakke Duitse Ploeg van Emscher R.V. Voor het eerst in dit seizoen zal in de twee zonder stuurman de Spaarne-ploeg Britzei en Van Huystee aan de start ko men. De Spaarne-ploeg is nog niet op het niveau die hen vorig jaar op de zesde plaats bij de Europese Roeikampioenschap- pen deed belanden. Bij de dames zijn het de nummers oude vier en jonge acht die de belangstelling trekken. In de nummers skif en dubbel twee hebben verscheidene ploegen inge schreven. CRICKET Voor de eerste klasse A van de cricket competitie kan men zondag aan de Span- jaarsdlaan in Haarlem Rood en Wit aan het werk zien tegen het eerste van HCC. Rood en Wit is na de nederlaag van ver leden week tegen VRA lelijk afgezakt, maar zal het toch uiterst lastig vallen om tegen HCC een winspunt te behalen, al kan men uiteraard nooit weten. Rood en Wit II speelt voor de tweede klasse A uit tegen ACC II, waartegen het op eigen veld reeds een draw behaalde. De Haarlemse club is nog ongeslagen met vijf punten uit drie wedstrijden en zal bij een zege op de ACC'ers blijven leiaen. Verder worden gespeeld: BMHCHaar lem II, CVHWRood en Wit IV. Kees Pellenaars is gedagvaard om op 24 juni voor de rechtbank in Amsterdam te verschijnen voor een kort geding, aan hangig gemaakt door de Locomotief, in zake de rechtsgeldigheid van contracten, welke hij destijds met enkele renners heeft afgesloten. Als getuigen zijn de renners De Groot, Van der Pluym en Stolker ge dagvaard, alsmede drie leden van de sport- commissie van de KNWU. QUICK—HET ZUIDEN. Voor de compe titie van de K.N.Z.B. is in Dordrecht de wedstrijd QuickHet Zuiden gespeeld. De wedstrijd eindigde in een 5-4 overwinning voor Het Zuiden. Ondanks de 20 overwinning van Zwe den op Rusland, lopen vele Zweden met kwade gezichten rond. De halve finale in Gothenburg tus sen Zweden en Duitsland zal na- melyk niet wor den uitgezonden door de televisie. De andere halve finale, die tussen Frankrijk en Bra zilië, is gekozen, omdat de Fransen hun succesvolle ploeg tot dusverre niet hebben gezien in een directe tv- uitzending. Toe gangsbewijzen voor de wedstrijd BraziliëWales in Gothenburg wa ren vrijwel waar deloos. Vele hou ders van kaartjes hadden hun be langstelling verlo ren doordat de wedstrijd Zweden- liusland op de te levisie zou komen. Even heeft men het gelaat zien oplichten van Holger Bergerus, de secretaris-gene raal van het wereldbekertoernooi. Dat was toen Zweden met een tweede doelpunt de overwinning tegen Rusland veilig stelde. Het gelaat van Bergerus viel echter weer snel in de zakelijke plooi. „De supporters laten ons in de steek. Niet meer dan 32.000 toeschouwers wanneer Zweden tegen Rus land speelt in een kwart-finale in Stock holm, dat is toch eigenlijk te gek", aldus Bergerus. Tot nu toe zijn de wedstrijden bijge woond door in totaal 662.372 personen. Het totaal van het toernooi van 1950 in Brazi lië, 970.302, zal dus niet gehaald worden. Wel zal men boven het totaal van het toer nooi van 1954 in Zwitserland komen. Daar was het aantal toeschouwers 729.744. In Brazilië en Zwitserland zijn echter minder wedstrijden gespeeld. Fietsen Een Zweedse rijwielfabrikant vindt wat de Brazilianen in deze wereldkampioen schappen voetbal laten zien zo mooi, dat hij ieder lid van de Braziliaanse ploeg een nieuwe fiets cadeau heeft gedaan. Voor Dili, Dida, Dino en anderen wordt de keuze van een vrije-tijdsbesteding een moei lijke, want een benzine-maatschappij heeft hun gratis benzine voor de rest van het jaar aangeboden. „Als het in Zweden ge beurd is, is de Tour de France misschien wel y/at voor ons", zei coach Vicente Feo- la toen hij het rijtje nieuwe karretjes zag staan. Telegram De Franse achterspeler Raymond Kael- bael heeft een telegram van prins Rainier van Monaco ontvangen, waarin de prins zijn vreugde betuigde over de Franse suc cessen in het voetbaltoernooi. Goalgetter Acht doelpunten in vier wedstrijden. Niemand heeft dit de Fransman Fontai ne na kunnen doen in de wereldkampioen schappen. De transferwaarde van de klei ne Fransman is er met 400 percent of meer door gestegen. Zijn club Reims heeft hem drie jaar geleden voor 80.000 gulden gekocht, maar de baas van Reims, de champagnemagnaat Henri Germain, zou hem momenteel niet voor vier ton kwijt willen. Juste Fontaine, die 24 jaar is, kreeg de smaak van het voetballen al te pakken toen hij een jongetje was. Maar zijn va der, een Fransman die in Marrakesh in Marokko een zaak dreef, wilde er niet van weten: „Ik wil je niet met een gebro ken been zien", besliste pa. Zo kwam het dat Juste basketbal speelde tot hij 16 jaar was. Toen hielp zijn moeder hem pa te overtuigen dat voetbal voor een gezonde jongen niet gevaarlijker is dan basketbal. Juste mocht in de amateurclub Marra kesh, waarin hij drie jaar speelde. Spoedig viel hij op door zijn felle schot, maar zijn techniek bleef pover. Desniet temin zag een scout van Nice wat in hem en Fontaine werd gecontracteerd voor een bedrag dat hij nu een fooi noemt. „Maar ik nam de kans met beide handen aan. Ik moest hard werken, maar had ook geluk. Nice won dat jaar zowel het lands kampioenschap als de beker. Ik had ner gens zo veel kunnen leren". Naar Reims Maar spoedig begon Fontaine naar een overschrijving uit te kijken. Hij had ex- genoeg van in de schaduw van de sterren van Nice te staan en de club had er geen bezwaar tegen wat te verdienen door hem te verkopen. Het toeval wilde dat Henri Gex-main naar een jonge, veelbelovende middenvoor zocht die een Raymond Ko- pa kon vervangen, die pas voor zes ton aan Real Madi'id verkocht was. Germain moest voor Fontaine 80.000 gulden neer tellen en kreunde dat hij „bestolen" werd. Germain heeft er al lang geen spijt meer van dat hij zich toen heeft laten bestelen. Germain loopt hier fier als een pauw rond en vertelt tegen een ieder die maar luiste ren wil dat hij Fontaine salarisverhoging gaat geven. Topscorer Wat de kennei-s vex-baasd heeft is dat Fontaine niet alleen een schutterskoning is. maar ook intelligent voetbalt en de techniek uitstekend beheerst. Fontaine is tamelijk klein voor een voetballer. Hij weegt 74 kilo en is 1.74 meter, hij is ge huwd en is vader van twee kleine kinde ren. Dat men in dit toernooi niet aan toe valstreffers van Fontaine behoeft te den ken, blijkt uit het feit dat hij ook top-sco- rer is in de Franse competitie: 34 doel punten in 26 wedstrijden. Bij al zijn succes is Fontaine een be scheiden man gebleven. „Dit was voor de eerste maal dat ik een kans kreeg samen met Kopa te spelen. Wat een pracht voet baller. De openingen die hij maakt en zijn passes zijn perfect. Het is niet moeilijk te scoren als je hem naast je hebt", zegt Fontaine bewonderend. Maar Kopa is ook vol lof over Fontaine. Welke plannen heeft Juste voor de toe komst? „Ik ben aan het sparen, want ik wil mijn scholing verbeteren. Ik wil niet sparen om een café te kopen zoals zo veel andere voetballers doen. Mijn vrouw en ik willen een drogisterij kopen. We houden niet van laat op blijven en ook niet van dronkelieden".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11