drink Haarlems Anjercomité houdt bal- champêtre voor Prins Bernhardfonds N-A-V- s po r t w ag E n Races Haarlems Dagblad Wetenschappelijke studie soms in de knel door gebrek aantijd Ontevreden gezichten maar geen openlijk protest in Haarlem Orgelmis van Bach door Piet Kee Straten strijden verwoed om de hoogste voetbal-eer Aanmeldingsformulier WOENSDAG 25 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 C.A.O. VOOR BOUWNIJVERHEID Betaling abonnementsgeld per giro Faillissementen Propaganda korfbalwed strijd in Halfweg „Bato" wint internationaal muziekconcours DWR won waterpolo- toernooien in Leiden „Iris" is geen ilieuw merk! V é'/ïMit* - ZONDAG 6 JULI AANVANG 1 UUfc ZANDVOORT Weer veel animo voor competitie van de speeltuinvereniging Het Vondelkwartier" Examens Donderdag microkorfbal- wedstrijden in Haarlem (O) Expotitie van handwerken en tekeningen in de meisjes-h.b.s. Rida Beyen werd club kampioene van GITA Dr. G. Ph. Scheers 25 jaar predikant J. Erkelens veertig jaar bij 's Rijks belastingen Het in werking treden van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwnijverheid heeft in Haarlem en om geving in tegenstelling tot elders in het land Amsterdam en Den Haag o.a. geen aanleiding gegeven tot demonstra ties of stakingen. Nergens kwam het tot een min of meer georganiseerd verzet te gen de nieuwe c.a.o.-bepalingen. Men ging normaal naar zijn werk en pogingen om openlijk actie te voeren tegen de nieu we loonsvoorwaarden, die voor het meren deel der bouwvakarbeiders in feite een la ger bedrag in het wekelijkse loonzakje be tekenen zijn dan ook niet gedaan. Dat wil niet zeggen, dat de met ingang van 16 juni van kracht geworden c.a.o. door de werknemers met onverdeelde in stemming is begroet. Integendeel, de al gemene indruk is, dat de thans voor iedere werkgever en werknemer bindend vastge stelde arbeidsvoorwaarden aan veel kri tiek onderhevig zijn. Wanneer men hier en daar een bouwvak arbeider naar zijn mening polst dan laat zijn antwoord doorgaans aan duidelijkheid niets te wensen over. Men beschouwt zon der meer de nieuwe toegestane lonen als een in de steeds duurder worden tegen woordige tijd wel zeer onwelkome loons verlaging. De mindere verdiensten varië ren van een rijksdaalder tot vijftien gul den per week. De verbeterde sociale voorzieningen bij ziekte, werkloosheid en tijdelijke onder breking van het werk (vorstverlet e.d.) ma ken over het algemeen weinig indruk. Een 50-jarige metselaar, wiens oordeel wij vroegen terwijl hij bezig was het nog weke cement voor een betonnen vloertje glad te strijken, zei nuchter: „Al die uit keringen als je ziek of werkloos bent zijn wel prachtig, maar ik kijk maar liever wat er in m'n loonzakje zit als ik gezond ben of volop werk heb. Ik ga er nu een kleine vijftien gulden in de week op achteruit en dat is niet mis. De baas kan er ook niets aan doen. Hij heeft ons alles precies uit gelegd en uitgerekend dat hij aan sociale lasten voor ons meer moet betalen dan vroeger. En tóch gaan wij met minder loon naar huis. Nee, een massaprotest of staking, ook al is het maar voor een uur, heeft volgens mij weinig zin. Dat neemt niet weg dat ik bewondering heb voor die arbeiders, die in Amsterdam een uur ge staakt hebben uit protest. Maar of het een pietsje helpen zal?" Plet gebaar waar mede deze metselaar zijn even neergeleg de troffel weer oppakte was veelbeteke nend. COCCCOCCOODCOCCOOCOCOOOCOOOOOCCOOCOCOOCCOOOCOCO U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening o. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan dc deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnés f 8,15. TJ kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ooocoosooooocococxxxxxxcooooxjocooccooococooc. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HAARLEM HAARLEM, 24 juni 1958 BEVALLEN van een zoon: 22 jui: M. J. A. van der Caaijvan der Vaart; H. Feije—Beek; 23 juni: B. C. de Jong— Schuijt; J. BloemzaadBrongers; C. H. Buizer—Brokke; J. C. J. van Hamburg— Arons; J. VonkemanMelenberg; J. van VoordenBeen. ONDERTROUWD: 24 juni: P. Hars kamp en M. Swart; M. C. van der Borst en B. H. E. Bijl; K. Dikkeboom en J. M. Man tel; T. A. Remmerswaal en A. Raar; F. Trip en E. H. Wijker. GEHUWD: 24 juni: A. F. Visser en E. van den Berg; A. S. H. Boeters en J. M. Vermeer; R. R. Fogli en W. M. van Schie; H. J. Deprins en A. M. Habraken; J. Kop pen en B. J. Paap; W. G. Boersma en R. Stouthart. OVERLEDEN: 23 juni: C. Molenkamp, 64 j., Maraisstraat; J. D. Klinkenberg, 75 j., Paul Krugerkade; F. M. Beaufort, 69 j., Camphuysstraat; A. C. de WinterWei land, 78 j., Barendsestraat; J. T. Ochse Freiwald-van der Eist, 49 j., Gasthuisvest. Een 45-jarige timmerman, die wij op een bouwwerk in Haarlem-Noord even aanschoten, was eerlijk genoeg om vast te stellen dat het in de tijd van de oude loonregeling in de bouw ook niet alles bo tertje tot de boom was. „Wij zijn ver wend, meneer, en nu krijgen we een flin ke mep. Er bestond eigenlijk helemaal geen regeling over het loon dat je wilde verdienen. De bazen, die je het hardst no dig hadden, betaalden het meest en dat was natuurlijk ook geen gezonde toe stand". „Ach man", wierp een metselaar die een paar meter verderop een gevel aan het afwerken was, er fel tussen in. „Zeg maar gerust dat het goed waarde loos is, die nieuwe collectieve overeen komst. Wat zeg ik, collectief, laat me niet lachen, zeker als alle arbeiders het er niet mee eens zijn. Die vakbonden hebben op alles wat die heren in Den Haag voor ons bedisseld hebben, ja en amen gezegd. Nee, meneer, ik geef de arbeiders, die hun lidmaatschapboekje met een bedankje in de brievenbus van hun bond hebben ge stopt, groot gelijk. En bij minister Suur- hoff hoef je ook niet aan te kloppen, want die schuift toch alles op de bonden of op zijn ambtenaren af". Een bestuurder van een vakorganisatie antwoordde op onze vraag hoe in Haar lem en omgeving op de nieuwe c.a.o. ge reageerd is, dat er vanzelfsprekend over de gewijzigde arbeidsvoorwaarden wordt gepraat. „De mensen vergeten echter dik wijls dat er naast de maatregelen om het euvel van de zwarte lonen uit de wereld te helpen, op het terrein van de voorzie ningen bij ziekte, werkloosheid of vorst verlet veel is verbeterd. Inderdaad zullen hier en daar bouwvak arbeiders wat hun wekelijkse inkomsten betreft er niet onaanzienlijk op achteruit zijn gegaan, maar naar mijn mening gaat het in deze gevallen om abnormale geval len. Ook heb ik de ervaring, dat men zijn arbeidsvoorwaarden heel slecht kent. De nieuwe c.a.o. is na moeizame arbeid en rijp overleg tussen de erkende organisa ties van werkgevers en werknemer en het college van Rijksbemiddelaars tot stand gekomen. Tevoren hebben de werknemers in hun vakorganisatie volop de gelegen heid gehad zich over de nieuwe bepalingen uit te spreken. Maar wat wilt u als er zo weinig georganiseerden belangstellen in 't werk van hun vakbond?" Nee, ditmaal geen vette koppen in de krant over protes ten en acties in Haarlem. Het is hier bij zonder rustig onder de drie a vierduizend bouwvakarbeiders, die Haarlem telt. De overgang van een oude naar een nieuwe toestand gaat altijd met enige wrijving ge paard. Maar let u eens op, over een paar weken is men al helemaal aan de nieuwe c.a.o. gewend Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis der rechtbank van 10 juni, waarbij Th. C. Zandvliet, melktransporteur, wonende te Haarlem, Alb. Thijmstraat 5, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. W. Rutgers, advocaat en procu reur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51, tot curator. Op verzoek van de voetbalvereniging „Halfweg", die overweegt een onderafde ling voor korfbal op te richten, laat het bestuur van de Haarlemse Korfbalbond zaterdagavond van 79 uur een eerste klasse wedstrijd spelen, t.w. Blauw Wit Luto. Deze wedstrijd vindt plaats op het ter rein van de voetbalvereniging „Halfweg". I-Iet tamboer- en pijperkorps van de gymnastiekvereniging „Bato" in Haarlem heeft het de afgelopen twee weekeinden in Itegem bij Antwerpen gehouden inter nationale concours van muziek-, tamboer en hoornblazerskorpsen gewonnen. Op het eerste weekeinde werd „Bato" eerste. Op het tweede weekeinde was er geen korps, dat de Haarlemse muzikanten kon even aren. De heren-ploeg van „De Waterratten" heeft in Leiden met succes deelgenomen aan een waterpolotoernooi dat aldaar door LZC om de „Galvano"-wisselbeker werd gehouden. Reeds vier jaren achtereen was DWR er niet in geslaagd als overwinnaar uit de strijd te komen, maar nu bleven ze hun tegenstanders de baas. Aan het toernooi werd deelgenomen door DVZ uit Den Haag, DWR uit Haar lem, De Zijl en LZC uit Leiden. In de eer ste wedstrijd tussen DVZ en De Zijl bleef de strijd onbeslist (1-1). Hierna bond DWR de strijd aan tegen LZC, dat met drie-een geklopt werd. In de volgende wedstrijd kreeg DWR de Zijl tegenover zich en bleef op alle fronten de baas vijf nul. De Zijl, dat toen tegen LZC in het strijd perk kwam, deelde ook toen weer de pun ten (2-2). In de laatste wedstrijd moest DWR de strijd aanbinden tegen De Zijl. In het begin zag het er niet naar uit dat de Haarlemmers de volle winst zouden binnenhalen, maar ze wonnen toch met drie-twee. Advertentie alle goede koolzuurhoudende, v alcoholvrije drankep zijn fris-dranken Piet Kee wijdde zijn orgelbespeling van dinsdagavond in de Grote Kerk te Haar lem aan de eerste helft van de zogenaamde Orgelmis van Bach, waarbij hij de mede werking genoot van het Haarlems Bach- ensemble, dat onder leiding van George Robert de koralen zong, die de grondslag vormen van deze orgelcomposities. Bach, die in zijn „Orgelbüchlein" zijn koraalbewerkingen bijeen bracht welke be trekking hebben op het „tijdeigene" van de liturgische jaarkring, verzamelde in het derde deel van zijn Klavierübung (1739) zijn grote en kleine koraalvoorspelen die, als de vaste gezangen van een miscompo- sitie, in zijn tijd de kern van de Evange lische dienst uitmaakten. Hij leidde dit „ordinarium" in met het machtige Prelu dium in Es en besloot het met de Tripel fuga in dezelfde toonaard, die meestal als de Drie-eenheidsfuga aangeduid wordt en gekoppeld aan bovengenoemd Preludium een der glansnummers is van het repertoire der organisten. In dit liturgisch complex van orgelwerken zijn Preludium en Tripel fuga dus van elkaar gescheiden Zij om lijstten de muzikale bespiegelingen op de dogmatische kerkliederen, die naar de rangorde van de lutherse catechismus, een vast geheel uitmaken. Het vrij talrijke publiek van dit dinsdag avondconcert werd dus geconfronteerd met Het Haarlemse Anjercomité van het Prins Bernhardfonds heeft gemeend ande re wegen te moeten inslaan om de jaarlijk se actie ten bate van het Prins Bernhard fonds aan haar doel te doen beantwoor den. Het heeft daarom afgezien van een al dan niet verkapte collecte, zoals in vroeger jaren wel werd gehouden. Zowel het publiek als de groepen waaruit de col- lectrices en collectanten gerecruteerd moeten worden zijn het gerammel met bussen moe. Daarenboven noopt het jaar getijde tot een wat luchtiger aanpak. Uit die overwegingen heeft het Anjerco mité een bal-champêtre georganiseerd, dat op zaterdagavond 5 juli van negen uur af in het Heemsteedse wandelbos „Groe- nendaal", daartoe door' het gemeentebe stuur van Heemstede welwillend ter be schikking gesteld, wordt gehouden en tot twee uur in de morgen zal duren. Bij min- Advertentie der gunstig weer wordt in het Verversings huis gedanst, want het festijn gaat in elk geval door. Het Anjercomité is tevens door de be langloze medewerking van velen in staat gesteld het dansen met originele attrac ties te onderbreken. Zo zal een afdeling van de Ruitervereniging „Kapitein C. van der Wal" uit Hoofddorp carroussel rijden en de haute voltige uitvoeren, hetgeen in het licht der schijnwerpers een fraai schouwspel belooft te worden. Onder lei ding van Jacques Moolenijzer wordt een geestige herenmodeshow gehouden. Voorts is het optreden van enige leden van het Amsterdamse studentencabaret te ver wachten. Dit programma is op zichzelf reeds aan trekkelijk genoeg om een grote belangstel ling te veronderstellen. De wetenschap dat de opbrengst van dit bal-champêtre ten goede zal komen aan een ganse reeks initiatieven op cultureel en wetenschappe lijk gebied, met name ook op het terrein van de kunstbeoefening door amateurs, zal evenwel een stimulans te meer vor men om aan deze vrolijke avond te willen deelnemen. Toeganskaarten kunnen worden besteld bij het secretariaat van het Haarlems An jercomité, p.a. U.V.V., Proveniershuis, Grote Houtstraat 142, Haarlem. De straatvoetbalcompetitie, die de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" uit Haarlem-Noord dit jaar voor de tweede maal organiseert, heeft tot dusver een ge animeerd verloop. Vorig jaar werd het ini tiatief van het bestuur van deze speeltuin met opmerkelijk succes bekroond. Bij de beslissingswedstrijd tussen de teams van de Vergierdeweg en de Dullaertstraat, ge speeld onder het felle licht van grote schijnwerpers en geleid door Kick Smit, schaarden zich enige duizenden toeschou wers rondom het veld aan de Vergierde- weg. De jongens van de Dullaertstraat werden toen door een vier-nul overwinning kampioen. Dit jaar kunnen zij, bij gebrek aan voldoende spelers van de voorgeschre ven leeftijd, de enorme beker, die de inzet van de competitie vormt, niet verdedigen. Op het ogenblik nemen dertien straten aan de competitie deel. De jongens uit een bepaalde straat moeten zelf hun team samenstellen. Zij mogen niet ouder zijn dan vijftien jaar. Aangezien vorig jaar gebleken is dat het krachtsverschil tussen verscheidene straat- Ondergetekende:- Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: - Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. teams wel al te groot was, is men er dit jaar toe overgegaan de deelnemende ploe gen in twee afdelingen onder te brengen. De organisatoren hebben hiermede willen voorkomen, dat zwakke ploegen door hun veel sterkere tegenstanders met dubbele cijfers worden „gekraakt". Inderdaad heb ben de tot nu toe gespeelde ontmoetingen een meer gelijk opgaande strijd te zier. gegeven. De jongens krijgen er ook veel meer plezier in. Het is nu eenmaal geen lolletje om met vijftien of twintig-nul van het veld geveegd te worden. De spottende opmerkingen van de concurrenten over de roemloze nederlaag moeten ze dan weken daarna nog horen. In de afdeling A is de Gijsbrecht van Aemstelstraat al verzekerd van het „af delingskampioenschap". Met vier overwin- ningen uit evenveel wedstrijden toonde deze straat zich ondubbelzinnig de sterk ste ploeg van deze afdeling. De stand is hier: Gijsbr. van Aemstelstr. Vondelweg I Muiderslotweg I Muiderslotweg II Vergierdeweg Vogelenbuurt In afdeling B is de beslissing nog niet gevallen, hoewel het team van de Rivie renbuurt een heel beste kans maakt om als eerste te eindigen. De stand in deze af deling is: Rivierenbuurt Jan Luyckenstraat Roemer Visscherstr. I Vondehveg II Delftwiik II Del ft wijk I Roemer Visscherstr. II De finale tussen do beide afdelingskam pioenen zal met het oog op de grote va kantie gespeeld worden op vrijdagavond 29 augustus. Deze beslissingswedstrijd zal uitmaken wie zich straatvoetbalkampioen van Haarlem-Noord mag noemen. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" wil hier weer een spectaculair evenement van maken met muziek en medewerking van bekende sportfiguren. Na afloop van de beslissingswedstrijd vindt in het club gebouw de prijsuitreiking plaats en wordt voor alle deelnemers aan de competitie een grote sportfilm gedraaid. Ook andere attracties zullen dit besluit van de straatvoetbalcompetitie 1958 voor de jeugdige voetballers tot een onvergete lijke gebeurtenis maken. 4 0 0 8 3 1 0 6 2 2 0 4 2 2 0 4 1 2 1 3 1 2 1 •5 0 4 n c Haarlem. Voor liet mulo-diploma B zijn te Haar lem geslaagd: mejuffrouw A. A. Kuijntjes. Haar lemmermeer en de lieren A. van Tol, Haarlem mermeer; C. Elsgeest, Sassenheim: A. H. Guiche- rit, Lisse en G. Kamphorst, Warmond. Voor het mulo-diploma A slaagden de dames J. van Striem J. de Waal, M. H. M. Aalten, P. J. Wijnveen, M. Buvs, J. Spaanderman en M. E. Stoffer, allen te Velsen; R. van Essen, E. J. Zebregs, G. Kwakkel, H. M. Stoete, L. J. Veerman, M. de Vries, M. M. E. Gebe, E. A. Gras, N. Tak, allen te Haarlem; W. Koning. Haarlemmermeer en de heren A. A. Dekker, Lisse; P. Bakker. J. F. Zeilinga. M. W. Aafjes, Beverwijk; M. van der Waag, P. G. J. Schuurman, M. A. Hartog. C. W. de Graaf, J. E. K. van Wijnen, J. Haringa, W. Oosterling, R. H. Misset en R. A. Busé, allen te Zandvoort. Haarlem. Geslaagd zijn voor het mulo-diploma. B. Radsma, W. Aardema, H. P. de Jong. A. C. Bakker, I. S. T. Bessem. L. M. Dieterman. E. W. Grin, B. Erb. W. J. C. Giebel. J. H. Stork. W. F. S. Holtring, J. H. Dalgamo. M. Th. M. van Aems- bergen, H. C. Bussell. L. de Groot. A. Zandber gen. F. B. de Vrijer, W. E. van Gogh, H. Kruger. C. van Zantvliet. A. Post. D. Hoekendijk, N. v. d. F.eins, E. H. J. Portegies, J. W. Tjaden en J. H. L. L. van der Moer. Haarlem. Aan het Coornhert-lyceum te Haar lem zijn geslaagd voor het eindexamen h.b.s. B: de heren T. Bakker. E. Blok, E. J. Boeke, P. R. Bottelier, M. Daalder, A. van Dijkman. H. de Haan, J. D. Kerkvliet. M. P. L. Klumperbeck. P. G. Landsmeer. H. J. Rozijn. G. W. de Vreede. H. C. Carton. P. Haremaker. J. J. Kok, G. van Lan- gelaar. P. E. Prillwitz. F. J. J. van Riemsdijk Kreenen, W. Th. Spaargaren. J. Stoutcnbeek. E. Voet, A. C. Voute, en de dames E. W. Hueting. E. M. Parlow, H. Schoorl, J. E. Schreuder. M. van Warmenhoven, E. Heeres, L. M. Kemming, J. Schouten en P. H. A. de Waard. Afgew. 2 kand. Haarlem. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor de aantekening kinderverpleging de zusters E. P. Cramer. G. Kolkman en M. Rein- ders. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond zijn geslaagd voor het mulo-diploma A: J. A. Blok, J. P. Bal, C. L. Verkade, P. de Reu ver. Beverwijk; G. van Vuure, P. Spijker, E. de Puiter. F. H. Brouwers. Velsen: J. A. Koning, H. W. Zegwaard. Bloemendaal: J. N. van Hania, Zwanenburg: R. H. Docter, Heemskerk: W. J. van Goor. B. de Zeeuw, H. P. van Ommeren, C. M. Meij, J. J. Meinema, H. A. van Staveren, N. Zui- dam, T. Baas. J. C. Kenselaar, J. van de Smissen. Haarlem: J. C. Herkemmij. Voorhout: G. Heijns. F. Bruidegom. G. Benschop, Sassenheim: J. J. Brommersma, Heemstede en A. Bos. Vijfhuizen. Voor diploma B slaagden: W. Hoek. A. J. Peen. Thiam G. Go. R. Mulder. Haarlem; C. van Bunk, Nieuw-Vennep: J. H. ten Broeke, Bloemendaal; A J. van Hanja, Zwanenburg en E. M. Doliesla- ger. Vijfhuizen. In het Concertgebouw te Haarlem slaagden voor dinloma A: C. H. Esser. E. D. M. Grootveld, H. F. Kloos. M. Remijn, C. Vrugt, P. -T. Biesheu vel, H. J. Boelsma (allen met middenstandsdiplo ma!. J. J. Woord. J. Haleber. M. R. Wentzel, G. Veenstra. J. I-Ioek, J. E. Wegman, J. C. Verkrui sen. F. H. Renout, J. W. Verkès, C. Brons en H. Sehmitz en voor mulo-diploma B: W. C. Hout zager. W. H. Karreman. W. E. van Gelderen. O. N" van Kampen. T. Lauwerens. D. M. Visser. F. Cans. H. C. van der Meij, F. Kruger. N. J. Ootes, Tj. J. Post. R. J. L. Permentier. Afgewezen vijf kandidaten. Bloemendaal. De volgende leerlingen van de Da Costa-kweekschool te Bloemendaal zijn ge slaagd voor onderwijzeres: J. J. M. Bruschke, G. Looyenga, D. J. van den Oever, allen te Haarlem en J. A. A. Postema te Overveen. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen h.b.s. B: de heren R. Filarski, W. G. Hamelink, R. J. Koster, D. F. H. van Lennep, A. H. Pieterse, C. J. P. Textor en de dames L. A. van Staalen, A. Veraart en G. van Zanen. Afgewezen 2 kand. Amsterdam. (Gem. Un.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde (tweede deel): mei. E. M. Barendrecht. P. R. de Bruin en W. F. Schoppen, allen te Haarlem. Bach als kerkcomponist in de meest strikte zin. In combinatie met de vooraf gezongen koralen zullen de orgelkoralen aan velen hun betekenis naar sfeer en inhoud heel wat duidelijker geopenbaard hebben, dan wanneer ze apart gehoord worden. En hoe moeten ze nog sterker gesproken hebben tot de kerkgangers die onder Bach's gehoor waren, daar hun niet alleen de melodieën, maar vooral ook de teksten bekend waren en wel zo, dat de inhoud het levend besef van hun belijdenis betekende! Bovendien toonde Bach zich in deze liturgische com posities een ideale dienaar van zijn kerk gemeenschap. Het kunstig muzikale ele ment dringt zich niet op de voorgrond uiteraard is het er wel, maar het blijft ondergeschikt aan de te vertolken idee, die in de omspeling van de „cantus firmus" steeds een sfeerrijke en poëtische karakter tekening krijgt. En wanneer een stuk naar onze smaak dan wel eens wat al te lang uitvalt, laat ons dan bescheiden zijn en overwegen dat wij het wellicht zijn die te kort komen, namelijk om het naar Bach's bedoelingen te verwerken. De sfeer van de onderscheidene delen van de „mis" is echter voor ieder duidelijk en bepalend ten opzichte van de idee: zo de deemoedige gebedstoon in het drievoudige Kyrie, zo ook de lichte tinten in het lof prijzende Gloria, dat mede in de gradueel stijgende toonsoorten (F, G, A) naar hoger opvoert, zo mede in de dogmatische kracht van het Credo, die zich in machtige orgel klanken openbaart. De uitvoering was wat zij wezen moest: overtuigend. De gezongen koralen kregen hun vereiste uitdrukking en de ingetogen en opgetogen orgelparafrasen, waar het eigenlijk om gaat, waren het genie van de muzikale Lutherse kerkvader waardig. Volgende week dinsdag worden de overige delen van Bach s Orgelmis ten gehore gebracht. Jos. cle Klerk Op verzoek van het wijkcomité Haarlem- Oost houdt de H.K.B. donderdagavond van 79 uur microkorfbalwedstrijden op het Van Zeggelenplein. Die avond wordt van zeven tot acht. uur gespeeld Oosthoek Nieuw Flora. Daarna vindt van acht tot negen uur de wedstrijd AuroraOoster kwartier plaats. Voorstel tot benoeming. B. en W. stellen de Haarlemse raad voor met in gang van 1 september tot tijdelijke leraar in de geschiedenis aan het Lorentzlyceum te benoemen de heer E. H. J. Fourrachen te Maastricht. In de aula van de Haarlemse meisjes- h.b.s. aan de Tempeliersstraat is dezer dagen de welhaast traditionele ex positie van handwerken, tekeningen en aquarellen van de leerlingen gehouden. Evenals dit vorige jaren het geval was maakte de expositie ook deze keer een bij zonder frisse en aantrekkelijke indruk, het geen in het bijzonder geldt voor de afde ling handwerken, waar bijzonder aardi ge jurkjes, rokjes, kleedjes en andere nut tige, maar tevens sierlijke voorwerpen zijn tentoongesteld. Onder leiding van de le rares handwerken, mevrouw L. W. E. van Hezel, hebben de meisjes een keur van leuke, zelfgemaakte kledingstukken bij eengebracht. Voor het eerst kon dit jaar gebruik gemaakt worden van de electri- sche naaimachine, die de school aan het begin van dit leerjaar heeft gekregen. Dui delijk wordt in verscheidene werkstukjes getoond, hoe gemakkelijk en onmisbaar dit instrument bij het onderwijs in de handwerken is. Bij het tekenonderwijs dat onder lei ding van de heer Ewout de Kat staat waren voor het eerst een aantal ontwer pen voor grammofoonplatenhoezen te zien. Het was een gelukkige gedachte van de heer De Kat om bij het onderwijs in het vrije tekenen opdracht te geven deze hoe zen te ontwerpen, omdat het een onder werp is, dat de meisjes zeer aanspreekt en waaraan zij zich met volle overgave hebben gewijd. De resultaten waren dan ook erg aardig en soms zelfs verrassend oorspronkelijk. Verder waren er enige ontwerpen van woninginrichtingen, waar bij de meisjes ook hun fantasie de vrije loop konden laten gaan. Rida Beyen is zondag clubkampioene van GITA geworden. Zij won met ruime puntenvoorsprong de zeskamp bij de da mes senioren tijdens de jaarlijkse onder linge wedstrijden, welke deze Haarlemse damesatletiekvereniging op het sportter rein aan de Kleverlaan in Haarlem heeft gehouden. De overwinning van Rida is geen moment in gevaar geweest. Zij won vier nummers en eindigde op twee num mers als tweede. Haar prestaties waren 80 m. 11.3 sec., speer 22.05 m., discus 24.31 m., hoog 1.30 m., ver 4.53 m. en ko gel 7.85 m. Daarmede bracht zij haar puntentotaal op 3025, bijna 800 meer dan haar naaste concurrente Lies Hartman, die 2268 punten vergaarde en daarmede tweede werd; 3. Bep Stoute 2193 pnt.; 4. Truus van Egmond 2152 pnt.; 5. Ans Stol wijk 2097 pnt.; 6. Bep Jagerman 1811 pnt. Bij de A-meisjes bezette Marga de Veer met 2366 pnt. de eerste plaats, ge volgd door Ans v. d. Eem met 2272, E. Banning 1971, J. van Zuthem 1553 en B. Wijminga 1446 pnt. Bij de B-meisjes toonde Corrie Fictoor zich veruit de sterkste. Met 2976 pnt. en overwinningen op alle nummers bezette zij op de zeskamp de eerste plaats. 2. C. Kruiff 2000 pnt.; 3. W. Kruyer 1697 pnt.; 4. M. Hansen 1684 pnt.; 5. L. Koster 1354 pnt. Ook het C-meisje S. de Jong won al haar nummers. Haar puntentotaal be droeg 3678; 2. S. Petersen 2455 pnt.; 3. F. Riedijk 2322 pnt.; 4. A. Does 2209 pilt; 5. W. v. d. Maagdenburg 2052 pnt Bij de dames nieuwelingen won I. van Huystee met 2530 pnt.; 2. A. Sinnige 2152 pnt; 3. B. Dawideid 1503 pnt. Wie als predikant een wijk van ruim vijftienhonderd gezinnen onder zijn gees telijke hoede heeft, weet wat het probleem „tijd" wil zeggen. Vooral als zulk een pre dikant, behalve zijn herderlijke taak ook nog tijd wil overhouden voor wetenschap pelijke studies. Dit gebrek aan tijd spreekt sterk tot dr. G. Ph. Scheers, Nederlands hervormd predikant in de Haarlemse ker kelijke gemeente Schoten, die op 9 juli de dag hoopt te herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar geleden predikant werd. Toch vindt dr. Scheers bij al zijn be langstelling voor theologische problemen en zijn gebrek aan tijd de „pastorale taak voor een predikant het belangrijkst''. Druk heeft de straks jubilerende predikant het trouwens altijd gehad. Niet in het minst op zijn vorige „standplaats", Rotterdam- Delfshaven, waar 2800 gezinnen in de aan hem toevertrouwde wijk zijn aandacht vroegen. Daar was het, dat hij het stads werk van een predikant voor het eerst intensief ging beoefenen, nadat hij voor dien in een tweetal landelijke gemeenten gestaan had. Dr. Scheers is in 1908 in Utrecht geboren, waar hij de middelbare school volgde, staatsexamen deed en theologie studeerde. Daar was het ook, dat hij twee jaar lang hulpprediker was en zijn eerste kennismaking met het werk van een grotestadspredikant had. In 1933 werd de jonge predikant beroepen in Kolderveen, ten zuidwesten van Meppel. Daar bleef hij tot 1937, toen hij naar Al phen aan de Rijn vertrok. In Alphen was het waar dr. Scheers naast zijn pastoraal werk over de meeste vrije tijd beschikte, omdat de kerkelijke bevolking er in het algemeen zeer trouw was en er een bloeiend organisatieleven was. Het was dan ook in Alphen, dat de jonge predikant zijn disser tatie, een biografie over prof. dr. Ph. J. Hoedemaker, schreef. In 1939 honderd jaar na de geboorte van Hoedemaker kwam het proefschrift gereed. Dr. Scheers heeft een grote belangstelling voor de ne- gentiende-eeuwse theologie in Nederland, een belangstelling, die onder meer in de biografie over Hoedemaker gestalte vond. Het spijt dr. Scheers nog steeds, dat hij niet voldoende tijd heeft om studies over andere belangwekkende theologen het licht te doen zien. Wel heeft hij in ver scheidene tijdschriften artikelen geschre ven, onder meer over Gunning. Na het min of meer landelijke Alphen aan de Rijn volgde Rotterdam-Delfshaven, de drukke, in opbouw zijnde grote stad. Hoe wel het werk daar zeer omvangrijk was heeft dr. Scheers het altijd met veel vreugde gedaan. Hij beschouwde Rotterdam als een geleidelijke overgang naar Haar lem, waarheen hij in 1954 werd beroepen. In Haarlem is het pastorale werk vaak moeizaam en van de predikanten wordt een voortdurende waakzaamheid vereist om afbrokkeling te voorkomen. Veel be langstelling heeft dr. Scheers ook voor de oecumenische gedachte. Zelf drukte het zo uit: „Naarmate je meer voor je eigen kerk voelt, voel je ook meer de nood zaak tot het gesprek met anderen". Het zo mogelijk opheffen van de gespletenheid van de kerk is één van de idealen van de Haarlemse - predikant. Hij heeft voor de hervormde kerk zitting gehad in de com missie, die het gesprek met de remon stranten heeft geleid en zit thans in een dergelijke commissie voor het gesprek met de gereformeerden. Tevens is hij lid van de Provinciale Kerkvergadering van Noordholland en van de Oecumenische raad in Haarlem. Bij alles blijft echter het pastorale werk voor dr. Scheers op de voorgrond staan. Ondanks het gebrek aan tijd, dat dit soms met zich meebrengt. Op 1 juli zal de heer J. Erkelens, wo nende in de Lijsterbeslaan 11 te Heem stede veertig jaar in dienst zijn van 's Rijks belastingen. De heer Erkelens be gon zijn loopbaan in 1918 in Vlodrop als commies derde klasse en na een aantal andere dorpen en steden als standplaats te hebben gehad, belandde hij op 1 okto ber 1932 als assistent bij de post Heemste de van de directe belastingen. Op 1 janua ri 1954 volgde zijn bevordering tot assis tent eerste klasse. Op 1 juli heeft er op het belastingkantoor aan het Raadhuis plein 17 te Heemstede een huldiging plaats en vervolgens bestaat er des middags van 3 tot 5 uur in de Lijsterbeslaan nog ge- hij legenheid de jubilaris geluk te wensen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9