Franse nationale ploeg zette een hevig offensief in en slaagde volkomen Ne-Lux-equipe verloor gisteren alle glamour EDO-EHS combinatie versloeg Amerikaanse honkballers Ook Krishnan, Patty en Drobny op Wimbledon uit heren-enkelspel r f t JÈr BÉM m 13 p- Ut lÜÉb jmÊÈÊ DE TOUR DIE VERDWEEN Harlem Globetrotters Sprongen jolig door Olympisch stadion Gerrit Yoorting de best geplaatste Nederlander DE TOUR IN CIJFERS Bescherm Uw haar tegen zon en water met -haarcreme Geen al te best, maar wel spannend honkbal 9 POSITIES IN DE TOUR STERK GEWIJZIGD Braziliaanse voetballers ereburger van Rio de Janeiro Veel loftuitingen voor de Braziliaanse ploeg Doden bij' feestviering in Brazilië DINSDAG 1 JULI 1958 Gisteren is de Tour pas werkelijk begonnen. Begonnen met een hevig offensief van de Franse nationalen, dat het aspect van de ronde volkomen heeft gewijzigd. De beide Franse favorieten, Louison Bobet en Jacques Anquetil, en „El Picolo Campione" Gastone Nencini, behaalden forse winst op hun concurrenten, de „tricolo res" legden met hun grote overmacht beslag op de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement en tenslotte veroverde Gilbert Bauvin de gele trui op Wim van Est, die met ruim 12 min. achterstand in de vergetelheid werd gedrukt. Het enige wat de ploeg van Marcel Bidot in deze wellicht beslissende vijfde rit ontbrak was een etappezege. Op het circuit van de Prairie bij Caen, waar vorig jaar in een alles verschroeiende hitte Anquetil in de tijdrit triomfeerde, verbrak de regionaal Sabbadini nl. met een vlijmscherpe eindsprint de coalitie der natio nalen. Hij finishte voor Louison Bobet, Nencini en „onze" Marcel Ernzer, de enige van de Nelux-equipe, die met de aanval der groten was meegegaan. De gevolgen van de prachtige aanval waren: Frankrijk nationaal veroverde alle sleutelposities, uitgezonderd in het puntenklassement, waarin de dappere Graczyk zyn positie aanmerkelijk verbeterde. En misschien is de Tour door deze attaque reeds „dood" gemaakt, al zal de rivaliteit tussen Bobet en Anquetil, gisteren overigens voor treffelijke teamgenoten, wellicht nog een interessant aspect worden. Van de Belgen handhaafde alleen Planckaert zich. Jean Adriaenssens verloor iets van de voorsprong, die hij tijdens het weekeinde vrijwel onopgemerkt had opgebouwd, Charly Gaul en Jean Brankart moesten 2'/ï minuut prijs geven. Frederico Bahamontes werd bijna negen minuten achteruit geworpen en de Belg Marcel Janssens, eveneens een der erkende favorieten, werd vrijwel definitief uitgeschakeld. Alles gebeurde in een onderdeel van een seconde en eigenlijk op een wijze, die zelfs voor pasbeginnende amateurs geen geheimen meer heeft. Bij de ravitaillering in Orbec-en-Auge (150 km), een plaatsje, dat alleen voor de liefhebbers van een Calvados enige betekenis heeft, drongen Anquetil, Bobet en Bauvin op de hobbe lige, gladde keien naar voren. En terwijl de overige renners begerig naar de etenszakjes grepen volgde op eens een demarrage, die zo krachtig en zo superieur was, dat nog slechts zes attente renners naar het wiel konden springen. En daarmee was in feite alles geschied. Want voor het peloton van de schrik was bekomen een groep van achttien renners zette nog een gedeelte lijk geslaagde achtervolging in waren de vluchtelin gen, allen renners van pure klasse, al zover buiten be reik, werd het tempo zo hoog opgevoerd en waren de kopstukken in het peloton al zo bekwaam afgeremd, dat er aan een georganiseerd verweer eenvoudig niet meer viel te denken. permanence zaterdag ondervond. Lapeyre was als laatste achtergebleven in het stad huis van Eu, toen een heer aarzelend op hem toestapte. „Kan ik u ergens mee helpen" was de vriendelijke vraag. „Tja," klonk het be deesd terug, „ik wil de geboorte van mijn zoon aangeven, maar ik zie hier zoveel mensen, ik weet niet of ik hier wel goed ben.Lapeyre heeft de gelukkige vader toen maar voorgesteld zijn zoon eenvoudig •Jacques te noemen. Ter herinnering aan de Tour de France 1958. De onfortuinlijke Janssens heeft overi gens verbeten voor zijn kansen gevochten. Maar zyn blessure was een te grote han dicap. Janssens brak zaterdag tijdens een valpartij zijn duim. Dat hij desondanks nog de finish in Eu-le-Treport bereikte, was in feite al iets onbegrijpelijks. Zondag verscheen hij met een loodzwaar gipsver band aan de start, hij kon met de linker hand nog slechts op het stuur steunen meer niet. Maar toch heeft de Belg door gezet. Doorgezet met een iets lichter nood verband. Hij kan de hand nu in de holte van zijn stuur leggen, en heeft een kunstig gefabriceerde dubbele rem aan zijn rech terhand. In Bordeaux, vlak voor de bergen, zal de dokter wel verder zien. was Janssens toegezegt. Maar wat heeft dit nü nog voor zin? Ne-Lux-ploeg teruggeworpen heeff De Nelux-ploeg heeft "in deze rit alle „glamour" verloren, ook al streed Ernzer in de voorste gelederen. Gelukkig kregen Charly Gaul, Gerrit Voorting en de onbaat zuchtige Martin van der Borgh geen al te grote achterstand. Voorting is dus de best geklasseerde renner van Jeng Gold- schmidt's equipe. Maar voor Wim van Est, 27ste in de algemene rangschikking, en de overige Nederlanders en Luxemburgers, die in het peloton waren gebleven, lijkt het spel nu te zijn afgelopen. Wim van Est heeft nog alles gedaan om het onheil te voorkomen. Ook hij was ver rast in Orbec-en-Auge, maar dit duurde niet lang. Met Piet Damen de overigen assisteerden Jempie Schmitz, die een lekke band had zette hij de achtervolging in. kwam zelf tot op 300 meter van de ver schrikkelijk hard rijdende vluchtelingen, maar moest toen de tegenaanval bij gebrek aan steun opgeven. „600 meter achtei'een heb ik op kop ge legen", zei de Brabander na afloop, „toen kon ik niet meer. En juist op dat moment flitsten Brankart en Adriaenssens over mij heen en remden andere Belgen en Fransen, die aan mijn wiel waren blijven hangen, het tempo af". Van Est verzuimde daarna overigens een laatste kans op herstel door zich niet aan te sluiten bij de groep Voor ting. De gele trui is verloren, het wachten is nu op de bergen, op Charly Gaul Ontvluchtingen De eerste uitlooppoging in deze etappe werd ondernomen door Bergaud, Van Ge- neugden, Piet van Est en Dotto, bij wie zich later Walkowiak. Desmet, Favero, Bourles en Busto voegden. Na een kilo meter of zeventien eindigde dit avontuur. Bij Corneuil (85 km) ontsnapten Voorting, Bertolo. Stablinski en Luyten, die later ge zelschap kregen van Graczyk, Bauvin en nog een aantal renners, zodat zich na 120 km 15 man aan kop bevonden met 30 sec. voorsprong op het peloton. Maar 12 kilo meter verder werden ze achterhaald door de hoofdmacht die was gaan jagen. Vervolgens bleef het rustig tot de be- voorradingspost van Orbec (150 km) toen dus Anquetil, Bobet en Bauvin een aanval inzetten. Bij hen voegden zich o.m. Nencini, Ernzer. Géminiani, Sabbadini en Planckaert Achter hen reed een tweede groep waartoe o.m. Voorting, Gaul, Van den Borgh en Darrigade behoorden. Bij kilometerpaal 169 had de groep-Bobet, uit 8 renners bestaande, 30 sec. voorsprong op de groep-Voorting van 18 renners. Het grote peloton lag 2'/ï minuut achter. Op 45 km voor de finish was er een verschil van 2»/» minuut tussen de acht op kop en de tweede groep. Het peloton verloor meer en meer terrein. En zo bleef de situatie tot Caen. Op het circuit van de Prairie ging de sprint tussen Bobet (Frankrijk), Pencini (Italië) en de regionaal van dde West-Zuid- Westploeg Sabbadini, die door laatstge noemde gewonnen werd. Wim van Est, die met grote achterstand in het peloton arriveerde, verloor zijn gele trui aan Gilbert Bauvin van de Franse nationale ploeg. Het werd overigens een - '.eer goede dag voor de ploeg van Marcel Bidot. Eerste plaatsen in het individueel en ploegenklassement en die in het alge meen ploegenklassement. De groene trui bleef in het bezit van Graczyk, Louison Bobet, de grote animator van deze dag, kreeg de prijs voor de meest strijdlustige renner. De kopgroep had overigens met een half uur voorsprong op het tijdschema Caen be- reikt en daar won de regionaal Sabbadini de sprint voor Bobet en Nencini en de „oranjeman" Ernzer. Het was de tweede achtereenvolgende ritzege voor de West- Zuid-Westploeg. Gerrit Voorting, weer de beste Nederlander, kwam in de groep met twee minuten en twee seconden achter- 1JUU-6eET 223 KM. stand als veertiende binnen, Van der Borgh werd 23ste en Gaul 24ste. Alle andere Nederlanders en Luxemburgers zaten in het peloton met Wim van Est op 12.46 van de winnaar. Walko hod geluk Roger Walkowiak, pechvogel in vorige ritten, had gisteren geluk. Nauwelijks had hij maandagmiddag op het circuit van de Prairie afgeremd, twintig meter over de eindstreep, of.pang zei zijn bandje. Walko draaide zich verschrikt om, lachte eens en riep tegen zijn mecanicien: het had geen kilometer eerder moeten gebeuren Grappenmakers in Versailles wierpen maandagmorgen rotjes op het terrein bij de start die voor renners en volgers was ge reserveerd. De knaleffecten veroorzaakten vanzelfsprekend schrik. En vooral een der Italiaanse journalisten wond zich ver schrikkelijk op. Alleen Géminiani bleef kalm, zelfs toen eenmaal een bommetje vlak achter hem ontplofte. „Als me dat nog eens gebeurt richt ik een eigen „comité du salue public" opwas zijn enige reactie. A angifte De Tour legt overal beslag op in de etappeplaatsen. Op postkantoren, bank instellingen en raadhuizen, alles ten gerieve van de eigen administratie en van de pers. Dat kan soms tot merkwaardige voorvallen leiden. Zoals Louis Lapeyre, de chef van de Brazilië maakt zich gereed het nationa le voetbalteam waardig te ontvangen. De gemeenteraad van Rio de Janeiro heeft besloten alle spelers, die woensdag in de Braziliaanse hoofdstad zullen aankomen, te benoemen tot ere-burger van de stad. Verder zullen de namen van de spelers en de trainers gegraveerd worden in een bronzen plaat die wordt aangebracht bij de ingang van het stadion van de stad. De brug, die de luchthaven geleger op een eiland voor de kust verbindt met het vasteland krijgt een nieuwe naam: de „brug van de wereldkampioenen". Ten slotte besloten de leden van de raad woens dag maar niet te vergaderen, aangezien zij allen aanwezig willen zijn bij de glo rieuze intocht van de spelers. De president van de Braziliaanse Sport federatie heeft voorts verklaard dat hij Maurice Guigue, de gendarme uit Nice die zondag in Stockholm de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap heeft gefloten, officieel heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Brazilië. De uitslag van de vijfde etappe van Ver sailles naar Caen (232 km) luidde: 1. Sabbadini (W.Z.W.) 5.29.44 (met bontfic. 5.28.44); 2. Louison Bobet (Fr.) 5.29.44 (met bon. 5.29.14); 3. Nencini (It.); 4. Ernzer (Ne- lux); 5. Planckaert (België); 6. Géminiani (Mid. Z.-Fr.); 7. Anquetil (Fr.); 8. Bauvin (Fr.), allen 5.29.44; 9. Graczyk (Mid. Z.-Fr.) 5.31.46; 10. Darrigade (Fr.); 11. Gilbert Desmet (Belg.); 12. Robinson (Int. ploeg); 13. Gainche (W.Z.W.); 14. Voorting (Nelux); 15. Bourles (W.Z.W.16. Botella (Sp.l; 17. ex aequo Rohr- bacli (Mid. Z.-Fr.), Mamé (Fr.), Brankart (Belg.), Dacquay (Parijs N.O.), Traxel (Zwits.- Dld.), Gaul (Nelux), Bergaud (Fr.) en Van den Borgh (Nelux), allen in 5.31.46; 34. Wim van Est (Nelux) 5.42.30. In het grote peloton, dat 35ste ex aequo werd geklasseerd in 5.42.30, waren ook Damen, De Jongh, Kersten, l.a- haye, Piet van Est, Boizan en Schmitz van de Neluxploeg. Behalve Dalgaerd van de inter nationale ploeg heeft ook Balmier van de ploeg Parijs N.O. in deze etappe de strijd ge staakt. Het algemeen klassement luidt: 1. Bauvin (Fr.) 25.07.40 2. Planckaert (Belg.) 25.11.03; 3. Darrigade (Fr.) 25.11.32 4. Voor- ling (Nelux) 25.12.13; 5. Graczyk (Centr. Z. Fr.) 25.12.37; 6. Mahé (Fr.) en Adriaenssens (Belg i 25.13.13; 8. Sabbadini (W.Z.W.) 25.13.45: 9. Gainche (W.Z.W.) 25.13.52; 10. Bobet (Fr.) 25.14.15; 11. ex aequo Anquetil (Fr.), Nencini (It.) Ernzer (Nelux) en Géminiani (Centr. Z. Fr.), allen in 25.14.45; 15. Rohrbach (Centr. Z. Fr.) 25.14.51; 16. Van den Borgh (Nelux) 25.16.42; 17. ex aequo Brankart (Belg.), Gaul (Nelux), Dacquay (Parijs N.O.Robinson (Int.. ploeg), allen in 25.16.47; 26. Wim van Est (Ne lux) 25.19.46; 31. Hoevenaers (Belg.) 25 21.42; 34. ex aequo Bottechia (It.en De Jongh (Ne lux) 25.25.08; 65. Piet van Est (Nelux) 25.27.33; 67. ex aequo Boizan (Nelux) en Lahaye (Ne lux) 25.27.46; 88. ex aequo Damen en Kersten (Nelux) 25.29.13; 91. Schmitz (Nelux) 25.33.30. Het dagploegenklassement ziet er als volgt uit; 1. Frankrijk (Bobet, Anquetil, Bauvin) 16.28.42; 2. West-Zuid-West 16.32.16; 3. ex aequo (Nelux-ploeg (Ernzer, Voorting, Gaul), België, Centraal Z.-Frankrijk 16.33.16; 6. ex aequo Spanje, Parijs N.O., Zwitsers-Duitse ploeg 16.52.12: 9. Italië 16.54.44; 10. Internationale ploeg 16.56.46. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk (Bauvin, Darrigade, Mahé) 75.32.25: 2. België 75.41.03; 3. Centr. Z.-Frankr. 75.42.13; 4. Nelux-ploeg (Voorting, Ernzer, Van den Borgh) 75.43.40 5. West-Zuid-West 75.44.00; 6. Italië 75.59.37: 7. Parijs N.O. 76.03.11; 8. Zwit sers-Duitse ploeg 76.10.08; 9. Internat, ploeg 76.10.53; 10. Spanje 76.12.04. Puntenklassement: 1. Graczyk (Centr. Z.-Fr.) 34 pnt.; 2. Darrigade (Fr.) 54 p.; 3. Baffi (It.) 63 p.; 4. Voorting (Nelux) 73 p.; 5. Planckaert iBelg.) 80 p.; 6. Hoevenaers (Belg.) 83 p.; 7. Bauvin (Fr.) 84 p.; 8. Gainche (W.Z.W.) 96 p.; 9.Wim van Est (Nelux) 99 p.; 10. Sabbadini (W.Z.W.) Ill p.; 11. Mahé (Fr.) 119 p.: 12. Ba- rone (Parijs N.O.) 131 p.: 13. Adriaenssens (Belg.) 134 p.; 14. Bober (Parijs N.O.) 135 p.; 15. Foré (Belg.) 136 u.; 17. G. Desmet (Belg.) 149 p.; 18. Bover (Sp.) en Thomin (W.Z.W.) 157 p.; 20. Debussmann (Duitsl.-Zwits.) 161 p. Advertentie Maandagavond werd op het EDO-ter- rein voor een groot aantal toeschouwers een honkbalwedstrijd gespeeld tussen een Amerikaans team en een combinatie van de hoofdklasseploegen EDO en EHS. Het werd een aardige wedstrijd met niet al te best spel, maar de spanning vergoed de veel. De wedstrijd werd geleid door de scheidsrechters Schijvenaar, Hetem en De Ruiter. Twee van deze scheidsrech ters vertegenwoordigen Nederland op de Europese kampioenschappen en de wijze waarop zij zich gisteren van hun taak kwe ten, rechtvaardigt deze verkiezing volko men. De wedstrijd, die zeven innings duur de eindigde met een benauwde 6-5 zege voor de Haarlemse combinatie. De Haarlemmers namen al snel een 2-0 voorsprong door Molleman en Ben Tromp die profiteerden van een aantal wilde wor pen van de Amerikaanse werper, die ken nelijk nog niet losgegooid was. Het duur de tot de derde innings voordat de Ameri kanen scoorden, al had een van hen reeds in de eerste slagbeurt laten zien, dat zij in het slagperk heel wat mans waren. Hij sloeg de bal verschrikkelijk hard en hoog over het gehele veld. Echter een paar de cimeters fout. In de derde innings echter vonden de Amerikanen het juiste ant woord op het werpen van Peter-. Een drie tal honkslagen kregen door een veldfout zeer veel effect. De stand werd 3-2 in het voordeel van de Amerikanen. In de vierde slagbeurt gaf Ben Tromp een schitterende stootslag en verraste de „Wat kan ik tegen een man, die aces kan slaan met zijn tweede service begin nen" vroeg de breed geschouderde Krish nan zich gisteren op Wimbledon af na zyn nederlaag tegen Mackay. En inder daad, er was weinig tegen de keiharde service van de Amerikaan te doen. Krish nan was al ongeveer twee meter achter de baseline gaan staan om de bal te kun nen retourneren, maar ook deze tactiek had weinig zin. De service van de man uit Dayton (Ohio) was, indien deze gelukte. „The Harlem Globetrot ters" zijn weer in Amster dam geweest. Gisteravond in het Olympisch stadion, waar zij 2500 toeschouwers bijna een uur hebben laten genieten van hun spectacu lair basketbal. Zo langza merhand is de geheel eigen stijl van deze Amerikaanse neger-reuzen ook in Neder land genoeg bekend, vooral ook omdat de directeur, coach en oprichter van dit team, Abe Saperstein, reeds enkele jaren achtereen Am sterdam aandoet om ziin sterke basketballers op het op de sintels aangelegde basketbalveld in het sta dion te laten rondspringen. Daarbij toonden de Globe trotters zich ook gister avond weer complete varié- té-artisten, vol grollen en grappen, daarbij echter niet vergetend, dat er ook ge basketbald moest worden. Het HGT-team had dit keer weer de nieuwe ster Meadow „Lark" Lemon in zijn midden, die wat spel betreft veruit de beste is, maar die ten opzichte van de lengte bij zijn collega's wel iets achter blijft. Hij meet namelijk „slechts" 1 meter 85 en hij is dus een schriel mannetje vergele ken bij Andy Johnson (1.95 sl mRHL ftgs v |P|: m), J. C. Gipsorn (2.02 m) en Thomas „Tarzan" Spender (2.03 m). De tegenstanders waren dit keer de United States All Stars, een groepje spe lers, dat al even bedreven met de bal .is, maar dat volgens het nauwkeurig vastgestelde plan geen grapjes mag maken en dat gehoorzaam met een tien tal punten verloor. De uit slag was overigens van geen enkel belang, het ging alleen om het vertonen van het meest wonderlijke bas ketbal, dat men ooit te zien zal krijgen. En zoals gezegd de Grobetrotters kweten zich weer uitstekend van hun taak. Tot plezier van het publiek. Het basketbal werd afge wisseld met een compleet variété-programma waarin de belangrijkste plaatsen weer werden bezet door het Japanse meisje Lilly Yo- koi op een uitneembaar fietsje en door de vijfvou dige wereld-tafeltennis kampioen Richard Berg man, die het deze keer moest opnemen tegen de Japanner Fujii onhoudbaar. En zo verdween Ramanathan Krishnan uit het heren enkelspel en be reikte Barry Mackay de kwartfinales. De cijfers waarmede de Amerikaan de Davis Cup-speler uit India had uitgeschakeld waren 6—3, 119; 62. In de partij tussen de linkshandige Australiër Fraser en de kleine Pierre Dar mon, had laatstgenoemde ook niet veel in te brengen. Slechts 28 games (64, 63 63) had Fraser nodig om de Fransman te verslaan. In een andere vierde ronde-partij had de Deen Kurt Nielsen ontzettend veel Schmidt gehad frëf d&lUhéJft 2uur geduurd. De twee de set had de meeste tijd gevergd. Beide spelers waren uitstekend op dreef als het op serveren aankwam. De strijd ging ge lijk op en pas in de 27ste game van de tweede set slaagde Nielsen erin de service van zijn tegenstander te doorbreken. Dit was voor Schmidt het fatale moment Nielsen won de set met 1513 en nam de derde en beslissende set met 64. Eenzelfde beeld gaf de strijd tussen de Australiër Cooper en de Zuid Afrikaan Segal te zien. De partij bestond weliswaar uit 4 sets, doch ook nu was het een service doorbraak, die de beslissing bracht. De als favoriet nummer één gedoodverfde Australiër was in dit duel de gelukkige. Met 13—11 6—3 3—6 14—12 had hij ge zegevierd. Patty verslagen Budge Patty heeft de kwart eindstrijden niet bereikt. Velen dachten, dat hij we] eens voor een verrassing zou kunnen zor gen, maar het gebeurde niet. In de Zweed Davidson heeft de Amerikaan zijn meer dere moeten erkennen. De eerste set was 64 voor Davidson en Patty won daarna de tweede en de derde met 62 64. Even leek het erop, dat Patty zyn tegenstander zou verslaan met zyn uit stekend geplaatste volleys. De Zweed had er n.I. veel moeite mee. Maar Davidson kwam terug en met z\jn „dodelyke" drives drong hy de Amerikaan in de verdediging Ook Drobny, die voor d~ 15de maal in Wimbledon uitkomt, sneuvelde in deze ronde. In straight sets: 63, 108, 62 had de Australiër Anderson van hem ge wonnen. De ex-kampioen in 1954 ver overde hij de titel heeft zich echter uit stekend geweerd. In de tweede set maakte hij zelfs 7 matchpoints ongedaan. Er heeft zich voorts een Engelsman voor de kwart finales geklasseerd. Wilson zegevierde over de Italiaan Pietrangeli met 11-9 6-2 62. De gebeurtenissen tijdens de eerste en tweede etappen van de Tour de France 1975 waren zo zonderling, dat de heer Godet en commissaris Bizet de hulp wilden in roepen van professor Randou. De beroemde criminoloog ontving hen aanvankelijk welwillend, maar naarmate zij met hun verhaal vorderden, groeide in hem, duide lijk zichtbaar, een grote ergernis. Hij drukte zijn tanden alsmaar verder in zijn lippen, zodat die diepe moeten achterlieten toen de heren eindelijk zwegen en de detec tive zelf het woord nam. „Heren", sprak hij, zich moeizaam beheersend, „het is een bijzonder merkwaar dige geschiedenis welke u daar opdist: twee mannen krijgen spaken in hun wielen, juist ja. Drie renners verliezen in één seconde zes trappers, goed. Een renner rijdt achteruit zonder achterwiel en - enfin, over dat laatste spreken wij niet. Het is wel genoeg. Ik! laat! mij! niet! in! de! maling! nemen!" En hij sloeg dreunend op zijn schrijftafel. Jacques Godet glimlachte. „Ik kan mij uw wantrouwen voorstellen, professor. Als dit verhaal mij zonder meer werd verteld, zou ik het ook niet gelovenMaar er is nu één verschil. Wij hebben méér dan het verhaal: wij hebben een bewijs. Austubieft!" En hij overhandigde professor Randou de foto die in opdracht van de com missaris was gemaakt. ..Ziet u", inel deze in, „het smelten van de fiets hield na enkele minuten al op. Al het materiaal werd rveer hard, zodat het bewijsstuk op zijn halve wielen bleef staan. Hier en daar was het wat uitgelopenHet staat er nu nog net zo, met een politie-cordon er omheen teneinde paniek te voorkomen. Ik denk wel, dat u het ter plaatse zult willen onderzoeken. Daarna zal ik het in het geheim naar een laboratorium vervoeren. Wij moe ten ervoor zorgen, dat dit niet bekend wordt, professor!" „Het zal bekend worden!" riep de professor. „Bekend als een der mysteries die door mfj zijn opgelost, mijne heren. Deze situatie ziet er inderdaad ingewikkeld uit, maar er bestaat natuurlijk een verklaring en ik ben van plan die te vinden. Morgen zullen wij eerst een onder zoek bij die half gesmolten fiets instellen en dan zul len wij samen het werk voortzetten. Ik zie de weg wel ke wij moeten volgen al vóór mij: het is de route van de Tour. Dit kan ik u nu al zeggen, mijnheer Godet. Ik stel mij voor, persoonlijk aan uw tour te gaan deel nemen. Misschien kunt u ervoor zorgen, dat dit niet al te zeer zal opvallen". Dat zal niet meevallen. Misschien kunt u, als Meester der Vermomming, de plaats Innemen van een der uit vallers van vandaagMaar hoe denkt u het tempo te kunnen volhouden?" „Laat u dat maar aan mij over!" zei Randou vol zelf vertrouwen. Amerikaanse velders volkomen. Hij stal het tweede honk, kwam op een korte slag van v. d. Mark op het derde honk en scoor de op een opofferingsslag van Nico Tromp (4-2). Jole nam het werpen van Peters over en stelde met zijn boogjes de Amerikanen een slagbeurt voor problemen. Nadat de combinatie door Cas Tromp de voorsprong had vergroot, kwam Jole echter in moei lijkheden. Door een honkslag en twee maal vier wijd raakten de honken vol. Maar met een weergaloos snelle reactie maakte Jole zelf een eind aan deze innings. De voorsprong werd zelfs nog vergroot tot 6-3 doordat de Amerikaanse velders opeens vele fouten gingen maken, waar schijnlijk door de invallende duisternis. De laatste slagbeurt voor „Yosemite" bracht echter sensatie. Door een tweetal fouten werden het tweede en derde honk bezet. Toen haalde de catcher van de Amerika nen. de favoriet van het publiek om zijn opvallende glijkenis met Dik Trom, fors uit en de bal verdween rechts van de vlag in de tribune (6-5). Toen nam Peters nog even het werpen over en hij kon de situatie meester worden, ook al omdat de catcher van „Yosemite" zijn snelheid overschatte en in zijn poging om het derde honk te stelen, faalde. Hoofdschuddend kroop hij op zijn knieën naar de bank. Peters scha kelde daarna een ingezette pinch-hitter op drie slag uit. Gezeur Ergerlijk was het optreden van een aan tal kleine jongens, die steeds maar weer bij de Amerikanen om een bal zeurden en in het laatst zelfs op het veld, vlak naast de spelersbank plaatsnamen, zodat enke le spelers met een angstig gezicht hun schoenen in veiligheid brachten. Het wordt hoog tijd, dat er door de terreincommis sarissen voldoende voorzorgsmaatregelen worden genomen tegen dergelijke be schamende toneeltjes. De goed bedoelde pogingen van de heren Van Leuven en Feenstra waren gedoemd te misluk ken. Dinsdagavond speelt het Nederlands team in het honkbalstadion aan de Kruis- laan in Amsterdam een oefenwedstrijd te gen hetzelfde team. Donderdagavond speelt men de laatste oefenwedstrijd tegen de Sabres. De internationale pers is unaniem in haar lof voor de Braziliaanse voetbalploeg die het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap gewonnen heeft. Zo schrijft- Roy Peskett in de Londense Daily Mail, naar aanleiding van de wedstrijd tegen Zweden, dat Nilton Santos, Bellini, Gar- rincha, Didi en Zagallo vijf van de beste voetballers van de wereld zijn en dat de score ook wel tot tien had kunnen stijgen, zo volkomen werden de Zweden over speeld, ondanks de stimulans om voor hun eigen publiek te zegevieren. Verder heet het in dit artikel „De Brazilianen trokken de Zweedse koning bij zich in de rij om ge fotografeerd te worden. Ze huilden van vreugde en veegden zich het ene ogenblik de tranen uit de ogen om het volgende ogenblik de koning op de schouders te kloppen. En zowel de koning als de konin gin op de tribune schenen zich kostelijk te vermaken". De Londense Daily Herald meent, dat het spel van de Brazilianen in elke taal als groots, fabelachtig en fantastisch zal wor den aangeduid. „De Zweden behoorden niet tot dezelfde voetbalklasse." De Parijse l'Equipe oordeelt, dat de lo gica eindelijk gezegevierd heeft over de traditie en dat de beste ploeg van het toer nooi de wereldbeker gewonnen heeft. Het blad meent, dat de Brazilianen in de finale zelfs niet eens al hun hulpbronnen heb ben aangesproken. „Als de Brazilianen zo spelen, kan alleen een superploeg met hen wedijveren. Maar het eindtoernooi 1958 heeft geleerd, dat er geen superploeg meer in Europa is", schap, dat de doorslag geeft". Dagens Nyheter verklaart, dat de Bra zilianen ongetwijfeld de beste ploeg vor men, die ooit het wereldkampioenschap gewonnen heeft. Zelfs de Hongaren in top- vorn zouden dit elftal niet hebben kunnen kloppen. Volgens de Zweedse bladen zullen de le den van de Braziliaanse ploeg voor hun ze ge 3000 pond sterling de man ontvangen. Italiaanse en Spaanse clubs zouden reeds tegen elkaar opbieden bij hun pogingen om Brazilianen te werven. Zo zou Atletico Madrid record-bedragen hebben geboden voor Didi en Pele, zou Valencia Vava willen kopen en zou Milan F. C. een bod doen voor Mazzola, de reserve-midvoor. Na succes in Stockholm De vreugde in Brazilië over de over winning in Stockholm bij de finale om de wereldvoetbal beker, heeft geleid tot ex cessen, die enkele mensenlevens hebben geëist. In Rio de Janeiro werden tenmin ste vier personen gedood als direct gevolg van de feestvreugde. Twee kinderen wer den getroffen door verdwaalde kogels die afgevuurd waren na het laatste doelpunt Jonas da Hora, een marine-officier, stierf aan een hartaanval tijdens het luis teren naar het wedstrijdverslag. Jose Mar- cilio de Oliveira werd doodgeschoten bij een ruzie met een politieman, nadat buren erover hadden geklaagd dat hij zijn vreug de op een te luidruchtige wijze had geuit. In de stedelijke ziekenhuizen werden 88 personen, onder wie vele kinderen, be handeld voor brandwonden, opgelopen bij het afsteken van vuurwerk. Tot diep in de nacht werd zondagavond feest gevierd, overal werd gedanst op sam ba's, de lucht werd verlicht door vuur werk en rondom vreugdevuren werd zin gend gedanst. President Juscelino Kubit- chek heeft aangekondigd dat hij persoon lijk de voetballers op het Galeao-vlieg- veld zou komen begroeten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9