MACLEANS bewijst hoeveel witter wit kan zijn Enige opzichtige besluiten verwacht Middenstand protesteert tegen verhoging telefoontarieven Alaska krijgt eindelijk zijn vurig begeerde „ster" Nette jongen gevraagd DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Einduitvoering van „Toonkunst', WINKELVERKOOPSTER ervaren verkoopster „Toevoeging van baten aan extra-reserve is een ongeoorloofde vermogensoverheveling' Vijf doden in het verkeer IJsland breidt officieel de visserijgrens uit Na jaren van strijd als Staat in de V.Sopgenomen De Gaulle naar Algiers Afkondiging nieuwe Franse grondwet op 4 september Afscheid bij Telefoondienst Leerlingen met orkest Concierge H. Bosgraaf verliet de L.T.S. Gemeente Zandvoort laat recreatieplan ontwerpen Ruim 3000 kinderen krijgen verkeersdiploma De „Oldenbarnevelt" verloor een van de twee schroeven Scheepvaart BREESE INBOUW-SET GRATIS DINSDAG 1 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De in de Commissie van Overleg samen werkende Middenstandsvakcentralen, de Christelijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, hebben hun ernstige bezwa ren geuit tegen de verhoging der P.T.T.- tarieven in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Zoals onlangs is bericht zal de P.T.T. van 1 juli af alle no- De beurs kon nog niet goed op gang komen. Er heerste een rustige stemming zonder koersveranderingen van betekenis, en noch bij het publiek noch bij de arbi trage scheen de animo om iets te onder nemen bijzonder groot. Men gaf er de voorkeur aan het verloop van New York af te wachten, nadat vrijdag Wallstreet een merendeels hogere richting insloeg. Toch waren commissionairs aan het Dam rak het er over eens dat de markt in de gegeven omstandigheden zich bijzonder goed houdt. Van enig aanbod van beteke nis is geen sprake; eerder valt een inciden tele kooplust waar te nemen, die de ver wachting wekt, dat de markt een betere richting zal inslaan en dat de belangstel ling voor belegging in aandelen weer ster ker naar voren komt. Er ging heel weinig om. Dat was te merken aan de hoeken, vooral van de in ternationale waarden die merendeels een zeer ongeanimeerd voorkomen hadden. Vooral het buitenland liet merendeeels verstek gaan en dit drukte zijn stempel op de houding van de markt. Kon. Olie lag vrijwel verlaten en vrijwel op het niveau van vrijdag hetgeen tevens onge veer pariteit New York was. KLM was vrijwel in overeenstemming met Amerika, Unilever brokkelde wat af na de voor uitgang van de vorige week, en Philips bleef vrijwel onveranderd. Alleen AKU trok kopers aan, merendeels, naar men meente te weten, op de overweging dat 'n bonusuitkering te verwachten valt van de Verenigte Glanzstoff, een belangrijke deelneming van de AKU. Het fonds liep op tot 187 /2 (+3). Het tweede fonds dat de aandacht trok was in de cultuurhoek en wel Certificaten Deli, die gedaan werden tot f115. Hoewel de maatschappij zelf niets over de tabaks verkopen heeft onthuld, zijn de gemaakte prijzen en de veronderstelde opbrengst zodanig, dat kopers menen op de ingesla gen weg te kunnen voortgaan. Ook Se- nembah lag weer beter op 89. Daartegen over stelde HVA teleur. Dit fonds werd ex 6 perc. dividend verhandeld op 99, het geen een koersdaling van 2 punten bete kent. Voor velen heeft de jaarvergadering niet gebracht wat men gehoopt had. De scheepvaart lag ongeanimeerd en KPM gaf weer een deel prijs van de vrijdag be haalde winst. Voor scheepvaart in het algemeen blijft de stemming tamelijk mat.- Het was de laatste dag van de handel in claims Krasnapolsky, die vernomen werden op ongeveer f 9. Aandelen Excelsior werden slechts 2 punten hoger genoemd en rea geerden dus zwak op het algemeen gunstig beoordeelde rapport der commissie van onderzoek. Nederlandse staatsfondsen over de hele linie iets zwakker. Rentespaar- brieven onveranderd. Prolongatie V/2 percent. (ANP). NEW YORK De oliefondsen drukten het koersniveau omhoog bij een vrij matige omzet. De staal- fondsen waren fractioneel hoger. Ook de metaalwaarden waren over het algemeen hoger, met Miami Copper plus een dollar. Het beste dagniveau lag niet ver beneden het hoogste van 1958. Er was gunstig nieuws, onder andere een recordaantal bouwcontracten voor mei, opdrachten en premies van het ministerie van defensie, een grotere reductie in investeringen in de auto-industrie en minder werkloosheid. Met een vakantieweekeinde in zicht waren de beursleden voorzichtig. Maar de olie fondsen leidden een eigen leventje op aan wijzingen dat de prijzen hoger zullen wor den en dat de investeringsmoeilijkheden zijn opgelost. Verscheidene oliefondsen be reikten nieuwe hoogtepunten. Er was voor al vraag naar Standard Oil of New Jersey, Standard Ind., Standard of California, Gulf, Getty en Amerada. American Motors kwam met een blok van 20.000 aan de markt en was op hoogste dagwaarde plus een dollar. Van de 1185 verhandelde fondsen sloten er 584 hoger en 363 lager. Het industriege middelde kwam van 475,42 op 478,18; dat voor spoorwegen van 118,95 op 118,75 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,83 op 78,92. De omzet steeg van 2.800.000 tot 2.820,000. (UPI). 3-3%% Nederl. '47 3 Nedl 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.PhilipsGloeil. Pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. °hs. v. Ommeren H V.A '■M-g Deli Mijen. 'Vmsf.erd Bank '"Jat Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. 'wentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoers gisteren 903/i. 945/i« 187*4 2963-4 178 200 183 253 2923-4 157 354 190 709 168,10 194*4 6834 101,50 139 13934 125 128 230 100 ex 114 220% 83 16634 183*4 169% 47*4 4134 64H 3934 7434 25 Heden 13.45 uur 90®/w 9434 19234 300 178 300 '83 274 295% 157 357 186 720 f 170,80 195 6834 1 102,— 138'4 13934 12534 12634 230 100 114 220 83 166% 184 16934 4734 4134 64% 39*4 75*4 ex-di 2434 ex-di ta's aan telefoonabonné's met vier per cent verhogen, zulks wegens de gestegen salariskosten. In hun brief aan de minister zeggen de middenstandsbonden onder meer: „Deze derde verhoging binnen korte tijd zal een slechte indruk maken. Het bedrijfsleven kan wegens het prijsstabilisatiebeleid ge stegen loonkosten niet doorberekenen. Loonsverhogingen kunnen alleen worden toegestaan als deze niet prijsverhogend werken. Voor de P.T.T. lijkt de noodzaak niet aanwezig voor deze tariefsverhoging. Gebleken is, dat de opbrengsten van de ta riefsverhogingen per 1 november 1957 ge heel toegevoegd zullen worden aan de ex tra-reserve, welke sinds 1955 reeds 40 mil joen gulden bedraagt. Hierdoor heeft een ongeoorloofde vermogensoverheveling plaats van het bedrijfsleven naar het staatsbedrijf der P.T.T.. Te verwachten is dat het batig resultaat van de nieuwe ta riefsverhoging 1958 eveneens de extra-re- serve ten goede zal komen. Indien zich stijgingen van de arbeids kosten voordoen, zou het beter zijn met in terne maatregelen deze stijging op te van gen, terwijl bij de huidige situatie de ver hoging per 1 juli 1958 overbodig is, gezien de resultaten van de tariefswijzigingen per 1 november 1957. Het midden-en kleinbedrijf moet inten sief gebruik maken van de diensten van het P.T.T.-bedrijf en kan zich hierin moei lijk beperken. De lastenverzwaringen als gevolg van de telkens terugkerende ta riefsverhogingen beginnen echter een zo danig karakter te dragen, dat onmogelijk, zonder dat tariefsverhoging evident nood zakelijk is, thans tariefsverhogingen kun nen worden aanvaard. Vooral niet in een periode van aarzelende conjunctuur", al dus de middenstandsbonden, die de mi nister verzoeken de tariefswijziging per 1 juli ongedaan te maken. In het ziekenhuis te Apeldoorn is in de loop van deze nacht overleden de 88-jarige heer D. Boerman, die het afgelopen week einde op de weg langs het kanaal Zuid te Apeldoorn door een personenauto werd aangereden nadat hij bevangen was door een duizeling. Hij liep daarbij een schedel- basisfractuur op. In het Koningin Julianaziekenhuis te Hengelo is de 22-jarige motorrijder S. de Groot uit Hengelo overleden. Zondag was hij op de Wolf Katerweg tussen Boekelo en Bekkum in een sloot gereden. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is overleden de 64-jarige N. J. Boose van de Diergaardesingel uit Rotterdam, die zater dagmiddag op de Westkruiskade tegen een tramwagen was gelopen, waarbij hij een schedelbasisfractuur en een beenbreuk kreeg. Een vrachtauto van de firma M. N. van A. uit Vlaardingen, bestuurd door de 63- jarige J. G. B. uit Schiedam, is gisteravond een kapperswinkel binnengereden. De wa gen zwenkte plotseling naar rechts, reed nog even door over het trottoir en ramde de etalageruimte van een kapperszaak, ge vestigd op de hoek Nieuwe HavenHaga- straat. De bestuurder werd dood achter het stuur aangetroffen. De juiste oorzaak van het ongeval is nog niet bekend, maar ver moedelijk is de man onwel geworden. De bromfietser P. Folkertsma uit Nieu- wer-Amstel is om het leven gekomen na een aanrijding met een bromfiets op de Burgemeester van Sonweg bij het spoor wegviaduct te Nieuwer-Amstel. Mevrouw M. de WerdHesse, de berijdster van de aangereden bromfiets is met verwondingen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam opgenomen. De IJslandse regering heeft gisteravond officieel de uitbreiding van de territoriale wateren voor de visserij van vier tot twaalf mijl bekendgemaakt. Alle buiten landse schepen is het verboden binnen dit gebied te vissen. IJslandse vissers zul len in de zone tussen vier en twaalf mijl mogen vissen op grond van een speciale regeling, waarvan de inhoud voor één sep tember ./al worden bekendgemaakt. De Amerikaanse Senaat heeft maandag met 64 tegen 20 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel om het „ter ritorium" Alaska de rang van staat toe te kennen. De wet gaat vandaag ter tekening naar Eisenhower. Hiermee wordt Alaska de negenenveertigste staat van de V.S. en de negenenveertigste „ster" in de Ame rikaanse vlag. Er is vijf dagen door de Senaat gedebat teerd over het voorstel. Het verzet kwam vooral van de Democratische Senatoren uit de Zuidelijke staten der unie, die be zwaar hadden tegen de,, opp.eming,,i..yen kleurlingen (Alaska's bevolking bestaat goeddeels uit Eskimo's en Indianen! als gelijkgerechtigde staatsburgers in de unie terwijl ook de politieke „neuzentellerij" Alaska voelt, juist vanwege de rassen discriminatie der zuidelijke „Dixiecra- ten" het meest voor de Republikeinse par tij gewicht in de schaal gelegd zal heb ben. De verwachting in Washington is, dat nu ook de weg geëffend is voor de toela ting van Hawaii als vijftigste staat tot de V.S., een probleem waarover al ja- PARIJS (AFP) Generaal De Gaulle is vanochtend met een „Caravelle" van het Parijse vliegveld Orly naar Constanti- ne in Algerije vertrokken. Hij wordt ver gezeld door Guy Mollet, minister van Staat, Edmond Michelet, minister voor Oudsirijderszaken, Pierre Guillaumat, mi nister voor het Leger, generaal Ely, ad miraal Cabanier en de secretaris-gene raal voor Algerijnse Zaken, Brouillet. (Reuter) Waarnemers geloven, dat de tijd is gekomen voor een concretere uitdrukking van de hoop, die door De Gaul le is gewekt en zij verwachten, dat hij een aantal maatregelen zal bekendmaken, die tot de verbeelding van de bevolking zul len spreken. Deze maatregelen zouden omvatten: het gebruik van hetzelfde geld en dezelfde postzegels in Frankrijk zelf en in Algerije, mogelijke afschaffing van het douanestelsel tussen Algerije en Frank rijk, en mogelijk dezelfde pensioenen voor Algerijnse en Franse oudstrijders. Op het ogenblik krijgt een Algerijn, die door de dienst invalide wordt, een lager pensioen dan een Fransman. Tegenkanting Het voornaamste probleem waarvoor De Gaulle staat is de groeiende onver schilligheid. om niet te zeggen vijandig heid, van de extremistische Franse kolo nisten, die aanvankelijk het aan de macht komen van de generaal eisten, maar die hem nu „te liberaal" vinden. De kolonisten zijn vooral verstoord over de overeenkomst voor terugtrekking van Franse troepen uit het binnenland van Tunesië, die De Gaulle met president Bourguiba heeft gesloten. Tot op heden hebben de kolonisten zich rustig gehouden, doch er zijn tekenen dat zij actiever worden en zich zelfs tegen De Gaulle zullen keren. Een van de kolonis tenorganisaties, een comité van Algerijn se oudstrijdersverenigingen, heeft voor het eerst openlijk kritiek geleverd op De Gaulle en er op aangedrongen dat „de re volutie wordt voltooid" door uitbreiding over geheel Frankrijk. Generaal De Gaule heeft besloten aan de kolonisten het hoofd te bieden. Hij laat zich vergezellen door Guy Mollet, de socialistische minis ter van Staat, die voor de kolonisten het symbool is van de politiek waarvan zij bevrijd willen worden. ALGIERS (UPI) De editie van het Pa rijse dagblad „Le Monde" van vandaag is in Algiers op last van de plaatselijke over heid in beslag genomen. De editie bevatte ingezonden stukken, waarin werd gepleit voor een gematigde oplossing van het Al gerijnse vraagstuk. renlang gediscussieerd is. Alaska, dat in 1867 voor 7,2 miljoen dollar van Rusland werd overgenomen (vele Amerikanen von den het destijds weggegooid geld) is zeer rijk aan 'delfstoffen (steenkool, koper en goud). De uitvoerwaarde overtreft verre de invoer. Ook de pelsjagerij en de vis vangst zijn belangrijke bronnen van in komsten. Reeds in 1916 werden pogingen gedaan, om Alaska als staat opgenomen te krijgen in de V.S. Nu is de strijd van jaren eindelijk met succes bekroond. De vreugde in de kersverse staat was dan ook uitbundig toen gisteravond het grote nieuws bekend werd. In Fairbaóké, Ancho rage etï 'andere steden liep de bevolking juichend door de straten, terwijl de café houders iedereen gratis bier aanboden. Overal werden vreugdevuren en vuur werk ontstoken. PARIJS (Reuter) Generaal De Gaulle zal op 4 september in een rede op de Place de La République de tekst bekendmaken van de nieuwe Franse grondwet, aldus is maandagavond door het kabinet van De Gaulle meegedeeld. In het najaar zal er een volksstemming over deze nieuwe grondwet worden gehouden. De regering zal het parlement vragen het resultaat van de volksstemming te bekrachtigen. Op 4 september wordt de uitroeping van de Derde Republiek in 1870 herdacht. Een commissie van ministers ontwerpt op het ogenblik de nieuwe grondwet, waarmee men beoogt een einde te maken aan het onstabiele bewind in Frankrijk. Aanvankelijk zou De Gaulle op 14 juli een rede houden op de Place de La Répu blique. Hij zal nu op die dag de Franse Middellandse Zcevloot te Toulon inspec teren, na eerst te Parijs een défilé van de strijdkrachten te hebben afgenomen. (AFP) De volksstemming over de nieuwe Franse grondwet zal op 5 oktober worden gehouden. Maandag is in het P.T.T. gebouw aan de Leidsevaart 52 te Haarlem afscheid geno men van de heren K. J. Preusterink en K. Riekwel, die de telefoondienst als hoofdopzichter en als chefvakman wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hebben verlaten. De heer Mulder adjunct directeur opende de rij van spre kers en schetste de loopbaan van beide ambtenaren. Hij bracht hun dank namens de directie van het telefoondistrict en overhandigde de heer Riekwel de gouden afscheidslegpenning welke verstrekt wordt als men veertig jaar in P.T.T. dienst is werkzaam geweest. Beide heren ontvin gen namens de directeur-generaal een ka- gegraveerd zijn de naam en tijd bij de P.T.T. doorgebracht. De heren Van Ameyde en West spraken als chefs van de beide gepensioneerden en brachten dank voor de ijver en plichtsbe trachting door beiden betoond en voor de prettige samenwerking welke in de loop der tijden ondervonden. Namens het personeel van de buiten dienst overhandigde de heer Boerwinkel sigaren en de beide echtgenoten bloemen. Namens het personeel van de afdeling huistelefoon werd de heer Preusterink door de heer De Roo een rookstoel aan geboden en mejuffrouw Vis bood de heer Riekwel bloemen en sigaren namens het personeel van de storingsdienst aan. Tot slot sprak de voorzitter van het ju bileumfonds de heer D. Bos beide toe, dankten hen voor hun trouw lidmaatschap en bedankte de heer Preusterink speciaal voor al het goede dat hij in het verleden als voorzitter in de jaren 1941-1957 voor het personeel had gedaan. Beiden ontvin gen een geschenk in enveloppe. Aan de einduitvoering van de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, maandagavond in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven, werkte ook het Toonkunstorkest mede. On der leiding van de dirigent Marinus Adam trad dit ensemble zelfstandig op met de uitvoering van de ouverture „l'Isola disabi- tata" van Joseph Haydn en van Schuberts derde symfonie (in D). Maar tevens was het voor enkele leerlingen die fragmenten uit een instrumentaal concert speelden en voor een der zangleerlingen, die de Segui- dilla en de Habanera uit Bizet's opera „Carmen" vertolkte, een belangrijke steun met de begeleidingen. De toehoorders hebben weer duidelijk kunnen constateren, dat voor de begelei ding van concerten en operagedeelten er niets gaat boven de oorspronkelijk bedoel de orkestbegeleidingen en dat het begelei den uit zogenaamde klavieruittreksels neer komt op behelpen. Zo trof een fluitleerling van Jos. de Klerk het bijzonder, dat zijn vertolking van een Allegro en een Arioso uit het Fluitconcert in G van J. J. Quantz geplaatst werd tegen de warme achtergrond van orkestklanken, waardoor de mooie toonvorming, ritmiek en melodische frazè- ring de aandacht konden trekken. Een pianoleerlinge van Piet Vincent kon haar spel door de orkestbegeleiding een indivi dueel contrasterend klankkarakter geven en vooral in de lyrisch gestemde gedeelten de kracht van overtuiging. Al zocht men te vergeefs naar het canailleuze element in de voordracht, voor wat de stemvorming betrof kon het vertolken van de twee span nend bewogen gedeelten uit „Carmen" door een leerlinge van Riek Brockmann veel voldoening geven. En voor wat het zelf standig optreden van het orkest aangaat, zij vermeld dat de ouverture „l'Isola disabi- tata" van Haydn een frisse inleiding van het concert werd en dat de vertolking van Schuberts symfonie de beste krachten van de orkestleden wakker riep, zodat menig mooi detail de gehele uitvoering tot een zeer verdienstelijk niveau bracht. Een leerlinge van mevrouw Jo Vincent gaf met de bekoorlijke en klankschone, be houdens een kleine inzinking, gave uitvoe ring het bewijs, dat haar goede, sympatie- ke stem waard is om ontwikkeld te wor den. Voorts werd er allerlei muziek voor verscheidene instrumenten gespeeld. Zo heb ik bijvoorbeeld een muzikale en door voortreffelijke toonvorming zeer geslaagde uitvoering van pianomuziek van C'nopin gehoord. Een heel goede indruk maakte een leerling met de voordracht van het tweede deel van het trompetconcert van Jos Haydn en in dezelfde zin kan het optreden van drie violoncelleerlingen van Onne van de Klashorst gewaagd worden. Voor een verrassing zorgden drie fluitleerlingen van Jos. de Klerk door met frisse toon en in goed samenspel een Rondo voor drie fluiten te spelen. Twee vioolleerlingen van de heer F. Althuizen lieten met een vlotte, goed klinkende voordracht van twee menuetten van Haydn horen, dat zij met succes van de lessen van de heer Fr. Althuizen gepro fiteerd hadden. Twee leerlingen van Peter de Kleer hebben hun leraar ongetwijfeld tevreden kunnen stellen met de vlotte uit voering van muziek van Chopin en Men delssohn. En -vóórdat-leerlingen van Bets Neclet- koorn "met muzikale en ook pittige vertoL. kirigen van de pianostukken Romanze in Fis van Robert Schumann en „Bajo la mesa" („onder de tafel") van Ibert de avond beëindigden, kwam ook nog een klarinetleerling van Ru Otto zijn muzikali teit en technische vaardigheid tonen met muziek van Jolivet en Cholan. F. Zwaanswijk In tegenwoordigheid van bestuur, lera renkorps en verder personeel van de Haarlemse Lagere Technische School aan de Kleverparkweg heeft de heer Bosgraaf maandagmiddag in de directeurskamer van genoemde school afscheid genomen als concierge, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Bos graaf, die gedurende zevenendertig jaar de Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs heeft gediend, namelijk sedert 1921 bij de M.T.S. en sedert 1928 aan de Am bachtschool, thans de Lagere Technische School, kan op een uitstekende staat van dienst als concierge terugzien, zoals de heer J. P. Bloemsma, waarnemend di recteur van de L.T.S., in zijn toespraak ook memoreerde. Steeds was de heer Bosgraaf een vraagbaak voor een ieder, aldus spreker, hij had de verzorging van een enorm ge bouwencomplex voor zijn rekening, tal van moeilijkheden moesten door hem uit de weg worden geruimd, vaak ook buiten de schooluren. De heer Bosgraaf had een zware taak, die nog werd verzwaard, toen de avondschool erbij kwam. Spreker kende de heer Bosgraaf pas een jaar, maar ook hij was getroffen door zijn grote blijmoedigheid en hulpvaardigheid, voor al ook waar het de jongens betrof. Namens personeel en bestuur van de L.T.S. bood de heer Bloemsma een draagbare radio aan en nog een boekenbon. Mevrouw Bos graaf ontving bloemen. De heer G. J. El- dering, secretaris van het bestuur, tevens sprekende namens de voorzitter en de bij dit afscheid aanwezig te zijn, zeide ook dat hij de heer Bosgraaf als een behulp zaam mens had leren kennen, die men no de zal missen. Spreker hoopte en ver trouwde dat men in de persoon van de heer P. H. Roosen, thans portier van de school, een goede opvolger heeft gevonden. De heer H. J. Cramer, ook bestuurslid van de school en secretaris van de Onder wijscommissie haalde herinneringen op van negentien jaar geleden, toen hij als commandant van de luchtwacht, zowel overdag als des nachts „gast" in deze school was, waarvoor hij de heer Bosgraaf op deze plaats gaarne dank zei. Nadat de heer Bosgraaf een dankwoord had gespro ken, was er gelegenheid de scheidende functionaris persoonlijk de hand te drukken. Zandvoort zal een verscheidenheid aan recreatiemogelijkheden aan het groeiend aantal badgasten moeten kunnen bieden. B. en W. van Zandvoort willen met het oog hierop aan de Nederlandse Heide maatschappij opdracht geven tot het ont werpen van een recreatieplan voor die gebieden in de gemeente, die ten behoe ve van de recreatie een bestemming kun nen krijgen. De kosten van dit plan wor gen gesteld op vierduizend gulden. De ge meenteraad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Ruim drieduizend leerlingen van vijfen tachtig lagere scholen uit Haarlem deden verkeersexamenTweeduizendzeshonderd- vijfendertig slaagden en driehonderdenéén werden afgewezen. Van het aantal geslaagden kregen er ze ventien, naast hun gewone diploma, nog een pluim van de verkeerspolitie; twee zelfs een extra pluim, omdat zij in hun theoretische gedeelte geen fouten hadden en in de praktijk bijzonder goed bleken te zijn. Die pluim bestond dan uit een reep, een verkeerspotlood en een vlaggetje voor hun fiets. Vanmorgen om half tien arriveerden zevenhonderdzevenendertig geslaagde kan didaten met de politiekapel bij het Rem- brandt-theater ,om daar een paar films te gaan zien, om hun diploma in ont vangst te nemen en om bij de uitgang een gevulde koek op te eten. Dit was de eerste groep van de geslaag de leerlingen. Nog vier dagen lang zullen er in het Rembrandt-theater en in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haar lem films worden gedraaid, diploma's in ontvangst worden genomen en koeken worden gegeten, alles ter ere van hen, die voor hun verkeersexamen slaagden. De gezagvoerder van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", kapitein P. A. de Groote, heeft de directie van de stoom vaartmaatschappij Nederland geseind, dat het schip zaterdag de stuurboord- schroef heeft verloren. De oorzaak kon niet worden vastgesteld. De „Johan van Oldenbarnevelt" (een 2-schroefsmotor- schip) heeft de reis met één schroef (9 mijls vaart) onder gunstige weersomstan digheden vervolgd. Het schip vervoert 1400 Amerikaanse studenten naar South ampton, Le Havre en Rotterdam. Het schip wordt thans op 7 juli in Rotterdam en op 8 iuli in Amsterdam verwacht. Aagtedijk, 1/7 te Aden. Almdijk, 30 v. Le Havre n. Antwerpen Ameland, 30 v. Punta Cardon n. Buenos Aires, Amsteldiep, pass. 30 z. Madagascar n. Singapore. Angolakust, pass. 30 Ouessant n. Safi. Argos. 30 v. Tunis n. Malta. Arnedijk, 30 v. Antwerpen n. Tampa. Axeldijk, 30 te New York. Balong, 30 v. Beyrouth n. Port Said. Balticborg, 30 te Zaandam. Bawean, 30 te Port Said. Boskoop, 30 te Le Havre. Bussum, 30 v. Amsterdam n. Rastanura. Coolsingel, 1/7 te Rotterdam verwacht. Delfland, 30 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Diemerdijk. pass. 30 Lizardhead n. Antwerpen. Dorestad, 30 te Dundee. Drente, 1/7 v. Ozamis n. Balikpapan. Eenhoorn, 30 v. Vlaardingen n. Hamburg. Esso Nederland, 30 dw. Aden n. Mena Al Ahmadi. Fravizo, 1/7 te Las Palmas. Friesland SSM, 30 te Setubal. Garoet, 1/7 te New York. Gbanakust, 30 te Rotterdam. Graveland, 1/7 te Rio Grande. Guineekust. 1/7 te Pointe Naire. Hector. 1/7 te Beyrouth. Holenörecht, 1/7 te Baltimore. Houtman, 1/7 te Mombasa. Iios, 1/7 te Amsterdam. Jacob Verolme, 1/7 te Guayacan. Jagersfontein, 30 te Antwerpen. Kaap Hoorn, 1/7 te Iskenderun. Kerkedijk, 1/7 te New York. Kermia, 30 te Rotterdam. Kota Gede, 30 v. Rotterdam n. Shanghai. Laagkerk, 30 te Kuwait. Laurenskerk, pass. 30 Kp. St. Vine. n. Hamburg. Liberty Bell. 1/7 te Mena Al Ahmadi. Mapia. 1/7 te Singapore. Maron, 30 te Houston. Montferland, 30 v. Las Palmas n. Montevideo. Ondina, 1/7 te Yokohama. Oranje, 1/7 te Ceuta. Osiris, 30 v. Ciudad Trujillo n. Antwerpen. Overijsel. 30 v. Le Havre n. Lissabon. Pendrecht, 30 te Abadan. Peperkust. 1/7 te Calabar. Fclydorus, 1/7 v. Aden n. Penang. Prins Casimir, 30 te Rotterdam. Pr. Willem v. Or., pass. 30 Belle Isle n. Plymouth Prins Willem V, 30 v. Rotterdam n. Antwerpen. Roggeveen. 30 v. New Plymouth n. Fremantle. Schie. 30 dw. Kp. Bon n. Ceuta. Sehiedijk. 1/7 te New York. Sibajak. 30 v. Melbourne n. Surabaia. Soestdijk. pass. 30 Startpoint n. New York. Stad Alkmaar. 30 te Lulea. Stad Utrecht. 1/7 te Hampton Roads. Statendam, 30 v. Gothenburg n. Stockholm. Steenwijk, 30 te Amsterdam. Straat Singapore, 30 v. Dar Es Salaam n Beira. Tomori. 1/7 te Rotterdam. Van Linschoten, 1/7 te Mombasa. Van Waerwijck, 30 v. Singapore n. Lor. Marques. Westertoren, 1/7 te Geelong, Willem Ruys, 1/7 te Punta Delgada. Woltersum, 30 te Le Havre. Wonogiri, 28 v. San Francisco n. Legaspi. Wonosobo, 1/7 te Zamboanga. Voor onze winkel Amsterdamstraat 50 te Haarlem gevraagd een Prettige werkkring, goed loon. gunstige vakantieregeling. Aanmelden in de winkel. 3. ZIJLSTRA Hz. N.V. GROOTLEVENSMIDDELENBEDRIJF BEZOLD'S OFFSETDRUKKERIJ, Ripperdapark 41. GEVRAAGD voor direkt of later een bekend met het manufacturenvak. Prima salaris. Vakantie kan geregeld worden. B. BULLE - Gen. Cronjéstr. 51-55, Haarl. Uw naam en merkartikelen moeten voortdurend onder de aandacht van het publiek worden gehouden Alleen regelmatig adverteren kan dit bewerken. - Adverteer in dit blad. Gooi Uw oude kolenhaard niet weg! Voor 200 gulden leunt U hem laten ombouwen tot werkeli|k goede olie- stook, indien U Uw handelaar zult vra gen naar de Amerikaanse U bespaart honderden guldens, nu de aanschaf van een nieuwe oliehaard ach terwege kan bliiven en U geniet, net ais duizenden anderen. |aren lang vol op van ialle voordelen van moderne olieverwarming. zonder reparaties of defecten. Maar iet U er speciaal op. dat O de originele Amerikaanse Breese Inbouw set geleverd krijgt Het Breese bran dersysteem zonder steeds om vervan-" ging vragende katoenen- of asbest pit ten. is uitgevoerd met een dubbèld bolvormige branderpotoodem (gepa tenteerd!) ter voorkoming van roet- vorming, hoge schoorsteentemperatu- ren en een hoog brandstofverbruik (belangrijk!) Let speciaal op dit meta len plaatje aan de achterzijde van Uw oliehaard aangebracht. Uw garantie dat Uw olie- haard met de originele Amerikaanse Breese lnbouw-s«t is uitgevoerd. zenden wij U op. aan vraag de zeer interes sante Breese Inbouw- set brochure, als U even schrijft aan 0. Hoenson Co. N.V. Keizersgracht 296 Amsterdam Macleans maakt uw tanden witter. Nog 18 witter dan ze nu al zijn! De witmeter - een wetenschap pelijk testapparaat - bepaalde dit verbluffende per- een lage. Controleer het zelf, in uw eigen spiegel. Zie hoeveel witter wit kan zijn na eenmaal poetsen met Macleans. En deze unieke tandpasta doet méér: doodt alle bacteriën, voorkomt bacteriën- vorming en behoedt zo uw tanden voor bederf. Dat próéft u! Aan die typisch pittige smaak, die Macleans van gewone tandpasta onderscheidt. De smaak van zuiverheid, van gezondheid! Als prachtig witte, kerngezonde tanden u een paar stuivers meer waard zijn - neem dan uitsluitend Macleans Peroxide Tooth Paste. Dit is de witmeter", gebruikt om de wit heid van tanden te meten. Als maatstaf, waarop de meter is afgesteld, geldt het grote tube 0.90 familietube (extra voordelig) 1.40 Beecham (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7