KERKDIENSTEN Nieuwe rooimachine oogst veel waardering bij deskundigen Tricotbest passeert dividend 7 Typiste leverde van alles tegen halve prijs Zij staat nu bij Haagse zaken voor f 60.000 in het krijt De medische verzorging tijdens het weekeinde Doden van Buchenwald in Weimar geregistreerd Inkrimping van K.L.M.- dienst op Singapore Strijkstokken terecht Weer ontslagen bii Fongers Minder werkloosheid in VS Afscheidsavond vierde klassers van de Hartenlust- school Boerin zou biljet van f 1000 verduisterd hebben Bange dochter liet haar vader dure eed zweren Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Deense ambassade in Moskou met stenen bekogeld Braat herkapitaliseert Bond ter bestrijding van de woningnood Aan schatkistpromessen f 72 miljoen toegewezen Zaalberg passeert dividend PEGEM Haarlem leent f 15 mil joen a 5 percent Rijksrecherche zoekt naar tipgever bij Utrechtse gemeentepolitie ZATERDAG 21 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het ziet er sterk naar uit, dat de Gebr. Van Nobelen in Noordwiykerhout het pro- beem van mechanisch planten en rooien hebben opgelost. De plantmachine werkt al enkele jaren tot volle tevredenheid van die kwekers, die het ouderwetse systeem van planten op regels willen handhaven. De rooimachine rooit de bollen keurig en vrijwel zonder beschadiging. En wat het belangrijkste is: zonder zand. Ze kan in een dag ongeveer een derde hectare rooien. Donderdagmiddag hebben zij hun ma chine gedemonstreerd voor enkele honder den belangstellenden. Men zag een zeer eenvoudige constructie. Vier brede wielen dragen de machine gemakkelijk over het zand. Een enigszins trillend mes gaat tot op 22 cm de grond in en schuift de bollen met het zand naar boven. Daar komen ze op een „vloer" van langs elkaar schuivende metalen stroken, die de bollen opvoeren en \yaartussen het zand kan wegvallen. Tenslotte vallen de bollen van zeer geringe hoogte in twee bakken. Hieruit worden ze tijdens het rijden van de machine in de op bepaalde afstanden verspreid liggende manden gedaan. Geen korreltje zand zit er meer aan. De machine is licht, doordat ze niet zich zelf voortbeweegt maar zich voorttrekt aan een kabel. Voor de lier is slechts een 2 kp motortje nodig. Het rooimechanisme wordt aangedreven door een 4Y2 pk motor, de rijsnelheid is twee minuten per bed van drie roe. De vele belangstellenden begonnen na het passeren onmiddellijk in het zand te roeren om te kijken of er nog bollen waren achtergebleven. Het enige wat men kon vinden, waren heel kleine bolletjes, die nog tussen de metalen staven waren doorge- vallen. De bollen in de manden werden ook aan een zeer gedegen onderzoek onder worpen. Met veel moeite kon men bescha digde bollen vinden. Volgens de schattin gen is dit aantal echter kleiner dan bij het rooien met de hand. Ook de neuzen van enkele bollen bleken iets te hebben gele den. Maar ook dat legde geen gewicht in de schaal. Grote mogelijkheden Unaniem was men van mening, dat er grote mogelijkheden in deze machine zit ten. Ze is echter te groot voor een klein be drijf. De prijs is wat hoog, namelijk tussen de 5500 en 6000.De enige mogelijk heid voor kleine bedrijven ligt in het vor men van combinaties. Hierdoor ontstaat ook de mogelijkheid om de grote aanvoer aan de schuur te verdelen. Een morgen of middag rooien en 's middags of de volgen de morgen verwerken. In Den Haag is een 34-jarige gehuwde typiste van een textielbedrijf aangehouden, die vele Haagse zaken voor totaal onge veer 60.000.heeft gedupeerd. Zij kon, evenals het andere personeel, wel eens textielgoederen kopen tegen halve prijs. Aanvankelijk liet zij haar kennissenkring meeprofiteren van deze mogelijkheid, na derhand breidde zij haar leveranties- tegen-halve-prijs ook uit tot televisie apparaten, bromfietsen, meubelen, servies goed en zelfs auto's. Dat was mogelijk om dat, naar zij zei, haar patroon tevens een grote inkoopcombinatie leidde. Vele ken nissen gingen op haar aanbiedingen in. Zij moesten de koopsom vooruit betalen. De typiste ging dan naar winkels, waar zij het bestelde in huurkoop kocht en bij de kennissen liet afleveren. Uiteraard kwam zij hierdoor in financiële moeilijkheden. Toen een kennis, die een bromfiets had besteld en betaald, wat lang op levering moest wachten de typiste had wèl de koopsom opgestreken ging hij klagen bij haar werkgever. Deze wist echter van niets en moest de verbolgen klant van dë typiste vertellen dat hij alleen in textiel handelde. Deze ging daarop naar de politie en zo kwam de zaak uit. De typiste werd gearresteerd en verklaarde tot deze hande lingen te zijn overgegaan omdat zij zo weinig huishoudgeld van haar man kreeg. Zij heeft er echter weinig profijt van ge had, want zij staat nu nog voor ongeveer 60.000,— bij Haagse zakenlieden in het krijt. HAARLEM Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: J. van Hartesveldt, Staten Bolwerk, Haarlem, tel. 14098. Dierenartsen: J. Westerman, Leidse- vaart 74, tel. 12111. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tele foon 12038. HEEMSTEDE Artsen: P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37, telefoon 39903 en J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tele foon 38377. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boslaan 23, telefoon 39509 (en in de week van zaterdag 21 juni tot en met vrijdag 27 juni, des avonds van zes tot elf uur), Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 21 tot en met vrij dag 27 juni. des avonds na zes uur). BLOFMENDAAL Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: Dokter J. A. Hol lander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Aerdenhout: Dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075, b.g.g. 53202; zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502-618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 28 juni voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560-8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoort- selaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Eigenaren van grote bedrijven toonden een zeer grote belangstelling. Te meer, daar men de reeds bestaande plantmachine nu beter zal kunnen gebruiken. De twee jonge ontwerpers mochten van vele zijden waardering ontvangen. Ook van enkele heren van het Instituut voor Tuinbouwtechniek, die nog steeds aan een rooimachine „dokteren" en van economen, die al gauw hadden uitgerekend, dat de kostenbesparing door de machine groot kan zijn. Stormachtige ontwikkeling Het bloembollenvak maakt op het ogen blik een enigszins stormachtige ontwikke ling door. Wat het werk te velde betreft bestaat de kans, dat de allergrootste ar- beidspieken spoedig tot het verleden be horen. De plant- en rooitijd kunnen door de machines worden verkort en de wiedtijd is al zo goed als vervallen door het ge bruik van chemische onkruidbestrijdings middelen. Niemand had dit tien jaar geleden dur ven voorspellen. Niemand had ook kunnen vermoeden, dat twee kwekerszoons die via een omscholingscursus tot machine bankwerker in het vak teruggekeerd machines zouden kunnen construeren, die het handwerk uitstekend vervangen. De gebroeders Van Nobelen hebben hun ken nis van het bloembollenvak en die van de constructie op schitterende wijze gecom bineerd. (Van onze correspondent in Bonn) Op de vierde dag van het proces te Bay- reuth tegen de beul van het concentratie kamp Buchenwald, Martin Sommer, heeft een getuige, die belast is geweest met de registratie van doden en gewonden ver klaard, dat in drie jaar tijds 4500 mensen, die doodgeslagen of met injecties ver moord waren, genoteerd werden. Er was te Weimar een SS-bureau, waar de slacht offers werden geregistreerd. De getuige Otto Scharff kon de litteke nen laten zien van de verwondingen die hem door Sommer werden toegebracht. Tijdens het afleggen van zijn verklaring riep Sommer, dat de getuige een misdadi ger is, die liegt. De president antwoordde daarop dat Scharff een politieke gevan gene is geweest met een goede naam. Hierop bood Sommer zijn verontschuldi gingen aan. Scharff zei dat Sommer zelfs door de SS-ers werd gemeden, die weiger den Sommer te zien. Wraak Toen op 9 november 1939 te München in de Bürgerbrau-keller een aanslag op Hit ter werd gepleegd, nam de SS daarvoor in Buchenwald wraak. De Joodse gevangenen moesten aantreden. Sommer en twee col lega's zochten 21 mannen uit, die werdenv vermoord. De schrijver Alfred Müller vertelde dat Sommer een man had gedwongen vergif tigd eten te consumeren. Pas bij de derde maaltijd werkte het vergif het slacht offer werd blind. De man moest opnieuw eten en werd tenslotte met injecties ver moord. Het vergif phenol diende ook ter verlichting. Men wist nooit of Sommer phenol liet halen voor de verlichting of voor injecties, aldus Müller. Nederland en Engeland hebben, zo zegt het Britse persbureau Reuter vrijdag uit gezaghebbende bron in Londen vernomen te hebben, voorlopige overeenstemming be reikt over een geleidelijke inkrimping van de K.L.M.-diensten NederlandSingapore. De overeenkomst zou maandag gesloten zijn bij de besprekingen van minister Luns met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Desgevraagd deelde men van de zijde van de K.L.M. mede hiervan niets te weten. Engeland heeft in het laatst van het vorige jaar de K.L.M. tijdelijke landings rechten voor Singapore verleend, toen een groot aantal Nederlanders uit Indonesië evacueerde. Men was toen overeengekomen om de tóestand in september van dit jaar te herzien. (Speciale berichtgeving) De concertmeester van het Gelders Or kest, Simon Kooke, heeft de beide kost bare strijkstokken, die hij zeven weken geleden kwijtraakte, doordat een collega deze stokken in de trein liet liggen, terug gekregen. De stokken hebben wekenlange omzwervingen gemaakt. Zij kwamen uit eindelijk in Duitsland terecht, nadat ze in de internationale trein Keulen-Amster dam gevonden waren. De expert van de verzekeringsmaatschappij is ze op het spoor gekomen. Donderdagavond kon hij de beide strijkstokken aan de heer Kooke overhandigen, wat vrijdagmorgen nog eens officieel namens de Nederlandse Spoor wegen werd gedaan. De tweede fase van de modernisering van de produktiemethoden bij Fongers te Groningen, stelt de directie andermaal voor de noodzaak het personeelsbestand in de komende maanden aan te passen aan de nieuwe verhoudingen, zodat zij thans wederom genoopt is voor een aantal werknemers ontslagvergunning bij het gewestelijk arbeidsbureau aan te vragen. De goede verwachtingen wat betreft de af zet van de produkten in de eerste helft van 1958 zijn volledig bewaarheid, aldus de directie van Fongers. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid is het aantal personen dat steun trekt wegens werkloosheid opnieuw ge daald. Het aantal steuntrekkers vermin derde met 10.000 zodat er thans 2.817.600 zijn overgebleven, vergeleken met 1.332.400 in dezelfde periode van het vorige jaar. De cijfers zijn opgemaakt op basis van in lichtingen die op 7 juni beschikbaar waren. (UPI). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vreugde en een tikje weemoed, dat zijn de beide gevoelens waardoor een afscheid van de schooljaren steeds wordt geken merkt. Dat was ook het geval tijdens de afscheidsavond van de vierdeklassers van de Hartenlustschool in Bloemendaal, welk afscheid in het Jeugdhuis aan de Donke- relaan werd gevierd en waarbij het optre den van het Amsterdams Studenten Ca baret „La Pie qui chante" met een bont programma zowel de ouders als de leer krachten en vooral de jongens en meisjes gedurende enkele uren kostelijk heeft ver maakt. Dit programma „Pie-k-uren" ge naamd, werd met vaart en met elan over het voetlicht gebracht. Levensliedjes, per siflages en liedjes bij de gitaar wisselden elkaar in een snel tempo af, waarbij de drie dames en dë vijf heren van dit ge zelschap soms alleen, dan weer gezamen lijk optraden en waarbij vooral aan het komische genre een grote plaats was in geruimd. Van het in totaal dertig nummers om vattende programma verdienen „Huis houdschool", „Schildersateliei-", „Stations drama", „Sprotje", „Kinderpsychologe" en vooral ook „Blèt, blèt", de over peinzingen van een balletdanseresje, hier wel extra vermeld te worden. Medewer king verleenden Philippine Ackerlin, Hei- ga Louman, Hedy d'Ancona, Hans Jong kind, Jan Knopper, Jan Langereis, Hans Reiziger en Bram Roos. De teksten waren van Wim Wilmink of van de spelers zelf. De avond werd geopend door de voor zitter van de oudercommissie, de heer G. Kruger en de heer J. Buys, hoofd van de Hartenlustschool, sprak de jongens en meisjes die nu afscheid van de school gaan nemen toe, waarbij hij „Het taaie ongerief" van Theo Thijssen als motief van zijn toespraak had gekozen. De heer Buys wees erop, dat wij allen in ons le ven zowel in de jeugdjaren als later met dit taaie ongerief geconfronteerd worden, ook al zien de negentig jongens en meis jes, die nu de Hartenlustschool gaan ver laten, dat voorlopig nog optimistisch. Hij wenste zijn leerlingen veel humor toe om door het leven te gaan en de wijsheid om ook het ongerief in hun later leven te le ren incasseren, want zonder zelfkennis en humor is het niet mogelijk dit taaie on gerief te overwinnen. Nadat een meisje uit klasse 4 B aan de heer Buys namens de vierde klassers een cadeau had aange boden in de vorm van een som geld voor de aanschaf van een film, ontvingen de leerlingen allen uit handen van' de voor zitter een lepeltje met het wapen van Bloe mendaal ter herinnering aan hun school tijd, dat hun namens alle ouders werd aan geboden. De avond werd besloten met het tradi tionele Hartenlustfamiliebal onder leiding van de heer B. W. Solkamans jr., met me dewerking van „Jillis Society Dixieland Orchestra." De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft zes maanden gevangenis straf gevorderd tegen een 52-jarige boerin uit Didam wegens verduistering van een biljet van duizend gulden. De rechtbank te Arnhem had de vrouw, die moeder van tien kinderen is, vrijgesproken. De vrouw zou op 27 november 1956 dui zend gulden te veel hebben ontvangen van haar dochter, die een postcheque ten be drage van meer dan vierduizend gulden (uitkering van een verzekeringsmaatschap pij voor geleden brandschade) op het post- ka'ntoor te Didam had geïnd. Toen de amb tenaar bij haar kwam informeren, of ze te veel geld had ontvangen, ontkende ze hardnekkig. Zij bleef dit ook voor het ge rechtshof doen. Volgens de loketambtenaar was het uit gesloten, dat hij iemand anders het biljet van duizend gulden teveel had uitbetaald. Vier maanden later bood een graanhande laar het biljet aan een ander postkantoor ter betaling aan. Het nummer was bekend. De graanhandelaar verklaarde het biljet te hebben ontvangen van de boerin. De raadsman, mr. G. Couvret, wees erop dat de rechtbank de vrouw had vrijge- SDroken omdat er veel twijfelpunten zijn. Op 4 juli zal het gerechtshof arrest wijzen. De 51-.jarige landbouwer H. B. en zijn 20-jarige dochter Jantje uit Coukange moesten zich voor meineed, respectieve lijk uitlokking van meineed verantwoor den voor het Leeuwarder gerechtshof, en dat louter omdat de dochter Jantje hang was geweest dat haar uitstapje op zon dagavond 9 december zou uitkomen en haar vader haar dan het dansen zou ver bieden. Jantje had op die zondagavond gezegd dat zij thuis zou blijven maar in plaats daarvan was zij met twee vriendinnen gaan fietsen. Zij werd echter door een wachtmeester van de Rijkspolitie geverba liseerd, omdat zij de meest linkse was van de drie naast elkaar fietsende vriendinnen. Zij kreeg een dagvaarding en toen dit gele t-apiertje bij haar werd thuis bezorgd, be gon de ellende. Mevr. B. was van oor deel, dat de bekeuring op een misverstand berustte, omdat de dochter steeds maar volhield dat zij niet was weggeweest. H. B. verklaarde daarom als getuige a char ge op de kantongerechtszitting onder ede, dat Jantje onmogelijk op die avond be keurd kon zijn. De zaak werd onderzocht en toen kwam het clandestiene uitje uit. In eerste instantie werd H. B. tot 100 boete veroordeeld, en zijn dochter kreeg een week gevangenisstraf. De procureur-generaal was het volkomen met de raadsman eens, dat de vader hier een onschuldig werktuig van de dochter was geweest en vroeg tegen hem vrij spraak. Het leugentje van de dochter om te kunnen dansen noemde hij „een buiten gewoon ernstige en erg gemene streek, waardoor zij het hele gezin in moeilijkhe den had gebracht". En daafom vorderde hij één maand onvoorwaardelijk. De raadsman mr. v. d. Woude te Meppel riep voor de dochter de uiterste clementie in. Hij zou heel graag zien dat het hof als nog een voorlichtingsrapport vroeg. Verkooplokaal Frascati De exploitatie-opbrengst over 1957 van de n.v. Verkooplokaal Frascati te Amsterdam is wat la ger dan in 1956 door mindere verkoop van on roerend goed. De exploitatiekosten zi.in ongeveer gelijk gebleven. Het saldo winst bedraagt 18.449. Voorgesteld wordt wederom 6 percent dividend uit te keren. Het aandelenkapitaal is f 259.000. MOSKOU (AFP/Reuter) Vier- tot vijf honderd Russen, meest jongeren, hebben gisteren de Deense ambassade in Moskou met stenen en eieren bekogeld uit protest tegen de schade, die dinsdag aan de Rus sische ambassade in Kopenhagen is aan gericht. Bereden politie moest de orde helpen herstellen. Bijna alle ruiten van de ambassade sneuvelden. In het Russisch en Engels werden de woorden „Weg met de Deense marionetten" op de muur geschilderd. Borden met het opschrift „Lang leve de vrede" en „Weg met de Deense fascisten" werden door de kapotte ruiten naar binnen gesmeten. De demonstratie duurde drie uur. De Deense ambassadeur heeft geprotesteerd bij het Russische ministerie van Buiten landse Zaken, dat verklaarde de spontane betoging te betreuren. Het heeft reeds maatregelen genomen om de schade aan het ambassadegebouw te herstellen. (Reuter) De demonstratie voor de Russische ambassade in Kopenhagen werd op touw gezet door Deense en Hongaarse studenten, die protesteerden tegen de te rechtstelling van Nagy en zijn mede werkers. BONN (Reuter) Vierhonderd Honga ren en een aantal Westduitsers hebben gisteren bij de Russische ambassade in Bonn een betoging gehouden tegen de terechtstelling van Nagy c.s. Er werden verscheidene ruiten ingegooid voordat de politie de menigte verspreidde. De be togers waren zwijgend naar de ambassade gemarcheerd, voorafgegaan door kinderen in Hongaarse klederdracht. Men voerde een groot portret van Nagy mee. Ongeveer een kwartier lang bleef men zwijgend voor de ambassade staan. Daarna haalden de betogers stenen uit hun zakken, die door de ruiten werden gesmeten. De resultaten in de afgelopen maanden geven de directie van de Constructiewerk plaatsen en Machinefabriek Braat n.v. te Rotterdam geen aanleiding te verwachten dat 1958 voor de vennootschap geen gun stig jaar zal zijn. Dit werd aandeelhou ders in de algemene vergadering medege deeld. Een herkapitalisatievoorstel werd aan genomen, waarbij het geplaatste aande lenkapitaal met 100 percent wordt ver groot. Aandeelhouders krijgen voorts een uitkering van 25 percent in contanten, ter voldoening van de fiscale lasten die uit deze herkapitalisatie voortspruiten. Dezer dagen is opgericht de „Neder landse Bond ter Bestrijding van de Wo ningnood (N.B.B.W.)". Afdelingen zijn reeds gevormd in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Leiden en Delft. De bond stelt zich ten doel het publiek en de over heid te attenderen op wantoestanden op woongebied, invloed uit te oefenen op de plaatselijke woonruimteverdeling en de woningbouw te bevorderen. De oprichters zijn L. J. van der Krogt, lid van de ge meenteraad van Delft, J. van dén Berg, functionaris in de bouwnijverheid te Den Haag, G. Verwey te Amsterdam en G. D. Klootwijk te Rotterdam. Het secretariaat wordt voorlopig waargenomen door de heer J. van den Berg, postbus 6053, Den Haag. ZONDAG 22 JUNI 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bevestiging nieuwe lidmaten. Met assistentie van Dr. C. J. Lasschuit. 19: Ds. J. E. Drost, Aerdenhout. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. W. M. van Asperen. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag van 4-5 uur Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. W. van Limburgh, Em.pred. te Bennebroek. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. Snijders. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk, dhr. K. Spaans. 10.30: Jeugddienst, kand. J. H. Meesters, Haarlem-Noord. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk, Mevr. E. Hagen-Smit. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.15: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, Heemstede. Gebouw Vrfjz. Hervormden, Jacobstr. 10.30: Ds. P. N. Kruijswijk. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Ds. C. J. Sickesz, „Lindenheuvel" te Bloemendaal, Diaconessenhuis, Hazepaters laan. 9.30: Ds. E. Pot. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade. 10: dhr. L. Kip. West, Leid- sestraat. 10: dhr. A. Verhoeff. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr.. F. Braaksma. Egllse Wallonne, Begijnhof. 10 h. 30: Pas de service. Deutsche Evang. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 Uhr: Gottesdienst, Pfarrer D. Stein. Hongaarse dienst: zondag 3 uur n.m. in de kapel van de Sint Bavo. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstr. 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 19.30: Bid stond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voor helmstraat 3. 15: Dienst. Dinsdag 19.30: Bij belstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rood. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomsten met gerepa- trieerden in de Pastorie van de Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbij- belbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: Ds. Abma, van Mon ster. Woensdag 19.30: Ds. Dorsman, van Stap horst. Stadsevangelisatie, Lange Heeren straat 6. 10: dhr. Spoor, van Amsterdam. 19: dhr. Jansen. Woensdag 20: dhr. Snoeks. Vrije Evangelische Gemeente, Kapel, Park laan 21. 18.30: Ds. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heerenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. H. Doop. Remonstr.-Gerel'. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. H. Doop. Ver. Doopgez. Gemeente, Grote Houtstr. 43. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdagavond 19.30: Liturgische zangdienst, waarna familieavond. Zondag 10.30: Dr. J. van der Linde, van Zeist. Jeugddienst. Ver. De Vrye Gemeente, Restaurant Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Voorganger Ds. J. Knot. Geref. Kerk. Will elminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. C. Goeman.17: Ds. W. van Boeyen, Eindhoven. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. P. F. Rijper, Amsterdam. 17: Ds. C. Goeman. Lyceum- Aula, ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. W. van Boeyen. 17: Ds. C. P. F. Rijper. Chr.- Geref. Kerk, Raaks. 10: Ds. C. van der Weele, Leiden. 17: Ds. C. van der Weele. Geref. Kerk (art. 31). Begijnhofkapel. 8.45 en 16.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Rid derstraat. 10 en 17: leesdienst. Woensdag 19.30: Ds. de Gier. Oud-Geref. Gemeenten in Ned., Parklaan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Dinsdag 19.30: Ds. du Marchie, van Voort huizen. Geref. Gemeente. Lange Margaretha- straat. 10 en 16.30: leesdienst. Baptisten meente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20" Bidstond. Vergadering van Gelovigen, Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (brood- breken). Volle Evangelie Gemeente (Pink stergemeente) Elim-Kapel, Paul Kruger- straat 36. 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkingssamenkomst met verschillende sprekers. Woensdag 19.30: Openluchtdienst aan de Dreef. Donderdag 20: geen dienst. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruis straat 14. 10: dhr. J. Maasbach, van Gouda Het is voor de directie van de Tricobest n.v. te Best een teleurstelling dat zij, ge zien de minder gunstige liquiditeitspositie van de vennootschap, moet voorstellen het dividend over het boekjaar 1957 te passe ren, aldus het jaarverslag. Het exploita tieresultaat is gedaald tot 1 888.800 (v.j. 995.200). Bijzondere baten en lasten be droegen 71.000 304.900). Na de nodige afschrijvingen resulteert een bedrag van 297.500. De directie acht het wenselijk dit bedrag geheel te reserveren, waardoor de winst- en verliesrekening sluit zonder saldo. Vorig jaar bedroeg het saldo winst 349.166 en werd een dividend van 10 per cent in aandelen uitgekeerd. De achteruitgang in de conjunctuur leid de tot een inkrimping van de voorraden bij de detailhandel als gevolg van een ver minderde omzet. Hierdoor stagneerde de industriële afzet. Het exploitatieresultaat kwam aanzienlijk lager te liggen door kos tenstijging. Tengevolge van de concurren tie op de arbeidsmarkt werd het atelier in Raamsdonkveer wegens een onvoldoend aantal krachten gesloten. De concurrentie uit België heeft zich verder toegespitst op de kousenmarkt. Aanzienlijke partijen werden tegen afbraakprijzen op de Neder landse markt afgestoten. Zo lang geen op lossing is gevonden voor de belastingtech nische moeilijkheden tussen de Benelux- partners zal de Nederlandse industrie op de gemeenschappelijke Beneluxmarkt in een minder gunstige positie komen te ver keren, aldus het verslag. De Nederlandse kousenmarkt heeft verder te lijden gehad van de dumpingpolitiek van de overige in het bijzonder Oosteuropese landen, waardoor een druk op de prijzen werd uit geoefend. De omzet in de tricot- sport- en strandkledingsector was 1 percent hoger dan in het daaraan voorafgaande jaar; een belangrijk geringere stijging dan ver wacht werd. De omzet in het eerste halfjaar 1958 zal minstens gelijk zijn aan die van het vo- Het ministerie van Financiën deelt mede. dat van de bedragen waarvoor op 20 juni 1958 is ingeschreven op schatkistpromessen, wordt toegewezen: a. een bedrag van 4,3 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 23 september 1958 tegen een disconto van Vi percent per jaar; b. een bedrag van 6,2 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van zes maanden, vervallende 23 december 1958, tegen een disconto van 3 percent per jaar; c. een bedrag van 2,4 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van negen maanden, vervallende 23 maart 1959, tegen een disconto van 3 1/8 percent per jaar; d. een bedrag van f 59,1 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, verval lende 23 juni 1959, tegen een disconto van 3 7/16 percent per jaar. rige jaar. Hierin zijn geen omzetten be grepen van leveringen van halffabrikaten aan de fabriek in Zuid-Afrika. Tengevolge van de gewijzigde omstan digheden op de geld- en kapitaalmarkt in de Unie van Zuid-Afrika zal met het pro ject van de n.v. aldaar een investering van ongeveer 280.000 pond gejnoeid zijn, dat is 30.000 pond meer dan werd begroot. Met een financieringsinstelling in Zuid-Afrika is een leningovereenkomst gesloten tot een bedrag van 60.000 pond. Van een bevriende Nederlandse re latie is eveneens een lening van 60.000 pond ontvangen. Zoals de situatie thans is zal ook in de toekomst de financiering voor een niet onbelangrijk gedeelte door de moedermaatschappij moeten plaats vinden. De financiering op langere ter mijn door derden zal een bedrag van 160.000 pond niet overtreffen. De vooruit zichten van het bedrijf in Zuid-Afrika wor den als zeer gunstig beoordeeld. In de in augustus te houden algemene jaarvergadering van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen De kens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon zal door de directie aan aandeelhouders wor den voorgesteld om over het boekjaar 1957 geen dividend uil te keren. De alge mene inzinking in de wolindustrie, die in het najaar van 1957 plaatsgreep heeft de in de eerste helft van dat jaar gunstige resultaten teniet gedaan. De stagnatie in de handel, nog versterkt door de zachte winter, dwong tot onderproduktie. welke in het eerste kwartaal van 1958 nog voort duurde. Enig herstel begint zich af te tekenen. In 1956 werd 10 percent dividend uitgekeerd. In verband met de aanvrage tot opne ming in de officiële prijscourant van dc Verceniging voor den Effectenhandel te Amsterdam zullen de firma F. Staal en bankierskantoor Staal en Co n.v. op vrijdag 27 juni a.s. ter beurze introduceren en laten verhandelen nominaal ƒ15 miljoen 5 percent 30-jarige obligatielening 1958 in stukken van nominaal 1.000 aan toonder, ten laste van de n.v. Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits-Maatschappij (P.E.G.E.M.). gevestigd te Haarlem. De lening heeft een looptijd van maxi maal dertig jaar en is aflosbaar, aanvan gende 1 april 1969, in 20 gelijke jaarlijkse termijnen ad 750.000 door uitloting pari. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is toegestaan voor het eerst op 1 april 1-973. Extra aflossingen in de jaren 1973 tot en met 1977 kunnen slechts geschieden a 101 Vt. percent en daarna a 101 percent. 19.30: Jeugddienst. 10: Zondagsschool. 19: Openluchtdienst aan de Krocht. Woensdag 19.30: Israëlavond o.l.v. dhr. J. Slachter. Film over Israël. Donderdag 20: Bidstond. Vrijdag 19.30: Bijbelklas. Pinkstergeloofsge meenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. J. de Geest. 17: dhr. E. Schuurman. Woensdag 20: Bidstond, Schotersingel 99. Woensdag Colen- sostraat 2. Meisjesclub. Zondag 10.30: Zon dagsschool, Colensostraat 2. Ned. Chr. Ge- nieenschapsbond. Samenkomst dinsdagavond 8 uur ten huize van de fam. Drayer, Kou- dc-nhorn 46A rd. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Donderd.morgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbidding. 20: Preek. Woensdag 20: Zangdienst in het gebouw van de Broeder gemeente, Parklaan 34. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdag morgen 10 uur gemeenschappelijke Bijbel studie. 11 uur prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dagmorgen 10 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10: Godsdienstoefening. 17: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 17: Kerkdienst. Leger des Heils, Schagchelstraat. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openlucht- samenkomst aan de Ged. Oude Gracht. 19.30: Evangelisatie-samenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamenkomst, onder leiding van Majoor D. Boschma. Soefi-Beweging. Uni versele eredienst 11 uur in de Aula van het Stedelijk Gymnasium Prinsenhof. Nederl. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. Mevr. S. Holtrop de Klein, Amsterdam. Jehovah's Getuigen, Kam. Onnesstraat 83. 's Zondags van 17.30-18.30 uur. Wolstraat 7, 's zondags van 19.30-20.30 uur. Donderdags van 19.30- 21.30 uur. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdagavond om 19.30 uur Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. 19: Dr. G. Ph. Scheers. Bediening H. Doop. Immanuëlkerk, Van Eg- mondstraat. 10: Dr. G. Ph. Scheers. Jeugd kapel, Jeugdhuis. Schoterweg. 10: A. Voogd. Zondagsschool. 12: Marnixschool, Jeugdhuis en Kleuterschool, Colensostraat. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West)Ds. J. Kroon, voorber. H. A. 19: Ds. Jac. Poort. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstr. Zaterdag 19.45: Open luchtsamenkomst Eksterstraat hoek P. C. Hooftstraat. Zondag 10: dhr. B. Greevink, evangelist te Rijsoord. Woensdag 20: Opwek kingssamenkomst. Dóór en vóór de jeugd. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 55-57, 9.30: Dr. H. Kakes. 17: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 15.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 17: Dr. A. Kakes. Geref. Kerk (art. 31). Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45: Ds. W. Borgdorff. 14.45: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 16: Ds. D. H. Biesma. Leger des Heils, Soendastraat 42. 10: Heiligingssamen komst. 12: Compagnie. 17: Kindersamen komst (Zaanenbos). 19: Openluchtmeeting. 20: Verlossingssamenkomst. Maandag 19: Straatzang Bloemendaal. Dinsdag: Gezins bond-uitstapje. Jehovah's Getuigen, Gebouw Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 's Zon dags van 18.45-19.45 en 's woensdags van 19.30-21.30 uur. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 9.15: Ds. van Nieuwenhuijzen. 10.30: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. Cannegieter. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Ver. Doopsgezinde Gemeente, „De Olijftak", Dreef 30. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Oud-Voorg. van de Afd. Geref. Kerk, Koe- diefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17: Dr. A. Dondorp. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (art. 31). Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79c. 14-15: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woens dag 19.30-21.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. Huisbijbelstudie. Donderdag, Crayenestersingel 7. 20-21: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Zondagsschool. 10.30: Voor kinderen van 5-12 jaar, Th. van Eeghen- Instituut. Jeugdkapel voor jongeren van 12- 15 jaar om 10.30 uur in het Wijkgebouw „De Stal". Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Knoppers, Rem., Utrecht. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Ds. R. van der Mast. Jeugdkapel om 9 uur in Maranatha. Zon dagsschool. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Donkerelaan 10. 10.30: Mara natha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. J. F. van Royen, Rem., Rotterdam. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toornvliet. 15.45: Ds. G. Toornvliet. 19.30: Ds. Gabe van Duinen, van Wassenaar-Zuid (dienst voor belangstellen den). 14: Kinderdienst voor kinderen van. 5- 11 jaar in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. Vry-Kath. Kerk, Popellaan 1. 10: Gez. H. Mis. Dinsdag 19.30: Gesproken H Mis. Woensdag 20: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagsschool. Ramplaankwartier. 12-13 uur: Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. Juli- anakwartier. 10.15-11.15: Kor.. Wilhelmina- school, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. G. Rienks. Wormerveer. le^O' Ds. D. Ringnalda. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. van der Woord, voorber. H. A. De rijksrecherche stelt op het ogenblik een onderzoek in bij de recherche van de Utrechtse gemeentepolitie naar aanleiding van een klacht over het bevoordelen van een begrafenisonderneming. Het betreft de teraardebestellingen van aanvankelijk voor onderzoek in beslag genomen stoffelijke overschotten. Zodra deze waren vrijge geven door de politie bleek meermalen, dat de ongeveer 25 Utrechtse begrafenis ondernemingen geen moeite meer behoef den te doen voor het verkrijgen van de opdracht tot teraardebestelling, omdat een ander reeds tevoren op de hoogte bleek te zijn geweest en de opdracht had gekregen. Men zoekt de tipgever nu bij de ge meentelijke recherchedienst, waarvan een of meer leden voor hun bemiddeling pro visie zouden ontvangen. Aangezien zij ambtenaren zijn, is het verstrekken van tips tegen betaling een overtreding. De directeur van de stichting Nederland se Centrale voor Begrafenisbedrijven, de overkoepelende organisatie voor de alge mene, de protestants-christelijke en de rooms-katholieke bonden van begrafenis ondernemers, heeft reeds verklaard, dat dergelijke praktijken sterk dienen te wor den afgekeurd. Fatsoenlijke begrafenis ondernemers doen er niet aan mee en ver zetten zich er tegen, dat er provisie zou moeten worden gegeven aan ambtenaren om de opdracht tot een teraardebestelling te verwerven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7