KERKDIENSTEN Eerste paal in de grond voor een nieuw PTT-gebouw in Heemstede Heemstede won BB.-wedstrijden voor blokploegen in Hoofddorp Programma Heemsteedse kunstkring Kermisvertier wekt Spaarndam uit zijn gezapige rust Groot project van architect Greiner zal binnen het jaar zijn voltooid Radio Moors Op de Westkolk knalt de Kop van Jut en hangt de lucht van oliebollen Afscheid twee leden van Gedeputeerde Staten Doorgedraaide groente als veevoer De medische verzorging tijdens het weekeinde Aantal inspecteurs voor het v.h.m.o. wordt verdubbeld De heer J. van Berloo 40 jaar bij „Enschedé" Examens Bewegingen van Russische troepen in en om Polen De Gaulle geeft Frankrijk de „laatste kans" ZATERDAG 28 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het is druk in 't dorp riep een voorbijganger een hem passerende fietser gister avond op de IJ dijk in Spaarndam toe. Voor Spaarndam.se begrippen was het er inderdaad anders dan anders. De meesten kennen Spaarndam eigenlijk alleen maar als het schilderachtige dorpje op en onder de dijk, waar men wel eens stil heeft gestaan bij het beeldje van Hans Brinker, de wakkere knaap, die - als men de Amerikanen tenminste geloven wil - ons land voor een grote overstromingsramp heeft behoed door zijn hand in een gat in de dijk te stoppen. De watersportlief hebbers herinneren zich Spaarndam door de sluis, waar zij met zeiljacht of motor boot op het schutten wachten moeten. Niets schijnt de gezapige rust van dit dorp met de nauwe straatjes en oude huisjes te kunnen verstoren. Een oase waar het goed toeven is. De jaarlijkse volksfeesten - toegegeven, de naam is wel wat weids voor de vermakelijkheden, die de bevolking worden geboden - brengen echter steeds een welkome afleiding voor jong en oud. Zo was het ook gisteravond. Op de West- kolk klonken de knallen van de Kop van Jut, fladderden de meisjesrokken in de wervelende spoed van de zweefmolen en streelde de geur van olie- en Berliner bol len de reukorganen der feestvierenden. Met luider stemme nodigde elders een kraamhouder zijn klandizie uit zijn inte rieur op de korrel te nemen. „De roos ge raakt, een foto gemaakt," riep hij met be- wonderingswaardige volharding. En bo ven alles uit zong de draaimolen, dat men nog lang niet naar huis gaat omdat moe der niet thuis is. Veel belangstelling trok ook het ring steken op het losse paard. Van ver uit de omtrek waren de jonge boerezoons op hun massieve werkpaarden naar de Pol geko men om te proberen een paar slordige rijksdaalders mee naar huis terug te ne men. Sommige deelnemers hadden hun trouwe viervoeter voor de gelegenheid feestelijk getooid met kleurige linten om de onderbenen of de staart met een sier lijke strik uitgedost. Het aantal ruiters bedroeg echter nog niet de helft van dat van vorig jaar toen ruim xrtig concurrenten elkaar de geld prijzen betwistten. De voortschrijdende mechanisatie in de landbouw zal daaraan wel niet vreemd zijn. Steeds sneller moet het paai'd het veld ruimen voor de P.K.'s van auto's en tractoren. De dagen van het ringsteken te paard zijn dus geteld. Voor dit aardige volksvermaak is dat bijzonder jammer. Het is een van de weinige uitings vormen van behendigheid, welke ons uit de roemruchte riddertijd is overgebleven. Een tijd, waarin pralende edelen op aan stormende strijdrossen hun vaardigheid met lans en zwaard tentoonspreidden om de glimlach van een schone jonkvrouw te winnen. Dertien gegadigden uit Santpoort, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude hadden zich bij de jury gemeld. Daar namen zij hun „zwaard" in ontvangst. Niet zonder bra- vour draafden zij vervolgens langs de toe- schouwei-s aan weerszijden van het par cours, waarbij hun supporters zich niet onbetuigd lieten. Daar geeft de heer K. Wagenaar, die als scheidsrechter optreedt het teken dat er gestart kan worden. In een sukkeldrafje komt de eerste deelne mer op de ring toe rijden. De gang, die zijn paard ontwikkelt, is niet naar de zin van een deel van het publiek. „Harder, harder," wordt er dan ook geroepen. Maar de ruiter heeft alleen maar oog voor de ring. Hij steekt.een gat in de lucht. Een paar „stuurlui aan de wal" lachen wat schamper, maar daar nadert al de twee de ruiter. Deze heeft het kunstje meer ge daan, dat kan men zo zien. In galop komt hij aanrijden en vlak voor het doel geko men rijst zijn arm snel omhoog om zijn stok door de ring te steken. Een goedkeu rend gemompel van het „volk" is zijn be loning. „Ja, zo moet het ook," zegt een oude baas naast ons. Na acht ritten hebben André Lemmens °n Wim Veen uit Santpoort elk zeven tref- ts gescoord en Frans Schoorl en Theo Lemmens elk vijf. Drie extra ritten moe ten de beslissing brengen. André Lem mens is dan de gelukkige winnaar van de eerste prijs, een brief van vijf en twintig. Tweede is Wim Veen, derde Frans Schoorl en vierde Theo Lemmens, die resp. 15, 7,50 en 2,50 in hun zak kunnen steken. Vanmiddag om twee uur is er gestart voor een bromfietsrally en vanavond zijn er op de Westkolk nog diverse attracties. Mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier en de heer A. B. J. Prakken, die zich niet beschikbaar hadden gesteld als leden van Provinciale Staten van Noordholland, zullen na 1 juli niet terugkeren in het college van Gedeputeerde Staten. In de in april gehouden vergadering van de Pro vinciale Staten heeft de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, beiden dank gezegd voor de vele arbeid die zij voor de pro vincie hebben verricht en vrijdagmiddag hebben de beide gedeputeerden in de Statenzaal van het gebouw der provincia le griffie aan de Dreef een receptie gehou den voor hen die in de loop der jaren met hen hebben samengewerkt. Onder de vele bezoekers waren burge meesters, wethouders en gemeentesecre tarissen uit de provincie, directeuren van pi-ovinciale bedrijven diensten en zie kenhuizen en vele leden van de Provin ciale Staten. Zoals bekend is is mejuffrouw mr. Rib bius Peletier met ingang van 1 juli be noemd tot lid van de Raad van State. Er is in de afgelopen week in Venlo weer 180.000 kg groente doorgedraaid, vooral sla, maar ook enige partijen kool, die, met pe troleum overgoten, vernietigd zijn. Wegens de aanhoudende doordraai van mindere kwaliteit groente bestaat thans het voor nemen machines en silo's te bouwen, waar in deze groenten tot veevoeder kunnen worden verwerkt. Eervol ontslag. Aan prof. W. F. J. M Krul is op zijn verzoek met ingang van 1 september 1958 eervol ontslag verleend als directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, onder dankzeg ging voor de vele en belangrijke diensten door hem in de functie bewezen. HAARLEM Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: D. van der Heyde, Plane- tenlaan 16, tel. 52416. Dierenartsen: J. Heek, Koninginneweg 51, tel. 13174. Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 51959; apotheek Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg, telefoon 10043; apotheek Van Rijn, Kleine Hout weg 15, tel. 10539. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Z. Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 57458. Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Mi- litairenweg 18, Overveen, tel. 56409. Aerdenhout: Dokter C. Kroon, Burgem. Den Texlaan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, bgg 27343 (voor beide wijken). Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekber- genlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560- 8284 en de Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550 en J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818 (en in de week van zaterdag 28 juni tot en met vrijdag 4 juli, 's avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197. \NDVOORT Artsen: H. K. van Es, Kostverloren- straat 4, telefoon 2058; P. Vijlbrief. Ho- geweg 43, telefoon 3355. Wijkverpleegsters: Zuster A. M. C. Hoo- genbosch, Julianaweg 25, tel .2826. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51 Haarlem, telefoon 13174. Apotheken. Na 10.30 uur 's avonds nacht dienst: De Zeestraat-apotheek, M. J. KerkhovenNieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Echter uitsluitend voor recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 10.30 u. Gedurende de maanden juni, juli en augustus zijn de beide te Zandvoort ge vestigde apotheken geopend tot 10.30 uur 's avonds (ook 's zaterdags). BENNEBROEK Arts: Dr. F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 02502—300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 02502618. LISSE Artsen: N. Bet, Nassaupark 45, tel. 3996. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders, tel. 593. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Den Ouden, tele foon 2368. Zwanenburg: D. A. Rijnders, tel. 593. Vanmorgen om enkele minuten over tien haalde Frank Greiner, de zoon van de Amsterdamse architect Dick Greiner, met een forse ruk de handel van een motor over en daarmee bracht hij tegelijk een grote heimachine in werking, die de eerste paal de grond instampte, bestemd voor de fundering van het nieuwe postkantoor in Heemstede. Een week geleden meldden wij reeds, dat Wernik's Betonmaatschap- pij uit Leiden met dit project zou beginnen naar het ontwerp, dat de heer Dick Grei ner reeds in ïyao voor het opengekomen terrein aan de Binnenweg 160 had ge- maaki. De mnuddels ingetreden beste dingsbeperking verhinderde tot voor kort de verwezenlijking van de plannen, maar thans heeft men toch vrij onverwacht hog— de financiële mogfelijkhcdengevon den om aan de bouw te beginnén. A Pi De situatie en de plattegrond van het nieuwe postkantoor is uiteraard geheel be paald door het beschikbare terrein en ae daaraan verbonden voorschriften van ae gemeente Heemstede. Bovendien moesten voor ae indeling van de nodige ruimte te eisen van de hoofddirectie van het staats bedrijf der P.T.T., afdeling centrale ge bouwen, in dit plan woraen opgenomen. Daardoor kreeg de heer Greiner de vrij moeilijke opdracht de tochtvrije ingang met het postbussenfront, een grote wacht ruimte met balie, een werkruimte voor de ambtenaren en diverse dienstafdelingen in het gebouw te verwerken zonder dat hij in botsing zou komen met zijn eigen laeeen over inaeling en vormgeving. Voorts ondervond deze Amsterdamse architect nog de moeilijkheid, dat de bo demgesteldheid bepaald niet ideaal was om er een groot pand neer te zetten. Ener zijds vond men namelijk bij de grondproe- ven moeras en anderzijds stuitte men op duingrond. De heer Greiner nam daarbij geen halve maatregelen en hij besloot een fundering te laten aanleggen van honderd zware betonnen palen, die tevens een stut zouden vormen voor de ruime schuilkelder, die onder het gebouw zal komen te liggen. Voorwaar dus een aantal problemen die tezamen het werk van de heer Gleiner er bepaald niet gemakkelijker op maakten. Hij heeft er naar gestreefd echter alle Advertentie .'nn ouds bekend - Tel 14608 Officieel Philips reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM wensen zoveel mogelijk in zijn ontwerp tot uitdrukking te brengen, daarbij tege lijk zijn eigen verlangens van ruimte en licht niet verwaarlozend. De wachthal zal daarom voorzien worden van ramen in de voorgevel en van acht koepels, die boven de balie geplaatst worden en waardoor de bezoekers en de ambtenaren een goede verlichting bij het behandelen van alle poststukken krijgen. Het gebouw bevat verder het kantoor van de beheerder, een grote bestellerszaal, een kluis, een rijwiel en carrierbergplaats, een spreekkamer, een expeditieruimte, een los- en laadruim te en tenslotte gardarobes en toiletten. De heer Greiner heeft er naar gestreefd het gebouw een o weinig mogelijk ambtelijk „gezicht" te geven, door middel van het gebruik "maken van veel 'gïas en om het gebouw van veel beplanting,en voorts ligt het'in het voornemen indien de finan ciën zulks toelaten aan de linkerzijde van het voorgebouw een bronzen beeld te plaatsen. Men wil verder aan beide zijden van de wachthal de grote vlakken boven de betimmeringen voorzien van muur schilderwerk en tenslotte heeft men het plan in de ingang een glasmozaïek te zet ten. Een en ander zal in de toekomst door de hoofddirectie van de P.T.T., na over leg met de adviseur voor opdrachten aan kunstenaars, bepaald worden. Men hoopt met de bouw van dit postkan toor, in alle opzichten een aanwinst voor de gemeente Heemstede, binnen het jaar gereed te zijn. Naar wij vernemen zal het aantal in specteurs voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in Nederland worden uitgebreid. Tot dusverre waren er acht inspecteurs voor het gehele land. Per 1 september zal dit aantal worden verdub beld, omdat de werkzaamheden te veel omvattend zijn voor de acht thans aanwe zige inspecteurs. De bedoeling is, dat de nieuw te benoemen inspecteurs enerzijds een bepaald rayon krijgen, dat kleiner is dan de tot dusverre bestaande rayons en dat zij anderzijds de speciale zorg voor hun studievak zullen krijgen. Zoals men elders in dit blad kan lezen is dr. L. M. van Dis, rector van het Coorn- hertlyceum te Haarlem, één van de nieuw benoemden. Hij zal als enige de speciale zorgd krijgen voor het studievak Neder landse taal en letteren. De Kring Noordholland 6 van de dienst Bescherming Bevolking hield gisteravond in Hoofddorp grote kringwedstrijden voor blokploegen uit Aalsmeer, Badhoevedorp, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarn woude, Heemstede, Nieuwer-Amstel, Uit hoorn en Zandvoort, waarvoor zowel van de zijde van de deelnemers als van de kant van het publiek grote belangstelling be stond. Op het concoursterrein in Hoofddorp had het kringhoofd, de heer J. van der Plas, een groot bouwsel laten verrijzen, waarin de blokploegen op hun beurt in wedstrijdvorm hun kunnen dienden te bewijzen. Men ging daarbij van de veronderstelling uit, dat het „huis" was getroffen, dat op de bovenverdieping een „inwoner" door rook bedwelmd was, dat beneden een „slachtoffer" met een rugblessure lag en dat naast het huis een tweede „slachtoffer" lag met brandwonden, een lichte shock en een hoofdwond. Bovendien brandde het huis, hetgeen uitgebeeld werd door enkele rookbommen en voor de diverse leden van de blokploeg was er dus werk genoeg. Direct na het beginsignaal togen de B.B.-ex-s uit de diverse delen van Noord holland 6 aan het werk. De bx*andweerlie- den blusten het denkbeeldige vuur, de red ders brachten de „gewonden" in veiligheid en de e.h.b.o.-stei's zorgden voor een des kundige behandeling van de „getroffenen". Dit alles gebeurde onder meer onder het toezicht van een uiterst critische jury, die al het werk met het geven van punten be oordeelde, terwijl de diverse blokploegen bovendien slechts maximaal twintig minu ten de tijd lu-egen om deze „ramp" te be strijden. Uiteraard speelden de zenuwen de diverse deelnemers af en toe in gx-ote mate parten, hetgeen overigens niet te verwon deren was, want behalve een groot aantal Hoofddorpers bevonden zich de burge meesters van enkele gemeentes uit de Kring Noordholland 6 en tal van andex-e autox-iteiten onder de kijkers alsmede en kele B.B.-functionarissen uit Den Haag. Toch vei-liep deze oefening px-ecies vol gens het tijdschema en om kwart voor tien waren de negen deelnemende teams alle in het strijdperk getreden, waarbij zij zon der uitzondexdng de opgelegde taak in de voorgeschreven tijd konden vervullen. Na een aantal ingewikkelde berekenin gen door de juryleden kon het hoofd van de Kringraad, burgemeester G. C. van der Willigen, kort na tien uur overgaan tot de uitreiking van de prijzen en daax-bij bleek, dat Heemstede 13 als eerste was geëindigd. Het blokhoofd van deze ploeg mocht voor. deze prestatie een medaille en een wissel beker in ontvangst hemen. Tweede werd Nieuwer-Amstel, derde Haarlemmerliede en Spaarnwoude en vierde Bloemendaal. Vandaag herdenkt de heer J. van Ber loo de dag, waarop hij veertig jaar ge leden als beginnend jongmaatje de plaat drukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. in Haarlem bin nenstapte. Thans is de heer Van Berloo de chef van deze afdeling. Uiteraard laat men een dergelijk langdurig dienstverband ook bij „Enschedé" niet onopgemerkt voorbij gaan. Vanmorgen werd de jubilaris in de directiekamer toegesproken door een der directeuren, jhr. mr. B. W. F. van Riems dijk. Na zijn toespraak, waarin hij de heer Van Berloo voor zijn toewijding dankzeg de, speldde jhr. Van Riemsdijk de jubilaris de ere-medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau, in zilver, op de revers. Bovendien ontving de heer Van Berloo een geschenk onder couvert, dat hem en zijn vrouw in staat zal stellen een i'eis naar het buitenland te maken. De huldiging werd hierna op de afde ling Plaatdrukkerij voortgezet. De heer D. Antonisse opende de rij van sprekers en bood de heer Van Berloo namens de af deling een enveloppe met inhoud aan. Hierna voerden het woord de heer G. Damsteek, bedrijfsleider van de bankbil- jettendrukkerij, de here H. Bijnevelt, die zijn oordeel over de jubilaris in een veel gelach verwekkend gedicht had samenge vat en de heer Loos namens de controleurs van de P.T.T. De heer S. L. Hartz liet zijn woorden vergezeld gaan van een boek werk. De heer G. Schuux-man, chef van de offsetdrukkerij, sprak namens de chefs, hoofden van dienst en administratief per soneel, een woord van dank voor de pret tige samenwerking en bood de heer Van Berloo een enveloppe met inhoud aan. Velen hebben hierna van de gelegen heid gebruik gemaakt om de heer Van Berloo te complimenteren. Bloemendaal. Aan de Da Costa-kweekschool te Bloemendaal zijn geslaagd voor onderwijzer de lieren J. van 't Hoff te Beverwijk, J. Massaro en H. C. Piers, beiden te Haarlem en P. G. van der Horst te Heemstede. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond zijn geslaagd voor het mulo-diploma A: F. M. van Oldenmark, T. Wilders, M. A. Slab- baert, M. A. de Visser, E. Bus, M. Zedel, P. van Eaaren. P. Vlug, W. van IJzeridoorn, M. J. Kames, W. Kasteelen en A. Vos, allen te Haarlem; P. D. de Boer, Beverwijk; M. G. van den Brink, Bloe mendaal; J. Hoek. Sassenheim; A. Rietdijk, J. Bruinink, W. Plug, E. J. Rietdijk, R. Koelemey. C. J. Smit, N. 't Hart, allen te Velsen. Voor diploma B slaagden: J. H. Weber, Zandvoort; D. Eppinga, Haarlem; N. Blokzijl, Bloemendaal; J. Bakker, Wormerveer; J. M. Koster, H. Leemhuis, J. I. van der Linde, Beverwijk; J. E. Zwart, T. L. Bol land, F. J. C. Cleeren, C. Hartman, Velsen: W. van Eijnatten, Heemstede; P. J. Rietkerk, A. J van de Maarl, Hoofddorp; R. J. Marren, Badhoe vedorp en A. Hartman, Aalsmeer. In het Concertgebouw te Haarlem slaagden voor mulo-diploma A: D. van der Lei, P. C. A. Breet- hoff, H. M. H. Baars, W. Huisman, B. M. Vooi stra. R. van der Winden, H. Eysker, P. Aarts. C. de Wit, L. M. de Leth, E. Dekker, A. J. Appelo, A P. Bakker, J. Beishuizen, T. Bezemer, M. A. Verdonk, C. Velthujjsen, Th. G. Smakman, H. B. Wesseling, G. J. Beekman, C. M. Hermenet, D. V. v. d. Brink, R. Cramer, M. J. Schouls, A. T. de Graaf, D. Dekker, J. H. Drijver, J. J. van Gelder, J. H. Bilder, P. H. Hanzon. C. van Dijk. J. S. Pieters, J S. Siegers, J. Hoeke, J. F. Plesman, R. J van Dam, R. Hoogeveen, H. W. Schipper, M. A. Boelsma, C. A. Bouterse, J. M. Derogee, G. A. Boer. Voor diploma B: F. Meijers, A. P. van Es, W. H. Jak. W. H. Metz, G. Rikkers. F. Hoekstra, J. H. van de Booren, A. Laan, J. H. de Boer en A de Looze. Haarlem. Aan de Kennemer Streekschool zijn geslaagd voor het. diploma kleuterleidster, akte A- leidsterM. M. Baard, M. M. Bakker, D. M. J. Boll, A. J. Dijkman, W. L. Dixon, allen te Haar lem; A. T. Fabriek, Heemstede; J. v. d. Hart, IJmuiden; C. Haye, Haarlem; I. Kok, Santpoort; E. E. Krab., H. G. Kwekkeboom. T. M. E. Lapre, allen te Haarlem; H. A. Poerstamper, Beverwijk; M; H Spoor en W. Verzijl, Haarlem: P. Wortman, Wijk aan Zee; J. A. de Zwarte, Zandvoort. Ge slaagd voor akte B (hoofd)eidsterlA. Dekker. G. M. Hoogendoorn, L. Hovingh, J. Mus. B. Sie- gerist, E. E. Sterkman, allen te Haarlem; L. J. Putz, C. J. Verhagen, J. H. Voerhuis-Moltzer, al len te Heemstede; J. R. Beijer, IJmuiden. ZONDAG 28 JUNI 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 19: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, Nwe Kerks- plein. 10: Ds. W. M. van Asperen. Noorder- kerk, Velserslraat. Zaterdag van 16-17 uur Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. E Pot. Oosterkerk, Zomerkade, 10: Mej. Dr. J. C. Schreuder, Amsterdam. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, dhr. K. van Willigenburg. 10.30: Jeugddienst in het Open lucht-Theater in Bloemendaal. Voorganger Ds. D. ter Steege,, Santpoort. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk, dhr. F. R. Aschoff. 10.45: dhr. J. de Vries, hulppred. te Heemstede. Aula Chr. Lyceum. Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. G. Snij ders. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. H. de Nie, Amsterdam. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. C. J. Las- schuit, Ziekenhuispredikant te Haarlem. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Jeugdkapel. 10.30: Openlucht- Theater in Bloemendaal. Ds. D. ter Steege. Santpoort. Bij slecht weer om 10 uur dienst in Jeugdkapel-West, Leidsestraat, dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service presidé par le Consistoire. Christian Science, First Church Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag. Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 19.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstr. 3. 15: Dienst met Heilig Avondmaal. Dinsdag 19.30: Bijbelstu die o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond ten huize Spoorwegstraat 4 rood. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Coontactbijeenkomsten met gerepa- trieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetaf elbij- belbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag. Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 19.30: dhr. M. de Vos. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 19: Br. De Waal Malefijt, Amsterdam. Woens dag 20: dhr. Joh. Jansen. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: dhr. A. H. Agtereek, evange list te Amsterdam. 17: dezelfde. 20: Jeugd- samenkomst o.l.v. dhr. A. H. Agtereek. Don derdag 20: Bijbelbespreking en Bidstond. Zaterdag 19.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dagavond geen zangdienst. Zondag 10.30: dhr. J Mensink, Amsterdam. 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente, Kapel, Parklaan 21. 18.30: Ds. A. H. van Gent. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstx-aat. 10.30: Ds. D. Solinger. Ver. Doopsgezinde Gemeente, Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder Rem.-Geref. Gemeente. 10.30: Mevr. Dr. J. W. Vinke-Herfst 'radio-uitzending I.K.O.R.). Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. J. van Reeven, Utrecht. 17: Ds. C Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Ds. H. M. Kuitert, Amster dam. 17: Ds. J. van Reeven, Utrecht. Lyceum- Aula, ingang Van Mexdenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 17: Ds. H. M. Kuitert. Amsterdam. Chr.-Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: Ds. R. Slofstra, Harderwijk. Geref. Kerk (art. 31), Begijnhofkapel. 8.45: Leesdienst. 16.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Lange Margaretha- straat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland, Parklaan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Baptistengemeente, Begijn hofkapel 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeen te) Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. Spr. dhr. Jac. Zee- gei's. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkings samenkomst met verschillende sprekers. Woensdag 19.30: Openluchtdienst aan de Dreef. Donderdag geen dienst. Immanuël- kapel, Nieuwe Kruissti-aat 14. 10: dhr. j. Ver- woert, van Rhenen. 10: Zondagsschool. 19: Openluchtdienst a/d Krocht. 19.30: dhr. J. Ver- woert. Woensdag 19.45: Jeugddienst. Donder dag 20: Bidstond. Vrijdag 19.30: Bijbelstudie. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. E. Schuurman, bed. H. A. 17: dhr. W. Malmstrom, Arnhem. Woensdag 20: Bid stond, Schotersingel 99. De Christengemeen schap, Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwij- dingsdienst. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbre- I-Iet bestuur van de Heemsteedse Kunst kring heeft voor het seizoen 1958-'59 een programma samengesteld, dat zoals ge woonlijk in de grote zaal van het Minerva theater zal worden uitgevoerd. Dit pro gramma bestaat uit een concert door het Nooi'dhollands Philharmonisch Orkest op vrijdag 26 september 1958; met als soliste de Franse violiste Janine Andrade. Ver volgens treedt Geox-gette Hagedoorn woensdag 12 november weer voor deze kunstkring op, waarbij zij aan de vleugel door Piex-re Verdonck zal worden bege leid. De titel van haar geheel nieuwe pro gramma luidt „Chez Georgette". Maan dag 15 december volgt dan een concert door het Amstex'dams Kamermuziekge zelschap, dat wordt gevormd door Hu- bert Barwahser (fluit), Piet Heuweke- meyer (viool), Koen van der Molen (alt viool), Johan de Nobel (violoncel) en Phia Bergout (hai~p). Ook de Kamei'opei'a is in dit programma opgenomen, zodat door Annette de la Bye, Hans Wilbxdnk en Ar jan Blanken, met Jan de Man aan de vleugel, op woensdag 18 febx-uari 1959 zul len worden opgevoerd „Aldegund en Veenerick" van I-Ienri C. van Praag en „Bastien en Bastienne" van W. A. Mo zart. Het programma vermeldt tenslotte voor de grote zaal twee toneelvoorstellin gen op maandag 2 maart en woensdag 1 april 1959, respectievelijk te verzorgen door het Rotterdams Toneel en de toneel groep „Theater". Zoals gebruikelijk zul len de titels van de op te voeren stukken nog nader worden bekend gemaakt. Voor de bovenzaal van het Minerva thea ter worden dan nog vier avonden geor ganiseerd, die uitsluitend voor de leden zijn bestemd en waai'op zij gratis toe gang hebben. Het programma hiervoor luidt; vrijdag 17 oktober, causerie door prof. ir. H. T. Zwiers over architectuur; vrijdag 9 januari 1959, optreden van de jónge Nederlandse pianiste Janine van Mever; vrijdag 20 maart, concert door Anne Bijlsma en Geox-ge van Renesse (violoncel en piano) en vrijdag 4 april, voordracht door een bekend Nederlands auteui-. Concerten Verder zal het Noordhollands Philhar monisch Orkest onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring weer een serie van drie concex-ten geven, waarvoor de data zijn vastgesteld op de dinsdagen 27 januaxd, 3 maart en 28 april 1959. Ten slot te vermeldt het programma nog een voor stelling door Bert Brugmans Marionetten theater op woensdag 4 februari 1959, waar bij Verdi's opera „Rigoletto" zal worden opgevoerd en een optreden van de beroem- de Amerikaanse altist Paul Doktor, tot be sluit van zijn tournee door Europa. Ver moedelijk zal dit nog in oktober van dit jaar kunnen plaats vinden. De bekendmaking van dit nieuwe winter- px-ogramma geschiedde vrijdagavond op de jaarvergadering van de Heemsteedse Kunstkring, welke in de bovenzaal van het Minerva theater werd gehouden. En wel bij monde van de voorzitter; mr. dr. H. Kahrel, die daarvoor reeds een goed ge documenteerd jaaiwex-slag had vooi'gele- zen. Hierin werd onder meer herinnerd aan de verluchtingen van de Kunstkxdng in het vorig seizoen, waaiwoor veertien kunstmanifestaties rechtstreeks door het bestuur waren verzorgd. Zoals de concer ten door het Noordhollands Philharmo nisch Orkest en verder het optreden van diverse solisten, Charlotte Kohier, de to neelgroep „Theater" en Godfried Bomans met Simon Carmiggelt. Ook de gezamen lijke bezoeken aan de Nederlandse Opera in Amstei'dam waren een succes geble ken, waarvan een excursie zelfs bijna tweehonderd deelnemei's telde. Verder was het aantal uitgegeven abonnementen van 335 gestegen tot 358 en telde de Kunst kring per 31 mei van dit jaar 924 leden, tegen 845 in het vorige jaar. Ten slotte werd door de voorzitter een warme hulde gebracht aan het adres van de secx-etaris- penningmeester; de heer Henri Spaan, van wiens enthousiaste activiteiten de Kunst kring bijzonder veel profijten trekt. Deze kon daarop in zijn kasoverzicht een fraai batig saldo van 1012,63 vermelden. De bestuursverkiezing heeft geen enke le verandering opgeleverd, daar de bei de volgens rooster aftredende leden, de heren H. Spaan en di\ H. Schmidt Dege- ner, bij acclamatie werden herkozen. Na een korte pauze gaf mejuffrouw C. H. Koekoek een interessant verslag over haar reis door Israel, van welk land zij eerst allexdei bijzonderheden vexdelde. Zij noemde dit een uitermate boeiend land, met een geheel eigen karakter, waar men telkens wordt geconfx-onteex'd met de plaatsen, die in de bijbelse geschiedenis zulk een grote rol hebben gespeeld. Ver der wees zij op de enorme prestaties van de bevolking, sinds ongeveer tien jaar ge leden de nieuwe staat Isx-ael werd ge sticht. Vooral wanneer men bedenkt dat de Türken hier een wai-e woestenij heb ben achtergelaten en de eerste pioniers in het einde der vorige eeuw bestonden uit ghettobewonei's, die geen enkel begrip had den van de bodemcultuui-. Isx-ael heeft thans x-eeds meer dan twee miljoen in woners; joden uit bijna tachtig landen en het zal een ondei-komen blijven bieden aan alle joden, die ex-gens ter wereld worden bedreigd. Na deze inleiding vertoonde me juffrouw Koekoek een groot aantal kleu rendia's, die haar reisverslag op fraaie wijze illusti-eei-den. WILLIE SCIIAGEN. Omdat Piet Klijs- sen niet akkoord is gegaan met de beurs- bieding inzake een gevecht tussen hem en Willie Schagen om de half zwaax-ge- wicht-titel van Nederland, heeft de Neder landse Boksbond deze titel aan Schagen toegekend. In ruil daarvoor moest Willie Schagen de titel in het zwaargewicht, die hij sinds enkele jaren bezit, vrij geven. ken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Samen komst dinsdagavond 8 uur ten huize van de familie Dx-ayer, Koudehorn 46A rood. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 1Ü en 17.30: Samenkomsten. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstx-aat 6. Iedere zatex-dag- morgen om 10 uur gemeenschappelijke Bij belstudie. 11 uur prediking. Zevendedags- Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere za terdag 10 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacob- straat 15. 10 en 17: Godsdienstoefening. Her steld Apostolische Zendingskerk, Wilhelmina straat 21. 10 en 17: Kerkdienst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings samenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Ged. Oude Gracht. 19.30: Evangelisatie samenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamen komst ol.v. Majoor D. Boschma. Jehovah's Getuigen, Kam. Onnessti-aat 83. 's Zondags van 19.30-20.30 uur. Wolstraat 7. 's Zon dags van 19.30-20.30 en 's donderdags van 1930-21.30 uur. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloostei-straat 48. Zaterdag 19.30 uur Bidstond. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Met medew. v. Schotens Chr. Gemengd Koor. Immanuëlkerk, Van Egmondstraat. 10: Ds. W. van Limburgh, Bennebroek. 19: Dr. H. van der Loos. Sionskerk, Ekstex-straat (Spaarndam-West). 10.30: Ds. J. Kroon, bed. H A. 19: Ds. J. Kroon, dankzegging. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12-16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zondagsschool. 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Char lotte de Bourbonschool (Jan Px-inslaan), Eiout van Soetex-woudeschool (Muiderslot- weg). 12: Marnixschool, Jeugdhuis en Kleu terschool Colensostraat. Ned. Prot. Bond, Gebouw Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord, Ver enigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevespei-straat. Zaterdag 20: Openluchtsamenkomst Ekster straat. hoek P. C. Hooftsti-aat. Zondag 10: dhr. F. Niemeijer, evangelist te Alphen aan de Rijn. Woensdag 20: Opwekkingssamen komst. Spr. dhr. E. W. Pera, evangelist te Den Haag. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55-57. 9.30: Ds. J. A. van Ar- kel. 17: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Ekster straat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 15.30: Ds. P. ae Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstr. 9.30: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. J. A. van Arkel. Chr.-Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. D. H. Biesma. 16: Ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (art. 31), Gebouw N.P.B., Bex-kenstraat 10. 8.45 en 14.45: Ds. A. Bos. Jehovah's Getuigen, Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 's Zondags van 18.45-19.45 en 's woensdags van 19.30- 21.30 uur. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingssamenkomst. 12: Compagnie. 17: Kindersamenkomst (Zaanenbos). 19: Openluchtmeeting. 20: Verlossingssamen komst. Maandag 19: Straatzang (Bloemen daal). Dinsdag 14.15: Gezinsbond. Woensdag geen Toorts. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 9.15: Ds. van Dijl. 10.30: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Os kamp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Snijders. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. L. Can- negieter. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Vooi't, voorgangster van de afdeling. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17: Dr. P. J. Richel. Pinkster kerk, Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk (art. 31). He renweg 111. 10 en 17: leesdienst. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79c. 14-15: Gezamen lijke Bijbelstudie. Woensdag 19.30-21.30: Prak tische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag. Ir. Lelylaan 63. 20-21: Huisbijbelstudie. Donderdag. Crayenestersin- gel 7. 20-21: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr.'Ch. de Beus. Zondagsschool. Voor kinde ren van 5-12 jaar om 10.30 uur in Th. van Èeghen-Instituut. Religieuze Kring, Eiken- laan 5. 10.30: Ds. A. R. de Jong, O.R.G., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Jeugddienst, Ds. A. J. van Rhijn, Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. Bos. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Mej. J. Bethe, Hengelo. Jeugdkapel 9 uur in Maranatha. Zondags scholen. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 12 en Donkerelaan 10. 11.45: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Herv., Amsterdam. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toornvliet, bed. H. A. 14: Kinder- dienst voor kindex-en van 5-11 jaar in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. 15.45: Ds. G. Toornvliet, bed. H. A. en dank zegging. 19.15: Ds. G. Toornvliet (bijzon dere zangdienst). Vrij-Kath. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 20: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. Zondagsscholen. Ramplaankwartier: 12 tot 13 uur in Gebouw Irene, Elswouts- laan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeester laan. Julianakwartier: 10.15 tot 11.15 uur in Koningin Wilhelminaschool, Dompvloeds- laan. Marine Hospitaal. 10: dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda, bediening Heilig Avondmaal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk (Oost). Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. bed. H. A. 19. Ds. G. H. v. d. Woord. dankzegging. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. P. J. Mackaay, Oegstgeest. "9: Ds. D. ter Steege. 18.45-19: Zangdienst. Ad- ventskerk (Ziekenhuiskerk)10: Ds A. J. Engels, Zaandam. Chr.-Geref. Kerk, Pniël- kapel. 10: Ds. J. C. Maris. 17: Ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. G. van Doox-nik, Nijmegen. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt uit Londen dat Amerikaan se en Britse diplomaten vrezen dat de Sovjet-Unie op het punt staat de rege- ring-Gomoelka onder militaire druk te zetten. Deze vrees is ontstaan door be richten dat er Russische troepenbewegin gen gaande zijn in en om Polen. Russische troepen in Oost-Duitsland zouden naar de Oder trekken en ook zouden Russische troepen via Wit-Rusland op weg zijn naar Oost-Polen, aldus de ..New York Times". Het blad zegt dan dat deze troononbe- wegingen een normaal karakter lumnen hebben en in vei'band kunnen staan met voorgenomen zomermanoeuvres van het Russische legei'. Maar in Londen worden deze bewegingen ook in verband gebi-acht met. de terugkeer van Moskou tot een krachtige politiek tegenover de commu nistische satellietlanden in Oost-Europa, Idus de „New York Times". PARIJS, (UPI)Premier De Gaulle heeft gistei-avond in een televisietoe spraak het Franse volk opgeroepen de re gering te steunen bij de vex-wezenlijking der drie voornaamste doelstellingen: op lossing van het Algerijnse vraagstuk, hex-- stel van de economie, en herziening van de grondwet. De Gaulle vroeg de Algerijnse nationalisten medewerking bij het bepa len van de toekomst van Algerije. „Laat zij hun stem doen horen, de stem der wa pens is onvruchtbaar". Op economisch gebied kondigde De Gaulle „nieuwe of fers" aan. Hij eindigde zijn toespraak met de woorden: „vrouwen en mannen van Frankrijk, helpt mij".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3