Donderdag begint de 4282 kilometer lange Tour de France in Brussel Van de Weg en Van Eysden zijn al uitgeschakeld Vierentwintig dagen fietsen zonder één rustdag Joegoslaven versloegen Rusland met veel overmacht in Gent TOUR DE FRANCE Nederland eindigde op derde plaats na gelijkspel (3-3) tegen Belgen 9 Pyreneeën Wijzigingen Nederlandse successen in de Kielerwoche Zestien paarden in Grote Prijs van Lage Landen Aanvulling transferlijst Nieuw wereldrecord voor zwemmer Terry Gathercole WIMBLEDON-TOERNOOI BEGONNEN Favoriet Ashley Cooper speelde niet sterk Vanavond koersen in het Hilversumse Sportpark Sport in het kort Nieuws uit Zweden Televisierechten voortaan veel hoger in prijs, 4enkt men DINSDAG 24 JUNI 1958 De heer Jacques Goddet en z(jn uitgebreide staf van geschoolde medewerkers vormen nu reeds jaren achtereen een vindingrijke combinatie. Een combinatie, die „Ia grande bouclé", de trots van Frankryk, op byna wetenschappelijke wijze voor bereidt en leidt, maandenlang speurt naar kansen op vernieuwing, opdat zy vier weken per jaar de aandacht der liefhebbers van de wielersport niet van hen alleen, overigens zal blijven boeien en zij de reputatie behoudt van een der grootste, interessantste en best georganiseerde sportgebeurtenissen ter wereld. Goddet wenst zijn ronde in het middelpunt der belangstelling te hebben, daar is hy nu eenmaal een (sportief) zakenman voor. De Tour heeft ook recht op een plaats in het machtige, rijkgeschakeerde geheel, dat Brussel dit jaar heeft opgebouwd ter glorie van wetenschap, cultuur en verbondenheid der volkeren. Het lag daarom voor de hand, dat Goddet zijn bond-gekleurde karavaan straks, op 26 juni, laat vertrekken aan de voet van het „atomium" op de wereldtentoonstelling, symbool van vooruitgang en tijdelijk centrum van de wereld. Van het centrum van de wereld naar Parijs... het wordt een tocht van 24 da gen, langs zonnige stranden, over woeste en grimmige bergketens en door verdor de landschappen. Tijdens hun rit over 4282 kilometers zullen de renners door felle zonneschijn en dorst, regen, valpar tijen, koude die de spieren verkrampt, gekweld worden, en vooral door ver moeidheid en het verlangen om zo maar uit de Tour te stappen om het uit geputte lichaam rust te geven, die het no dig heeft... Het wordt weer een avontuur, een grimmig avontuur, waarin de roman tiek, waarmee het ogenschijnlijk is om geven, slechts op weinigen zal afstralen. Want Goddet en zijn assistenten hebben beslist niets nagelaten om er weer een slopend evenement van te maken. De route traditiegetrouw „tegenge steld" aan die van vorig jaar vertoont veel overeenkomsten met de Tour-1956, die in Reims startte. Ook nu rijden de renners door de „hel van het noorden", alvorens langs de kust van de Atlantische Oceaan af te zakken naar het zuiden, ook nu vormen de Pyreneeën en de Alpen in totaal 20 cols een vrijwel aaneenge sloten bergketen. De opzet van Goddet is duidelijk: hij wenst een „compleet" renner als win naar, vandaar de lange aanlooproute (12 etappes) naar Dax over een vlak, soms slechts heuvelachtig parcours, en daarna de Pyreneeën en Alpenritten tot vlak voor Parijs. In het eerste gedeelte hebben de „rouleurs" de beste kansen, in de bergen kunnen de „grimpeurs" zich revanche ren. Op de eerste dag trekt de karavaan uit Brussel naar Gent, over de beruchte kas seien. Nederland is zowaar ook in het sche ma betrokken enkele kilometers van de route namelijk door Zeeuws-Vlaanderen en vooral in Aardenburg verheugt men zich reeds op het tourfestijn. Vervolgens blijft men tot Eu-le-Treport langs de kust, waarna een uitstapje volgt naar Versail les. Een historische tocht: van het kasteel der Orleans, naar het kasteel der Bour bons. Na Versailles keert de karavaan terug naar de kust (Bretagne) en vrijwel paral lel daarlangs is de route naar Dax, waar de eerste Pyreneeën-etappe compleet met de „tweelingberg" de Soulor (1445 m.) en de vervaarlijke Aubisque (1704), die van de oost-kant wordt benaderd. Voor de volgende dag staan de Aspin (1489 m.) en de Peyresourde (1563 m.) op het pro gramma en de dag daarna de Ares (796 m.) en de Aspet (1070). De befaamde Tourmalet komt niet in het schema voor. De rit van Toulouse naar Beziers geeft vervolgens de renners de kans om even uit te rusten, maar daarna moeten de Alpen (met o.a. de Col de Vars en de Izoard, met 2360 meter de hoogste in deze ronde) worden bedwongen. In Besangon verlaat men de bergen defi nitief. Parijs is dan echter reeds dicht be naderd, want na een tijdrit over 60 km. volgt al de slotetappe, een monsterrit over 320 km., die in 1903 reeds in omgekeerde richting werd gereden. Jacques Goddet heeft natuurlijk zijn fa vorieten, zijn „sterren", die de belang stelling voor de ronde moeten stimuleren. Jacques Anquetil behoort tot hen, en Char- ly Gaul. De Tour-directeur heeft alles ge daan om hun volop kansen te geven voor de eindzege. Jacques Anquetil krijgt die n de vlakke etappes en de tijdritten, Charly Gaul mag zich uitleven in de ber- ?en. Zijn enige concurrent van betekenis wordt daar waarschijnlijk de Belg Jean Brankart. Op de tweede wedstrijddag van de Kie lerwoche hebben de Nederlanders voor mooie resultaten gezorgd. Vooral de Finn- iollenklasse werd een Nederlandse aan gelegenheid. „Fik-Fak" met stuurman Warburg eindigde op de eerste plaats, ge volgd door de Nieuw Zeelander Roberts. Finding" met aan het roer H. Sleeswyk en „Zoomerweelde" met De Jong bezetten Je derde en vierde plaats. De uitslagen waren: Finnjollenklasse: 1. „Fik-Fak" str.m. Warburg (Ned.); 2. „Maltzer" (str.m. Ro berts (Nieuw Zeeland); 3. „Finding" str.m. Seeswijk (Ned.); 4. „Zoomerweelde" str.m. De Jong (Ned.). De plaatsingen van de overige Neder- mders waren: 13. „Jose" str.m. Koopmans; 14. „Haukaropora" str.m. Leverland; 16. -Firebird" str.m. Gerhards. Sharpieklasse: 1. „Rakker" str.m. Van Wijk (Ned). Flying dutchmenklasse: 1. „Fy-y" str.m. Poullain (Frankrijk); 2. „Kammibaaltse" itr.m. Tiriau (Frankrijk); 3. „Hakahana 2" itr.m. Stauch (Zuid-Afrika). De Nederlandse boot „Jonker Cabel- iau", str.m. Kalff, eindigde op de negende ilaats. Drakenklasse: 1. „Eretusa" str.m. Sor- :entino (It.); 2. „Gustel III" str.m. Thomp- son (Did.); 3. „Bajazzo 7" str.m. Spangen berg (Did.). De plaatsingen van de Nederlanders wa ren: 1. „Vanguard" str.m. Warners; 18. .Groene Leeuw" Kon. Marine; 20. „Prins te Paerdt" Kon. Marine; 26. „Goede Hoop" Kon. Marine; 27. „Blizzard" str.m. Buys. Het lijkt wel alsof in deze ronde voor de Luxemburger een speciale etappe is ge construeerd: de tijdrit op de Mont Ven- tgux, een rit over 22 km. met een ge middeld stijgingspercentage van 7,3 pet. Het is voor de „klimgeit" een com pensatie voor de beide individuele tijdrit ten, resp. op het circuit d'Aulne (Elzen boom) bij Chateaulin in Bretagne en van Besangon naar Dyon, de voorlaatste rit, waarin Anquetil de favoriet is. De Ven- toux boezemt de renners nu reeds ontzag in. Alleen al vanwege het temperatuur verschil tussen start en finish. Dit be draagt gemiddeld 11 graden celcius. Maar de beklimming van de Ventoux als tijdrit is niet de enige primeur in deze ronde. Er zijn nog andere plannen be dacht om de strijd te activeren. Ondanks de 24 etappes het grootste aantal in de rijke geschiedenis van de Tout is de totale afstand slechts 4282 km., de kortste sedert 1945. Slechts zeven etappes zijn lan ger dan 200 km., Vorig jaar waren het er elf. Bovendien is er ditmaal geen rust dag. Vierentwintig dagen achtereen dus wordt strijd verlangd. Om de renners toch enige rust te geven beginnen zes ritten pas 's middags. Goddet heeft voorts de Franse nationale ploeg veel (illegale) steun ontmomen door de grootte der ploegen te brengen op twaalf renners en het aantal regionale ploegen te verminderen tot drie. Voor de Grote Prijs der Lage Landen, de zesde draverij in het Europees circuit, zijn thans de definitieve deelnemers bekend. Na rouwgeldverklaringen en een strenge selectie van de „Stichting Nederlandse Draf en Rensport" bleef een mooi veld van 16 paarden over. Onder hen bevinden zich de winnaar van het vorig jaar, het Neder landse paard „Peterhof", die op 2620 m. start en de leiders van het klassement „Jariolain" (Italië) en Jamin (Frankrijk). Zij staan beiden in het vierde band op 2620 m. De Franse hengst Icare heeft twin tig meter voor op deze beide cracks en dat kan wel eens van beslissende invloed zijn. De deelnemers: Zeven paarden in het eerste band (2600 m.). Tjavs (Denemarken), Forges (Nederland, Quintus Harvester (Nederland) Ria Olivier (Nederland), Quite Heny (Ne derland), Oranje Nassau (Nederland) en Willburn (Zweden). Vijf paarden in het tweede band (2620 m) Fifi Beau Gosse (Frankrijk), Hairos (Frank rijk) Skymaster (Zweden), Peterhof (Ne derland), Roland (Nederland). Twee paarden in het derde band (2640 m) Icare IV (Frankrijk) en Emden (Neder land). Twee paarden in het vierde band (2660 m.) Jamin (Frankrijk) en Jariolain (Italië)- Het officieel orgaan van de K.N.V.B. maakt de volgende aanvulling van de transferlijst bekend Alkmaar: P. Schuijt, H. J. Peggeman, P. C Kaas, B. van Vliet, G. R. Snabilie, H. Kramer, K Bond. E. Smit. De Baronie: W. Gabriels, J. Ritzpn, N. Jonge nelen, J. Sinds, F. Roelandt, P. van Raak, A Kuystermans, F. Kielman, P. Kas, C. Hop, C Groeneveld, H. Gelissen, A. v. d. Corput.W. v. d Broek. J. Boeren. BW: W. van Hintum. DHC: P. van Miert. DWS: H. U. Serlijn, A. Klein, J. Braam, Th. v Doorneveld, C. Blokzijl, R. van Lier, E. Bulder J. Wiggemans. Eindhoven: W. van Gemert, J. Hansen, F. van Kemenade, F. Kiss, C. Vlemmix. Go Ahead: H. Hesseling. Helmondia: A. Roosenburg. NOADG. Hol, H. Kentie. RCH: P. Henke, A. Mul, G. Elssens. Rheden: B. Zweers, H. Zinnemers. Sp. Enschede: J. G. Janssen. De Volewijckers: G. A. v. Gendercn, A. L. Mul Ier. J. J. Vermeulen. VSVJ. D. Planken. Wilhelmina: H. J. Lans. Xerxes: J. Villerius. De Australiër Terry Gathercole heeft maandag tijdens wedstrijden in Townsvil le het wereldrecord op de 110 yards schoolslag verbeterd. Hij zwom de af stand in 1 min. 13.0 sec. en bleef daarmee 0.5 sec. onder het wereldrecord, dat met 1.13.5 sinds 7 juni van dit jaar op zijn naam staat. Het heeft pijpenstelen en klapzoenen ge regend, maandagavond in Gent. Zeven doodvermoeide, maar dolgelukkige Joego slaven werden na afloop van de waterpolo- wedstryd tegen Rusland door hun landge noten uit het water gehesen en met zuide- lyk vuur omhelsd. Zy hadden in de beslis sende kamp om de eerste plaats in het eindklassement van het zeslandentoernooi de sterke, stugge Russen met 6-2 verslagen. Het was een prachtig voorspel van de beide resterende wedstrijden, waarin Polen een 4-3 zege op Frankryk behaalde en Neder land na een zeer slechte wedstrijd slechts tot een 3-3 gelijkspel tegen de Belgen kwam. Joegoslavië behaalde dus een onver wachte ruime, maar toch verdiende zege, want hoewel de overmacht hier natuurlyk minder duidelijk was dan zondagavond tegen de Nederlandse ploeg, ook nu speel den de Joegoslaviërs weer een prachtige party waterpolo. De Joegoslaven bruisten weer van energie, zonder dat zij daarbij het hoofd verloren. Zo konden momenten van voorzichtigheid, van bedachtzaam ma noeuvreren worden afgewisseld door een offensief, waarbij alle veldspelers in een onstuitbare sprint naar voren trokken. Rusland nam de leiding door Breus, maar binnen enkele minuten was het gelijk toen Ivcovic door afzetten van zijn tegen stander vrij kwam te liggen. Een steeds wisselende en spannende strijd ontwikkel de zich, waarbij de sterkere Joegoslaven toen nog een te goed sluitende dekking ontmoetten om doelman Korotkov te kun nen passeren. Na rust werd de Joegoslavische druk nog groter en dientengevolge de Russische dekking zwaarder en meer in strijd met het toelaatbare. Vlak voor de pauze was Kacic naar de kant verwezen en kort na de hervatting kon Rusland de leiding nemen. Maar het onvermijdelijke gebeurde. Het gehang en getrek van de Russische defensie had kort na elkaar twee straf- worpen ten gevolge, welke beide op mee dogenloze wijze door Jezic in doelpunten werden omgezet (3-2). Joegoslavië had de leiding en de Russen, die nu in paniek raakten en fout op fout begingen, kregen geen voet meer aan de grond. Een fantastisch staaltje van beheerst en bekeken samenspel tussen Radonic en Jezic leverde nu een vierde treffer op en daarna zorgde Radonic zelf voor een 5-2 voor sprong. Met een achterwaarts schot van Frankovic werd het tenslotte 6-2. De wijze waarop Joegoslavië dit toernooi heeft ge wonnen, stempelt de ploeg tot de favoriet voor de Europese titel. Nederland knoeide Helaas kan Nederland niet tot de favo rieten voor het titeltoernooi van Boedapest worden gerekend. Dat bleek wel in de laatste wedstrijd in Gent, die tegen de Bel gen. Het was tenslotte nog een verdienste, dat het zevental een 3-0 achterstand in een gelijkspel omzette, maar daarmee zijn wij wat de positieve punten betreft, dan ook uitgepraat. Met de cijfers 3-3 zal men desnoods nog vrede kunnen hebben gezien het feit, dat de Belgen voor hun eigen chauvinistische publiek speelden en dat de wedstrijd geleid werd door de zeer zwak fluitende Russische arbiter Prostiakov. Maar het gebrek aan vechtlust, aan durf, aan initiatief, aan in zicht en doorzettingsvermogen was een voudig ontstellend. Zelfs tijdens periodes, waarin de ploeg met een man meer speelde waren onze landgenoten niet in staat het initiatief over te nemen. De aanval kroop terug op eigen helft, de beste schutter, Van Dorp, bleef het liefst zo ver mogelijk bij het Belgische doel vandaan en geen enkele speler durfde enig risico te aan vaarden. In de eerste helft was het Nederlands zevental nergens. Van den Steen gaf de Belgen de leiding uit een strafworp en dezelfde speler maakte er zelfs 2-0 van toen Nederland met een man meer speelde. Kort na rust werd het 3-0 toen Van Dorp het water had moeten verlaten en De Wilde vrij voor het doel kwam te liggen. Toen pas begon er in de Nederlandse formatie iets wakker te worden. Toen pas kwamen er enkele aanvallen, die, met de moed der wanhoop opgezet, openingen in de toch heus niet zo sterke defensie der Belgen forceerden. Ineens was er de nodige vaart in het spel. Lamme verkleinde de achter stand en even later zorgde Muller met een goed schot voor 3-2. De jongens voelden dat het nog kon en de Belgen begonnen onzeker te spelen. Na enkele mislukte aanvallen van de nu veel sterkere Nederlanders slaagde aanvoerder Lamme er een minuut voor tijd tenslotte in de stand op 3-3 te brengen. De eindstand luidde: 1. Joegoslavië 5 5 0 0 10 39-3 2. Rusland 5 4 1 0 8 28-11 3 Nederland 5 2 2 1 5 19-21 4. Polen 5 2 3 0 4 10-27 5. België 5 0 3 2 2 7-24 6. Frankrijk 5 0 4 1 1 12-28 In Londen zyn de tenniswedstrijden om de Wimbledonkampioenschappen begon nen. Voor onze landgenoot Hans van de Weg is de deelneming aan het heren enkel spel slechts van korte duur geweest. Reeds in de eerste ronde kwam hij tegenover de geplaatste speler Kurt Nielsen (Den.) te staan en deze schakelde hem in straight sets uit: 6-2 6-4 6-0. Er verdween nóg een Nederlander van de uitslagenlijst. Het was Piet van Eysden. In de eerste ronde werd hy door de Australiër Reid verslagen met 7-5 7-5 6-2. Piet van Eysden heeft zich in de partij tegen de Australiër Wayne Reid, die als nummer acht op de Australische ranglijst staat, goed geweerd. Reid, die minder last had van de gladde baan dan onze landge noot, nam in de eerste set een 4-1 voor sprong. De Nederlander vocht echter ver beten terug. Hij bracht de partijen op gelijke voet en nam zelfs door een ser vice-doorbraak de leiding met 5-4. In de tiende game verloor hij echter zijn service Via 5-5 won de Australiër met 7-5 d11 eerste set. Ook de tweede zet kwam op naam van Reid te staan. De strijd ging weliswaar tol 5-5 gelijk op, doch daarna was het weer de Australiër, die het initiatief in handen nam. Hij kwam op 6-5 en brak daarna door de service-game van Van Eysden en zo ging ook de tweede set met 7-5 naar Reid. In de derde en beslissende set wis selde Reid prachtig volleys met lobs af Dit bezorgde hem een 5-2 voorsprong. Toen de Australiër ^p set- en matchpoint stond maakte Van Eysden een double fault, die hem de set en tevens de partij kostte. Gemakkelijk De Deen Nielsen, als zesde geplaatst, heeft weinig tegenstand van Hans van de Weg ondervonden. Bijna de gehele partij opereerde de Deen vanaf de baseline en zijn volleys en drives waren zo goed en scherp geplaatst, dat onze landgenoot ei niet aan te pas kwam. Bovendien maakte de Nederlander veel double faults. Na met 4-1 de leiding te hebben geno men in de eerste set won Nielsen gemak kelijk met 6-2. In de daarop volgende set was het spel van de Nederlander zeer la biel, soms passeerde hij Nielsen op prach tige wijze en daarna bezondigde hij zich weer aan double faults. Nielsen won deze set met 6-4. Zonder een game te verliezen won de Deen ook de derde set. Met zijn buitengewoon goed volleren had hij Van de Weg volkomen overspeeld. Geen sterke indruk Op de eerste dag van de Wimbledon- kamipoenschappen heeft de als favoriet getipte Australiër Ashley Cooper geen sterke indruk gemaakt. Deze 21-jarige speler uit Melbourne kwam in de eerste ronde uit tegen de drie jaar oudere vliege nier van de RAF, Geoff Owen. En tegen deze man heeft hij hard moeten vechten. Nu kan men wel zeggen, dat Cooper in verband met zijn dijbeen-blessure op het gladde court geen enkel risico wilde ne men, doch in de eerste set kwam vast te staan, dat hij moeite had met de uitste kende service van zijn tegenstander. Pas bij 10-8 werd de eerste set in het voor deel van de Australiër beslist. Owen, die niets te verliezen had, slaag de erin de tweede set voor zich op te eisen (6-3), doch daarna moest hij toch de eer aan Cooper laten. Met 6-4, 6-1 won dc Australiër de laatste twee sets en daar mede plaatste hij zich in de tweede ronde, waarin hij de Deen Jorgen Ulrich zal ont moeten. Veel publiek Op de eerste dag was de belangstelling van de ztfde van het publiek groot. Niet minder dan 17.500 toeschouwers passeerden de tourniquets. Een wel heel groot ver schil met de eerste kampioenschappen in 1877 toen slechts 200 toeschouwers de fi nales bijwoonden. De Amerikaanse promotor van het „ten- niscircus", Jack Kramer bevond zich ook onder de toeschouwers. Hij verklaarde, dat hij de winnaar van dit jaar een aanbod zou doen. Hij geloofde er niet in, dat Coo per het kampioenschap zou winnen. Vol gens Kramer zou het wel eens Mal Ander son kunnen zijn. Van de acht geplaatste spelers hebben zeven de tweede ronde bereikt. Alleen Mer- vyn Rose moet zijn partij in de eerst** ronde tegen de Pool Skonecki nog spelen Het was namelijk te donker geworden om dit duel nog door te laten gaan. Drieënhalf uur.. Een opvallende prestatie werd geleverd door de debuterende Chinees Mei. Hij ver sloeg de Oostenrijkse international Hainka met de cijfers 6-2 6-2 6-1. De partij, die het langst duurde, was die tussen de Australiër Don Candy en de Britse international Billy Knight. Drieën - half uur stonden deze spelers tegenover elkaar en niet minder dan 83 games wer den gespeeld. Tenslotte zegevierde Candy met 7-5 5-7 13-15 6-3 12-10. De Egyptenaar Drobny, die zondag nog sukkelde met een enkelblessure is in de eerste ronde toch tegen de Fransman Hail let uitgekomen. Hij won in vijf sets (2- 6-3 3-6 6-3 6-2), nadat hij in de beslissende set met 1-2 had achter gestaan. Na aflooi van dit treffen juichten de toeschouwers hem hartelijk toe. Uitslagen De belangrijkste uitslagen van de eerste ronde heren enkelspel waren: Pietrangeli (It.) versl. Jancso (Staten loos) 10-8 6-4 10-8; Brichant (Belg.) versl Argon (Uruguay) 6-2 7-5 6-3; Ayala (Chili) versl. Keretic (J.sl.) 6-3 6-1 6-3; Cooper (Austr.) versl. Owen (GB) 10-8 3-6 6-4 6-1 Mulloy (VS) versl. Hammersley (Chili) 6-2 6-2 4-6 6-3; Darmon (Fr.) versl. Aguirro (Chili) 6-2 6-1 6-4; Schmidt (Zweden) versl Shea (VS) 1-6 6-4 6-2 6-4; Candy (Austr versl. Knight (GB) 7-5 5-7 13-15 6-3 12-10 Segal (Z.-Afr.) versl. Lundquist (Zweden 3-6 3-6 6-3 6-3 6-3.; Saiko (Oostenr.) versl Kumar (India) 6-3 6-4 6-2; Patty (VS) versl Kendall (Austr.) 6-3 6-3 6-4; Mills (GB) versl. Rémy (Fr.) 4-6 6-3 1-6 6-2 7-5; Howe (Austr.) versl. Cawthorn (Austr.) 6-2 6-1 6-2; Mackay (VS) versl. Martinez (Sp.) 4-6 6-2 6-2 6-1; Anderson (Austr.) versl. Lal (India) 6-4 6-4 7-5; Drobny (Egypte) versl Haillet (Fr.) 2-6 6-3 3-6 6-3 6-3; Molinar (Fr.) versl. C. Garrido (Cuba) 8-6 6-3 6-1 Paish (GB) ve*-sl. Sikorski (Statenloos) 6-4 3-6 6-1 6-4; Davidson (Zweden) versl Grinda (Fr.) 6-1 7-5 6-3. Indien vanavond in het Hilversumse sportpark de opkomst van de paarden groot is, zal het internationale nummer niet aan splitsing kunnen ontkomen, daar 18 paarden over deze korte afstand wel wat te veel van het goede is. Uiteraard is een voorspelling al zeer moeilijk, maar in dit volkomen aan elkaar gewaagde gezel schap wordt het een zoeken naar een speld in een hooiberg. Afgaande op de start posities, die in Hilversum vaak beslissend zijn, geniet Tiende van Zora een lichte voorkeur boven de keuze P. Heynen (Rhea Hollandia, Omar Spencer, Quick Star). Heel dichtbij zullen eveneens ein digen Partout en de preferé Geersen, die met verscheidene paarden zeer sterk is vertegenwoordigd. In de altijd zo zware serie-draverij zul len verscheidene goede 4-jarigen aan de start verschijnen, waarvan Vincent en Vivant Hollandia de besten zijn. Het blijft echter de vraag of zij in de finale opge wassen zullen zijn tegen de oudere Taky Erebus en Uranus Koff. Wij geloven dit niet, zodat de voorkeur gaat naar Taky. In het leerlingennummer is entraine- ment Geersen overheersend, hoewel Ugoldman K voor een leerling niet ge makkelijk is en de rivaal Skippy M in handen van leerling Finkelnberg al meer dan eens tot een goede verrichting is ge komen. Hoewel dit nummer matig is be zet een aantrekkelijk en open nummer. In dc overige nummers spelen de 3- jarigen de hoofdrollen, daar wel verwacht mag worden dat de veelbelovende Washington zal winnen voor de met veel minder uithouding begiftigde Vyala. Out siders zijn Uiltje S en de keuze Leeuwen kamp uit Uranie Hollandia en Upper Ten. In het openingsnummer debuteert Wen dy Hollandia en indien zij dezelfde snel heid demonstreert als bij haar optreden als 2-jarige mag -orden aangenomen, dat zij zal winnen. Geersen heeft eveneens 2 grote kanspaarden tot zijn beschikking (Velocity en Wim Hollandia), maar dit zijn in het zwaar bezette nummer maar moge lijkheden, want onder de talrijke begin ners kunnen verscheidene verrassingen schuilen. SCHEIDSRECHTERS. De heer Grif fiths uit Wales zal vandaag de halve finale FrankrijkBrazilië leiden in het Solna-stadion in Stockholm. Als scheidsrechter voor de halve finale Zwe denWest-Duitsland in Gothenburg is de Hongaar Istvan Zsolt aangewezen. HUOT. Valentin Huot heeft wederom het kampioenschap van Frankrijk op de weg voor profs behaald. Hij reed de 246.720 kilometer^op het nieuwe circuit van Belvis in 6 uur $1 min. 48 sec. Geminiani werd tweede op lengte, Malé derde op 10 meter, Scodeller vierde op 15 meter en Forestier vijfde op 20 meter. De Russische voetbalploeg beweert dat zy volkomen verrast is door het nieuws dat de beroemde middenvoor Streltsov gearresteerd is. „Dat was ons niet bekend. We wis ten alleen maar dat Streltsov te veel dronk"., ver klaarde de sport- attaché van de Russische ambas sade namens de voetballers. Toen aan doelman Lev Jashin het bericht getoond werd, las hy dat met grote belangstelling, doch vervolgens deed hy alsof hy geen Engels sprak. „O, Streltsov", zei- de hy, zyn ar men opstekend en breeduit grinni kend. De Zweedse links buiten Lennart Skoglund (bijge naamd Nacka), momenteel misschien de populairste man in Zweden, heeft van een Italiaanse be wonderaar een ansichtkaart ontvangen, welke eenvoudig geadresseerd was aan „Nacka, Zweden". De kaart was voor de Zweedse posterijen geen probleem. Alle Zweedse spelers van de nationale ploeg verdienen aardig bij door dagelijkse artikelen voor Zweedse kranten te schrij ven. Ook manager Elis Hallden profiteert van de stand van zaken. Iedere dag schrijft hij voor twee verschillende bladen. De Londense bookmakers hebben de volgende notering opgemaakt wat betreft de vraag wie wereldkampioen zal worden: Brazilië 7 4, Zweden 2 1, Duitsland 3 1 en Frankrijk 4 1. Tv-rechten Miljoenen genieten van de televisie-uit- zendingert der wereldkampioenschappen, doch de Zweedse voetbalofficials hebben spijt dat zij de tv-rechten voor maar anderhalf miljoen kronen verkocht heb ben, want stellig door de televisie zijn voor de 31 wedstrijden die tot dusverre gespeeld zijn, slecht gemiddeld 21.373 toegangsbe wijzen verkocht. „Grotendeels is dat de schuld van de televisie", zegt Holger Ber- gerus, secretaris van het organisatie comité. Een andere factor is dat de Zweden wei nig belangstelling blijken te hebben voor een wedstrijd tussen alleen buitenlanders. Als de twee grote Stockholmse clubs A.I.K. en Djurgaarden tegen elkaar moeten spe len, zijn de kaartjes al weken van tevoren uitverkocht. De wedstrijd WalesHonga rije, in het Rasunda-stadion in Stockholm, trok slechts 2.828 toeschouwers. Verwacht wordt dat de FIFA op deze ontwikkelingen aldus zal reageren: 1. In het vervolg zullen tv-rechten alleen verleend worden tegen een veel hogere prijs; 2. Het toernooi zal gespeeld moeten worden in landen waar de stadions stellig dichter bevolkt zullen worden. Officials van de FIFA geven openlijk critiek op hun eigen besluiten en schik kingen. Doch particulier geven velen van hen toe dat het fout was drie van de vier na-oorlogse toernooien toe te wijzen aan kleine landen met betrekkelijk kleine sta dions en voetbala-anhang: Zwitserland in 1954, Zweden in 1958 en Chili in 1962. Want uiteindelijk moet het van de wereld beker komen voor de FIFA. De organisatie leeft grotendeels op haar aandeel in de recette daarvan. Optimistisch Wat de Zweedse journalisten nog niet over hun spelers hebben geschreven is beslist het vermelden niet waard. Dank zij die activiteiten van de pers kennen de Zweden nu alle bijzonderheden van hun favorieten, tot de langzame hartslag van Gunnar Grenn toe. Ondanks die volledigheid heeft men een ding angstvallig vermeden: dat is het schrijven over een finale waarin het Zweedse team zich zou plaatsen. Nu is het dan zo ver. Niet heel voorzichtig, onop vallend: nee, met vette letters stond het maandag op een voorpagina te lezen: „Er komt een eindstrijd tussen Zweden en Frankrijk". De spelers denken zelfs nog niet aan de finale, die zijn ten volle geconcentreerd op de wedstrijden van vandaag, wanneer in Gothenburg West-Duitsland en Zweden tegen elkaar zullen uitkomen en in Stock holm de teams van Brazilië en Frankrijk zullen strijden voor een plaats in de finale. De grootste belangstelling van de Zwe den zelf gaat natuurlijk uit naar het duel in Gothenburg. Het Nye Ullevi-stadion is dan ook vrijwel uitverkocht, beide teams zullen naar alle waarschijnlijkheid althans in dezelfde opstelling spelen als donder dag in de wedstrijden van de kwartfinales. De Zweedse supporters zijn optimistisch gestemd, temeer daar het Duitse elftal sinds 1911 in Zweden niet meer van de Scandinaviërs heeft gewonnen. Toch vrezen zij de schotvaardige Helmut Rahn, de speler die in vier wedstrijden niet min der dan zes maal heeft gescoord en de man die in '54 in Bern zorgde voor 't beslissende doelpunt in de finale tegen Hongarije. Sepp Herberger, de Westduitse bonds coach, beantwoordde maandagmiddag in Gothenburg op een persconferentie wel heel welwillend alle vragen die hem wer den gesteld, aan een prognose waagde de slimme Mannheimer zich niet. Wel ver telde hij, dat hij de wedstrijd met vertrou wen tegemoet ziet. Opstellingen Duitsland en Zweden hebben heden hun opstellingen bekend gemaakt voor hun halve finale: Duitsland: Herkenrath Stollen werk en Juskowiak Eckel, Erhardt en Szy- maniak Rahn, Fritz Walter, Seeler, Schafer en Cieslarczyk. Zweden: Svensson Germark en Ax- bom Borjesson, Gustaffson en Parlin Hamrin, Gren, Simonsson, Liodholm en Skoglund. Zweden speelt dus in de zelfde opstel ling als verleden week tegen Rusland. In de Duitse ploeg is Walter naar de rechts binnenplaats verhuisd, om de plaats in te nemen van de geblesseerde Schmidt. De linksbinnenplaats die door de verschuiving van Walter is vrijgekomen, wordt nu in genomen door Schafer, die op de vleugel vervangen wordt door Hans Cieslarczyk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3