Zestien dravers betwisten elkaar 30.000 aan prijzen -ft»#»***/— SotcJxA Vijf landen zondag op Duindigt aanwezig Ml HOLLAND!A 27 ct IN GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN Ook RCH-amateurs verloren van EDO Kampioenschap 1500 m Cricket in de HCB Honkbalprognoses EDO heeft goede kans op winst tegen VVGA weer of geen weer melk GOLDINA 31 ct om de ve smaak tot de laatste trek Plan tot bouw van tien sporthallen in Amsterdam Wim Bogers winnaar in Ronde van Nieuw Vennep Zware nederlagen voor Haarlem en DWR Sportfanatici gingen te keer in Aken Twee wedstrijdprogram- ma's voor strijd om het honkbalkam pioenschap Benoeming nieuwe gemeentearts Opnieuw tegenslag bij Prinsenbrug Opening voor onbepaalde tijd uitgesteld costuums f 145.-en f 149.- BIMIJ komt met „behangselprimeur" Voor de vijfde „Grote Prijs der Lage Landen" zijn van de 43 ingeschreven dra- vers er 16 overgebleven, die elkaar zon dagmiddag op Duindigt over een 2600 m. lang parkoers het voor ons land geldende record-bedrag van bijna 30.000,aan prijzen zullen betwisten. Niet alleen dit I aanlokkelijke bedrag, maar vooral het feit dat de „Grote Prijs" is opgenomen in het Circuit voor het Europees kampioenschap met de daaraan verbonden zeer waarde volle Gold Cup en andere emolumenten hebben de grote cracks „Jamin" en „Ja- riolain" naar Duindigt gebracht. Beide paarden hebben in het puntenklassement j een niet meer in te halen puntenvoor- sprong op hun naaste concurrenten. De in Italiaans bezit zijnde Franse hengst „Jariolain" heeft met 19 punten de lei ding, gevolgd door „Jamin" met 26. Al zou Jariolain zondag zelfs ongeplaatst eindi gen, dan behoudt hij toch nog de leiding, zij het dan ook met gering verschil. Vooralsnog rijst echter de vraag of één van beide hengsten wel zal kunnen win nen, want de Europese record-houder Ja riolain en de Prix d'Amérique-winnaar Jamin hebben een handicap van 60 meter op een zeer sterk veld, waarin de grote Franse stayer Icare IV, de sterke Zweed Willburn en de onder Nederlandse kleuren dravende Quintus Harvester, Ria Olivier, 1 Forges, Emden en Roland evenmin tot de kanslozen gerekend mogen worden. Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor, dat tot nu toe geen enkele buitenlandse draver er in geslaagd is de Grote Prijs der Lage Landen te winnen, hoewel onder de lijst van deelnemers de hele Europese 1 elite te vinden is: Gélinotte, Marta Rapp- son, Gay Noon, Tampiko, Cancannièrc, Fritz Messidor en ook een Jariolain, zij I sneuvelden op Duindigt tegen het enorme verzet van de Nederlandse dravers, die gewoon aan Duindigt's omstandigheden hun sterke buitenlandse tegenstanders be dwongen. De moeilijke en minder ruime bochten, het losse en rulle baanoppervlak vormden één der grootste hinderpalen. Voeg daarbij dat binnen enkele honderden meters de kopgroepen tot één grote klu wen samentolde, dat in de bochten afrem de en in de rechte einden het tempo weer verhoogden en daax-voor iedere aanvaller in onmogelijke posities bracht, dan zijn de factoren wel genoemd, waardoor de prijs nog steeds in ons land gebleven is. Een extra sproeiwagen houdt nu al meer dan een week lang de baan nat, waardoor een rul en stoffig oppervlak wordt voorkomen en één der grote bezwaren van de buiten landse trainers wordt weggenomen. De kopgroep bestaat dit jaar niet alleen uit Nederlandse paarden, maar ook uit de Deen „Tjavs" en de Zweed „Willburn". Zij zijn ongeveer van gelijke klasse te achten als Ria Olivier, Quintus Harvester en For ges en zullen vooral bij een langzame eerste ronde (1200 meter) een zeer grote Advertentie Om Frans Hals-bokaal Ook de RCH-amateui-s hebben het in de strijd om de Frans Hals-bokaal tegen EDO niet tot een overwinning kunnen bi'engen. De Racing werd met vijf-vier vex-slagen nadat de rust met drie-twee voor EDO was ingegaan. EDO nam al spoedig een drie-nul voor sprong, maar bij de rust had RCH toch weer goede kansen, want de achtei-stand werd verkleind tot drie-twee. Zelfs kwam RCH kort na de pauze op gelijke voet en nadat EDO opnieuw de leiding had geno men wist RCH wederom gelijk te maken. In de spannende strijd om de overwinning zorgde De Nieuwe voor de EDO zege. Voor EDO scoorden De Nieuwe (3x) Smit en Goyer. Bij RCH waren de doel- puntenmakei's V. d. Klugt (2x), Vulon en Vx-eede. De volgende week donderdag wordt de wedstrijd EDOBloemendaal gespeeld. In de zweminrichting aan de Klever laan in Haarlem wordt maandagavond, aanvang zeven uur, de jaarlijkse wed strijd 1500 meter zwemmen gehouden om de kampioenschappen kring Haarlem KNZB. Er worden zaterdag drie wedstrijden 'lespoeld voor de competitie van de HCB. Haarlem 5 ontvangt aan de Donkerelaan in Bloemendaal Rood en Wit B; eveneens in Bloemendaal speelt BMHC 2 tegen Haarlem 4 op het BMHC-terrein. Tenslot te vindt in Haarlem aan de Spanjaards laan de onderlinge ontmoeting tussen de Rood en Wit elftallen D. en C plaats. rol spelen. Twintig meter achter deze gx-oep starten de vroegeré winnaars Ro land en Peterhof, geassisteerd door de Fransen Haïros II, Fifi Beau Gosse en de Zweed Skymaster. Onze landgenoot Jan Kruithof bezorgde Fifi Beau Gosse grote bekendheid door in januari op Enghien Gélinotte overtuigd te slaan in de prach tige k.m.-tijd van 1.17.8. Dat dit geen uit schieter was bewees hij enkele weken ge leden in Stockholm, toen hij dit record bracht op 1.17.7. De voshengst is echter meer flyer dan stayer en zal aan het 2600 meter lange parkoers zijn „benen" vol hebben. Op 2640 meter start de oudstrijder Emden en de grote Franse stayer Icare IV, record-houder over 3000 meter. Voor Em den is deze opgave te zwaar, maar voor Icare IV zeker niet. De hengst heeft een vrijwel onbegrensd uithoudingsvermogen en eindigt zeer snel. Eén der grote kans paarden in deze strijd. Op het maximum 2660 meter staan de cracks Jamin en Jariolain, waarvan op het ogenblik Jamin te verkiezen is. De grote vorm, waarin de Italiaans-Franse hengst zijn Europese i-ecords over 1609 m. en 2800 m. vestigde, heeft hij beslist niet meer, want dan zou hij in Kopenhagen, Gothenburg en Brus sel wel een grotere rol hebben gespeeld. Zijn gi-ootste fout is wel, dat zijn rijder Orlando Zarnboni de haast wel traditio nele galoppade aan de start niet kan ver mijden en dit kost de hengst vaak de overwinning. Daarentegen is Jamin een her.gst en een draver, waarop te bouwen valt. De prach tige combinatie van snelheid, betrouw baarheid en uithouding hebben „Jamin" tot de opvolger gemaakt van de beroem de „Gelinotte". De hengst, die nog maar 5 jaar is, heeft echter alle eigenschappen nog beter te worden dan zijn grote land genote en hij demonstreerde dit reeds met zijn overwinningen in de Prix de Sélec- tion, Prix de France, Prix d' Amérique en zijn recente zegepraal in de Grand Prix de l'Exposition in Brussel. In al deze grote klassiekers heeft hij op ondubbel zinnige wijze bewezen de beste te zijn en zonder twijfel zal hij dat ook op Duindigt doen. De bei-oemde stoeterij „Rouge Terre" van mevi\ Olry-Roederer neemt daarvoor geen enkel risico, want sinds de vorige week staat de hengst op Duindigt en wordt iedere dag aan de baan gewend. Om al zijn bijzondere eigenschappen en de grote vorm, waarin hij verkeert, staat hij zondag dan ook als de grote favoriet. Slechts indien Jariolain zijn capaciteiten terugvindt vormt hij de grote bedreiging, die echter nu gevormd wordt door Icare IV en Quintus Harvester. Het is voor de vijfde maal, dat de Gro te Prijs der Lage Landen wordt verreden. In 1954 werd de onvergetelijke Mac Kin- ley de winnaar en het jaar daarop wen Roland op verrassende wijze van de Bel gische merrie Iris Volo en Prix d'Amé rique-winnaar Cancannière. In 1956 bleef O Marijke baas over de Zweden Gay Moon en Tampiko en vorig jaar sloeg Pe terhof een groot internationaal veld, waarin Gélinotte, Jariolain en Marta Rappson vergeefs getracht hadden tot in de kopgroep door te dringen. Op het EDO-terrein wordt zaterdagmid dag de honkbalwedstrijd EDOVVGA ge speeld. De Amsterdammers hebben tot nu toe zes punten vergaai-d, terwijl EDO er twaalf heeft. VVGA heeft een uitstekende werper aan Nico Brandts, maar zijn vel- ders laten hem nogal eens in de steek. EDO speelt meestal bijna foutloos en daarom tippen we de ploeg van Van Leu ven, al zal de VVGA-slagploeg met hitters als HolewUn, Boers er Koene zich zeer ze ker niet onbetuigd laten. Tegelijkertijd spelen TYBB en Kenne- merland een zeer belangrijke wedstrijd. De laatste plaats in de eerste klasse is de inzet. TYBB staat iets beter dan Kenne- merland en heeft aan de overwinning op Blauw Wit een flinke morele steun. Kenne- merland moet het zonder de geblesseer de Lohman en Siekman, die met vakantie is, doen. Wij geven TYBB de beste kans, al zal het geducht spannen aan de Schalk- wijkerweg, want Kennemerland zal na een nederlaag zo goed als zeker degrade ren. De wedstrijd tussen landskampioen Schoten en EHS wordt zondag in verband met de televisie-uitzending van de finale van het wereldkampioenschap voetbal niet om half drie, maar om elf uur ge speeld. De eerste wedstrijd werd met 3-2 door EHS gewonnen en sindsdien heeft Schoten niet veel gepresteerd. EHS bleef winnen en staat nu zes punten voor op Schoten. De laatste wedstrijd, die we van EHS gezien hebben was zeer slecht, maar zondag heeft de ploeg van Hoo- genbos weer de beschikking over Schui temaker en betekent een aanzienlijke ver sterking. Er staan zondag tien spelers in het veld, die gekozen zijn voor de Neder landse ploeg, die de Europese titel gaat vei'dedigen. Wij mogen dus een hoogstaan de wedstrijd verwachten. Wij geloven echter niet, dat de EHS-ei-s zich zullen la ten verrassen. HHC, vorige week zo verrassend naar boven gekomen, kan in Rotterdam de vier de plaats consolideren door Sparta te verslaan. EDO heeft de vorige week al aangetoond, dat de Sparta-werpers niet al te goed in vorm zijn en als coach Hartog weer precies op tijd zijn werpers verwis selt, zit er een ruime HHC-zege in. HCK speelt zondagmiddag tegen WVHEDW. De eerste wedstrijd werd ver loren van de Amsterdammers, maar nu Talens bij de Kinheimers weer op de sco re-kaart staat, kan HCK revanche nemen. Advertentie Advertentie ■r u. s.' vj»»' Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed De Amsterdamse sportbonden hebben met geestdrift een plan begroet van de voorzitter van de Amsterdamse Sportraad tevens voorzitter van de KNVB afd. Am sterdam, de heer Joh. Jaspers, tot de bouw van een tiental oe.fenspcrthallcn van bescheiden opzet. De architect K. J. Mijn- arends heeft een scheisplan voor een der gelijke hal ontworpen, waarvan de bouw kosten maximaal een ton bedragen, zodat de bouwstop hierop niet van toepassing is. De wethouder voor onderwijs in Am sterdam heeft de heer Jaspers gevraagd, zijn plan voor te leggen aan het gemeen tebestuur. dat ook grote belangstelling heeft voor dit plan. aangezien de hallen overdag ook bruikbaar zijn voor scholen zondei- gymnastieklokalen, waardoor een gezonde exploitatie is verzekerd. Het plan is thans binnen korte tijd tien van dergelijke hallen op aller.ei piaatsen in de stad te doen verrijzen. Voor het ver krijgen van gelden zullen de sportbonden en de wijkcentra medewerking verlenen. De bedoeling is het geld a fonds perdu op te brengen. Voor elke ton kan dan één sporthal worden gebouwd. De spoi-tzaal wordt 20 meter breed, 34 meter lang en 7 meter hoog. Er zijn vier kleedkamers en twee wasruimten ontwor pen. De vloer wordt (voorlopig) van te gels of asfalt. Men wil komen tot de op richting van een algemene sportstichting in Amstei-dam, die tot taak krijgt deze plannen te realiseren. Ook zal medewer king van het bedrijfsleven worden ge vraagd. De wielerronde van Nieuw Vennep, wel ke donderdagavond als een clubontmoe ting tussen het Halfwegse „De Bataaf" en „De Kampioen" uit Haarlem werd gehou den, is op fraaie wijze gewonnen door de plaatselijke favoriet Wim Bogers. Samen met zijn clubgenoot Dik Enthoven uit Am sterdam, die hij in het beslissende sprintje versloeg, had Bogers een veilige voor sprong veroverd op het peloton. Toen Bogers en Enthoven, die zo'n zes tig van de tachtig te rijden kilometers ge zamenlijk voor dit succes hebben gestre den en door deze lange vlucht ook de meeste premies in de wacht hadden ge sleept, het peloton dx-eigden in te lopen, sprong de Haarlemmer Henk van Weeren weg. Een voorbeeld dat door de IJmuide- naar Hans van Duin werd gevolgd. Zij konden er slechts de ovex'ige ereplaatsen mee veilig stellen, want de twee vluchte lingen wai-en niet meer te benaderen. De sprint van het peloton om de vijfde plaats werd gewonnen door de Heemstedenaar Piet Steenvooi-den. De uitslag luidde: 1. W. Bogers, Nieuw Vennep (B), de 80 kilometer in 2 uur 4 min. en 6 sec.; 2. D. Enthoven, Amsterdam (B) 3. H. van Weeren, HaaiHem (K); 4. H. van Duin, IJmuiden (K); 5. P. Steenvoor den, Heemstede (K); 6. A. Sluis, Badhoe vedorp (B); 7. A. Sti'aver, HaaiHem (K); 8. P. Zantman, Badhoevedorp (B); 9. T. Marcus, Halfweg (B); 10. L. Vaai'S, Haar lem (K); 11. A. Reekers, Nieuw Vennep (IC). De wedstrijd voor nieuwelingen, die gelijk met de amateurs reden, werd een nog completer triomf voor de gastheren van „De Bataaf". Hier is de uitslag: 1. E. Balk, Badhoevedorp (B); 2. A. Mulder, Zwanenbui'g (B); 3. P. Franzen, Aals meer (B); 4. G. Cuvelier, Nieuw Vennep (B); 5. E. Riethoff, Haarlem (K); 6. C. Piei's, Haarlem (K). De water polocompetitie De waterpolowedstrijden, die donder dagavond voor de zomei-competitie KNZB in de zweminrichting aan de Houtvaart in Hharlem werden gespeeld, hebben de Haarlemmers geen winst opgeleverd al waren zij wel doelpuntrijk. Voor de tweede klasse heren kwam Haar lem met Neptunus uit Zaandam in duel. Plet eerste schot dat Nico Doets het Haar lem-doel inschoot werd afgekeurd, maar kort daarna scoorde Dick Bouwma. Po gingen van Haarlem om de gelijkmaker te forceren liepen op niets uit. Aan de an dere kant bracht Nico Doets de ruststand op nul-di-ie. Ook in de tweede helft was 't geen eenzijdige vertoning, maar de Haar lem-aanvallen bleven zonder succes. Doets (2), Bouwma en Teesing brachten de eind stand op nul-zeven. DWR—DZV DZV uit Delft kwam voor de eerste klas se heren op bezoek bij DWR, dat met ne gen-twee verslagen werd. DWR begon de strijd met Jan Kollerie in de achterhoede en Jan Sint op de midvoorplaats, waar laatstgenoemde weinig kans kreeg om te scoren. Nadat Tom de Haan reeds driemaal voor DZV had raak geschoten, ging Kollerie naar voren. Fred v. d. Zwan bracht de DZV voorsprong evenwel op vijf-nul. Pas toen bracht Kollerie de stand op vijf-een. In de tweede helft kreeg de DWR-mid- voor een zwaardere DZV-bewaking. Intus sen bleven de DZV-aanvallers de DWR- verdediging zwaar belagen en Han v. d. Zwan, Ruut Utinger en Tom de Haan (2) brachten de stand op een-negen. Tot slot werd de eindstand door Kollerie twee negen. Met grote verontwaardiging is in de Duitse pers en voor de radio melding ge maakt van het werk van een stel West- duitse sportfanatici in Aken. In deze stad begint heden een springconcours voor de Europese titel, waaraan ruiters uit vele landen deelnemen. Gisteren hebben on verlaten de Zweedse vlag voor een hotel, waarin vele ruiters en officials verblij ven, omlaag gehaald en kapot ge scheurd. Voorts werden banden van Zweedse auto's doorgesneden. Uiteraard staat dit alles in verband met de Duitse nederlaag tegen Zweden, in het voetbalwereldkampioenschap. Van Duitse zijde zijn direct verontschuldigin gen aan de Zweden aangeboden, die zo vi-iendelijk en sportief waren om het voorval te bagatelliseren. In de Duitse pers is hierover veel geschreven. Aan de andere zijde is met genoegdoe ning melding gemaakt van het rapport van de Nederlander Karei Lotsy over het georganiseerde heja-heja-geroep der Zwe den tijdens de wedstrijd Zweden-Duits- land, dat Lotsy onsportief acht, omdat hierbij misbruik is gemaakt van de moge lijkheden, die de gastheer heeft gehad. Bjj de strijd om het Europees honkbal kampioenschap zullen van elk deelnemend land twee scheidsrechters fungeren. Voor Nederland zijn dat de heren: C. Hetem en P. Schijvcnaar, beiden uit Haarlem. Omdat nog steeds niet bekend is of er vijf dan wel zes landen aan de strijd om het Europese honkbalkampioenschap zullen deelnemen heeft de KNHB in overleg met de FEB twee wedstrijdprogramma's opgesteld. Deze luiden als volgt: Zes landen: Zaterdag 5 juli: ItaliëBelgië (1), Span jeFrankrijk (2). Zondag 6 juli: DuitslandWinnaar 2. (3) Nedei'landwinnaar 1 (4). Maandag 7 juli: verliezer 1—verliezer 2 (5) verliezer 3vexdiezer 4 (6). Dinsdag 8 juli: rustdag. Woensdag 9 juli: winnaar 5winnaar 6 (7), winnaar 3winnaar 4 (8). Donderdag 10 juli: winnaar 7verliezer 8 (9). Vrijdag 11 juli: winnaar 8winnaar 9 (10). Zaterdag 12 juli eventuele beslissings wedstrijd (11). Vyf landen: Zaterdag 5 juli: SpanjeDuitsland, 16 uur: BelgiëNederland. Zondag 6 juli: DuitslandBelgië, 15 uur ItaliëNederland. Maandag 7 juli: DuitslandItalië, 17.30 uur: SpanjeBelgië. Dinsdag 8 juli: rustdag. Woensdag 9 juli: Italië—Spanje, 17.30 uur: NederlandDuitsland. Dondei-dag 10 juli: BelgiëItalië, 17.30 uur: NederlandSpanje. De organisatie van het toernooi onder vindt van de gemeente Amsterdam alle mogelijke steun. Zo is thans gepaald dat alle deelnemers vrij vervoer op tram en bus zullen hebben. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Honkbal Bond, dokter W. H. E. Posthuma uit Amsterdam, is genoemd tot vice-voorzitter van het bestuur der FEB (Fédération Européènne de Baseball). Tij dens het toernooi om het Europees honk balkampioenschap in Amsterdam wordt het congres van de FEB gehouden. Afge vaardigden van de KNHB op dit congres zijn de beide bestuux-sleden A. L. van Driel Krol en A. Hordijk. Ter voorziening in de vacature van ge meentearts in Zandvoort ontstaan door het vertrek van dokter J. van der Meer, zullen B. en W. van Zandvoort in de raads vergadering van 8 juli een voordracht overleggen, waarop als kandidaten zijn vermeld 1. C. F. M. Robbers, arts (thans waarnemend gemeentearts); 2. H. K. van Es, arts. Advertentie Naar wij vernemen zal de openstelling van de Prinsenbrug in Haarlem voor on bepaalde tyd moeten worden uitgesteld. Tijdens het beproeven van het hefmecha- nisme bleek er iets mis te gaan in de tand wielkasten, waardoor bepaalde onderde len terug moesten gaan naar de fabriek om te worden vernieuwd. Hierdoor ont staat opnieuw een ernstige vertraging, waardoor de datum van openstelling voor onbepaalde tijd moet worden verschoven. Advertentie SP0RTC0STUUMS en -COLBERTS U heeft er. na de eerste grote toeloop, lang op gewacht, maar nu, nog vóór de zomer zijn ze er weer. die makkelijke lichtgewicht Terlenka zomercostuums in prach tige. exclusieve dessins. MAN ABOUT TOWN Op de B.I.M.I.T., Beurs Industrie Mid denstand IJmond. die van 30 augustus7 september te IJmuiden zal worden gehou den, zullen de bezoekers een interessante primeur geboden krijgen. Een Nederlandse behangselpapierindus trie zal op deze B.I.M.IJ. namelijk, voor het eerst in het publiek, het kinderbehang tonen, dat is vervaardigd naar een ont werp van de 12-jarige Jan Buis uit Hoofd dorp. Jan Buis nam in het begin van dit jaar met ruim 4000 andere leerlingen van lagere scholen deel aan een wedstrijd die was uitgeschreven door de behangsel- fabriek en de huishoudbeurs. Behalve het gei-ede behang zullen de B.I.M.IJ.-bezoe kers ook nog een aantal tekeningen uit de wedstrijd te zien krijgen, onder andere die van de drie prijswinnaars en een aan tal eervol vermelden, alsmede die van een groep leerlingen uit het IJmond-gebied. Naast deze collectie kindertekeningen zal men op de B.I.M.IJ. nog meer bijzon dere inzendingen vinden, waarin onder meer diverse nieuwe, zeer praktische huishoudelijke apparaten zullen worden getoond. VRIJDAG 27 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5