Beurzen beïnvloed door de opinie dat recessie over dieptepunt heen is O Panda en de Yo*Yo*jager Blank eiken eetkamer Va kcmHe - tu be IVOR 01 Het blijft nog koel weer J Effecten -en Geldmarkt Kinderkopjes Succes Franse staatslening en lager Engels disconto bemoedigend RAPPORT 't Silver Stoepke Wereldnieuws ió l\et zo 2 STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR AANDELEN Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 Omzet bij Kromhout met vijftien percent gedaald Zeer bevredigende bruto winst bij Utermöhlen Watoetoelis-Poppoh gaat op aandelen terugbetalen Opnieuw recordaanbod op Franse goudmarkt Convert, obligatielening Krasnapolsky Koninklijke goochelaars ZATERDAG 21 JUNI 1958 (Van onze financiële medewerker) HET LEEK ER DEZE WEEK OP alsof op de Amsterdamse beurs de bordjes waren verhangen. Sinds geruime tijd was vooral de obligatiemarkt immers voor de belegger aantrekkelijk en bevond de aandelenmarkt zich in de neerlaag. En in het begin van deze overzichtsperiode handhaafde ook de obligatiemarkt wel haar vaste tendens, zodat de 6 percent Woningbouwobligaties zelfs een koers van 110 percent bereikte. Maar de grote belangstelling ging deze week toch vooral naar de aandelenmarkt uit. Dit ging niet met overweldigende omzetten gepaard, want deze zijn op de aandelen markt tot dusver beneden de 3 miljoen per dag gebleven, maar in vergelijking met omzetten van 1 Yz miljoen en minder, zoals kox-tgeleden doorgaans voorkwamen, kan er toch van een aanmerkelijke opleving worden gesproken. Er was bovendien voor een opgaande koersbeweging nog slechts een klein duwtje nodig; de markt was, zoals men dat zegt, „uitgeziekt". De berichten en beschouwingen over de reces sie (kwalificatie van de optimisten) of de depressie (kwalificatie van de pessimisten) hadden de zwakke houders van aandelen langzamerhand uit de markt gedreven, waarbij de stukken overgingen in handen van hen, die een wat langere adem hebben en daarom op „zien komen" durven spelen. De „bordjes" waren trouwens de vorige week reeds, maar ook in het begin van deze week, verhangen omdat opeens niemand meer wilde verkopen, althans niet tegen de oude koersen. Van alle kanten kwamen kopers opdagen, die bereid waren meer dan de oude koersen te betalen. Zo zijn er voor de meeste aandelen niet onbelangrijke voordelige koersverschillen tot stand gekomen, waarbij de internationale aandelen doorgaans wel op de voorgrond traden, maar de locale afdelingen toch niet achterbleven. Het algemeen indexcijfer voor de aan delen, dat begin 1958 rond 168 bedroeg, is deze week tot boven 200 gestegen; de Ne derlandse industriële aandelen gingen van 126 tot 146 vooruit, de scheepvaartaan delen van 117 tot 135, de bankaandelen van 106 tot 121 en zelfs Indonesische fondsen zqn in koers gestegen, waaraan de terug betaling op het aandelenkapitaal, waar toe enkele maatschappijen zyn overge gaan, de stoot heeft gegeven. Overigens was de voortdurend vaste stemming van Wallstreet voor Amsterdam vermoedelijk wei de voornaamste stimulans. Bij een laagste stand voor dit jaar van 436.89 is het indexcijfer voor Industriële Advertentie Eind-examen UaLaOa 1958 Nederlands 8 Frans 7 Duits 6 Engels 8 Boekhouden 7 Bedrijtsrekenen) Handelskennis Natuurkunde) g Menskunde Aardrijkskunde 6 Geschiedenis 6 Schrijven 7 Tekenen 0 Totaal 74 De jongen of het meisje die ons een rapport kan tonen waarop dezelfde punten voorkomen als bovenstaande, ontvangt van ons een mooi 15-steens Anker-horloge cadeau Ook zij, die een zelfde totaal aantal punten hebben, kunnen meedingen. Bij meerdere ge gadigden beslist heWot. De jury bestaat uit enige medewerkers wan de pers. Inleveren uiterlijk 30 juli a.s. Bij ons vindt u keuze uit meer dan 1000 horloges, o.a.: Pontiac v.a. 57.50 Zentra v.a. 55. Indus v.a. 49Union v.a. 57.50 Prisma v.a. 49.75 Remova v.a. 54.— De kleine zaak met de grootste keuze In 1957 heeft Kromhout Motorenfabriek D. Goedkoop Jr. N.V. een omzet bereikt van 19.094.496 tegenover 22.448.477 in 1956. Dit betekent een vermindering met 15 percent. De directe export was ongeveer 20 percent (v.j. ongeveer 24 percent). Niet temin kon een beter exploitatieresultaat worden bereikt dan over 1956. Het voor delig saldo bedrijfsrekening nam toe van 780.378 tot 858.702. Byzondere winsten stegen van 213.518 tot 238.398. Baten uit deelnemingen verbeterden van 34.154 tot 92.326. Ten laste van de reserve diverse belan gen wordt voorgesteld 900.000 op de voorraden af te schrijven. Voorts wordt op de voorraden ten laste van de reserve voor prijsdaling grondstoffen afgeschreven ƒ250.000. Er resteert een winst van ƒ300.485 (v.j. 347.195). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 7 percent dividend (v.j. 8 percent, waarvan 3 percent in contanten en 5 per cent naar keuze in aandelen of contanten). Het aandelenkapitaal steeg van 3.321.000 tot 3.487.000. Het verminderen van de omzet is het gevolg van het dalen van de verkoop. Dit is te wijten aan de conjunctuurdaling, de moeilijkheden in Indonesië en de beste dingsbeperking. Het sterk achteruitlopen van de verkoop noodzaakte de directie een deel van het personeel te doen afvloeien. Ondanks de loonronde en de huurverhoging slaagde men er in het directe loon in de omzet relatief te verminderen. Dit was een gevolg van het in gebruik stellen van nieu we werktuigmachines en efficiënter bewer kingsmethoden. Daarnaast konden de on kosten aanzienlijk worden verlaagd. Het totaal van de orderportefeuille, ex clusief naleveringen, bedroeg aan het eind van het jaar 8.329.602 tegen 8.787.242 een jaar tevoren. Bij het opstellen van het verslag beliep de orderportefeuille nog 7.305.888. De deelneming in de Holland Launch n.v. werd verkocht. De filialen in Rotterdam en Groningen en de dochter onderneming in Frankrijk boekten gunstige resultaten. In totaal werd in 1957 geïnves teerd 528.500. Sedert 1947 werd geïnves teerd ƒ7.341.800 en afgeschreven ƒ6.040.800. De bezittingen, exclusief de voorraden, zijn thans tegen brandschade verzekerd voor ongeveer 14,5 miljoen. aandelen te New York deze week opge lopen tot 479, waarmee het nog ongeveer 42 punten beneden de hoogste stand van 1957 blijft. De Newyorkse beurs heeft reeds geruime tijd een min of meer onver klaarbaar optimisme gehandhaafd dwars tegen de symptomen van de economische recessie in. En nu blijkt ze gelijk te krij gen, want de berichten en beschouwingen over de Amerikaanse economie beginnen gunstiger te worden. De industriële pro- duktie stijgt weer, het aantal werklozen daalt en men heeft nu opeens ontdekt dat er bij de Amerikaanse bevolking en zelfs bij de werklozen genoeg geld is om de aankopen te hervatten, waartoe de presi dent haar dan ook heeft opgewekt. Massa suggestie speelt bij de ietwat kinderlijke Amerikanen altijd een grote rol en nu ver scheidene adviesbureaus in hun prognoses moedgevende geluiden doen horen, blijkt men bereid voor verscheidene aandelen koersen te betalen, welke in een wel wat „optimistische" verhouding staan tot de winsten van de laatste tijd. Standard Poor schat de gemiddelde winst per aan deel van 425 maatschappijen voor het lo pende jaar op 2.95, in vergelijking met 2.71 voor het eerste kwartaal, maar met 3.23 in het laatste kwartaal van 1957, dat reeds het laagste was sinds het derde kwartaal van 1956. Een slechts zeer be scheiden verbetering dus. Wallstreet verdisconteert opleving Een andere aanwijzing voor het hoge koerspeil van de Newyorkse aandelen markt is' de „pricë-earning ratio", de ver houding tussen de winst per aandeel en de beurswaarde van het aandeel. Toen het in de Verenigde Staten zo goed ging en het rendement op de aandelen laag was. werd er telkens op gewezen dat men niet alleen naar de dividenden, maar ook naar de verhouding tussen winst en beurskoers moest zien, welke toen in vele gevallen gunstig was. Nu echter de winsten zijn ge daald en de koersen gestegen, komen er verhoudingscijfers voor den dag, welke aan de zeer hoge kant zijn. Aandelen Ge neral Electric bijvoorbeeld worden op ne gentien maal de winst gewaardeerd, aan delen International Paper op twintig maal, aandelen Aluminium Corp. zelfs op vijfen veertig maal de jaarlijkse winst. Ter ver gelijking diene dat bijvoorbeeld de aan delen Koninklijke thans met een koers van 173 (865 percent) met twaalf maal de winst van het eerste kwartaal 1958 op jaarbasis worden gewaardeerd. In het al gemeen ligt de verhouding tussen ver kregen winst en de beurskoers in de Ver enigde Staten ongunstiger dan ten onzent doordat men daar een groter deel van de winst uitkeert. Zo bedroeg het dividend van de Standard Oil of N.J. de laatste jaren ongeveer 50 percent van de behaalde winst, terwijl voor alle Amerikaanse on dernemingen het dividend op gemiddeld 80 percent van de winst wordt aange nomen. Concerns als de Koninklijke en Unilever keren niet meer dan 20 a 25 per cent van de winst uit en ook de Neder landse industriële ondernemingen houden veelal 50 a 60 percent of meer in het be drijf. Wallstreet geeft dus thans van een vrij groot optimisme blijk en is bezig op de verwachte economische opleving voor uit te lopen. Discontoverlaging Behalve in de vaste tendens van de Newyorkse beurs vindt de hogere waar dering van aandelen te Amsterdam haar grond in de sterk gedaalde rentestand, die eind vorige week tot uitdrukking is ge komen in de verlaging van het disconto tot 3Va percent, de gunstige cyfers van de handelsbalans en de mede als gevolg daar van stijgende goud- en deviezenvoorraad, als ook in de ietwat betere berichten, welke uit het bedrijfsleven binnenkomen. De vrees voor een depressie van lange duur is aanmerkelijk verminderd, de koopkracht van het publiek blijkt door de werkloosheid van de laatste maanden niet in belangrijke mate te zijn gedaald en de export blijft zich in stijgende lijn be wegen, ook al is een toeneming van 125 miljoen in de eerste vyf maanden van het lopende jaar gering in vergelijking met de stijging van bijna 900 miljoen, welke in 1957 plaats had. De teruggang van de import gedurende genoemde pex-iode van 1130 miljoen wijst er wel op dat men in de bedrijven op zijn voorraden aanmerkelijk is ingelopen en als index-daad de depressie in en buiten ons land afneemt, zal allengs weer met grotere invoeren moeten worden rekening gehouden, ook al zal de minder gunstige liquiditeitspositie van vele ondernemingen op dit punt vooreerst tot grote omzichtig heid dwingen. Keert het vertrouwen in de ontwikkeling van de economie terug, dan zal de gedaalde rentestand de financiering van voorraden en investex-ingen verge makkelijken. Een knelpunt voor de vergroting van de export blijven vooreerst de exportkredie ten, welke door buitenlandse kopers wor den gevx*aagd, veelal voor lange termijnen, waarmee vooral de metaalverwerkende in dustrie te kampen heeft. Ook met het oog hierop is de ruimere kapitaalmarkt een bemoedigend verschijnsel, hoewel een be langrijke uitbreiding van het exportkre diet zonder regeringssteun vermoedelijk niet te verwezenlijken is. Zo zijn er voor het Nederlandse bedrijfsleven ook thans nog problemen te ovex-, maar de mening dat de economische recessie haar diepte punt achter zich heeft besint toch te domi neren en mist, zoals de laatste weken ge bleken is, haar invloed op de beurzen niet. Europese opleving De aanmerkelijke verbetering van de goud- en deviezenpositie van Engeland, welke deze week tot een verdere disconto- Advertentie 1.60 mtr lang DRESSOIR - RONDE TAFEL - 4 STOELEN met wollen épingléstof - schuimrubber stoffering VOOR SLECHTS KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 verlaging van 5,5 tot 5 percent heeft ge leid, zomede het overweldigend succes van de Franse binnenlandse lening wor den ter beurze uiteraard als een hoopvolle aanwyzing voor de ontwikkeling van de economische toestand in Europa be schouwd. Dat het rendement obligaties in sterke mate is gedaald en voor de kortlopende staatsobligaties thans niet meer dan 4 per cent bedraagt (deze week is een 4)4 per cent lening van honderd miljoen gulden door de Bank voor Nederlandse Gemeen- toen aangekondigd tegen een koers van 98)4 percent), heeft de belegger weer oog doen krijgen. Voor het rendement van 7 percent, 8 percent en meer, dat op basis van het dividend over 1957 van vele in dustriële aandelen wordt gemaakt. Ook als de dividenden over 1958 'beneden die van 1957 blijven, kan het rendement vaak nog bevredigend zijn. Vandaar dat, nu de internationale fondsen en de „zware" in dustriële aandelen in de koersstijging zijn voorgegaan, velen de prijscourant naar stig naspeuren teneinde fondsen te ont dekken, welke tot dusver zijn achterge bleven. De bruto winst over 1957 van de n.v. Koninklijke Fabriek van Vex-bandstoffen voorheen Utermöhlen en Co. te Amsterdam ondex-ging een stijging tot 2.360.057 (v.j. 2.224.544). De diverse baten bedroegen 28.754 (v.j. 7.302) en aan het fonds voor versterkte afschrijvingen werd een bedrag van 55.000 onttrokken (v.j. nihil). De on kosten echter stegen tot 1.645.663 (v.j. 1.488.791). Na aftrek van afschrijvingen, interest, belastingen enzovoorts bedraagt het saldo winst 220.215 (v.j. 224.410). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent (onv.). Het kapitaal bleef f 1.400.000. De gang van zaken in de verstx-eken maanden van het lopende jaar is tevreden stellend. Investeringen van enig belang zullen voorlopig niet meer nodig zijn en de plannen tot uitbreiding van het produktie- programma zullen tot een later tijdstip uitgesteld worden. Dank zij de thans ge moderniseerde en deels vex-nieuwde fa- brieksinstallaties zowel te Amsterdam als te Ernst durft de directie de toekomst met vex-trouwen tegemoet te zien. Advertentie Evenals gisteren bevindt zich boven Scandnavië, de Noordzee en de Britse eilanden een gecompliceerd gebied van lage druk. De fronten, die ermee samen hangen, vex-oox'zaken vooral in ons land, België en Duitsland veel regen. De laat ste 24 uur viel er in Limburg en het oosten van Noord-Brabant 15 tot 20 mm. In het noorden van het land en langs de kust bleef daarentegen de regenhoeveelheid in het algemeen kleiner dan 1 mm. Tijdens het weekeinde zijn er geen belangrijke veranderingen in het huidige weertype te verwachten. Nederland blijft binnen het bereik van polaire lucht, waardoor de tem peratuur ook morgen belangrijk beneden normaal zal zijn. Plaatselijk worden en kele buien verwacht, maar daarnaast is er ook kans op opklaringen. WEERRAPPORTEN Zondag 22 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 10.28 uur, onder 23.43 uur. Maandag 23 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 11.45 uur, onder uur. Maanstanden 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 22 juni Hoog water 6.53 en 19.19 uur. Laag water 2.32 en 14.50 uur. Maandag 23 juni Hoog water 7.40 en 20.10 uur. Laag water 3.16 en 15.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten KA DO land maxima van giste- 00 ra d ren. Binnenland: heden a. fis 7 uur. Neerslag: laatste |o S V c 24 uur. SB 5 Den Helder zwaar bew. nnw 13 1 Ypenburg geheel bew. w 13 0,6 Vlissingen geheel bew. wnw 13 9 Eelde geheel bew. w 13 1 Twente motregen zzw 12 19 De Bilt geheel bew. w 12 5 Eindhoven geheel bew. w 12 17 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 13 14 Hfelsinki onbewolkt zo 16 1 Stockholm regenbui windst. 15 11 Oslo zwaar bew. w 19 0,5 Kopenhagen zwaar bew. w 13 1 Aberdeen regenbui nw 12 6 Londen regen w 21 3 Amsterdam zwaar bew. w 16 2 Brussel regen wzw 15 10 Luxemburg zwaar bew. w 14 11 Parijs geheel bew. wzw 20 6 Bordeaux motregen nw 21 2 Grenoble regen windst. 23 24 Nice zwaar bew. windst. 23 0,1 Berlijn geheel bew. zzw 16 12 Frankfort zwaar bew. zw 16 17 München regen z 21 1 Zürich regen zw 23 25 Genève zwaar bew. zzw 19 18 Locarno zwaar bew. ozo 22 9 Wenen regen zo 24 9 Innsbruck regen w 24 4 Rome zwaar bew. z 28 0,4 Ajaccio half bew. no 25 0,3 Madrid half bew. windst. 27 0 Mallorca half bew. windst. 30 0 Algiers geheel bew. zzo 18. „Alvorens ik u aan mijn krokodillen voeder, zou ik graag nog even willen we ten, wat ge in mijn land komt doen", zei de Grootduivel van Tipu. Hij stak zijn handen in zijn mouwen en wachtte belang stellend, maar hij kreeg geen antwoord. „Komaan", hernam hij dringend, „talm niet zo met antwoord geven, laat mijn arme krokodillen niet zo lang op hun maaltijd wachten". „Wij antwoorden niet", antwoordde Pat O'Nozel ferm, „want u vraagt naar geheimens, bekorrah!" „Ge heimen?" herhaalde de grootduivel vra gend. „Ja", zei de grote detective, „nie mand mag weten, dat we op doorreis zijn naar het land Mu, om het geheime beeld Yo Yo uit de tempel Tsi Po te halen!" „Stil Pat!" riep Panda verschrikt, „zég het dan ook niet!" Maar het was nu eenmaal reeds gezegd en het maakte een slechte indruk op de grootduivel van Tipu. Nietswaardige Westerlingen!" siste hij, „ge koaRtert dus plannen, om u aan het eerbiedwaardige beeld Yo Yo te vergrij penDan zijt ge nog niet eens waard, om als krokodïllenvoer te dienen!" Panda en zijn metgezellen vonden dit niet erg. Zij wilden liever niet aan krokodillen ge voerd worden, ook al was dat misschien een hele eer. Maar hun opluchting duurde niet lang, want op een wenk van de groot duivel van Tipu, hieven nu de twee ge spierde Oosterlingen hun scherpe sabels op.... In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de n.v. Cultuur maatschappij Watoetoelis-Poppoh is een principieel besluit genomen over de vraag of de vennootschap zal investeren in door het bestuur gunstig beoordeelde objecten buiten Indonesië dan wel op zo kort mo gelijke termijn overgegaan zal worden tot terugbetaling van een deel der middelen. Met overgrote meerderheid wezen de aan deelhouders investering in objecten buiten Indonesië af. Het bestuur zal aan de hand van dit besluit overwegen, welke wyze van terugbetaling het beste is. De conse quenties van dit besluit komen in een volgende aandeelhoudersvergadering aan de orde. Tijdens de discussies over de investering buiten Indonesië wees het bestuurslid prof. V. J. Koningsberger op het verschil in mentaliteit van de oprichters en de geest van de tegenwoordige aandeelhou ders. Hij zou het prettig vinden, als „wij zouden laten zien, dat we het elders kun nen doen en blijven werken als onze voor vaderen". In antwoord op een vraag omtrent de beurswaax-de van de effectenportefeuille, die blijkens de toelichting op de balans datum f 1.006.594 bedroeg, werd mede- gedeèld, dat deze per 13 juni afgerond f 1.333.000 was, waarvan in Nederlandse aandelen (in afgeronde bedragen) f756.000 (f652.861), Amerikaanse aandelen f117.000 (f 101.370), en in obligaties f216.000 (f 252.363). De positie van Zuid-Banjoe- wangi is in 1957 belangrijk verbeterd. Per 31 december 1957 was deze ongeveer uit de schuld. Hoewel zij m verder te kunnen gaan, weer zal moeten lenen, zal dit toch aanzienlijk minder zijn. Een nieuwe golf van goudverkopen ging over de Parijse goudmarkt, waar de trans acties een omvang bereikten die de records van de vorige dag vex-re heeft overtroffen. Er zijn niet minder dan 6500 staven baar goud van 1 kg en 300.000 gouden Napoleons verkocht, tegen de vorige dag 4000 staven en 200.000 Napoleons. Verder werden 3 sta ven van 12 kg verkocht tegen de vorige dag 50 staven. De waarde van het verkochte goud wordt geschat op 5,1 miljard frank, hetgeen een nieuw record betekent tegenover de 3,7 miljard van de vorige dag. Sinds het begin van de week is reeds voor een totaal van 14,3 miljard frank aan goud vex-handeld. Op maandag 30 juni zal bij de Amster- damsche Bank n.v. de inschrijving open staan op nominaal 750.000 5 1/4 percent 20-jarige in gewone aandelen converteer bare obligaties ten laste van grand-hotel „Krasnapolsky" n.v., te Amsterdam, elk groot nominaal 1000 aan toonder, tot de koers van 100 percent. De stortingsdatum is 15 juli. De inschrijving staat uitsluitend open voor houdex-s van claims van de uit staande gewone aandelen in de verhou ding van drie obligaties van nominaal 100 op één gewoon aandeel van nominaal 300. De Vex-eeniging voor den Effecten handel heeft bepaald, dat de claimhandel op' dinsdag 24 juni zal beginnen. Officiële notering van de obligatiën ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. Advertentie Babyderm Haarwater (Haargroei-to- nic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f. 1.90. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voorde oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen in Apotheken en Drogisterijen. Schietpartij. Turkse en Bulgaarse grens wachten hebben vrijdag op een punt waar de grenzen van Griekenland, Tur kije en Bulgarije tezamenkomen, een vuurgevecht geleverd, zo is in militaire kringen in Saloniki vernomen. De Bul garen staken een Turkse voorpost in brand, waarop de Turken het vuur op hen openden. Botsing. De politie heeft in Lialpoer, in West-Pakistan, geschoten op stakers, die voor een textielfabriek te hoop waren gelopen en weigerden uit elkaar te gaan. Volgens sommige berichten zijn hierbij vijf personen om het leven gekomen en zeven gewond. Volgens de vakbond werden zestien arbeiders gedood, en een twintigtal gewond. De stakers protes teerden tegen de arrestatie van de voor zitter van de vakbond, die zij kortgele den in het leven hebben geroepen. Einde. Aan de hittegolf in de Indische staat Bihar, die zes weken heeft geduurd en 372 mensen het leven heeft gekost, is vrijdag door zware regenval een einde gekomen. De hittegolf heeft in geheel India aan bijna vijfhonderd personen het leven gekost. Veroordeeld. Een militaire rechtbank te Barcelona heeft 24 personen, onder wie twee vrouwen, tot gevangenisstraffen van zes maanden tot zeven jaar veroor deeld. Zij zouden hebben getracht in het geheim de verenigde socialistische par tij van Catalonië, die door het regime van Franco verboden is, te reorgani seren; 24 beklaagden werden vrijge sproken. Spoetnik III. Dinsdag zullen de derde Rus sische kunstmaan en haar raket weer te zien zijn, volgens de Utrechtse sterren wacht. Op 24 juni is de raket te zien om 2.18 uur in het zuid-oosten op een hoog te van twintig graden en beweegt zich in oostelijke richting. De kunstmaan zelf zal dan om 3.08 uur door het zenith gaan. Vrede. In de nationale vergadering van het koninkrijk Laos is een wetsvoorstel in gediend om alle communistische onder mijnende activiteit en demonstraties te verbieden. Ovex-treders kunnen met een tot vijf jaar gevangenisstraf en een geldboete worden gestraft. Politieke waax-nemers te Saigon zien in dit wets- voorstel een bewijs dat de rechtse partijen bereid zijn een krachtige hou ding aan te nemen na het sluiten van vrede met de pro-communistische be weging van Pathet Lao. Raketten. Volgens de „Washington Post" wordt binnenkort bekendmaking door het Amerikaanse departement van De fensie verwacht van plannen voor ont wikkeling van een raket die door kern energie wordt voortgedreven. Pogingen om een Vanguard-raket met een Ame rikaanse kunstmaan te lanceren zijn „wegens technische moeilijkheden" voorlopig gestaakt. Voor het eerst is donderdag een raket van het type „Po laris" door een ondergedoken onderzee boot gelanceerd. Het wapen steeg dertig meter boven de golven uit en viel toen terug in zee. Onjuist. Op het congres van de communis tische partij van Tsjechoslowakije in Praag heeft een afgevaardigde ver klaard dat „eeh reeks pai'tijorganisaties en individuelen" hadden gevraagd om een „fundamentele wijziging" van het partijprogram in revisionistische zin om dat zij de maatregen die de partij na het twintigste congres van de Russische partij in 1956 heeft genomen onvoldoen de of onjuist achten. Ongewenst. Leden van de Vlaamse volks beweging hebben donderdag voor de paviljoens van Frankrijk, Mexico en Argentinië op de wereldtentoonstelling gepost met borden waarop stond ge schreven „Geen Nedei'landstaligen ge wenst". Hun actie vormde een protest tegen het feit dat er in deze paviljoens geen verklarënde teksten in het Neder lands zijn aangebracht. De demonstran ten zijn door de politie aangehouden. Oogst. De wijnbouwers van het Rijnland zijn optimistisch over de oogst van Rijn en Moezel wijnen. Late nachtvorst en plotselinge temperatuurveranderingen hebben slechts lichte schade aan de wijn stokken toegebracht. Men hoopt nog op een late, hete zomer waardoor men het laatste goede jaar, 1955, zoal niet over treffen, dan toch evenaren kan. Banden. Het parlement van nationalis tisch China heeft het veelomstreden wetsvoorstel voor het aan banden leg gen van de pers goedgekeurd. De rege ring krijgt hierdoor de macht kranten een verschijningsverbod op te leggen voor het publiceren van opstandige, ni hilistische of verraderlijke artikelen. Meer dan de helft van de afgevaax-dig- den boycotte de zitting, waarin het voorstel werd goedgekeurd. HET IS moeilijk een definitie te geven van het begrip goochelen. Een dichte be nadering geeft de uitspraak: goochelen is de kunst van simuleren en dissimuleren, de kunst om handelingen voor te spiegelen, die in werkelijkheid niet plaatsvinden of niet plaats kunnen vinden c.i die de bui tenstaander voor raadselen stellen waar voor hij geen oplossing kan vinden. Hou den we ons aan deze definitie, dan zal ieder moeten toegeven, dat er in het verleden door sommige vorsten en staatslieden wel eens vreemd gegoocheld is, hetzij met de financiën van het land, hetzij met ander mans grondgebied en onder danen, hetzij met overeen- V komsten of een ééns gegeven woord. Kortom, er zijn vele terreinen in de politiek die verrassende trucs mogelijk maken, waaraan we onmiddellijk toevoe gen dat deze verrassingen zelden van ple zierige aard zijn. Echter, geen regel hoe onaangenaam hij ook moge klinken of er zijn gunstige uitzonderingen op. Er zijn dan ook vorsten geweest die de goochel kunst in werkelijkheid hebben beoefend, dus niet om er enig voordeel uit te trek ken, maar uitsluitend en alleen om de kunst zelve, die zij uiteraard graag aav anderen demonstreerden. De Engelse ko ning Edward VII, die in zijn jonge jaren als „the first Gentleman of the Empire" de aanvoerder der Engelse society was, heeft als liefhebberij de goochelkunst be oefend en blijkt daarin geen gek figuur te hebben geslagen. Het zal niemand ver bazen dat Edward VIII, de latere hertog van Windsor die zovele trekken met zijn grootvader gemeen had, van hem ook deze liefhebberij voor goochelen heeft geërfd. Van Leopold, de eerste koning der Belgen die door ijn tactvol optreden de parle mentaire democratie in België gegrond vest heeft en met waardigheid en bezadig- heid de hachelijkste omstandigheden het hoofd wist te bieden, is eveneens een ver dienstelijk amateur-goochelaar geweest (zoals de loffelijke kwaliteiten die wij van hem hebben opgesomd trouwens al deden' vermoeden!) Ook Alfons XIII van Spanje deed aan goochelen. Voor goochelaars van formaat be hoeven we overigens niet al leen de vorstenhoven te be zoeken, want ook de edel lieden hebben uit hun kringen verscheidene markante ver tegenwoordigers geleverd. In de vorige eeuw oogstte een zekere goochelaar Dickson grote suc cessen, maar achter deze naam verschool zich niemand minder dan graaf Alfred Saint Genois de Grand Breucq, die het klaarblijkelijk toch wel wat gênant achtte zijn adellijke naam in één adem met het goochelen genoemd te zien. Iets dergelijks deed zich voor met de goochelaar ,,l'Hom- me Masqué" die eveneens in de vorige eeuw optrad. In werkelijkheid was dit de Peruaan Antonio de Gago y Zavala, mar kies van Orighuela, m.aar in tegenstelling tot alle anderen die we hier genoemd hebben, was hij een rasechte beroeps goochelaar, die onder het pseudoniem van de „gemaskerde man" grootse triomfen vierde. De beroemdste goochelaarsdynastie stamt echter van Nederlandse grond. Daarover een volgende keer. H. Pétülon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2