Verstoppertje spelen mooie reistassen sterke koffers DE BROUWER Vervetal Ook Velsens raad in verzet tegen wetsontwerp IJmondraad Menado wordt fel verdedigd Eyskens formeert C.V.P.-kabinet Gebr. Ouursma en DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Een goed adres voor 6 CONTACT MET MINISTERS ONTBRAK Dr. ir. R. Houwink directeur Euratoom Drie nieuwe ministers in Indonesië Sultan van Djokja bleef erbuiten Veel aanmeldingen voor detachement Libanon Journalistenfederatie richt zich tot regering der Antillen Uitwijzing van journalist De Wit ondemocratisch Twee ministers verlaten het Israëlische coalitiekabinet Had Kawilarang contact met Amerikaanse admiraal? Scheepvaart Vert Van Vettewinkel FACTURISTE A. STUURMAN GROTE HANDELSVAART B. RADiOTELEGF^ÏST KONINGSTRAAT 13 TEL. 15371 VolSeybaltassen Pic-nsc koffers Comhi»tassen WOENSDAG 2 5 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VRIJWEL EENSTEMMIG heeft de Vel- sense raad zich gisteravond geplaatst ach ter het standpunt, dat B. en W. van Velsen huldigen omtrent het wetsontwerp voor de IJmondraad. Slechts drie leden van de Katholieke raadsfractie stemden niet in met de zienswyze, dat de thans voorgestel de IJmondraad voor het gebied van de ge meente Velsen niet nodig is en dat deze in genen dele de eendrachtige samenwer king van Beverwijk en Heemskerk bij de realisering van de op het grondgebied van deze twee gemeenten te verrijzen stad zal kunnen bevorderen. Na een besloten ver gadering van ruim twee uur hebben de verschillende fractievoorzitters en leden der fracties hun mening kenbaar gemaakt omtrent het door het Velsense college voor gestelde standpunt. Na de stemming heeft de burgemeester, mr. M. M. Kwint dank gebracht voor de gedachtenwisseling, die op een hoog peil had gestaan. Het college was bij monde van mr. Kwint ten zeerste verheugd, dat de raad afwijzend tegenover het wetsont werp IJmondraad staat. De burgemeester betreurde het met enige andere sprekers ten zeerste, dat ter bevordering van een oplossing van de problemen in het IJmond- gebied, niet meer persoonlijk contact heeft bestaan met de bij het wetsontwerp be trokken ministers. Hij hoopt met de groot ste groep leden uit de raad, dat het wets ontwerp in de Kamer niet wordt aangeno men. De weg zal dan open zijn tot een per soonlijk contact en een geschikte oplossing. Voor de V.V.D.-fractie heeft mevrouw G. E. Heykoop—Van Reekum na de be sloten vergadering als eerste het woord gevoerd. Zij merkte op, dat haar fractie van het begin af tegen een IJmondraad is geweest. Zij stemde geheel in met het door B. en W. voorgestelde standpunt en was er van overtuigd, dat de moeilijkheden in het IJmondgebied niet opgelost zullen worden, wanneer een opgelegde IJmondraad er zal komen. V erkeerde voorstellingen De heer J. van Os v. d. Abeelen (P.v.d.A.) stelde, dat een zeer bijzondere gang van zaken aan het maandag gepubliceerde raadsstuk is voorafgegaan. Op korte ter mijn moesten de fracties een standpunt formuleren. Toen uit het uitblijven van een standpunt van Velsen omtrent het wetsontwerp een bepaalde conclusie werd getrokken, moest de Velsense raad wel met een mening komen. Volgens de heer Van Os bestaan er in Den Haag op zijn minst een aantal mis verstanden. Zowel de ministers als de Kamerleden baseerden zich op verkeerde voorstellingen van de wijze, waarop Vel sen destijds haar besluit formuleerde. Dit misverstand wordt door de nieuwe uit spraak van de raad wel zeer duidelijk op geheven. Hij sprak de hoop uit, dat het bestuur lijk monster van een IJmondraad, in de Kamer geen meerderheid zal halen. Velsen zal daarna van harte willen meewerken aan het overleg omtrent hetgeen er dan zou moeten gebeuren in de IJmond. „We zullen door deze moeilijkheden moeten komen", zei de heer Van Os ten slotte, „om in de IJmond beter en eerlijker tegenover elkaar te staan. Dan geven we door het innemen van dit standpunt geen negatieve oplossing, maar een positieve bijdrage". Aantasting te groot De heer J. Nuyens (K.V.P.) stelde voor op, dat de katholieke fractie nimmer iets heeft gezien in een vrijwillige samenwer king in de IJmond tussen de drie gemeen ten. De heer Nuyens was aanvankelijk ook de mening toegedaan, dat er voor Velsen morele en sociale verplichtingen bestaan om mee te werken in een IJmondraad, maar hij voelde thans niets voor een raad, zoals die is omschreven in het wetsont werp. Hij achtte de aantasting van de ge meentelijke zelfstandigheid te groot. Zware verplichting Mede namens de heren J. van Leeuwen en Nijssen (beiden K.V.P.) heeft mr. Tonino het standpunt van deze drie leden mede gedeeld. Zij zijn het er mee eens, dat bin ding van de gemeenteraad aan het besluit van 25 oktober 1955 niet mag worden verwacht. Mr. Tonino stelde vast, dat het wetsont werp IJmondraad ver afwijkt van de idee die aanvankelijk bestond omtrent deze raad. Wanneer men zich in Velsen zou uitspreken voor de IJmondraad uit dit wetsontwerp, dan zou Velsen voor grote moeilijkheden op financieel terrein komen te staan. Ook de autonomie zou men gaan verliezen. Het zou ook een moeilijke taak voor Velsen zijn om op te treden in de IJmondraad als arbiter tussen de twee ge meenten Heemskerk en Beverwijk. De geschiedenis heeft in dit verband iets ge leerd. Het was echter de conclusie van mr. Tonino, dat Velsen een zware verplichting heeft tegenover het IJmondgebied. De moeilijkheden, die zijn ontstaan en die nog moeten worden opgelost, stammen van het Velsense grondgebied het gebied, waar de industrieën gevestigd zijn. „By een conjunctuurwijziging zullen de andere delen van de IJmond repercussies ondervinden", aldus mr. Tonino, „Velsen zal dan moeten meewerken om een oplos sing te vinden". Op andere wijze Namens de A.R.-fractie sprak de heer H. J. Lips, die ook van den beginne af op het het standpunt heeft gestaan, dat de IJmondraad in de thans bedoelde vorm er nimmer mag komen. Het betreft hier een staatsrechtelijk novum. Op andere wijze moet een samenwerking in de IJmond tot stand kunnen komen. Het was de heer Lips bovenal opgeval len, dat de streek van de IJmond nimmer bezoek heeft gehad van een van minis ters, die het voorontwerp van Lïmond- raad ondertekenden. Dat het der een novum betekent, had men zeker belang stelling in de IJmond mogen verwachten van een van de ministers. Wellicht was men dan iets sneller opgeschoten c.i had den de kaarten thans anders gelegen. Naar het ANP verneemt, zal dr. ir. .R. Houwink, technisch directeur bij het re actorcentrum Nederland, worden benoemd tot diretceur bij Euratoom. Zijn taak zal in het bijzonder omvatten de vraagstukken inzake de opleiding, de technische bericht geving en de documentatie. TOKIO (UPI) President Sukarno van Indonesië heeft een aantal wijzigingen in zijn kabinet aangebracht, zonder dat aldus Antara de structuur der rege ring ingrijpend gewijzigd is. De minister van Handel, Sunardjo, is vervangen door Rachmat Muljomiseno. De ministeries van interregionale zaken en mobilisatie van arbeidskrachten zijn op geheven, de respectieve ministers, F. To bing en A. M. Hanafi, zijn aangebleven als ministers zonder portefeuille. Verder zijn als ministers zonder porte feuille benoemd prof. Mohammed Yamin, kol. Suprajogi (met als speciaal gebied van bemoeiingen: economische stabilisa tie) en Wahib (voor burgerlijk-militaire samenwerking). DJAKARTA (ANP) Men had ver wacht dat ook sultan Hamengku Buwono IX van Djokja aan de regering zou gaan deelnemen. Deze is intussen in de hoofd stad aangekomen om een interregionale conferentie bij te wonen. DJAKARTA (ANP) Het hoofdkwar tier van de Indonesische strijdkrachten in Djakarta heeft woensdag medegedeeld, dat in Noord-Celebes de strijd om laatste bolwerken van de opstandelingen Me nado, Tondano en Tomohon voortduurt. Een militaire woordvoerder verklaarde er van overtuigd te zijn, dat deze plaatsen voor het einde van de maand in handen van de regeringstroepen zullen zijn, daar opstandelingen tot een sterkte van ander halve compagnie zijn overgelopen. Ook begint er in het gebied een tekort aan voedsel te ontstaan. De woordvoer der verklaarde voorts, dat de bevolking geen steun geeft aan de opstandelingen. Troepen van de regering hebben op 21 juni een nieuwe landing uitgevoerd ten noorden van Menado, aldus de woordvoer der van het Indonesische leger. De vol gende dag zijn zij verder opgerukt. De woordvoerder deelde mede. dat tijdens ge vechtsaanrakingen in de Minahasa, de regeringstroepen 300 opstandelingen heb ben gevangen genomen, van wie 75 per cent met hun wapens. SINGAPORE (Reuter) Volgens be richten. die dinsdag te Djakarta werden ontvangen, worden in Menado hevige ge vechten geleverd. Volgens deze berichten zijn de regeringstroepen doorgedrongen in de buitenwijken van de stad, waar de ~>- standelingen hevige tegenstand bieden. De val van Menado wordt pas over enige dagen verwacht. De dorpen Wori en Tu~ minking, respectievelijk acht en drie ki lometer van Menado zijn reeds in rege ringshanden. Sumual MANILLA (UPI) Volgens een „hoge functionaris van de Philippijnse veilig heidsdienst" is luitenant-kolonel Ventje Sumual nog in leven. Wel zou hij zijn ge wond. Deze verwondingen zouden echter niet van zo ernstige aard zijn, dat hij niet meer in staat is de troepen van dg tegen regering aan te voeren in hun strijd tegen de regeringsstrijdkrachten uit Djakarta Dit meldt de „Philippine Herald". De functionaris van de veiligheidsdienst zegt zim gegevens te ontlenen aan betrouwba re bronnen. De Nederlandse regering heeft in prin cipe toegezegd 80 man Nederlandse mili tairen (commando's) ter beschikking te willen stellen van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor grensbewa kingsdiensten in Libanon. Aan de com mandant van het corps commando-troepen in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal werd verzocht, op basis van vrijwilligheid, een detachement samen te stellen. Hoewel het aantal aanmeldingen van vrijwiligers verrassend groot was, zouden er op deze basis van vrijwilligheid toch slechts 41 militairen naar Libanon kunnen worden szonden. De resterende aanmel ders beschikten als minderjarigen niet over toestemming van hun ouders of voogd. Mocht evenwel van de zijde van de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties een beroep op de Nederlandse rege ring worden gedaan een detachement te doen uitzenden, dan geeft de grondwet de regering het recht het ontbrekende aan tal te verplichten diensten te gaan ver richten in Libanon. Van bevoegde zijde is meegedeeld dat het nog steeds niet vast staat of de uitzending van een Nederlands detachement zal plaats vinden Het bestuur van de Federatie van Ne derlandse Journalisten heeft in een brief aan de regering der Nederlandse Antillen zijn standpunt kenbaar gemaakt inzake de uitwijzing van de journalist A. de Wit uit de Nederlandse Antillen. Het federatie bestuur verklaart, dat het terstond nadat de regering der Nederlandse Antillen de onderhavige beslissing getroffen had, uit voerige aandacht aan de kwestie-De Wit heeft gewijd, doch zich in dat stadium van stappen heeft onthouden, in de verwach ting, dat bij nader inzien de regering der Nederlandse Antillen tot de overtuiging zou komen dat, binnen het raam van de rechten der persvrijheid, in een vrij en democratisch land voor een eenzijdige maatregel als tegen de heer A. de Wit ge troffen werd, geen ruimte is. Aangezien het federatiebestuur in dit stadium geen misverstand wil laten be staan over zijn standpunt en de jongste berichten over de staatsrechtelijke aspec ten van de uitwijzingskwestie, waarin het bestuur zich overigens uiteraard niet men gen wil, er op duiden, dat de regering van de Nederlandse Antillen ook thans geen bezwaar ziet in het uitwijzen van de heer A. de Wit, meent het thans de regering der Nederlandse Antillen officieel van zijn standpunt op de hoogte te moeten stellen. Het bestuur der Federatie van Neder landse. Journalisten meent dat in een de mocratisch land aan de rechten van vrije pers op onaanvaardbare wijze tekort ge daan wordt, wanneer de overheid op grond van haar onwelgevallige critiek een jour nalist, zelfs zonder hem gelegenheid te hebben gegeven zich voor een onafhanke lijke rechter te verantwoorden, of zonder dat een tuchtrechterlijk bevoegd college een uitspraak over zijn gewraakte publi- katies heeft gedaan, het land uitwijst. Het federatiebestuur wil zich onthouden van enig oordeel over het journalistiek toe laatbare dan wel journalistiek ontoelaat bare in de publikaties, welke voor de re gering der Nederlandse Antillen aanlei ding zijn geworden tot sancties tegen de heer De Wit te besluiten. Voor het standpunt van het federatiebe stuur is beslissend, dat de juiste middelen om tot een objectieve beoordeling van eventuele misdragingen in de onderhavi ge publikaties te kunnen komen, geen ge bruik gemaakt werd. Gisteren hebben wij een aantal jour nalisten in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam twee korte films gezien, die vervaardigd zijn in opdracht van het bureau van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de UNO te Genève. In die films vallen vooral de kinderen op, levensblije kinderen van ouders, die allang verleerd hebben blij te zijn. Men ziet ook oude mensen, die geen levensverwachting meer hebben en die zich innig dankbaar tonen voor elk blijk van medeleven in hun omstandigheden. Maar het bijzondere van beide films is wel dat, ondanks het accent op kinderen en oude mensen, toch de na druk valt op de generatie vluchtelingen daar tussen in, de mensen die allereerst ge holpen moeten worden, opdat zij de blij heid van hun kinderen kunnen bewaren en ontkomen aan het schrikbeeld dat ze dagelijks voor ogen hebben: oudworden in een omgeving, die volkomen gespeend is van elke intimiteit en die geen enkele mo gelijkheid biedt tot levensontplooiing. Het medium film zegt zoveel meer dan cijferreeksen, krantenartikelen en lezingen, omdat de toeschouwer met hart en ziel wordt verplaatst in omstandigheden waar van hij het bestaan, verstandelijk, het liefst zou willen ontkennen. De film „Kryfto" („Verstoppertje Spelen") heeft zo bezien een symbolische titel. Zij toont een waar mensenpakhuis in Griekenland, waar kin deren zich aan dat spel overgeven onder het eentonig geluid van een strijkinstru ment. Men volgt hen van kamer naar kamer, van verdieping naar verdieping door een naargeestig trappenhuis, waar een kleuter knikkert met een sigaretten peukje op glad graniet. De film „It happens every day" „Het gebeurt elke dag" is gewijd aan een gezin in een barakkenkamp bij Hannover, waar de zoveelste brief uit het zoveelste land met de zoveelste weige ring de toch al gedrukte stemming komt bederven. Dat gebeurt iedere dag. De vertegenwoordiger in Nederland van de Hoge Commissaris, de heer J. H. Elffers, die pas van een inspectiereis langs enige van de nog honderd kampen is terugge keerd, behoefde, na het vertonen van de films, niet veel meer te zeggen. Er is tot 1960 nog acht miljoen dollar nodig om de huidige bewoners uit de kampen te halen, en dat geld is er nog niet. Er wordt veel gedaan, er is al veel gebeurd, maar het is niet afdoende. Nederland heeft veel bijge dragen en heeft daardoor een uitstekende naam gekregen („Danken Sie Holland", gaf de Hoge Commissaris, de Zwitser Lindt, de heer Elffers als boodschap voor Nederland mee), maar de nood is nog niet gelenigd. Economisch betekent snelle hulp dubbele hulp en humanitair is het een uitdaging van de eerste orde, deze rotte plek in de Westeuropese samenleving uit te snijden, maar het blijft bij goede voornemens. Gaat u die aangrijpende films zien als ze in openbare vertoning komen, al was het alleen maar om een ogenblik diep te be seffen hoe goed wij het hier hebben en dat wij eigenlijk verstoppertje spelen als wij weigeren de nood van onze naaste te zien. JERUZALEM (UPI) De Mizrahi, de religieus-joodse groepering in het Israë lische parlement, heeft aangekondigd dat zij zich uit het coalitiekabinet terugtrekt uit protest tegen een beslissing der rege ring betreffende de maatstaven om als jood ingeschreven te worden. Volgens de joodse wet is men jood wanneer men een joodse moeder heeft, dan wel tot het Ju daïsme bekeerd is. Zondag heeft de Is raëlische regering besloten, iedereen tot registratie als jood toe te laten, die zegt jood te zijn en geen andere godsdienst be lijdt. Voor kinderen geldt, dat voldoende is wanneer de ouders verklaren dat het joods is. Deze maatregel is bedoeld om een einde te maken aan de verwarringen bij de registratie van immigranten. Ook na het uittreden van de Mizrahi blijft de regeringscoalitie over een meer derheid in het parlement beschikken. De nationale godsdienstige partij (Miz rahi) heeft haar twee ministers terugge trokken uit het kabinet van Ben Goerion, waarin vijf partijen vertegenwoordigd wa ren. De beide afgetreden ministers zijn dr. Josef Burg (Posterijen) en Mosje Sja- pira (Godsdienst en Sociale Zaken). De regeringsmeerderheid in het parlement is met elf zetels verminderd, maar er blijft een meerderheid voor de coalitie van 64 op de 122 stemmen. AMSTERDAM Nu Wallstreet de week in een gedrukte stemming heeft geopend viel te verwach ten dat ook het Damrak een reactie zou laten zien. De koersen zijn de laatste we ken behoorlijk gestegen en het A.N.P.- C.B.S. algemeen indexcijfer op basis 1953 100, is vorige week weer boven de 200 uitgekomen. Alen kon dus verwachten dat hierop wel eens enige reactie zou vol gen, maar in dat opzicht is de markt heel erg meegevallen. Kennelijk mag de tech nische positie van de beurs zeer gezond worden genoemd en opmerkelijk is ook dat de politieke onrust hieraan betrekke lijk weinig afbreuk doet. Internationale fondsen lagen gedrukt en Koninklijke bleef zelfs beneden New York pariteit. De handel was wederom van ge ringe afmetingen, al tonen de cijfers aan, dat er maandag behoorlijk wat is omge gaan. De aandelenomzet liep toen hard naar de 3 miljoen nominaal, waarvan alleen Deli al bijna 3'/2 ton. Senembah deed het iets rustiger aan. Maar ook gis teren waren deze fondsen weer het meest op de voorgrond. Er volgde echter bij ope ning, in navolging van het ochtendver keer, voor Deli een scherpe reactie tot 105. Hierna volgde een herstel tot bijna 110. Senembah opende op 83 en herstelde tot 85V2; vergeleken met de recente koer sen van 114 voor Deli en 91 voor Senem bah, niettemin een behoorlijke afbrokke ling. De overige cultures waren lager maar zonder spectaculair verlies. In het algemeen bleef de markt rustig gestemd. De belangstelling leek iets min der dan de vorige dag en het buitenland was minder actief De claimhandel voor de converteerbare obligaties van Krasna- polsky begon. Het betreft een uitgifte van f 750.Ö0P 514 percent 20-jarige obligaties. TPv<a*v. dP ..inschrijving op de obliga tielening ad 3 miljoen van de IJscentrale te Zwolle., Aandelen.,Albatros lagen iets béter" öp cfe gunstige mededeling. K.L.M. bleef beneden New York pariteit. Aande len Excelsior rondom 85. Prolongatie 3'/2 bércent. Staatsfondsen verdeeld. (ANP) NEW YORK De beurs had een dalend verloop, maar tegen het einde kwamen de meeste koer sen toch flink boven hun laagste dag waarden. De atmosfeer was gekruid door een beschuldiging van de Securities and Exchange Commission torren de financier Louis E. Wolfson. dat hij zijn stukken American Motors op ongeoorloofde mo tieven aan de markt wil brengen. Overi gens was de beurs aanvankleijk nogal lusteloos. In het laatste half uur ontstond er vraag naar Richfield Oil, dat meer dan 3 dollar steeg, en naar Union Oil of California, dat meer dan 2 dollar hoger kwam. Chrysler leidde de voornaamste autofondsen met een stijging van meer dan een dollar, waarvan het grootste deel behouden bleef De spoorwegfondsen vormden een uitzon dering met een voortzetting van de daling van de vorige dag. De overige sectoren herstelden zich alle van de aanvankelijke dalingen. De omzet kwam van 2.340.000 op 2.560.000 aandelen. Van de 1160 verhan delde fondsen sloten er 320 hoger en 585 lager. Het industriegcmiddelde kwam van 471.66 op 470.43; dat voor spoorwegen van 118.43 op 116 92 en dat voor openbare nuts bedrijven van 78 31 op 78.76 (UPI) Slotkoc Heden gisteren 13.45 ut 3-3)4%, Nederl. '47 90 >/2 90% 3% Nedl. 1962/64 94'1 JB 947/s AKU 186)4 186% Calvé Delft 307 307 Van Gelder Zonen 176)4 177 K. N. Hoogovens. 302)4 302 Nederl. Ford 185 184 N. Kabelfabriek. 258)4 258 gew.Philips Gloeil. 292 A 291 Pref.PhilipsGloeil 159 A 159 X Unilever 351 350)4 Wilton Fyenoord 190 178 Dordtsche Petrol 705 703 Kon Petroleum 167,70 167,20 Billiton 193% 193 A'dam Rubber 69 A 68 K.LM f 102.10 f 103,— Holl. ^mer. Lijn 140)4 139 X N S.M 139 140 N Scheepv. Unie 124% 123 A v Nïevelt Goudr. 129)4 129 Phs. v. Ommeren 230 230 H.V.A 107/4 108 Verg. Deli Mij en 111)4 113 Amsterd Bank 219 219 Nat. Handelsbank 86 86 Ned. Handel Mij 166)4 166)4 Rotterd. Bank... 181 181 Twentsche Bank 167 167 Anaconda Copper 46fl/ir, 46% Bethlehem Steel 40 H 40 U.S Steel 62% 63 General Motors. 39s/to 39 Shell Union 72-X 73)4 Tidewater 23 23% vorige koers; ex-div.) (Van onze correspondent, in Brussel) Professor Eyskens heeft van koning Boudewijn de opdracht tot het formeren van een homogeen C.V.P.-kabinet gekre gen. Men verwacht dat Eyskens het kabi net hedenochtend aan de koning zal voor stellen. Hiermee is de Belgische rege ringscrisis, na 25 dagen, voorlopig, opge lost. In de Senaat beschikt de regering- Eyskens over een comfortabele meerder heid van 91 tegen 84 zetels voor de libera len en socialisten samen. In de Tweede Kamer kan Eyskens rekenen op de 104 vertegenwoordigers van de C.V.P., de wel willende neutraliteit van de ene volksver tegenwoordiger van de Vlaamse volksunie en een aantal liberalen zal afwezig zijn als de regeringsverklaring wordt afgelegd en als de vertrouwenskwestie wordt ge steld. Men weet echter niet precies wat Eyskens met een aantal gematigde libera len heeft afgesproken. Het is mogelijk dat de liberalen de C.V.P.-regering oogluikend laten voortbe staan tot in november, waarna een rooms katholiek-liberaal kabinet zou worden ge formeerd, op basis van de uitslagen van de verkiezingsresultaten voor de gemeente raden in oktober. De regering-Eyskens zal een voorlopige regering zijn. Wanneer de liberalen zich eensgezind tegen de regering keren, wordt zij in de tweede kamer in de minderheid gesteld. Tegenover de 104 C.V.P.-ers en de ene volksvertegenwoordiger van de Volks unie staan de 105 socialisten en liberalen, alsmede twee communisten. Het is de li beralen echter een doorn in het oog dat de regering-Eyskens zou worden omverge worpen, dank zij de twee stemmen van de communisten. Dit noopte de liberalen waarschijnlijk mede tot een neutrale hou ding tegenover de C.V.P.-minderheidsre gering. Eyskens zal trachten een aantal wets ontwerpen te doen goedkeuren, onder meer het verhoogde arbeiderspensioen tot 36.000 frank de verkorting van de dienst plicht tot twaalf maanden, de kredieten voor de uitkering van premies van 30.000 frank voor de bouw van honderdduizend volkswoningen, en de uitkering van onge veer honderd miljoen gulden aan het vrije rooms katholiek onderwijs. Wanneer de regering-Eyskens over een van die ont werpen mocht struikelen zullen waar schijnlijk nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban- drio, heeft een bespreking gehad met de Amerikaanse ambassadeur. Howard Jones. De minister zei, dat zij de betrekkingen tussen Indonesië en de UNO hadden be sproken. Antara berichtte, dat minister Subandrio de Amerikaanse ambassadeur had ont boden en hem vragen gesteld had over een brief, die, naar beweerd wordt, een Ameri kaanse admiraal aan de Indonesische op standelingenleider kolonel Alex Kawila rang. zond. Antara meldde, dat de inhoud werd afgedrukt in een blad te Djakarta. De admiraal zou volgens berichten Kawi larang van steun voor de opstandelingen hebben verzekerd en gezegd hebben dat druk zou worden uitgeoefend op de Indo nesische regering om met de opstandige beweging tot een vergelijk te komen. WASHINGTON (UPI) Het hoofd van de inlichtingendienst van de Amerikaanse marine, vice-admiraal Laurence H. Frost, heeft ontkend de Indonesische rebellen ooit te hebben aangemoedigd de strijd tegen de regering v <ort te zetten. Een brief van dergelijke strekking, gericht aan de op standelingenleider Alex Kawilarang, zou door de in Rangoon verschijnende „Mirror" zijn gepubliceerd. Vice-admiraal Frost, verklaarde een der gelijke brief nimmer te hebben geschreven. Aagtedijk, 24 180 m. z.w. Kreta n. Port Said. Aardijk, 24 v. Cristobal n. Curasao. Abida, 24 v. Curacao n. Punta Cardon. Agamemnon, 24 te New York v Baltimore. Akkrumdijk. 24 te Baltimore verwacht. Alblasserdijk, 25 te New Orleans Alcyone. 24 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aldabi, 24 bij Terschelling n. Antwerpen. Algol, 24 v. Rotlerdam n. Brake. Alioth. 24 150 m. w.n.w. St. Vine. n. Las Palmas. Alpherat, 25 te Santos. Ameland, 25 te Willemstad. Amerskerk. 24 v. Mombasa n. Aden. Amstelbrug, 24 v. Port Sudan n. Aden. Amsteldijk, 24 v. Lissabon n. Havana. Amstelland, 24 80 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Amstelpark, 25 te Albany verwacht. Amstelstad, 24 720 m. z.w. Karachi n. Pt. Louis. Annenkerk, 24 400 m. z.o. Suez n. Port Said. Arendskerk. 24 620 mijl w.z.w. Minik~\ naar Fremantle. Argos, 24 te Lissabon. Arkeldijk, 25 te New York. Averdijk, 25 te Galveston. Baud, 24 teChittagong. Bawean, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Bengkalis, 24 te Hamburg n. Bremen Bcnnekom, 23 220 m. n.o. Azoreri n. Rotterdam. Bloemfontein, 24 v. East-London n. Durban. Borneo. 25 te Boston. Boschkerk, pass. 24 Gibraltar n. Bombay. Callisto, 24 110 m. w. Skagen n Wismar. Celt. Delft, 24 205 m. z.o. Ras Al Hadd n. Botanybay. Calt. Leiden. 24 185 m. n.n.w. Ras Al Hadd n. Suez Caltex Pernis, 24 80 m. o. Aden n. Suez. Calt. Rotterdam, 24 107 m. o. Gibraltar n. Pernis. Caltex The Hague. 24 v. Bahrein n. Suez. Calt. Utrecht, 24 215 m. z.w. St. Vine. n. Bordeaux. Camerounkust, 24 90 m. w. Lissabon n. Freetown. Carrillo, 25 te New York. Castor, 24 te Hamburg. Celebes, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Genua. Ceronia, 27 te Karachi verwacht. Cistula, 28 te Singapore verwacht. Cleodora, 25 te Hobart. Congokust. 24 10 m. z.o. Beachyhead n. Bordeaux. Corilla, 24 50 m. z.w. Colombo n. Aden. Crania, 24 470 m. o.n.o. Barbados n. Curacao. Dorestad, 23 10 m. o. Santa Marca n. Londen. Doris, 24 te Port of Spain v. Guanta. Fairsea, 20 v. Melbourne n. Sydney. Fravizo, 24 te Liverpool verwacht v. leneme. Gabonkust, 24 v. Freetown n. Monrovia. Ganvmedes, 24 te Guadeloupe. Ghanakust, 24 te Le Havre. Gooiland, 24 te llheus v. Santos. Guineekust, 24 45 m. n. Lobito n. Lobito. Hathor, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Helder, 24 te Pernis n. Amsterdam. Kellia. 24 180 m. n. Christmas eiland n. Sydney. Helder, 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hcrsilia, 24 v. Kingston n. Palua. Kestia, 25 te Amsterdam verwacht. Hispania. pass. 24 Ouessant n. Bilbao. Hoogkerk, 24 450 m. o. Guardafui n. Penang. Hydra. 24 te San Juan. Jagersfontein, 25 v. Las Palmas n. Southampton Jason, 24 te Paramaribo verwacht. Katelysia, 24 te Liverpool. Kelletia, 2/7 te Singapore verwacht. Kennemerland, 24 te Amsterdam. Kerkedijk, 24 te Baltimore verwacht. Khasiella, 26 te Singapore verwacht v. Kandia. Kieldrecht, 25 te Cochin. Koningswaard, 22 v. Pta. Cardon n. Thames Riv. Koratia, 24 v. Rotterdam n. Curacao. Korenia, 25 te Rotterdam. Kosicia, pass. 24 Azoren n. Rotterdam. Krebsia, 24 te Mamonal. Kylix. 1/7 te Wilmington verwacht. Laagkerk, 24 te Abadan. Lawak, 24 v. Balbao n. Los Angeles. Leopoldskerk, 24 te Suez verwacht. Liberty Bell. 24 v. Suez n. Mena. Lieve Vrouwekerk, 26 te Marseille v. Londen. Limburg, 24 750 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Lmdekerk, 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Lissekerk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Luna. 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Lutterkerk, 24 70 m. z.z.w. Masira n. Dubal. Maaskerk, 24 80 m w. Bougaroni n. Antwerpen. Malea, 24 v. Miri n. Niigata. Mapia. 24 o. Formosa n. Singapore. Moriekerk, 25 te Rotterdam. Meliskerk, 24 v. Penang n. Aden. Modjokerto, 25 te Belawan. Moordrecht, 24 dw. Muscat n. Mena Al Ahmad!. Munttoren, 24 100 m. z.o. Little Quoin n. B'mashur. Musilloyd, 25 te Genua. Na ess Commander, 24 te Tarnato. Na ess Lion, pass. 24 Pantellana n. Houston. Nestor, 24 v. Paramaribo n. Curacao. Nias, 24 rede Semarang. Noordwijk, pass. 24 Dakar n. Monrovia. Oldekerk. 9/7 te Rotterdam verwacht. Ondina. 24 360 m. z.w. Yokohama n. Yokohama. Octmarsum, 24 v. Bremen n. Hamburg. Oranjefontein, 24 te Amsterdam. Oranje Nassau, 24 te Cartagena verwacht. Oranjestad. 24 te Port of Spain verwacht. Orestes, 24 v. Kingston n. Tela. Osiris, 24 te Port Au Prince verwacht. Ouwerkerk. 25 te Hongkong. Overijsel. 25 et Rotterdam. Peperkust, 24 v. Winneba n. Lagos. Perna, 1/7 te Calcutta verwacht. P. G. Thulin. 24 te Cristobal verwacht. Pieter S, 24 v. Rotterdam n. Swansea. Polyphemus, 25 te New York. Poseidon. 24 35 mijl z.z.w. Gravoispomte naar Maracaibo. Prins Alexander, 25 te Port Au Prince. Prins Casimir, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins der Nederlanden. 24 v. A dam n. Hamburg. Prins Johan Willem Friso. 24 t.a. Galveston. Prins Willem II, 24 v. Glasgow n. Montreal. P.\ gmalion, 23 580 m. o. Bermuda n. Antwerpen. Raki, 23 te Bremen n. Hamburg. Ridderkerk, 24 te Colombo v. Aden. Roggeveen. 26 te Nelson verwacht. Rondo. 24 Kreta gepass. n. Malaga. Rijndam. 24 v. Montreal n. Southampton. Kijnkerk, 24 te Antwerpen. Sarpedoh. 25 te New York. Schelpwijk, 24 v. Rouen n. Amsterdam. Schouten, 24 v. Tanga n. Mombasa. Sibajak, 24 v. Wellington n. Sydney. Sirrah. 24 100 m. z. Ras Al Hadd n. Rastanura. Sliedrecht, 24 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadl. Soestdijk, 24 v. Bremen. Solon, 25 te San Juan. Sommelsdijk, 24 te New York verwacht. Stad Arnhem, 25 v. Emden n. Lulea. Stad Gouda. 26 te Vlaardingen verwacht. Stanvac Malacca, 25 le Sungeigerong v. Buatan. Statue of Liberty, 23 1200 m. vv. Azoren n. Mena. Stentor, 25 te Puerto Ordaz v. San Felix. Steven, 24 170 m. n. Horta n. Lissabon. Straat Banka, 25 te Fremantle. Straat Mozambique, pass. 24 Mauritius n. Penang. Tawali, 24 v. Port Said n. Hamburg. Telamon, 23 850 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Tero, 24 v. Bahia Blanca n. Antwerpen. Teucer. 24 te Djibouti. Tiberius, 24 v. Amsterdam n. West-lndië. Tjibodas. 24 v. Semarang n. Surabaja. Tiinegara. 26 te Rio de Janeiro verwacht. Tjisadane. 24 v. Durban n. Mauritius. Iowa, 25 te Necochea. Trajanus, 23 1250 m. n.o. Dominica n. Trujillo. Utrecht, 27 te Sorong verwacht. v. I,inschoten. 24 440 m. z.w. Colombo n. Mombasa. Van Spilbergen, 24 v. Rotterdam op proefvaart. Vivipara. 25 te Thames verwacht v. Mena. Vlist, 24 v. Norfolk n. Rotterdam. Waal. 24 v. Rotterdam n. Alexandrië. W. Alton Jones. 24 200 m. n.w. Socotra n. Mena. Weltevreden, 24 v. Rotterdam n. Le Havre. Wieldrecht. 24 50 m. z.w. Casquets n. Rotterdam. IJsse), 25 te Antwerpen verwacht. Zaankerk. 24 v. Gibraltar n. Port Said. Zeeland. 24 64 m. z.o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Zonnewijk, pass. 24 Landsend n. Antwerpen. KLEINE VAART Alcetas, 24 50 m. w. Kp. Matapan n. Algiers. Boreas, 23 10 m. z.z.w. Ouessant n. Piraeus. Brouwersgracht, 24 v. Roitterdam n. Helsinki. Draco, 24 40 m. o.n.o. Ouessant n. Antwerpen. F.ljo, 22 te Kp. De Gata v. Kenitra. Flevo. 23 v. Istanbul n. Algiers. Flevo, 24 buiten Thames n. Tunadal. Ilias, 23 55 m. w. Kp. Bougaroni n. Malta. Julia Mar.v, 24 75 m. z. Scillys n. Newport. Kaap Falga, 21 te Amsterdam v. Rundvik. Keizersgracht, 23 op Schelde n. Scheveningen. Li;libaansgracht, 24 te Amsterdam. Manto. 23 v. Barcelona n. Tarragona. Midas. 24 35 m. n.n.o. Villano n. Amsterdam. Ponza, 21 v. Ostrand te Walkom. Tilly, 23 v. Ostrand n. Sikea. SLEEPVAART Barentsz Zee en Noordzee, 25 100 m. n.n.w. Malmo naar Malmö. Blankenburg. 25 v. Den Helder n Schiedam. Friesland. 25 v. Manilla n. Osaka. Hudson. 25 v. Maracaibo te Curasao. Humbel-, 25 420 m. n.n.o. Vittoria n. Montevideo. Loire en Maas, 25 v. Den Helder n. Schiedam. Poolzee, pass. 23 Jamaica n. Maracaibo. Rode Zee. 25 1000 m. z.z.w. Fayai n. Ravenna. Thames. 25 v. Curagao n. New Orleans. Titan, 23 90 m. w. Key West n. Maracaibo. Tyne. 25 v. Oporto n. Southampton. Zeeland. 25 220 m. n. Bermuda n. Terneuzen. Zwarte Zee, 25 65 m. w. Bizerta n. Turkije. Wagenweg 3 bij HoutpL Jel.i78J2 Leverancier van alle Ziekenfondsen. Uw dealer rel 18266 HET NEDERLANDSCH BID BEL GENOOTSCHAP vraagt voor de binnenkort te Haarlem te vestigen afdelingen magazijn en expeditie Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht bij hei N.B.G., Herengracht 366. Amsterdam. ZEEVAARTSCHOOL VAN HET ZEEMANSHUIS AMSTERDAM (Gesubsidieerd ingevolge dc Nijverheid"- "".vet) Opleiding voor Deze opleiding begint met een jaar varen. Aanslui ting op elke vooropleiding van Lagere School tot 5 j. HBS Studieduur afhankelijk van vooropleiding. Toelatingseis hiervoor 3 j. HBS. Mulo B en tot een beperkt aantal Mulo A met wiskunde. Studieduur ongeveer 2 jaar. Inlichtingen bij de directeur Dr. S. Verwey in het school gebouw Foeliedwarsstraat 31 dinsdagmiddag van 24 uur of na telefonische afspraak.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10