Zweedse en Braziliaanse voetballers in finale van wereldkampioenschap Dartele Brazilianen speelden met vasthoudende Fransen verbeten Duitsers in de tweede helft verslagen Bepaling taktiek wordt gecompliceerd in de komende Tour de France Homogeniteit voorwaarde voor succes Ne-Lux-ploeg Mevrouw Roos en Fredy Marinkelle in enkelspel ruim verslagen Captain Jonquet na rust op halve krachten Juskowiak uit het veld gestuurd Dubbel Maris-v. d. Weg was volkomen kansloos 9 GARAGE DEN HOUT Nationaal golfkampioen- schap op 29 juni in Zandvoort In Kielerwoche „Rakker" met stuurman Van Wijk weer eerste Lenstra vroeg plaatsing op de transferlijst DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN WOENSDAG 25 JUNI 1958 Advertentie De RENAUL T-fabrleken zijn de meest geautomatiseerde ter wereld Vandaar de zeer lage prijzen der personen- -bestel en vrachtautomobielen. Kwaliteit? 6 maanden garantie, inclusief arbeidsloon op ALLE RENAULT-PRODUKTEN 1 Voor meer dan 50.000 toeschouwers heeft Zweden in Gothenburg een zwaar bevochten maar verdiende over winning op de titelhouder Duitsland behaald. Lang hiel den de Duitsers, vastberaden en met grote energie spe lend, tegen de toch wel superieure Zweedse ploeg stand. Maar toen Juskowiak, hun linksback, wegens een grove overtreding tegen de uitnemende Zweedse rechtsbuiten Hamrin van het veld was gestuurd door de Hongaarse scheidsrechter Zsolt, betekende dit voor hen de genade- slag. De stand was op dat moment 13 minuten na rust 1-1. Duitsland had de leiding genomen door Schafer, enigszins tegen de krachtsverhouding in en Zweden had gelijk gemaakt door Skoglund. Met 10 man spelend handhaafden de Duitsers zich nog geruime tijd. Maar de Zweden togen steeds opnieuw ten aanval en wonnen ten slotte met 3-1 door doelpunten van Gren en van Hamrin. De Fransen kunnen prat gaan op hun twee doelpunten tegen de vervaarlijk sterke Braziliaanse ploeg. In het Solna-stadion werd de strijd na ongeveer 35 minuten be slist toen de stand 11 was. Op dat moment werd de spil Jonquet aan het been geblesseerd. Wel kwam hij even later terug op de linksbuitenplaats, maar zijn rol was teruggebracht tot die van een figurant. Na afloop werd bekend dat zijn kuitbeen was beschadigd. De Bra zilianen hebben ook in deze wedstijd hun wonderbaar lijke baltechniek gedemonstreerd. De sterren in de ploeg verrichten met de bal als het ware instinctief goochel kunsten die de meeste Britse profs zich in hun hele loop baan niet eigen kunnen maken. Van dergelijke virtuozen met 52 te verliezen is geen schande. Voor de derde plaats komen Frankrijk en Duitsland op 8 juni tegen elkaar uit in het Nije Ullevi-stadion in Gothenburg. De finale BraziliëZweden wordt zondag 29 juni in Stockholm gespeeld. Frankryk werd niet alleen verslagen, de dartele Braziliaanse voetballers hebben met het team van Robert Jonquet gespeeld. De Zuidamerikaanse atleten hebben het dinsdag in de halve finales in het Solna-stadion in Stockholm opnieuw en nu wel overduidelijk aangetoond: in dit toernooi zonder favorieten zyn zy de grote kanshebbers En nu kan men aanvoeren, dat Frankryk in de tweede helft is verslagen, dat de blessure, die aanvoerder Jonquet feitelyk heeft uitgeschakeld, de beslissing heeft gebracht. Maar deze Zuidamerikaanse ploeg, die zich de weelde kon veroorloven vyf of meer goede kansen door slecht schieten teniet te doen, om dan toch nog met 5-2 te winnen, had dit Franse team stellig te allen tyde verslagen. Zy waren te snel, te beweeg lijk, Garrincha, Didi, Vava, Pele en Zagallo. Het was om wanhopig van te worden voor de Franse verdedigers. Steeds weer zagen zy een Braziliaan vrij staan en steeds weer was het juist die ene speler, die de bal kreeg toegeschoven. Neen, het zou onjuist zyn de nederlaag van Frankryk alleen te wijten aan die verwonding van de Franse aanvoerder. Ook in die eerste helft speelden de Brazilianen als ploeg beter. By hen kon elke speler zorgen voor de opbouw van de aanval, van de Fransen was het echter eigenlijk in eerste instantie alleen Raymond Kopa, de kleine Poolse Fransman, die met zyn verraderlijke en haarfijne passes Juste Fontaine, de topscorer van dit toernooi, in de vrije ruimte kon lanceren. En Kopa mocht dan keer op keer verwarring stichten in het centrum van de Braziliaanse verdediging, zelfs hij kan alleen geen wedstryd winnen. De ineenstorting van Frankrijk na de rust was volledig. Toen Pele, de 17-jarige linksbinnen, in de zevende minuut de stand op 3-1 bracht, was het duel beslist. Er viel niet aan te twijfelen, dit aangeslagen Fran se elftal kon de weg naar herstel onmoge lijk nog vinden. De briljante Brazilianen speelden met zoveel zelfvertrouwen, dat men intuïtief wel moest aanvoelen, dat niets en niemand de rust in het team zou kunnen verstoren. Pele kreeg zijn hattrick nog, het werd 5-1. Piantoni zox-gde met een verrassend ver schot zelfs nog voor een tweede Franse treffer. Maar dat was niet belangrijk meer. Eigenlijk wist men im mers in die zevende minuut van ae tweede helft al dat Brazilië zondag een van de twee finalisten zou zijn. Ongelukkig begin Neen, Jonquet is niet gelukkig geweest in deze wedstrijd. Het begon direct ah In de tweede minuut nadat de Franse aan voerder een Braziliaanse aanval goed had onderbroken. Tot ontzetting van het kleine Franse legioen plaatste Jonquet de bal naar Pele, die onmiddellijk met een diepte pass middenvoor Vava vrij voor de Franse doelman bracht. Wel probeerde Claude Abbes nog door tijdig uitlopen het trefvlak te verkleinen, maar het schot van Vava was van te dichtbij afgevuurd om de Frans man een kans te geven (1-0). De vier repor ters van radio Pan-Americano kenden hun vreugde niet. Maar vreugde kan heel snel in verdriet veranderen, zeker bij de emotionele Bra zilianen. Amper vijf minuten later glinster den er tranen in de ogen van de zo juist nog gelukkige reporters. Kopa was daar de oorzaak van. De kleine Raymond had op links de bal vrijgemaakt en meteen volgde een pass naar Fontaine. In volle sprint bracht de Franse rechtsbinnen het leer onder controle en daarna vloog de bal hard en laag in de hoek (1-1). Het leek wel of het geluk de bruine bal goochelaars verlaten had. Eerst kogelde Zagallo hard tegen de lat. Reeds juichten de Braziliaanse reporters, want van de lat was zo dachten zij althans de bal ver achter de doellijn op de grond gestoten. Maar de vlag van grensrechter Leafe bleef in rust en arbiter Griffiths liet doorspelen. Jonquet geblesseerd Op het moment, waarop Jonquet zich wegens een verwonding onder behandeling van Hainaud, de Franse verzorger, had ge steld begon het drama zich duidelijk af te tekenen. Zes minuten voor de rust kogelde Didi plotseling ontstellend hard in. Hoog, bijna bij de kruising van lat en paal, sloeg de voltreffer in. Opnieuw bleek Abbes kansloos (2-1). En kort voor het einde van de eerste helft beging Leafe dan zijn tweede „mis daad". Opnieuw kostte dat de Brazilianen een doelpunt. Want toen rechtsbuiten Gar rincha onverwacht met een hard en laag schot voor het derde Braziliaanse doelpunt zorgde, deed Leafe juist wat hij kort te voren, tot grote verontwaardiging van de Brazilianen, nagelaten had. Nu ging de oranje vlag van de Brit wel omhoog, een van de Zuidamerikaanse voorwaartsen stond buitenspel en dat was Leafe niet ontgaan. Op de vleugel Jonquet, die kort voor het einde van de eerste speeltijd de kleedkamer maar had opgezocht, kwam na de hervatting terug. Hij ging het daarna maar op de links buitenplaats proberen. En linkshalf Marcel werd stopper. Met een van pyn vertrokken gelaat heeft de Franse captain de tweede helft uitgespeeld. Doch van werkelijke waarde is de dappere Jonquet eigenlijk niet meer geweest. Het ging steeds beter bij de Brazilianen. Het leek wel of de Zuidamerikanen iedere keer met grotere snelheid de Franse ver dedigingslinies doorsneden. Doelpunten konden eenvoudig niet uitblijven. Toch was die eerste treffer na rust geen gevolg van een goede combinatie. Het was louter een geschenk van Abbes, die over een voorzet van links heendook, waarop Pele alleen maar de bal behoefde aan te raken om zijn landgenoten wederom in extase te brengen (3-1). Het duel was beslist. De Fransen wer den overspeeld. En zelfs de meest verstokte Franse supporters begrepen na die negen tiende minuut, nadat Pele uit een pass van Vava voor het vierde Braziliaanse doelpunt had gezorgd (4-1), dat de strijd eigenlijk al gestreden was. Juist was de rust wedergekeerd, en net waren de amper 27.000 Zweden die met draagbare radio's op de tribunes meteen maar de wedstrijd ZwedenWest-Duits- Iand volgden, het er over eens dat hun ploeg een goede kans had tegenstander van de Brazilianen te worden, toen Pele in de dertigste minuut de bal ineens op de schoen nam en de stand op 5-1 bracht. Het werd nog 5-2, dank zy Piantoni, die van ver laag inschoot. Maar dat kon niemand meer tot groot enthousiasme brengen. Het nationale open golfkampioenschap zal dit jaar op zondag 29 juni op de baan van de Kennemer Golfclub in Zandvoort worden gehouden. Er zullen 32 spelers aan deel nemen, bij wie de leidende profes sionals Gerard de Wit, Piet Witte, Kees Kramer en Joop Ruehl. Ook van de zijde van de amateurs is er grote belangstelling. De inschrijvingslijst vermeldt onder meer F. G. Walle, A. F. Knappert en A. M. Borren. In de dertiende minuut van de tweede helft van het treffen Zweden—Duitsland stuurde scheidsrechter Zsolt de Duitse back Juskowiak van het veld. De straf was gerechtvaardigd, want Juskowiak had de kleine Zweedse rechtsbuiten Hamrin op veel te ruwe wyze ten val gebracht en zich ook nog aan natrappen schuldig gemaakt. De Duitser wilde of kon de straf niet begrijpen, maar Fritz Walter en Schafer spraken hem troostend toe en leidden hem buiten het veld. In dit ogenblik viel de beslissing, want de Duitse ploeg, hoe verwoed ze zich ook verweerde, kon het tegen de snelle, geestdriftige en door hun publiek moreel gesteunde Zweden, met een man minder natuurlijk, niet bolwerken. En de uitslag 3-1 mag tenslotte nog een zeer goede prestatie heten, temeer wanneer men weet dat de Duitsers nog byna vyf minuten met negen man hebben gespeeld. Zweden bracht dezelfde ploeg in het veld die Rusland in de kwartfinales geklopt had. De Duitsers moesten enkele wijzigingen in de voorhoede aanbrengen, wegens de enkelblessure van linksbinnen Schmidt. Die voorhoede werd toen: Rahn, Walter, Seeler, Schafer en Cieslarczyk. De eerste werkelijk gevaarlijke aan vallen werden door de Zweden opgezet, waarbij al spoedig bleek dat de vleugel spelers Hamrin en Skoglund de Duitse achterhoede zwaar op de proef zouden stellen. Stollenwerk kon het tegen Skog lund alleen bolwerken ten koste van een hoekschop en kort daarna moest Szyma- niak, toen Hamrin behendig Juskowiak voorbij gelopen was, ook een hoekschop afstaan. In de zevende minuut moest Herken- rath al zijn talenten tonen toen Simonsson alleen voor hem kwam te staan. Al met al hadden de Zweden in deze periode ver reweg het beste van het spel, getuige de cornerverhouding na 12 minuten: 5-0 in hun voordeel. Het spel was snel en fors aan weerszij den, met de Zweden het meest in de aan val onder de stuwende aanmoedigingen van de 50.000 toeschouwers. De druk nam steeds toe, maar in de Duitse tegenaanvallen school altijd gevaar. In de 14de minuut liep Rahn door de hele verdediging heen doch stuitte op de spil Gustafsson op het moment dat hij zijn solo-actie met een hard schot wilde bekronen. Een minuut later schoot Hamrin juist over het doel van Herkenrath uit een verre voorzet van Skoglund. Koude douche Bij deze superioriteit van de Zweden kwam het doelpunt van Schafer, die na 23 minuten de score opende met een ge weldig hoog schot uit een pass van Seeler, als een ijskoude douche voor het publiek. Het zag er ook even naar uit dat de Duit sers dit succes zouden kunnen uitbuiten, want hun voorhoede combineerde toen prachtig en zij hadden beslist geen geluk toen de Zweedse spil Gustavsson enkele minuten later de bal nog net van de doel lijn kon trappen. Maar de Zweden kwamen terug, Skog lund schoot ietwat onbesuisd van dicht bij over de lat, maar maakte dit goed door na ruim een half uur de roos te tref fen met een hard, laag schot, uit een pass van Liedholm. Dit doelpunt bracht de Zweedse toeschouwers in 'n staat van wel haast Zuidamerikaanse vervoering. Daarna voerde Zweden de pressie weer op, maar de Duitse verdediging zeer hecht Zweedse publiek. en fors, maakte geen fout. Hamrin kreeg kort voor rust toch nog een goede kans toen hij alleen voor Herkenrath kwam te staan. Maar zijn schot trof de doelman. Zwaar offensief De Duitsers begonnen de tweede helft met een zwaar offensief dat de Zweden geheel op hun eigen helft terugdrong. Gus tavsson kon eenmaal Walter slechts met een uiterste krachtsinspanning de bal ont nemen, vlak voor het doel, en een schot van Seeler miste slechts met centimeters. Maar de Zweden lieten ook twee goede kansen ongebruikt. Toen geschiedde het incident-Jusko- wiak. De scheidsrechter deed wat juist was, maar toch hadden de Duitsers, die niet protesteerden, geen ongelijk toen ze na afloop opmerkten dat Zsolt voor rust veel minder streng was opgetreden tegen Gustavsson die Rahn op ongeoorloofde wij ze in het strafschopgebied ten val had ge bracht. Verbeten De Duitsers trokken Cieslarczyk terug in de verdediging en speelden verder met vier man in de voorhoede. Ze handhaafden zich, verbeten spelend, ondanks de numerieke minderheid, en zelfs in de vier of vijf mi nuten, dat Walter uit het strijdperk ver dween nadat hij op het middenveld, ook op ongeoorloofde wijze, door Parling ten val was gebracht. Walter was nauwelijks terug of de gevaarlijke Hamrin, die naar links gezwenkt was, schoot van dichtbij tegen de paal. Doch twee minuten later gebeurde het onvermijdelijke: bij een nieuwe Zweedse aanval kwam de bal ten slotte bij Gren die van 12 meter afstand met zijn rech tervoet hard inschoot, juist onder de lat. Zo werd het 2-1 voor Zweden, onder uit barstingen van geestdrift bij het publiek. In de resterende negen minuten streden de Duitsers vertwijfeld tegen een verzwa ring van de score. Ze hielden stand tot twee minuten voor het einde, toen drib belde Hamrin achtereenvolgens SchSfer en Erhardt voorbij en schoot de bal onder de vallende Herkenrath door het net. Het laatste fluitje van Zsolt j; ,.g te loor in de oorverdovende jubelkreten van het De virtuose Braziliaanse midvoor Vava scoort de eerste goal voor zijn land. Keeper Abbes (Frankrijk) is kansloos. (Telefoto). Evenals op de tweede dag heeft de Ne derlander Van Wijk zijn Sharpie „Rak ker" naar de eerste plaats gestuurd. Pech hadden onze landgenoten Van Sleeswijk en De Jong in de Finnjollenklasse. In de periode dat de Finnjollen zeilden waren er momenten van volkomen windstilte, af gewisseld door hevige windvlagen gepaard gaande met donderbuien. Toen „Finding" stuurman Sleeswijk op de tweede plaats gevoLgd door „Zoomer- weelde" van De Jong op de derde plaats, het laatste stuk naar de finish afzeilden, werden zij de dupe van zo'n windstilte. Als gevolg van een voorbijtrekkende windhoos trad een plaatselijke windstilte op, zodat onze landgenoten lijdelijk moes ten toezien hoe het achter hen liggende veld, voorbij liep. Abe Lenstra heeft gisteren schrif telijk aan het bestuur van Enschede ge vraagd om op de transferlijst te worden geplaatst. Aldus deelde Lenstra ons van morgen mede. Men moet er echter vol gens hem niet te veel achter zoeken. Abe heeft zijn contract nog niet verlengd en om mogelijkheden open te houden voor verdere onderhandelingen met zijn club in Enschede. Met nadruk wees hij er nog op, dat er op dit moment geen enkele con- 1 troverse met zijn huidige club bestaat. Er is nóg een ingrijpende wijziging, behalve de veranderingen waarop wij in een vorige beschouwing reeds wezen: Goddet is ten aanzien van de algemene ploegen- rangschikking teruggekeerd naar een oud systeem. Evenals vóór 1951 wordt nu namelijk de algemene ploegenrangschikking opgemaakt aan de hand van de tijden van de drie hoogst-geklasseerde renners per ploeg in de algemeen individuéel rang schikking. Daarnaast wordt dagelijks een dag-ploegenklassement opgemaakt, waar voor de drie beste prestaties per ploeg in de etappe gelden. Zowel voor het algemeen ploegenklassement als voor de 24 dagploegenklassementen zijn uiteraard aantrekke lijke prijzen beschikbaar gesteld. Goddet heeft dus een handig compromis gevonden voor twee systemen, die beide vele aanhangers hebben. Maar door dat compromis is de taak voor de ploegleiders aanmerkelijk gecompliceerder geworden. In de eerste plaats zullen zy er voor moeten zorgen dat niet slechts één, doch tenminste drie hoog- geklasseerde renners voldoende steun krijgen. Daarnaast moeten zij „vrijbuiters" in reserve houden om ook iets van de premies voor het dag-ploegenklassement in de wacht te slepen. Dit jaar werd het prijzengeld weer ver hoogd. In totaal ..zal een be&rag, yan 450.000 gulden worden verdeeld onder de 120 renners (tien ploegen van twaalf ren ners), die op 26 juni op de Expo starten. Ruim 112.000 gulden is gereserveerd voor de ploegenklassementen, bijna 24.000 gul den voor de bergklassementen, de rest voor de individuele rangschikkingen, dagver goedingen, premies voor strijdlustige ren ners en pechvogels, enz. Jacques Anquetil, de winnaar van vorig jaar, mag volgens traditie op 26 juni in de gele trui rijden. Maar zal hij het eretricot op 19 juli, wanneer de Tour in het Pare des Princes in Parijs arriveert, weer dragen? Zelden hebben de deskundigen zich zo schoorvoetend aan een prognose gewaagd als ditmaal. De internationale wielerwereld mist een super-crack, dat is de laatste jaren duidelijk gebleken. Frankrijk-natio naal start met twee kopmannen: Jacques Anquetil en Louison Bobet., die zich op aandringen van Marcel Bidot toch weer aan het avontuur gewaagd heeft. Jacques en Louison hebben in het openbaar vaak vriendelijk tegen elkaar gelachen en elkaar met eer overladen. Maar zal alle rivaliteit werkelijk zijn verdwenen als beiden naast elkaar door Frankrijk fietsen? Anquetil heeft in ieder geval het voordeel, dat hij over meer „knechten" beschikt dan zijn rivaal en ploeggenoot. Belgen in moeilijkheden En België? Nauwelijks een week geleden ploegleider Sylvère Maes had iuist ont slag genomen en Jean Aerts, oud-wereld- kampioen, werd zijn opvolger slaagde de sportcommissie van de Belgische bond er met veel moeite in een ploeg te formeren. Marcel Janssens, vorig jaar nr. twee in de eindrangschikking, maakte er uiteraard deel van uit, evenals de trouwe knecht Pino Cerami. Maar Fred de Bruyne trok zich op het laatste moment terug en dat kostte ook „zijne grijze eminentie" Dis Keteleer de plaats. De super-knecht Keteleer, reeds in vele wedstrijden de „hersens" van de ploeg, zal vooral sterk gemist worden. Jean Brankart kreeg na zijn voortreffelijke prestatie in de Giro weer een kans. Al met al lijï<t de Bel gische ploeg echter toch niet sterk genoeg om een individuele winnaar op te leveren. Mogelijk wordt zij een concurrent van de Fransen in de ploegenrangschikking, al zijn de resultaten der Belgische renners na de triomfen in de voorjaars-klassiekers duide lijk minder geworden. Italië start zonder Ercole Baldini, de winnaar van de Giro, die zich in deze wedstrijd vooral in de bergen heeft onder scheiden. Gastone Nencini wordt de kop man. Geen uitgesproken favoriet. Duits land/Zwitserland een nieuwe combinatie mist homogeniteit en routine, evenals de internationale ploeg, waarin de Oosten rijker Christian (vorig jaar verrassend derde), de sterke Ier Elliott, de Portugezen Barbosa en Batista en de Brit Robinson zijn opgenomen. heeft, zoals bekend, nogal moeilijkheden .ppgeley^d, k^t. is „een,, bekend fqit, Luxem burg was snel klaar met de keus: Charly Gaul, Jempy Schmitz, Bolzan en Ernzer. Nederland twijfelde, omdat over het karak ter van onze afvaardiging verschil van mening bestond. Moest een groep „helpers" de Tour worden ingestuurd, die slechts tot taak had kopman Charly Gaul te steunen (met alle financiële voordelen, die daaraan voor de renners zijn verbonden), of moes ten ook enkele Nederlandse toprenners naar voren worden geschoven? Uitsluitende steun aan Gaul was niet risicovrij, en zou bovendien de zwakte van ons huidige wielrennerskorps hebben aan getoond. Anderzijds zouden jonge renners, geleid door een favoriete kopman, veel ervaring in het Ronde-avontuur kunnen opdoen en dat zou positieve winst zijn. De sportcommissie van de K.N.W.U. gaf ten slotte de voorkeur aan een formatie, die nog enige zelfstandigheid bezit: Wim van Est, Piet van Est, Gerrit Voorting, Jef Lahaye, Piet de Jongh, Jaap Kersten en de debutanten Piet Damen en Martin van den Borgh, de laatste als vervanger van de aanvankelijk gekozen Wout Wagtmans. Van dit achttal maakten de gebroeders Van Est, Voorting, De Jongh en Jaap Ker sten deel uit van de ploeg, die vorig jaar te Nantes startte. Jef Lahaye en Martin van den Borgh werden ongetwijfeld ge kozen op grond van hun prestaties in voor jaarswedstrijden in België en Frankrijk, terwijl Piet Damen werd geselecteerd naar aanleiding van zijn fraaie overwinning in de wegwedstrijd Warschau-Berlijn-Praag. Homogeniteit voorwaarde De Luxemburger Jean Goldschmidt werd na moeizame onderhandelingen, waarbij zelfs de voornaamste medewerker van Goddet, Jean Garnault, betrokken was, aangewezen als leider van de combinatie; de Hagenaar Klaas Buchly werd zijn adviseur. Een adviseur overigens, die vele rechten kreeg. Het wordt de taak van beiden de renners begrip bij te brengen voor het gemeenschappelijk belang in deze ronde. Jufst in moeilijke momenten watit iedere renner in de Tour de France komt onherroepelijk enkele keren in moeilijk heden is het noodzakelijk, dat de ploeg een eenheid is. Slagen Goldschmidt en Buchly er inder daad in om de combinatie als een homogene ploeg te laten strijden, dan is de kans op successen groot. Chai-ly Gaul en Schmitz zullen ongetwijfeld zorgen voor winst in de bergen, de Nederlanders kunnen zich in de vlakke etappen onderscheiden. Strijdlust en opofferingsgezindheid zullen de voor naamste wapens van onze landgenoten zijn. Wenden zij deze goed aan, dan zal wellicht iets van de oude glorie herwonnen worden, en.zal Jacques Goddet wellicht volgend jaar weer denken aan een zelfstandige Nederlandse equipe. De Ne-Lux-ploeg En dan is er uiteraard nog de Ne-Lux ploeg, een combinatie, die door Jasques Goddet speciaal ten gerieve van Charly Gaul, zijn troetelkind no. 1, werd gecreëerd. Nederland is dus geen zelfstandige eenheid meer in de Tour, een triest feit, maar overigens ook een logisch gevolg van de geringe prestaties van onze wegrenners in buitenlandse wedstrijden. Dat ons land in de nieuwe formatie een kwantitatief overwicht heeft, kan de bittere pil nauwe lijks vergulden. De samenstelling van de Ne-Lux-eauipe De Nederlandse mevr. Roos, die door loting in de tweede ronde van de Wimble- donkampioenschappen was geplaatst, heeft in die ronde verloren van de Austra lische mevr. Hawton. De uitslag was 6-2, 6-0. Ook Fredy Marinkelle (Nederland) werd in de tweede ronde van het dames enkelspel uitgeschakeld. Fredy, die door loting in die ronde was geplaatst, verloor met 6-1, 9-7 van de Zuidafrikaanse mej. B. Carr. In de partij tegen de Australische Ma ry Hawton kreeg mevr. Roos geen voet aan de grond. Zij paste een verkeerde tac tiek toe door op de baseline te blijven en nooit tot de aanval over te gaan. Het sterk ste wapen van Mary Hawton was haar uit stekend geplaatste dropshots. Mevr. Roos, die reeds in de eerste set een 0-4 achter stand had opgelopen, bleef het antwoord gedurende de gehele partij schuldig. Het lange blonde Haagse meisje Fredy Marinkelle is in het duel met de Zuidafri kaanse kampioene Bernice Carr pas in de tweede zet op dreef geraakt. De eerste -et verloor zij met 6-2. Mqt lange lage returns en goed netspel heeft. Fredy het haar te genstandster in dc tweede set niet gemak kelijk gemaakt. Maar de Zuidafrikaanse beschikte over een betere controle en dit bezorgde haar de overwinning. „Ladies-day" Zoals de traditie voorschrijft was het dinsdag „ladies day". Toch zijn er enke le wedstrijden in het heren enkelspel ge speeld. Dat gebeurde omdat de regen op de eerste dag spelbreker was geweest en de partijen van de eerste ronde toen niet konden worden afgewerkt. Mervyn Rsoe, de enige geplaatste speler, die maandag niet aan bod was gekomen, bereikte ook de volgende ronde en wel door een gemak kelijke overwinning op de Pool Skonecki. Alle acht „seeds" hebben zich dus gehand haafd. De 30-jarige Althéa Gibson, die tot taak heeft de titel te verdedigen, heeft de toe schouwers laten zien, dat haar spel be slist niet is achteruit gegaan. Binnen een half uur verpletterde zij de jonge Austra lische Margaret Hellyer met 6-0 6-2. Niet alleen zij, doch ook de Engelse Christine Truman en het opkomende ster retje Maria Esther Bueno uit Brazilië, die haar felste rivalen zijn, beschikken over een uitstekende vorm. De 17-jarige Chris tine Truman had slechts 23 minuten no dig om haar landgenote Rosemary Delo- ford in twee sets (6-0 6-1) te verslaan en Maria Bueno won gemakkelijk van de En gelse Hazel Cheadle ondanks een schou derblessure. Een graag geziene figuur is nog altijd de Fransman Jean Borotra. Dinsdag ver scheen hij met zijn landgenoot Mey voor de eerste ronde van het heren dubbelspel op de baan. De Cubaan R. Garrido en de Belg Peten waren hun tegenstanders. Na vijf sets wonnen laatstgenoemden de ont moeting (7-5 7-5 1-6 2-6 7-5). Nederlanders kansloos Wim Maris en Hans van de Weg, die voor de eerste maal kennis met Wimble don hebben gemaakt, waren in de eerste ronde van het heren dubbelspel niet tegen de Davis Cup-spelers van India, Kumar en Krishnan, opgewassen. De cijfers waarmede onze landgenoten ten onder gingen waren: 6-1 6-2 6-3. Meer dan een oefenpartijtje is het voor Kumar en Krishnan niet geweest. De Ne derlandse combinatie reageerde te traag op hoge ballen. Bovendien belandden hun returns of in het net of achter de baseline. De uitslagen De belangrijkste resultaten van de tweede dag luidden: Dames enkelspel, eerste ronde: Maria Bueno (Braz.) versl. mevr. M. Cheadle (G.B.) 6—1 6—2. Pat Ward (G.B.) versl. Pat Hird (G.B.) 6—3 6—2, Karol Fageros (V.S.) versl. mej. Moore (V.S.) 63 75, Edda Buding (statenloos) versl. mej. Hoahing (G.B.) 69 61, Thelma Long (Austr.) versl. Ann Shilcock (G.B.) 6—1 5—7 6—2, mej. Varner (V.S.) versl. Ilse Buding (statenloos) 7—5 6—4, Dorothy Knode (V.S.) versl. mevr. Roberts (G.B.) 7-5 6-2. Tweede ronde: Zusy Kormoczy (Hong.) versl. mej. De La Courtie (Fr.) 6-4 6—2, Shirly Bloo mer (G.B.) versl. mej. Guri (Sp.) 6—1 6—2, Al théa Gibson (V.S.) versl. mej. Helleyer (Austr.) 6—0 6—2. Heren enkelspel, eerste ronde: Mervyn Rose (Austr.) versl. Skonecki (Polen) 63 6—0 63, Pimental (Venezuela) versl. Stewart (Australië) 7—5 6-4 6-2. Heren dubbelspel, eerste ronde: Perry en Wood cock (Austr.) versl. Keretic en Nikolic (Joegosl.) 62 6—3 63, Grinda en Molinari (Fr.) versl. Destremau en Hailler (Fr.) 9—7 6—3 6—4, Pie- trangeli en Sirola (Italië) versl. Laver en Mark (Austr.) 62 36 108 6—3, Cooper en Fraser (Austr.) versl. Collar en Collins (G.B.) 6-3 6—2 6—4.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7