Zonder gezonde overeenkomst met de Staat heeft KNSF geen bestaansreden GOUDSMIT-HOFF VRIJDAG 27 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .7 Vergadering Springstoffenfabrieken Westelijke randweg dinsdag in gebruik Burgerlijke Stand van Haarlem Provinciale ambtenaren kunnen wethouder zijn De heer M. A. Reinalda zeventig jaar Raadslid Blokdijk wenst loopbrug over Houtvaart Teylermiljoenen worden niet aan vermeende erfgenamen uitgekeerd G. A. Franken sprak voor J.O.V.D. Twee verkeerszuilen op Leidsevaart omvergereden Aanbesteding noodgebouw H.T.S. in Haarlem Engelse toneelspelers in Raadhuis ontvangen Inbrekers gingen er met fooienpot vandoor Achttien Bloemendalers kregen Oranje Kruis- diploma UIT STAD EN STREEK N.Z.H.-tram Den Haag- Leiden blijft nog 5 jaar rijden Examens ZANDVOORT Jazz en swing op het Raadhuisplein Subsidie voor scholen Geslaagd NIEUW VENNEP Aanleg van stamriool in de Dorpsstraat HILLEGOM Folder over nieuwe bouw Comité „Vakantiespelen" definitief gevormd Meer subsidie voor gezins verzorging en gezinshulp De voorzitter van de raad van commis sarissen van de Koninklijke Nederlandsche Springstoffenfabrieken n.v. heeft in de al gemene aandeelhoudersvergadering enige gegevens verstrekt over de sinds 1950 lopende onderhandelingen met de Neder landse staat om tot een wijziging in de bestaande overeenkomst te komen. In een uitvoerig antwoord deelde de voorzitter, dr. G. de Bruin, mede dat de artillerie-inrich tingen en de springstoffenfabrieken geen concurrenten van elkaar zijn. Te Hembrug worden wapens vervaardigd en de spring stoffenfabrieken fabriceren buskruit en springstoffen, die door de artillerie-inrich tingen worden afgenomen. De staat neemt voor 50 percent deel in het geplaatste kapi taal ad 2 miljoen. De staat heeft zich grote voorrechten voorbehouden, al is het bestuur geheel vrij in de exploitatie van de fabrieken. Tot en met 1956 heeft de staat een gemiddeld rendement verkregen van ongeveer 14 percent, aandeelhouders slechts 6.6 percent. Met medewerking van de toen malige regeringscommissarissen werd in de loop der jaren het bestaande contract niet op de letter opgevolgd en tot 1957 werd de afwijking van de statutair voorgeschreven winstverdeling, te weten het reserveren van bepaalde bedragen vóór de winstuit kering, aanvaard. Deze handelwijze was zowel in het belang van de vennootschap als van de staat, aldus de voorzitter. In zaken. Naar verwacht wordt zal het eerste ge deelte van de westelijke randweg om Haarlem van Wagenweg naar Zijlweg dinsdag zonder enig ceremonieel voor het snelverkeer worden geopend. Zoals bekend wachtte de openstelling op het gereedkomen van de bestratingswerk zaamheden van het aansluitend gedeelte van de .Tulianalaan. Het is thans nog niet zeker, of de Julianalaan dinsdag ook al gereed zal zijn. Wel is het werk op een oor tje na gevild, maar het wachten is op gun stig weer voor het aanbrengen van de as- falteringslaag. De Koninklijke Toeristenbond A.N.W.B. heeft met het oog op de open stelling van de westelijke randweg zijn wegwijzerssysteem in Haarlem, Heem stede en Bloemendaal aan deze nieuwe route aangepast. In totaal moest de bond hiervoor 8 nieuwe wegwijzers, 26 rich tingsborden en 19 voorrichtingsborden plaatsen. Ook moest een groot aantal weg wijzers en borden worden gewijzigd. Tege lijkertijd heeft de A.N.W.B. in overleg met de gemeente Heemstede enige verande ringen in het wegwijzerssysteem aange bracht, zodat de wegwijzers en lïchtings- borden op de samenkomst van de Zand- voortselaan en de Leidsevaartweg thans zijn aangepast aan de nieuwe verkeei-s- omstandigheden. Advertentie Ned. Behangselpapier Industrie N.V. geeft adviezen voor de juiste toepassing van modern behang Schrijf voor een advies-aanvraag aan Postbus 145, Amsterdam. Haarlem, 25 juni 1958 BEVALLEN van een zoon: M. Broeke- ma-Phenning; E. J. M- Neeven- Raap. BEVALLEN van een dochter: J. Pa- tist-Pierlot; A. W. van den Bosch-Blom; P. C. J. T. Beumer-Janssen; M. M. J. Groen-de Vos; W. G. van Harten-de Jong; M. C. Scheffer-van Leeuwen; M. C. Dijt- van Zon; R. L. Oud-van der Meulen; H- W. Verhei ien-van Honschoten. ONDERTROUWD: W. C. Sonnevelt en C. J. Stapper; C. H. O. van Os en C. Mul der: A. Swager en I. van der Sluis; C. J. M. Fens en H. C. de Leeuw; F. J. Vrees en Cr. J. C. Wchnes: J. van Ake en M. H. de Bruin; B. C. H. Heynen en B. M. P." Scho ner: J. M. Juffermans en D. W. M. Visser; ■T. P M. Gierstberg en J. J. Oosterop; A. S. M. Jacobs en I. T- Bosse; D. C. Moorskoff en G. van Wieringen; F. Been en H. de Haas: A. J. Harmsen en T. W. van Eerden; B. Roos en E. C. van der Horst; C. L. Wij- nands en J. Havers; M. W. Menks en A. Jangejan; T. Menks en W. Bos;; C. B. H. Luener en L. M. van der Wijden; A. M. van Wijk en H. M. Peters. GETROUWD: H. J. Wullems en G. de Roos; T. W. Schreuder en S. M. van den Haak; A. de Groot en G. J. J. Hommes; A. C. Scholte en J. M- C. Wiercx; F. Wig- chert en J. H. M. Swaalf; G. C. Koppen en C. J. Kaagman; M. R. Speelman en E. J. Scheurkogel; H. J. Maatman en H. M. Mulder. OVERLEDEN: C. Emmer. 62 j-, Vergier- deweg: C. Boon-Rijs, 87 j., Schoterweg; J. Kaaks-van Aalederink, 81 j., Leidsevaart. Haarlem, 26 juni 1958 BEVALLEN van een zoon 26 juni: H. M. Schenkel-Aarsen; A. H. J. van der Ham-Blanket: T. M. A. Moison-Janssen. BEVALLEN van een dochter: 22 juni: E. Pasma-Hensel; 25 juni: J. P. B. Belle van Laar; N. Bakkex--Bijvoet: P. L. van Dijk-Valk; 26 juni: B. M. Coule-Rijbroek; C L. Rewijk-de Kuijer. 'ONDERTROUWD: 26 juni: G. P. Schumm en M. J. Arnoldus; C. Roos en A. C. Goedhart. GEHUWD: 26 juni: H. J. G- Janssen en C. van Oostende; J. A. Overes en J. H. Bolhaar; A. C. D' hont en J. T. Koers; T. ^en's en E. G. Kuvener: F. W. Gaasbeek en J. de Graaff; H. B. Luijken en J- A. M. de Graaf; G. M. Biesbrouck en L. A. Hage- dorn. OVERLEDEN: 23 juni: A. de Raadt- Zwart, 85 j., Hazepaterslaan; 24 juni: R. van Beest, 2 weken, Korte Spaarne; W. C. Kamer. 55 j., Kamperlaan; 25 juni: A. Ban ning. 77 j., Molukkenstraat; P. W. Kloos ter. 43 j., Ted. van Berkhoutstraat; 20 juni: W. Beus, 77 j., Westerhoutpark. 1957 is door de minister van Financiën bezwaar gemaakt tegen deze gang van Sinds 1950 probeert het bestuur na af wijzing van verscheidene voordien inge diende voorstellen tot wijziging in de ovei-eenkomst met de staat te komen. Bij de onderhandelingen zijn drie depaxdemen- ten betrokken, zodat deze moeizaam ver lopen. Het zwaartepunt van de besprekin gen ligt bij de winstverdeling. Men heeft het eerst gezocht in een royalty-uitkering in percenten op de produkten die in mono polie vervaardigd worden. Deze werd oor spronkelijk aanvaard door een speciaal be noemde commissie, maar later afgewezen door het ministerie van Oorlog als argu ment dat dit ministerie als grootste af nemer de rechten uiteindelijk zelf zou be talen. Enige jaren geleden werd een con tract opgesteld dat analoog is aan het be staande contract van de staat met een aardoliemaatschappij. Dit werd in 1955 ingediend. Door omstandigheden werd een beslissing opgeschort. In 1957 kwam toen plotseling het gemelde bezwaar van de minister van Financiën tegen de winstver deling. Het bestuur is toen persoonlijk bij de minister geweest. In principe is men het toen over vele punten eens geworden. Enige maanden later zijn toen door de regering bezwaren gemaakt tegen de inrichting van de balans. Het bestuur van de N.K.S.F. ging hiermee niet akkoord en heeft enige tijd later zijn visie op de balansopstelling gegeven en tevens verzocht de onderhan delingen weer te openen. Op dit verzoek is nog geen antwoord ontvangen. Het bestuur kan op het ogenblik niet beoordelen of een gewijzigde overeenkomst spoedig tot stand zal komen. Het zal stellig niet alles aanvaarden. We moeten tot een gezonde verhouding komen, zo zei dr. De Bruin, anders heeft de vennootschap geen reden van bestaan. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten een voorstel aangeboden om het ambtenarem-eglement voor de provinciale ambtenaren te wijzi gen. Zij achten het wenselijk, dat voor de ambtenaren de mogelijkheid niet wordt uitgesloten het wethouderschap te aan vaarden. Ook zullen ambtenai'en lid van de Tweede Kamer mogen worden. In beide gevallen zal aanvaarden van het wethou derschap of het lidmaatschap der Kamer non-activiteitsverlof tot gevolg hebben. In het begin van dit jaar is de gemeentewet zodanig gewijzigd, dat voortaan naast het wethoudersambt niet meer de betrekking van ambtenaar mag worden vervuld. Daar om stellen Gedeputeerde Staten voor het ambtenarenx-eglement te wijzigen. Morgen, 28 juni, hoopt de neer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State, o<- 1- burgemeester van Haarlem en oud-Com missaris der Koningin in de provincie Utx-echt, zijn zeventigste verjaardag te vieren. De heer Reinalda kan men met recht een groot zoon van Haarlem noemen. Als zoon uit een eenvoudig arbeidei-sgezin voortge komen steeg hij hoog op de maatschappe lijke ladder door volharding en grote be gaafdheid. Ofschoon hij alleen lager on derwijs genoot heeft hij zich met energie de weg tot verdere ontwikkeling gebaand. Begonnen als vijftienjarig jongmaatje bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Maatschappij te Haaiiem bracht hij het door zijn bijzondere gaven tot het direc teurschap van dit uitgeverskantoor. Reeds op jeugdige leeftijd begaf de heer Rei nalda zich in de politiek. In 1917 werd hij, achtentwintig jaar oud, gekozen tot gemeenteraadlid van Haarlem voor de S.D.A.P. Zijn scherp verstand, deskundig heid en toewijding, vonden zowel bij zijn eigen als bij de andere fracties snel er kenning. Zes jaar later benoemde de raad hem tot wethouder van Openbare Wei-ken, Volkshuisvesting en Arbeidszaken, een functie die hij met een korte onderbre king tien jaar bekleedde. In 1921 was hij lid van de Pi-ovinciale Staten van Noord holland geworden en van 1937 tot 1940 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer. Na de bevrijding wex-d de heer Reinalda waax-nemend burgemeester van Haax-lem. Tijdens de viex-ing van het ze venhonderdjarig bestaan van de Spaarne- stad in november 1945 volgde zijn defini tieve benoeming tot Haarlems eerste bur ger. In maart 1947 werd hij geroepen tot het ambt van commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van welke post hij in 1953 op 66-jarige leeftijd afscheid nam. De heer Reinalda, die momenteel in Den Haag woont, werd in januari van dit jaar ten gevolge van een hartaanval enige tijd in een Haags ziekenhuis vex-pleegd. Voor herstel van gezondheid verbleef hij daar na dx-ie maanden in Davos. Maandag jongstleden keerde hij volledig hersteld naar Nederland terug, tegelijk met de voorzitter van de raadsfractie van de P.v.d.A., de heer F. Albrecht. De heer Reinalda zal zijn zeventigste verjaardag in intieme kring vieren, maar ongetwijfeld zullen velen hun belangstel ling voor de herdenking van zijn geboor tedag door het zenden van felicitaties doen blijken. Het raadslid G. Blokdijk (Arb.) heeft schi-iftelijk een aantal vragen gesteld aan het college van B. en W. van Haarlem over de westelijke randweg. Nu deze rand weg namelijk zijn voltooiing nadert krij gen de raadsleden, aldus de brief, name lijk steeds meer klachten te horen van de bewoners van Haarlem Zuid-West. De heer Blokdijk wijst er wel op, dat na en kele vragen van het raadslid de heer Men- sink x-eeds een aantal maatregelen ter be veiliging van de voetgangers genomen zijn, onder meer door de aanleg van en kele wandelpaden en het aanbrengen van verlichting, maar toch is hij van mening dat vele bezwaren nog niet zijn opgehe ven. De gehele bebouwing Oosterduin is na melijk geïsoleerd komen te liggen het geen vooral in het nadeel is van de school gaande jeugd terwijl voorts de afstand naar en van de winkels te groot is. Ver der zijn de bushalten te ver van de be doelde bebouwing gelegen hetgeen vooral zeer bezwaarlijk is voor de bezoekers van „Eikengaarde." Daarom verzoekt de heer Blokdijk het college de raad voorstellen te doen om, in afwachting van meer afdoende voorzie ningen, weer een loopbrug te laten aan leggen over de Houtvaart tegenover de bebouwing Oostei-duin. Arrest van hof in Amsterdam: De Teylermiljoenen zullen niet worden uitgekeerd aan een groep vermeende erf genamen van de in 1778 te Haarlem over leden zijdekoopman Pieter Teyle? van der Hulst, wiens nalatenschap thans beheerd wordt door de directeuren van de Teyler- stichting te Haarlem. Aldus heeft het ge rechtshof te Amsterdam vanmorgen In zijn arrest bepaald, toen het evenals de rechtbank te Haarlem had gedaan in hoger beroep de eis tot uitkering afwees, die de Amsterdamse fabrikant L. C. We- gerif namens deze groep van erfgenamen had gedaan. Deze erfgenamen noemen zich verwant aan een nicht van de zijdekoopman, Catha- rina Olthoff, aan wie Pieter Teyler van der Hulst een legaat zou hebben nagelaten van 100.000 aan obligaties van de provincie Friesland. Dit bedrag is in de loop der jaren aangegroeid tot vele miljoenen. De heer Wegerif had geëist, dat dit le gaat aan hem ter beschikking zou worden gesteld. Tegen de afwijzing van zijn eis door de rechtbank was hij bij het hof in hoger beroep gekomen. Het is mogelijk, dat hij van dit arrest in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. Over de Teylermiljoe nen zijn in de loop der tijd reeds verschei dene processen gevoerd. In het arrest woi'dt zeer uitvoerig inge gaan op de kwestie van de herroeping van dit legaat door Teyler in zijn testament. Het hof stelde vast, dat Teyler dit eigen handig heeft gedaan en dat deze herroe ping rechtsgeldig is. De vexmxaking is der- lialve vervallen, zodat de vordering van de heer Wegerif wordt afgewezen. Ten overvloede overwoog het hof, dat ook al zou de intrekking van het legaat niet door Teyler zijn gedaan, Catharina Olt hoff zich niet gehouden heeft aan de voor waarden, die aan dit legaat verbonden waren. De heer Wegei-if werd veroordeeld tot betaling der kosten van het proces ad 1500 gulden. De heer C.A. Franken heeft voor de af deling Zuid-Kennemerland van de Jonge ren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) een lezing gehouden over de bezitsvorming. Spreker schetste dat de gx-ote belangstelling voor de bezitsvorming was gekomen tijdens de kabinetsformatie in 1956 door het hardnekkig op de voox-- grond stellen van de bezitsvorming door de K.V.P. In feite heeft het tot nu toe niet veel meer opgeleverd dan tot het ontwerp- Jeugdspaarwet, dat vorige week de in stemming van de Tweede Kamer ver- kreeg. De K.V.P. ziet de bezitsvorming vooral als een persoonlijke daad van het individu om een gedeelte van het inkomen niet voor vertering te gebruiken. Hierin ligt voor haar de waarde van de bezitsvor ming. Deze is voor haar doel en niet een middel. Vervolgens schetste spx-eker de opvatting van de socialisten, die de hui dige produktiewijze verwerpen. Zij zien het particulier bezit van produktiemidde- len als schadelijk voor de maatschappij. In die kringen voelt men, aldus de heer Franken niet voor individuele bezitsvor ming, maar alleen voor collectieve be zitsvorming. Hiertegen stelde spreker als zijn hoofd motief, dat de bezitsvorming gestimuleerd dient te worden om het individu een gro- tere veiligheid en een grote onafhankelijk heid te geven. Het gaat om het vormen van het bezit zelf; dit geeft de grotere on afhankelijkheid en deze grotere veilig heid. De overheid dient het voor alle in dividuen, ook de groepen met het laagste inkomen, mogelijk te maken om tot be zitsvorming te komen. Haar taak moet echter volgens spreker beperkt blijven tot stimuleren en tot het wegnemen van de beletselen, die de bezitsvorming in de weg staan. Als maatregelen, die dienstig zou den kunnen zijn aan de bezitsvorming werden genoemd:- het stimuleren van het uitgeven van onderaandelen met een la ge nominale waarden,' zodat zé binnen het bereik van grote groepen komen;het be vorderen van het verwerven van een ei gen huis; het verkopen van het aandeel van de overheid in tal van bedrijven, zo als Hoogovens, K.L.M. enz.; deze verkoop dient geleidelijk te geschieden om te voor komen, dat een kleine groep een grote macht verkrijgt; het nemen van maatre gelen van fiscale aard om de bezitsvor ming aantrekkelijk te maken. Met het uitspreken van de wens, dat de overheid op deze wijze het klimaat voor de bezitsvorming daadwerkelijk zou gaan verbeteren, besloot spreker zijn lezing. Donderdagavond om half elf heeft een onbekend gebleven automobilist de zuide lijke verkeerszuil van de verkeersheuvel op de Leidsevaart bij de Maxwellstraat in Haarlem omvergereden. De politie ver zoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Korte tijd later, om kwart voor één, werd de politie opnieuw naar dit punt ge roepen omdat nu de noordelijke zuil van de vluchtheuvel omvergereden was. Bij deze zuil trof men behalve een ernstig be schadigde personenauto, ook een 43-jari- ge aannemer aan, die verklaarde honderd meter voor de vluchtheuvel een vrachtwa gen te hebben ingehaald waarna hij tegen de zuil was gebotst. De aannemer ver klaarde verder, op enkele vragen van de politie, voor hij in zijn auto stapte drie borrels en drie flesjes bier te hebben ge dronken en daarom werd hem een bloed proef afgenomen. Zijn rijbewijs werd in gevorderd en zijn auto werd in beslagge nomen. Donderdagmiddag heeft in de bestuurs kamer van de Hogere Technische School aan de Kleverparkweg te Haarlem de on derhandse aanbesteding plaatsgehad voor een noodgebouw van de afdeling Vlieg- tuigbouwkunde van de H.T.S., dat zal verrijzen op een terrein gelegen achter de Korte Verspronckweg, welke gi-ond door de gemeente Haarlem is afgestaan. Er wa ren vijf inschrijvingen. Laagste inschrij ver was het Bouwbedrijf P. Rijnierse en Zn. uit Overveen voor 38.800 (het beti-eft hier alleen de fundamenten). Hoogste in schrijver was het aannemersbedrijf J. B. Kroon van Diest te Haarlem voor 41.880. Het noodgebouw zelf zal „prefabi-icated" geleverd worden. Architect is de heer H. Tuninga uit Haarlem. De gemeente Haarlem is deze week begonnen met het bouwrijp maken van de grond. Als alles meeloopt, hoopt men dit noodgebouw, waaraan dringend behoefte bestaan, in ok tober of november van dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Donderdagmiddag werden de acteurs en actrices van de Oxford Play house Company officieel in het raadhuis van Bloemendaal ontvangen. Burgemees ter dr. D. H. Peereboom-Voller heette de gasten hartelijk welkom. In zijn Engel se toespraak ging de burgemeester de ge schiedenis van het Openluchttheater na. Hij begon bij de oprichting in 1948 ter ere van het gouden regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina en eindigde bij het tienjarig bestaan, welk heuglijk feit met medewei-king van de Oxford Playhouse Company zo feestelijk gevierd wordt. Ten slotte sprak de burgemeester de hoop uit, dat de acteurs en actrices beter weer zul len hebben in Genève en Venetië, want „hier is het zo slecht omdat we steeds maar depressies uit Engeland krijgen". Joss Ackland, de acteur die in „Een Midzomernachtdroom" de rol van „Bot tom" vertolkt, bedankte namens het ge zelschap, kort maar ki-achtig. Hij prees de grote gastvrijheid van de ingezetenen van Bloemendaal en hoopte nog eens terug te komen. Hierna ging hij een kopje'thee drinken en ieder volgde zijn vooi'beeld. Het werd toen al gauw echt „English teaen" met cake en met een babbeltje over toneel, maar ook over Holland, dat men prees om zijn molens, zijn grachten en vooral om zijn zindelijkheid. Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de recht bank in Haarlem mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft donderdag drie maan den gevangenisstraf geëist tegen een 58- jarige hovenier, die op 4 januari met be hulp van een ander zou hebben ingebro ken in een café-restaurant in Hillegom. De twee inbi'ekei's wax-en vanuit Den Haag naar Hillegom gegaan om daar bij het café-restaurant hun slag te slaan. Zij zou den er met een geldkistje van door zijn gegaan. Dit geldkistje deed dienst als fooienpot voor de kelners en had een in houd van 560.-. De hovenier is al zestien maal veroor deeld en zit thans nog een straf uit. Op een vraag van een der rechters, wanneer de man nu eens met stelen ophoudt, zei deze: „Ja, ik denk, heren, dat ik maar weer eens een vx~ouw ga zoeken". Dit is volgens de man vermoedelijk het beste middel tegen zijn kwaal. Mr. G. J. Ver meulen bepleitte het opleggen van een voorwaardelijke straf. Uitspraak op 10 ju li. Opnieuw hebben donderdagavond ten overstaan van de Haarlemse arts J. M. Segaar negentien cursisten, die geduren de de wintermaanden aan de Oranje Kruis cursus in Bloemendaal deelnamen, exa men afgelegd. Van hen slaagden er acht tien en één kandidaat werd afgewezen. Deze cursus werd deze winter geleid door de Bloemendaalse arts de heer C. Een hoorn, daarbij geassisteerd door de heer J. Schotman en mevrouw J. Dijkstra, beiden van „Snelverband" uit Haarlem. De geslaagden zijn: de heren Snel, Jahn, Van der Mey, Govers, Hoornstra, Volkers, Van der Zijden, Smit, Hofsté en Van Hattum van de Nederlandse Spoor wegen; de heren Hoeben en Heitlager van de Bloemendaalse Reddingsbrigade; de heren De Boer, Groot en Fehres van het P.W.N.; de heren Hendriks en Gerrits van het Bloemendaalse gemeentepersoneel en tenslotte de heer Meijer van de B.B. Ook nu weer legden de kandidaten een goed examen af met een hoog gemiddeld aan tal punten. Ook de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, gaf bij dit examen van zijn belangstelling blijk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Nieuws in het kort Herbenoeming. De algemene ledenver gadering van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) heeft in Utrecht het jaarverslag 1957 van de vereniging en de bijbehorende financiële stukken goedge keurd. De heren drs. H. J. Geerkens (En schede), A. J. de Jong (Vlaardingen), ir. W. Leek (Aerdenhout) en mr. B. Moret (Rot terdam) van de ledenraad van het NIVE zijn allen herbenoemd. Hoewel het nog altijd de bedoeling van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij is om de tram tussen Den Haag en Leiden zo spoedig mogelijk door een buslijn te vervangen, ziet het er toch naar uit dat deze vervanging niet voor het voorjaar van 1963 haar beslag zal krijgen. Deze tramdienst is namelijk onlosmake lijk aan die op het traject LeidenKatwijk Noordwijk. In weerwil van allerlei toe zeggingen van de zijde van de provincie worden de wegen tussen deze laatste ge meenten niet snel genoeg verbeterd om t in 1960, zoals aanvankelijk de bedoeling was, reeds met bussen te gaan rijden. Haarlem. Aan de Hogere Burgerschool A met vijfjarige cursus te Haarlem slaagden voor het eindexamen de heren: B. C. W. Jonker, Ch. P. Fleijsier, E. J. K. Pool, J. B. Meijer, H. Keur, J. A, Hop, E. W. van der Linde, A. Goedhart, E. Koel, J. E. P. Nettekoven, P. H. G. Horsting. G. A. Brander, D. Kampman, V. Th. Mentel, K. Hoe ben, M. Michels, Th. J. Jordan, J. S. Hornemann en de dames E. Roede, C. Besse, H. J. Witkamp, M. van Zutphen, A. Boogaard, K. W. Cornet, H. G. van Luyk en A. J. Nieuwenhoven. Er slaag den 26 kandidaten, afgewezen 1. Haarlem. Aan het Christelijk lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem slaagden voor het diploma h.b.s. A: de heren C. Baars, R. H. Bovenkerk, H. von Devivere, P. Hess, D. M. A. Sterrenburg, J. Tiggelman, J. Vermeulen, T. V/aanders en de dames W. C. S. C. Koch en H. J. Wijmer, Afgewezen 5 kandidaten. Haarlem. Aan het Lorentz Lyceum te Haarlem is geslaagd voor het eindexamen h.b.s. A: de heer I-I. F. P. Hoepermans. Afgewezen 3 kand. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond zijn gelaagd voor het mulo-diploma A: E van Tel, P. J. Ouwerkerk, G. Aalpol, A. M. Rijken, J. Vuyk. B. R. Goos, F. M. Koster, F. Nij- dam, P. A. Liefde, allen Haarlem; C. Gravema- ker, A. G. Engels, H. M. Beckers, J. H. Hogeland C. P. Schreuders, G. J. de Zwaan, allen Velsen; R. C. de Gelder, Beverwijk; C. N. Klomp, J. J. G. van Wilpe. Zandvoort; H. W. Bos, Zwanenburg; J. de Lugt, M. J. van Dijk. Lisse: P. Meershoek, J. J. Philippo, Sassenheim; W. M. van Putten Bennebroek. Voor het mulo-diploma B zijn ge slaagd: J. Poort, H. Walbeek, G. W. Aal. P. Ei kerbout. Haarlem; H. A. Stuur, E. Veenstra, J. van der Veen, D. C. Zuyderduin, Velsen; H. A. van As. W. Selles. Heemstede; J. Rosier en B. Boshoven, Beverwijk. Haarlem. In het Concertgebouw te Haarlem zijn geslaagd voor het mulo-diploma A: R. Bauer J. Bos, G. C. van der Zijden. G. J. Bouman, W. J. G. Dekkers. W. ten Hove, M. J. Philippo, G Kanning, S. Klut, B. W. Thiele. A. Verhagen, W van der Wal, M. Backer. P. van Sloten. R. Musch A. M. Hartendorp, A. H. Kooiman, J. H. Kruijer. A. W. Frumau, J. J. de Graaff, W. J. A. Grif fioen, I. M. van der Bijl, R. Wilms Floet, J. Slings en voor mulo-diploma B: K. W. Boon, C. G Bruin. E. van Zeggeren, F. Ragethé, R. A. Meijer Bloemendaal. Aan de Da Costa-kweekschool te Bloemendaal zijn geslaagd voor onderwijzer: de heren L. Bakker te Haarlein.; A. M. Geerlofs te Velsen; A. R. Henkcls te Heemstede; J. Teusen te Nieuw-Vennep en H. S. Ritman te Haarlem Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men geneeskunde eerste gedeelte: mej. B. Boer Klazinaveen: L. H. Brokke. Haai'lem; J. Busser Den Helder; mej. W. F. Derks, Zevenhuizen; C Dusseldorp. Amsterdam; J. P. Engel, Hillegom; P. M. Gerlagh. Oosterbeek: mej. A. Gerritsen Velp; S. Griede. Arnhem: mej. E. Holtrust, Er- melo; C. K. Jongsma, Amsterdam: H. J. Koet sier. Meppel: F. Kragt. Soestdijk: H. H. Kruys- wijk, Rotterdam: Ong Tiong Khing, Amsterdam: K. P. Penning, Honselersdijk; A. P. Pierson, Am sterdam: mej. E. H. Scheps, Amsterdam; J. Sto ker, Groningen: mej. J. A. T. Storm. Aerden hout: H. de Vries. Hillegom; K. Q. de Vries Apeldoorn. Rotterdam Geslaagd voor het artsexamen: C W. J. Beider, Rotterdam: J. E. ter Braak. Irnsum; G. Dorrenboom, Rotterdam; J. F. Feddes, Emmen; A. Groenendijk, Rotterdam; M. T. de Haan, Voor burg; C. H. L. Klaassen, Rotterdam: J. van Leeu wen, Leiden; A. H. M. van der Maas, Denekamp en L. N. Nieuwenhuizen, Scheveningen. Voor een talrijk, in hoofdzaak jeugdig publiek trad dondei-dagavond in de mu ziektent op het Raadhuisplein in Zand voort „The Midgtown Jazzband" op. De ze muzikale verstrooiing was al extra con cert ingelast in de serie zomeravondcon certen uitgaande van de stichting „Tou ring Zandvoort." De zeven leden van het vaak met veel virtuositeit spelende ensemble wisten de toehoorders vrijwel zonder onderbreking anderhalf uur te boeien met hun voorna melijk in Dixieland-stijl utgevoerde num mers. Velen lieten zich tot een dansje ver leiden en hier en daar werd er zelfs met veel animo „geswingd". Toen het slot nummer om ruim tien uur werd ingezet was dit dan ook volgens menigeen veel te vroeg. Liever had men de gezelligheid nog enige uren voortgezet. „The Midgtown Jazz band" kon hieruit opmaken, dat hun pres taties bij jazzminnend Zandvoort zeer in de smaak zijn gevallen. B. en W. van Zandvoort zullen in de eerstkomende raadsvergadering voor stellen indienen tot het beschikbaarstel len van kredieten voor het aanschaffen van leermiddelen en meubilair ten behoe ve van de openbare uloschool, de per 1 september te openen christelijke ulo school en de Mariaschool, alle in Zand voort. Voor het toelatings-examen voor het Christelijk Lyceum in Haax-lem slaagden H. den Duijn, B. Kuyper en Marjan van der Wekken. Voor het Coornhert-lyceum in Haarlem G. Jorritsma en voor een H.B.S. te Amsterdam A. Snellenburg. Al len zijn leerlingen van de Julianaschool in Zandvoort. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Anna Elizabeth, d. van G. A. Piers en A. van der Mije. Geboren buiten de gemeente: Ineke Pol, Van Lennepweg 36IV; Gerrit Hoekstra, Cath. v. Rennesstx-aat 2; Johannes Francis- cus en André Louis Allis, Van Lennepweg 301; René Franciscus Castien, Helmex-s- straat 11. GETROUWD: B. Pluyter en A. v. Deelen. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor een crediet van 19.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een stamriool in de Dorps straat in Nieuw-Vennep. De aanleg van dit riool tussen de Nieuwstraat en de Ven- neperweg achten B. en W. dringend nood zakelijk. Het stamriool in de Venneper straat, waarop de lozing van het weste lijk gedeelte van Nieuw-Vennep plaats vindt, heeft momenteel een tijdelijke uit monding op de Vennepex-tocht. Deze toe stand is uit hygiënisch oogpunt zeer on gewenst en bovendien voor de gemeente bijzonder kostbaar. B. en W. achten het derhalve van het grootste belang dat de lozing geheel door gesloten x-iolen naar de Hoofdvaart geschiedt. Er is een plan ont worpen dat voorziet in het graven van een twee meter brede en 110 meter lange rioolsleuf in het midden van het gedeelte Dorpsstraat, dat gelegen is tussen de Nieuwstraat en de Venneperweg, en het daarin aanleggen van een stamriool. Ter gelegenheid van de excursie van het Instituut Stad en Landschap in Zuid-Hol land aan de nieuwe bouw in Hillegom, welke excursie vanmiddag heeft plaatsge had, heeft het gemeentebestuur van Hille gom een folder samengesteld over de nieuwe woonwijken in deze gemeente. Vijf tien foto's van ééngezins-woningen, van étagewoningen en particuliere bouw illu streren het aantrekkelijke karakter van de nieuwe wijken, die ten oosten van de rijksstraatweg tot stand komen. Door de verscheidenheid in bouw en de aanleg van groenstroken krijgen deze wijken een levendig en fris uiterlijk. Met speelruim ten worden deze wijken verder bewoon baar gemaakt. De foto's zijn van de heer Q. Waverijn, ambtenaar op het gemeente huis. Het gesprek over de vakantiespelen, die ten behoeve van de schoolgaande jeugd in Hillegom zullen worden georganiseerd, vindt gestaag voortgang. Donderdagavond zijn in de zaal van hotel Sistermans ver tegenwoordigers van jeugdorganisaties en speeltuinverenigingen bijeengekomen om de plannen, die het voorbereidend comi té had ontworpen, verder te bespi-eken. De voorzitter van het voorbereidend co mité ds. J. Veenendaal gaf een overzicht van de voorbereidende besprekingen. Men heeft zich voorgesteld gedurende drie we ken de schoolkinderen twee dagen per week een prettige ontspanning te bezor gen. Onder de ouders is een enquête gehou den, waai'bij de belangstelling voor de va kantiespelen is gepeild. Medegedeeld werd, dat zevenhonderd personen te ken nen hebben gegeven de activiteiten ten behoeve van de schoolgaande jeugd te zul len steunen. Deze grote animo is voor het voorlopig werkcomité aanleiding de plannen in vastere vorm te gieten. Men achtte het gewenst*, te komen tot samen stelling van een definitief comité. Hierin werden benoemd; dokter Reykers, school arts, tot voorzitter; de heer G. de Jong tot secretaris-pennin neester en tot leden: ds. Veenendaal, kapelaan Van der Laan, mejuffx'ouw Van der Wyden, mejuffi'ouw Van der Beid en mejuffrouw Huyssoon. Dit comité zal thans een programma opstellen, dat in details door de heren F. J. Stofmeel en G. A. Dorresteyn zal wor den uitgewerkt. Intussen hebben zich leer lingen van de Da Costa-kweekschool in Bloemendaal bereid verklaard als leiders en leidsters bij de vakantiespelen te assi steren. Gemeenteraad Lisse De gemeenteraad van Lisse heeft in zijn donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. Th. M. J. de Gx-aaf gehouden vergadering zonder discussie het voorstel van B. en W. aanvaard tot her nieuwde vaststelling van een subsidiere geling voor gezinsverzorging en gezins hulp. Een van de belangrijkste wijzigingen in de nieuwe subsidiex-egeling is wel, dat de subsidiepercentages voor de gezins verzorging en de gezinshulp resp. van 25 tot 30 en van 20 tot 25 zijn verhoogd. Bo vendien wox'dt thans de mogelijkheid ge opend tot het verlenen van gezinsverzor ging en gezinshulp aan bejaarden en chronisch zieke huisvi'ouwen. Deze ver zorging en hulp behoeven niet van tijdelij ke aard te zijn. Hierdoor is het ondermeer mogelijk dat het werk van gezinsverzorg sters en gezinshulpen, die geen gehele dag of slechts enkele ui-en in dienst zijn, voor financiële steun door het rijk in aanmex-- king komt. De raad aanvaardde voorts het voorstel tot het veranderen van de vloeren in twee leslokalen van de St. Lucia-kleuterschool. De voorgestelde wijziging van de ge meentebegrotingen 1956 tot en met 1958 ontlokte de heer P. van Leeuwen (Arb.) de verzuchting, dat in weerwil van de centi'a- le boekhouding van Openbare Werken, de nadering van begrotingsoverschrijdingen nog steeds te laat wordt gesignaleerd. De voorzitter onderschreef deze op merking. Het gebrek aan pex-soneel en niet alleen bij Openbare Werkenis daar voornamelijk de oorzaak van. Maar perso neelsuitbreiding zal de begroting voor 1959 welke naar de burgemeester moest vrezen toch al niet sluitend zal zijn— nog meer aantasten. Spreker meende even wel dat B. en W. toch binnenkoi't met voor stellen in die i-ichting zullen moeten ko men. De raadscommissie belast met het on derzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden stelde na beraad voor het rapport tot de volgende vergadering uit te stellen. Gebleken is namelijk, dat een der nieuw gekozenen een xpenbare functie bekleedt. Men wil eerst nagaan of op grond van de wet toelating als raads lid van de desbetreffende persoon al dan niet mogelijk is. De raad verenigde zich met dit voorstel. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland waarin wordt medege deeld, dat G. S. geen goedkeuring zullen hechten aan een eventueel raadsbesluit tot het toekennen van subsidie aan het Hu manistisch Thuisfront.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3