Meer ruimte en woongerief in toekomstige etagebouw saroma met aardbeien ■1113 Heemsteedse architect zet een nieuwe koers uit voor bergingsvereniging TUSSEN DE STRIJDENDE PARTIJEN IN BEIROET 4~Hoe is het ontstaan De klok terug „Het zit er in of het zit er niet in..." Uit taxi naar diepe portieken onder dekkingsvuur naar veiliger oorden 5.aat~taua 3 Voortaan slechts viiftien militairen in een boot JUBILEUMWENS VAN GOUDEN B.N.A. Stimulerend voorbeeld op tentoonstelling in het Stedelijk Museum van Amsterdam Belgrado zoekt toenadering tot Bonn en het Westen Kredieten nodig om Sovjet hulp te vervangen Iets heel bijzonders: Verrukkelijk en in één minuut klaar P. Visser zwijgend aan bestuurstafel Amerikanen ontketenen nieuwe kernexplosies de <~PraatAtoel KOELKASTEN Kerngeleerde bezweek aan verantwoordelijkheid Dit woord: RUITER ZATERDAG 28 JUNI 1958 Binnenkort zal het een jaar geleden zijn, dat de naam van het plaatsje Little Rock bekend werd over de gehele wereld. Hoe wel het federale gerechtshof gelast had, dat er naast blanke ook negerkinderen toegelaten zouden worden op de middel bare school aldaar, dreigde een deel van de blanke bevolking zich met geweld te ver zetten tegen wat in naam der wet was voorgeschreven. Na enig aarzelen heeft president Eisen hower toen ingegrepen: troepen van de centrale regering werden naar Little Rock gezonden en zij hebben door hun aanwe zigheid alleen de bevolking gedwongen zich te gedragen volgens de uitspraak van het gerechtshof. De kleine groep negerkinderen heeft het dit eerste jaar niet bepaald gemakkelijk gehad op die school, maar pioniers hebben het in de regel niet gemakkelijk. Men moet de moed van die kinderen bewonde ren. Op betrekkelijk jonge leeftijd hebben zij een belangrijke bijdrage geleverd in de strijd om de gelijkheid der rassen. Zal al die inspanning om in Little Rock een goed begin te maken vergeefse moeite zijn geweest? Een districtsgerechtshof heeft gelast, de integratie in die middelbare school weer voor twee en een half jaar op te schor ten. Dat zou betekenen, dat de kleine groep van negerkinderen de school weer moet verlaten. Het gerechtshof is tot die uitspraak ge komen, nadat het schoolbestuur, dat de tijd niet rijp acht voor integratie, ver zocht had om twee en een half jaar uit stel. Zeker, er zijn spanningen geweest ge durende het afgelopen schooljaar, maar niettemin is de gehele cursus zonder grote incidenten verlopen en de negerkinderen hebben goede cijfers behaald. Zou men nu op grond van die spanningen beslui ten, dat de tijd niet rijp was voor in tegratie, dan zou men de reactionaire machten, die deze spanningen hebben ge schapen, aan de overwinning helpen. In feite zou men dan zwichten voor een drei ging met geweld, voor een sabotage, die ingaat tegen de principes, die het opper ste gerechtshof als juist heeft aangege ven. Het zal van de centrale regering te Washington en in het bijzonder van presi dent Eisenhower en zijn minister van Justi tie afhangen of te Little Rock de behoud zucht dan wel de redelijke en zedelijke vooruitgang zal zegevieren. De centrale regering kan als „vriend van het gerechtshof" een actie op gang brengen, die de uitspraak van het boven genoemde districtsgerechtshof voorlopig krachteloos maakt. In dat geval zou op een hoger hof beroep worden gedaan en de kans is groot, dat zulk een hoger ge rechtshof de integratie zou handhaven. De verantwoordelijkheid voor president Eisen hower is heel groot in deze. Zou het de reactionairen te Little Rock gelukken de klok weer terug te zetten, dan zou dat an dere behoudzuchtigen natuurlijk sterk aan moedigen. Eisenhower heeft op een rustige, gema tigde manier de gelijkstelling van de ne gers weten te bevorderen. Hij zou veel van zijn eigen actie ongedaan maken, indien hij de zaken te Little Rock thans op hun beloop liet. Na het ongeval op de Oude Rün: Uit het onderzoek, ingesteld naar het o igeluk met een aanvalsboot in de Oude Rijn, heeft minister Staf de conclusies ge trokken, dat de betrokken aanvalsboot niet overbelast is geweest. Het ge wicht der eenentwintig inzittenden kan nimmer de toelaatbare last van 1800 kg bij 20 cm vrijboord of van 2400 kg bij 10 cm vrijboord hebben doen overschrij den. Dit deelt de minister mede in ant woord op schriftelijke vragen, hem over dit ongeval gesteld door het Tweede Ka merlid, de heer Ritmeester. Het omslaan van de aanvalsboot moet worden gewe ten, aldus minister Staf, aan de omstan digheid dat door de aanwezigheid van een entwintig man in de boot ruimtegebrek ontstond. Als gevolg hiervan hadden sommigen op de boorden plaatsgenomen en waren an deren blijven staan, hetgeen de stabiliteit van de boot ongunstig heeft beïnvloed. Een en ander is in aanzienlijke mate verer gerd, doordat enkele opvarenden niet tegenstaande een desbetreffende waar schuwing de boot in een schommelen de beweging brachten en bleven brengen, zodat deze uiteindelijk water schepte, waardoor de inzittenden te water geraak ten. De overvaart had ten doel het perso neel, nadat de werkzaamheden aan de brug voor die dag waren geëindigd, naar het kampement terug te brengen. De be grijpelijke drang om spoedig aldaar te rug te zijn is aanleiding geweest, dat te veel personen in de boot plaatsnamen. De minister deelt mede, dat hiertegen niet voldoende is opgetreden. Het dicht opeen gepakte aantal manschappen was mede oorzaak, dat moeilijk kon worden opge treden tegen hen, die de boot aan het schommelen brachten. Teneinde een dergelijk ongeluk in de toekomst zo enigszins mogelijk te voorko men, heeft de chef van de Generale Staf bepaald, dat in deze aanvalsboten niet meer dan vijftien personen, al dan niet met bepakking (bemanning inbegrepen) mogen plaatsnemen en alsdan in knielen de houding. (Van een onzer redacteuren) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, opent vanmiddag in de tuin van het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoonstel ling „Het huis in de buurt," welke door de Bond van Nederlandsche Architecten ter gelegenheid van zijn vijftigjarig be staan is ingericht. Het is een in haar beknoptheid bijzon der kernachtige expositie, welke door mid del van een luchtige galerij met maquet tes, foto's en plattegronden laat zien hoe zeer de volkswoningbouw zich sinds de op richting van de B.N.A. heeft ontwikkeld. Daarbij worden drie periodes onderschei den: die van voor de eerste wereldoorlog, waarin straat en bouwblok de twee waar neembare elementen vormden waaruit wijk of buurt waren samengesteld. Een enkele keer wordt zo'n bouwblok niet be bouwd, maar tot park gemaakt. Voor het overige zijn de bouwblokken willekeurige samenraapsels van huizen, winkels, scho len, werkplaatsen, soms zelfs kerken. In de architectuur van de woningbouw, zo wel in- als uitwendig, is het gevoel voor orde en functionele betekenis evenzeer zoek. De tweede periode tussen de beide wereldoorlogen staat in absolute tegen stelling tot de eerste. Weliswaar blijft het gesloten bouwblok met huizen, winkels en scholen nog wel bestaan, maar de grotere openbare gebouwen, de bedrijven en der gelijke krijgen een eigen plaats, terwijl in het straatprofiel de functies van woon- en winkelstraten al meer tot uitdrukking komen. Ook de woningarchitectuur ver toont meer ordening en differentiatie, maar de rangschikking der vertrekken wordt meestal nog ondergeschikt gemaakt aan de straatgevel. Nu is het onderscheid tussen de volks woningbouw van na de tweede wereldoor log de derde periode en die van de tweede faze niet zo sprekend als tussen de woningbouw in de periode tussen de beide wereldoorlogen en die van voor 1918. Was er omstreeks 1918 spx-ake van een duidelijke scheiding der geesten, na 1945 kan men beter spreken van een nadruk kelijker ontwikkeling van elementen wel ke reeds voor 1940 te onderkennen vielen. Het gevolg is dat de functionele ordening aanmerkelijk verder gaat dan ooit tevo ren. Woningen, winkels, scholen tuinen, parken, speelplaatsen, kerken en zo voort krijgen elk de plaats, die hen in ondex-ling vex-band naar hun betekenis en aai-d het beste tot hun recht doet komen. Daarom is de moderne stadswijk niet meer een verzameling straten en bouwblokken, maar een ruimte, waarin huizenblokken, scholen, winkels en dei-gelijke door twee gezamenlijke, dus niet meer afzonderlijke elementen worden verbonden: de wegen en het groen. Evenzeer prevaleert in de architectuur van de volkshuisvesting de plattegrond van de woning en niet de gevel. De onder scheiding tussen zon- en schaduwkanten wordt bepalend voor de indeling der wo ningen, aan allerlei functionele ruimten als bergplaatsen en werkbalkons wordt meer aandacht geschonken. Het dagelijks leven wordt uitgangspunt voor de woning architectuur. Hoe belangwekkend dit overzicht ook moge zijn, de clou van de tentoonstelling „Het huis in de buurt" vormt de „model woning der toekomst", waarin een werk- commissie uit de B.N.A. haar denkbeel den heeft vastgelegd omtrent de grootte en indeling van de toekomstige woning wetwoning. Men is daarbij uitgegaan van de opvatting, dat de bewoner van de ho ge woongebouwen, welke meer en meer ons stadsbeeld gaan bepalen, aanspraak kan maken op hetzelfde gerief en dezelf de woonruimte als de meer bevoorrechte bewoner van de vooroorlogse ééngezins woning. Daarom zijn vele architecten van me ning, dat de nox-men voor de woningwet- bouw dienovereenkomstig verruimd moe ten worden. In de modelwoning in de tuin van het Stedelijk Museum, welke gedacht Advertentie Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP BELGRADO (Reuter/AFP) Een Joe goslavische regex-ingswoordvoerder heeft verklaard dat beide partijen er voordeel van zullen trekken indien de Joegoslavi- sche-Westduitse diplomatieke betrekkin gen worden hersteld. (West-Duitsland ver brak in oktober de diplomatieke betrek kingen als protest tegen de Joegoslavische erkenning van Oost-Duitsland). De Joego slavische x-egering heeft laten doorscheme ren, dat zij zal trachten van het westen kredieten te verkrijgen ter vervanging van de 285 miljoen dollar aan langlopende hulp, welke de Sovjet-Unie de vorige maand opschox-tte. Vice-px-esident Todoro- vitsj, de voornaamste maker van economi sche plannen in Joegoslavië, deelde in het parlement mede, dat de regering „aan de andere zijde" kredieten zou vragen, voor de bouw van fabrieken, die oorspx-onkelijk met behulp van Sovjetkredieten tot stand gekomen zouden zijn. Hoewel hij niet speciaal het westen noemde, verklaax-den buitenlandse waarnemers, dat Belgrado het oog heeft op de Verenigde Staten en andere westelijke landen. Onbeschoft De Joegoslavische regering heeft de communistisch-Chinese regering van on beschoftheid en het in verzaken der traditionele Chinese beleefdheid beticht. is als een element in een hoog woonge bouw met galerijen als „verkeersstraten" op de verdiepingen, wordt aangetoond dat met twintig percent meer vloeroppervlak te dan thans in de etagewoningen gebrui kelijk is reeds een veel gunstiger effect bereikt kan worden. Een normaal gezin met drie kinderen krijgt daardoor niet al leen „woon" maar ook leefruimte, omdat bijvoorbeeld de kinderen een treintje op de vloer kunnen uitleggen zonder dat moe der daarover behoeft te vallen. De rang schikking van keuken, woonkamer en kin derkamers is ook zodanig, dat de onder linge band in het gezin wordt bevorderd, omdat de gezinsleden voor elkaar zicht baar kunnen blijven. Om ruimte te bespa ren wordt in dit voorbeeld veel met schuif deuren gewerkt, terwijl een breed balkon langs de gehele zongevel de behoefte aan de tuin, welke immers voor de bewoners van een vijfde verdieping en hoger al vrij wel onbereikbaar wordt, zo goed mogelijk compenseert. De werkcommissie van de B.N.A. heeft met deze modelwoning een stimulans wil len geven voor de verbetering van de eta gewoning, omdat zij van oordeel is, dat de huidige normen voor de volkswoning door de ontwikkeling zijn achtex-haald. Wil men tot een woningtype komen, dat ook op lange termijn zijn waarde blijft be houden, dan zal men ten aanzien van de etagewoning zeker tot een royaler beleid dienen te komen. Advertentie Heerlijke pudding en verse aardbeiendat wordt smüllen. En zo'n tractatie bereidt u nu zo gemakkelijk: met SAROMA - zonder koken! Eén minuut kloppen in koude melk en... klaar is die mmm-zo-lekkere, romige pudding. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personen te verwennen. PUDDING ZONDER KOKEN Een Van Nelle product IN HET NOORDHOLLANDSE platteland bij Wijde Wormer zijn gisteravond slechts 32 leden van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" bijeen geweest in een dorpshuis om te beraadslagen over het voortbestaan van de vereniging. Na een kwartier tijds vergaderen ontstond al een hevige woordenstrijd tussen enige leden van de „rebellengroep" en het bestuur, dat al voor de bestuursverkiezing in de Haarlemse Kegelbond aan het bewind was. Ook de heer P. Visser zat weer achter de bestuurstafel, maar de voorzittershamer had hij overgedragen aan de heer P. Schellevis uit Heemstede, een ex-planter uit Indonesië en van beroep architect die met eigen geld de ontstane situatie in de vereniging wilde redden, door tot liquidatie over te gaan en opnieuw te beginnen. De 3300 leden van de vei-eniging zouden dan dezelfde rechten behouden. Uit de groep van tien aandeelhouders onder leiding van de leraar uit Gorkum, de heer J. Kuyi jr. Kwam bij het begin van de vergadering al een reeks van bezwaren. Deze groep meende, dat de vergadering onwettig was. Bovendien verweet men de heer Visser, dat hij zoveel mogelijk leden op de vergadering wilde weren door de vergadering in een afgelegen oord te hou den. Na half tien kon men per bus niet meer huiswaarts keren. Om zich heen had de heer Visser een groep van leden van de „Renate"-vereniging uit het polderland verzameld, die met elkaar de besluiten van de „rebellengroep" wegstemden. Zeventien journalisten en fotografen beluisterden de woordenstrijd. Weer een bestuur Het is tenslotte tegen acht uur tot een stemming gekomen over (weer) een nieuw bestuur. De groep van de heer Kuyi wei gerde mee te stemmen. In het bestuur kre gen nu zitting de heren P. Visser, A. Stam, A. Kuijk, F. v. d. Sijde,, J. Boonman en P. Schellevis. Dit alles was mogelijk doordat de heer P. Visser een enorme stapel vol machten uit zijn actetas opdiepte en 1594 stemmen op zichzelf en de andere bestuurs leden kon uitbrengen. Ook de voorzitter van het stembureau ki-eeg zitting in het bestuur.... Een rijksveldwachter keek- zwijgend toe. Er in of niet er in Vervolgens heeft de heer Schellevis het woord genomen om als voorzitter van de vereniging naast de hardnekkig zwijgende heer P. Visser nu benoemd tot secretaris zijn plannen uiteen te zetten. „Er zijn twee mogelijkheden," aldus be gon de heer Schellevis zijn rede. ;,Het zit er in of het zit er niet in. Mijn persoonlijke mening is, dat de hele zaak een gok is. Ik heb Rijkswaterstaat verzocht een boei boven het wrak te leggen en dit is gebeurd. Het kost ons 4.per dag, want het is een lichtboei." „Ik wil geen stunt uithalen," ging de heer Schellevis verder. „Ik wil echter vrijheid van werken hebben en kan daarom geen tegenwerking van welk lid dan ook hebben. Er moet onge stoord gewerkt kunnen worden. De rechten van de aandeelhouders blijven gewaar borgd". Naar de mening van de heer Schellevis wordt het straks een feest, of het wordt huilen. In het eei-ste geval zal hij melden, dat er goud in het schip zit; in het tweede geval, dat er niets gevonden is en dat ieder lid de centen tot een totaalbedrag van 450.000 kwijt is. De heer Schellevis bracht nog een finan cieringscombinatie ter spx-ake, die inmid dels is. .gevonden. Ook de. 3300 aandeel houders van thans zullen echter gelegen heid krijgen geld te storten; echter slechts tot een maximumbedrag van 10 per per soon. „Je stort of je stort r.iet", riep hij uit. Stemming Het voorstel tot stemming over de liqui datie kwam op tafel en tenslotte bleek, dat elf van de veertien nog aanwezige leden voor liquidatie waren. De liquidatie van de vereniging kreeg deze avond nog geen definitief karakter, daar eerst de liquidatie balans moet worden opgesteld en alle 3300 leden een schriftelijke garantie moeten hebben, dat hun rechten verzekerd zijn. Binnen een maand zal over deze liquida tie weer worden vergaderd. Inmiddels gaat de Heemsteedse architect, die werkzaam is bij de bouw van de Technische Hogeschool te Eindhoven, in zijn eentje aan de slag. Nog deze zomer wil hij de bergingsmaat schappij in het goudschip laten afdalen. „Vóór de winter van dit jaar weet iedereen of er goud in zit", aldus de heer Schellevis. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se Commissie voor de kernenergie heeft bekendgemaakt, dat vrijdag kort na el kaar twee nieuwe kernwapens tot ontplof fing zijn gebracht. De eerste ontploffing geschiedde op de Bikini-atol, de tweede op de Eniwetok-atol. Er zijn thans negen ontploffingen bekend gemaakt in de serie „Hardtack"-proeven. In de bekendmaking van de Commissie voor de kernenergie werd niets gezegd over de omvang van de explosies. Even min werden andere bijzondei-heden gege ven. Waarnemers achten het niet uitgeslo ten, dat de Verenigde Staten zoveel mo gelijk proeven willen nemen in verband met de kans, die bestaat, dat overeen stemming wordt bereikt met de Russen over een stopzetting van kernproeven. Het feit dat gisteren op korte termijn twee proeven na elkaar wei-den genomnen, wijst er volgens deze waarnemers op dat er over een grote'staf wórdt beschikt bij het testen van.de wapens. Voor élk van de gis teren gènorhen proëvèh was namelijk een aparte staf en een afzonderlijke uitrusting nodig. De mededeling van de commissie zou be tekenen, dat het gaat om ontploffingen van grote omvang. Het is gebruikelijk, dat de commissie alleen die proeven be kend maakt, die in het buitenland kunnen worden geregistreerd. Bagage Ik ken een man en een vrouw, een echt paar, dat, op vakantie, in een rose huisje in een dorp aan de Middellandse Zee ver bleef. Ze hadden hun kinderen thuis gelaten, en hun huis en hun boedel en hun ge dachten daaraan bleven ook achter. Het leek hun aan die blauwe kust of ze alleen maar voor zichzelf en elkaar hoef den te leven en er was niets, dat daar van buitenaf tussen kon komen. Op een keer, dat de vrouw wilde zwem men, lang en ver in de kalme zee, trok de man naar de mondaine badplaats, dicht bij, naar het casino en ging er de speel zaal binnen. Hij zette op en won, hij zette weer op en won, en won nog eens en nog eens. Hij ging erbij zitten, aan die speeltafel, en zette ingewikkelder op, op nummers en tussen twee nummers in en op rijtjes en hij besloeg vierkanten, links en rechtsEn de fiches werden hem toegeharkt alsof dat zo moest zolang hij er zat. Na een kort uur stond hij op, zijn zakken vol fiches. Hij wisselde ze in tegen klink klaar geld en ging terug naar zijn vakantie dorp, waar zijn vrouw nog in zee zwom. Hij zwaaide en gebaarde naar haar en hield enkele lappen papiergeld tussen twee duimen boven zijn hoofd. Zijn vrouw kwam naar hem toe. „We gaan ervan verder reizen" stelde ze glunderend voor. „Natuurlijk" zei hij, „we kunnen meteen gaan". „Meteen" zei zij, „ik heb het rose huisje toch afgesloten Ze namen de eerst langskomende bus, stapten in en lieten zich verder rijden. Ze stapten uit, waar hun dat goed dunk- te, in bergdorpen en dure badplaatsen. Op een gegeven ogenblik viel het hun in een verre vriend te bezoeken. De verre vriend was bijzonder in zijn schik met deze ontmoeting en omdat hij een hoog geplaatst persoon was met vele facilitei ten liet hij voor het echtpaar een kamer reserveren in het deftigste hotel van de - zeer deftige stad. Het echtpaar werd er met ontstellende égards ontvangen. Het leek de vrouw te duizelen van de zwartgerokte bedienden. Ze werden naar een lift gebracht en bij na zou het ijzeren hekje zich voor hen sluiten toen nóg een zwarte dienaar zich gehaast toeschoof aan het echtpaar om te vragen: „Uw bagage?" De vrouw hield haar badzak omhoog, die ze de dag van hun vertrek van het strand had meegenomen. Haar zwempak zat er nog in. Uw bagage? Een badzak. De stilte, die viel, was grondeloos, hevig. Alsof er een schot zou vallen de volgende minuut. De lift ging omhoogDe zwarte dienaar trok zich terug. Maar hij bette zich met zijn zakdoek steels het voorhoofd. Want alles had hij meegemaakt - koning Faroek met veertien auto's aan bagage, Evita Peron met op zijn minst twaalf lood zware hutkoffers, prinsen en prinsessen en filmhelden, met gevolg of incognito en met bagage meer of minder, en nooit had hij met zijn ogen geknipperd - maar een bad zak, alleen een badzak. Wat moest hij daarmee aanvangen? Maps Valk Advertentie HARTENDORP voor Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 CHICAGO, (UPI) De wiskundige Do nald A. Flanders, wiens wetenschappelijk werk in hoge mate heeft bijgedragen tot de constructie van de atoombom tijdens de Tweede Wereldoorlog, is vrijdag levenloos in zijn woning aangetroffen. De doodsoor zaak is klaarblijkelijk een te grote dosis slaapmiddelen. De 57-jarige Flanders was directeur van de afdeling toegepaste wiskunde van het nationaal laboratorium te Argonne. een instituut van de Commissie voor kern energie. Flanders' echtgenote vond een briefje van de overledene, waarin onder andere deze passage voorkomt: „Ik kan mij er niet meer toe bx-engen, naar het labox-atorium te gaan. Er zijn te veel beslissingen en ik voel dat ik niet in staat ben, ze te nemen". jjliiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii «uit NOUVEAUTé (I) Het Nieuwe Stadsblad (Schiedam) wijst op de nieuwe herenmode: „plooihoudende zelfwassende panta lons Nu nog zelf strijkende overhemden en zelfpoetsende schoenen en de we reld is waar zij wezen wil. 1 NOUVEAUTé (11) In de Edesche Courant: Te koop aangeboden zo goed als nieuw fototoestel met tas en petro- leumhaardje; ook ruilen voor gras machine. Begonialaan 34, Ede. Moet die grasmachine óók op pe troleum lopen? 1 NOUVEAUTé (111) Waar komen de bromfietsknalpotten te zitten? Het Vaderland beantwoordt deze vraag in het kopje: Bromfietsknalpotten spoedig aan banden. PECH En in deze: Rotterdarrisch Nieuwsblad Heeft u pech? Wy halen rep. brengen en slepen u door geh. Nederl. Dag en nachtPimpernelstraat 32 B, tel. 74661. Liever pech dan dat gesleep dag en nacht. KINDERMIN De Veenendaalsche Courant deelt mede: Mej. Jannie van de Weerd, Beatrixstraat, slaagde voor de acte A van kleuterlijdster". Opofferende Jannie. Talarius (Van onze reisredacteur) BEIROET. 27 juni Ofschoon de voorspelling van president Sjamoen, dat de rebellen op grote schaal tot de aanval zullen over gaan, nog niet bewaarheid werd, is het toch onweerleg baar dat de activiteit van de rebellen se dert het vertrek van Hammarskjoeld ge stegen is, terwijl het leger zijn activitei ten dienovereenkomstig uitgebreid heeft. Dag en nacht weerklinken er op gezette tijden bomontploffingen en de ratelende machinegeweren in de moslemse Basta- wijk zorgen soms voor een dreigend ritme bij de zachte dansmuziek in de luxueuse hotels. De mensen daar doen de rumoerige strijd met een schouderophalen af, als een enigs zins dwaas iets, maar dat het werkelijke vechten niet zo grappig is, bemerkte ik 's avonds, toen ik temidden van een ge vecht tussen het leger en de rebellen op de grens van de Basta-wijk verzeild raakte. Het spel begon, toen een luide ontploffing mijn taxi deed schudden. Mijn chauffeur en ik kropen uit veiligheidsovex-wegingen naar een diepe portiek. Onze ruggen wer den door een solide muur beschermd te gen het machinegeweervuur van de rebel len en wij hadden een goed uitzicht op de soldaten van het leger, die vanachter mu ren, ramen en barricades van zandzakken terugvuurdén. De terugketsende kogels, die voorbij zoefden, maakten het verblijf in het betrekkelijk veilige portiek echter vrij onaangenaam. Het leger kwam er beter vanaf dan de rebellen. Versterkingen tx-okken kalm on der het rebellenvuur van sluipschutters op de omringende daken door en namen gunstige posities in op de daken, vanwaar zij een fiks machinegeweervuur op de re bellen loslieten. Toen naderden twee pantsex-wagens, die zich opstelden op de hoeken van de door de rebellen beheerste straten en luidruchtig begonnen te schie ten. De rebellen gingen toen kleine grana ten gebruiken, die nogal dichtbij onze schuilplaats ontploften. Na een uur knallen en dreunen werden de kanonnen van de pantserwagens in stel ling gebracht en werden enkele granaten naar de door de rebellen bezette huizen gezonden. Dit maakte een einde aan de tijdelijke residentie van uw correspondent en de chauffeur, die, jammerend om zijn auto, met mij plat op z'n buik lag in het por tiek. Onder dekkingsvuur van het leger ki'open wij naar veiliger oorden en besef ten daarbij duidelijk, dat het leven van de bewoners in deze wijken, die dit iedere avond meemaken, verre van prettig is, een feit, dat nog eens onderstreept werd door een bomexplosie, toen ik deze regels zat te schrijven in een geriefelijke hotelkamer. (Reutex-) De mohammedaanse Bai- ram-feestdagen, gewoonlijk drie dagen van veel vreugdevertoon en openbaar vertier, worden gekenmerkt door geweersalvo's en bomontploffingen, waartussendoor af en toe tankgeschut dreunde en machine geweren ratelden. Weinig inwoners van Beiroet hielden zich vrijdag aan de tradi tie van geschenkuitdeling en het slachten van lammeren voor de armen, omdat men veiligheidshalve zoveel mogelijk thuis bleef. In de mohammedaanse wijk, die do-»r de rebellen is bezet, werden de ere diensten in de moskeeën echter druk be zocht. Gisteravond ontruimde de politie de straten in de omgeving van de regerings gebouwen. Er zijn geen aanwijzingen dat de opstandelingen trachten uit de door hen bezette wijken te breken. Voor ons taalgevoel is het woord ruiter onverbrekelijk vex-bonden met paardrijden. Oorspronkelijk was dat in het geheel niet het geval. Het Middel nederlandse woord ruter, dat afgeleid is van het middeleeuws-latijnse ruta- rius, betekende: vrijbuiter, straatrover, zeeschuimer, soldaat. Men sprak van schamele ruyters in de zin van: vage bonden, zwervers. Dergelijk volk werd door steden of landshex-en in dienst ge nomen en daardoor komt de betekenis: krijgsknecht, soldaat meer op de voor grond. Sedert de zestiende eeuw spe cialiseerde zich het woord en werd rui ter de bepaalde benaming voor: krijgs man te paard. Maar in de Keuren van Haerlem (1657) wordt een bepaald pad nog verboden voor „wagens, karren ofte ruyters te paard". Men kende toen ook de ruiter te voet, de voetganger. De zegswijze: die man is ruiter te voet geworden, betekent: hij heeft zijn za ken zien achteruitgaan. Vroeger kon hij te paard rijden, nu moet hij lopen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5