„SHAKUNTALA" - EEN SPROOKJESACHTIGE NEDERLANDSE TONEELMANIFESTATIE Nieuw PTT-kantoor in Heemstede Auto sloeg om en gleed bijna 80 meter door; bestuurder ongedeerd H.B.S. b te Haarlem blijft nog bestaan zonder aanvangskl assen D. M. C. NAALDKUNST Kandidaten voor rectoren van nieuwe lycea DINSDAG 1 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Holland Festival Burgerlijke Stand van Haarlem Anjer-bal Dr. R. Mulder overleden STADIONNIEUWTJES ZOEKT U 'N DRUKKER Examens Arts krijgt twee weken voor rijden onder invloed ONZIN „D E BOO DE" STOFFEN Verkeersongeval op Zandvoortse boulevard „Wilhelmina" zoekt nog steeds pleegouders „Het publiek, is bij zonder critisch, het bestaat uit fijnproe vers met een ver wende smaak". Dat zegt de directeur in de proloog van „Sha kuntala" tot een zij ner actrices, die on der meer repliceert: U hebt, de bezetting zo gekozen, dat aan de hoogste eisen kan worden voldaan". Desondanks acht de spelleider het ge wenst zijn gehoor gunstig te stemmen en hij vraagt daar om iets te zingen „van de zomer die zo juist begonnen is". Het is wel merk waardig, dat de In diase dichter Kali- dasa in een tijdperk, dat de geschiedenis van de Westeuropese beschaving na de vernietiging van het Romeinse rijk door de barbaren, de hier boven vrij weerge geven dialoog schreef die zo bijzonder toe passelijk zou blijken te zijn ter inleiding van de Nederlandse Toneelmanifestatie in het Holland Festival 1958. Evenals verle den jaar hebben de dramaturgen van de grote gezelschappen hiertoe een stuk en een regisseur aangewezen, Cees Laseur in dit geval, die door deze samenwerking in principe voor elke rol over de meest ge schikte figuur kon beschikken. Al waren er in tegenstelling tot 1957, toen „Het Moortje'' van Breero onder leiding van Ton Lutz werd opgevoerd, weinig notoire partijen te vergeven, zodat in feite met een versterking van de Haagse Comedie is volstaan, toch heeft men maandagavond bij de première in de Koninklijke Schouw burg een buitengewone gebeurtenis mee gemaakt, voornamelijk te danken aan de artistieke voorbereiding door een kwartet van specialisten. In acht steden van ons land, waar Haar lem. niet bij is, kan men gedurende de eerste helft van deze maand (op 3, 7 en 13 juli in Amsterdam en op 8, 11 en 14 juli nogmaals in Den Haag) de door een keur bende van talent gepresen teerde spectaculaire verto ning gaan bijwonen van een kleurig meesterwerk uit de oriëntaalse litteratuur, dat onbegrijpelijkerwijze nooit eerder ons beroepstoneel heeft bereikt. Overigens: dit is - uiteraard - een bijna ide aal spel voor een openlucht theater, waar men ongetwij feld met een minder uitbun dige en kostbare montering en dezelfde prachtige kostuums van Nico- laas Wijnberg een nog fantastischer en ze ker authentieker resultaat had kunnen na streven- Maar het is geen wonder dat men, gelet op de ondervonden risico's van kli matologische aard, deze kans op een kunst zinniger succes zelfs niet in overweging heeft genomen. Jammer genoeg, want wie bijvoorbeeld de danseres Mrinalini Sarab- hai in Bloemendaal heeft gezien, die weet op een onvergetelijke manier hoezeer het bovenzinnelijke daar als edel uitvloeisel van een natuurlijke orde op het eerste ge zicht aannemelijk wordt. Over de identiteit van Kalidasa men noemt hem „de bruidegom der poëzie" is nog minder dan over die van Shake speare bekend. Men weet zelfs niet wan neer hij geleefd heeft: Indiase geleerden en Franse deskundigen nemen aan dat hij precies tweeduizend jaar geleden werd ge boren, Engelse en Duitse onderzoekers vermoeden dat zijn werkzaamheid in de vierde of vijfde, mogelijk zelfs in de zes de eeuw na Christus heeft plaats gehad. Hoe dan ook, hij wordt beschouwd als de grootmeester van het drama der Hindoes, volgens een oude legende een telkens ver nieuwd geschenk van de hemel. Er be staan daarvan talrijke genres. „Shakun- tala of de noodlottige ring" behoort tot dat van het nataka, dat men het best als „ly- :sche tragedie" zou kunnen aanduiden, ware het niet dat wij daaronder sinds Lul- "y en Quinault iets anders verstaan (toch Advertentie Haarlem, 30 juni 1958 BEVALLEN van een zoon: 27 juni:P. Treffers-Ram; 28 juni: C. H. Lasschuit- luijn; H. J. Poorts-Fijnheer; 29 juni: S. C. 'llom-Eckhardt; P. C. J. M. Iiogeboom- Tarnhoorn; 30 juni: J. Huiberts-Coule; A. 1. van Kordelaar-van Dansik; L. W. Schil- ng-Mantz; C. van Wooning-Joppe; H. W. inholz-Haring. BEVALLEN van een dochter: 28 juni: I. H. Beekhuis-Noorman; M. M. Fuchs-de want; 29 juni: C. M. Dirks-Verhappen; M. Meienhorst-Kok; L: Lagerweij- npl; M. P. Schnitger-Sonnemans; M. B. ijers-Booms. ONDERTROUWD: 30 juni: W. Happé en W. Dijkma; J. van Dam en C. J. Nolet; Bölhoven en A- Casseé. '"•VERLEDEN27 juni: A. I. M. Kat, i., Wilhelminastraat; M. A. Kars, 62 j., terhoutpark; B. Engel, 57 j., Hertzog- iatF. J. Wasterval, 76 j-, Lange Laken- aat; J. J. Hoogeboom. 59 j., Lange Bo ardstraat; W. H. van Dijk-Keppel 62 Molenaerstraat; H. E. Kalff, 87 j nweg; B. C. W. Bonger, 73 j., M' nstraat; J. A. Thomson, 71 (j., Ka an. Sigrid Koetse als Shakuntala met links van haar Heieen van Meurs en rechts Shireen Stroker als haar vriendinnen en op de achtergrond de verliefd lui sterende koning van Coen Flink. is er veel verwantschap met onze opera's) en dat de verwikkelingen op een gelukkig slot uitlopen. Evenals in onze klassieke treurspelen ontbreekt iedere heftige actie. Er is echter in tegenstelling tot de wes terse dramatiek ook geen schoksgewij ze evolutie. De handeling heeft een gelei delijke gang, ontspruitend volgens een In disch spreekwoord „gelijk een plant uit haar zaadkorrel". En inderdaad zou men liever van een bloeiwijze willen gewagen, de stralende openbaring van de rijping uit een goddelijk vruchtbeginsel. „Shakuntala" is een romantisch spel van tot verheven liefde gelouterde harts tocht. De titelheldin, de dochter van een nimf en een kluizenaar, treedt in het ge heim met vorst Dushyanta in het huwe lijk. Als hij wegens drukke staatszaken naar de residentie Hastinapura is terug gekeerd, verliest zij zich zo in gedachten aan hem, dat zij de heilige wetten dei- gastvrijheid schendt, daarmee de ver vloeking van een brahmaanse wijze uit lokkend. Tengevolge daarvan herkent haar echtgenoot haar niet meer, te min der omdat zij de ring, haar als pand van trouw geschonken, is. kwijtgeraakt. Pas- als hun zoon zijn eerste leeuwen temt, vin den Shakuntala en Dushyanta,' 'terugke rend van een krijgstocht tegen de demo nen, elkaar terug in het hemelse paradijs waarin zij door een wonder tijdelijk is op genomen. Lyrisch is dit stuk door de beeldrijke taal, waarin de nobele figuren hun tedere gevoelens in een idyllische om geving onder woorden brengen, roman tisch bovendien door de grillig stromende verbindingen der wonderbaarlijke gebeur tenissen. Op Goethe (men hoeft slechts aan „Faust" te denken, ook al vanwege het voorspel in het theater) heeft „Sha kuntala" een diepgaande invloed gehad. Het is niet onaardig hier een passage te citeren uit de inleiding tot de eerste Ne derlandse vertaling uit het Sanskriet door dr. H. Kern, die een eeuw geleden in Haarlem verscheen: „Shakuntala is het geliefkoosde toneelstuk der pandits of ge leerde Hindoes en inderdaad bestaat er geen Indisch drama, hetwelk zoveel be valligheid, zoveel eenvoud in het geheel met zoveel gekuistheid en sierlijkheid van stijl paart als dit kunstgewrocht. Bij geen andere dichter vindt men in de karakter schildering die fijnheid van toetsen, dat meesterschap over de stof, die sublieme kennis der hartstochten, welke Kalidasa in het spel brengt. Iets onbeschrijflijk be koorlijks ligt er vooral over de figuur van van Shakuntala zelve verspreid, het beeld eerst van het onervarene meisje, later van de zelfverloochenende vrouw, de eerste plaats innemend juist omdat zij zich be scheiden op de achtergrond stelt." Nu moet direct gezegd worden, dat Bert Voeten, die zijn bewerking baseerde op vermaarde Engelse en Duitse vertalingen, in taaiplastiek en genuanceerde intensi teit zijn bovengenoemde voorganger ver re heeft overtroffen, al is het te betreu ren dat hij zich tot het ene traditionele Nederlandse metrum beperkte en noodge dwongen vele weelderige uitweidingen diende te besnoeien om het stuk bij wes terse conventies aan te passen. Voortref felijk naar mijn mening is hij erin ge slaagd de sfeer te bewaren en in de ge deelten in proza, waarvoor in de oorspron kelijke tekst allerlei dialecten worden ge bezigd, een vetrouwelijke toon te leggen. De beperking is goed besteed, want voort durend weet zijn beeldspraak de vlucht der gedachten of gewaarwordingen bij te houden. Hij heeft zich, dat is* duidelijk, door eerbied voor een origineel en univer seel kunstenaar laten leiden. Want dat mag niet vergeten worden in deze bespre king: ook voor leken in de wijsbegeerte van de brahmanen, met hun geloof in sansara of de kringloop der wedergeboor ten, heeft „Shakuntala" een direct aan sprekende, om niet te zeggen aandoenlij ke waarde. Iets meer bescheidenheid, in overeen stemming met het thema, zou Nicolaas Wijnberg hebben gesierd, die deze gele genheid heeft aangegrepen tot het ontwer pen van over het algemeen prachtige de cors, die van het misschien goede zeer ze ker teveel boden. Daarbij denk ik nog niet eens aan die wagen met draaiende wielen of de van plaats verschuivende bomen, welke revueachtige middelen wel te ver dedigen zijn als men het geheel der over dadige aankleding aanvaardt. Het oude Hindoetoneel kende in het geheel geen de cors. Wie dit niet wist, kan het onmid dellijk horen aan de actief beschrijvende gedeelten van de tekst. Door de bont ge detailleerde stoffering van het toneel, van hoeveel smaak en zin voor kleurveh- houdingen deze ook getuigde, werd een functie aan het gesproken woord ontno men, een expansiemogelijkheid aan de middelen van de acteurs. Bij zijn regie heëft Cees Laseur, zonder in imitatie te willen vervallen, zich gericht op verfij ning met behoud van kracht. In het bij zonder moet ik roemen zijn prestatie om het evenwicht in de voor ons heterogene elementen te bewaren. Hij is erin geslaagd met suggestie van een exotische at mosfeer het menselijk vertrouwde te la ten doortrillen. Nu kan men gemakkelijk allerlei opmerkingen tot aanmerkingen verbuigen, maar ik geef de voorkeur aan een uiting van respect voor deze fantasie rijke prestatie, al heeft ook hij zich door de kans op bijkomstige praal laten verlei den als de in eerste instantie verantwoor delijke voor het geheel. Sigrid Koetse is in de titelrol een toon beeld van volmaaktheid, buitengewoon mooi in wat wellicht in de dubbele zin van die term het voornaamste is: het stille, veelzeggende spel van ogen en gebaren, maar zich tevens onderscheidend door een sublieme voordracht, met schuchtere re serve uit een verwarrend gevuld gemoed eerst, met fiere beheersing daarna. Coen Flink legt alle gewenste waardigheid in de rol van de koning, die in strijd met zijn positie in het heldenepos Mahabharata on ze sympathie moet behouden. Een sterk en innemend gespeelde figuur, uit wiens mond de rijkgeschakeerde verzen natuurlijk tot hun recht komen. Van de zeer vele ande ren moeten in het bijzonder worden ge noemd: Elisabeth Andersen voor haar majestueuze verschijning en goede zang, Albert van Dalsum voor zijn prachtig be dwongen bewogenheid als de oude klui zenaar, Luc Lutz voor zijn met enkele trekken raak getypeerde nar als ontnuch terend element, verder Johan Fiolet en Max Croiset voor hun shakespeariaanse bijdragen, Jan van der Linden en André van den Heuvel, Shireen Strooker en Henl van Ulsen zoals men ziet teveel om uit voerig te vermelden. Maar beslist niet ontbreken mag de naam van Jurriaan An- driessen, wiens muzikale motiveringen tot het meestgeslaagde van deze manifesta tie behoren. David Koning Van de zijde van het Anjer-comité Haar lem van het Prins Bernhardfonds bericht men ons dat tot en met donderdag a.s. nog kaarten verkrijgbaar zijn bij het U.V.V., Grote Houtstraat 144 (Proveniershuis) voor het liefdadigheidsbal champêtre met at tracties (ruitersport, humoristische heren modeshow en optreden van het Amster dams Studentencabaret) in het park Groe- nendaal te Heemstede op zaterdag 5 juli a.s., aanvang 9 uur. Bij slecht weer hebben de feestelijkheden plaats in de zalen van het Verversingshuis, aldaar. Te Aerdenhout is in de ouderdom van 84 jaar overleden dr. R, Mulder, oud-rec tor van het Gereformeerd Gymnasium te Leeuwarden, die vroeger in de kring van het christelijk middelbaar onderwijs een zeer vooraanstaande plaats heeft ingeno men. De heer Mulder werd 1 oktober 1873 ge boren te Sauwerd, waar zijn vader predi kant was. Hij bezocht het gymnasium te Haarlem en studeerde aan de Vrije Uni versiteit klassieke letteren en aan de Ste delijke Universiteit te Amsterdam Neder lands en gothisch. In 1898 werd hij be noemd tot leraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam en in 1900 tot leraar aan een gymnasiaal instituut te Voorschoten. In 1905 werd hij leraar aan het Marnixgymnasium te Rotterdam, in 1908 promoveerde hij aan de Vrije Univer siteit tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte, in 1921 werd dr. Mulder benoemd tot rector van het toen juist geopende gymnasium te Leeuwarden en in 1925 be dankte hij voor de benoeming tot conrec tor aan het Marnixgymnasium te Rotter dam. Tot aan zijn pensionering in 1938 was dr. Mulder rector te Leeuwarden. Dr. Mulder is tal van jaren organist ge weest van de Koepelkerk te Leeuwarden en heeft een groot aantal jaren de Ver eniging van leraren aan Christelijke gym nasia en lycea als voorzitter gediend. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. Zijn stoffelijk overschot wordt woens dagmiddag om twee uur op de algemene begraafplaats te Bloemendaal teraardebe- steld. Advertentie gterren kunnen natuurlijk niet overal tegelijk schijnen, maar toch wel èn jj in Frankrijk èn in het Olympisch jj Stadion. In het Stadion namelijk „speelt" Nederland donderdagavond (aanvang 8 uur) tegen België. Met andere woorden: U behoeft niet alleen 2 naar wielrennen te luisteren. U kunt 2 er ook naar kijken. Maar de grote motoren, waarachter Depaepe (wereld- 2 kampioen). Verschueren (kampioen j van België). Impanis en Delin voor 2 België starten en naar Wout Wagt- 2 mans (kampioen van Nederland), Wierstra, Koch en Vreeswijk, die voor 2 Nederland in de baan komen. Voorts 2 een omnium voor profs met de be- faamde Belg Rik van Steenbergen 2 (wereldkampioen) en Debakker. En 2 voor Nederland Jan Derksen en Peter jj Post. U kunt ze zien in de sprint, 2 tijdrit, 5 km met 5 klassementen en 2 achtervolging. Dat zijn de profs, maar óók attentie voor de amateurs s.v.p. enwel voor de j beste leerlingen van meester Arie van 2 Vliet, die zijn pupillen in drie sprint- ritten laat zien wat ze van hem heb- j ben geleerd. Welnu, er zijn redenen 2 genoeg om donderdag te kijken naar de 2 kampioenen van de baan in het Stadion Advertentie voor nw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Utrecht. Kandidaatsexamen wis- en natuurkun de J: M. A. Mijne, Heemstede. Doctoraalexamen geologie: G. F. L. Dietzel, Utrecht. Doctoraalexa men theologie: ds. A. de Haan, Hansweert; L. M. Verseput, Zonnemaire (Zld.); ds. C. C. Blitz, Oos terhout (N.B.). Doctoraalexamen geneeskunde: M. Aronoff, Utrecht; H. Friedensohn, Utrecht; mevr. M. S. Laverman-Mantel, Utrecht; L. A. Magre, Utrecht; O. J. A. Th. Meeuwissen, Eind hoven; mej. M. G. v. d. Schans, Kerkwijk; J. Wind, Groningen. Doctoraalexamen rechten: K. Kok, Nieuw-Lekkerland; mej. M. Swart, Arnhem; C. G. Tjebbes, Utrecht. Doctoraalexamen rech ten: L. P. J. Mazairac, Utrecht; E. I. Karamat Ah, Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: P. J. Hijmans van den Bergh, Utrecht; M. W. de Boer, Utrecht; H. J. A. Schaap, Utrecht. Semi-arts- examen: mevr. J. J. Bosma-Teeuw, De Bilt; T. B. Intveld, Utrecht; A. G. F. de Pagter, Middel burg; mej. A. A. M. Waller, Utrecht. Artsexamen: Ph. B. M. Hamers, Spekhoizerheide; H. Hoek, Groenekan; mej. A. Th. Kuiper, Utrecht; H. W. M. Logister, Haarlem. Tandartsexamen: M. van Gastel, Noordgouwe; J. J. Tanamal, Utrecht; W. Th. Trouerbach, Dordrecht; J. v. Veen, Rotter dam; A. J. H. Zegwaard, Andel (N.Br.). Utrecht. De heer J. G. V. de Jongh is tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Metingen van geretardeerde Van der Waals krachten". Delft. Geslaagd met lof voor het ingenieurs examen scheikundig ingenieur: C. J. Breukerink, Overveen. Haarlem. Voor het eindexamen aan het Chris telijk Lyceum te Haarlem zijn voor de afdeling h.b.s. B geslaagd: mej. R. Stoffelsma en mej. A. N. I. van Waalwijk van Doorn te Haarlem; H. J. Baumann, R. J. v. d. Burg, H. F. B. v. d. Horst, J. C. v. Muiswinkel, A. O. T. de Vries, L. E. Brantz, C. W. E. van Eijk. R. Fris, S. U. Ottevangers, J. J. L. van Waalwijk van Doorn, allen te Haarlen; M. G. Collet, J. Seinstra, J. J. van As, R. J. Bro- melow, F. v. d. Heijden, G. L. Nieuwendijk, al len te Heemstede; W. J. Prinsen, Zandvoort; A. G. E. van Dam, A. H. Veefkind, J. Korbee, H. P. F. Veldhuijzen van Zanten, Hillegom; J. S. v. d. Hoeven, Zwanenburg; C. J. Breure, A. den Her tog, J. van Leeuwen en A. J. Braakman, allen te Hoofddorp; A. van Bergen, G. Bos, C. A. Bruynis en A. C. Snaterse, allen te Nieuw-Vennep; J. E. Starink, Santpoort; E. Vermeulen, Uithoorn; M. R. H. ten Hagen, Lisse; E. W. Krijgsman, Aer denhout en Chr. Meijer, Castricum. Afgewezen: drie kandidaten. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen h.b.s. A: de heren K. Dingshoff, P. J. Dodd, H. Th. Gerke, M. Ch. van Hall, I. R. Meijers, J. S. van Zanten, E. K. Zijlstra en de dames S. A. Lu ij mes en T. C. Osinga. Afgewezen: geen. Haarlem. Aan het Triniteits-Lyceum te Haar lem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling gymnasium, diploma alpha: J. Bun, J. Heezen, J. Knip. P. Nederstigt, A. Neelissen, F. Rienstra en F. Veltkamp, allen te Haarlem; Th. Ettema, A. Seesink en L. Stoelinga, Beverwijk; J. Muijser, Heemstede; H. Poncin en R. Vorstman, Santpoort. Afgewezen geen. Het diploma bèta werd behaald door: E. de Nobel, R. van Rooy, W. Swarte, J. van Velzen en P. Wennekes, allen te Haarlem; R. Kuik en H. de Vos, Zandvoort; J. Vehmeyer, Heemstede. Afgewezen werd een kandidaat. Met een kandidaat wordt het examen voortgezet. Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde 2de gedeelte: mej. G. C. Boomsma, Leeuwarden; J. Bouw, Haarlem; mej. C. A. C. de Bruijne, Amsterdam; T. A. Gan, Amsterdam: J. P. Hebly, Leiden; mej. J. Kamer mans, Middelburg; W. M. Pruys, Heemstede; Tlh Siem (cum laude), Amsterdam; mej. M. Wijs muller, Eindhoven; mej. N. van der Zwan, Sche- veningen; J. A. Zweers, Den Haag. Kandidaats examen rechten: mej. E. R. C. den Heeten, Lei den; J. A. E. Koning, Wassenaar; R. B. Mitrasing, Paramaribo; C. R. K. Reimers, Halfweg; mej. H. J Ruitenbeek, Hoorn; mej. B. Spanheim, Am sterdam; C. A. Verkuyl. Nieuw-Vennep. Leiden. Geslaagd voor het semi-artsexamen: mej. H. M. Verheul, Wassenaar; H. Janse, Leiden; H. Kerkhofs, Den Haag; J. M. J. van der Pol, Eindhoven en C. Z. Salomé, Leiden. Geslaagd voor het artsexamen: W. Fastenberg (V.S.); H. A. W. Klinkhamer, Berghem: J. W. L. H. Meer- tens. Leiden: P. H. der Weduwen, Delft en J. Wieriks, Leiden. Utrecht. J. D. Boeke uit Haarlem is geslaagd voor het eindexamen aan het Conservatorium af deling schoolmuziek C 11. Advertentie Vanmorgen om kwart over vijf is een 42-jarige werktuigbouwkundige uit Am sterdam, die van Rotterdam op weg was, naar Santpoort met zijn vrijwel nieuwe wagen op het kruispunt van de Delftlaan en de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord omgeslagen. De automobilist verklaarde later tegenover de politie, dat hij over de Delftlaan had gereden met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur en dat hij bij de Rijksstraatweg, bij het nemen van de vrij moeilijke bocht, de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt en was beginnen te slingeren waarna de wagen was omgeslagen. De politie vermoedt echter, dat de Am sterdammer veel harder gereden heeft, want men constateerde een slipspoor van bijna tachtig meter, terwijl de wagen daarna nog eens vijftien meter was door gegleden. De auto werd totaal vernield, maar de bestuurder, die uit zijn wagen kroop via een raampje achterin, kreeg alleen een buil op zijn hoofd. Wel was hij geheel van streek, want hij bekommerde zich niet meer om zijn wagen en begaf zich naar een familielid in Santpoort, waar hij een inzinking kreeg. Advertentie alle 322 kleuren koordzij - splijtzij bij Gr. Houtstraat naast Luxor Een tekening van het door de Amsterdamse architect Dick Greiner ontioorpen P.T.T-kantoor aan. de Binnenweg 160 in Heemstede, waarvoor zaterdag de eerste paal de grond is ingegaan. Door de terugliggende rooilijn zal het voorterrein van dit kapitale pand voor een groot gedeelte beplant kunnen worden, waarmee de heer Greiner zijn ideeën van ruimte en licht - ook voor de min of meer „ambte lijke" gebouwen - reeds voor een belangrijk deel verwezenlijkt zal hebben. Ook het interieur is geenszins ambtelijk gehouden, ivaardoor het in dit nieuwe PTT- kantoor van Heemstede, dat over een jaar gereed moet zijn, zowel voor het publiek als voor de ambtenaren aangenaam toeven is. Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een dertigjarige arts uit Groningen overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De arts had in de nacht van woensdag 19 op donderdag 20 maart met zijn auto een paal en een brievenbus op de Wagenweg in Haarlem omvergereden. Bij zijn aanhou ding rook hij naar alcoholhoudende drank. De arts had geweigerd zich aan een bloed proef te onderwerpen. De rechtbank acht te bewezen dat de verdachte onder de in vloed van sterke drank had gereden. Een 46-jarige Haarlemse grossier in bloemen werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende twee jaar. Hij had op 3 mei van dit jaar in de Obistraat in Haarlem met zijn auto een lantaarnpaal geramd en was daarna naar huis gereden voordat zijn identiteit kon worden vastge steld. Toen de grossier later van huis werd gehaald en aan een bloedproef werd on derworpen bleek zijn bloed 2,3 promille aethylalcohol te bevatten. De officier van Justitie had tegen hem zes weken gevan genisstraf en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar geëist. Een 62-jarige musicoloog uit Amsterdam werd veroordeeld tot veertig gulden boe te, subsidiair tien dagen hechtenis. Hij had binnen de bebouwde kom van Half weg de maximum snelheidsgrens van vijf tig kilometer overschreden. De musico loog was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Haarlemse kantonrechter, die hem een boete van negentig gulden had opgelegd. Vanmorgen in alle vroegte sloeg een stationcar, die met'té grote snelheid Giet kruis'puiitnaderde aan het einde van de Delftlaan, over de kop en schoof tachtig meter over het wegdek, waar bij de nieuwe auto grondig werd ver nield. De bestuurder kon, wonderlijk genoeg slechts licht gewond, aan de achterzijde uit zijn vehikel kruipen. Een behulpzame jongedame veegt de stukken bij elkaar.... Tegen kostprijs leveren is economisch niet verantwoord en dus onzin Geen fabrikant, grossier of winkelier kan zonder winst Als plotseling een artikel ruim 1/3 in prijs verlaagd wordt, klopt er iets niet Dan heeft één van de drie. fabrikant, grossier of win kelier voorheen een te hoge winst bedon gen Alléén een scherpe inkoop, met een lage kostenberekening en een redelijke winst marge garanderen lage prijzen Deze garan tie geeft Rijksstraatweg 88 b. d. knipperbollen De woensdagavond te houden vergade ring van de gemeenteraad van Haarlem zal een gewijzigd voorstel van B. en W. be handelen over de reorganisatie van het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs te Haarlem. Het is de bedoeling aan de H.B.S. b geen aanvangsklassen te vor men. Verder stellen B. en W. de raad voor de heer R. Prosee, thans directeur van de H.B.S. a te benoemen tot rector van het te stichten lyceum aan de Oosterhoutlaan en de heer A. A. Luciecr, directeur van de Rijks H.B.S. te Enkhuizen, aan het te ope nen lyceum aan de Zijlvest 25 a. Op 4 juni besloot de gemeenteraad tot het opheffen van de Hogereburgerscholen a en b met vijfjarige cursus met ingang van 1 september en tot het stichten van twee lycea, waarvan het ene, zonder gym nasiale afdeling, in een der gebouwen aan de Zijlvest 25a of 27 zal worden gehuisvest en het andere, met nader vast te stellen afdelingen, voorlopig in het gebouwencom plex aan de Oosterhoutlaan. Thans delen B. en W. mee. dat zij na ampele overweging tot de conclusie zijn gekomen, dat de Hogereburgerschool B voorlopig dient te worden gehandhaafd met dien verstande dat hieraan met ingang van het cursusjaar 1958-'59 geen nieuwe leer lingen meer zullen worden toegelaten, zo dat deze school na vier jaar zal hebben opgehouden te bestaan. De Hogereburgerschool A wordt met in gang van 1 september opgeheven. In het gebouw Zijlvest 25a ware het nieuwe ly ceum onder te brengen. Hierin zou dan de opgeheven school zijn op te nemen. De leerlingen, die geslaagd zijn voor het toe latingsexamen voor beide hogereburger scholen, kunnen daar worden geplaatst, Door de geringe bezetting van de Hogere burgerschool A in het bijzonder van de derde tot en met de vijfde klassen, achten B. en W. het mede om economische rede nen niet verantwoord deze voorlopig als een zelfstandige school in stand te houden. Het opnemen van de opgeheven school in het nieuwe lyceum zal - volgens het oor deel van het college - weinig moeilijkheden opleveren. Vijf- en zesjarige cursussen Verder stellen B. en W. de gemeenteraad voor de cursusduur aan het lyceum, dat voorlopig gevestigd zal worden aan de Oosterhoutlaan 19, te stellen op zes jaar. Daarbij is overwogen, dat het vraagstuk van het aantal zittenblijvers de aandacht van het college heeft gehad. B. en W., heb ben in januari 1954 een commissie samen gesteld, die tot taak had na te gaan of het gemeentelijk middelbaar onderwijs nog in alle opzichten voldoet aan de eisen, die daaraan kunnen worden gesteld. De com missie heeft B. en W. voorgesteld om de duur van de cursus aan de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs zo mogelijk op vijf en zes jaren te be palen. Dit zou niet alleen in het belang van het onderwijs zijn, maar ook het aan tal zittenblijvers zou tot een minimum worden beperkt. Het college stelt zich voor de raad na een bespreking met de aan het lyceum aan de Zijlvest 25a te benoemen rector over de wenselijkheid en mogelijk heden hieraan een vijf- en zesjarige cursus te verbinden, binnenkort een nader voor stel te doen. Woensdagavond zullen de rectoren van de lycea benoemd worden en in de volgen de raadsvergadering zal een voorstel wor den behandeld met betrekking tot de ove rige personeelsvoorziening aan de scholen. Gistermiddag omstreeks half vijf is een negenjarig meisje, dat tijdelijk in het ca ravankamp „De Duinrand" in Zandvoort verbleef, ernstig gewond bij een verkeers ongeval op de Zandvoortse boulevard. Het meisje stak zonder voldoende uit te kijken de rijweg over en werd door een personen auto aangereden. Met ernstige verwon dingen aan beide benen is zij naar het St Elisabethsgasthuis in Haarlem overge bracht. Het 60-jarig Fanfarekorps „Wilhelmi na" te Santpoort heeft nog steeds behoef te aan adressen van pleegouders, in ver band met de huisvesting en verzorging van leden van de „Harmonie Paffrath" uit Bergisch Gladbach (Duitsland). Deze muziekvereniging arriveert op zaterdag middag 5 juli en vertrekt zondagavond 6 juli. Men kan zich tot woensdagavond opge ven bij de volgende bestuursleden: G. Wie- dijk, Antillenstraat 14, Santpoort-dorp; J. v. Es, Voorplaats 17, Santpoort-dorp; H. Meyer, Duinweg 62, Santpoort-station; F. v. d. Enden, Bloemendaalsestraatweg 125, Santpoort-station. Demonstratie. Onder auspiciën van het wijkcomité Haarlem-Oost zullen da- mes- en herenploegen dinsdagavond op het Drilsmaplein een basketbal-demonstratie geven. Het spel zal worden toegelicht en muziek zal het geheel opluisteren. De de monstratie begint om zeven uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5