Beleg van Menado duurt voort De sublieme zangkunst van Elisabeth Schwarzkopf Russische menigte bestormde ambassadegebouw in Moskou Koning Boudewijn liet Eyskens nogmaals' de oppositie polsen Kurhaus-Cabaret uitgebrand Decors van Franse toneelgroep door de vlammen verteerd Kort en bondig DINSDAG 24 JUNI 1958 VERONTWAARDIGING IN BONN Represaille na anti- Russische actie in Bonn „EVC 1958" door president van Haarlemse rechtbank in gelijk gesteld Hervormde synode besluit: Het ambt open voor de vrouw Sumual dodelijk gewond door mortiervuur Montgomery komt donderdag afscheid nemen Tuberculose is in 1957 niet toegenomen Acht jaar wegens poging tot doodslag Twee doden in het verkeer Militair overleed niet door onvoldoende verzorging Ministerieel antwoord aan Eerste Kamerlid Holland Festival Twee verdrinkingsgevallen Uitslag van de wedstrijd „Fotografeerveilig verkeer!" .7 Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassade te Moskou is zondag letterlijk het mikpunt geweest van een Russische represaille-maatregel naar aanleiding van de Hongaarse aanval met stenen en inktpotten op de Russische am bassade te Rolandseck bij Bonn op vrijdag. Meer dan 2000 Russische demonstranten belaagden zondag de Westduitse ambas sade te Moskou, gooien alle ruiten in met stenen en inktpotten en probeerden zelfs brand te stichten. De Moskouse politie kwam na een uur eens kijken wat er toch wel aan de hand' was en deed ook toen niet bar veel. En Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, was juist op receptie ter ere van de koning van Nep'al, toen de Westduitse ambassa deur Kroll hem tijdens het bombardement opbelde. Als gemeld hadden ongeveer driehon derd Hongaarse en Westduitse studenten vrijdag voor de Russische ambassade in Rolandseck geprotesteerd tegen de terecht stelling van Nagy en Maleter. De vergel dingsdemonstratie te Moskou tegen de Duitse ambassade was veel groter opge zet. Zo weigerde de politie het eerste uur in te grijpen. In die tijd werden alle ruiten ingegooid, werd het schild met het Duitse wapen van de voorgevel gerukt en door schreeuwende Russische jongens kapot- getrapt en zag men kans brand te stichten in een kamer van het gebouw, die echter door het ambassade-personeel snel geblust kon worden. De hele demonstratie was ook veel uitgebreider dan die voor de Deense ambassade enkele dagen tevoren. Er werd ditmaal geschreeuwd: „Denk aan Stalin grad, denk aan Leningrad, weg met de Duitse fascisten, weg met de oorlogsophit sers". Twee Amerikaanse journalisten van de New York Times en Associated Press, die met fototoestellen aanwezig waren, werden vakkundig aangepakt, mishandeld en van hun fototoestellen beroofd, die onder de voeten van de jeugdige demon stranten werden vertrapt. En dit alles ge schiedde, hoewel ambassadeur Kroll de Russische autoriteiten van tevcren ge vraagd had om versterking van de wacht voor zijn ambtszetel. Sommige Duitsers hebben bij dit alles ook gewezen op be richten van het officiële Russische pers bureau Tass, waarin ter gelegenheid van dee herdenking van de Duitse aanval op Rusland (23 juni 1941) West-Duitsland weer eens van oorlogsstokerij werd be schuldigd. Industriëlen teruggeroepen Van beide zijden, zowel in westelijke kringen te Moskou als te Bonn, is er met nadruk op gewezen, dat demonstraties van welke aard ook in geheel Rusland en zeker in Moskou zijn verboden als de autoriteiten, de politie en de organen van de communistische partij daartoe geen toestemming verlenen. Daaruit moet dan ook geconcludeerd worden dat de aanval op de Duitse ambassade een georganiseer de rel is geweest. Men is zich er zeer goed van bewust, dat in een dictatuur als Rus land niets zo makkelijk is te organiseren als zogenaamde „spontane volksdemon straties". Inmiddels heeft ambassadeur Kroll bij Gromyko geprotesteerd, hoewel deze gis teren voor de Westduitse ambassadeur niet te spreken was. Voor de eerste keer wei gerde Kroll daarom zich te laten zien op een officiële ontvangst' te Moskou. Hij heeft aangekondigd dat er geen hand zal worden uitgestoken naar de kapotte ruiten van zijn ambassade voor de Russische regering zich bereid heeft verklaard de schade te herstellen, zoals dat ook ge schied is met de ruiten van de Russische ambassade te Rolandseck. De president van de Haarlemse recht bank mr. A. M. baron Van Tuyll van Rerooskerken, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een kort geding, waarbij hij de eis van de groep Reuter en Brandsen van rie E.V.C., volgens welke deze de naam ,.E.V.C. 1958" wilde doen verbieden, om dat deze slechts verwarring zou zaaien, heeft afgewezen. De president was met gedaagde de heer W. Hartog, hoofdbestuurslid van de „E.V.C. 1958", bijgestaan door mr. M. D. Proper uit Haarlem van oordeel, dat verwarring niet is te vrezen en dat ook voor buitenstaanders duidelijk zal zijn, dat er twee verschillende Eenheidsvak centrales bestaan. Ook is volgens de pre sident niet gebleken, dat gedaagde door middel van publicaties verwarring in de hand zou hebben gewerkt. Daarom werd de vordering ontzegd en werden eisers veroordeeld in de koster van het geding. Het korte geding, waarL. thans uit spraak is gedaan, is door mr. Th. Ph. van Raalte uit Amsterdam namens de groep Reuter en Brandsen in de E.V.C. aanhan gig gemaakt tegen de „E.V.C. 1958" (de groep Paul de Groot) en diende donder dagmiddag 19 juni voor de president van de Haarlemse rechtbank. Mr. Van Raalte deelde ons mee, dat hij overweegt van deze uitspraak in hoger beroep te gaan. De generale synode der Nederlands Her vormde Kerk heeft maandagavond tjjdens haar zitting te Driebergen met 27 stemmen voor en 24 stemmen tegen het voorstel aan vaard, het ambt van ouderling en diaken voor de vrouw open te stellen. Eveneens werd het voorstel aanvaard, de vrouw in bepaalde gevallen en voor bepaalde werk zaamheden tot het predikambt toe te laten. Dit geschiedde ook met 27 stemmen voor en 24 tegen. Inmiddels heeft de Westduitse bonds kanselier Adenauer gisteravond te Düssel- dorf gezegd, dat de twintig Westduitse industriëlen, die zich thans voor zaken in Moskou bevinden en die niet minder dan 85 percent van de gehele Westduitse staalindustrie vertegenwoordigen, direct naar huis moeten keren. Volgens Adenauer kan geen Duitser zich de Moskouse uit spattingen laten welgevallen. (UPI) In het protest van de Westduitse regering wordt er op gewezen, dat twin tig man Sovjet-politie nauwelijks optraden tegen de demonstranten, terwijl in Bonn, bij de demonstratie van vrijdag voor de Sovjetambassade, meer dan honderd politieagenten van hun gummistokken ge bruikmaakten. (UPI) Overigens verschenen dinsdag morgen twaalf werklieden bij de ambas sade. Zij waren gestuurd door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat trou wens reeds verklaard had de kosten van het herstel der schade te zullen dragen. Een excuus voor de beschadiging werd niet gevraagd. Toen vorige week in Bonn de Russische ambassade door demonstran ten beschadigd werd, maakte Von Bren- tano onmiddellijk zijn excuus. Prins Bernhard heeft maandagochtend als regent van het Prins Bernhard Fonds namens dit fonds te Amsterdam voor de negende keer de zilveren an jers uitgereikt. De heer H. J. Calkoen uit Velsen ontvangt uit handen van de Prins zijn onderscheiding (Van onze correspondent in Brussel) Koning .Boudewijn heeft gisteravond formateur Eyskens nogmaals verzocht om een poging te doen bij de socialisten of liberale leiders met het oog op de vor ming van een coalitie-regering op brede basis. Eyskens verklaarde alles te willen vermijden, dat de indruk zou kunnen wek ken, dat hij niet alle middelen heeft ge bruikt om een rooms-katholiek-socialis- tisch of een rooms katholiek-liberaal kabi net te vormen. Hij verklaarde nadrukke lijk dat ook de C.V.P. een minderheidsre gering beschouwt als een noodoplossing, die haar wordt opgedrongen door de wei gering van de liberalen en socialisten met de C .V.P. in zee te gaan. Gisteravond had de heer Eyskens op verzoek van de koning een laatste onder houd met de liberale en socialistische lei ders, waarover niets bekend is gemaakt. De vraag rijst of er vandaag een nieuwe fase van onderhandelingen gaat beginnen, ofwel dat na een definitieve mislukking van de besprekingen met liberalen en so cialisten deze week een homogeen C.V.P.- kabinet zal worden geformeerd. In een homogeen C.V.P.-kabinet zou de DJAKARTA (ANP) Het legerhoofd kwartier te Djakarta heeft dinsdag mede gedeeld dat de opstandelingen in Noord- Celebes „met de bajonet vroegere leden van het KNIL hebben gedwongen posities in de eerste frontlinies in te nemen". Troepen van de „Permesta"-beweging ble ven op de achtergrond. Het communiqué zei verder dat andere oud-KNIL-militairen aan bomen werden gebonden en gedwon gen waren als sluipschutters te opereren. Militairen van de opstandelingen waren geketend aan het luchtafweergeschut. „Daarom zijn wij ervan overtuigd, dat de verdediging van de opstandelingen, die ge baseerd is op lege beloften en op de punt van de bajonet, niet de golf aanvallen door de nationale militairen kan tegen houden, die vechten, vervuld van de geest van het patriotisme." (Reuter) Overste Ventje Sumual, een der leiders van de opstand in Noord-Cele bes, zou zijn gewond en naar men meende, aan zijn verwondingen overleden. Dit werd bericht door radio-Makassar, dat het had opgevangen van een onlangs opgericht radiostation van de regerings troepen, gebouwd in de nabijheid van Me nado. Het bericht zou afkomstig zijn van militairen der opstandelingen, die zich aan de regeringstroepen hadden overgegeven. Sumual zou door mortiervuur wonden heb ben opgelopen aarr romp en de benen en naar men meende waren deze wonden dodelijk. (UPI) Zondagavond werd de hoofd stad van Noord-Celebes, Menado nog al tijd door de regeringstroepen belegerd. De woordvoerders der centrale autoriteiten verklaarden met nadruk, dat volgens de laatst ontvangen berichten de stad nog niet gevallen was. De onjuiste mededeling van enige pers agentschappen, dat Menado gevallen was, moet blijkbaar worden geweten aan een verkeerde vertaling van een radiouitzen ding uit Makassar. Harsono, die als woord voerder der regering optreedt, zeide o1*er deze berichten- wanneer de stad gevallen was, zou het hoofdkwartier van het leger er onmiddellijk bericht van hebben gehad. oud-minister van Koloniën Pierre Wigny Buitenlandse Zaken krijgen. De liberale partijvoorzitter de heer Des- tenay, heeft verklaard dat de liberalen niet a priori alle voorstellen van het C.V.P. minderheidskabinet in de Kamer zullen verwerpen. Hiermee bleek de liberale voorzitter, in tegenstelling met de bewe ringen van sommige rooms katholieke kranten, te willen zeggen dat de liberale partij niet als de conservatieve vleugel van de socialistische partij wenst te wor den beschouwd. Volgens het socialistische partijbureau kan op grond van de voorstel len van Eyskens niet worden onderhan deld. Daarentegen verklaarde de liberale partijvoorzitter dat de liberalen het pen sioen van 36.000 frank per jaar zullen goedkeuren, wanneer blijkt, dat een C.V.P- regering niet besluit tot een verhoging van de belastingen. De liberalen zullen ook de verkorting van de militaire dienst plicht goedkeuren, wanneer een C.V.P.-re- gering de Belgische verplichtingen te genover de NAVO nakomt. Het zou wel licht nog beter zijn, aldus Destenay, indien wij onze moeilijkheden zouden laten rus ten tot de heropening van het parlement in november. Hiervan wil de C.V.P. niets we ten. Zij wil een deel van haar programma uitvoeren, daar in oktober de vei'kiezingen voor de gemeenteraden zullen worden ge houden. Overmorgen, 26 juni zal veldmaarschalk Montgomery, die op 1 juli zijn functie van plaatsvervangend geallieerd opperbevel hebber in Europa neerlegt, een afscheids bezoek aan Nederland brengen. De maarschalk zal bezoeken afleggen bij de minister voor Defensie en het co mité Verenigde Chefs van Staven. In de namiddag zal de Koningin de maarschalk in paleis Soestdijk ontvangen. Des avonds biedt de Nederlandse re gering veldmaarschalk Montgomery een diner aan. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft op vragen van het Eerste- Kamerlid de heer Polak (Comm.) mede gedeeld, dat in 1957 niet meer nieuwe t.b.c.- gevallen werden geregistreerd dan in 1956. De minister zegt dat het door prof. Kraan op het ziekenhuiscongres gegeven over zicht over de ontwikkeling der tuberculo se, waarin werd gesteld dat in 1957 meer nieuwe t.b.c.-gevallen werden gere gistreerd dan in 1956 niet juist was. In de daarin vervatte cijfers waren ook opgeno men de gevallen van de ziekte van Besnier Boeck en een aantal gevallen van „tuber culose in observatie", welke vorm van t.b.c. in 1956 en voorafgaande jaren nooit als actief geval voor de registratie werd opgegeven. Thans wordt een bepaalde be handeling toegepast en in verband daar mee worden deze. gevallen als actief ge registreerd. Voorts kwam een aantal Hon garen, bij wie actieve t.b.c. was gecon stateerd, in de telling van prof. Kraan voor. Deze Hongaren zijn echter naar Ca nada doorgereisd. Houdt men hiermede rekening, dan blijkt dat het ziektecijfer in 1957 ten hoogste 7 per 10.000 inwoners zal bedragen. Over 1956 was het 7.06 per 10.000 inwoners. De daling heeft zich dus voortgezet, zij het in minder sterke mate dan in 1955 en 1956. Het gerechtshof te A" sterdam heeft de 53-jarige werkman A. F. F. V. uit de hoofdstad wegens pogins? tot doodslag op zijn 24-jarige stiefdochter Gusta H. over eenkomstig de eis veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met rf*rek van het voorarrest. De rechtbank had de man, na een eis van twaalf jaar met aftrek, op 1 april terzake van poging tot moord tot tien jaar met. aftrek veroordeeld. Te Valthermond is de 2-jarige heer B. Groen, toen hij onverwachts de weg overstak, door een personenauto aange reden Hij werd ernstig gewond en is later in het Diaconessenhuis te Emmen overleden. Bij het oversteken van de Hengelose- straat te Enschede is de 34-jarige voet gangster H. B. Leemkuil uit Hengelo aan gereden door een auto. Zij werd zwaar gewond en overleed ter plaatse. (Van onze Haagse redactie) Een felle brand, die maandagavond kort voor zeven uitbrak, heeft in korte tijd een grote ravage aangericht in het Kur haus-Cabaret te Scheveningen, waar de Franse toneelgroep „Théatre d'Aujourd' hui" als onderdeel van het Holland Fes tival een voorstelling zou geven van het stuk „Fin de partie". De schade was zo groot, dat het inderdaad het eind van het feest werd nog voordat het begonnen was. Volgens de toneelmeester van het Kur haus-Cabaret, de heer J. van der Toorn, stonden al, voor men zich realiseerde waar het vuur vandaan kwam, enkele gor dijnen in brand. Nadat eerst nog getracht was met behulp van een blusapparaat in te grijpen, heeft men ijlings de brandweer gealarmeerd. Deze verscheen met groot materieel. Het inwendige van het oude, uit 1863 daterende gebouw, was kurk droog. Men vreesde dat de brand grote vormen zou aannemen. De magirusladder werd tegen de zijgevel geplaatst om het dak nat te houden. Met vijf stralen en la ter met de nevelspuit bestreden de bi'and- weerlieden het vuur, dat in volle hevigheid woedde op en onder het toneel. Alle gor dijnen, decors, friezen en wat er verder normaliter op een toneel aanwezig is, brandden als fakkels. Plet meubilair tof -m* in de zaal werd geblakerd en de bekle ding vernield. Het was enkele minuten een inferno, waartegen de brandwacht met de grootste moeite kon vechten. Gelukkig slaagde men er in het vuur „binnen" te houden, zodat het vrij spoedig kon worden bedwongen. Nog lang echter was de brand weer bezig met nablussen en met het af breken van het houten toneel, tussen de geblakerde planken waarvan steeds weer, dan hier, dan daar, vlammen oplaaiden. Wat nu eigenlijk de oorzaak is, weet men niet zeker. Maar de brandweer is de me ning toegedaan, dat het Franse personeel, onbekend met de toestanden in het ouder wetse gebouw, een lichtbak te dicht bij de coulissen heeft geplaatst, waardoor ten gevolge van de stralingswarmte het licht- ontbrandbare materiaal vlam heeft ge vat. In ieder geval kon de opvoering niet doorgaan. Daar de voorstelling was uit verkocht, leverde dat voor enkele honder den personen, onder wie enkele leden van het corps diplomatique, een grote teleur stelling op. Gedeeltelijk werden zij scha deloos gesteld door het verstrekken van toegangsbewijzen voor het optreden van de zangeres Elisabeth Schwarzkopf in de gro te zaal van het Kurhaus, maar lang niet allen konden plaatsen vinden, daar deze manifestatie reeds druk bezocht werd. Verslagen stonden de leden van het „Théatre d'Aujourd'hui" bijeen. Al hun decors waren verbrand. De kostuums wa ren gered. De ijzeren vuilnisbakken, die tot verblijfplaatsen van twee der figuren uit het stuk van Samuel Beckett dienen, stonden geblakerd op het toneel. De mu ziek, die op een bandje was opgenomen, was met de geluidsinstallatie een prooi der vlammen geworden. Roger Blin, re gisseur en hoofdrolspeler, Germaine de France, George Adet en Jean Martin ston den wat verloren tussen de wrakstukken van het toneel en bepraatten hoe zij het klaar zouden spelen vanavond in het Nieu we de la Martheater te Amsterdam voor het voetlicht te treden. Als het nog lukt, zal het toneel wel een zeer primitieve aankleding hebbenDe pantomime „Ache sans paroles" zal zeker niet ver toond kunnen worden wegens het verlies van alle requisieten en de op een band geregistreerde muzikale begeleiding. Zo is dus voorlopig een einde gekomen aan het bestaan van het Kurhaus-Caba ret, waar in 1946 door Cor Ruys begonnen werd met het geven van kleinkunstvoor- stellingen. Het is bijna ondenkbaar, dat men erin zal slagen de zaal weer hele maal in orde te hebben op 15 juli, de ope ningsdatum van het zomerseizoen. Minister Staf heeft een onderzoek laten instellen naar de juistheid van de stelling van de heer Van D. te Utrecht, dat het overlijden van zijn zoon het gevolg zou zijn geweest van onvoldoende verzorging door de militaire geneeskundige dienst. Dit deelt minister Staf mede in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid de heer Polak (Comm.). Uit het onderzoek is niet gebleken, dat sprake is geweest van onvoldoende ver zorging van de naderhand overleden mili tair door de militaire geneeskundige dienst, aldus de minister. Het herkennen van de ziekte, welke tot de dood van de zoon van de heer Van D. heeft geleid, is pas in een gevorderd stadium mogelijk. Aangezien de symptomen, welke de be trokkene in de beginperiode van de ziekte vertoonde, op een ziekte van geheel an dere aard wezen, werd hij daarvoor be handeld tot het moment waarop de wer kelijke ziekte werd herkend. Terstond werd de behandeling ingesteld op deze ziekte, waarbij geen moeite of kosten wer den gespaard. Het stond echter toen reeds vast. dat ondanks deze behandeling de fatale afloop' niet zou kunnen worden af gewend. De heer Van D. heeft bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht een proce dure aanhangig gemaakt ter verkrijging van pensioen of smartegeld wegens het overlijden van zijn zoon, welke eis hij deed steunen op zijn stelling, dat dit overlijden het gevolg zou zijn geweest van onvol doende verzorging door de militaire ge neeskundige dienst. De Centrale Raad heeft in zijn uit spraak van 4 juni de ten aanzien van de pensioenrechten genomen afwijzende be schikking bevestigd onder overweging, dat alleen al uit hoofde van de omstandig heid, dat de zoon geen kostwinner of me de-kostwinner voor zijn ouders was, voor de ouders geen pensioenrechten bestaan. De raad heeft de heer Van D. in zijn vor dering tot toekenning van smartegeld niet ontvankelijk verklaard, omdat de raad niet bevoegd is, over een dergelijke vor dering te oordelen. Door stroom gedood. In Amsterdam is een 12-jarige jongen in de ouderlijke wo ning aan het Schopenhauerhof om het leven gekomen bij het vastschroeven van een fitting van een schemerlamp. Generaal J. C. Wagner overleden. In de ouderdom van 86 jaar is te Den Haag overleden generaal J. C. Wagner. Hij is commandant geweest van het 20ste R. I. en van het regiment Jagers. In 1926 werd hij commandant van de eerste infanterie brigade. In 1934 kreeg hij op verzoek eer vol ontslag. Strafport. De Rotterdamse politie rechter heeft een 32-jarige schipper uit Katwijk wegens diefstal uit de lading ver oordeeld tot f30 boete en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk. Hij had kans gezien met behulp van een rubber slangetje twee liter port af te tappen uit één van de vier vaten port, die hij voor een Rotterdamse wijnhandel naar Am sterdam moest vervoeren. Uitstapje voor 5000 „klaar-overs". Vijf dagen heeft de Haagse verkeerspoli tie de beschikking over een bioscoop om 5000 Haagse verkeersbrigadiertjes, die dit jaar 10.700.000 kinderen op 170 plaatsen hebben heli en oversteken, een filmochtend aan te bieden. De Haagse hoofdcommis saris J. A. H. K. Gualthérie van Weezei deelde mede, dat er bij dit oversteken op de grote schaal vrijwel geen ongelukken zijn gebeurd. Erelid. Prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden, lid van het dagelijks bestuur en voorzitter van de vaste commissie voor de wetenschap van het Prins Bernhard Fonds, is tot erelid van dit fonds benoemd. Bijzondere leerstoel. De stichting „Proklos" heeft aan de rijksuniversiteit te Leiden in de faculteit der letteren en wijsbegeerten een bijzondere leerstoel ge vestigd voor onderricht in de „metafisica in de geest der theosofie". Het bestuur heeft tot bijzonder hoogleraar benoemd dr. J. J. Poortman te Den Haag. Dief reed auto tot wrak. Een Hage naar zou 's nachts met een vriend gaan vissen, maar toen hij met zijn auto de vriend ':wam afhalen, was deze nog niet klaar, zodat hij even naar binnen ging. Toen beiden naar buiten kwamen, bleek de auto verdwenen te zijn. De vispartij ging niet door. De auto werd later volko men vernield in Loosduinen terugge vonden. De naam van de zangeres Elisabeth Schwarzkopf is in onze dagen tot een symbool van liedkunst geworden. Door deze kunstenares worden de rijke tradi ties van een romantische tijd voortgezet op een sublieme hoogte. Elisabeth Schwarz kopf is waarlijk een der zeer weinige vocalisten, die toegang hebben gekregen tot het heiligdom der muziek, dat liedkunst heet. De enige liederenavond in het Hol land Festival 1958 werd aan haar toe- veikrouwd en' het was begrijpelijk dat op deze vooi'dracht die maan dagavond in de Kurzaal ie Scheveningen werd gegeven, de aandacht van zeer talrijke minnaars van de liedkunst was geconcentreerd. Elisabeth Schwarzkopf greep voor de samenstelling van haar programma terug op muziek uit de tijd om streeks het jaar 1700 en liet een aria van Christoph Willi- bald von Gluck de overgang vormen naar de romantiek van Schubert, Schumann en Strauss, de expressieve sfeer, waardoor haar zangkunst getypeerd wordt en die daarvan de essentie is. Zelfs de renaissancistische muziek van omstreeks 1700, die vertegenwoordigd was door gra cieuze, geestige en dramatisch getinte werkjes van Scarlatti, Campra, Caldara, Handel en Pergolesi werden in die roman tische sfeer betrokken en kregen daardoor in de verfijnd-gevoelige voordracht en in de bezielde stemklank het subjectieve ac cent van het lied. Het stijlverschil, dat er toch is tussen de muziek uit de renais sance en de daarop volgende liederen van Schubert werd door deze interpretatie teruggebracht. Met de liederen van Schubert en na de pauze ook met die van Schumann en Richard Strauss toonde de zangeres haar ongeëvenaard meesterschap. Voor de grote zaal was deze volmaakte liedvoordracht kunst eigenlijk te intiem, te broos, meer bestemd voor de enkeling dan voor de massa, die het altijd als een behoefte ge voelt zijn waardering te pas en te onpas uit te drukken in sfeerbrekend applaus. Maar men kon desondanks beseffen wat deze ontroerende zangkunst, die de muziek ondergeschikt lijkt te maken aan de zin van het woord en de bewogenheid van het hart, kan betekenen voor de toehoor der, die daar ontvankelijk voor is. Hoe zij hem deelgenoot kan maken van de stille vreugde en dankbaarheid, die uit een lied als „An die Musik" spreekt, van het verlangen dat het „Wandrers Nacht lied" doortrilt en dat in Schumanns lied „Die Stille" eveneens zo treffend tot uit drukking kwam. Het is de zin van het lied. die Elisabeth Schwarzkopf zo diep wist te peilen en die ook haar stem di<~ oneindig gevarieerde expressieve kleur gaf, dank zij een vol maakte technische beheersing en een rijk, bewogen gevoelsleven, dat ook openstaat voor het geestige element. Daarvan getuig de bijvoorbeeld de kostelijke voordracht van „Mein Vater hat gesagt" van Richard Strauss. De ban van de intimiteit werd gebroken met de stralende klank van „Zu eignung" van Richard Strauss, waarmee de zange res de avond besloot. Maar zij keerde weer terug naar de stille -weemoed met „Der Nussbaum" van Schumann, een van de toegiften, welke de geestdriftige bijval de zangeres noopte te geven. De Haastrechtse politie heeft uit de IJsel het lijkje opgehaald van de zeven jarige Adje de Goeij uit Hekendorp. Het jongetje had omstreeks één uur 's mid dags de ouderlijke woning verlaten om naar school te gaan. Hij was vergezeld van een ouder broertje, dat nog even bij een tante aan moest en Adje daarvoor bij het jaagpad alleen verder liet gaan. Toen het jongetje 's avonds niet thuiskwam werd de Ha strechtse politie gewaar schuwd. Aan het Veluwemeer nabij Nunspeet is het 2-jarig jongetje Robert P. Verbeek spelenderwijs te water geraakt en ver dronken. Het was een zoontje van een familie uit Zeist, die haar vakantie in een zomerhuisje aan het Veluwemeer door bracht. Elisabeth Schwarzkopf en haar bege leider Felix de Nobel. Met de voortreffelijke begeleider Felix de Nobel kon Elisabeth Schwarzkopf zich in vrijheid aan haar voordrachten geven. Haar grote erkentelijkheid hiervoor liet de zangeres herhaaldelijk blijken door De Nobel nadrukkelijk in het applaus te be trekken. P. Zwaonswijk Als onderdeel van de voorzichtigheids actie 1958 van het Verbond voor Veilig Verkeer en de Week van de Fotografie, werd van 7 mei tot 2 juni een fotowedstrijd gehouden onder het motto: „Fotografeer veilig verkeer!". De jury, bestaande uit de heren jhr. A. M. C. Mollerus, districts commandant der rijkspolitie te Apeldoorn P. Dijkxshoorn, hoofdinspecteur van po litie te Rotterdam, F. Veldman, lid van de commissie ter bevordering van de ama teurfotografie te Amsterdam en W. J. Stumpel. propagandaleider van de stich ting ter bevordering van de amateurfoto grafie, heeft de schoolprijs ƒ400,—) toege wezen aan het Bisschoppelijk College te Sittard. De eerste prijs ƒ250,—) in de A- groep (11 tot en met 17 jaar) ging naar Rob Holthuis uit Geleen. In deze afdeling won nen Jan Sterk, Kennemerlaan 95, IJmui- den, Ietteke Westerkamp, Julianaplein 8, Heemstede en Fréderique Cauyerien, Theemsplein 49, Haarlem ieder een prijs van tien gulden. In de B-groep (volwassenen) ging de prijs voor de beste verkeersfoto in foto- technisch opzicht 500,-) naar de heer P. H. Goede uit Amsterdam en de eerste prijs 1000,was voor de heer P. C. van Bommel uit Rotterdam. De derde prijs 250,-) in deze afdeling was voor de heer M. A. Joustra, Burg. Boreelstraat 12, Haarlem en mevrouw A. H. Marwitz, Lo- rentzkade 372, Haarlem behaalde een prijs van 50,—. De heer K. van der Gie- sen, Aelbertsbergstraat 23 rood, Haarlem kreeg een troostprijs 5,—).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9