AiVE SLASAUS BRYLCRE BRYLCREE Fanda en dc j Y o*Y o^ja ger 2 Toenemende kans op onweer übvMleijev ocli ió Uet zo Directeur van Kromhout Motoren ziet de toekomst somber in CAIVÊ DobbaÈe a» fotg Wereldnieuws Tweka dames badcostuums DINSDAG 1 JULI 19 5 8 2 Opdrachten ontstellend verminderd pHÉi "•"«m „Kentering ten goede" bij B.I. de Vries en Co Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Javasche Hout stelt liquidatie voor Converteerbare obligaties Krasnapolsky De verkoop van de Howaldt- werven te Hamburg Dividend Blikman zal 6 a 8 percent bedragen voor gezond haar, voor mooi haar Betaalde bewaking voor bedrijven op Sumatra s TTD Jl Jl T -*T 7 „Twenthe" hoopt bezetting te kunnen handhaven Kaiser-Frazer wil vijftig percent terugbetalen Amsterdam-Moskou in vijf uren Damascus .J In de algemene vergadering van Krom hout Motoren Fabriek D. Goedkoop jr. n.v. te Amsterdam zag de voorzitter, de heer J. Goedkoop de toekomst zeer somber in en deelde mede, dat in het laatste half jaar het aantal opdrachten ontstellend achteruitgelopen is. In dit opzicht herin nerde hij aan de jaren 1930-1936, toen de liquiditeit van Kromhout niet al te best was. Dank zij een reorganisatie en een af schrijving van 50 percent op de aandelen is het bedrijf er toen weer bovenop geko men. Men kan nu wel zeggen, zo zei de heer Goedkoop, dat het nu niet zo'n vaart zal lopen, maar we zijn liever op het erg ste voorbereid. Vermenigvuldigt men de verkopen in de eerste vier maanden van 1958 met drie dan belopen de overheidsopdrachten 15 per cent en de civiele opdrachten 80 percent van die van 1957. Bij dezelfde berekening Advertentie INHOUD 0.38:V- STATIEGELD 20ct.' In de algemene jaarvergadering van B. I de Vries en Co. Textiel werden de jaar stukken over 1957 met algemene stemmen goedgekeurd. Zoals bekend wordt het di vidend gepasseerd. De directie meent, dat er dit jaar enige kentering ten goede waarneembaar is. Men wil het dan ook nog eens aanzen. Dit kan, doordat men nog lang niet aan de bodem van de kapi taalpositie toe is. Desgewenst deelde de directeur nog mede, dat van een inhalen van het verlies dit jaar geen sprake zal zijn. Het verlies zal echter vermoedelijk niet groter worden. Betaalbaarstelling Het bestuur der n.v. Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen vroeger genaamd „Noord-Hollandsche Hypotheekbank", gevestigd te Amsterdam, deelt mede dat een rente van 1% percent zal worden vergoed op haar 5 percent en 5 percent schuldbrieven, betaalbaar op 1 juli 1958. Deze betaling is wederom gebaseerd op een totaal rentevergoeding van 3\'i percent over het jaar 1958. De commissie voor toewijzing van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft het door president Eisenhower gevraagde bedrag van 3,950 miljard dollar voor buitenlandse hulp in het be grotingsjaar 1958/1959 met 872 miljoen dollar be snoeid- maken de totale verkopen in de eerste vier maanden van 1958 48 percent uit van die van 1957. De daling heeft dus vooral plaats gehad in de sector overheidsopdrachten. Door het wegvallen van Indonesië en de heersende wereldrecessie zou men ver wacht hebben, zo zei de heer Goedkoop, dat de Nederlandse regering zou insprin gen met het verstrekken van opdrachten aan de industrie. Precies het tegenoverge stelde gebeurt echter. Dit geldt niet alleen voor Kromhout, maar voor de gehele Ne derlandse metaalindustrie, zo beklemtoon de hij. De laatste zes weken a twee maan den is er enige opleving in de verkopen merkbaar, maar of dit een begin van een stijging is kon de directie nog niet mee delen. In 1958 heeft Kromhout nog geen op drachten ontvangen voor de bouw van sleepboten. Deze worden uitsluitend aan het buitenland geleverd om afnemers in scheepvaartkringen hier geen concurren tie aan te doen. In 1957 werden wel enige orders ontvangen uit het Nabije Oosten en Zuid-Amerika. De casco's worden ge bouwd door kleinere werven: Kromhout ontwerpt de bouwplannen en bouwt de mo toren in. De deelneming in de Holland Launch n.v. werd tegen een zeer lonende prijs ver kocht. De eigenaar, die tevens een func tie bij Kromhout vervulde, wilde liever zelfstandig zijn. Kromhout levert nu motoren aan dit bedrijf. Een andere deelneming, de Nederland se Helicopter Industrie n.v. heeft goede toekomstmogelijkheden maar kampt op het ogenblik met moeilijkheden voort vloeiende uit de bestedingsbeperking en de algemene recessie. Door opnieuw grote bedragen op de voorraden af te schrijven heeft het be stuur deze post veilig gesteld. Over 1957 wordt niets gereserveerd voor belastingen omdat bij een accountantsonderzoek ge bleken is dat dit niet nodig is. Daar een hervatting van de bedrijfsvoe ring in Indonesië in de gegeven omstan digheden als uitgesloten is te beschouwen, is tevens aan het kantoor Amsterdam de basis van zijn bestaan ontvallen. De directie adviseert daarom aan de aan staande algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen tot ontbinding der vennootschap te doen besluiten, aldus het verslag 1957 van de n.v. Vereenigde Javasche Houthandel Maatschappijen te Amsterdam. Per ultimo 1957 kent de directie te In donesië en aan de aanspraken uit hoofde van de ten opzichte van dit bedrijf ge nomen maatregelen, nog slechts de halve boekwaarde toe. Tegenover een batig saldo voor het kantoor-Djakarta ad 13.727 in 1956 is er thans een nadelige uitkomst ad 1.033.538 wegens afschrijving van 50 per cent op de boekwaarde van dit bezit. Het voordelig saldo der exploitatiereke ning Amsterdam ad 642 (v. j. ƒ9.677), werd behaald na afschrijving van een als oninbaar te beschouwen vordering op de n.v. Nederlandsch-Indische Houtaankap Maatschappij in liquidatie ten bedrage van 22.324. De winst- en verliesrekening werd voorts gedebiteerd met 48.012 voor interest tegenover een batig saldo van 7.761 in 1956, doordat de interest op de obligatierekening in 1957 niet uit Indonsië kon worden getransfereerd en dus ten laste van het kantoor Amsterdam moest worden gebracht. Voor evacuatiekosten personeel werd 40.000 gereserveerd. Door een en ander sluit de winst- en verliesrekening met een nadelig saldo van 1.107.789. Na aftrek van de per uit. 1956 resterende winst ad 2.182 wordt 1.105.606 naar nieuwe rekening overgebracht. Javasche Bosch Aangezien het bestuur van haar dochter maatschappij voorstelt om tot ontbinding van de vennootschap over te gaan, stelt de directie van de n.v. Javasche Bosch- Exploitatie Maatschappij voorheen P. Bu- walda en Co. te Amsterdam in het verslag over 1957 voor, de waarde van de aandelen in de dochterondernemingen op 1 af te schrijven, waardoor de winst en verlies rekening moet worden gedebiteerd met 2.499.999. Indien de n.v. Vereenigde Javasche Houthandel Maatschappijen tot ontbinding zou besluiten, komt het de directie voor dat ook voor de Javasche Bosch geen reden van bestaan meer aanwezig zal zijn. Naar het ANP verneemt hebben bij de uitgifte van de nominaal 750.000 5 V*. per cent 20-jarige in gewone aandelen conver teerbare obligaties ten laste van grand- hotel „Krasnapolsky" n.v. nagenoeg alle houders van claims van gewone aandelen van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt. Dc Westduitse regering wil goed toege rust de komende debatten in de Bondsdag over de voorgenomen verkoop van de Ho- waldtwerven te Hamburg aan particulie re ondernemers tcgemoetgaan. Maandag werd te Bonn van officiële zijde bekendge maakt, dat de regering opdracht heeft ge geven voor het uitbrengen van een twee de advies door deskundigen. Enige tijd geleden hadden Duitse des kundigen de verkoopwaarde van de wer ven berekend op ongeveer 34 miljoen D. M„ maar tijdens een onlangs in de Bonds dag gehouden debat werd dit bedrag te laag genoemd. Een economische deskun dige van de oppositie gaf als zijn mening te kennen, dat de prijs van de onderne ming dichter bij 50 a 60 miljoen D. M. zou moeten liggen. Ook dit tweede advies zal betrekking hebben op de prijs van de on derneming; voorts zal er nog een derde advies worden gevraagd. Kringen der C. D.U. wensen namelijk door de deskundi gen uitgemaakt te zien, of het aanbeveling verdient de eigendomsrechten op de wer ven te spreiden over een grote kring van eigenaars. (Reuter-DPA.) De gegadigde, die een bod van 175 per cent heeft uitgebracht op de aandelen Blikman en Sartorius n.v., is voornemens het bedrijf onder dezelfde naam en de zelfde directie ongewijzigd voort te zetten. Het bestuur adviseert aandeelhouders dit aanbod te accepteren. Ook in de toekomst zal de vermogensbehoefte een stijgende liin blijven vertonen waarin, mede gezien de zware belastingdruk, slechts gedeeltelijk zal kunnen worden voorzien door zelf financiering via winstinhouding. De aandelen werden in 1949 ter beurze geïntroduceerd. Sindsdien zijn het kapitaal en de vrije reserves uitgebreid respectieve lijk van 500.000 tot f 1.190.000 en van 563.000 tot f 1.588.000. Uit de per 30 april beschikbare cijfers valt af te leiden dat over het boekjaar 1957/58 het dividend ten minste 6 percent en ten hoogste 8 percent zal kunnen be dragen. Het bod ligt boven de hoogste ge noteerde koers voor de aandelen ten tijde dat het zeer gunstige resultaat over 1955/56, toen 12 percent dividend werd uitgekeerd, werd bekendgemaakt. De gegadigde is van Nederlandse nationaliteit en niét betrok ken bij de fabricage of handel in de artike len van Blikman. Het bedrijf zal ongewij zigd worden voortgezet. Blijkens voorlopige cijfers over het boek jaar, geëindigd per 30 april 1958, daalde de omzet met ongeveer 10 percent. De kosten bleven ongeveer gelijk. Voorraden en debi teuren tonen een neiging tot achteruit lopen. De bankschuld is vrijwel onveran derd. Voor nog uitstaande dividendbewij zen wordt geboden 87,50 per stuk. Het aanbod geschiedt onder het voorbehoud, dat voldoende aandelen zullen worden aan gemeld. De aanmelding kan geschieden tot uiterlijk donderdag 10 juli ten kantore van de Twentsche Bank en de Rotterdamsche Bank. Advertentie Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond I Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Tfie perfect haircJressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam DJAKARTA (Reuter). - Er zal een spe ciale bewaking worden ingesteld op de on dernemingen ter Sumatra's oostkust, aldus radio Djakarta in een uitzending van zon dag. Werkloze arbeiders zullen een oplei ding krijgen voor de bewaking der onder nemingen, zij zullen daarvoor een salaris ontvangen, dat door de ondernemingen moet worden opgebracht. De instelling van dit speciale korps heeft de instemming van de militaire commandant in dit gebied, overste Djamin Gintings, aldus de radio. De maatregel is genomen wegens de plunderingen en de branden, die restanten van de opstandelingen op Sumatra de laat ste weken op de ondernemingen hebben aangericht. Radio-Djakarta meldde eveneens, dat generaal-majoor Nasution, chef-staf van het Indonesische leger heeft bepaald, dat al degenen, die voorheen hebben behoord tot de Nederlandse leger-inlichtingendienst, of ex-officieren van het KNIL, die thans nog werkzaam zijn op onder Indonesisch beheer gestelde zaken of ondernemingen, moeten worden ontslagen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. M c ■03 tO 6i Bij Noord-Scandinavië handhaaft zich handhaven in het noorden van het land, een omvangrijk hogedrukgebied. In het dat zich het dichtst bij het Scandinavische centrum komen luchtdrukwaarden voor hogedrukgebied bevindt, van 1035 millibaar. Het breidde zich ook nog wat verder in de richting van Polen en Noord-Duitsland uit. Oostelijke winden voeren aan de zuidzijde van dit hogedruk gebied warme continentale lucht naar het westen. Ook ons land is nu in deze stro ming gekomen. Boven Frankrijk is de luchtdruk intussen wat gedaald onder in- Den neicler vloed van een oceaandepressie, waarvan Ypenburg de kern dinsdagmorgen ongeveer 500 km yiissinpen ten westen van Bretagne lag. Een koude Eelde van deze depressie bereikte toen de Fran- Twente se westkust en veroorzaakte daar op de De Bilt meeste plaatsen regen. Verwacht mag Eindhoven worden dat de koelere oceaanlucht ko- V1v. Z.-Limb. licht bew.' mende dagen langzaam over Frankrijk en België in noordelijke richting zal opdrin- Helsinki onbewolkt gen, hetgeen tot gevolg zal hebben dat in Stockholm onbewolkt ons land de kans op onweer van het zui- Oslo zwaar bew. ono den uit geleidelijk groter zal worden. De Kopenhagen zwaar bew! ono warme lucht zal zich het langst kunnen Aberdeen Londen Amsterdam zwaar bew. o licht bew. ono zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt o O O O ozo O Woensdag 2 juli Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 21.27 uur, onder 6.02 uur. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers 1 juli 9 juli 16 juli 23 juli 30 juli Maanstanden 7.04 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. 18 18 17 17 18 18 18 18 29 24 26 23 motregen windst. 19 geheel bew. o 21 onbewolkt o 23 zwaar bew. ozo 24 zwaar bew. no 22 zwaar bew. windst. 22 regen zzo 21 licht bew. windst. 22 ono ono 1.21 uur 19.33 uur 15.19 uur 17.47 uur half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt nnw 21 o 22 ono 25 windst. 22 Hoog en laag water ln IJmuiden Woensdag 2 juli Hoog water 4.11 en 16.40 uur. Laag water 12.16 en uur. zwaar bew. windst. 25 licht bew. windst. 22 zwaar bew. windst. 20 regen nnw 24 geheel bew. o 28 licht bew. o 26 onbewolkt nno 26 regen wzw 24 zwaar bew. z 30 onbewolkt zw 29 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1 2 0 1 0,6 0 0 0,3 3 0 0,4 0 0 0 0,3 0 0 9 26. De bijgelovige Tiputanen durfden de duivel van Tipu eenehduivel!" vluchtelingen niet tegen te houden en zo kon het drietal ongehinderd in het vlieo* tuigje ontsnappen. Ronkend nam het toe stel een aanloopje en verhief zich in de olauwe lucht. Met een zucht van verlich- cmg zag Panda de Tivutaanse tempeltjes met hun typische Tiputaanse torentjes on der zich verdwijnen. „Dat was op het nip pertje", hijgde hij. „Hu, wat was die Groot- „Maar al zijn strekens hebben hem niet geholpen", merkte Pat trots op, „we heb ben dat duivel met zijn eigen wapenens verslagen". De Grootduivel van Tipu was echter nog lang niet verslagen. Rustig keek hij het vertrekkende vliegtuigje na en lachte diep en onheilspellend. „Ze den ken, dat ze ontsnapt zijn", mompelde hij, „maar ik heb nog een verrassing voor ze. Men moet vreemde duivels met hun eigen wapens bestrijden". Zo mompelend Üep hij naar een beeld, dat in een hoek was opgesteld en drukte op een verborgen knopje. Er klonk een klik endaar verscheen een telefoon. „Hallo, hallo!" riep de Grootduivel, „hier Tipu 666. Ik wil een intercommunaal ijlgesprek met de Gouden Draak van Mu!" Hoewel de directie van de n.v. Stoom spinnerij „Twenthe" te Almelo meent dat de toestand in haar bedrijf minder zorge lijk is dan die in andere soortgelijke be drijven, heeft zij in ander opzicht te kam pen met veel slechtere opbrengstprijzen voor de gefabriceerde produkten dan in 1957. De verwachtingen voor 1958 zijn wat de uitkomsten betreft niet zo hoog gespan nen; voor de bezetting wordt gehoopt de rest van het jaar door te kunnen draaien, al kon de directie daarover geen zekerheid verstrekken. Deze mededelingen werden gedaan in de te Amsterdam gehouden alge mene jaarvergadering. Het overschakelen van een 2- op een 3-ploegenstelsel, hoger elektriciteitsver bruik en hogere onderhoudskosten zijn de voornaamste kostenverhogende factoren geweest. De lagere opbrengstprijzen zijn te wijten aan een reeks van factoren, waaron der import en een schijnbare verzadiging van de markt. Ook de onderbezetting bij andere bedrijven heeft een druk op de prij zen uitgeoefend. De uitkering van een ge deelte van het dividend in stock, zo deelde de directie desgevraagd nog mede, ge schiedt niet zo zeer ter versterking van de liquide middelen, dan wel ter verbetering van de verhouding van de eigen middelen ten opzichte van de vastgelegde. Het be stuur heeft op het ogenblik bepaald geen emissieplannen. In de commissarissenvergadering van de Nederlandsche Kaizer Frazer Fabrie ken n.v. is besloten aan de op 8 augustus te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen een dividend uit te keren van vijftien percent (v.j. eveneens vijf tien percent). Bovendien zal een statuten wijziging worden voorgesteld, houdende te rugbetaling van vijftig percent op het uit staande kapitaal ad. 3.541.000.—. (Voor de beurs zie pag. 7) Advertentie grote houtstraat 16 VOLLEDIGE COLLECTIE Vluchteling. Een bemanningslid van het Poolse toeristenschip „Mazodwsze", dat nu in Stockholm ligt, is zondagavond overboord gesprongen om te vluchten. Zijn vlucht werd onmiddellijk ontdekt. Een andere Pool sprong hem na en er ontstond een gevecht in het water. Tege lijkertijd trachtte men hem van het schip af te vangen met touwen en haken. De vluchteling werd echter ge holpen door een Zweedse douaneman, die in een roeiboot sprong en de Pool aan land bracht. Minder. De minister van Algemeen Duit se Zaken, Ernst Lemmer, heeft ver slag uitgebracht over het algemene on derwerp van interzonale betrekkingen. Volgens het verslag mochten 680.000 in woners van de oostzone in de eerste vier maanden van 1957 West-Duitsland bezoeken, en kregen slechts 218.000 Oostduitsers toestemming om in de overeenkomende periode van 1958 naar West-Duitsland te gaan. Spijt. De eerste plaatsvervangende pre, mier van de Sovjet-Unie, Anastas Mi- kojan, heeft maandag op een receptie ter ere van een groep Westduitse in dustriëlen zijn spijt geuit over de anti- Russische betoging in Bonn en voor de anti-Duitse demonstratie in Moskou. De receptie werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de Russische in dustrie en functionarissen van de West duitse ambassade. Brand. Bij een brand, veroorzaakt door vuur in een bezinetank, zijn maandag in San Sebastian in Spanje zes perso nen gedood. Er worden nog twee klei ne meisjes vermist en men vreest dat zij in de vlammen zijn omgekomen. De brand woedde in drie woningen in de visserswijk van San Sebastian. Bewakers. Drie voormalige bewakers var. concentratiekampen zullen in septem ber door een rechtbank in Bonn worden berecht. Het zijn Wilhelm Schubert, Gustave Sorge en Martin Knittler. Sor- ge wordt beschuldigd van het vermoor den van 123 personen, Schubert van 97 en Knittler van 133. Bovendien zouden zij hebben deelgenomen aan de massa moord op 10.800 Russische krijgsgevan genen. Floep, uit. Door een ontploffing in een transformatorhuisje heeft Oslo maan dagavond een uur zonder stroom geze ten. Dit had tot gevolg, dat honderden Noren, die juist op dat uur in de bios coop zaten, verplicht waren naar huis te gaan, te voet. Door het uitvallen van de stroom stonden de elektrische trams en bussen namelijk eveneens stil. Ondersteuning. De commerciële televisie in Engeland is voornemens jaarlijks 100.000 pond (ruim een miljoen gulden) te geven ter ondersteuning van de kunst. Est Blijft. Uit gewoonlijk goedingelichte bron in Londen wordt vernomen, dat de Britse regering elk protest van Rus sische zijde tegen het verlenen van asiel aan de Estlandse visser, die van een Russisch vissersvaartuig is ont vlucht, zal verwerpen en ^at de man niet zal worden uitgeleverd. Engeland erkent de inlijving van Estland bij de Sovjet-Unie niet „de jure". Daarom meent de Britse regering, dat de kwes tie dé Russen niet aangaat. Buurtruzie.; Volgens berichten in Vlaamse bladen trokken zaterdag over het ter rein van de Brusselse wereldtentoon stelling zestig betogers met spandoe ken waarop stond: „Vlamingen en Ne derlanders ongewenst in de paviljoe nen van Frankrijk, Parijs, Arabië, Ar gentinië, Brazilië, Mexico, Turkije er Joegoslavië. Bij het Franse paviljoen werden de betogers aangehouden en 37 van hen werden opgebracht, doch later op de dag weer vrijgelaten. Gered. Tweeëntwintig van de vijfentwin tig Japanse mijnwerkers, die vrijdag in de Soeda-steenkoolmijn in Zuid-Ja pan opgesloten geraakten doordat de mijnschacht met water uit een onder- grondsmeer volliep, zijn maandagoch tend bevrijd. Naar de drie anderen wordt nog gezocht. Onderstroom. Amerikaanse geleerden heb ben een stroom van vierhonderd km breedte en minstens driehonderd meter diepte, op ongeveer dertig meter onder de oppervlakte van de Stille Oceaan ont dekt. Deze stroom, even snel als de golfstroom, beweegt zich van 140 gra den westerlengte minstens 5600 kilome ter oostwaarts langs de evenaar. De K.L.M. zal de nieuwe dienst van Am sterdam naar Moskou, die op 21 juli wordt geopend tot nader order zonder tussen landing uitvoeren. De vliegtijd van het DC 6b toestel, dat op dinsdagen om 15.00 uur van Schiphol naar Moskou vertrekt, zal vijf uur bedragen. ER zijn eigenlijk weinig steden uit de verre oudheid die nog in werkelijkheid be staan. Het grootste en machtige Babyion is een halte in de woestijn, waar de trein op verzoek stopt. Ninive heeft wat ruïnes, maar is geen stad meer. Mari, Karkemisj, Sakkaru, Heliopolis, Memphis, Troje en noemt u nog maar tientallen andere plaat sen op die in het begin van de menselijke geschiedenis van betekenis waren en door macht, rijkdom en cultuur geschitterd heb ben, het zijn geen van alle nog steden in de ware betekenis van het. woord. Slechts wat ruïnes die moeizaam door ar cheologen zijn blootgelegd, kunnen ons een flauwe indruk geven van enkele gebouwen die eens deel van zo'n stad hebben uitgemaakt. Voor zover wij weten is Damascus mo menteel de oudste stad die nog werkelijk de naam stad verdient. Haar naam wordt reeds in Genesis (14 15) vermeld, maar ook in de lijst van steden uit de tijd van de Egyptische farao Thotmes III en in de El-Amarna brieven die in de veertiende eeuw voor Chr. gewisseld werden tussen de Egyptische farao's en de Syrische konin gen. En in tegenstelling met alle andere steden, die misschien nog veel eerder ge noemd werden, of waarvan opgravin gen hebben aangetoond dat zij van veel oudere datum zijn, heeft Damascus zich als stad tot in onze tijd gehandhaafd Van geen andere stad is ons een zo lange en onafgebroken tijd van bewoning gekend. Zeker, opgravingen hebben bij verschil- lende thans nog bestaande steden aange toond, dat er nederzettingen zijn geweest die van oudere datum zijn. In dit verband kunnen we onmiddellijk denken aan Je ruzalem. Uit vermeldingen in spijkerschrift in oude Sumerische lijsten en uit de brief wisseling van de Egyptische farao Amen- hotep IV met de vazallen in Kanadn (even eens deel uitmakend van de daarnet ge noemde El-Amarna brieven) blijkt dat zich omstreeks 2000 jaar vöör Chr. reeds een sterke vesting en een beroemd heiligdom bevond op de thans onbewoon de heuvel Ophel, ten zuiden van de Tempelberg. Koning David heeft ca. 1006 v. Chr. deze bijna onneembare ves ting door list en geweld ver overd en hier de „stad Davids" als zijn residentie en het mid delpunt van zijn rijk geves tigdVan dat tijdstip af kunnen we werke lijk van de stad Jeruzalem gaan spreken. Dat blijkt ook duidelijk uit II Samuel 5 9, waar staat: „En David ging in den burcht wonen en noemde dien: Stad David". Met andere woorden, voordien kon men niet van een stad, wèl van een sterkte worden gesproken. Houden we ons vooralsnog aan de uit spraak, dat Damascus de oudste thans nog bewoonde stad is, de oudste stad ter we reld, waarvan men thans de overblijselen kent, moeten we eveneens aan u voorstel len: Jericho. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2