Panda en de Y o*Yo*jager J TocU ia Uet zo Geo Wehry niet afkerig van aangaan van een belangengemeenschap HENSEN Fa. B. ENGELENBERG Weer kans op buien Nsiu-raLax STOFJASSEN COLBERTS Wereldnieuws 2 Vertrouwen in de toekomst PAARLAARSTEEG Verdere daling in 1958 van economische bedrijvigheid Opnieuw verlies bij Amsterdam-T apanoeli OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Het kernenergieprogramma van de V.S. en Euratoom De UNO-hulp in 1957 aan onderontwikkelde gebied en Frans Dohmen heeft weer critiek op loonsysteem in de mijnen Holl. Assurantie Sociëteit Albatros Superfosfaat Pasir Malang passeert dividend Amerikaans-Canadese interesse voor olie in Indonesië Berekening van Europese landbouwprijzen Melkhandel in Schiedam plaatst bezorgkasten bij galerijwoningen Kerkelijk Nieuws Y HOKUS POKUS DINSDAG 2 4 JUNI 19 58 Het bestuur van de administratiemaat- schappü Geo Wehry en Co n.v. te Amster dam is niets bekend over de geruchten van een overneming door of een vorming van een belangengemeenschap met een Westduitse onderneming, zo werd aandeel houders in de buitengewone algemene vergadering medegedeeld. De directie is wel benaderd door grote concurrenten in Indonesië, maar hier wogen de voordelen niét tegen de nadelen op. Mocht zich enige mogelijkheid tot een gunstige regeling met vooral een buitenlandse maatschap pij voordoen, dan zal het bestuur niet schromen deze te benutten. Het bestuur heeft vertrouwen in de toe komst van Geo Wehry Internationaal, anders zou het wel met een liquidatievoor- stel gekomen zijn. De aanloopperioden van de vestigingen buiten Indonesië hebben langer geduurd dan verwacht werd. Over al ontmoet de maatschappij concurrenten, die vroeger ook in Indonesië werkzaam waren. Het bestuur zegde toe, dat het niet zal aarzelen kantoren op te heffen, die door het wegvallen van Indonesië geen levensvatbaarheid meer zouden hebben. Het verlies zal in ieder geval beperkt blij ven. Dit jaar zal moeilijk zijn omdat er nog overloopkosten ten laste van Geo Wehry Internationaal komen. Ook de be zuinigingen op het Amsterdamse kantoor zullen pas na een jaar hun uitwerking hebben. Indonesië Het is vrijwel zeker dat geen dividend kan worden uitgekeerd. Over 1955, 1956 en 1957 zijn geen winsttranfers ontvangen, hoewel in juli 1957 de directie bij een be zoek aan Indonesië van de autoriteiten aldaar de verzekering had gekregen dat deze zouden komen. Wel heeft het Ameri kaanse kantoor op grond van deze toe zegging betalingen ten behoeve van Indo nesië verricht. De zaken in Indonesië ver- Advertentie ,SANFOR' vanaf 13.65 „SANFOR" Khaki en blauw vanaf f 11.40 UN O-rapport In het thans verschenen tweede deel van het economische wereldoverzicht der Ver enigde Naties over 1957, wordt medege deeld, dat alle industrielanden met een op het particuliere initiatief berustende economie verwachten, dat de economische bedrijvigheid in 1958 verder zal dalen. Het rapport merkt op, dat de huidige achteruitgang van de economische bedrij vigheid in de industrielanden het einde vormt van de welvaartsfase der produk- tiecyclus, die in 1954 was begonnen. In 1955 viel een versnelling van het produk- tietempo waar te nemen, maar in 1956 werd het tempo van de stijging langzamer en voor het einde van 1957 bereikte de curve de top. Volgens het rapport is de industriële produktie in landen met een centraal geleide volkshuishouding blijven stijgen, vooral in Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije. De produktie van ver- bruiksgoederen in deze communistische landen steeg in 1957 in sterkere mate dan die van kapitaalgoederen. De algemene afneming van de totale vraag in de niet- communistische landen is volgens het rapport hoofdzakelijk toe te schrijven aan een opmerkelijke daling van het expansie tempo der investeringen en ook aan een daling van het persoonlijke verbruik, voor al van duurzame goederen. In de huidige recessie is de kwetsbaarheid voor een ommekeer in de betalingsbalanspositie tegenover het dollargebied vermoedelijk groter dan tijdens de vorige recessies, die zich sedert de oorlog hebben voorgedaan. Pas in maart 1958, toen op Sumatra een tegenregering werd gevormd, ontstond op de ondernemingen van de Amsterdam- Tapanoeli Rubber Cultuur Maatschappij n.v. een gespannen toestand. Tot het ver trek van de Europese staf liep de exploi tatie door en werden de gebruikelijke ge gevens en rapporten ontvangen. Thans is de directie in onzekerheid over de gang van zaken. De Rubberoogst bedroeg in 1957 424.575 kg (v.j. 470.135 kg), hetgeen tegenviel, daar de begroting gesteld was op 460.000 kg. De weersomstandigheden waren, vooral in het laatste kwartaal, vrij ongunstig. De rubberrekening beliep rp. 4,6 miljoen (rp. 4,1 miljoen). Na afschrijvingen, exploita tiekosten en belastingen resteert een sal do winst van rp. 347.029 (rp. 523.366). De exploitatiewinsten over 1955 en 1956 moesten onveranderd in de administratie Indonesië worden opgenomen, daar over geen dezer jaren winsttransfer werd ver kregen. Een belangrijk winstbedrag is dus thans in Indonesië gecumuleerd. In Nederland heeft de vennootschap in 1957 een verlies geleden van 26.988. Er was een verliessaldo vorig jaar ad 15.642, zodat de winst- en verliesrekening sluit met een saldo verlies van 42.630, dat naar nieuwe rekening wordt overge bracht. tonen een doorlopend stijgende lijn. In 1957 was de winst belangrijk hoger dan in 1956, maar er wordt niets overgemaakt. Buiten Indonesië heeft het bestuur te kampen met een ongelukkige samenloop van omstandigheden, die 'n gevolg zijn van de algemene depressie. Ook de zaken van ondernemingen in Nederland, waarin Geo Wehry geïnteresseerd is, gaan minder goed. De Holland Systema n.v. bijvoorbeeld ondervindt grote terughoudendheid bij de afnemers bij de aankoop van kantoor machines. Het kantoor in New York zal een klein dividend overmaken. Ook daar zijn de zaken met Zuid-Amerika minder dan enige jaren geleden. De maatschappij heeft op het ogenblik een kleine bankschuld. Aan de directeuren J. Bijl en K. Dyrbye is op instigatie van de heren zelf ontslag verleend in verband met bezuinigingen binnen de reorganisatie van het Amsterdamse kantoor. De beide afgetreden directeuren werden bij accla matie tot commissaris benoemd. Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 WATERPROOFSCHUURPAPIER President Eisenhower heeft in een spe ciale boodschap het congres verzocht spoe dig z(jn goedkeuring te hechten aan het gemeenschappelijke kernenergieprogram ma van de Verenigde Staten en Euratoom. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, deelde mede, dat de over eenkomst tussen de Verenigde Staten en Euratoom in de afgelopen week werd ge- paraflerd. In zijn boodschap aan het con gres zegt president Eisenhower nog, dat naar zijn mening dit programma van sa menwerking een belangrijke stap is in de richting van toepassing in de kernenergie ten bate van de mensheid. De Verenigde Staten zullen aan Eura toom 30.000 kg. „contained uranium-235" als brandstof voor de reactors verkopen. Op het ogenblik is de prijs van deze brand stof 16.000 dollar per kg., zo werd hieraan toegevoegd. Ambtenaren verklaarden te hopen, dat het congres vöör het vermoe delijk de volgende maand of begin augus tus op reces gaat, over de verschillende voorstellen tot samenwerking met Eura toom een beslissing zal nemen. Een amb tenaar voegde hier nog aan toe, dat indien dit niet gebeurde er onzekerheid voor het gehele Euratoomprogramma zou ontstaan. Als het congres op reces gaat zal het pas in januari van het volgende jaar weer normaal bijeenkomen. Het uitvoerend orgaan van de Verenig de Naties voor de technische hulpverle ning aan economisch onvoldoende ontwik kelde gebieden, de Technical Assistance Board, heeft aan de economische en so ciale raad der Verenigde Naties het ver slag van zijn werkzaamheden in 1957 aan geboden. Hieruit blijkt dat, binnen het kader van het in 1950 ontwikkelde uitgebreide pro gramma, de waarde van de technische hulpverlening in 1957 de recordhoogte be reikte van 31,5 miljoen dollar, ruim 1 mil joen dollar meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal regeringen dat hiervoor financiële bijdragen verstrekte is in het verslagjaar gestegen van 77 op 84, terwijl het aantal hulpontvangende landen en ge bieden van 103 tot 132 toegenomen is. Als belangrijkste gebeurtenis wordt ge noemd de beslissing van de algemene ver gadering der Verenigde Naties in decem ber 1957 om een speciaal fonds in te stel len voor het ten uitvoer brengen van be paalde fundamentele projecten, die niet onder het uitgebreide programma van 1950 vallen. Hoewel de financiële basis voor de hulpverlening voor 1958 verze kerd is, beveelt de board een verhoging der bijdragen aan ten behoeve van het speciale fonds en terwille van de noodza kelijke bescheiden uitbreiding der hulp in de volgende jaren. Mede dankzij de gestegen financiële ze kerheid konden de nodige deskundigen be ter worden geselecteerd, waardoor een verbeterde kwaliteit van de uitvoering kon worden verkregen. Gewaarschuwd wordt echter tegen de neiging om de des kundigen lager te honoreren, omdat hier- dooï de animo van de besten onder hen wordt verminderd. Van de bijna 3200 des kundigen, die in 1957 hun medewerking verleenden aan de diverse programma's waren 227 Nederlander. In zijn openingsrede tot de algemene vergadering van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond, welke te Sittard wordt gehouden, heeft bondsvoorzitter Frans Dohmen zich opnieuw gekeerd te gen de huidige loonpolitiek van de rege ring. welke zijns inziens de nagestreefde en noodzakelijke produktieverhoging niet tot haar recht laat komen. „Met veel kunst en vliegwerk heeft de overheid ge probeerd de schijn hoog te houden, dat de strak geleide en sterk gecentraliseerde loonpolitiek de beloning in de hand houdt" zei hij, daarbij tevens critiek leverend op de cijfers welke door sommige instan ties, waaronder het College van Rijksbe middelaars, worden geproduceerd om be langhebbenden aan te' tonen, dat de lonen in een bedrijfstak wèl of geen achter stand hebben bij die in andere bedrijfs takken. Breedvoerig ging de bondsvoorzitter in op een nieuwe prestatie-beloning, welke, zoals hij zei, door Den Haag aan de mijn industrie is opgelegd en inmiddels bij wij ze van proef voor drie maanden is inge voerd. „Voor ons is het systeem onaan vaardbaar geworden" zei de heer Dohmen. Tot deze conclusie is het bonds- bestuur na rijp beraad gekomen na over leg met de mensen in de bedrijven en de genen die bij de uitvoering van dit systeem betrokken zijn. De heer Dohmen deelde mede dat ook de Katholieke Ver eniging van Mijnbeambten het nieuwe systeem onaanvaardbaar acht. Beide or ganisaties omvatten meer dan 85 percent van de georganiseerde werknemers in het mijnbedrijf en ongeveer 60 percent van alle werknemers. Bondsvoorzitter Dohmen zei tenslotte dat dit nieuwe systeem alleen maar steun betekent aan hen, die voorstander zijn van het huidige loonbeleid. „De grote pro pagandist voor het nieuwe systeem is vooral de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. Berger. Maar wat door de heer Berger wordt gepropa geerd en aanbevolen, wordt juist door ons niet direct met enthousiasme ontvangen. Bij ons gaat dan steeds de rode lamp branden. Voor ons is het een kwestie van vertrouwen en anders niet", zei de heer Dohmen. Na de proefperiode van het nieuwe systeem, welke deze maand afloopt, zal de Mijnindustrieraad zich er definitief over uitspreken. De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, betoogde hierna dat men een landelijke loonpolitiek niet kan ontgaan, maar dat de bemoeiing in details met de loonregelingen te ver gaat. Hij meende, dat een meer globaler norm door de over heid moet worden aangelegd, waarbinnen het bedrijfsleven de mogelijkheid heeft voor eigen regelingen, waarbij geen detail- bemoeiïng van de overheid de onderlinge verhoudingen van de lonen in een be drijfstak kan scheeftrekken. De heer Mid delhuis onderschreef het bezwaar tegen het hanteren van de nationale werkclassi- ficatie en betuigde zijn instemming met de opvatting, dat de prestatiebeloning mede op menselijke factoren ..moet zijn geba seerd. Hij verklaarde op deze punten niet gerust te zijn over het loonbeleid dei- regering. Het bruto premie-bedrag van de n.v. Hollandsche Assurantie Sociëteit van 1841 te Amsterdam is, blijkens het ver slag, in 1957 met 220.868 toegenomen tot 3.512.530, terwijl het premie-inkomen voor eigen rekening met 95.989 is ge stegen tot 2.062.836. Daar in toenemende mate premies voor verscheidene jaren bij vooruitbetaling voldaan worden, boekte de maatschappij dit jaar slechts dat gedeelte van deze premies, dat op het huidige boekjaar be trekking had, terwijl het restant overge bracht werd naar de rekening „crediteu ren", hetgeen evenals de ontwikkeling in Indonesië" een enigszins nadelige invloed had op de toeneming van het premie inkomen. De bruto-schade was voor alle afdelin gen tezamen ongeveer gelijk aan 1956 en de schade eigen rekening bedroeg in to taal 1.238.429 (v. j. 1.156.523). Hoewel de bedrijfsresultaten gunstiger waren dan verleden jaar, was het netto winstsaldo ad 102.639 (v. j. 111.330) enigszins la ger tengevolge van de stijging der sala rissen. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 10 percent. De voorlopige resultaten over het boek jaar 1957/1958 van Albatros Superfosfaat- fabrieken n.v. zijn enigszins gunstiger dan die van het vorige boekjaar. De publikatie van het jaarverslag kan in november wor den tegemoetgezien. De veiligheidstoestand op en nabij de onderneming van de cultuurmaatschappij „Pasir Malang" n.v. te Amsterdam liet in 1957 veel te wensen over. Ondanks de moeilijkheden, vooral in december, verliep de produktie betrekkelijk normaal. De ver koop en de afscheep van de theeën onder vonden stagnatie. Voor elke transactie is toestemming nodig van het officiële rege ringsbureau. Na aftrek van kosten, afschrijvingen en interest sluit de exploitatierekening in In donesië zonder saldo. De winst- en verlies rekening in Nederland geeft een batig saldo aan van 883, welk bedrag overgebracht wordt naar nieuwe rekening (v.j. bedroeg de winst 43.118, na onttrekking van 30.000 aan de reserve diverse belangen, waaruit 5 percent dividend werd uitge keerd). Met evacuatie van het Nederlandse staf personeel moet rekening worden gehouden. Het is nog onzeker of de huidige toestand een overgangsfase is. Over de toekomst onthoudt de directie zich dan ook van enige uitspraak. (Voor de beurs zie pagina 6) Advert wDr De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz DE HOUT-WERFV. JA Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Het weer in West-Europa blijft wissel vallig onder invloed van een omvangrijk lagedrukgebied, waarin verscheidene de pressiekernen voorkomen. Een storing, die gisteren in noordoostelijke richting langs de Waddenkust trok, lag vanmorgen boven het Kattegat bij Denemarken. Achter deze storing kwamen gisteren in ons land flinke opklaringen voor. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur daardoor plaatse lijk tot 7 graden. Boven Zuid-Frankrijk lag vanmorgen een depressie, die in de richting van Zuid-Duitsland koerst. Wol kenvelden van deze storing dreven van het zuiden uit ons land binnen, maar het regengebied ervan zal ten zuiden van Ne derland voorbijtrekken. De atmosfeer in onze streken houdt echter een onstabiele opbouw, zodat hier en daar nog buien tot ontwikkeling komen- Ten westen van Ier land nadert langzaam een volgende sto ring, die een nieuwe hoeveelheid onsta biele lucht naar West-Europa transpor teert. Daardoor neemt morgen in de loop van de dag de kans op buien weer iets toe. VVEERRA PPORTEN Woensdag 25 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 14.19 uur, onder 0.36 uur. Maanstanden 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 juni Hoog water 9.43 en 22.18 uur. Laag water 5.03 en 17.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten oc land maxima van giste- c 2 ren. Binnenland heden ti t I 7 uur. Neerslag; laatste IT O G 4) 01 24 uur YP B cB Den Helder zwaar bew. z 12 1 Ypenburg zwaar bew. zzw 11 3 Vlissingen half bew. zw 12 5 Eelde half bew. windst. 10 4 Twente zwaar bew. z 11 1 De Bilt zwaar bew. z 10 11 Eindhoven zwaar bew. zzw 10 9 Vlv. Z.-Limb. half bew. z 12 0,4 Helsinki geheel bew. w 16 0 Stockholm onbewolkt zzo 19 0 Oslo zwaar bew. ono 17 3 Kopenhagen half bew. z 17 0 Aberdeen mist windst. 13 0,1 Londen zwaar bew. w 18 0,1 Amsterdam zwaar bew. z 16 0 Brussel zwaar bew. windst. 15 6,2 Luxemburg zwaar bew. O 16 0,2 Parijs regen windst. 17 1 Bordeaux motregen wnw 20 12 Grenoble regen zo 20 1 Nice regen windst. 25 3 Berlijn licht bew. zzw 19 6 Frankfort geheel bew. windst. 19 0,5 München zwaar bew. O 18 0 Zürich regen w 20 0,1 Genève geheel bew. wzw 19 0 Locarno regenbui ono 23 1 Wenen zwaar bew. windst. 23 2 Innsbruck geheel bew. verand. 20 1 Rome onbewolkt windst. 25 0 Ajaccio zwaar bew. O 26 0 Madrid half bew. w 0 Mallorca zwaar bew. zw 25 0 Algiers onbewolkt zw 27 5 In Djakarta is zaterdag vernomen dat een groep van Canadese en Amerikaanse olie-belangen aangeboden heeft om, in samenwerking met de Indonesische rege ring, enkele nog niet ontgonnen olievel den in Indonesië te exploiteren. Uit be trouwbare bronnen werd vernomen dat een der voorzieningen van het contract luidt, dat Indonesië binnen dertig jaar het alleen eigendom van de maatschappij zou kun nen krijgen en de leiding en bedrijfsvoe ring zou mogen overnemen. I-Iet begin-kapitaal van tien miljoen dol lar zou gelijkelijk door beide partijen wor den opgebracht Indonesië fourneert zijn aandeel in roepiahs. Naar verluidt is het aanbod besproken en goedgekeurd door het bijzondere olie-comité dat door pre mier Djoeanda is ingesteld. Indien het aanbod wordt aanvaard zal een directie van vijf leden worden benoemd, van wie drie Indonesiërs zullen zijn. De eerste tien jaar heeft de Canadees-Amerikaanse groep het recht de president en vice-presi dent te benoemen. Indonesië heeft het recht na dertig jaar alle aandelen op te kopen „tegen een door beide partijen overeen te komen prijs". (UPI) De afdeling Europese produktiviteit van de O.E.E.S. heeft, samen met het ministe rie van Landbouw te Den Haag en het Landbouweconomisch Instituut (L.E.I.) een vijf dagen durende conferentie belegd over het berekenen van landbouwprijzen. Deze conferentie beoogt eenheid in metho de voor het berekenen van kostprijzen, produktiviteit, verkoopprijzen en het in komen van de boer te brengen teneinde een basis te krijgen voor het harmonise ren van de landbouwpolitiek in de O.E.E.S. landen. De conferentie is maandag namens de minister van Landbouw gevend door ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal Voedselvoorziening. B. en W. van Schiedam hebben de ver enigde melkhandelaren te Schiedam toe stemming verleend in galerijwoningen be zorgkasten te plaatsen. Het betreft hier ongeveer 275 kasten, die zo spoedig mo gelijk voor rekening van de gezamenlij ke melkhandel geplaatst zullen worden, zodat althans voor deze woningen de be zorgingsmoeilijkheden zijn opgelost. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hurwenen (in pastoraal verband met Ros- sum) dr. H. C. Funke, emeritus predikant te Arnhem. Beroepen te Nuis en Niebert (Gron.) (toez.) P. C. Dick te Wehe en Zuurdijk (Gron.) te Nijkerk op de Veluwe (nood- gemeente) B. F. C. de Groot te Vlissingen. Beroepen te Welsrijp (Fr.) (toez.) K. den Hartog te Leermens (Gron.) te Voorburg :tvac. div, Pv A»; Eldprenbosch) J. F-. Wagener te Zoutelande. Benoemd tot legerpredikant W. R. Am- brosius te Soest. Bedankt voor Werkendam B. F. C. de Groot te Vlissingen. Beroepbaarstelling. Ds. F. P. Salverda, oud-predikant Protestantse Kerken in Westelijk Indonesië, thans woonachtig Marktplein 4, Hoofddorp, is beroepbaar. Beroepen te Oude Tonge S. Meijers te Hoogblokland. Geref. Kerken Beroepen te Aduard (Gron.) en te Garijp (Fr.) J. Ytsma, voorheen Vrij Evang. predi kant te Bussum te Winschoten (vac. R. J. de Jong) W. P. H. Pouwels te Wommels (Fr.) te Oosthem c.a. G. van Ziel, kand. te Soest te Schiedam (vac. G. Brink man) dr. J. M. Vlijm, laatstelijk missionair predikant te Semarang. Aangenomen naar Utrecht-West (3de pred.pl.) A. C. Kersten te Bodegraven naar Willemstad (N.Br.) PI. Peper, kand. te Haarlem, die bedankte voor Dalfsen, Lex- mond, Oosterend (Fr.), Opperdoes, Schagen en voor Wijckel (Fr.) Beroepen te Groningen-West (vac. dr. L. van der Zanden) en te Leiden (5de pred.pl.) J. H. de Boer te Middelburg te 's-Gra- venhage-West (vac. W. Reeskamp) C. P. T. Rijper te Watergraafsmeer. Bedankt voor Amsterdam (vac. R. C. Harder) dr. C. Gilhuis te 's-Gravenhage- Oost. Beroepen te Lindsay (Ontario, Canada) G. Ringnalda te Oudehorne (Fr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Urk N. de Jong te Katwijk aan Zee. Weerbaar. Leiders van de Oostenrijkse monarchisten hebben op een bijeen komst te Wenen verklaard dat een verenigd Europa de enige oplossing is om Europa weerbaar te maken tegen het communisme. Otto van Habsburg zou daarbij een grote rol moeten ver vullen. De Oostenrijkse monarchisten wensen een Donau-federatie, bestaan de uit Hongarije, Oostenrijk, Tsjecho slowakije, delen van Roemenië en Joe goslavië. Verdwenen. Een 72-jarige non uit Chica go, zuster Cajetan, is op weg van We nen naar Czestochowa (Polen) in Tsje choslowakije verdwenen. In Czestocho wa zou zij gaan werken in een wees huis voor achterlijke kinderen. De Ame rikaanse ambassade in Praag heeft van de Tsjechische regering op vragen geen antwoord gekregen. Ongeluk. Het aantal doden van het spoor wegongeluk in het Mexicaanse plaatsje Orizaba staat nog steeds niet vast. De hoogste opgave maakt melding van drie doden en 28 gewonden. Men vreest dat het aantal doden tot elf zal stijgen. Non-stop. De Amerikaanse piloot Max Conrad is in Palermo aangekomen, na een non-stop vlucht uit New York met een Piper „Comanche". Hij legde de afstand in 35 uur af en gebruikte 235 gallons benzine. Conrad, 55 jaar en va der van tien kinderen werd op het vlieg veld van Palermo opgewacht door ruim driehonderd belangstellenden. Onbegrijpelijk. De Amerikaanse senator Talmadge heeft aangedrongen op te rugroeping van de Amerikaanse am bassadeur uit Moskou, als de negen in zittenden van de in Oost-Duitsland tot landen gedwongen helikopter niet bin nen 48 uur worden vrijgelaten. De „schroom" waarmee het departement van Buitenlandse Zaken deze aangele genheid behandelt, is „onbegrijpelijk" aldus de senator. Beschermengel. Paus Pius XII heeft de aartsengel Michael uitgeroepen tot be schermheilige van de Italiaanse ban kiers en bankbedienden. Onregelmatigheden. Een woordvoerder van de verslagen Portugese presidents kandidaat, generaal Humberto Delga- do heeft verklaard, dat zondag in Opor to tien personen zijn gearresteerd, om dat zij handtekeningen verzamelden voor een protest tegen de onregelma tigheden die bij de jongste verkiezin gen zouden zijn voorgekomen. Vaarwel. Het Poolse toeristenschip „Ma- zowsze", dat zijn eerste bezoek van de ze zomer aan Kopenhagen heeft ge bracht, heeft de Deense hoofdstad ver laten met tien passagiers minder dan waarmee het gekomen was. Zes of ze ven van de achtergeblevenen hebben in Denemarken politiek asiel gevraagd. Hulp. Maarschalk Vorosjilov, de president van de Sovjet-Unie heeft een uitnodi ging van de koning van Nepal tot een bezoek aan Nepal aanvaard. De Sovjet- Unie is bereid Nepal economische hulp te verlenen en de twee partijen verkla ren nogmaals, dat de Chinese volksre publiek het recht heeft op vertegen woordiging in de UNO. Vandalen. Vandalen hebben ernstige scha de aangericht aan de woning waarin een Amerikaanse negerdokter en zijn gezin hun intrek zouden nemen. De arts kan zich niet in het pand vestigen, dat gelegen is in een wijk waar uitsluitend blanken wonen. Vis met poten. Voor de kust van Wales heeft men een donkerbruine vis gevan gen van 1.25 m., die bij de staart twee poten heeft en welks ogen halvemaan vormig zijn. Biologen zullen de vangst, die men in een met water gevulde boot in leven houdt, proberen te determi neren. Verzoening. De „Broederschap der ver zoening" (Fellowship of reconciliation) dezelfde groep die gepoogd heeft het jacht „Golden Rule" naar Eniwetok te zenden ter voorkoming van nieuwe kern proeven, is nu voornemens bij Cape Canaveral te demonstreren. Dagelijks wil men in stilte twee uur de wacht bij de ingang van het proefterrein voor ra ketten houden. Advertentie Hardnekkige verstopping? voor de natuurlijkeregelmaat Geen gewoon laxeermiddel! Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan lunctioneren Ook bij- ionder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) (I. 1 35 20. Nadat de Grootduivel van Tipu in de schietstoel tegen het plafond, was geknald, kwam hij zwaar neer op de hoofden van zijn sabeldragers. Dit was zelfs voor deze gespierde Oosterlingen te veel. Hun dikke schedels konden heel wat verdragen, maar er zijn grenzen. Met een doffe grom zak ten zij door de knieën en sloten de ogen. „Alsjeblieft!" riep Panda trots, „drie vlie gen in één klap! Is mijn list niet prachtig gelukt?" „Maar mijn schietstoel heb je er mee vernield", bromde kolonel Pulver, „dat wordt van je salaris ingehouden!" „Bah, wat flauw van u!" riep Panda ver ontwaardigd. „Trouwens, ik krijg niet eens salaris, maar„Spreek me niet tegen!" bulderde de kolonel. „U moet niet zo schreeuwen, anders komen straks nog meer Tiputanen met sabels aan", ant woordde Panda. „Laten we er liever van door gaan. Vlug, naar het vliegtuig, voor de grootduivel en zijn helpers bijkomen!" Het was inderdaad hoog tijd, dat ze ver dwenen, want reeds kwamen de Tiputanen duizelend overeind. Maar verstandig of niet, de kolonel was het er niet mee eens. „IK beveel hier!" riep hij, achter Panda aansnellend, „je bent brutaal en je spreekt me tegen!" En met deze woorden deelde hij weer eens een klap uit. Panda begon nu werkelijk een hekel aan de kolonel te krijgen. IN HET museum te Cairo bevindt zich een papyrus dat te Thebe werd gevonden in het graf van een Koptische monnik. Dit papyrus stamt uit het tijdperk der Ptole- maeën en bevat een oude Egyptische le gend:, getiteld „Het boek van Thot". Thot was bij de Egyptenaren de ibis-hoofdige god van alle wetenschap en toverkunsten, en volgens de legende werd het boek van Thot eigenhandig door die god geschre ven. Alle toverkunsten der wereld stonden er in opgetekend en reeds na het lezen van de eerste blad zijde was de lezer in staat de hemel, de aarde, de hel, de bergen en de zee te betoveren. Men kon er uit leren de taal der vogels en van het krui pend gedierte te verstaan en de vissen in de donkerste diepten der zee werden voor de lezer zichtbaar. Dit alles reeds na lezing van de eerste bladzijde. Over de geneugten die volgden wanneer de tweede bladzijde was ingezien behoeven we niet eens te spreken. Dat is van weinig belang. We willen er slechts op wijzen, welk een grote beteke nis in latere tijden in Egypte nog aan deze oude legende betreffende het toveren werd toegekend, gezien het feit dat deze pa pyrus aan een Koptische monnik in het graf werd meegegeven. Godsdienst, magie, astrologie, goochelen en doodgewoon be drog konden in die tijd nog geheel en ge deeltelijk vallen onder de term „toveren", een kunst die voor een deel van Egypte naar de Chaldaeërs is overgewaaid, van de Chaldaeërs naar Perz'.'J en vervolgens naar Griekenland, waar de Romeinen er mee kennis maakten. De invloed van tove naars en magiërs was aanvankelijk zeer groot in het Romeinse rijk, maar na het .J opkomen van het Christendom omstreeks 300 n. Chr. begint htm macht en invloed te tanen. Nu het geloof in de bovenna tuurlijke machten, waarover de tovenaars heetten te beschikken, een geringere plaats ging innemen, moest als gevolg hiervan een accentverschuiving in de kunst plaats vinden. Op de jaarmarkten traden in de middeleeuwen dan ook niet zozeer tove naars en magiërs op (dus wondermannen, die speculeerden op het bijgeloof der toe- schouwers), maar prestidigita- teurs, dat wil zeggen vinger vlugge lieden die de manipu latiekunst beoefenden en dus als goochelaars in de tegen woordige betekenis van het woord moeten worden be schouwd. Van quasi-gods dienstige handelingen, steu nend op bijgeloof, was het. dus een werke lijk amusement geworden. Desondanks waren er altijd lieden die het bijgeloof en het bovennatuurlijke van - ode hadden om zichzelf en. hun kunsten het nodige gezag te verlenen en zelfs niet schroomden de kerkelijke ceremoniën in hun handelingen te betrekken. Van hen is de toverspreuk Hokus pokus afkomstig, een verbastering van „Hoe est corpus (domini)", de Latijnse tekst ter aanduiding van het lichaam des l-Ieren in de r.-k. liturgie. Thans is het een volkomen onschuldig goochelwoordje geworden, waaraan niemand meer aan stoot behoeft te nemen, ondanks de af komst. En wist u, dat de internationale scheeps roep „ship ahoy" van zuiver Nederlandse afkomst is? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2