i FILATELIE Bemanning van de „Noord Holland" terug van reis, die een jaar duurde ;y noted saaaxs .eosTAQ <~Brieven aan cle redactie ilmó va ZATERDAG 21 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Nu eindelijk naar de kapper Grote Prijs van Haarlem Rolschaatswedstrijden in de Duinoordstraat op 16 juli Restauratie in het gouvernementsgebouw Aannemer veroorzaakte aanrijding en reed door Kleermakerspatroons vergaderen in Haarlem Lager opbrengst leges passen in Noordholland Kerkelijk Nieuws <p ^OVERVÜN M. Rumpff thans lid van vergeten groep Aparte avond gewenst voor jazzmuziek bij Haarlems Muziekinstituut MmmÊrnÊÊiMMÊmÊËm De naakte waarheid M aigret Dino Vergiss mich nicht Dief van Bagdad Mars slaat toe Schrik der vrouwen Twaalf gezworenen Journaal PMm pioff^Pïi ffffS f EEN LANGE REIS, die op acht dagen na een jaar heeft geduurd, is gistermiddag voor de bemanning van de IJmuidense sleepboot „Noord Holland" van n.v. Bureau Wijsmuller tot een einde gekomen. Verwelkomd door vyf haven- en kustsleepboten van Wijsmuller, waarvan de „Simson" alle familieleden van de Noord Holland-beman ning aan boord had, daagde de „Cycloop" tegen half drie op uit een mistbank ten zuidwesten van IJmuiden. De bemanning maakte de thuisreis op dit schip, nadat zij met de opvarenden van de „Cycloop" te Las Palmas van schip hadden verwisseld, omdat de „Noord Holland" voor werk in de Amerikaanse wateren nodig was. De verwelkoming bij IJmuiden was enthousiast: de lucht- en stoomfluiten van alle slepers gaven drie lange en een korte stoot en telkens liet kapitein Oene Edelenbosch de „Cycloop" antwoorden. Van de „Simson" af ging een gejuich op van de vele familieleden toen langszij de „Cycloop" werd opgestoomd naar de IJmuidense pieren. De bemanning van de „Noord Holland" heeft op deze reis van een jaar vele zeeën bevaren. Drie maal werd een sleepreis over de Atlantische Oceaan gemaakt; drie reizen leidden door de Golf van Mexico en voorts zagen de opvarenden de kusten van de Middellandse Zee, de Rode Zee, de Stille Oceaan en de Perzische Golf. Een van de grootste en interessantste sleepreizen, die ooit door Nederlandse zeesleepboten zijn gemaakt, werd door de „Noord Holland" in dit jaar voltooid. Een drijvende olieboortoren werd over een af stand van bijna 10.000 mijl in 117 dagen van New Orleans naar Ras Tanura in de Perzische Golf gesleept. Zonder enige be schadiging werd het eiland bij de olie maatschappij afgeleverd. Snijkopzuiger De „Noord Holland" vertrok op 28 ju ni van vorig jaar uit Nederland met op sleeptouw de snijkopzuiger „Akanswa- rie". Op 23 juli kwam de sleep reeds na een zeer voorspoedige reis in Paramaribo aan. Via Aruba werd koers gezet naar New Orleans om vandaar in twee reizen vier bakken naar Maracaïbo te verslepen. Van Maracaïbo zette de sleper met de los se boot zonder sleep koers naar Southampton om met een baggermolen en een bak voor de tweede maal tijdens de ze reis de Atlantische Oceaan te kruisen. De sleep vertrok op 28 september uit Southampton en kwam op 27 oktober te Montreal aan. Vandaar werd weer ver trokken op 29 oktober voor het doorslepen van de molen en de bak naar Hamilton, waar de aankomst werd gemeld op 10 no vember. Ruim 22.000 mijl Nadat onderhoudswerkzaamheden aan het schip waren verricht te New York werd nog een reisje met bakken gemaakt Het grote succes, dat de stichting „Haar lems Bloei" verleden jaar behaalde met de rolschaatswedstrijden om de grote prijs van Haarlem, heeft de directie het besluit doen nemen deze wedstrijden weer in het zomerprogramma op te nemen. Xaar schatting keken verleden jaar ruim vijfduizend mensen naar de verrichtingen van zestig jongens en meisjes. Daar de Marnixstraat thans minder geschikt is voor deze wedstrijden omdat er een bus doorrijdt is aan de betrokken instantie ge vraagd de Duinoordstraat te mogen af sluiten. De wedstrijden zullen plaats heb ben op woensdag 16 juli a.s. van 13 tot 17 uur. Er zullen afzonderlijke ritten voor meisjes en jongens georganiseerd worden met 2 leeftijdsgroepen nl. van 9 tot en met 11 jaar en van 12 tot en met 15 jaar. Het programma vermeldt snelheidswed strijden en schoonrijden. Twee maal zal als intermezzo een rolhockey-demonstra- tie gegeven worden. Er zal geen startgeld gevraagd worden en de jongelui kunnen zich opgeven op het bureau der stichting „Haarlems Bloei" op het Stationsplein, bij de heer Mulder aan de Kampervest 33 en bij boekhandel Van Kuyeren, Gen. Cronjéstraat 99. Van de verdere plannen in de zomer maanden kunnen genoemd worden: een modeshow op het Prinsenhof; voorstellin gen van het poppentheater van Jan Ne- lissen in de benedenzaal van de Vleeshal, zowel voor de kinderen als voor volwas senen; enkele promenadeconcerten. Over leg is gepleegd met d'Oprechte Amateur om wederom te komen tot een kleinkunst- eoncours op het Prinsenhof. Dit zal op drie avonden gegeven worden, met een ste- denwedstrijd, waardoor elke voorstelling bijzonder aantrekkelijk zal zijn. (Verkort weergegeven) Dank. Naar aanleiding van het draai orgelfestijn, dat voor de bejaarden van bet Proveniershof in Haarlem is gegeven wil ik namens de bejaarden het organi satiecomité, de orgeldraaiers en de gevers van de prijzen hartelijk dank zeggen. Ogk de politie en de pers verdienen onze hulde. Namens de bewoners van het Prove niershof: Mej. J. F. Paaij van New Orleans naar Maracaïbo om vervolgens terug te koersen naar New Or leans. Op 15 januari vertrok de „Noord Hol land" met het 800 ton metende drijvende oliebooreiland uit New Orleans. Op 10 maart werd te Gibraltar binnen gelopen om te bunkeren en op 1 april werd de aankomst te Port Said gemeld. Het laat ste traject van de sleep werd besloten op 10 mei in Ras Tanura. Een zware sleep was beëindigd. Er was door de „Noord Holland" een reis voltooid, die een ge duchte prestatie mag worden genoemd. Het sleepkarwei heeft meer dan gewone belangstelling ondervonden, omdat voor het eerst een driehoekig booreiland werd versleept. Het bleek tijdens de sleepreis, dat dit type eiland het beste kan worden versleept met het breedste vlak naar vo ren. Op de elfde mei vertrok de „Noord Holland" met de losse boot uit Ras Tanu ra voor de terugreis naar IJmuiden. Tij dens deze lange reis heeft de bemanning van de sleepboot in een jaar ruim 22.000 mijl slepende afgelegd. Zware haardossen Hevig geschrokken zijn de meeste fa milieleden bij het welkom in IJmuiden, toen men aan boord van de „Cycloop" da mes meende te ontwaren. Hiervan was men volkomen onkundig, zo werd aan boord van de „Simson" gesteld. Toen de „Cycloop" echter dichterbij was geko men, bleken er onder de zware haardos sen mannelijke opvarenden van de „Noord Holland" schuil te gaan. Gedurende bij na tien maanden hadden deze mannen het haar laten groeien. Bij velen van hen viel het tot ver over de schouders. De IJmui dense kappers hebben zich vandaag schrap moeten zetten. Gedeputeerde Staten van Noordholland delen de Provinciale Staten mee, dat de toestand, waarin de kamers in het histo risch gedeelte van het gouvernementsge bouw aan de Dreef te Haarlem zich be vinden, van die aard is, dat het dringend noodzakelijk is restauratiewerkzaamhe den aan deze vertrekken te laten verrich ten. Voor de meest urgente werkzaamhe den in 1958 wordt als eerste termijn een bedrag van f 5.150 geraamd, terwijl voor de noodzakelijke vernieuwing van de stof fering nog f 4.965 is te ramen. In de afgelopen nacht deelde een bewo ner van een huis in de Brouwersstraat in Haarlem de politie mee, dat zijn voor de deur geparkeerd staande wagen door een andere auto was aangereden, waarna de aanrijdende auto was verdwenen. Alle politieposten werden gewaarschuwd en korte tijd later ontdekten twee agenten de gezochte auto onder een dekzeil in de Gi- braltarstraat. De eigenaar van deze auto een 37-jarige aannemer, werd van zijn bed gelicht en hij gaf toe de auto met een zeil bedekt te hebben en hij gaf voorts de naam op van een andere aannemer, die met de auto gereden zou hebben. Ook deze man werd opgespoord en deze bekende na in een café iets gedronken te hebben met de auto de aanrijding veroor zaakt te hebben. Hij weigerde echter een bloedproef. Beide aannemers werden voor verhoor vastgehouden, het rijbewijs van de veroor zaker van de aanrijding werd ingevor derd en de auto werd in beslag genomen. De Bond van Kleermakerspatroons in Nederland houdt dit jaar zijn bondscon- gres op 30 juni en 1 juli in restaurant Brinkmann te Haarlem. De voorzitter van deze organisatie, de heer J. H. van Oost- rom, die sinds de oprichting van de bond in 1940 de voorzittershamer heeft gehan teerd, zal zijn functie tijdens dit congres neerleggen. Ér zal op feestelijke wijze af scheid van hem worden genomen. Op de agenda van de algemene leden vergadering staat onder meer de behan deling van een voorstel om een collectie ve reclamecampgane voor maatkleding te organiseren en daarvoor een bestem mingsheffing op te doen leggen aan alle ondernemers door het één dezer dagen in te stellen bedrijfschap voor het maatkle- dingbedrijf. Voorts houdt onder meer het hoofdbe stuurslid, de heer A. de Zeeuw te Rotter dam een causerie over: „Opvoering van dé produktiviteit in de kleermakerij". Het vertrek van de „Noordholland" met het drijvende oliebooreiland uit New Orleans. Een 10.000 mijl lange reis was begonnen. Gedeputeerde Staten van Noordholland verwachten, dat de opbrengst van leges wegens afgegeven paspoorten over 1958 belangrijk lager zal zijn dan oorspronkelijk 148.000J werd geraamd door de zelf standige afgifte van paspoorten door de gemeente Haarlem en de invoering van 'toeristenkaarten, terwijl vermoedelijk de opbrengst ook beïnvloed zal worden door de verandering in de conjunctuur. Ge rekend wordt op een lagere opbrengst van 100.000. Daarom stellen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten voor de oorspronkelijke raming op de provinciale begroting van 372.250 met 100.000 te verlagen. Voorts stellen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten voor om voor de door de provincie te verrichten diensten voor de uitgifte en verlenging van pas poorten door de burgemeesters van een aantal aangewezen gemeenten met ingang van 1 oktober vijftig cent leges te heffen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ameide en Tienhoven J. Koele te Nijkerk; voor Zoétermeer (2de pred.pl.) J. Spelt te Dinteloord. Geref. Kerken Beroepen te Dirkshorn en te Heer-Hugo- waard R. de Boer, kand. te Rotterdam; te Oegstgeest P. Visser te Tilburg. Bedankt voor Avereest H. Bade te Val- thermond. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Geldermalsen H. Ligten- berg te Rotterdam-West. Advertentie Hoe KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden Knobbels of zwellingen aan de grote teen zijn een m zeer pijnlijke en hinder- lijke kwaal. Gelukkig J" nl bestaat er nu een pro duct dat snel verlichting brengt. Het is de beroem de Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige werking 1) verjaagt de pijn; 2) heft de aandoening op; 3) vermindert de hinderlijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is verrassend Bij apothekers en drogisten. Advertentie VAN MOBYLETTE LOCOMOTIEF SPARTA VESTING BROMFIETSEN TEL. 55558 Afscheid hij stortings- en ophaaldienst Na een diensttijd van vijfenveertig jaar waarvan achtendertig jaar bij de ge meente Haarlem heeft de heer M. Rumpff in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als chef van de gemeentelijke stortings- en ophaaldienst. Deze afsluiting van zijn ambtelijke loopbaan geschiedde op de afscheidsreceptie, die vrijdagmid dag in het tehuis voor ^militairen aan de Jansweg in Haarlem is gehouden en waar op ongeveer honderd personen van hun be langstelling blijk gaven. De heer B. J. Thijssen, de directeur van de incassodienst, die de heer Rumpff als eerste toesprak, kenschetste de heer Rumpff als een bedrijvig mens bij wie de belangen van de incassodienst altijd wel in goede handen waren. „U hebt er niet weinig toe bijgedragen, dat de stortings- en ophaaldienst zich in de loop der jaren een goede naam als beleggingsinstituut heeft verworven", aldus de heer Thijssen, die de toegesprokene en diens echtgenote nog vele goede en gezonde jaren toe wenste. De heer P. Jongbloed wierp een terug blik op de eerste moeilijke jaren van de stortings- en ophaaldienst, nadat de heer Rumpff in 1925 met de leiding van deze dienst werd belast. De nieuwe chef pakte de zaken echter zo goed aan, dat hij spoe dig de naam van een „gladneus" kreeg. De heer Jongbloed meende te mogen zeg gen, dat de heer Rumpff zijn taak ten dien ste van de gemeenschap als een goed rentmeester heeft vervuld. De oud-directeur van de incassodienst, de heer J. H. Borger, zei dat er in de eerste jaren van de stortings- en ophaaldienst een zekere moed nodig was om de „eind jes aan elkaar te knopen". Dit soort moed heeft de heer Rumpff in ruime mate be zeten. Het is hem wonderwel gelukt de zaak goed te laten marcheren en daarme de heeft hij belangrijke sociale arbeid ver richt. „U gaat nu behoren tot de vergeten groep van de gepensioneerden. Eerst is het wat vreemd, maar het went gauw. Ik hoop dat u zich een waardig lid van de ze groep zal tonen", aldus de heer Bor ger. Vervolgens sprak namens de afde ling buitendienst, de heer G. A. Valbracht, die de betekenis van de ophaaldienst voor zijn afdeling schetste. Ook dankte hij de heer Rumpff voor diens aandeel in het werk van de personeelsvereniging. De heer J. de Geus bood de heer Rumpff na mens de directie en het personeel als af scheidsgeschenk een polshorloge aan. Me vrouw Rumpff ontving bloemen. In zijn dankwoord onderstreepte de heer Rumpff de goede en prettige medewer king, die hij steeds bij zijn werk mocht ondervinden. In de tot hem gerichte woor den van waardering en dank wilde hij dan ook gaarne zijn medewerkers betrekken. Het schrijven van. programmatische mu ziek is geen exclusieve taak van enige grote componisten als Franz Liszt, Ca- mille Saint-Saëns,Bedrich Smetana en Richard Strauss geweest. Ook componisten van instructieve muziek hebben zich ten pleziere van de pianospelende jeugd met dit aantrekkelijke werk bezig gehouden en daarbij vrij spel gegeven aan hun epi sche en lyrische fantasie. Op een der leerlingenavonden van Haarlems Muziek instituut kon men onlangs de avontuur lijke en realistische geschiedenis van Ro binson Crusoe in klank horen uitbeelden. Daarna kwamen het wonderbaarlijke sprookje van Repelsteeltje en de beleve nissen van de lieftallige Alice in het won derland en vrijdagavond kon men bij de uitvoering, die in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw werd gegeven, in spanning luisteren naar de avonturen van de befaamde Gulliver, die door leer lingen van Frieda Hoogerwerf in frag menten werden verteld, met onmiddellijk daarbij de klankenillustratie vol sfeer en met levendige voordracht. Hiervoor hadden leerlingen van Nico Hoogerwerf jr. en mejuffrouw L. Lepiet zich dapper geweerd met het spelen van een aantal prettig klinkende stukjes. Eén van de meest-geslaagde vertolkingen van deze avond was de vlekkeloze uitvoering van de Rêverie van Claude Debussy door een jeugdige leerlinge van Frieda Hoo gerwerf, waarna een harer andere disci pelen met de uitvoering van Mozarts Fantasie in d een natuurlijke, gevoelige muzikaliteit toonde. Twee jongelingen, leerlingen van Nico Hoogerwerf, lieten zich met het spelen van amusementsmuziek kennen als vurige jazz-enthousiasten, wier fanatieke liefde voor de „ritmische" muziek en haar ka rakteristieke melodische „uithalen" een krachtige stimulans bleek te zijn geweest voor het verwerven van de nodige blaas- techniek. De nobele vleugel voelde zich merkbaar opgelaten met zijn taak die bui ten zijn sfeer liggende muziek te bege leiden. Men zou dit beter hebben kunnen toevertrouwen aan een of ander afgespeeld instrument, maar dan in handen van een doorgewinterde „swing"-pianist. Overi gens lijkt het mij wel wenselijk de jazz- nfdeling strenger te groeperen en daarvoor een afzonderlijke leerlingenavond of ge deelte daarvan te bestemmen voor de jongelui, die zich daarin willen uitleven. Want het viel nu niet mee om dit lichte genre te verwerken tussen de fantasie van Mozart en het gevoelig en met mooie klank gespeelde Venetiaanse gondellied van Mendelssohn, dat aan een leerlinge van mevrouw Van Kooten-Bonset was toevertrouwd. Van een andere leerlinge van haar hoorde men een zorgvuldige uit voering van een Prelude van Chopin. Een klarinetleerling van de heer Strik- kers speelde met succes een koraalbewer king van Bach, twee fluitleerlingen van de heer J. Spaan bewezen met de ver tolking van werken van Roussel en Loeil- let hun muzikaliteit en technische voor uitgang. Een reeks pianovoordrachten door leerlingen van Nico Hoogerwerf be vatte enkele hoogtepunten als „La fille aux cheveux de lin'' van Debussy en ..Pastourelle" van Poulenc. En tenslotte trad het strijkorkest van het instituut onder leiding van de heer J. Hoeben op met muziek van Lullv en Mozart in uitvoeringen, die zeer verdien stelijk waren en uitmuntten door ritmisch elan en frisse klank. P. 7,waan.swijk (Studio) De succesreeks van „The lord, the lady and the butler" is deze week afgesloten. De nieuwe Engelse film, welke thans is ingezet, is ook al eerder in onze filmrubriek besproken. „De naakte waarheid" is gebaseerd op een chantage- geschiedenis, die een wel heel zonderling verloop heeft. De film is echt naar de kol der getrokken, maar dat betekent nog niet dat men er zich niet mee kan amuseren. Er komen heel wat pogingen tot moord aan te pas, die door allerlei bizarre om standigheden steeds gedoemd zijn te mis lukken. Wanneer de chanteur eindelijk door zijn slachtoffers naar veilige oorden wordt vervoerd, doen zij dat zo radicaal, dat ze er nauwelijks plezier aan beleven. Wij des te meer. De daverende afloop van de film is karakteristiek voor het genre humor, dat erin wordt bedreven: ironie tot in het groteske. (L i d o) In „Maigret zet een val" maken wij kennis met de befaamde Pa- rijse commissaris, die ditmaal te doen krijgt met een maniak. In een bepaald arrondissement van de Franse hoofdstad worden binnen korte tijd vier vrouwen vermoord. Om de dader erin te laten lo pen, doet Maigret of hij de moordenaar te pakken heeft. Dat neemt de werkelijke moordenaar niet. Zijn eerzucht brengt de commissaris op zijn spoor. De film ver telt deze affaire met veel raffinement aan camerawerk, maar laat toch heel wat in het duister omtrent de motieven van de dader die zichzelf „De slachter" noemt. Dat er heel wat troebele instinc ten en afwijkingen aan te pas komen, be merkt mén al spoedig. Hoe men ze moet verklaren is niet erg duidelijk. Vandaar dat deze ongewone „roman policier" toch niet bevredigt. Men kent de dader snel, men wordt gedwongen zich in hem te ver diepen, men krijgt echter niet alle verkla ringen toegespeeld, die nodig zijn om Mai- gret's superieure intelligentie naar waar de te kunnen schatten. (Frans Hals) Het probleem van de losgeslagen jeugd wordt ook in deze film gesteld met die graagte, die de Ame rikaanse films over dit onderwerp niet al tijd sympathiek maken. De knaap, die in deze film de volwassenheid binnengaat met het plegen van 'gewelddaden, wordt afgeschilderd als een slachtoffer van zijn jeugd en zijn omstandigheden. Voor hij een beter deel van leven leert kennen, heb ben wij hem op zijn weg naar omlaag ver gevolgd. Het is een verlichting, wanneer er een goed eind aankomt. Daar speelt de film dan ook helemaal naar toe, maar men moet er de ellende voor over heb ben. De nieuwste film van Clouzot „Les es- pions" volgt dinsdag. Een huiveringwek kende en griezelige geschiedenis, echt in stijl van de man, die er een haast sadis tisch genot in schept ons in angstige span ning te houden. (Rembrandt) De avonturen van de leden van een studentenjazzclubje in Hei delberg leveren de stof voor „Vergiss mich nicht", een kleurige Duitse film, die in de bekende studentenstad aan de Neckar speelt. Het zijn ernstige, Duitse jongelui, die zich in de „jazzclub" hebben verenigd om te kunnen ontsnappen aan de strakke conventies van de Heidelbergse burgerij. Zelfs een kapelaan vindt de weg naar de club, wanneer hij gemerkt heeft, dat al zijn catechisanten hem daarin zijn voor gegaan. Een rijk fabrikantenmeisje en een rijke fabrikantenzoon ontmoeten er repectieve- lijk een arme student en een arm bloe menmeisje. Een dubbel huwelijk lijkt echter op allerlei hindernissen te stoten. Totdat het bloemenmeisje een aanbieding krijgt van de radio in Hamburg (om er liedjes te zingen) en de student zijn trom pet zelfs in Amerika mag komen blazen. Dan verdwijnen alle moeilijkheden en komt er als climax van de film een mooie weldadigheidsmuziekavond. Een operette-achtig maar wel mager verhaaltje. (L u x o r) „De dief van Bagdad" zal de lezers bekend zijn uit vroegere voor stellingen. Oosterse romantiek, waarin men.enige uren verstrooiing kan vinden. (R o x y) De ruimtevaart opent ook voor de filmers in Hollywood nieuwe we relden. Geen wonder, dat ze gretig de mo gelijkheid aangrijpen te fantaseren in de toekomst en de aardbewoners uitsturen naar verre planeten, waar ze met dood en vernietiging worden bedreigd. Een film van deze aard is „Mars slaat toe". Griezelig en spannend, van een grote suggestieve kracht. Naar de werkelijkheid, zij het dan zoals de film die soms wenst te zien, keren we maandag terug, wanneer „The America no" wordt ingezet. i (Cinema Palace) Naar een novel le van Guy de Maupassant heeft Jean Boyer een film gemaakt die men met recht kan toevoegen aan de al zo lange lijst van ondeugende Franse niemandal- letjes. Hetgeen in niet geringe mate te danken is aan Noel Noel, die in deze „Schrik der Vrouwen" de schrik der vrouwen is. Morin, lijstaanvoerder tegen wil en dank, wordt door de partij-baas naar Parijs ge stuurd om daar de belangen van een pro vinciaal stadje te bepleiten. De concur renten nemen maatregelen en krijgen com promitterend materiaal in handen voor de verkiezingscampagne, maar de resul taten ervan komt men niet aan de weet, want plotseling komt het filmverhaaltje op een zijspoor dat naar een plezierig einde loopt. Een film, die door de filmcensor met een welwillend oog is bekeken en mis schien wel mede daardoor geknipt is voor de vakantietijd. (Minerva). Tot en met zondag draait de film „De twaalf gezworenen", die we reeds hebben geprezen als een meesterlij ke film, een hoogtepunt in de produktie der naoorlogse jaren. In de matinees van zondag kan men zich vermaken met Dan ny Kaye in „Hans Christiaan Andersen". Maandag en dinsdag is Greta Garbo te aanschouwen als de mysterieuze „Mata Hari". Woensdag en donderdag gaat Hitchcock's thriller „Achterdocht". Nederlands Nieuws van Polygoon toont deze week opnamen van de onthulling van het beeld van prinses Wilhelmina in Ge leen door koningin Juliana. Voorts is er een uitvoerige reportage van de „vrije veren-actie" van de 72-jarige Honoré Col- sen met een aardig slot: tegen een ge luidsachtergrond van het „vrije veren"- geroep op het Binnenhof in Den Haag ziet men stil'en majestueus de'veerboot van Vlissingen naar Breskens over de wijde Westerschei devaren. Voorts waren er korte reportages van de Ronde van Ne derland, van de Spaanse dansgroep „Co- ros y Danzas" in het Openluchttheater en van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Expo in Brussel. In de „Spiegel van Holland" kan men de protesttocht zien van de Zeeuwen naar Den Haag, de schietwedstrijden in de Harskamp, en het koninklijk bezoek aan de Expo in Brussel. Uit de sportgebeur tenissen koos men de cycle-speedway in Hilversum en de beslissingswedstrijd tus sen DOS en Enschede in Nijmegen. Inbraakje. In een opslagplaats aan de Leidsevaart in Haarlem is een inbraak ge pleegd, waarbij vermist worden: dertig gulden aan postzegels, twee paar hand schoenen, een elektrisch scheerapparaat, een zonnebril, een dolkmes en wat ge reedschap. VERENIGDE STATEN. Ter ere van Simon Bolivar, de bevrijder van Zuid- Amerika van de Spaane heerschappij, zullen op 24 juli a.s. twee postzegels worden uitgegeven in de waarden 3 cent (okerkleurig) en 8 cent (rood, blauw en goudoker). Beide zegels ver tonen het portret van de bevrijder, dat ontleend werd aan een schilderij van Acevedo Bernal, een kunstenaar uit Ecuador. Het is de tweede uitgifte in de serie „Kampioenen van de vrijheid", waarmee personen worden geëerd voor hun strijd tegen de onderdrukking en slavernij. De eerste zegel verscheen op 31 augustus 1957 ter ere van Ramon Magsaysay, in leven president van de Philippijnen. ITALlë. Ook de Italiaanse PTT heeft een postzegel naar aanleiding van de Wereldtentoonstelling in Brussel in om loop gebracht. Het is een zegel van 60 lire (blauw en geel) met als voorstel ling een consulaire weg uit het oude Rome en het embleem van de Expo. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK (EGYPTE). Ter herinnering aan het feit, dat vijf jaar geleden de Egyp tische republiek werd geproclameerd is een postzegel van 10 mills (violet) uit gekomen. Op de zegel zijn een gebro ken ketting, een wereldbol en een vre desduif afgebeeld. Dit als symbool van de „strijd van de volken en enkelingen voor de vrijheid". LAOS. De derde verjaardag van het Laotische Rode Kruis is o.m. gevierd door de uitgifte van vier postzegels. De V 4 v* zegels in de waarden 8 kips, 12 k., 15 k. en 20 k. dragen alle dezelfde voorstel ling, n.l. een moeder die haar kind voedt. ROEMENIë. Beroemde buitenlandse personen op cultureel gebied zijn afge beeld op een serie van zeven waarden, die de Roemeense posterijen hebben la ten verschijnen: de Zweedse natuur vorser C. Linnaeus (10 bani), de Franse filosoof AComte (20 b.), de Engelse schilder W. Blake (40 b.), de Russische componist M. Glinka (55 b.), de Ameri kaanse dichter H. Longfellow (1 leu), de Italiaanse blijspeldichter C. Goldoni (1.75 lei) en de Tsjechische pedagoog J. A. Komensky (2 lei). INTERNATIONALE VERZAME LAARSTENTOONSTELLING. De Ne derlandse Vereniging „De Verzame laar" organiseert op 1, 2 en 3 augustus a.s. een grote internationale verzame laarstentoonstelling onder de naam „Curiosa". De expositie zal worden ge houden in de Houtrusthallen te Den Haag. Tentoongesteld zullen o.a. worden suikerzakjes, bierviltjes, munten, schaakspelen, schelpen, exlibris, uni formen, handtekeningen en postzegels. De Nederlandse Vereniging van Aero- philatelisten is er vertegenwoordigd met een geheel door haar samengestelde luchtposttentoonstelling. De KLM zal een grote stand verzorgen en ook de SHELL zal iets bijzonders laten zien. VERENIGDE STATEN. 200 jaar ge leden - in 1758 - werd door William Buckland voor George Mason, Washing- tons vriend en medestrijder, de Gun- ston Hall geboiiwd. Ter herinnering hieraan komt op 12 juni een postzegel van 3 cents (lichtgroen) uit, waarop Masons huis is afgebeeld. FRANKRIJK. In de serie „Land schappen en stadsgezichten" is een postzegel van 15 fr. (lichtblauw en blauwzwart) uitgegeven die de cathe- draal van Senlis uitbeeldt. De jaar lijkse serie „Beroemde Fransen" zal binnenkort worden uitgegeven. De vol gende personen zijn er op afgebeeld: Joachim du Bellay, dichter (12 4 fr.); Jean Bart, zeeheld (12 4- 4 fr.); Denis Diderot, schrijver (15 5 fr.); GiLStave Courbet, schilder (15 -f 5 fr.); Jean B. Carpeaux, beeldhouwer (20 4- 8 fr.); Toulouse-Latrec, schilder-graficus (35 15 fr.). ISRAëL. Van 28 juli tot 1 augustus zal in Jeruzalem het eerste wereldcongres van de Joodse jeugd worden gehouden. Ter gelegenheid hiervan geven de Is raëlische posterijen binnenkort een postzegel van 200 pruta (steenrood en donkergroen) uit. De zegel is ontwor pen door G. Rothschild en Z. Lippmann uit Tel Aviv en vertoont een groep dan sende jeugd, die het cijfer 10 vormen. Dit als symbool van het 10-jarig be staan van de staat Israel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9