Horen en zien WÊimmmmÊÊÊ I Een geo-theologisch jaar UMPIE IN DE DROOMTUIN FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING Acht opvarenden van de „Claesje" wilden niet de Noord in Agenda voor Haarlem i nabeschouwingen KERKELIJK LEVEN Schipper ging niet om de Zuid en voer naar IJmuiden terug 4 J radio Hgtelevisie Gevoelige registratie van sublieme voordracht Gaat u met vakantie? De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Internationaal congres van natuurkundigen Betaling abonnementsgeld per giro Kamerleden vragen: Maakte rijkspolitiechef valse staten op? Arbeidsconflict voor politierechter Vrouwen es vervolgverhaal Vier jaar geëist voor schot op broer van verloofde De Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam DINSDAG 2 4 JUNI 1958 Als er Oskars toegekend zouden worden voor uitzonderlijke televisieprestaties, dan zou Paul Steenbergen gisteravond met zijn voordracht van het verhaal „Or pheus" van L. A. G. Strong, stellig een dergelijke onderscheiding verdiend heb ben. In dit beklemmende verhaal tekent de auteur ons het noodlot van een man, die zijn jonge bruid voor zijn ogen heeft zien verdrinken, maar dan, door de kracht van zijn liefde, nog eenmaal het beeld van de geliefde oproept, zonder evenwel de moed te vinden deze bijna vleesgeworden hallu cinatie te aanvaarden, zodat ook hij, gelijk Orpheus, ten tweeden male en nu voor goed zijn Euridice verliest. De sobere monoloog, strak en klaar, stelt ons het noodlotsgebeuren bijna „zichtbaar" voor ogen, ook als dat gebeuren zich in de geest van de man voortzet tot over de vage grenzen tussen leven en dood, tussen realiteit en verbeelding. Dit alles leven en vooral dramatische spankracht in te bla zen, vraagt van een acteur bijna het on mogelijke, maar Paul Steenbergen speeld? het klaar. Zijn expressieve masker om spande moeiteloos de gehele scala van emoties. Zijn dictie, eindeloos genuanceerd maar steeds beheerst, deed de rest. Een subliem stukje voordrachtkunst, dat overi gens weer eens duidelijk aantoonde, dat men ook met een minimum aan middelen en kosten televisieprogramma's zelfs door middel van telerecording - van hoog gehalte kan brengen. Deze uitzending be tekende het debuut als t.v.-regisseur van Henk Rigters, die in de naaste toekomst ook enige dramatische produkties van de NCRV zal leiden. Hij verdiende direct een buitengewoon compliment: men besefte geen ogenblik dat iemand voor ons de beeldkeus bepaalde! Grappig, maar ietwat kinderlijk van op zet was de reportage van het werk der politiehonden. Het commentaar van de Rot terdamse adjudant in proces-verbaalstijl gaf aan dit alles een zeer authentieke noot. In de rubriek „Attentie" interviewde Pe ter van Campen in Giethoorn; de produk- tiestaf van de nieuwe Nederlandse speel film „Fanfare" met Bert Haanstra aan het hoofd. Leuke, levendige beelden van het anders zo rustieke dorpje, dat nu gonst van bedrijvigheid, vergoedden ruimschoot wat men in de gesprekken aan substantie te kort kwam. In dezelfde rubriek vertelde de „bollenkoningin" Augusta de Soete van haar ervaringen als bloemenambassadrice in Amerika en toonde een Rotterdamse in genieur een door hem ontwikkeld super- remsysteem voor auto's. Jammer dat Peter van Campen niet hier en daar een vrolijke kwinkslag door zijn vraaggesprekjes mengt: het is allemaal zo stroef en dode lijk ernstig alsof lachen verboden is. Het journaal weerspiegelde, op een dy namische reportage van een Berlijnse pro testdemonstratie tegen de executies van Nagy en Maleter na, de naderende kom kommertijd, met als schokkendste nieuw tje een serie opnamen uit een nieuw mon sterziekenhuis in Zweden, waar de ver pleegsters vanwege de afstanden op autopeds door de gangen circuleren. Beeldschermer en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I 402 M. 7.00 -24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Blaasork. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Kamermuziek. 11.30 Metropole-ork. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 De Barbier van Bagdad, opera. 15.30 Strijkkwar tet en klarinet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Inter- scholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 13.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Vrouwenkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens., kamerork. en sol. 21.30 Naar een rechtsorde van de arbeid. Waarom Christelijke actie in het openbare leven? caus. 21.50 Politiekapel. 22.15 Geestelijke liede ren. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitslagen. 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans- muz. 13.50 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Volks liedjes en -dansen. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Va- kantietips. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee: Het Centrale Ziekenhuis in Hollandia, door dr. J. S. de Vries. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klankbeeld bij het 75-jarig bestaan van de A.N.W.B. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Metropole-ork. en soliste. 20.40 Rendez-vous met een onbekende, hoorsp. 22.30 Sopr. en piano. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Film programma. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Vocaal- en instr. ens. 14.00 Gram. 14.35 Idem. 15.00 Symf.eonc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer- muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgelconc. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 Wie gelied, TV-spel. Moet de Nationale Raad der Kerken van Christus in de Verenigde Staten van Ame rika, in samenwerking met andere reli gieuze lichamen in de gehele wereld, niet beginnen met het uitwerken van plannen voor een Internationaal Geo-Theologisch Jaar, zulks naar analogie van het Inter nationale Geofysisch Jaar? Deze originele en interessante suggestie, waaraan men in Amerikaanse kerkelijke kringen veel aandacht besteedt, is afkom stig van dr. Edwin T Dahlberg, voorzitter van genoemde raad, waarin vierendertig kerkgenootschappen samenwerken. Dahl berg heeft in de National Council Out look, het maandblad van de Nationale Raad, zijn bedoelingen nader uitgewerkt en wij willen in ons artikel de samenvat ting weergeven van wat hij zich voorstelt. De bedoeling is niet een hals-over-de- kop-programma, niet de een of andere haastige opzet bedoeld als navolging van de natuurgeleerden- Theologie - de „konin gin der wetenschappen" - moet de laatste zijn, die vatbaar is voor een hysterie zoals de oppervlakkige opwinding rond de spoet nik. De adviescommissie van president Eisenhower inzake de ruimtevaart geeft vier argumenten voor een sterke uitbrei ding van het ruimtevaartprogramma. Ten eerste: de onweerstaanbare drang van de mens tot verkennen en ontdekken de aandrift van nieuwsgierigheid die de mensen brengt waar niemand eerder is ge weest. Ten tweede: de defensie. Wij willen ons vergewissen, dat de kosmische ruimte niet wordt gebruikt om onze veiligheid in gevaar te brengen- Ten derde: de prestige- factor. Een krachtige en vermetele ont wikkeling van onze ruimtevaarttechnische wetenschap zal het prestige van de Ver enigde Staten onder de volken der wereld versterken en bewerken dat het vertrou wen in onze natuurwetenschappelijke, technische, industriële en militaire kracht gaat toenemen. Ten vierde: de ruimte vaarttechniek verschaft nieuwe gelegen heid en kansen voor wetenschappelijke waarneming en proefondervindelijk onder zoek. zodat onze kennis en begrip van de aarde, het zonnestelsel en het heelal zul len toenemen. Als christenen hebben wij belang bij een vijfde argument: het verlangen Gods natuur te kennen en de diepste zin van het heelal. Hier volgen enkele van de theolo gische vraagstukken, van nature kosmisch, die wel haast onvermijdelijk zullen rijzen: leven, bewegen en bestaan wij in God, of louter in een soort elektrisch plasma? Be tekent gebed een persoonlijke gemeenschap met een liefhebbende hemelse Vader, zoals Christus het beschreef, of is het slechts een reeks gedachtentrillingen, waarmee we proberen een zeker geestelijk evenwicht tot stand te brengen tussen de mens en zijn natuurlijke omgeving? Welk gezag heeft Christus? Indien er meer bewoonde werelden bestaan, is Hij dan evenzeer de Heer en Heiland van die werelden als van onze eigen wereld? Welke bestemming heeft de mensheid en wat is de zin van haar geschiedenis? Hoe zullen wij denken over de tijd, tijdloosheid en eeuwigheid temidden van het donderend geweld, waarmee geluidsbarrières worden doorbroken, van het lawaai der raketten, die door de ruimte suizen en van schok kende landingen op de :maan? Wat is de grondgedachte van de schep ping? Een vertaler van Johannes één. vers één, geeft de volgende versie van de inleiding tot het vierde Evangelieverhaal: „In den beginne was de Idee". Als volgelingen van Jezus geloven wij, dat de Godheid meer is dan een Idee. Zij is een Persoon. Indien de Idee van deze Persoon de uiteindelijke overwinning be tekent van gerechtigheid, rechtschapen heid, waarheid en liefde, die in Christus vlees geworden zijn, kunnen we verwach tend uitzien naar de komst van dat soort koninkrijk en ons leven dienovereenkom stig leiden. Indien evenwel de Idee niet meer dan een technisch, onpersoonlijk stel sel van mechanische wetten, met bruut geweld als laatste pleitbeslechter, dan kun nen wij ons wellicht met goede redenen geheel en al gaan instellen op bommen en automatisering. De zedelijke bestemming van de mens hangt, evenals het uiteinde lijke lot van de volken, voor een groot deel af van de oorspronkelijke Idee waarmee het leven begon. De genoemde vragen suggereren slechts enkele van de agendapunten die aan de orde zouden kunnen komen in een Inter nationaal, Inter-religieus Geo-Theologisch Jaar. Tot de deelnemers zouden niet alleen de beste joodse, rooms-katholieke en pro testantse denkers moeten behoren, maar die van alle godsdiensten, zowel niet- christelijke als christelijke. Hiermee is niet bedoeld een congres van religies, gericht op de ontwikkeling van de een of andere wereldgodsdienst. Wel zou het een vrije uitwisseling van gedachten over de natuur van God en de verhouding van de menselijke ziel tot de orde van de kosmos vooronderstellen. Tot zulk een sa menspraak der religies zouden moeten wor den uitgenodigd onze beste kernfysici als mede onze bekwaamste filosofen en theo logen. Grote instellingen en de voornaam ste kerkelijke lichamen moeten bedragen uittrekken voor royale subsidies, teneinde de meest profetische geesten van de twin tigste eeuw in staat te stellen zich te wij den aan de verkenning van de spirituele aard van het heelal. Een dergelijk experiment zou een gro tere bijdrage tot de wereldvrede en tot de verstandelijke beheersing van de kosmi sche ruimte kunnen zijn dan alle top-con- ferenties van politieke en militaire leiders. Aldus dr. Dahlberg. Meer dan duizend natuurkundigen uit twintig landen wonen de Kamerlingh On- nes-conferentie over de natuurkunde bij extreem lage temperaturen bij, welke gis teren in de Stadsgehoorzaal te Leiden is geopend en die de gehele week in beslag zal nemen. Dit congres, onder auspiciën van de Internationale Unie voor Zuivere en Toegepaste Natuurkunde, georgani seerd door de Nederlandse Natuurkundige Vereniging, wordt in Leiden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat vijftig jaar geleden prof. dr. H. Kamerlingh Onnes in het nadien naar hem genoemde natuur kundige laboratorium te Leiden er als eer ste in slaagde helium vloeibaar te maken bij een temperatuur van 269 graden Cel sius onder nul. waarmee een nieuw zeer groot en belangrijk terrein voor het na tuurkundig onderzoek werd geopend. Voordat de congressisten aanvingen met het wetenschappelijk programma, dat 160 lezingen omvat, werden zij welkom gehe ten door prof .dr. J. A. Prins, voorzitter van de Nederlandse Natuurkundige Vereni ging. Reeds in de loop van de ochtend begon nen de wetenschappelijke inleidingen en discussies, die de deelnemers aan het con gres de komende dagen bezig zullen hou den. Hedenmiddag is tijdens een bijeen komst in het groot auditorium van de rijksuniversiteit te Leiden de Kamerlingh Onnes-medaille uitgereikt aan prof. dr. S. C. Collins uit de Verenigde Staten, voor zijn werk betreffende de vervaardiging van toestellen, waarmee helium op in dustriële basis vloeibaar kan worden ge maakt. JOCOOOnrv «Y>rooOfXXX>OOOCOCOOOCOOOOOCy>; U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening o. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan d>* deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdrachte verzenden vóór het eind van maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE j I? Enige weken geleden is de thans ge pensioneerde commandant van de par- ketgroep der rijkspolitie, dienstdoende in het paleis van Justitie te Amsterdam, ge arresteerd. Hij wordt ervan verdacht, reisdeclaraties van ondergeschikten te hebben vervalst en het daardoor te veel ontvangen bedrag in eigen zak te hebben gestoken. De Tweede Kamerleden de heren Boek hoven en Vrolijk (P.v.d.A.) hebben thans aan de minister van Justitie gevraagd of de gewezen commandant zich ook schul dig heeft gemaakt aan het opmaken van valse beoordelingsstaten over zijn onder geschikten. Zij vragen de minister, indien dat inderdaad het geval is, welke maatre gelen hij denkt te nemen, opdat aan even tuele gedupeerden recht kan worden ge daan. „Mooi klinkt dat, hè?" zei meneer Milasol. „Nou!" lachte Umpie. „Maar wel een beetje hard, niet?" Meneer Milasol lachte. „O, ik kan het nog steviger, hoor!" zei hij. „Wacht maar eens even, dan zal ik je dat ding daar eens laten horen!" Hij wees op een holle boomstam, die op de grond lag, op de rand van de heuvel. „Als ik daarop blaas, horen ze het minstens een half uur ver!" zei meneer Milasol trots. 6061 Advertenti Maandagmiddag stonden acht voormalige opvarenden van de trawler „Claesje" RO 46 bij verstek voor de economische politierechter in Haarlem, mr. J. D. Vink, terecht, verdacht van eenzijdige verbreking van de arbeidsovereenkomst. De vissers werden niet gehoord, omdat zij ter visserij waren en tevens omdat de zaak voor nader onderzoek werd geschorst en aangehouden tot 14 juli. In de tenlaste legging heette het dat zij „als werknemers van de Velsense visserijmaatschappij P. hun arbeidsovereenkomst hadden beëindigd zonder toestemming van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau". De „Claesje" zou 2 november van het vorige jaar het zeegat hebben gekozen om te gaan vissen in de noordelijke Noordzee. Ten gevolge van het slechte weer werd het vertrek van de trawler uitgesteld tot dinsdag 5 november. Enige matrozen gedroegen zich volgens de schipper van de „Claesje" bijzonder lastig, omdat zij van mening waren dat er beter om de Zuid kon worden gevist, omdat het weer daar beter was, evenals de kans op goede vangsten. De schipper wilde zich echter aan de opdracht van zijn rederij houden en bleef koers zetten naar de Noord. ^rrc&yxccccrcccrcrcrrty /vy> nnoooooorv Omdat, nog steeds volgens de schipper, een gedeelte van de bemanning zich on willig bleef tonen, besloot hij ten slotte de terugreis maar weer te aanvaarden, daar hy verdervaren met een „opstandige" be manning niet juist achtte. „Onwilligen" Eerst werd de directeur van de betref fende rederij als getuige gehoord. Hij ver telde dat. het schip omstreeks één .uur was uitgevaren en ongeveer om halfdrie weer had 'afgemeerd in de IJmuidense Vissers- haven. Ik vroeg de schipper wat er aan de hand was. „Ze maken het me zo lastig", antwoordde hij, „ik kan niet met onwil ligen ter visserij gaan". De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vroeg de directeur of de schipper de mon sterboekjes had afgetekend. „Volgens mij niet", luidde het antwoord van de direc teur van de rederij, waarop de officier reageerde met: „Als ze werkelijk ontslagen waren, dan had ie dat vast wel gedaan". Uit de getuigenverklaringen, waaronder ook die van de schipper, de heer H. v. d. B kwam voorts tot uiting dat de „onwil lige" matrozen na aankomst in de Vis sershaven hun boeltje zouden hebben ge pakt. Nu was de strijdvraag: „Betekende dit gebaar dat zij hun ontslag namen of niet?" De walschipper van de rederij zou toen hebben gezegd: „Komen jullie morgen maar terug, dan krijgen jullie een andere schipper". Toen de acht gewraakte vissers de volgende dag weer aan de kant kwa men, zou men hebben gezegd: „Ja maar, jullie hebben gisteren ontslag genomen.." „Afgedaan als schipper" De politierechter vroeg de schipper of het juist was geweest dat hij, toen hij het gedrag van enige der opvarenden beu was geworden, had uitgeroepen: „Als ik aan jullie eisen toegeef heb ik als schipper af gedaan". De schipper ontkende dit echter. Zou de schipper dit wel hebben gezegd, dan zou het ontslag van de vissers moge lijkerwijs gerechtvaardigd zijn geweest. Tot slot van het getuigenverhoor verklaar de de schipper de monsterboekjes niet te hebben afgetekend. Niet juist Ten slotte verscheen dê heer W. be stuurder- vart de- C.BXJ;, als deskundige voor het getuigenhekje. Uit hetgeen hij zei bleek dat hij het niet geheel juist vond dat de schipper de terugreis zo snel had aanvaard. „Een dergelijk geval is wel eens eerder voorgekomen. Er had zich enige tijd geleden een flinke vechtpartij aan boord van een Scheveninger trawler ont wikkeld. De schipper besloot de thuis haven weer op te zoeken en werd be dankt". Voorts was hij van mening dat de matrozen wel op de verklaringen van een walschipper af mogen gaan omdat deze immers in velerlei opzichten als de ver tegenwoordiger van de reder gezien mag worden. Omdat vele aspecten van deze zaak mede door het ontbreken van de verdachten niet geheel duidelijk werden, werd de kwestie aangehouden. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijn- verdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. 35. De vermoeide ogen van mevrouw Bransfield kregen een opgewekter uitdrukking. „Het is voor de eerste keer, dat hij in een vliegtuig zit," zei zij verontschul digend en dronk dankbaar haar koffie. „We gaan naar mijn man in Montreal.." Er zijn drie soorten reizigers, dacht Patsy verdrie tig terwijl zij de bladen van een boek om zat te slaan om te zien of er soms een illustratie in stond, die Ti mothy's aandacht zou kunnen trekken. De zakenlie den mannen of vrouwen die altijd gehaast schij nen te zijn; de plezierreizigers, die er op gesteld zijn uit iedere minuut te halen, wat er in zit, en de nogal deprimerende groep emigranten, die een laatste blik werpen op de lichten van Londen en achterom kijken als zij Prestwick verlaten op weg naar de in mist gehulde kust van Groot-Brittannië. Zij behoefde niet te vragen, tot welke categorie mevrouw Bransfield behoorde. „Deze?" vroeg zij aan Timothy, op een verhaal over paarden wijzend en hij knikte beleefd, maar bleef recht voor zich uit staren, tot zij het uitgelezen had. „Nog eentje?" vroeg zij, maar ditmaal schudde Ti mothy het hoofd. „Het is deze laatste maanden een wat verwarde boel geweest," zei mevrouw Bransfield. „En dan nog het afscheid van zijn grootmoeder." Zij wendde de blik van de patrijspoort af, waar die enkele kostbare mijlen van Engeland zo snel onderdoor schenen te glij den. „Maar je zult het in Montreal heerlijk vinden!" zei Patsy met warmte. „Het is een prachtige stad. Het is daar nu laat in de herfst en de bomen staan in prachtige kleuren: rood en goud. En er zijn houten hutten, Timothy, net als van Davy Crockett. En in de winter zul je daar paarden zien, die de sleden voorttrekken met kleine belletjes op het tuig, net als met Kerstmis." „Zijn er beren?" vroeg Timothy, met een ietsje vro lijker gezicht. „Nou", zei Patsy, die het niet zeker wist, „in de bergen soms." Zij werd zich bewust van een even oplevende be langstelling onder de passagiers vooraan, hetgeen ge woonlijk betekende, dat er iemand uit de cockpit bin nen gekomen was. Patsy keek op en zag Prentice, met de pet recht op net hoofd en de handschoenen onder de arm, zijn eerste beleefdheidsrondebij de passagiers maken. Zij had juist de tijd zich uit de zit plaats vóór de Bransfields los te maken en rechtop te staan voordat Prentice een lichte buiging maakte, zeggende: „Alles in orde, mevrouw?" met een snelle zijdelingse blik naar Patsy, als om haar te vragen, wat haar bezielde op een passagiersplaats te gaan zitten. „Oh, ja, dank u," zei mevrouw Bransfield dankbaar „Er wordt zeer goed voor ons gezorgd". Zij glimlach te een beetje vermoeid tegen Patsy.„En het is pret tig met iemand te praten, die zoveel van Montreal afweet. Of liever van Canada in het algemeen," ver beterde zij zichzelf, daar zij evenals Patsy in Pren tice's ogen een uitdrukking van onverholen verbazing zag komen. „Prachtig", zei hij beleefd, terwijl hij doorging naar de achter haar zittende passagiers. De door de commandant gemaakte ronde gaf Pat sy voldoende tijd de passagiers van koffie en biscuits te voorzien, terwijl Timothy met een nogal behuild gezichtje een kop soep verwerkte. „We zijn nu niet ver meer van Prestwick af," zei Patsy, terwijl ze hem daarmee hielp. „Zou je een beetje limonade willen hebben, Timothy?" Timothy schudde het hoofd. „Ik denk, dat hij een beetje slaperig is," zei me vrouw Bransfield hoopvol. „Ja, maar het zou werkelijk het beste zijn, als hij nu nog niet ging slapen, mevrouw Bransfield," zei Patsy langzaam. „Ziet u, we zullen al gauw onze rie men moeten vastmaken. En dan moeten we er in Prestwick uit." Mevrouw Bransfield knikte en zei, dat ze dat wel begreep. Maar het leek wel of dat nu precies de woor den van een slaapliedje waren, die Timothy deden in dutten. En tegen de tijd, dat het toestel de lange start baan van Prestwick af taxiede, was Timothy Brans field diep in slaap. Uit de patrijspoort kijkend, zat Patsy de gele vlek ken van de startbaanlichten die op het zwarte asfalt weerkaatst werden. Behalve het afnemende geraas van de motoren kon zij het gesis horen, dat de ban den van de landingswielen op het natte asfalt maak ten. Toen was er een lichte tik tegen de zijkant van de kabine en terwijl de grote deur openging, kwam de vertegenwoordiger van de maatschappij aan boord. Met hem kwam een vaag koele, vochtige lucht bin nen en enkele regenspatten. „Goedenavond, dames en heren," zei de man de lyaag van zijn jas neer slaande en de regen van zijn opgewekte gezicht ve gend. „U bent juist op het vliegveld Prestwick geland. Welkom in Schotland!" voegde hij er aan toe, terwijl hij in de warme, goed verlichte kabine rondkeek. „Goede vlucht gehad?" vroeg hij aan Patsy, zich tegelijkertijd tot de passagiers kerende om hun mede te delen, dat het diner hun in het restaurant wachtte. „Maar zouden we hier niet kunnen wachten?" vroeg mevrouw Bransfield met een blik op de gelukkig muis stille Timothy. „Ik heb wat gegeten voor ik Londen verliet. En ik heb werkelijk geen diner nodig." Patsy schudde het hoofd. „Ik wou, dat ik u hier zou kunnen laten, mevrouw Bransfield, maar dat is niet mogelijk. Niemand mag in het vliegtuig blijven, ter wijl ze bijtanken. „Ze wees naar buiten, waar in hét schelle licht der booglampen de grote benzinewagnes het toestel reeds naderden. „Het is om in geval van brand geen risico te lopen. Dat begrijpt u wel, niet waar?" Rustig hield zij de jas van mevrouw Bransfield op. „Maakt u zich maar eerst klaar. Dan zullen we Ti mothy wakker maken. Klaar? Waarschijnlijk is het beter dat u hem opneemt. Hij zal misschien beginnen te huilen, als hij mij ziet. Ik zal achter u aankomen met de bagage en een paar dekens meebrengen, voor het geval u hem transporteren kunt, zonder dat hij wakker wordt," voegde zij er hoopvol aan toe. Maar het lukte niet. Timothy die zich stijf en moe en niet op zijn gemak voelde, vervulde het nu zo stil lijkende platform met zijn doordringende snikken. „Er is een canapé in de ontvangsthall," zei Patsy haastig, terwijl golven modderig water over haar on berispelijke nylons gutsten door haar haast om hen in de warmte te krijgen. „Laat u hem maar hier bij mij en gaat u met de anderen naar het restaurant. En als u geen diner wilt hebben, gaat u dan tenminste zitten en neemt u een kop thee." Ze keek even op Timothy neer. „Wij zullen het wel vinden, hè?" zei ze bijna smekend. (Wordt vervolgd) Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft terecht gestaan H. C. uit Op- loo, aan wie poging tot doodslag ten las te was gelegd. Hij had op 2 juni van het vorig jaar met een pistoolschot de broer van zijn ver loofde, B. R., ernstig gewond. De familie van het meisje trachtte steeds zijn omgang met haar te verhinde ren. Toen hij op die zondagochtend haar thuis wilde opzoeken, wilde haar broer hem van het erf verwijderen, waarop C. de schoten heeft gelost. Voor het hof ver klaarde hij, dat hij niet heeft willen schie ten, doch alleen indruk heeft willen ma ken. Hij had echter het pistool geladen en met geopende grendel meegenomen. De procureur-generaal nam het de verdachte zeer kwalijk, dat hij weinig berouw toon de. Hij vorderde vier jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de re gering. De rechtbank had C. veroordeeld tot drie jaar en voorwaardelijke terbe schikkingstelling. De verdediger, mr. H. van Berge uit Vught, wilde niet van een misdaad, maar van een ongeluk spreken. Hij vroeg een psychiatrische behandeling. Op 7 juli zal het hof arrest wijzen. Over de plannen tot de bouw van een groot Hilton-hotel aan de Apollolaan te Amsterdam-zuid (kosten 20 miljoen gul den) is te Amsterdam meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt einde van dit jaar d.e eerstepaal in de grond te slaan. Het negen verdiepingen hoge hotel zou dan in het voorjaar van 1961 kunnen worden ge opend. Deze datum wordt vooral van be lang geacht vanwege het groter aantal te verwachten toeristen dat dan met de ook door de K.L.M. in gebruik genomen straalverkeersvliegtuigen naar Europa zal komen. Het ontwerp voor het hotel is van het Amsterdamse architectenbureau De Vla ming en Salm met medewerking van de Rotterdamse architect Maaskant. Het Rot terdamse Hilton-hotel verkeert thans in eenzelfde stadium als het Amsterdamse. Verwacht wordt dat het hotel in Rotter dam meer de zakenmensen, dat in Am sterdam meer de toeristen zal trekken. DINSDAG 24 JUNI Openluchttheater: De Oxford Playhouse Company met „Een midzomernachtdroom", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „De Ark": Expositie van zeldzame krijt- litho's uit het bezit van koning Leopold I 10—23 uur. FILMS: Cinema Palace: „Schrik der vrouwen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Spionnen", 18 jr., 20 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dief van Bagdad", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mata Hari", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Vergiss mich nicht", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „The Ame ricano", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De naakte waarheid", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Helikopterveld: Laatste voorstelling van het IJsballet Maxi en Ernst Baier, 20 uur. WOENSDAG 25 JUNI Openluchttheater: De Oxford Playhouse Company met „Een midzomernachtdroom", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Gebouw „De Waag": Expositie van wer ken van Bram Pihl, 1017 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 1012.30 en 13.3017 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen Cate": Expositie van werken van Henk van Es, 1117 uur. 't Goede Uur": Ten toonstelling van werken van Kees Verwey, 1019 uur. Kunstzaai „De Ark": Expositie van zeldzame krijtlitho's uit bezit van koning Leopold I, 1023 uur. Galerie Es pace: Een zomertentoonstelling met wer ken van Appel, Lucebert, Sanders en an deren, 1117 uur. FILMS: Cinema Palace: „Schrik der vrouwen", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Spionnen", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dief van Bagdad", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Achter docht", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Vergiss mich nicht" a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „The Ameri cano". 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De naakte waarheid", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6