NZH-chauffeurs rijden elke nacht een halve minuut door noodweer Muggen maakten een oefenrit naar Aerdenhout, Zandvoort, Bloemendaal Crematie dr. J. A. Bierens de Haan Scheepsromp zeilde door de lucht naar zijn element DONDERDAG 26 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Volautomatische wasmachine doet het werk van twaalf poetsers Eerste paal voor N.Z.H.- garage ingeheid Loek Vaars winnaar van de vierde avondrit Afscheid van gedeputeerden „Geloof en Wetenschap" Twee doden in het verkeer Tenniscircus van Kramer naar Rusland? UIT STAD EN STREEK Uitspraken rechtbank Collecte voor „Excelsior" Elaarlem beantwoordt vragen over sport en volksontwikkeling De tientallen genodigden van de N.Z.H. hebben vanmorgen, nadat zij getuigen wa ren geweest van het inslaan van de eer ste paal voor de fundering van het nieuwe garagecomplex aan de Leidsevaart, de sensatie van een hevig noodweer beleefd: een roffelend onweer begeleid door een felle slagregen. De chauffeurs van de N.Z.H. zullen aan dat helse lawaai binnenkort wel gewend zijn, want het wacht hen elke dag aan het einde van de dienst, als een laatste be- px-oeving voor de nachtrust. Het behoort namelijk bij de sinds enkele dagen in ge bruik genomen volautomatische wasma chine van het garagecomplex aan het Soendaplein, die het werk van een dozijn poetsers heeft overgenomen. De gasten van het vervoerbedrijf hebben vanmorgen met de werking van het apparaat kennis gemaakt, toen zij er in twee autobussen door zijn gereden. De behoefte aan dit automatische bad is merkwaardig genoeg mede ontstaan door de opheffing van de tramdienst tus sen Amsterdam en Zandvoort. In de ga rage aan het Soendaplein is namelijk te weinig ruimte om de bussen gedurende de nachtelijke uren na elkaar te wassen, want in diezelfde tijd moeten ook de mon teurs de reparaties en controles verrich ten. Zij moesten dus gereinigd worden voordat ze op hun vaste opstelplaats kwa men, maar dat betekende dat men de on geveer vijftig inrukkende stadsbussen en de nog binnenkomende wagens van de bui tenlijnen in een uur schoon moest maken. Er werden dan steeds zes bussen tegelijk door twee poetsers voor elke wagen van buiten gewassen, hetgeen in zes minuten moest gebeuren. De kans op stagnaties was vrij groot, hetgeen dan in voorkomen de gevallen prompt werd beantwoord door foeterende toeterende chaufeeurs. Men had dus steeds twaalf poetsers nodig voor een goed uur werktijd en om nu geen man uren te verspillen werden twaalf poetsers van de Leidsevaart, waar ze wel de ge hele nacht werk hadden, naar het Soen daplein gebracht om daar de bussen schoon te maken. Met het oog op de staking van de tram- dienst had men reeds voor 15 augustus van het vorige jaar de wasmachine be steld, maar de Duitse fabriek was pas kort geleden in staat haar te leveren, waarna ze uiteraard nog bedrijfsklaar ge maakt moest worden. Met de wasmachi nes wordt in het Nederlandse vervoerbe drijf nog geëxperimenteerd. Die van de N.Z.H. is een eenvoudiger type dat bij sommige andere ondernemingen in ge bruik is, omdat deze installatie uitsluitend de zijwanden schoonmaakt. Er zijn ook wasmachines welke zowel de boven- als de onderzijde, de voor- en de achterkant schoonspuiten en borstelen, maar die in richtingen zijn uiteraard veel ingewikkel der en bieden dus ook meer kans op sto ringen. Dat laatste heeft men juist bij de N.Z.H. zoveel mogelijk willen vermijden en daarom werd een machine besteld met twee borstels aan elke kant, die eikaars reserve vormen. Het hoofd van de technische dienst en adjunct-directeur van de N.Z.H., de heer H. J. Kapteyn, heeft vanmorgen een ver sierd heiblok van negenhonderd kilo op een meter lange betonnen paal laten vallen. Met die symbolische handeling, welke be geleid werd door de knallen van een hoe veelheid op de paal gelegde explosieve stof werd de bouw van de tweede fase van het garagecomplex van de N.Z.H. aan de Leid sevaart te Haarlem officieel ingeluid. Deze tweede fase omvat de kantoor ruimten, personeelsverblijven en de hoofdautobuswerkplaats, in totaal een werk van anderhalf miljoen gulden, dat is aangenomen door de n.v. Spoorweg bouwbedrijf te Utrecht. De directeur van de N.Z.H. de heer J. J. Jurrissen, gewaag de in zijn welkomstwoord van de goede samenwerking welke met architect H. H. Zandstra van de n.v. Spoorwegopbouw die de directie voert, bij de gecompliceerde voorbereiding heeft bestaan en van de voortreffelijke medewerking welke door het gemeentelijk bedrijf van Openbare Werken, de Verkeerspolitie, de Schoon heidscommissie te Haarlem en door de Noordhollandse directie van het ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid werden verleend. Hij nodigde daar op de heer Kapteyn uit de eerste paal te slaan omdat deze het leeuwendeel van de voorbereidingen voor zijn rekening had ge nomen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de directeur van Spoorwegopbouw, ir. W. H. L. Jurgens, die opmerkte dat dit werk zeker niet vandaag begonnen zou zijn wanneer de heer Jurrissen niet zoveel vasthoudendheid bij het verkrijgen van de vele noodzakelijke goedkeuringen en vergunningen zou hebben getoond. Zijn collega van het Spoorwegbouwbedrijf, prof. ir. J. L. A. Cuperus, formuleerde tenslotte de wens, dat de drie zusters alle dochterondernemingen van de Neder landse Spoorwegen bij de uitvoering van dit project zullen uitmunten in broe derlijke samenwerking. De ceremonie werd door de directeur en de adjunct-directeur van Openbare Wer ken en de hoofden van de afdelingen van dat bedrijf, de chef van de Haarlemse Verkeerspolitie, de secretaris van de Schoonheidscommissie, een vertegen woordiger van de Koninklijke Nederland se Vereniging van Transportondernemin gen en andere autoriteiten bijgewoond. Wanneer de bus de wasplaats op het buitenterrein van de garage bereikt pas seert hij een „elektrisch oog", waardoor na tien seconden het eerste stel bor stels en de sproeiers in werking treden. De chauffeur rijdt tussen elektrisch oog en eerste borstels met ongeveer vier kilo meter snelheid, daarna met twee kilome ter tussen de borstels door. Hij moet na tuurlijk precies in het midden tussen de roterende borstels rijden. Dat heeft in het begin nogal wat moeite gekost, omdat de chauffeur, die immers aan de linkerkant zit, het geraas van de linkse borstels ook veel duidelijker hoort dan die van rechts. Daardoor dacht hij dan dat hij te veel links aanhield. Nadat de bus de douche is gepasseerd houdt het watergordijn op. Alleen de borstels draaien nog even door, opdat de volgende bus kan inrijden zon der opnieuw via het elektrisch oog een stroomstoot te geven, want dat geeft veel slijtage. Het gehele bad duurt een halve minuut. Terwijl daarna olie en water wor den gecontroleerd geven twee poetsers de voor- en de achterkant nog een beurt, dat is een kwestie van twee minuten. Natuur lijk moet de bestuurder wel zorgen, dat tijdens de douchepartij alle dakluiken, ramen en deuren terdege gesloten zijn. Verder heeft de N.Z.H. alle spiegels en richtingaanwijzers op de stadsbussen moeten veranderen, want de roterende borstels ontwikkelen een geduchte kracht, die aanvankelijk nogal wat brokken maak te. De borstels draaien per stel elk een an dere kant uit, zodat alle raamlijsten ge reinigd kunnen worden. Uiteraard kan de machine niet bij vorst worden gebruikt. De technisch directeur van de N.Z.H., de heer H. J. Kapteyn, stelt zich echter voor het waterbad dan achterwege te laten, maar wel een proef te nemen met droge borstels. Het ligt in de bedoeling, dat in de nieuwe garage aan de Leidsevaart eveneens een dergelijke wasmachine zal worden geplaatst, waarschijnlijk met een borstel en een douche voor het dak. Wan neer dat systeem bevalt zal ook de instal latie op het Soendaplein daarmee worden gecompleteerd. De vierde rit van de zomeravondcompe titie, welke gisteravond door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" over een af stand van 45 ronden (50 km) in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Loek Vaars. De uitslag luidde: 1. L. Vaars, 2. Van Weeren, 3. Sminia, 4. Jansen, 5. Riethoff, 6. P. de Jong, 7. F. Vaars, 8. Blommaert, 9. Mathot, 10. Uttien. Bij de C-klassers, die een rit over 25 ron den reden, zegevierde Hendriks vóór Bou- ma, Fennis, Peters, Van Schie en Van der Horst. Vanavond (donderdag 25 juni) rijdt „De Kampioen" met „De Bataaf" (Halfweg) een clubontmoeting in Nieuw Vennep. Alle bekende renners, zoals Steenvoorden, Van Duin, Vaars, Van Weeren, Straver, Rukers van „De Kampioen" en Cuvelier, Bogers, Sluis, Snijder van „De Bataaf" zullen aan dit treffen deelnemen. De start is om half zeven en de af te leggen afstand is tachtig kilometer. Mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier en de heer A. B. J. Prakken, die op 1 juli aftreden als leden van het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland, houden vrijdagmiddag van drie tot vijf uur in het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem een afscheids receptie. Wegens het bedanken van de heer en mevrouw mr. F. Vorstman als voorzitter en secretaresse voor de stichting „Geloof en Wetenschap" te Haarlem zal mr. dr. F. A. Bijvoet als waarnemend voorzitter en de heer H. J. A. M. van Haaren als waar nemend secretaris optreden. In een brief aan contribuanten delen zij en de overige bestuursleden mee, dat zij het onverwacht aftreden in hoge mate betreuren, te meer daar het overgebleven gedeelte van het bestuur zich hierdoor voor de vrijwel on- overkomenlijke moeilijkheid ziet gesteld om de enorm vele arbeid welke door het echt paar Vorstman in het belang van cultureel katholiek Haarlem werd verricht, zonder genoegzame voorbereiding over te nemen. De bestuursleden zeggen toe al het moge lijke te zullen doen om het werk van „Ge loof en Wetenschap" voort te zetten. De deelnemers aan de vierde Haarlemse Muggenronde hebben gisteravond voor het eerst gezamenlijk een trainingsrit gemaakt als voorbereiding van de lange fietstocht, die zij in augustus door een groot gedeelte van Nederland gaan maken. Bijna alle zestig jongens waren voor deze oefen tocht bij de afge sproken startplaats, de Vlaamseweg, verschenen en even na zeven uur startte men, vergezeld van tien ploegleiders op bromfietsen. Aan vankelijk bleken de Muggen nog niet aan het ryden in een groot „peloton" gewend te zyn, maar na Aerdenhout en Bentveld werd dat beter. By Zandvoort koos Tourleider H. Z rn Een foto van de door timmerman W. G. de Korte vervaardigde maquette van het ontwerp-garagecomplex van de NZH aan de Leidsevaart, waarvoor vanmorgen de eerste paal werd geheid. Op de voorgrond rechts onderscheidt men het hoofdkantoor met de schema tisch voorgestelde aangrenzende be bouwing. Links de drie beuken van de stallingruimte, welke als laatste faze zal worden uitgevoerd. Rechts de elf sheddaken van de werkplaatsen waar van de bouw thans begonnen is. In het centrum ziet men voorts het tanksta tion en de daarachter gelegen inrit tot de garage. De gebogen gevel in het midden tussen garage en tankstation stelt de voorzijde van de cantine voor. Voor het hoofdkantoor is ook een nieu we portiersloge geprojecteerdDe da ken op de maquette zijn in doorschij nend materiaal uitgevoerd, om het overzicht te ver gemakkelen. Onder dreigende wolken fietsten gis teravond de jongens van de Haarlemse Muggenronde tijdens hun trainingsrit over de Zeeweg in Bloemendaal. Het peloton wordt aangevoerd door twee van de ploegleiders, de heren J. Hos en A. Koblens van Hulst, die de groep op een motor aan voerde, de boulevard naar Bloemendaal en daar kregen de jongens de gelegenheid om te tonen wat zij op het gebied van de sprint waard waren. Dat was heel wat, want de kilometerteller van de begeleiden de motor kwam af en toe dicht in de buurt van de dertig kilometer. Vervolgens ging de rit via de Bloemen- daalse Zeeweg naar de Hoge Duin en Daalseweg, aan de voet waarvan de jongens even de gelegenheid kregen uit te rusten, van welke gelegenheid de heer Van Hulst gebruik maakte de jongens te wijzen op de medische keuring en op de keuring van de fietsen, die aan het eind van de volgen de maand plaats zullen hebben. Hierna beklommen de jongens bij groep jes tegelijk de helling van de Hoge Duin en Daalseweg en daarna fietste men in een gezapig tempo naar Haarlem terug, waar in het Kenaupark de groep ontbonden werd. Tijdens deze rit begaven de fietsen van twee jongens het, hetgeen voor de heer Van Hulst aanleiding was om de jongens nog eens op het hart te drukken hun karretjes in de komende weken goed na te kijken. Op de hoek van de Apeldoornseweg en de Van Westrheenenlaan te Arnhem is de be stuurder van een bromfiets, die de Apel doornseweg wilde oprijden, door een perso nenauto aangereden. De man overleed vrijwel onmiddellijk. Het slachtoffer was de 71-jarige heer L. van Leeuwen van de Tulpstraat te Arnhem. In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is overleden de 88-jarige E. Kint van de West-Varkenoordseweg. Hij is zaterdag middag bij het oversteken van de Putse- laan door een tram aangereden. Jack Kramer heeft verklaard, dat de onderhandelingen met de Russen over een tournee van zijn „tenniscircus" door Rusland bijna voltooid zijn. De onderhandelingen hebben thans al leen nog maar betrekking op financiële kwesties en regelingen voor het reizen. De Russen hopen met de tournee van Kramers beroepstennissers de belangstel ling van het volk op te wekken voor deze sport. Nieuws in het kort Dertigduizend kilogram ijzer en staal zweefde vanmorgen zo licht als een veertje tussen hemel en aarde boven de Spaandamseweg in Haarlem. Aan de machtige arm van de drijvende bok van Conrad-Stork zeilde een scheepsromp als een vreemd soortig luchtschip enige tientallen meters boven de begane grond naar zijn element. Zonder dat er een spatje water omhoog kwam „landde" het gevaarte op hel bijna rimpelloze oppervlak van het Spaarne. En korte stoot op de stoomfluit van de bok sloot deze niet alledaagse tewaterlating af. De gezichten van hen, die zich ruim een uur met dit karwei hadden beziggehouden, stonden tevreden. „Oké, Gerrit", riep een van hen zijn makker toe, „en nou een lekker bakkie koffie op de goede afloop". Gerrit knikte, veegde zijn handen aan zijn overall schoon en hield een vlammetje bij zijn sigaret. Ja, alles was gesmeerd gegaan, de jongens hadden ivel een kop koffie verdiend, dacht hij ook. Vanmorgen tegen negen uur was er ge start. Lomp en schijnbaar onwrikbaar stond het casco toen nog op het werkter rein van het Metaalbedrijf Visno aan de Spaarndamseweg bij het begin van een pad van zware balken, dat van de werk plaats naar de weg was uitgelegd. Het tweeëntwintig meter lange, zes meter brede en anderhalf meter hoge vaartuig werd in opdracht van de B.P.M. gebouwd. Het is bestemd om als onderbouw te die nen voor een drijvend laboratorium, kan toor en onderkomens voor employé's, die in Nigeria in Afrika proefboringen verrichten. Het schip zal voornamelijk op de binnenwateren van de Afrikaanse oer wouden worden gebruikt. De B.P.M. heeft vier van deze vaartuigen met spoed be steld, welke opdracht over vier Neder landse bedrijven werd verdeeld. Het was voor de eerste maal dat de fir ma Visno een dergelijke order kreeg. On geveer zes weken geleden werd met de bouw begonnen. Toen bleek dat de werk plaats niet helemaal op de omvang van het casco was berekend, zodat men een stukje aan de fabriek moest bouwen. Woensdagmiddag sleepte men de scheepsromp al voor een klein gedeelte het terrein op. Op zware sleeën rustend gleed het casco enige meters over de inge vette blaken vooruit. Voor het verdere en zwaardere werk moest de lier van de bok van Conrad-Stork er echter aan te pas ko men. En dat gebeurde vanmorgen. Maar voordat het gevaarte aan vier punten zachtjes aan de armdikke kabels hing te schommelen werden er heel wat uitroepen als „Ho maar, Gerrit" en „Balkie" ge slaakt ten teken dat de sleep diende te stoppen omdat er een nieuwe balk onder geschoven moest worden. Na ruim drie kwartier trokken de kabels strak als sna ren en draaide het casco hoog boven de hoofden van de toeschouwers met een kwart draai naar het water toe. Voor alle zekerheid parkeerden enkele automobilis ten hun wagen wat verderop. Je kunt im mers nooit weten of het geval niet naar beneden zal komen, zullen ze gedacht heb ben. Precies een uur nadat het zijn tocht naar het water had aangevangen dobber de de scheepsromp op het Spaarne. De be drijfsleider van Visno, de heer H. van Loe- vezijn, sprong aan boord en daalde met een zaklantaarn in het binnenste van de boot af voor een laatste inspectie naar mogelijke lekkages. „Alles potdicht", knikte hij goedkeurend toen hij weer bo ven kwam. Wegens verduistering heeft de Haarlem se rechtbank een vierentwintigjarige koopman uit Heemstede een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voorarrest opgelegd. Hij had een twee- entwintigjarig meisje uit Haarlem meege deeld, dat hij een huis kon krijgen in Heemstede hetgeen hem in staat zou stel len met haar te trouwen en een bedrag van vijfhonderd gulden gevraagd. Het geld heeft hij ontvangen en in zijn zaak, een verhuur van bromfietsen, gestoken; van het krijgen van een huis was geen sprake. Veertien dagen geleden had de of ficier van Justitie een gevangenisstraf van zeven maanden geëist. De Haarlemse rechtbank heeft een tweeënveertigjarige werkmeester bij de K.L.M. uit Amsterdam, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde doen toebren gen van lichamelijk letsel door schuld. Op 16 augustus van het vorig jaar is in han gar 7 op Schiphol een Dakotavliegtuig van de K.L.M. verrold en door een verkeerde handgreep van een leerling monteur is dit toestel door zijn landingsgestel ge zakt, ten gevolge waarvan een monteur, die zich onder een vleugel bevond, zo ern stig werd gewond, dat hij gedurende een half jaar niet heeft kunnen werken en dat hij voor de rest van zijn leven invalide zal blijven. De werkzaamheden werden uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van de werkmeester. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een hechte- nisstraf van twee weken geëist. Morgen zal het casco naar Hardinxveld worden gesleept, waar men er de boven bouw op zal zetten. Over enkele maanden zullen de vier vaartuigen aan boord van een tanker worden gehesen en naar hun plaats van bestemming in de Afrikaanse jungle worden gebracht. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: R. Peperkoorn en A. Sietsma; J. P. Kodde en A. Th. Saarberg; N G. Dalerup en Q. van Houten; N. J. Blaauwhof en M. Meijer; J. G. Wiedijk en M. M. Piet. GETROUWD: J. G. M. Gozeling en W. Ch M. van der Weiden; L. Horvéth en C. M. Erkens; F. P. A. Lijesen en J. B. M. van der Meer; F. Vellema en M. Roele- veld. GEBOREN: Sibbelina Elisabeth Maria, d. v. A. Selhorst en E. Melein; Olga Maria, d. v. J. H. Reijns en G. M. Weijers; Maria Aldegonda, d. v. H. A. M. Adriaanse en Th. H. M. van Dijkman; Margot, d. v. B. vat) Hees en C. M. Wibaut; Johanna Ma ria Bernadette, d. v. B. G. Kroon en H. C. de Greef. OVERLEDEN: wed. H. J. Losecaat Ver meerVan Emden. 94 j.; wed. A. M. G. HillenTijdeman, 78 jaar. In de komende weken wordt in Hoofd dorp en Vijfhuizen een lijstcollecte gehou den ten bate van het Hoofddorps fanfare gezelschap „Excelsior", dat dit jaar dertig jaar bestaat. De burgemeester van Haar lemmermeer mr. G. C. van der Willigen doet een beroep op de inwoners deze col lecte te steunen. „Excelsior" is het alles zins waard, aldus de burgemeester. Geen spreekuur- De wethouder van publieke werken te Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is verhinderd vrijdag spreekuur te houden. Raadsvergadering. Woensdagavond om acht uur komt de Haarlemse raad bij een om een voorstel van B. en W. tot be noeming van rectoren voor de nieuwe ge meentelijke lycea te behandelen. Jubileum I. Zaterdag 28 juni zal de heer J. van Berloo, werkzaam als chef van de afdeling Plaatdrukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, de dag herdenken, waar op hij veertig jaar bij deze vennootschap in dienst is. Jubileum II. Woensdag 2 juli zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer W. A. van Leeuwen in dienst trad bij Hooij's wijnhandel n.v. te Haarlem. De heer Van Leeuwen beheerde de afgelopen kwarteeuw de oudste slijterij van Haar lem-Noord, Vader Klarendag. Zaterdag viert de speeltuinvereniging Flora „Vader Klaren dag". Er zulen voor de kinderen 's mid dags drie filmvoorstellingen worden ge geven. Voetbalwedstrijd voor kerkbouw. Op woensdagavond 2 juli om zeven uur zal op het E.D.O.-terrein in Haarlem-Noord een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen de collectanten en kerkeraadsleden van de gereformeerde kerk in Bloemendaal tegen een elftal dat is samengesteld uit collec tanten en kerkeraadsleden van de Haar lemse gereformeerde kerken. Ondermeer zullen ds. H. W. Wierda en ds. P. de Ruig in het Haarlemse elftal meespelen. Ds. J. A. van Arkel zal de aftrap verrichten. Het saldo van deze wedstrijd is bestemd voor de gereformeerde kerkbouw in Haarlem en Bloemendaal. Op verzoek van de International Union of Local Authorities heeft het college van B. en W. van Haarlem een uitvoerig ant woord gegeven op een aantal vragen, dat de internationale oi'ganisatie aan enige met zorg uitgekozen gemeenten heeft ge steld met betrekking tot de volksontwik keling en sport. Bij de keuze van de te ondervragen ge meenten heeft de I.U.L.A. zich laten lei den door de overweging, dat het gewenst is verschillende typen gemeenten te ne men (een grote stad, een middelgrote stad en een typische plattelandsgemeen te). Teneinde te voorkomen, dat een een zijdig beeld gegeven zal worden zijn voorts geen gemeenten gekozen, die een speciaal karakter hebben (bijvoorbeeld een stad waarvan het karakter wordt be paald door een speciale industrie, een stad met een zuiver officieel karakter, een stad met randgemeenten). Voorts zijn geen gemeenten gekozen, die uitzonder lijke voorbeelden zijn wat betreft hun ac tiviteiten op het terrein van de volksont wikkeling en de sport. Haarlem heeft in zijn antwoord een' overzicht gegeven van de geografische si tuering van de gemeente en van de acti viteiten, die Haarlem ontplooit op het ge bied van volksontwikkeling en sport. Te vens is een lijst overlegd van de gemeen telijke cursussen, die op allerlei gebied worden gegeven, van particuliere cursus sen, die gemeentelijke subsidies ontvan gen, van de aanwezige bibliotheken en musea en van de beschikbare accommoda tie op sportgebied. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: G. A. van der Vlugt en C. B. M. van Buggenum. J. T. Warmen- hoven en I. I. Ingwersen. E. Vogel en H. P. Dooijes. H. J. W. Verhaak en F. M. Stok- mann. E. A. Hallo en D. G. N. Strikwerda. W. J. Olsman en A. J. Salm. GETROUWD: M. Verboom en G. Ver zaal. J. Th. M. Brugman en M. W. Barn- hoorn. OVERLEDEN: N. L. Adam, 46 jr. Wed. W. G. de VriesVan der Laan 75 jr. Mw. I. C. DonlebenAdriaanse, 69 jr. Wed. M. C. Priesman—De Zwart, 97 jr. Onder vele blijken van deelneming is vanmorgen te Westerveld verast het stof felijk overschot van dr. J. A. Bierens de Haan, secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, die op 13 juni in Siena (Italië) op de leeftijd van vijfenzeventig jaar is overleden. Toen de baar in de aula werd gedragen speelde de organist het Arioso uit de can tate 156 van J. S. Bach. Eerste spreker was de broer van de over ledene, de heer L. L. Bierens de Haan, die namens de familie een afscheidswoord sprak. De voorzitter van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, schetste in een rede de overledene als mens en geleerde. De wetenschappelijke vorming van dr. Bierens de Haan vertoonde enkele merk waardige buigpunten. Aanvankelijk stu deerde hij aan de Utrechtse universiteit wis- en natuurkunde. Na zijn kandidaats examen voelde hij echter dat de astrono mie niet zijn diepe belangstelling had en ging hij over naar de biologie. In 1913 promoveerde hij in dit studievak op een dissertatie over „Homogene en heteroge ne versmelting bij Echinidenkiemen". Dit proefschrift was het eerste Nederlandse werk op experimenteel embryologisch ge bied. Na een vierjarige onderbreking in zijn wetenschappelijk werk door de mili taire dienst hield dr. Bierens de Haan zich enkele jaren in het toen geheten Ko loniaal Instituut bezig met museum- werk. Onder de invloed van Buytendijk buigt zijn belangstelling zich echter op nieuw om. Deze richtte zich nu op de psychologie in de dierkunde, een terrein waarop hij gedurende de rest van zijn leven met veel succes en originaliteit werkzaam zou blijven. Na enige jaren onder Buytendijk te heb ben gewerkt stichtte dr. Bierens de Haan in Artis aan het Zoölogisch Instituut van de gemeentelijke universiteit een psycho logisch laboratorium, waar hij vele proe ven nam op zeer uiteenlopende diersoor ten. Tevens aanvaardde hij een privaat docentschap in experimentele dierkunde, dat hij vijftien jaar lang vervulde. Talrij ke publicaties verschenen er van zijn hand, waarvan 109 op biologisch terrein. De belangrijkste verscheen in 1940 in boek vorm: „Die tierische Instinkte und ihr Umbau durch Erfahrung". Vakgenoten roemen zijn heldere en eenvoudige stijl, ziin critische geest, aldus spreker. Ook in diverse bestuursfuncties heeft de thans ontslapene de wetenschap gediend. Een geheel ander facet van zijn belang stelling was zijn liefde voor de bergsport. Verder toonde hij actieve interesse voor de historie, vooral die van oude gebouwen. Ook op dit gebied bekleedde dr. Bierens de Haan verscheidene bestuursfuncties. In 1938 werd hij verkozen tot lid van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen aldus vervolgde spreker. Het jaar daarop volgde hij prof. Holleman als secretaris op. In de bijna twintig jaar ge durende welke dr. Bierens de Haan deze functie vervulde toonde hij zich behalve plichtsgetrouw en accuraat secretaris een man met initiatief. „Maar het werk waar door hij zich een monument heeft opge richt is het gedenkboek, dat in 1952 bij het tweehonderdjarig bestaan van de maat schappij is verschenen en welks 422 blad zijden geheel van zijn hand zijn", aldus dr. baron De Vos van Steenwijk, die zei in de persoon van dr. Bierens de Haan in de eerste plaats de geleerde te zien. Daar naast een man met grote eerbied voor en belangstelling in het verleden. Een kunst zinnig man tevens en een bezadigd ge nieter van wat het leven de beschaafde mens te genieten geeft". In zijn veelzij digheid was Bierens de Haan een Renais- sance-mens, in zijn nauwgezetheid en plichtsbetrachting een 19e-eeuwer, in zijn keuze en behandeling van zijn studievak een 20ste-eeuwer. Maar bovenal een mens zoals Nederland er tegenwoordig niet veel telt. Zijn vakgenoten, vrienden en ver wanten zullen hem node missen", aldus besloot dr. baron De Vos van Steenwijk zijn toespraak. Onder orgelspel van Ave Verum van Mozart daalde de kist en tot besluit van de plechtigheid speelde de organist een largo uit het concerto grosso 4 van Handel. Een neef van de overledene dankte voor de blijken van deelneming.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11