Overleg van deskundigen inzake kernproeven begint morgen Zeventien doden in het verkeer Gomoelka valt voor het eerst revisionisme van Tito aan Amerikaanse DC 3 door Russen tot landen gedwongen HET WEER «ORRIS %Joreyof/^/// C.DU.-leider Karl Arnold overleden Russen zijn er al, maar of zij ook meedoen is nog steeds de vraag Deze „lippendienst" bewijst volgens Belgrado zijn „wanhopige situatie 72e JAARGANG No 296 MAANDAG 30 JUNI 1958 303e JAARGANG No 144 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 li ij I |j g Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman Toestel verbrand; negen inzittenden gearresteerd Vrij warm Nog een conferentie Het woord is aan Leiders der Indonesische rebellen nog altijd vrij Troepen naar Nieuw Guinea Twee kinderen verdronken Suriname en Antillen beide tot bisdom verheven TWEKA STRAND - BADKLEDING Noord-Vietnamezen hebben genoeg van rode regiem (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ff 1 ff I ^^^0 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B i 1 J 1. J I 1 ill i ^Jy lL J1 C. Jl HL jP i 1L Ji C». .Ja Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 bÜb sJL süa JL bIr m^amr Jb fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107.. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Koningin Juliana heeft zaterdag een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling „Middel eeuwse kunst der noordelijke Neder landen". De koningin in volle aandacht voor de expositie. Achter haar de con servator van het Rijksmuseum, dr. A. F. E. van Schendel. LONDEN (Reuter en UPI) Radio- Moskou heeft bekendgemaakt, dat vrijdag een Amerikaans vliegtuig boven 't grond gebied van Armenië tot landen is gedwon gen. Bij de landing verbrandde het vlieg tuig. De negen inzittenden van het vliegtuig, zes officieren en drie manschappen, heb ben de landing overleefd en zijn in bewa ring gesteld. De Sovjet-regering heeft formeel bij de Amerikaanse regering geprotesteerd te gen deze „brutale schending" van de Russische grens. Een nota waarin dit pro test was vervat, werd zaterdagmiddag overhandigd aan de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Thompson. Neergeschoten? In het Russische px'otest werd onder meer gezegd: dat het toestel 170 km. door drong op Russisch grondgebied voor het werd opgevangen door twee Sovjet-ge vechtsvliegtuigen die de piloot van het vliegtuig opdracht gaven een landing te maken. Deze gaf geen gehoor aan dit be vel, waarop de gevechtsvliegtuigen het toestel tot landen dwongen. „Het landde 240 kilometer verwijderd van de plaats waar het de grens had ge schonden en verbrandde. Amerikaanse reactie De regering der V.S. heeft zondag om onmiddellijke vrijlating van de bemanning van het ongewapende Amerikaanse mili taire verkeersvliegtuig verzocht. Het ministerie van Defensie te Washing ton zei dat er „geen aanwijzingen zijn waaruit blijken kan dat de DC-6 in kwestie willens en wetens het Russische luchtruim geschonden had. Het schoof de schuld daarvan op een be wolkte hemel, „ingeval het Amerikaanse vliegtuig inderdaad boven Russisch grondgebied zou hebben gevlogen, zoals Rusland beweert". Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Vrij warm. Óverwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Hoewel een groot aantal geleerden zich al te Genève bevindt met het oog op de voorgenomen conferentie tussen Oost en West over de mogelijkheden om proeven met kernwapens te ontdekken, wacht men nog steeds op een officiële verklaring van de Sovjet-Unie, dat zij aan het overleg, dat dinsdag moet beginnen, zal deelne men. Men is hierover in het onzekere, na dat Moskou op woensdag gedreigd had de besprekingen te boycotten als de V.S. niet verklaarden, dat het uiteindelijke doel van het overleg zou zijn te komen tot een algemene staking van de proeven. Een volgende nota van de Russen op vrij dag overhandigd deed de hoop weer toe nemen, doordat de Russen erkenden, dat de staking van de kernproeven een poli tieke aangelegenheid is, waarover de des kundigen geen zeggenschap hebben. De Westelijke geleerden, onder leiding van de Amerikaanse dr. James Fisk, heb ben laten weten, dat zij onderling bespre kingen zullen voeren als de communisten niet meedoen. De Russen bevinden zich al in Genève, evenals de Britten, de Fransen en de Amerikanen. Het wachten is nog op de Polen, Roemenen en Tsjechen. De Ca nadese dr. Omand Solandt wordt vanmid dag verwacht. Prof. Evgeny Fydorof is zondag, met zes leden van de Russische delegatie, uit Moskou in Zwitserland aangekomen. Op alle vragen die hem bij aankomst op het vliegveld van Zürich gesteld werden, ant woordde hij alleen maar: „We zullen wel zien". De Britse deskundigen, die aan de con ferentie deelnemen, Sir William Penney en Sir John Cockcroft, zijn zondag in Ge nève aangekomen. Zij hebben dezelfde dag nog overleg gepleegd met de Ameri kaanse geleerden dr. James Fisk, die te voren had gesproken met de Fra_n.se prof. Yves Rocard. Als de deskundigen uit Oosteuropese landen onverhoopt niet zouden komen op dagen, zullen de westelijke geleerden toch hun besprekingen beginnen. Zij zullen een onderzoek instellen naar de mogelijkhe den en benodigde instrumenten voor het ontdekken van kernproeven en de vraag hoe deze middelen kunnen worden ge bruikt in een doelmatig inspectietoestel. Men weet nog niet hoe lang de confe rentie, die geheim zal zijn, zal duren. De mogelijkheid bestaat evenwel dat er na een maand een interimrapport zal worden uitgebracht. Volgens een bericht van UPI zou de komst der Russische geleerden naar Ge nève toch ook zin hebben indien Rusland de conferentie zou boycotten. Een groot aantal kerngeleerden komt namelijk dezer dagen naar Genève toe voor een symposium inzake kernvraag stukken, dat georganiseerd is door het Eurooese Centrum voor kernonderzoek (C.R.N.). De eerste bijeenkomst daarvan had zaterdag al plaats en een van de ge nen, die haar bijwoonden was Tamm, cor responderend lid van de Russische acade mie van Wetenschapoen, die ook lid is van de Russische delegatie ter atoomconferen tie. Men verwacht, dat er in Genève gespro ken zal worden over de vijf volgende methodes om kernontploffingen op te spo ren: seismografische metingen voor het opsporen van aardschokken; het verza melen van afval van explosies; akoesti sche proeven voor het opvangen van ge luidstrillingen; het electromagnetisch op vangen van signalen, die sommige ont ploffingen verwekken en tenslotte licht proeven, die van belang kunnen zijn bij ontploffingen op grote hoogte. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kanen hebben zaterdag om 20.30 uur Ne derlandse tijd in de Eniwetok-atol opnieuw De opperabt van het Watma Hadhat- klooster in Bangkok is de hoogst Boed dhistische geestelijke, die ooit voet op Nederlandse bodem heeft gezet. De opperabt, tevens minister van Binnen landse Zaken van Thailand, poseerde op Schiphol voor de fotografenHij was op doorreis naar de conferentie voor morele herbewapening in Caux sur Montreux. Links opperabt Phra Bimaladharma. Rechts een tolk. een kernwapen tot ontploffing gebracht, de tiende in de huidige reeks proeven in het gebied van de Stille Oceaan. Vrijdag waren nog twee proefnemingen bekendge maakt. (AFP) Volgens waarnemingen in Ja pan is deze explosie de krachtigste, die ooit werd geregistreerd. Zij moet een kracht hebben gehad van 30 megaton. Een uur lang hebben 24 weerstations in Japan trillingen van 0,7 tot 0,9 millibaar gere gistreerd. In juli 1956 zijn trillingen van 0,6 milli baar gemeten, nadat op Bikini een H-bom van 20 megaton tot ontploffing was ge bracht. HONOLULU (UPI) Het jacht „Gol den Rule" is verkocht. De vijf opvarenden van de „Golden Rule", die geprobeerd hebben naar Eniwetok te varen en zo met inzet van hun leven te protesteren tegen verdere nucleaire proeven, zitten nog in de gevangenis wegens het overtreden van een rechterlijk bevel dat hun verbood, uit te varen. De „Golden Rule" is gekocht door een zakenman in Californië, die on bekend wenst te blijven. La Rochefoucauld: Een al te grote haast bij het retourne ren van een gunst is bijna een ondank baarheid. DJAKARTA (ANP) „Suluh Indone sia" meldt maandag, dat Ventje Sumual de strijdkrachten van de opstandelingen nabij het Tondanomeer in Noord-Celebes leidt. De vorige week werd gemeld, dat Sumual in de strijd tegen de regerings troepen was gesneuveld, doch dit bericht werd niet door het Indonesische leger be vestigd. Twee Strato-tankersvan de Ameri kaanse luchtmacht hebben gepoogd een nieuw record te vestigen op de afstand New York-Londen. Een der toestellen slaagde daarin. Het deed er 5 uur 27 minuten en 42.8 seconde over. Het andere toestel stortte kort na de start neer bij zijn basis in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Vijftien Inzittenden verloren het leven. De foto boven werd even voor de start ge maakt. Ze toont vier van de vijf leden der bemanning. De foto beneden laat zien wat er van het door stro.al- motoren aangedreven toestel overbleef. De ruim 50-jarige scooterrijder K. Post- ma uit Heerenveen is aangereden door een achteruitrijdende vrachtauto; het on geluk geschiedde net buiten fleerenveen op de Jousterweg. De heer Postma over leed ter plaatse. Op de rijksstraatweg onder Oldebroek is de 36-jarige stewardess mej. M. G. H. van Uffelen uit Den Haag, wellicht misleid door de mist, met haar auto in de berm van de weg gereden en daarna over de weg heen in een sloot. Mej. Van Uffelen is kort na het ongeluk aan haar verwon dingen bezweken. Op de Oppenhuizenweg te Sneek is de 67 jarige E. de Jager uit Oppenhuizen, toen hij met de fiets de straat overstak, door een groep motorrijders, die terugkeerde van de T.T. in Assen, aangereden en ge dood. Dr. W. E. Noordman, oud-directeur van de H.B.S.-A te Nijmegen, is toen hij per fiets de St. Annastraat te Nijmegen wilde oversteken door een bestelauto uit Venlo aangereden. In het St. Cansisiusziekenhuis te Nijmegen is hij overleden. De 49-jarige ongehuwde heer Jansen uit Sittard, die vorige week door een auto werd aangereden is te Sittard in het zie kenhuis overleden. Op de rijksweg in het centrum te Geleen is de 34-jarige ongehuwde motorrijder H. J. H. Peeters, wonende te Lutterade, in volle vaart in botsing gekomen met een personenauto, hij werd op slag gedood. Een bromfietser en zijn jeugdige passa gier zijn zondag dodelijk verongelukt toen zij in botsing kwamen met een bestelauto op de weg Dongen-Kaatsheuvel. De brom fietser Bijnen stak zonder op het door gaande verkeer te letten de autoweg naar links over. Hij werd door de achterop rij dende bestelauto aangereden. Hij en het jon^efie, dat op de duo zat, werden opslag gedood. Op de Egmonderstraatweg te Egmond aan de Hoef is de 70-jarige W. Fijnheer uit Nieuwe Niedorp door een auto aange reden toen hij zonder op het verkeer te let ten met zijn bromfiets de weg overstak. Hij werd naar het centrale ziekenhuis in Alkmaar overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. Op het kruispunt van de rijksweg '.2 met de weg Zuidbroek-Noordbroek is de 21-jarige motorrijder K. Hoffmann uit Bremen in botsing gekomen met een per sonenauto. Hoffmann werd ernstig gewond zijn duopassagier, de 33-jarige G. L. A. Vaas, eveneens uit Bremen, kreeg een schedelbasisfractuur en overleed kort na aankomst in het Academisch ziekenhuis te Groningen. De 19-jarige motorrijder P. M. de Jonge uit Achthuizen (Goeree-Overflakkee) is op 's-GRAVENIIAGE. Van officiële zijde wordt medegedeeld: „De regering heeft besloten enige aan vullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveiliging van Neder lands Nieuw Guinea aan de nieuwe ver houdingen en technische ontwikkeling. Een beperkt aantal manschappen van de Koninklijke Landmacht zal naar Neder lands Nieuw Guinea worden uitgezonden." Te Rotterdam is de zesjarige Johanna Maria Dedert uit de Oranjeboomstraat verdronken. Het meisje is vermoeilijk bij het spelen van een steiger gevallen en in de Persoonshaven terechtgekomen. De zevenjarige Adrianus Varbeek is bij het spelen in de haven van Vlieland ge raakt en verdronken. Zijn vriendje, waar mee hij speelde ging toen het ongeval ge beurde eerst naa*- huis om zijn vader te halen in plaats van bij de haven, waar een groot aantal schepen ligt alarm te slaan. Toen hulp kwam was het te laat. Paus Pius de Twaalfde heeft de aposto lisch vicariaten Suriname en de Nederland se Antillen beide tot diocees verheven. Zij zullen rechtstreeks staan onder de H. Stoel. De Paus benoemde mgr. S. Kuypers (redemptorist) .tot bisschop van het diocees Pai-amaribo en mgr. J.. Holterman (O.P.) tot bisschop van het diocees Willemstad. een dijk even buiten het dorp met zijn motor van de weg geraakt en met het hoofd tegen een boom geslagen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is in het zie7 kenhuis te Dirksland kort daarop overle den. In de Burgemeester Lemmensstraat te Geleen is de 30-jarige ongehuwde brom fietser C. Driessen uit Urmond in botsing gekomen met een autobus. Hij viel op het wegdek en werd zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis in Sittard overge bracht waar hij bij .aankomst bleek te zijn overleden. Eveneens te Geleen is de heer J. van der Honing, die met zijn echtgenote een scoo ter bereed door het springen van de voor wielband geslipt. De heer Van der Honing bleef ongedeerd, maar zijn vrouw kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan zij kort daarop in het ziekenhuis te Sittard overleed. Op de hoek Burgemeester Lemmens- straat-Ringovenstraat te Geleen is de mijnwerker J. H. Mooren uit Sittard door een vrachtauto aangereden. Hij werd naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij korte tijd daarna overleed. De 22-jarige motorrijder J. G. Hart man uit Dinteloord is op de Bredaseweg te Tilburg zonder enige aanwijsbare re den plotseling scherp naar rechts uitgewe ken en via de berm cegen een boom ge reden. De man, die in gezelschap van nog een tweetal motorrijders van de T.T.-ra- ces te Assen terugkeerde, werd op slag gedood. De 38-jarige bromfietser J. M. de la Ro sette, die met zijn 12-jarig zoontje op de duo op weg was van Maastricht naar zijn woning te Vaals, is in de nieuwe bocht bij hotel „De oude Geul" (gemeente Wittem) met zijn bromfiets tegen een auto ge botst. Vader en zoon overleden kort na het ongeval. Advertentie B'ARTELJORISSTR, HAARLEM TEL: 1-5439 FERD. BOLSTR. 46 A' DAM TEL. 71"7162 (Van onze correspondent in Bonn) In zijn woning te Dusseldorp overleed zondag op 58-jarige leeftijd de Westduitse politicus Karl Arnold, voormalig minis ter-president van Noordrijn-Westfalen, een van de meest vooraanstaande leiders van de C.D.U. in West-Duitsland, van wel ke partij hij vice-voorzitter was. Men neemt algemeen aan dat Arnold, die het slachtoffer werd van een hartaandoe- ning, zich de laatste weken voor de ver kiezingen in Noordrijn-Westfalen, waar hij voor de C.D.U. de voornaamste kan didaat was, heeft overwerkt. Vrijwel iede re avond heeft hij, en dat weken lang, het woord moeten voeren op verkiezingsbij eenkomsten. Arnold begon zijn loopbaan als leerbewerker. Hij was reeds als jonge man actief in de katholieke vakbond. Tij dens het Hitler-regieme werd hij diverse malen door de Gestapo vervolgd en ten slotte na de 20ste juli 1944, de dag van de aanslag op Hitier, gearresteerd. Na 1945 was hij een van de oprichters van de C.D.U. Begin 1946 werd hij burgemeester van Dusseldorp, enige maanden later plaatsvervangend en in 1947 gewoon mi- nister-president van Noordrijn-Westfalen het belangrijkste Bondsland van geheel West-Duitsland, Arnold werd in 1949 de eerste voorzitter van de Bondsraad, de Westduitse eerste kamer. Hij was minis ter-president van Noordrijn-Westfalen van 1947 tot 1956, toen hij na een dramatische zitting van de Landdag te Dusseldorp ten val werd gebhacht. De C.D.U. hoopte dat hij er tijdens verkiezingen van zondag aanstaande in zou slagen opnieuw het mi nister-presidentschap te veroveren. Karl Arnold was getrouwd en had drie kindei'en. LONDEN, (Reuter). De Poolse communistenleider Gomoelka heeft zaterdag te Danzig het revisionisme van Joegoslavië en van de terecht gestelde premier, Nagy, gecritiseerd, aldus heeft radio-Warschau gemeld. Dit is de eerste maal, dat de Poolse leider over deze twee aangelegen heden in het openbaar heeft gespro ken. Gomoelka steunde het standpunt van de andere communistische landen, dat de berechting en de terechtstelling van Nagy en zijn aanhangers volko men een binnenlandse aangelegen heid van Hongarije is. De „onjuiste revisionistische ideeën" van Joegoslavië hebben dat land geschei den van het gemenebest van socialisti sche staten. Volgens Gomoelka draagt een negatief standpunt van de Joegoslavi sche leiders over het idee van een ver enigd socialistisch kamp niet bij tot de zaak van de vrede, integendeel, zij wordt er eerder door verzwakt. Wel zei Go moelka, dat Joegoslavië zonder twijfel een oprecht streven naar vermindering van de internationale spanning en naar versterking van de krachten van de vrede in de gehele wereld heeft getoond. De Poolse communistische partij wenst, aldus Gomoelka, dat „onze Joegoslavi sche kameraden" terugkomen van hun dwalingen. „Ik oefen kritiek op hun stand punt in de hoop, dat zij vroeger of later de schadelijkheid van hun huidig standpunt zullen inzien", zo zei de Poolse communis tenleider. Over Hongarije zei Gomoelka dat de „machten van de reactie in de wereld een propagandacampagne zijn begonnen na de veroordeling van Imre Nagy en zijn aanhangers om de eenheid van de socialis tische staten te verzwakken". Er is veel onzin en onwaarheid in verband met deze berichting gepubliceerd. Een deel ervan stond in verband met de Poolse verenig de arbeiderspartij, aldus Gomoelka. Critiek op Nagy (UP) „Het strenge vonnis van het Hongaarse hof vormt de epiloog van de tragische gebeurtenissen in Hongarije. Het staat niet aan ons om te oordelen over het gewicht van de schuld, de gerechtig heid en de straf", aldus Gomoelka. „Als we de gebeurtenissen in Hongarije op nieuw in herinnering roepen, moeter we niet vergeten, dat toen het lot van het Hongaarse sociale stelsel op het spel stond." Hij sprak de beschuldiging uit, dat de contra-revolutie „bloedig en on meedogend" was en het opnieuw invoeren van het kapitalistische stelsel ten doel had. Hij zei, dat de communisten in Boeda pest in de straten waren opgehangen. Hij citeerde daarbij Hongaarse persberichten van 2 november 1956, waarin mededeling werd gedaan van de wreedheden. „Toen tijdens de contra-revolutie de communisten in Hongarije werden opge hangen schreeuwde Imre Nagy voor de radio: niemand moet worden gestraft voor zijn aandeel in de strijd", zo ging Gomoel ka verder. „Onder de druk van een sterker worden de stroming in de contra-revolutie" zou Nagy voetje voor voetje hebben gecapi tuleerd." 99 Reuter meldt uit Belgrado, dat de eer ste, niet-officiële reactie aldaar was, dat de leider der Poolse communisten, die tot nu toe gezwegen had over de tegenstelling tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie, ten slotte toch is gedwongen lippendienst te bewijzen aan het Kremlin en zijn harde politiek. Men meent in de Joegoslavische hoofd stad dat Gomoelka zo ver is gegaan, als hij absoluut noodzakelijk achtte, in de hoop, dat zijn steunverlening aan de Sov jet-Russische buitenlandse politiek Polen in staat zal stellen zijn met zoveel moeite verworven vorderingen op binnenlands gebied te behouden. Kort voordat Gomoelka sprak, was in Joegoslavische kringen de mening geuit, dal de leider der Poolse communisten, die ernaar streefde in het conflict tussen Bel grado en Moskou een evenwichtspositie.in te nemen, in een „wanhopige situatie" verkeerde. Men is te Belgrado van gevoel dat het zwaartepunt van de Sovjet-Russi sche „zenuwenoorlog" zich tijdelijk naar Warschau heeft verplaatst". „Geen slaafse navolging" De „New York Times" zegt, dat men de rede van Gomoelka moet zien tegen de achtergrond van de Russische troepen in Polen en in de omringende landen. Des ondanks is zijn capitulatie echter niet vol ledig. „Door te zeggen, dat hij niet de eer lijkheid van het besluit om Nagy terecht te stellen kon beoordelen, heeft de Poolse leider uitdrukkelijk geweigerd de ortho dox-communistische wereld te volgen door de Hongaarse verklaring als een evangeliewaarheid te aanvaarden en toe te juichen," aldus de „New York Times". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Defensie zei zaterdag, dat Groot-Brittannië niets weet over ongewo ne bewegingen van Russische troepen in Polen of elders in Europa. NEW DELHI (UPI) De leider van de Indiase communistische partij, S. A. Dange, heeft in een verklaring over de te rechtstelling van Nagy c. s. gezegd dat het „beter geweest zou zijn indien de exe cuties vermeden waren". Dange gaf toe, dat men van mening kan zijn, dat de exe cuties in dit stadium niet volstrekt nood zakelijk waren geweest. Dange meende, dat er wel een bestraffing noodzakelijk was geweest. De verklaring maakte deel uit van een vraaggesprek dat de „Times of India" met Dange heeft gehad. TOKIO, (UPI) Het communistische regime in Noord-Vietnam neemt maatre gelen ter voorkoming van een massale uit tocht der bevolking naar Zuid-Vietnam. In Tokio verluidt dat rond 100.000 inwo ners van Noord-Vietnam aan de interna tionale controlecommissie om toestem ming verzocht hebben naar Zuid-Viet nam te verhuizen. De Noord-Vietnamese autoriteiten weigeren, deze mensen te la ten gaan. Wie probeert, illegaal naar het zuiden uit te wijken, wordt streng ge straft. In Tokio acht men een volksopstand in Noord-Vietnam een reële mogelijkheid.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1