Libanese rebellen tegen een politiële actie van de UNO OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER m!) Soustelle hernieuwt zijn eed van trouw aan De Gaulle Hammarskjoeld wenst geen westelijke in terven tie Reclame in de t.v. *üee MORRIS tywat/or/tity/ Makarios acht het Britse plan onaanvaardbaar In geen geval gesprek met de Turken 't Wordt wéér Si-Si weer! Onbestendig Optimistische verdediging der integratiepolitiek Het woord is aan Noord-Afrika wijst Franse integratiepolitiek af Raadgevende Vergadering met Algerijnen gevormd Eerste eenheid in dienst van de nieuwe Luftwaffe EXCLUSIEF INTER VIEW MET EX-PREMIER SAEB SALAM N.T.S. wil zes minuten per avond geven Dood punt Menado is geheel omsingeld KOOPVAARDIJ 72e JAARGANG No 289 0 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkg ZATERDAG 21 JUNI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 13/ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie BARTELJORISSTR- HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL.. 71 7162 SUÈDE DAMES - HERENJASJES Twee militairen van het Britse regi- ment Lancashire Fuseliers staan op wacht hij een prikkeldraadversperring I in Nicosia, de hoofdstad van het eiland Cyprus. De versperring loopt langs de scheiding tussen het Grieks- Cyprische en het Turks-Cyprische deel van de stad. Men kan duidelijk zien dat op het bord met de zwarte pijl op de hoek van de straat de in het Engels geschreven richtingaan wijzing is uitgewist. ATHENE (Reuter) Aartsbisschop Ma karios heeft de Britse gouverneur van Cy prus, Sir Hugh Foot, laten weten dat hij het Britse plan voor Cyprus onaanvaard baar acht. „Wij zijn niet tegen een over gangsperiode", zegt hij, „maar de kwestie- Cyprus is een zaak die de Britse regering ener- en het volk van Cyprus anderzijds aangaat". Het denkbeeld van een drievou dig bestuur over Cyprus, namelijk door Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije, is voor Makarios niet aanvaardbaar. De aartsbisschop zegt: „Wij zijn altijd bereid tot een bespreking tussen de Britse rege ring en het volk van Cyprus over een waarlijk democratische vorm van zelfbe stuur". NEW YORK (Reuter) Griekenland heeft in een brief de Veiligheidsraad op nieuw van de ernst der toestand op Cyprus op de hoogte gesteld. De toestand is een bedreiging voor de vrede en veiligheid. De vorige brief was zeer voorzichtig gesteld en in feite een onderschatting van de hui dige bloedige gebeurtenissen op het eiland, aldus de nieuwe brief, waarin wordt ver wezen naar de officiële gegevens, die de volledige verantwoordelijkheid van de Turkse regering bewijzen. ATHENE (AFP) Het Griekse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft offi cieel de juistheid ontkend van uit Turkije afkomstige berichten, volgens welke het te Smyrna (Izmir), in Klein-Azië, werk zaam zijnde Griekse NAVO-personeel, dat na de botsingen tussen Griekse en Turkse Cyprioten naar Griekenland was terugge keerd, zich weer op zijn post zou bevinden. Een aantal Grieken, dat op internatio nale basis bij de NAVO werkzaam is, is op eigen initaitief naar Smyrna terugge keerd. Er is echter geen sprake van dat de Grieken, die rechtstreeks onder het gezag van de regering te Athene staan, thans hun functie te Izmir zullen hervatten. NICOSIA (UPI) In een bergdorp op de Troodos zijn vrijdag drie Griekse Cy prioten gedood, toen hun huis werd opge blazen. Men neemt aan, dat dit het werk was van de EOKA. Advertentie Wat voor weer wordt het de edelste vruchtenlimonado •t/ggglf' uit klinkklaar fruit I Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar ook opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Priestley: Niet de criticus, doch de patriot is een gevaar voor zijn land,. Vrijdag is in de Amsterdamse haven een oefensmaldeel van de Amerikaanse kustwacht aangekomen. Het bestond uit de driemastbark „Eagle" en de kotter „Yakutat". Foto: de „Eagle" bij aankomst. TUNIS (Reuter) De conferentie van Marokkaanse en Tunesische regeringslei ders en leiders van h§t Algerijnse Bevrij dingsfront in Tunis neeft in een gemeen schappelijk communiqué met beslistheid de Franse politiek van integratie met Al gerije van de hand gewezen. Aangekon digd wordt de samenstelling van een raad gevende vergadering voor Noord-Afrika. De conferentie heeft echter niet besloten tot de vorming van een Algerijnse rege ring in ballingschap. Volgens het communiqué zal de raad gevende vergadering uit 30 leden bestaan, uit elk der drie landen gekozen. Deze ver gadering zal „spoedig" in Tunis haar eer ste vergadering houden. Verder is bekend- gemaakt» dat het permanente secretariaat van de verenigde Arabische landen van Noord-Afrika zal bestaan uit twee leden uit elk van de drie landen. De conferentie besloot voorts tot het voe ren van een gemeenschappelijke diploma tieke actie met het doel een vreedzame oplossing van het Algerijnse vraagstuk te bereiken. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat de Franse integratiepoli tiek voor Algerije slechts kan leiden tot „een verheviging van een moorddadige oorlog" tegen een volk dat geen andere nationaliteit dan de Algerijnse wenst en dat in vrijheid en vrede wil leven. De de legatieleiders ter conferentie waren: Ah med Balafrej, premier van Marokko, Fer- hat Abbas, leider van het F.L.N., en vice- president Bahi Ladgham van Tunesië. NöRVENICH (Reuter) De eerste ope rationele eenheid („wing") van de West- duitse luchtmacht, een uit twee eskaders „sqquadrons" bestaande groep jacht bommenwerpers van vijftig Amerikaan se Thunderstreaks-F 84, is vrijdag offi cieel in dienst gesteld. Het commando be rust bij de 39-jarige luitenant-kolonel Bark- horn, die als jachtvlieger in de laatste we reldoorlog, voornamelijk aan het Russi sche front, een driehonderd vliegtuigen zou hebben neergeschoten. De groep telt 650 man personeel, die bij de plechtigheid van de indienststelling op het vliegveld van Nörvenich bij de Belgische grens voor NAVO-officieren defileerden. De groep komt in de herfst onder NAVO-bevel. De vliegtuigen dragen als herkenningsteken het zwarte kruis van de Luftwaffe. De volgende maand zullen opnieuw twee squa drons, bestaande uit zeven „wings" ja gers en bommenwerpers, aan de Luftwaf fe worden toegevoegd. nieuwe situatie te buigen, wenste Soustelle zich echter niet uit te laten. Inzake de in tegratiepolitiek, waarvan hij altijd een krachtig voorstander was, bestreed Soustelle de bezwaren, die met een beroep op de financiële kanten tegen deze oplos sing worden aangevoerd. Volgens Soustel le zou Algerije zelf de kosten voor bijna de helft kunnen opbrengen. De rest zou veelal uit particuliere bronnen kunnen komen, zodat de Franse staat slechts op een verzwaring van nog geen zes percent van zijn budget zou hoeven te rekenen. Ook de politieke risico's van de integratie acht Soustelle niet zo verontrustend. Ten hoogste vijf miljoen Algerijnse inwoners, onder wie ook vrouwen, zouden stem recht krijgen, en met niet meer dan een zeventig afgevaardigden zou, volgens de berekening van Soustelle, de huidige bezet ting van het parlement in Parijs niet be hoeven te worden vergroot. Soustelle toonde zich over de toekomst zeer optimistisch en zijn weloverwogen en beheerste verklaringen kunnen over het algemeen, zo lijkt het, wel worden opge vat als een hernieuwde eed van trouw en zelfs van onderwerping, aan generaal Charles De Gaulle. Maar hoe zijn optimis me gerijmd kan worden met de hardnek kige strijd, waartoe de Algerijnse natio nalisten het Franse leger van een kleine half miljoen soldaten blijven verplichten, alsmede met de hernieuwde solidariteits verklaring der Marokkaanse ei Tunesi sche regeringen met de F.L.N., het Alge rijnse bevrijdingsfront, wist Soustelle niet helemaal duidelijk te maken. Geen tussenweg (UPI) De vroegere Franse minister voor Algerijnse zaken, Robert Lacoste, heeft verklaard, dat er in het Algerijnse probleem niet langer een middenweg mo gelijk is. „Een militaire beslissing is vol gens Lacoste, die altijd voorstander is ge weest van de socialistische politiek van pacificatie, noodzakelijk", ongeacht het prestige van welke bemiddelaar ook". „De mensen die ons bestrijden willen met geen enkele bemiddelaar van doen hebben. Zij vertrouwen op onze verdeeldheid, onze ministeriële instabiliteit en op de strijd tussen Oost en West. Van nu af aan geldt slechts de vraag of Frankrijk sterk of zwak, verenigd of verdeeld zal zijn", al dus Lacoste, die als thema voor zijn spreekbeurt „de Franse eenheid" had ge kozen en die onder meer werd beluisterd door leden van de huidige regering. Geen eenheid ALGIERS (Reuter) Op een bijeen komst van het „Comité voor openbaar wel zijn" te Algiers, die door generaal Salan, de vertegenwoordiger van De Gaulle in Algerije, werd bijgewoond, is scherpe kri tiek geoefend op de militaire overeen komst met Tunesië en op het besluit van De Gaulle Guy Mollet, de leider van de Franse socialistische partij en minister van staat, mee te nemen bij zijn tweede bezoek in Algerije. Salan zou de verzeke ring hebben gegeven, dat de terugtrek king van de Franse troepen uit Tunesië het de Algerijnse opstandelingen niet ge makkelijker zou maken Tunesië als ba sis te gebruiken voor hun operaties tegen de Franse troepen in Algerië. Sommige leden van het Comité verdedigden Mollet als een centrale figuur in het kabinet De Gaulle door zijn invloed op de vakbewe ging. Het zou een ernstige fout zijn vijan digheid jegens Mollet te tonen tijdens diens bezoek aan Algerije, zo werd ge zegd. MAHDIA (Reuter-AFP) President Bourguiba van Tunesië heeft in zijn we kelijkse radiotoespraak gezegd geen reden te zien om de blokkade van de Franse mi litaire kampementen in zijn land nog lan ger voort te zetten. „Er zullen nog enke le versperringen blijven liggen, niet uit wantrouwen, maar als voorzorgsmaatre gel". Tunesië is bereid de Fransen bij de terugtrekking van hun zevenduizend man afgezien van Bizerta, waarover apart on derhandeld moet worden, behulpzaam te zijn. (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen, bestaat bij de N.T.S. het voornemen om in het najaar op be scheiden schaal met reclame-uitzendingen te beginnen. De tijd, welke hiervoor wordt gereserveerd, bedraagt per avond in totaal zes minuten, te weten drie vóór het jour naal en drie daarna. Reclame- en advertentiebureaus zullen hierby worden ingeschakeld. De Neder landse Televisiestichting zelf beslist over de al dan niet toelaatbaarheid van de te maken reelame. Uiteraard behoeft uitvoe ring dezer plannen de goedkeuring van de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. (Van onze correspondent in Parijs) (Van onze rexsredacteur) BEIROET, 20 juni „Wij zullen ons verzetten, en indien nodig met geweld, tegen iedere poging van de UNO een politiële actie in Libanon te gaan voeren". Saeb Salam, de voornaamste leider van de Libanese rebellen, vertelde mij dit vanmorgen in een exclusief interview. Ik ontmoette Salem in een door de strijd reeds getekend Turks paleis, gelegen in Mousseir Bey, de wijk van Beiroet, die in handen van de rebellen is, en dat zwaar bewaakt werd door jonge mannen met het geweer in de aanslag en waar ik aangeland was nadat ik over de door de rebellen bemande barricades was geklommen. Ex-premier Salam zei verder: „UNO-waarnemers zijn welkome gasten, maar wij zullen tegen een UNO-politie- macht vechten". Deze onverantwoordelijke taal van de rebellenleider toont aan dat secretaris-generaal Hammarskjoeld te Beiroet voor een moeilijke taak staat. De aanwezigheid van deze „vredestichter" heeft echter de spanning iets ver minderd en gisteren werd er voor het eerst in de 45 dagen oude, eigenaardige burgeroorlog niet gevochten. Een burgeroorlog, waarin de rebellen en het leger elkaar onrustig aanstaren over de barricades, terwijl zij zich het geriefelijk ge maakt hebben onder de brandende zon en slechts bij tijd en wijle een schot lossen. Vandaag onderstreepten korte uitbar stingen van machinegeweervuur van de soldaten en rebellen, die nabij Beiroet's ge vangenis tegenover elkaar staan, Haramar- skjoelds besprekingen met premier Sami El Sohl, die volgden op zijn gesprek met president Sjamoen van gisteren. De be sprekingen zijn bijzonder geheim geweest. Men kan slechts gissen naar Hammar- skjoeld's voornemens hoe hij het conflict wil oplossen, dat, zoals de rebellen met nadruk blijven verklaren, zuiver van bin nenlandse aard is, terwijl de regering nau welijks enig bewijs heeft om aan te tonen dat het in elkaar is gezet door agenten van Nasser. Zowel militair als politiek staan de el kaar bestrijdende partijen op een dood punt daar Hammarskjoeld geen mandaat heeft om te bemiddelen tussen de Libane- zen. 1-Iij kan slechts hopen Nasser te kun nen overhalen zijn steun aan de rebellen te staken öf de Syro-Libanese grens af te grendelen, waarvoor tenminste vijfduizend man nodig zijn. Het thans genoemde aantal van driehonderd man is belachelijk onvol doende. het zonovergoten strand en de onvriende lijke barricades. Alleen de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger, dr. Robert van Gulik, kreeg meer dan zijn deel. De Nederlandse legatie ligt recht tegenover het hoofdkwar tier van de rebellen. De staf en de inven taris zijn thans overgebracht naar het woonhuis van dr. Van Gulik. Tijdens het overbrengen van het archief werd de Liba nese kanselier Nahas van de legatie onge lukkigerwijs in het been geschoten. Dat gebeurde twee dagen geleden. Op diezelfde dag exploideerde bovendien een bom nabij dr. Van Gulik's huis, waardoor de ruiten verbrijzeld werden. Verleden week zater dag had dr. Van Gulik een plaats op de eerste rij in zijn eetkamer, toen hij Liba nese soldaten moedig zag vechten in de straat tegen sluipschutters van de rebellen. Dr. Van Gulik neemt alles echter erg kalm op, evenals de veertig man tellende Neder landse kolonie. Enkele vrouwen en kinde ren "zijn echter vervroegd met vakantie gegaan en er liggen evacuatieplannen ge reed, zo het ergste mocht komen. (Reuter) Luitenant Maurice Brown, hoofd van de UNO-waarnemers te velde, heeft aan de pers meegedeeld, dat er bin nen twee weken honderd waarnemers in Libanon zullen zijn. De waarnemers be schikken over vijftig voertuigen en enkele lichte vliegtuigen en helikopters voor ver kenningsdoeleinden. Van officiële Libanese zijde verluidt, dat Hammarskjoeld overtuigd is van een Syrische interventie, maar tegen Ameri kaanse of Britse tussenkomst gekant blijft. President Sjamoen zou het leger een vol ledige actie tegen de opstandelingen willen laten ondernemen maar de stafchef van het leger, generaal Foead Sjehab, zou daar niet aan willen. Hij zou een onherstelbare breuk tussen regering en oppositie vrezen. Om dezelfde reden zou de generaal tegen Amerikaanse en Britse interventie zijn. Aan westelijke kant is men bang, dat een uitstel van afdoende maatregelen de po sitie van de regering slechts kan ver zwakken. Een vliegtuig van de Indische lucht macht, dat Indische waarnemers naar Li banon bracht, is, toen het boven Syrië vloog, gisteren tot een landing in Damas cus gedwongen. Na drie uur kreeg het toestemming de reis te vervolgen. Voor het gebouw van de Britse ambas sade is gisteren een Libanees doodge schoten. Het Libanese leger heeft de mili tairen opdracht gegeven alle huizen die door sluipschutters worden gebruikt, met de grond gelijk te maken. NEW YORK (Reuter) Hammarskjoeld zal tijdens zijn huidige bezoek aan het Nabije Oosten Amman en Jeruzalem, en mogelijk ook Cairo bezoeken, zo meldt het UNO-hoofdkwartier. Vandaag vertrekt hij uit Beiroet voor een bezoek aan Amman en Jeruzalem. Hij zal deelnemen aan de besprekingen over het geschil inzake de berg Scopus tussen Jordanië en Israel. Hammarskjoeld is voornemens maandag of dinsdag naar Beiroet terug te keren voor een laatste overleg met de groep waarnemers. Woensdag vertrekt hij naar New York. DJAKARTA (ANP) Volgens het hoofdkwartier van het Indonesische leger zijn de strijdkrachten van de opstande lingen, die zich in het uiterst noordelijke deel van Noord-Celebes bevinden, geheel door die van de regering omsingeld. De mogelijkheid voor hun eventuele ontsnap ping over land naar het westen is afge sneden. Advertentie COMPLETE UITRUSTINGEN voor alle Maatschappijen van de en voor Radio Holland, leveren wij direkt uit voorraad. U niform-S pecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Jacques Soustelle, het Franse kamerlid, dat een beslissende aandeel had in de voor bereiding tot de bloedeloze revolutie in Al giers, waarheen hij ongeveer een maand geleden in de bagageruimte van zijn auto via Zwitserland uitweek, is gisteren voor het eerst te Parijs in het openbaar getre den ,.op een persconferentie, die door een tweehonderd journalisten werd bijge woond. De 44-jarige oud-gouverneur van Algerije sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst van Algerije en van Frankrijk, die tezamen nu de weg der vernieuwing zijn ingeslagen, achter generaal De Gaulle met wie hij Soustelle nu achttien jaar nauw heeft samengewerkt. Of die samenwerking nu ook binnen de regering zou worden voortgezet, kon Soustelle niet zeggen. Zijn naam is genoemd als toe komstig minister van staat, als ambas sadeur in communistisch China, in Wash ington, bij de NAVO en bij de UNO, maar al dat soort gissingen wenste Soustelle te bevestigen noch te ontkennen. Op 13 mei is er in Algerije, aldus Soustel le, een psychologische schok ontketend, waarvan niemand de beslissende uitwer king meer kan ontkennen. Over het tijd stip, waarop de Algerijnse fellagah ge dwongen zouden worden het hoofd voor die Alhoewel de regering tenslotte straffe maatregelen tegen de rebellen aankondig de en de arrestatie beval van een deel der rebellen-leiders, die tot op heden ongehin derd door de straten zwierven, beraad slaagden en zelfs de afgesneden telefoon verbindingen herstelden, staat het regime van Sjamoen voor een moeilijke taak, zelfs indien de grens wordt afgesloten, daar de rebellen reeds zwaar bewapend zijn. Alhoewel een compromis noodzakelijker wijs zal leiden tot een minder pro-westerse regering, duiken er grotere gevaren op. Het grootste tot nu toe nog voorkomen gevaar is een godsdienstoorlog op grote schaal tussen de christenen en de moslims, die ieder, ruw geschat, de helft van de be volking omvatten. De leiders van beide partijen zijn kennelijk verlangend deze calamiteit te voorkomen, welke echter ontbranden kan door een ongelukkig inci dent, of welke uitgelokt kan worden door onverantwoordelijke elementen. In het daarop volgende bloedbad zou rechtstreek se westerlijke interventie vrijwel onver mijdelijk zijn. Intussen heeft de Libanese regering, het oog gericht op de grote Britse militaire macht op Cyprus, Hammarskjoeld verteld, dat zij een beroep zal doen op de Britten en Amerikanen, zo de UNO niet in staat zou zijn het conflict tot een oplossing te brengen. Temidden van alle met elkaar in botsing zijnde aspecten van de Libanese oorlog, welke soms op een operette lijkt, soms op een kruitvat met bijzonder ge vaarlijke internationale spanningen, gaat het leven in Beiroet vrij gewoon door. De correspondenten verdelen hun tijd tussen Met het doel in de toekomst een te Amsterdam opgericht de „Neder- zekere invloed te kunnen uitoefenen landse Vereniging van Televisie- op het t.v.-bestel' in Nederland is kijkers". Het voorstel tot oprichting vrijdagavond in hotel Krasnapolsky van de vereniging werd bij acclamatie aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1