uniek aanbod Gillette GOUDSMIT-HOFF Meerderheid B. en W. Heemstede wil ontslag huwende ambtenares Honderd vertegenwoordigers van vijf eeuwen Haarlemse kunst J. Smit, chef militaire zaken veertig jaar in gemeentedienst B. en W. vragen krediet voor bouw van 241 woningen in Parkwijk Haarlemmers een dag in de ban van Friese gastvrijheid VICTORIA Zeven vrouwenorganisaties richten zich tot de gemeenteraad Expositie aangepast aan architectuur van het Bolswarder stadhuis HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Geslaagde ontmoeting tussen twee steden Expositie Haarlemse kunstenaars uit vijf eeuwen'' in stadhuis van Bolsward officieel geopend Imp. N.V. Willem van Rijn Examens 's Avonds om 7 uur... Windhoos vernielt tuinbouwkas MAN ABOUT TOWN costuums f 145.-en f149 WATER Huwelijksinzegeningen tijdens gewone kerkdienst Volkshuisvesting vandaag naar Wagenweg 40 Diploma's uitgereikt bij Handelsavondschool ZOEKT U 'N DRUKKER Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 24 JUNI 1958 (Van een onzer redacteuren) De gedragen akkoorden van de ouver ture tot Bach's suite voor fluit en strijkers klonken maandagavond hoog en ijl onder de kruisbooggewelven van Bolswards blanke Sint Maarten. Dit optreden van de Haarlemsche Musyckcamer onder lei ding van André Kaart verleende een extra feestelijk accent aan de officiële opening van de tentoonstelling „Haarlemse kun stenaars uit vijf eeuwen", welke tot en met 23 augustus in het stadhuis van Bols ward is te bezichtigen. Zowel de burgemeester van het centrum van Frieslands Westergoo, de oud-Haar lemmer mr. J. A. Geukers, als zijn ambt genoot van de Noordhollandse hoofdstad, mr. O. P. F. M. Cremers, hebben in hun toespraken iets laten doorklinken van de zo spontaan gewonnen sympathie tussen de beide steden. Mocht burgemeester Cre mers dan zelfs een historische band ont dekt hebben in de persoon van de Haar lemse graaf Willem II, die als rooms-ko- ning aan het hoofd van een legertje Frie zen zevenhonderdtien jaar geleden Aken veroverde, in feite wordt de basis van de goede verstandhouding gevormd door een gezamenlijk beleefde kunstliefde. Mr. Geukers heeft in zijn inleiding de sfeer van zijn geboortestad voortreffelijk opgeroepen door middel van het vers van Adriaan Morriën „Ik zou zo graag in Haar lem willen wonen, in een oud rustig huis aan de Leidsevaart" en door zijn toehoor ders een gesproken portret aan te bieden van de door het silhouet van de oude Sint Bavo beheerste Spaarnestad. Bolswards burgemeester herinnerde voorts aan de door Karei van Mander geschreven inlei ding tot zijn Schilderboek, waarin Haar lem reeds een ereplaats inneemt als vruchtbare voedingsbodem voor de beel dende kunst. Hoeveel bewonderenswaar dige voortbrengselen daarvan zijn niet te vinden in het hart der stad, achter de oude gevels van het Frans Halsmuseum? Uiter aard heeft mr. Geukers in geestdriftige be woordingen gesproken over de verdien sten van de inrichter van de expositie in zijn stadhuis, de heer H. P. Baard, direc teur van het Frans Halsmuseum. Dank zij diens bezielde medewerking kan van een unieke expositie worden gesproken, de twaalfde in de rij der tentoonstellingen welke sinds 1948 in Bolsward zijn gehou den en die in totaal meer dan vierenvijf tigduizend bezoekers hebben getrokken. Het gemeentebestuur van Bolsward heeft de opening met gulle gastvrijheid en feestelijke zwier omringd. Daarbij pasten de voordracht met lichtbeelden, welke de heer Baard hield over de betekenis van de Haarlemse schildersschool en het con cert door de Musyckcamer in de Martini kerk zich uitstekend aan. Het spel van het ensemble klonk in deze schone ruimte bij zonder doorleefd, waarbij inzonder heid het optreden van de sopraan Nelly Groenevelt in de cantate „Praise of har mony" van Handel een artistiek hoogte- Advertentie reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Haarlemmerweg 475- A'damTel. 86211 - Telex 12282 Utrecht. De heer J. G. Noltes te Utrecht is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Functionally substituted or- ganotin compounds". In dit proefschrift wordt een nieuwe methode voor de bereiding van or ganische tinverbindingen beschreven. Utrecht. De heer J. G. Garbers is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd op het proefschrift „Intree in die maatskaplike taak 'n voorbereidende analise van enkele fundamen tele pedagogiese vrae). Amsterdam. (V.U.) Geslaagd voor het semi- artsexamendr. O. R. Hommes, en voor het arts examen: G. Rippen, beiden te Amsterdam. Groningen. Geslaagd voor het artsexamen (eer ste ged.): H. C. J. de Boer. Amsterdam en N. van der Mculen, Haren (Gr.). Bevorderd tot arts: D. I. Beintema, Haren: D. Kramer. Leeuwarden en W. E. de Lange. Stadskanaal. Delft. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men voor geodetisch ingenieur: C. van Gelderen. Haarlem; voor het ingenieursexamen mijninge nieur: U. Visser, Sneek, cn voor het ingenieurs- examen scheepsbouwkundig ingenieur L. J. An- tonides, Zandvoort. Amsterdam. (Gem. Un.). Bevorderd tot apothe ker de heer A. H. Weenink te Amsterdam. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraalexamen tcchtsgeleerdheid: mej. W. M. Miltenburg, Hil versum; F. Smit. Den Bosch. Doctoraalexamen geschiedenis: A. M. van der Woude (cum laude), 'recht. Kandidaatsexamen geschiedenis: M. O. '«tra. Aerdenhout.. Semi-artsexamenJ. L. H. lert Utrecht: mei. J. van der Linden, Utrecht: \1 Schcele. Arnhem; L. Wiinja. Uitwellinger- Artsexamen: S. Bergman, Harderwijk; Ch. A. Heus. Hilversum. Tandartsexamen: S. W. En- 's. Amsterdam; J. S. Geerlings. Winterswijk: 1 M. Gevaert. Groede: N. F. A. M. ten Horn, 'megen; H. Jonsgar. Bergen (Noorw.); F. A. ü'oese, Vierhouten: D. H. Limburg. Baam; H. F. A Lincklaen Arriëns, Den Haag; A. Peeters, Schiedam. Bloemendaal. Geslaagd zijn voor onderwijzeres de volgende leerlingen van de Da Costa-kweek- ïthool te Bloemendaal: G. Bottelier, G. Weuring, 1. J. Lem en H. Rusbach, allen te Haarlem en W H. Kiewiet te Zandvoort. punt vormde. Ook de uitvoeringen van de andere 17de en 18de eeuwse werken, zoals het clavecimbelconcert van Lenz, waarin mevrouw Gertrude Maclaine de so lopartij speelde, de concerten van Tele- mann en De Fesch met de fluitisten Edo Wilod Versprille en Taco Ferwerda en de hoboïsten Ton van den Berg en Eugène Kruyt als solisten, alsmede het concerto voor strijkers van Ricciotti, lieten niet na de Friese toehoorders in bewondering te brengen voor dit zo toegewijd musiceren de gezelschap. Tijdens de daarna volgende ontvangst baadde het rijke stadhuis van Bolsward in het floodlight. Voor de gevel wapperde het Haarlemse rood-wit naast de adelaar van de oude Hanzestad en de Friese „pomple- blêde". Deze verbondenheid werd nog ge accentueerd door de Haarlemse liedekens welke tijdens deze tentoonstelling aan de uurslag van het carillon voorafgaan. Bij het afscheid in de donkere nacht deden een drietal meisjes in traditionele en moderne Friese klederdracht op het bordes van het stadhuis de Haarlemmers uitgeleide en het was misschien wel dat bekoorlijke beeld, dat de Haarlemse gasten nog lang zal bijblijven als slotindruk van deze ge slaagde ontmoeting tussen twee steden. Advertentie Ned. Behangselpapier Industrie N.V. geeft adviezen voor de juiste toepassing van modern behang Schrijf voor een advies-aanvraag aan Postbus 145, Amsterdam. Advertentie Het nieuwste Gillette precisie scheerapparaat met twee Blauwe Gillette mesjes, verpakt in (g een fleurige plastic sigarettenkoker voor maar weet U of U zich 's morgens om 8 uur goed geschoren hebt. U voelt zich dan nog fris en schoon als U de dag begonnen bent met water, zeep en Blauwe Gillette. de enige manier om U goed te scheren en... voor het beste resultaat: Gillette scheercrème In de vergadering van de gemeenteraad van Heemstede op 28 oktober 1955 is uit voerig gesproken over een wijziging van het ambtenaren- en werkliedenreglement met betrekking tot de bepalingen betref fende het ontslag aan de huwende ambte nares en de aanstelling van gehuwde vrouwen. B. en W. konden toen hierover geen meerderheidsvoorstel uitbrengen. Na langdurige debatten werd een motie van mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) aange nomen, waarbij werd besloten een wijzi ging van het reglement aan te houden tot het rijk een definitieve regeling zou heb ben vastgesteld. Voorlopig zou het ontslag van de huwende ambtenares worden ge handhaafd, waarbij werd vastgesteld „dat een ruime ontheffingsmogelijkheid kan worden geschapen, wanneer dit door de raad, hetzij voor een bepaald geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten wordt bepaald". Intussen is op 30 november 1957 de definitieve regeling verschenen. Bij Ko ninklijk Besluit zijn uit het algemeen ambtenarenreglement de artikelen, die op het ontslag van de huwende ambtenares betrekking hebben, geheel vervallen. B. en W. hebben zich hierover thans tot de ge meenteraad gewend. De meerderheid van het college van B. en W. voelt er niet voor in navolging van de landelijke regeling het ambtenaren- en werkliedenreglement te wijzigen en de artikelen over het ont slag hierin te schrappen. Zij is van oor deel, dat het in oktober 1955 gewijzigde In Hendrik-Ido-Ambacht heeft gisteren een windhoos een grote kas van de tuin der L. Gerritsen bijna geheel vernield. Het bouwsel werd losgerukt van zijn fun damenten en bijna honderd meter mee gezogen. De ijzerconstructie werd totaal ontzet en ongeveer duizend ruiten sneu velden. De schade aan de in de kas groei ende gewassen was zeer groot. De waardering en erkentelijkheid wel ke de burgemeester van Bolsward heeft betuigd jegens de directeur van het Frans Halsmuseum voor de in het stad huis van die oude Friese Hanzestad inge-. richte tentoonstelling „Haarlemse kunste naars uit vijf eeuwen" zal ongetwijfeld door vele bezoekers worden beaamd. De heer H. P. Baard heeft die taak immers onder de gegeven omstandigheden kor te tijd van voorbereiding, een-niet, bepaald gemakkelijke expositieruimte en een veel heid van materiaal op soms zelfs bril jante wijze vervuld. Hij is daarbij uitge gaan van de juiste premisse, dat het stad huis van Bolsward, een helaas niet geheel ongerept gebleven staaltje van Hollandse renaissancebouwkunst, als architectonisch kunstwerk de eerste plaats diende te blij ven innemen en dat de schilderijen daarin hun plaats moesten krijgen als de versie rende elementen welke ze in wezen ook zijn. De vertrekken moesten dus niet ontaar den in veilinglokalen van beeldende kunst, hetgeen wilde zeggen dat de catalogus slechts een beperkt aantal nummers ongeveer honderd kon omvatten. Daar in moest dan een beeld worden gegeven van de overstelpende verscheidenheid en rijkdom van de beeldende kunst, zoals die gedurende vijf eeuwen in Haarlem werd en wordt beoefend. Op de expositie wordt de Haarlemse schilderkunst in vier hoofd momenten onderscheiden en getypeerd: de vijftiende eeuw met zijn landschaps stukken van een Geertgen tot Sint Jans en een Ouwater, de zestiende eeuw als Academische periode, de zeventiende eeuw als de eeuw van Hals, pionier van realisme en naturalisme en tenslotte de tweede helft van de negentiende eeuw met Van Looy en de twintigste met H. F. Boot als centrale Haarlemse figuren. Men kon van de heer Baard verwachten dat hij de nadruk zou leggen op de zeventiende eeuw, het geen enigszins ten koste is gegaan van het daarop volgende tijdvak, dat voorna melijk door prenten van Van Noorde uit het gemeente-archief is vertegenwoor digd. Twee vertrekken munten uit door het raffinement waarmee de directeur van het Frans Halsmuseum bij het indelen van de schilderstukken is te werk gegaan: de raadzaal en de kamer van de burgemees ter. In de eerstgenoemde ruimte is een door twee eikenhouten ingebouwde muur kastjes reeds principieel ingedeelde wand tot uitgangspunt voor een bijzonder fraai picturaal effect gekozen. Een uit het Bis schoppelijk museum afkomstig interieur van de Aikmaarse Sint Laurens door Pie- ter Saenredam is waarschijnlijk nog nim mer zo voortreffelijk tot zijn recht geko men. Datzelfde geldt ook voor twee doek jes van Jan Steen, De man met de mui- zenkooi en De kwakzalver, die de muur kasten flankeren. De „Verovering van Amerika" van Mostaert, een van de pronkstukken van het Franö Halsmuseum vond eveneens in de raadzaal naast een Annunciatie van Van Mander een zinrijke plaats. In de burgemeesterskamer is het enige oorspronkelijke werk van Hals een uit het Van Abbemuseum afkomstig portret van een predikant, dat hoewel niet tot de bekende werken van de mees ter behorende zeker wel mede represen tatief kan worden geacht voor dat facet van zijn kunst omringd door doeken van gelijk niveau. „De vrolijke drinker" van Judith Leyster, een keukenstuk van Floris van Schoten, de „Liereman" van Van Ostade, het „Vrolijk gezelschap" van Dirck Hals en een vroege schuttersmaal tijd van Cornells van Haarlem vertegen woordigen hier in een schikking, waarbij alweer met een zeldzaam gevoel werd ge bruik gemaakt van de oorspronkelijke be timmering en meubilering der ruimte, het puik der Haarlemse school Bij het verla ten der burgemeesterskamer ontwaart men dat de directeur van het Frans Hals museum ook in Bolsward geen weerstand heeft kunnen bieden aan het spelelement: het befaamde „doorkijkje" op de binnen plaats van het Frans Halsmuseum is hier aanwezig in de vorm van een spiegelef fect van de „Jagers in het duin" van Pi- ter Barbiers. Het is jammer, dat de ruimtelijke kwa liteiten van de „Vierschaar", de ruime ingangshal van het Bolswarder stadhuis, niet even vlekkeloos is gebruikt als de hiervoor genoemde vertrekken. Het door elektrisch kaarslicht beschenen stil leven van Gerrit'Heda, het Boerengezel schap van. Jap. .Miense Molenaer. en -een landschap van Ruysdael wiens naam en werk door F. Schmidt Degener zo verrukkelijk werden gekenschetst als „vol natuurmuziek die als een echo over het water van zijn verlaten dellingen glijdt" zouden ongetwijfeld beter tot hun recht zijn gekomen. Achter glaspanelen vindt men op deze centrale plaats een documen tatie over Geertgen tot Sint-Jans en Frans Hals, meesters die niet directer aanwezig zijn omdat in het toeristenseizoen uiter aard geen enkel museum de kern van zijn bezit kan ontberen. Het aan het heden gewijde zaaltje stelt na zoveel hoogtepunten van vroeger niet teleur. Wanneer men er binnengaat heeft men juist het Atelier van Boot en het machtige portret dat Kees Verwey van deze kunstenaar schilderde gezien als te kenen van ccn springlevende hedendaag se Haarlemse school, waarvan een prach tig aquarel van Poppe Damave, tekenin gen van Levinus Tollenaar, Wim Steyn en Eduard Verboog en gouaches van Wies man en Chapon de waardige vertegen woordigers zijn. Een kop van Verwey, door J. H. van Borssum Buisman in gips ge modelleerd, ziet op dit werk critisch toe. De sculptuur vindt zijn climax in de bronzen voorstudie tot de „Dokwerker" van Mari Andriessen, het ontroerende brons „Tante Bets" van Theo Mulder en het op oud-christelijke kunst geïnspireer de „Sint Jozef met kind" van Anneke Höf- te. De slotindruk is die van een, ondanks enige bedenkingen tegen een op sommi ge plaatsen in verhouding tot de ruimte toch nog teveel aan catalogusnummers, bijzonder geslaagde tentoonstelling. En wanneer men mocht menen dat er wellicht beter gesproken had kunnen wor den van „Twee eeuwen Haarlemse kunst plus een aanhangsel", dient men wel te bedenken dat de organisatoren van zo'n tentoonstelling een zeker minimum aan schilderijen noodzakelijk achten voor het welslagen van hun expositie en dat het publiek nog steeds van een groot zwak voor vrijwel alle meesters uit de Gouden Eeuw blijk geeft. J. H. Bartman Advertentie SPORTCOSTUUMS en -COLBERTS U heeft er. na de eerste grote toeloop, lang op gewacht, maar nti. nog vóór de zomer zijn ze er weer. die makkelijke lichtgewicht Terlenka zomercostuums in prach tige. exclusieve dessins. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. Smit, hoofd van de afdeling militaire zaken der gemeentesecretarie van Haar lem, op 1 juli de dag hoopt te vieren dat hij veertig jaar in dienst der gemeente Haarlem werkzaam is, zal die dag ten stadhuize een receptie worden gehouden aanvangende des middags om vier uur. Deze mededeling van het college van B. en W., gericht tot hen die het mag reke nen tot degenen die bij deze gelegenheid van hun belangstelling willen doen blijken, is eenvoudig opgesteld en aanleiding voor velen om hun waardering te doen blijken aan de jubilaris. In brede kring is hij zeer gezien, zowel bij ambtenaren van het stad huis als 'van verenigingen, instellingen en personen die van de burgemeester een vergunning nodig hebben. Officieel spreekt men van de afdeling militaire za ken, maar de heer Smit heeft ook be moeienis met aangelegenheden die nauw verband houden met de politie, brandweer en bescherming bevolking of kort samen gevat openbare veiligheid. De heer Smit, die op 17 april 1902 te Haarlem geboren is, was aanvankelijk op het :kantoor van deurwaarder L. Glaser werkzaam. Zijn vrije tijd besteedde h.J aan:studie en op 1 juli 1918 kwam hij als schrijver in dienst bij de afdeling militai- Advertentie DRINK GEREGELD ECHT BRONWATER HEERLUK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NI ET IS TE VERGELIJKEN DENK AAN UW GEZONDHEID re zaken van de Haarlemse secretarie. In die tijd moesten er vele werkzaamheden verricht worden voor Haarlemmers die in militaire dienst geweest waren, met wel ke arbeid vele maanden gemoeid waren. De heer Smit studeerde verder voor di verse diploma's op het gebied van ge meente-administratie en bleef bij de af deling militaire zaken werkzaam. Op 1 ja nuari 1920 werd hij adjunct-klerk, op 1 augustus 1922 klerk, op 1 januari 1930 ad junct-commies, op 1 januari 1941 commies, op 1 januari 1946 hoofdcommies, op 1 ja nuari 1951 hoofdcommies a en op 1 janua ri 1956 referendaris. In de oorlog stonden de ambtenaren van de afdeling voor een moeilijke taak, maar dat de heer Smit de belangen van de Ne derlanders op een uitstekende wijze behar tigd heeft is na de bevrijding gebleken toen hij door B. en W. bevorderd werd en op 15 augustus 1950 de heer E. A. J. van Ghert, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerlegde, opvolgde als chef der afdeling De aanstaande jubilaris is in het stad huis een geziene figuur en neemt een be langrijke plaats in in de contactcommis sie van de ambteharërï. Na de bevrijding werd de commissie, opgericht en de heer Smit werd benoemd tot voorzitter. Steeds heeft hij die functie op een bijzondere wij ze vervuld. In de loop der jaren zijn vele bijeenkomsten op allerlei gebied gehou den en ook zijn toneelvoorstellingen voor bereid. De laatste vijf jaren worden alle duizend leden van het Haarlemse gemeen- tepersoneel in de gelegenheid gesteld in de Stadsschouwburg een voorstelling bij te wonen, waarin ambtenaren van het stad huis voor het voetlicht treden. De belangstelling van de heer Smit gaat ook uit naar de sport en een aantal jaren is hij voorzitter geweest van de honkbal club HHC. Voorts is hij vice-voorzitter van de bridgeclub „Haarlem-NBB" en vroeger vervulde hij het voorzitterschap van de oudercommissie van de Prinses Margrietschool aan het Junoplantsoen. ivieii gi 1CLÖLI1UU1 ctan wei d unujJiaiHöucii. i behoeve van de bouw van 241 wo- met het heiwerk voor dit omvani Ten behoeve van de bouw van 241 wo ningen door de Haarlems woningstichting „Vooruitgang" op terreinen in het uit breidingsplan Parkwijk stellen B. en W. de raad voor aan te vragen en te aanvaar den uit 's rijks kas een bedrag van 760.154,85 als grondvoorschot en een be drag van 3.610.020,28 als bouwvoorschot. Voorts vragen B. en W. de raad een voor schot van 20.002,50 te verstrekken aan de woningstichting „Vooruitgang" voor de aankoop van grond ten behoeve van de bouw van 25 garages, 2 praktijkruimten en 5 bedrijfsruimten op deze terreinen, als mede een bedrag van 90.620,25 voor de bouw hiervan. Het project, dat onder meer omvat 193 eengezinswoningen, 24 beneden- en 24 boven- of étagewoningen, is ontworpen door een architectencombinatie, waarin zich de volgende architecten hebben ver enigd' ir. W. Ph. Harreveld, uit Haarlem, de heer H. W. van Kempen uit Bloemen daal, de heren Brakel en Buma uit Haar- lem en de heer J. Brouwer uit Aerden hout. Aannemer is de firma J. v. d. Put ten uit Haarlem. Als het voorstel door de raad zal worden aangenomen hoopt men zeer binnenkort Tijdens de zondagmorgenkerkdiensten op 6 en 20 juli in de Nederlands Hervorm de kerk en de Vredenhofkapel te Heem stede zullen twee huwelijken worden in gezegend. Het is naar wij vernemen de eerste keer, dat huwelijken in Heemstede tijdens een gewone kerkdienst worden in gezegend. Ook verder in Nederland is het nog niet vaak voorgekomen. Ds. A. Os kamp, die in beide diensten voorgaat, is er altijd een voorstander van geweest hu welijken temidden van de gemeenteleden te bevestigen, waarvoor de gewone kerk dienst natuurlijk het meest in aanmerking komt. In de meeste gevallen vormden praktische bezwaren echter een belemme ring. Voor de twee genoemde diensten zijn deze bezwaren echter opgeheven en ds. Oskamp hoopt, dat het in de toekomst vaker zal voorkomen, dat bruidspaartjes hun huwelijk tijdens de gewone diensten kerkelijk willen laten bevestigen. met het heiwerk voor dit omvangrijke complex te beginnen. De huur van de woningen is voorlopig bepaald op f 13.40 per woning per week. waarbij nog een bedrag van 0.60 per week komt voor onderhoud van de ge meenschappelijke tuinen en van 0.65 voor afschrijving en onderhoud van gasgeysers. Voor de aankoop van 243 geysers is een bedrag van 42.175,nodig. Er zal voor het complex geen centraal antennesysteem meer nodig zijn, omdat men verwacht hiervoor te zijner tijd een goedkoper op lossing te vinden. Van de 241 woningen zullen er 48 worden ingericht als bejaar denwoningen. De Haarlemse gemeentelijke dienst voor de Volkshuisvesting gaat vandaag naar zijn nieuwe en definitieve behuizing. Sinds de oprichting van de dienst in februari van dit jaar werd tijdelijk onderdak ge vonden in een woonflat Frans Netscher- straat 23 E Haarlem-Noord. Zoals bekend heeft de gemeente echter het pand Wagenweg 40 voor de dienst voor Volkshuisvesting bestemd. Nadat dit gebouw gedurende de afgelopen maanden voor zijn nieuwe gebruikers is ingericht, kon de verhuizing van de gemeentelijke dienst vandaag plaats hebben. reglement voldoende mogelijkheid biedt in bepaalde omstandigheden, waarin dit ge wenst of noodzakelijk wordt geacht, een gehuwde vrouw in gemeentedienst te hou den of te nemen. Een van de wethouders, men kan aan nemen dat dit wethouder Van Houten (V.V.D.) is, is van oordeel, dat alle be palingen betreffende het ontslag van de huwende ambtenares moeten worden ge schrapt. Tenslotte stelt de meerderheid van B. en W. voor in de bestaande be palingen van het ambtenaren- en werk liedenreglement geen wijziging te brengen. In de donderdagmiddag te houden raads vergadering zal hierover worden ge sproken. Een aantal vrouwenorganisaties heeft zich thans over deze kwestie tot de ge meenteraad gewend. De brief is onder tekend door zeven vrouwenorganisaties, namelijk: de Nederlandse vereniging voor Vrouwenbelangen; Vereniging voor vrou wen met academische opleiding; vrouwen groep Partij van de Arbeid; Rooms-katho- liek Vrouwengilde; Nederlandse Bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep; organisatie „Vrouwen in de V.V.D." en de Soroptimistclub Haarlem en omstreken. Verontrust De vrouwenorganisaties schrijven dat het standpunt van B. en W. hun zeer ver ontrust. Zij wijzen erop, dat de bepalingen betreffende het ontslag aan de huwende ambtenares in vele provincies en gemeen ten ondermeer in de provincie Noord holland en de gemeente Haarlem zijn geschrapt. „Het komt ons ongewenst voor, dat de vrouw als ambtenares in dienst van de gemeente Heemstede een slechtere positie inneemt dan de vrouw als ambte nares in dienst van het rijk, de provincie Noordholland of de gemeente Haarlem." Voorts schrijven zy, dat aan man en vrouw de beslissing dient te worden over gelaten over de vraag, of de vrouw na haar huwelijk haar beroepswerkzaamhe den al of niet kan voortzetten. Slechts per soonlijke geschiktheid en bekwaamheid voor het werk dienen bij de beoordeling van vrouwelijke werkkrachten voor de overheid als werkgeefster te gelden. Ten slotte verzoeken de vrouwenorganisaties de gemeenteraad dringend de beperkende bepalingen in het ambtenaren- cn werk liedenreglement betreffende het ontslag van de huwende ambtenares te laten ver vallen. In de aula van de gemeentelijke Handels avondschool in Haarlem zijn maandagavond de diploma's aan de geslaagden van de vijf jarige en driejarige cursus uitgereikt. Hier bij waren ondermeer de gecommitteerden en verscheidene ouders aanwezig. De direc. teur de heer A. J. Henkelman sprak de leerlingen toe, waarbij hij zei, dat hard gewerkt moet worden wil men een diploma halen. „Studeren en pierewaaien kunnen nu eenmaal niet samengaan Door hoge eisen bij de examens te stellen, zullen be drijf en handel het diploma hoog aanslaan. De directeur dankte de gecommitteerden en leraren voor hun toewijding. Aan het slot van de avond zei de heer Henkelman, dat de school niet alleen een plaats is, waar men kennis opdoet. „Zij tracht men sen te vormen en eigenschappen van hoofd en hart bij te brengen." Vijf leerlingen, die bij de examens prach tige cijfers hadden behaald, werden in het zonnetje gezet, namelijk de dames A. J. T. Beukman en L. C. Hollman en de heren J. J. van Dansik, W. Boeser en A. H. Hill. Zij konden een boek uitkiezen. Verschei dene leerlingen gaven in een speech je van hun dank aan directeur, leraren en gecom mitteerden blijk. De heer E. C. Diets, voorzitter van de gecommitteerden, wees op het grote nut van het diploma van een handelsavond school. Verdere vorming blijft noodzake lijk, daar bij een groter aanbod van ar beidskrachten een grotere selectie zal wor den toegepast. De volgende leerlingen behaalden het diploma: Voor de vijfjarige cursus: A. J. T. Beuk man, J. Bus en C. Koning; J. J. van Dansik, N. G. van Dooren, R. Fonteyne, D. A. Heid- weiller, T. J. A. van den Hogen, J. W. A. Kooien, G. J. Neuvel, W. J. P. Reekers, R. C. Smits, A. Visser, W. Vogels, W. M. de Vries, H. W. M. Wardenier en C. J. van Westerhoven. Afgewezen: vijf kandidaten. Voor de driejarige cursus: A. B. Brandt, A. van Donselaar, L. C. Hollmann, B. I. Janse, T. van de Steege, N. A. van der Wal en W. J. J. Willemsen; A. van Aalst, W. Boeser, F. Born, A. H. Hill, D. J. de Jong, J. Kats, G. D. Koetsveld, B. Koster. T. H. van Loon, B. Mentjox, H. de Reus, S. K. Schoen, H. J. van Veen, H. Verwer. N. W. Vedder, C. H. Wilms en T. IJtsma. Afge wezen: zes. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E ZWART. KOUDENHORN 44 Haarlem. 23 juni 1958 BEVALLEN van een zoon, 20 juni: E. SouwerRamaer; 21 juni: E. O H. Poel manVan Spanje; J. M. Bakker—Hulse bosch: D. J. BakDe Haas; C. B. Jonker Spapens; C. Hersmerg—Stijger; 22 juni: H. E. BoschKooistra; B. E. Westerduin— Damen; E. SlijboomClarenburg; M. L. CroonLaimböck. BEVALLEN van een dochter, 20 juni: G. W. J. TesselaarKooij; A. M. P. Kom pierVan Lent; 21 juni: M. Biersteker Vonk (2 dochters); 22 juni: D. G. Verheij Van der Erf; H. van der DuinZwaan: J. N. SteevenszAal; A. J. S. FischerVahl; 23 juni: M. W. M. VerhappenZonneveld; W LukkienVan Dijk. GEHUWD, 23 juni: A. Nijenhuis en H. P. Kerkoliet. OVERLEDEN, 20 juni: E. S. Bred- schneijderVan Wijk, 72 j., Gasthuisvest; 21 juni: F. J. Jansen, 76 j., Westerhout- park; H. Hofstra, 54 j., Bantamstraat; A. Schaper, 78 j„ Helena Swartstraat; W. Bens. 77 j., Westerhoutpark; N. J. Michel. 57 jaar, Amsterdamsevaart.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7