Verhoging investeringsaftrek bepleit in Tweede Kamer Kabinet - Eyskens heeft nauwelijks een kans Naast atoomconferentie nu ook diplomatiek overleg? ■jfc'MQRRIS' HET WEER Poging tot staatsgreep in Jordanië Belgrado trotseert Russische druk KVP-fractie kondigt motie aan om haar tot het oude peil terug te brengen Regeringsverklaring behelst onder meer diensttijd-verkorting 72e JAARGANG No 298 WOENSDAG 2 JULI 1958 303e JAARGANG No 146 Het woord is aan VERWACHTING IN BRUSSEL: Ook opklaringen Noodweer boven Overijsel Voerman door paard gedood „Investeren of verkwijnen" Bemoedigend begin in Genève Hevige regenval veroorzaakt moeilijkheden Grote schade in Noorwegen V.S. ontmoeten Chinezen liever in Warschau Voorkeur voor krediet uit het Westen Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 g| TT f| j i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 H B 5 ^"il Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 8 j|£^8'j|j| I ill 1 JÊ Jl C. Jl IL Jt 1 *1 J" lL Jl Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 i» JL JL JL JL ^^^8 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Voor de uitbreiding en modernisering van onze industrie, teneinde te kunnen vol doen aan de eisen van de snelle technische ontwikkeling en het hoofd te kunnen bieden aan de scherpere concurrentie in Europa, zal volgens minister Zijlstra in de jaren 19571962 elf miljard gulden moeten worden geïnvesteerd, ook al om voor 140.000 nieuwe arbeidskrachten werkgelegenheid te scheppen. In tegenstelling tot de heer Nederhorst (P.v.d.A.) vond de heer Van Thiel (K.V.P.) elfduizend miljoen gulden nog te laag geschat. Het bedrijfsleven zal meer kapitaal nodig hebben. Daarom bepleitte hij gisteren in de Tweede Kamer, de investeringsaftrek, die in de herleefde vorm is beperkt tot 16 percent van de investeringskosten van de belastbare winst, verdeeld over vier jaren, weer te brengen op' 20 percent over vijf jaren. Hij overwoog de indiening van een motie. De andere partijen spraken zich over dit punt nog niet positief uit. J o u b e r t Erfelijke adel steunt op de twijfelach tige stelling, dat men de dingen goed zal doen omdat de vader van „men" ze ook goed gedaan heeft. Uit de haven van Den Helder vertrok dinsdag de onderzeebootjager „Overijssel" naar Nienw-Guinea. Familieleden wuifden de opvarenden vaarwel. (Van onze correspondent in Brussel) Voor een aandachtig luisterend parlement is gisteren in Brussel door premier Eyskens en de minister van Financiën prof. Van Houtte de regeringsverklaring voorgelezen van het nieuwe, homogeen-katholieke kabinet, dat naar men aan neemt nooit regeren zal. Kamer en Senaat zullen morgen over die verklaring stemmen en de algemene verwachting is dat dc regering-Eyskens daarbij niet de vereiste meerderheid van stemmen zal krijgen. In dat geval zal er dus naar een andere oplossing van de Belgische kabinetscrisis gezocht moeten worden De regering-Eyskens verklaarde allereerst dat zij, hoewel een minderheids kabinet zijnde, zich zal inspannen om alsnog met een van de andere nationale partijen „tot een overeenkomst te geraken", als men haar daartoe het leven gunt. De liberale partij heeft gisteravond overigens al besloten, met 150 stemmen van de in totaal 165 dat zij niet haar vertrouwen aan het C.V.P.-kabinet zal kunnen geven. Er waren tien tegenstemmers en vijf onthoudingen. De regeringsverklaring van het kabinet- Eyskens is een zeer uitvoerige. Een van de eerste taken, aldus dit document, zal zfju de militaire diensttijd te verkorten van vijftien tot twaalf maanden. Met nadruk verklarend, dat België trouw blijft aan zijn NAVO-verplichtingen, zei premier Eyskens dat de diensttijdverkorting mogelijk zal zijn door de vorming van een nieuw korps vrijwilligers met lange verbintenis. „Wij hadden gehoopt een bondgenoot te vinden om ons program van sociale her vormingen en economische vooruitgang te verwezenlijken en om een nationale oplos sing te vinden o.m. voor de onderwijs kwestie en de maatschappelijker zeker heid", zei de premier. „Ons programma is geen overgangsprogram. Het kan ook op lossingen op lange termijn brengen. Het is normaal dat er gegevens uit ons C.V.P.- verkiezingsprogram in overgenomen zijn; dat: is een kwestie van eerlijkheid. Om te beginnen moeten er initiatieven genomen worden vooral op financieel gebied. De aanvullingskredieten bedragen reeds 11 miljard. De gewone begroting van 1958 zal met een tekort van zowat 2 a 3 miljard sluiten. In alle Belgische scholen zal het school geld voor de studie tot de leeftijd van 18 jaar worden afgeschaft. De regering, aldus de heer Eyskens, zal de ontwikkeling van het openbaar onderwijs in alle landstre ken van België voorstaan, waardoor de vrije keuze van de ouders wordt gegaran deerd. „Maar wij zullen tegelijkertijd en om dezelfde redenen de levensvatbaarheid van het vrije onderwijs garanderen. Advertentie BARTEL)ORl$STR HAARLEM TEL, 13439 FERÖ. BOLSTR: 48 A' DAM TEL. 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, maar tijdelijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit zuide lijke richtingen. In het noorden van het land koeler, elders on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Het kabinet-Eyskens heeft vertrouwen in het particuliere initiatief en de vrije onderneming, maar de rol van de staat mag in de moderne economie niet worden miskend. Een grote inspanning zal derhalve worden geleverd om de structurele werk loosheid te verhelpen in de minder ontwik kelde gewesten van België, zoals West- Vlaanderen, de Borinage, de Ardennen en de Kempen. Huisvesting De regering zal de bouw van honderd duizend volkswoningen bevorderen, door het stimuleren van woningwet bouw. Op landbouwgebied wil de regering-Eyskens directe onderhandelingen aanknopen met de Nederlandse regering om de botersmok kel aan de grens doelmatiger te gaan be strijden. De regering wil spoedig de vier eneenhalf miljoen kilo koelhuisboter liqui deren, zonder de consumptie van de verse boter te remmen. In verband met de middenstandspolitiek spreekt d° regering-Eyskens zich uit vooor een vestigingswet en voor een fiscale ge lijkheid tussen de arbeiders en de midden standers. De export zal volledig van alle indirecte belastingen worden vrijgesteld. Op het culturele plan zullen twee cul tuurraden worden opgericht, een voor de Vlaamse en een voor de Waalse cultuur gemeenschappen. Buitenlandse politiek Het buitenlands beleid, aldus de rege ringsverklaring, wordt geïnspireerd door trouw aan Benelux. De regering zal trach ten de resultaten en de economische unie verder uit te breiden. De kwestie van de waterwegen zal aandachtig worden gevolgd en de regering zal de aanspraken van Brussel als Europese hoofdstad krachtig steunen. Vandaag wordt over de regerings verklaring gedebatteerd. Als de regering- Eyskens zal kunnen rekenen op de ont houding van drie liberale volksvertegen woordigers, zal zij in theorie de eindstreep net kunnen halen: 104 C.V.P.-afgevaardig den zouden voor de regering stemmen, de ene vertegenwoordiger van de Vlaamse Volksunie en drie liberalen zouden zich onthouden, terwijl 102 socialisten en libe ralen tegen de regering zouden stemmen. De meeste politieke waarnemers geven haar echter, zoals gezegd, geen kans. Vanmorgen omstreeks 7 uur was het noodweer in de gemeente Diepenheim (Overijsel). Er was een zware regenval, ge paard met een kort maar krachtig onweer en enkele zeer krachtige windstoten. Het noodweer hield plusminus twintig minuten aan. Aan de provinciale weg van Diepen heim naar de Gelderse grens werden ver scheidene bomen ontworteld. Een boerderij en kippenhokken werden zwaar beschadigd door enige van deze vallende bomen. De straten stonden in een ogenblik blank en de telefoonlijnen in een deel van de ge meente werden gestoord. Te Leeuwarden zijn op een opslagter- réin van de firma K. en G. Postma twee voor een sleperskar gespannen paarden op hol geslagen. De dieren waren ge schrokken doordat een achterband van de wagen met hevig sissend geluid leegliep. Bij een poging om de dieren tot staan te brengen werd de 45-jarige voerman Tjeerd Schcffer tegen een hek geslingerd, waar na een der paarden over hem heenliep. De heer Scheffer overleed spoedig daar na. Naast de leuze „Exporteren of ster ven", stelde de heer Van Leeuwen (V.V.D.) gisteren een nieuwe: „Investe ren of verkwijnen". Want hoge investerin gen in de bedrijven scheppen de mogelijk heid van een hoge loonstandaard. Als de bedrijven niet worden gemoderniseerd en er dus weinig wordt geïnvesteerd, bete kent dat een betrekkelijk lage loonstan daard. Hoewel de heer Van Leeuwen even als de andere sprekers akkoord ging met de herleving van de investeringsaftrek op de belastbare winst, noemde hij deze in vesteringsaftrek op zichzelf een onding. Al jarenlang wenst hij een ander systeem waardoor de belastingverlichting meer voor alle bedrijven gelijk zou werken en geen belastingverlichting wordt verleend, zoals thans het geval is, voor de aanschaf fing van een dure auto of voor een luxueus kantoorgebouw. Hij begint thans steun te krijgen voor dit standpunt. Ook de heer Nederhorst (P.v.d.A.) zou bij het verlenen van de investerings aftrek verschil gemaakt willen zien wat het deel van de investering betreft. Een bezwaar van het huidige systeem (een ex tra aftrek van vier percent gedurende vier of vijf jaar) vond hij bovendien, dat de investeringsaftrek te lang doorloopt. Hij zou in het geval van een investering lie ver een aanzienlijke belastingverlichting ineens willen geven. Dan werkt de prik kel ook sterker. „Zijn er niet doeltreffen der middelen om de investeringen aan te moedigen?" vroeg ook de heer Van E y s d e n (A.R.). Er zullen maatregelen moeten komen, betoogde de heer Van der Mei (C.H.U.), waardoor het be drijfsleven zijn investeringstaak zal kun nen vervullen. Ficus belemmert fusies Het onbelemmerde ruilverkeer in Euro pa op de Euromarkt zal de concurrentie verscherpen en dientengevolge ook dwin- GENèVE (Reuter/AFP) De Oost- Westconferentie van deskundigen over de manieren, waarop men kernproeven kan ontdekken, is dinsdagmiddag in het volkerenpaleis te Genève geopend. Voor zitter is Pierre Spinelli, directeur van het Europese Bureau van de UNO. Spinelli zei tot de vergaderenden, dat men volgens overeenkomst de UNO op .de hoogte van de vorderingen zal houden. Hammarskjoeld zal zich met deze taak belasten, met het oog waarop»T. G. Nara- janan van het UNO-secretariaat als zijn persoonlijke vertegenwoordiger is aange wezen. Spinelli gaf voorts een uiteenzet ting van de bedoeling der conferentie: be studering van de mogelijkheden om schen dingen van een eventuele overeenkomst over opschorting van kernproeven te ont dekken. LONDEN (AFP) Volgens waarne mers zou de mogelijkheid bestaan dat naast de Oost-Westconferentie van des kundigen over het ontdekken van kern proeven, die thans te Genève begonnen is, diplomatieke besprekingen tussen het Oos ten en het Westen worden gevoerd. Ver nomen is namelijk dat een Britse diplo maat van hoge rang, Douglas O'Neill, naar Genève is gegaan om daar als „raad gever" deel uit te maken van de Britse delegatie. O'Neil, die verbonden is aan het foreign office en met de behandeling van zaken betreffende de UNO en ontwapening heeft premier MacMillan en minister Sel- wyn Lloyd naar Parijs vergezeld voor de besprekingen met De Gaulle. In dit verband wordt erop gewezen dat ook aan de Russische delegatie in Genève een diplomaat verbonden is, die eenzelfde functie heeft als O'Neil, namelijk Simion Tsarapkin. BEIROET, (Reuter) Het onafhanke lijke Libanese blad „Al Jarida" dat in Beiroet verschijnt, meldt dat twaalf Jordaanse officieren zijn gearresteerd wegens een poging tot een staatsgreep in Jordanië. Volgens het blad heeft de Jordaanse re gering Irak dringend om militaire assis tentie gevraagd. De Iraakse regering zou beloofd hebben dadelijk 5.000 man troepen te sturen. De complotterende officieren waren, alle beneden de rang van kolonel. Onafhankelijke waarnemers in Beiroet zeggen dat het bericht van „Al Jarida" volgens de inlichtinger waarover zij be schikken „zeker ten dele waar" is. Bij telefonische informatie in Amman wilde men daar van overheidszijde niets over het krantenbericht zeggen. Wel wou men toegeven dat er „een onderzoek" gaande is. Jordanië is met Irak in een federatie verbonden sinds februari. Koning Feisal van Irak is hoofd van de unie en Koning Hoessein van Jordanië zijn plaatsvervan ger. De vorsten hetfben ieder in hun eigen land het grondwettig gezag behouden. GENèVE (Reuter) Na zich dinsdag met de verschillende soorten van proef explosies van kernwapens te hebber be ziggehouden zullen de atoomdeskundigen vandaag hun aandacht wijden aan de in strumenten waarmee men de ontploffin gen kan registreren. Diplomatieke waar nemers zijn van oordeel dat de conferen tie goed is begonnen, aangezien de Sovjet delegatie openlijk het Westelijke standpunt heeft gehuldigd, dat het doel van de bij eenkomst van technische en niet van poli tieke aard is. De Russische hoogleraar Fjodorov zei bij het begin van het overleg dat de Russi sche deskundigen tegemoetkomen aan de Westelijke .wens aan de bespreking over een controlesysteem deel te neme' in het geloof, dat een dergelijke bespreking een staking van kernproeven ook van Westelij ke zijde zal vergemakkelijken. „De des kundigen, die hier tezamen zijn, en onder wie wij vele geleerden van naam zien, be seffen beter dan iemand anders alle as pecten van de tragedie, die de volkeren in geval van een atoomstrijd zou treffen, evenals de ruïneuze gevolgen, die een voortzetting van kernproeven voor de ge zondheid van de nu levende en de komen de generaties meebrengt". De Russische geleerde en Nobelprijs winnaar Nikolai Semjonov is dinsdag in Genève aangekomen ter bijwoning van de conferentie tussen het Westen en Oosten over de mogelijke opsporing van kernwa penproeven. HONOLOELOE, (Reuter) De Ameri kaanse kustwacht heeft binnen de geva renzone rondom het proefterrein van Eni- wetok in de Stille Oceaan het jacht Phoe nix van de Amerikaanse pacifist Earle Reynold aangehouden. Reynolds had zich met zijn gehele gezin en een Japanner naar dit gebied begeven om te protesteren tegen de Amerikaanse kernproeven. Hij zal vermoedelijk naar Honoloeloe worden gebracht. BERN, (Reuter) De Zwitserse rege ring staat niet toe, dat er zondag en maan dag in Bazel een „Europees Congres tegen Atoomwapens" wordt gehouden. Het des betreffende verbod is dinsdag door de Zwitserse regering uitgevaardigd. Mar cus Feldmann, het hoofd van het Zwitser se ministerie van Justitie en Politie, dit dit bekendmaakte, zei dat het congres verbo den is, omdat men de traditionele Zwitser se politiek van neutraliteit wil handhaven en de mogelijkheid wil openlaten voor Zwitserland om zelf een beslissing te ne men inzake de bewapening van de Zwit serse strijdkrachten. Het congres is georganiseerd door Brit se, Westduitse, Franse en Zwitserse poli tici en literatoren. gen tot massaproduktie om goedkoper te kunnen produceren. Vele ondernemingen zal dit noodzaken tot samensmelting. De ze fusies van bedrijven worden echter be lemmerd door de fiscus, die in zo'n geval eerst de in elke onderneming als bedrijfs kapitaal niet uitgekeerde winst wil belas ten. Van alle kanten, ook van de zijde van de heer Nederhorst (P.v.d.A.), werd er bij de ministers Zijlstra en Hofstra (die van daag zullen antwoorden) op aangedrongen de belemmeringen voor fusies op te hef fen. Nederlands positie op de Euromarkt had ook de bijzondere aandacht van de heer Van der Mei (C.H.U.). Tachtig percent van de investering in onze industrie geschiedt de laatste jaren met de eigen bespaarde winst. Het na deel van deze toenemende methode van zelffinanciering is, dat de kapitalen zich niet meer daarheen bewegen waar zij het meeste nut afwerpen, maar gebonden blij ven aan de onderneming waarin zij wer den gevormd. Aan deze opmerking van de heer Van Leeuwen voegde de heer Hazenbosch (A.R.) toe, dat de klei ne en middelgrote ondernemingen te kampen hebben met financieringsmoge lijkheden bij uitbreiding of modernise ring. Er is dus met de kapitaalbehoefte van de industrie iets niet in orde. De heer Janssen (K.V.P.) vestigde er de aan dacht op, dat in Duitsland de uitgekeer de winsten, in tegenstelling tot de inge houden winsten, licht worden belast. Op die manier wordt bij verschillende parti culieren kapitaal gevormd, dat alle rich tingen kan uitgaan. Industries prei ding Veel aandacht werd besteed aan de spreiding van nieuwe industrieën over het gehele land, omdat het dichtbevolkte wes ten op den duur voor onoverkomelijke pro blemen komt te staan. Algemeen werd aangedrongen op sterkere prikkels voor de vestiging van industrie buiten het wes ten. Subsidies aan nieuwe bedrijven bij vestiging achtte men niet voldoende. Er moeten ook betere wegen komen en sport velden en woningen. Voor de noordelijke provincies pleitte in het bijzonder de heer Zegering Hadders (V.V.D.), voor Brabant en Zeeland de heer Assmann (K.V.P). Aan het sociale aspect, het be houd van het streekeigene, wijdde de heer A n d r i e s s e n (K.V.P.) een specia le beschouwing. Ook de heer K i k k e rt (C.H.U) drong sterk aan op spreiding van de industrie. Ofschoon minister Zijlstra de onderne mers tenslotte volkomen vrij wil laten waar zij een fabriek willen bouwen, vroeg de heer A. R. Vermeer (P.v.d.A.) zich toch af of op een gegeven moment de ves tiging van nieuwe fabrieken in het westen niet moet worden verboden. In de Amsterdamse Stadsschouwburg waren Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene dinsdagavond aanwezig bij het optre den van het Nationale Theater van Bel grado. In de pauze lieten de konink lijke bezoekers de medewerkenden aan zich voorstellen. Men ziet op de foto v.l.n.rprinses Beatrix, Eduard Ver kade en prinses Irene. OSLO (UPI) Een deel van Midden- Noorwegen wordt op het ogenblik geteis terd door ernstige overstromingen, ver oorzaakt door regens en het warme weer, dat de sneeuw in de bergen heeft doen smelten. In het Gudbrandsdal en het Roms dal is grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Het peil van de rivier Laagen is twee en een halve meter hoger dan normaal. De spoorwegverbinding tussen Oslo en Trondheim is nog intact. De hoofdver keersweg door het Gudbrandsdal is ech ter afgesloten. Hevige regen heeft gisteren ook in Ant werpen en omgeving veel overlast veroor zaakt. In de Scheldestad stonden vele stra ten blank en liepen ettelijke kelders on der. De brandweer moest diverse keren assisteren bij het verhelpen van de wa terschade. Ook in Zuid-Engeland zijn aanzienlijke gebieden c-erstroomd. In duizenden huizen is het water binnengedrongen. De rivier de Shaef is op verschillende plaatsen door haar dijken gebroken en het gebied om Sheffield staat blank. De treinen tussen Londen en Cambridge hadden grote vertraging omdat bij Saw- bridgeworth het water tot de assen der wagons komt. In de Midlands noemt men de overstro ming de ergste van de laatste vijftig jaar. WASHINGTON (UPI) Minister Dul les heeft dinsdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat de Verenig de Staten overwegen communistisch China voor te stellen de diplomatieke besprekin gen in de toekomst in Warschau te hou den in plaats van in Genève. Gisteren verzocht de regering te Peking Washington de onderhandelingen binnen twee weken te heropenen. Sinds de bespre kingen enkele jaren geleden begonnen zijn 36 Amerikanen, die in China werden ge vangen gehouden, op vrije voeten gesteld. Vier Amerikanen wórden nog gevangen gehouden. BELGRADO (Reuter) Het Joegosla vische blad „Borba" heeft de aanval van de Poolse communistenleider Gomoelka op Joegoslavië onlogisch genoemd. Vol gens „Borba" is Gomoelka, die zaterdag kritiek op Joegoslavië oefende, gedwon gen dit te doen. Dit was de eerste maal, dat in de Joegoslavische pers kritiek op Gomoelka is geoefend sedert deze twee jaar geleden aan de macht kwam. Het desbetreffende artikel verscheen zeven dagen na een soort bestand, waarin er geen kritiek in de Joegoslavische pers op de Sovjet-Unie en haar bondgenoten was verschenen. Volgens „Borba" is de huidige houding van Joegoslavië niet an ders dan die in 1948, toen Tito uit d» Kom- inform werd gestoten. Politieke waarne mers hebben opgemerkt, dat de toon van het artikel gematigd was en dat er behal ve verwerping van de beschuldigingen van Gomoelka geen tegenaanvallen in voorkwamen, zoals gewoonlijk in Joe goslavische bladen. (UPI) In welingelichte kringen te Belgrado is vernomen, dat de Joegoslavi sche regering het Russische voorstel voor nieuwe economische besprekingen waar schijnlijk zal afwijzen. Zij zou geen ver trouwen meer hebben in Russische belof ten en de voorkeur geven aan kredieten uit het Westen. In deze kringen worden nieuwe onderhandelingen met de Sovjet- Unie terzake beschouwd als verloren tijd. DUBROVNIK (Reuter). President Nasser komt vandaag aan boord van het jacht „Hoeria", waarmee koning Faroek indertijd naar Italië uitweek, in Dubrov- nik aan voor een vakantie van twee we ken en voor besprekingen met president Tito. Het Joegoslavische staatshoofd zal de Egyptische president, die vergezeld wordt door zijn vrouw en zijn kinderen, welkom heten. Hoewel het bezoek hoofdzakelijk een va kantiereis voor Nasser wordt genoemd, hechten de Joegoslavische autoriteiten grote betekenis aan Nassers komst, nu Ti to weer het mikpunt is voor de Sovjet- Unie en de andere communistische lan den, die hem „revisionistische denkbeel den" verwijten. Tito zou graag morele steun van de Egyptische president willen hebben, vooral nu deze Arabische leider kort geleden een bezoek aan Moskou heeft gebracht. Hoewel waarnemers het on waarschijnlijk achten dat Nasser openlijk Tito zal steunen in diens conflict met Mos kou, zien de Joegoslavische autoriteiten toch in Nassers komst op dit tijdstip een belangrijke morele steun. De twee presidenten gaan na het mid dagmaal te Dubrovnik te hebben gebruikt naar Sutjeska, in de Bosnische bergen, waar de gehele Joegoslavische communis tische leiding Nasser zal ontmoeten. Vrij dag keren zij naar Dubrovnik terug, van waar zij per boot naar het buitenverblijf van Tito op het eiland Brioni zullen gaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1