Medewerking Rijkskweekschool aan Rode Kruiscollecte Gedachte om collectes te adopteren Omvangrijk programma met goede prestaties 5 Haarlemse wielersuccessen Speeltuin „Weltevreden" vierde Vader Klarendag Vrijdag muziekavond in Haarlems stadhuis Muziekinstituut Zetelwisseling in de Haarlemse raad Twee bestuursleden van „Blindenzorg" pauselijk onderscheiden Faillissementen Fvxamcns Eerste rol spoedig van de machines „De Kleine Middenstander" gaat binnenkort weer bouwen „Genesius" vertoond door priester-studenten in Santpoort Burgerlijke Stand van Haarlem J. Smit hartelijk gehuldigd Veertig jaar werkzaam in gemeentedienst Mej. Barnasconi nam afscheid van het onderwijs Voetbalsters van DC0 tegen Manchester United Ladies HAV „Haarlem" ontvangt sterke Zweedse ploeg Aiaar... Drie pensioenfondsen verplicht gesteld Straalvliegtuig DC-8 zal een geluiddemper krijgen Jonge Hongaren stonden voor de tweede keer terecht WOENSDAG 2 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maandagochtend om halfnegen is er in de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart te Haarlem een bijeenkomst gehouden, die ongetwijfeld waard is, nader bekeken en beredeneerd te worden. Niet het feit dat alle leerlingen met hun docenten de weke lijkse schoolperiode beginnen met een weekopening, bij toerbeurt geleid door een leerling(e), is daar een bijzonder iets, maar de aanleiding voor de komst van enige bezoekers op die gezamenlijke inleiding tot de weektaak. Het voorzittende klassehoofd van een der groepen uit het tweede leerjaar Ancy Kleiboer, kon namelijk de heer J J. Jurissen, voorzitter van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis, en de heer J. Schippers, penningmeester, welkom heten en beide heren in de gelegenheid stellen, de school in haar geheel toe te spreken. De komst van een Rode Kruisdeputatie had een bijzondere oorzaak. Voor het eerst had namelijk een gehele school zich in gezet om de jaarlijkse collecte te doen slagen. Voorzover niet levende in een periode van examens afleggen of afne men, hadden leerlingen en docenten van 2 tot 6 juni hun aandeel geleverd in de huis aan huiscollecte in Haarlem en aan grenzende gemeenten en op zaterdag juni in de bekende straatcollecte. De heer Jurrissen deelde mee, dat het aandeel van de schoolcollectanten ruim f 3500 had be dragen en dat daardoor de totale op brengst vrijwel even groot geweest was als in 1957, toen onder de indruk van de ge beurtenissen in Hongarije en de daar door het Rode Kruis geboden hulp in zo bij zondere mate de opbrengst had gesti muleerd. „Zonder uw aller hulp zou dit stellig in de verste verte niet gelukt zijn", aldus de voorzitter van het Haarlemse Rode Kruis. Als symbool van dank bood hij daarna een tweetal lepeltjes aan. Eén er van was bestemd voor de docent de heer P. Claassen, die een bijzonder vruchtbaar idee had gelanceerd en één voor de direc teur die met zijn staf van docenten aan dat idee vorm gegeven en het met aller hulp uitgewerkt had. Een oplossing voor het collectantenprobleem? Telken jare worden de schoolleiders na melijk bestookt met smeekbrieven van vele zeer nuttige sociale instellingen en De renners van de Haarlemse wieler club „De Kampioen" hebben in de ver schillende wielerrondes weer enke le fraaie successen behaald. Vooral in de Ronde van Den Helder kwamen zij uitste kend voor de dag: de IJmuidenaar Hans van Duin won in de Marinestad de wed strijd voor amateurs en de Haarlemmer Eddy Riethoff zegevierde er by de nieu welingen. Bovendien legde de Haarlemmer Cees Piers in Den Helder bij de nieuwelingen beslag op de vijde plaats en werd zijn stadgenoot Aad Straver, die twee ronden voor de finish ten val kwam, tiende bij de amateurs. In de Ronde van Kortenhoef werden de Haarlemmers Loek Vaars en Henk van Weeren resp. tweede en negen de bij de amateurs en Piers tiende bij de nieuwelingen. De amateur André Ree kers uit Nieuw Vennep werd zesde in Krui- ningen en de Haarlemse nieuweling Cees Jansen elfde in Den Helder. Van de beroepsrenners, die op het Ad- steegcircuit in Beek (L.) reden, leverde Adrie Voorting de beste prestatie: hij werd tweede. Piet Steenvoorden, die in Beek een goede koers reed, werd elfde en Arend van 't Hof moest met de zeventien de plaats genoegen nemen. Door de overwinning van Van Duin in Den Helder is de strijd om de leiding in het prestatieklassement der amateurs bij zonder spannend geworden. Van Duin heeft leider Visser namelijk bijna ingelo pen. De stand is momenteel: 1. C. Visser, Santpoort 84 pnt.; 2. H. van Duin, IJmui- den, 82 pnt.; 3. A. Rutte, 44 pnt.; 4. L. Vaars, 28 pnt.; 5. H. van Weeren, 24 pnt. (allen uit Haarlem); 6. A. Reekers, Nieuw Vennep, 18 pnt.; 7. H. Oldenburg, IJmui- den, 17 pnt.; 8. A. Straver, Haarlem, 8 pnt. Ook bij de nieuwelingen begint er meer tekening in de klassering voor het presta tieklassement te komen. Piers heeft met 12 pnt. de leiding en wordt op de voet ge volgd door Riethoff die voor de eerste overwinning der nieuwelingen zorgde met 10 pnt. Bogaard heeft 6 pnt. en Jansen 4 pnt. Begunstigd door fraai weer hebben drie honderd kinderen van de speeltuinvereni ging „Weltevreden" in Haarlem-Noord Vader Klarendag gevierd ter herdenking van de grondlegger van het specltuinwe- zen in Nederland. Op de tuin aan de Spaarndamseweg werd de jeugd zaterdagmiddag beziggehouden met diverse behendigheidswedstrijdjes zoals koekhappen e.d. Ook voor de massale kringspelen bestond veel animo. Aan de puzzelrit voor fietsers en de puzzelwande ling deden ruim veertig kinderen mede. Al met al kon het bestuur van „Weltevre den" constateren, dat zijn jeugdige leden zich kostelijk hebben vermaakt. Een groot aandeel in het welslagen van de middag komt voor rekening van een grote groep padvindsters van de Kameleongroep uit het Wervelwindvendel, die onder leiding van mevrouw Bouman medewerking ver leenden bij de verschillende spelen. Vrijdag wordt in het stadhuis te Haar- 'em een muziekavond gehouden, die voor bereid is door de stadsorganist Klaas Bolt, ter ingebruikneming van zijn cembalo. Vocale en instrumentale medewerking verlenen Gastav Leonhardt, Martin Skow roneck, mevrouw Skowroneck, Jiirgen \hrend, Tineke van Raalte, Diet Bijl, Riek Boeke, Joke FontijneKoeyers, Marie Leonhardt, Jan Boeke, Harm Mulder en Klaas Bolt. De cembalo is gebouwd door Martin Skowroneck te Bremen, van wie tevens oen groot cembalo, een klavichord en enige -enaissance- en barokfluiten aanwezig uilen zijn en bespeeld zullen worden. verenigingen om hun leerlingen op te wekken tot hulp bij het collecteren. T.b.c.- verenigingen, reclassering, Simavi, Anjer fonds, Pro Juventute, kankerfonds en an dere moeten nu eenmaal een niet onbe langrijk deel van hun budget jaarlijks dekken uit de opbrengst van te houden inzamelingen. Het gaat niet aan, vele ma len per jaar groepjes leerlingen vrijaf te geven om hun medewerking daaraan te verlenen. Anderzijds heeft de school ook een plicht de opgroeiende jongemensen te confronteren met het doel, de werkwijze en.... de nood van sociale en charita tieve instellingen. Dit laatste nu kan het best geschieden door de jongelui in te lichten en in het verband van de school, van de groep een werkzaam aandeel tc laten nemen. Het lerarenkorps van de Rijkskweek school koos uit de ervoor in aanmerking komende instellingen het Rode Kruis en wel op de volgende gronden: in het toe komstige beroep zal de kennis van het Rode Kruis de leerlingen het meest te stade komen; in die functie zullen zij plaatselijk later blijvende hulpkrachten kunnen worden; de kweekschool heeft leerlingen die gemiddeld enige jaren ouder zijn, zodat onder hen een zeer groot percentage op de school de volwassen leeftijd bereikt. Dit laatste (in feite reeds de leeftijd van 18 jaar) maakt het moge lijk uit hen ook donores voor de bloed transfusiedienst te werven. De voorlichting omtrent, doel en werk wijze geschiedde door de heer Schippers in het begin van mei tijdens de eind examens. Een duidelijke uiteenzetting van de werkingssfeer van het Rode Kruis, een tweetal geluidsfilms en een bezoek aan de Paviljoenslaan gaven in één ochtend een overzicht en enige kennis van het veel zijdige doel en de voortreffelijke, zegen rijke arbeid van deze instelling. De leer lingen kwamen onder de indruk van het geen er door het Rode Kruis zoal wordt verricht; zij namen door het beschouwen van grafieken en tabellen kennis van de te lenigen nood en van de aan te boren bronnen. Dit bleek een voldoende bereid heid tot hulp bieden te bewerken, en zo konden lijsten met de namen van een 150- tal collectanten (leerlingen en docenten) voor de huis aan huis- en straatcollecte het hoofdbureau van het Rode Kruis be reiken. De verdere organisatie was daar in goe de handen. Het eindresultaat bleek boven alle verwachtingen en doet de gedachte opkomen: zouden niet andere, middelbare scholen ook een sociale vereniging of in stelling kunnen adopteren. Vinden ook jeugdverenigingen hierin geen juist voor beeld? De leiding van de kweekschool kan nu met recht elk verzoek om collectesteun aan andere verenigingen van de hand wijzen door deze adoptie te vermelden; ze behoeft voortaan alleen de nieuwe leerlingen te doen inlichten en zal slechts eenmaal per jaar enige (overigens door de opvoedkundige waarde wel te verdedigen) stagnatie in het onderwijsproces te ver werken hebben. Maandagochtend liet de heer Schippers ook de jeugdige collectanten delen in de bijzondere waarderingsblijken van het Rode Kruis. Aan Heieen van Bruggen, leerlinge van III c, werd eveneens een zil veren lepeltje aangeboden; zij had een topscore behaald door niet minder dan ruim f 87 in één collectebus bijeen te brengen. Met vreugde deelde de heer Schippers nog mee, dat een twintigtal stafleden en leerlingen van de Rijkskweekschool zich hadden opgegeven als bloedgever, -geef ster voor de transfusiedienst. Hij hoopte dat het Rode Kruis bij voortduring veel steun zal mogen ontvangen van de Haar lemse Kweekschool en voegde zijn dank bij die van de voorzitter, de heer Jurrissen. Advertentie Een prettig model en - ondanks de billijke prijs - het kostelijke Elisabeth Bas aroma. overheerlijk... tot de laatste trek! Het programme van de honderövijfen- vijftigsle leerlingenuitvcering van Haar lems Muziekinstituut was zo omvangrijk en bevatte zove.'l belangrijke muziek, dat voor de uitvoering daarvan zonder moeite enkele avonden hadden kunnen wor den uitgetrokken. Dat zou een aanmerke lijke tegemoetkoming aan het verwerkings vermogen van de toehoorders betekend hebben, want het ging bij deze uitvoering tenslotte niet alleen om het geven van in drukken omtrent technische en artistieke muzikale vorming, maar ook om het onder gaan van de werken, die werden vertolkt. Voor enkele van de voordrachten was het althans frappant, hoe in de eerste plaats de muziek haar werking liet gelden en dat men later pas ging beseffen aan welke uitvoeringseisen hier voldaan werd. En dit betekende dan een extra compliment voor de optredende leerling. Een bespreking van elke prestatie afzon derlijk zou ver uitgaan boven het bestek van dit verslag. Ik zal mij moeten beper ken tot enkele samenvattingen en tot ver tolkingen, die speciaal opvielen. Over het algemeen werd er op deze avond goed ge musiceerd, allereerst door pianoleerlingen van Anton de Beer en een vioolleerling van de heer J. Vierveyzer, waarna piano leerlingen van Frieda Hoogerwerf uitste kend voor den dag kwamen met enkele voordrachten, waarvan ik vooral die van het Andante met variaties in f van Jos. Haydn, het Impromptu opus 90 no. 2 van Franz Schubert en de Rapsodie opus 79 no. 2 van Johannes Brahms door zeer jeugdige leerlingen in herinnering wil brengen, ver tolkingen die zich onderscheidden door technische gaafheid en toonvorming. Er kwamen na de pauze nog meer pianoleer lingen van deze lerares aan de beurt, twee met een correcte, vlotte uitvoering van het Concert voor twee piano's in c van Johann Sebastian Bach, een ander met een voor dracht van een Pavana van Maurice Ravel in mooi gedifferentieerde klank. De Ballade van Debussy kreeg een vertolking van een zelfde graad van muzikale uitbeelding. De kroon spanden de leerlingen, die virtuoze en expressieve uitvoeringen gaven van Chopin's Scherzo in cis, „Aufschwung" van Robert Schumann, „Jeu d'eau" van Ravel en vooral het tweetal dat zo meësleoend „Scaramouche" van Darius Milhaud speel de. Dan mag met een bijzonder woord van waardering gewag worden gemaakt van de onbegrijpelijk rijpe voordracht van de „Elégie" van Gabriel Fauré door een twaalfjarig meisje, dat dank zij het onder richt van Toon Verhey (die, zoals men weet, behalve een voortreffelijk dirigent ook een uitnemend violoncellist was) een vaste streek en een vaste greep op haar moeilijk te beheersen instrument heeft. En voorts hoorde men verdienstelijk fluitspel door een leerling van de heer G. Spaan, degelijk vioolspel door een leerling van Jan Hoeben, een virtuoze trompetsolo door een leerling van Nico Hoogerwerf jr. met nog twee uitvoeringen door ensembleklas sen van Frieda en Nico Hoogerwerf. P. Zwaanswijk Advertentie EE ZONDAG 6 JULI AANVANG 1 UUR N-A-V- SPORTWAGENRACES I ZANDVOORT 45^^ Als gevolg van zijn verkiezing tot lid van Gedeputeerde Staten van Noordhol land heeft de heer W. Mensink (Arb.) zijn zetel in de Haarlemse raad ter beschik king moeten stellen. Tot 1 spetcmber 1958, de aanvang van de nieuwe zittingsperiode van de raad, zal de heer Mensink als raadslid worden opgevolgd door de heer H. H. Tork. Met ingang van 1 september zal deze weer plaats moeten maken voor zijn partijgenoot de heer J. Prikkel, die thans reeds in de raad zitting heeft. De Nederlandse Katholieke blindenbond „St. Odilia" heeft dinsdag in Haarlem zijn jaarvergadering gehouden. Deze begon met een h. mis in de dekenale St. Jans- kerk, waarna men in caie-restaurani Brinkmann bijeenkwam. Twee personen, die zich ten behoeve van de blinden zeer verdienstelijk hebben gemaakt, werden s morgens gehuldigd. De heer J. Siebelink vierde zijn zilveren jubileum als propa gandist in Noordholland. Tevens is hij be stuurslid van „Blindenzorg" in Haarlem. Mevrouw Van Liemt-Noyons, secretaresse van de Haarlemse „Blindenzorg", was 12V2 jaar bestuurslid van de afdeling Noord holland. Deken W. N. Zijlstra was aanwe zig om beide jubilarissen het gouden ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice uit te rei ken. Het beleid van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. De heer R. Koppes werd als voorzitter herkozen. Gesproken werd over een vakantieweek voor blinden en een re traite in Bergen (N.H.). Enige leden lieten wensen horen met betrekking tot het ge sproken boek en het gesproken weekblad. Namens de redactie van het gesproken weekblad gaf de heer A. Verhagen, rector van het instituut „De Wijngaard" in Grave, een toelichting. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: D. Reurslag, fabrieksarbeider, Ged. Gracht 121 achter te Zaandam. Rechter commissaris mr. N. Smits en curator mr. W N. Fel hoen Kraal, advocaat en procu reur, Zaanweg 66, Wormerveer. K. Bildcr, aannemer, Marktplein 2 te IJmuiden. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. A. A. M. Leesberg, advcaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. J. Th. van de Nouwland, onderaannemer wegenbouw, wonende in het woonschip „Twinta", woonschepenhaven 16 te Haar lem. Rcchter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. J. Sprcij, advocaat en procu reur, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van H. J. Althoff. handelsagent, Leeuwerikstr. 27 te Badhoevedorp. Rech ter-commissaris mr. C. E. Muller en curator mr. J. Jansonius, advocaat en pro cureur. Parklaan 5 te Haarlem. Groningen. Doctoraalexamen tandheelkunde le ged.: W. Brans. Groningen; W. J. Wiebols. Win schoten: S. F. N. Tamminga, Zuidlaren: J. Ho- vinga. Leeuwarden: J. R. Swart, Amsterdam; N. P. Venekamp. Langweer O Hokwarda. Noord- hom: E. J. M. von den Hoff, Maastricht; P. Vlas. Haren: H. Slart. Drouwenerveen; J. P. P. J. Claes- sen. Reuver. Kandidaatsexamen psychologie: mej. C. G. Bogtstra, Makkum. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Kan didaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: F. H. Bergfeld, Amsterdam; L. Borensztajn, Amster dam: E. Gortzak. Amsterdam; W. Griep, Hein- kenszand; R. F. v. d. Grinten. Venlo; H. L. He witt, Curasao; F. O. de Lind van Wijngaarden, Rotterdam; G. J. J. Mol, Amsterdam: mej. E. F. Nauta. Groningen; mej. W. A. G. Schouten, Am sterdam; F. H. S. van Slooten, Haarlem; F. B. E. W. C. Smit. Paramnbo; A. W. Sonneveldt., Eind hoven: J. vink. Amsterdam: F. A. Waardenburg. Surabaja; J. Zwaan (eum laude), Gorinchem. Leiden. Doctoraalexamen farmacie: mej. N. Horn bostel, Oegstgeest. lie hans van Jan Buis Donderdag 10 juli zal de eerste rol be hang naar het ontwerp van de Iwaalfjarige Jan Buis uit Hoofddorp van de machines van een behangselpapierindustrie in Hui zen komen. Jan Buis won in maart de eerste prijs in een wedstrijd „Kinderen ontwerpen hun eigen behang", welke het bedrijf in samen werking met een huishoudbeurs organi seerde. Jan Buis, zijn klas en zijn ouders zullen de tiende juli in Hulzen aanwezig zijn, evenals de winnaresjes van dp tweede en derde prijs: Chiquita Lieuw Len Tai uit Utrecht en Pai Weber uit Den Haag. Mr. P. van Driel, burgemeester der gemeente Huizen, zal de eerste rol aanbieden. Dinsdagavond hield de woningstichting „De Kleine Middenstander" te Haarlem een zeer geslaagde vergadering, waarbij door het bestuur mededelingen werden ver strekt omtrent de vorderingen van de voor bereidingen ihzake de bouw van 56 flat woningen in Sinneveldt. De voorzitter deelde mee, dat de premietoewijzing was binnengekomen, terwijl verder kan wor den aangenomen, dat omstreeks half juli met de bouw kan worden begonnen. Verder werd door de architect, de heer J. van Velsen, uitvoerig geantwoord op de vragen op technisch gebied, welke door diverse deelnemers werden gesteld. De opvoering van het toneelspel „Gene sius" van Henri Ghéon, waarmee de stu denten van het Lavigerie-College te Sant poort zondagavond het zilveren priester feest van pater E. Windau besloten, werd maandag voor genodigden herhaald, waar na dinsdag de derde voorstelling diende ter introductie van het nieuwe Pater Jan van der Pollfonds, dienend om het werk van de missie in Afrika financieel te ondersteu nen. Voor een dergelijke reeks opvoeringen had men moeilijk een betere keuze kunnen doen. In het spel, dat op historische gege vens moet berusten, i§ door Ghéon de be kering tot het christendom gedramatiseerd van Genesius, een Romeinse toneelspeler uit de derde eeuw. Dit stuk werd ruim dertig jaar geleden reeds in ons land ge speeld onder regie van Eduard Verkade met Magda Janssens, Willy Haak, Albert van Dalsum, Willem Hunsche, Paul Huf, Henri Eerens en Frits van Dijk in de voor naamste rollen. Bij de hier besproken op voeringen kon de toeschouwer zich even in Shakespeare's tijd wanen, omdat een der gelijk studenten-ensemble uiteraard geen damesspeelsters kent. Zodat men voor de rollen van Poppea. Julia en Albina op ver tolkingen in travestie was aangewezen. De niet met name genoemde regisseur is zo verstandig geweest deze „dames" zo weinig mogelijk op de voorgrond te brengen, zo dat men de situatie bijna kon accepteren. In het bijzonder geldt dit voor de manier, waarop Poppea werd gespeeld. De vertol king van de grillige keizer Diocletiaan was een grote verrassing: een dergelijke speler zou bij elke amateurvereniging terecht met open armen worden ontvangen. In mimiek en gebaren werd deze half krankzinnige despoot uitgebeeld als een tweede Caligula en wel dermate knap, dat het overige en semble bij zijn aanwezigheid vrijwel van de planken werd gespeeld, hetgeen overi gens niet bevorderlijk voor de eenheid was. Respect kon men hebben voor de waarlijk bezielde uitbeelding van Genesius, waarbij een grote innerlijke overtuiging kon wor den geconstateerd, evenals trouwens bij de overige leden van dit studentengezelschap. Het enthousiasme bleek bovendien uit de prima rolkennis en de fraaie aankleding van het toneel. Jan van Dam Haarlem, 1 juli 1958 BEVALLEN van een zoon. 30 juni: E. J. PeperLuttik. 1 juli: E. A. C. M. Ligten- bergHuijzer. BEVALLEN van een dochter, 30 juni: J C. HeeziusVan Berkel; L. vun der Graft v. Royen; S. M. M. Meyer—Bronkhorst; A. M. van LoonNclis; A. M. PiersVan Doorn. 1 juli: W. van LeuvenDen Exter; G. SchaapVan Gulik. ONDERTROUWD, 1 juli: L. Manciucca en W. A. Vos; W. T. Loze en J. G. Jeltes; A. van Meerten en H. van Dijk: J. Schou ten en J. Huijboom; A. de Zwart en H. Olczowy. GEHUWD, 1 juli: W. L. Terstal en H. van Gelder; H. A. Vogel en T. Koppen; C. Kenders en R. J. H. Wakker; C. A. Griffioen en J. Frumau. OVERLEDEN, 28 juni: A. IJzerdraat, 84 j., Duvenvoordestraat; 29 juni: W. Hoes, 70 j„ Hofdijkstraat; J. B. van der Ham, 3 dagen, Drossestraat; P. Zandstra, 73 jaar, Dijkstraat; M. C. VeldhuisRuygrok, 71 j., Barendsestraat; J. VerlaanHooger- vorst, 52 j., Gruttostraat; W. SerneeVan der Linden, 80 jaar, Witstraat. 30 juni: B. Bron, 91 j„ Kenaupark; L. A. v. d. Voo- ren, 63 j., Pieter Kiesstraat; A. H. W. Metz —Pasman, 69 j., Kamperlaan; M. E. Eis- fcldGreiwe. 83 j„ Hooimarkt; G. J. Nieu- wenhof—Favre, 73 j., Esschilderstraat. De heer J. Smit, hoofd van de afdeling Militaire Zaken der gemeentesecretarie van Haarlem, die dinsdag de dag vierde, dat hij veertig jaar in dienst der gemeen te werkzaam is, heeft lijdens een recep tie in het stadhuis ondervonden hoe zijn arbeid gewaardeerd wordt. Namens het ge meentebestuur, collega's en vakbeweging is hem dank gezegd voor zijn arbeid en collegialiteit. In de nal van het stadhuis waren velen bijeen gekomen en de vergadering van het college van B. en W. werd onderbro ken, om de burgemeester en wethouders in de gelegenheid te stellen de jubilaris geluk te wensen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers richtte zich tot de heer Smit en merkte op de enige te zijn uit het college die uitsluitend met de jubilaris te maken heeft. De taken van militaire za ken en openbare veiligheid behoren tot de burgemeester en deze aangelegenheden worden op de afdeling van de heer Smit op voortreffelijke wijze behandeld. De wethouders hebben echter waardering voor het werk en daarom willen zij gaarne ge tuigen zijn van de huldiging. De burge meester memoreerde de taak van de heer Smit, de prettige samenwerking en de wijze waarop deze het publiek tege moet treedt en sprak de wens uit, dat de jubilaris nog geruime tijd zijn werk zal blijven voortzetten. De gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, was de woordvoerder van de ambtenaren van het stadhuis en het ontvangerskantoor en merkte op, ciat de jubilaris een zeer gezien figuur is, niet alleen door zijn ar beid als ambtenaar maar ook door de wij ze waarop hij als voorzitter van de con tactcommissie van de ambtenaren van het stadhuis optreedt. De heer Phaff bood een armbandhorloge aan. Namens de hoofden van de afdelingen der gemeentesecretarie bood de heer J. W. A. Stalpers gelukwensen aan en overhan digde een boekwerk. De heer G. Doorn bos sprak namens de ambtenaren van de afdeling Militaire Zaken en dankte de ju bilaris voor de wijze waarop hij leiding gaf. Als herinnering aan het jubileum ont ving de heer Smit een elektrisch scheerap- paraat. De heer A. W. Koops memoreer de de verdiensten van de jubilaris voor de contact-commissie, waarvan deze se dert de oprichting in 1947 de voorzitter is. i Spreker bood een vulpen aan. Tenslotte voerde de heer C. W. Franken namens de Algemene Bond van Ambtenaren het woord en overhandigde een onderschei ding ter gelegenheid van het feit dat de heer Smit veertig jaar lid van de vakorga nisatie is. Nadat de jubilaris woorden van dank had gesproken bestond er gelegenheid hem ge luk te wensen. Mejuffrouw A. Barnasconi heeft dinsdag afscheid genomen van de school van de R.-K. Schoolvereniging aan de Cruquius- straat, waar zij gedurende een periode van zevenendertig jaar haar krachten aan het onderwijs gegeven heeft. Deze laatste schooldag van mejuffrouw Barnasconi begon met een mis in de basi liek aan de Leidsevaart. Daarna konden de leerlingen op een bijeenkomst op de school in eigen kring afscheid nemen van hun onderwijzeres, die op deze dag juist vijfen zestig jaar werd. En 's middags werd in de aula van de school mejuffrouw Barnasconi gehuldigd door het schoolbestuur, het hoofd van de school de heer J. K. van Velsen. ouders en oud-leerlingen, in tegen woordigheid van geestelijken en vele an dere belangstellenden. Namens het bestuur sprak mevrouw Smithuyzen haar grote waardering uit voor hetgeen de scheidende onderwijzeres voor de school had betekend. Het onderwijs is in de loop van de jaren zeer vernieuwd en veranderd. Grote bewondering had spreek ster voor de wijze waarop mejuffrouw Bar nasconi die verandering tegemoet was ge treden. Met de beste wensen voor de komende jaren van betrekkelijke rust bood mevrouw Smithuyzen als afscheids geschenk een boekenkast met twee boek werken aan. Namens de oud-leerlingen sprak de heer W. van Hees woorden van dank. De heer Ad. Noyons overhandigde mejuffrouw Barnasconi na een geestige toespraak na mens de ouders der leerlingen een enve loppe met inhoud. Ook het oud-hoofd der school, de heer N. A. Reith, uitte zijn waardering in har telijke bewoordingen, waarbij hij in herin nering bracht hoe voorbeeldig de collegiale band geweest was. Een bijzonder sympathiek intermezzo bij deze huldiging was het optreden van Albert de Klerk, die als oud-leerling der school met muziek zijn warme waardering tot uit drukking bracht. Met de tenor Han le Fèvre, wiens kinderen de school bezoeken, vertolkte hij liederen van Franz Schubert en een aria uit de opera „l'EIisir d'amore" van Donizetti, stemmige muziek, die de gedachten een kunstzinnig rustpunt gaf. Tenslotte dankte mejuffrouw Barnasconi voor alle ondervonden hartelijkheid, voor de toespraken, voor de geschenken en voor de uitvoering van de liederen, waar door deze afscheidsdag voor haar onver getelijk was geworden. Na het officiële gedeelte van de huldi ging maakten velen van de gelegenheid gebruik om persoonlijk de scheidende on derwijzeres de hand te drukken. In Haarlem Op 26 juli aanstaande (zaterdag) des avonds om zeven uur spelen de voetbal sters van DCO aan de Schalkwijkerweg in Haarlem een internationale voetbalwed strijd. De tegenstander van het versterkte DCO is Manchester United Ladies, dat kampioen van Engeland is. Scheidsrechter is de heer Ausum uit Dordrecht. Hedenavond zal op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" weer eens een groot atletiekgebeuren plaatsvinden, wanneer de H.A.V. „Haarlem" als gastheer optreedt van de sterke Zweedse atletiekvereniging „Heleneholms Idrotlsförening" uit Malmö. De Zweden, die een tournee door Duits land, België en Nederland maken, komen met een sterke ploeg en een Zweedse over winning ligt dan ook in de lijn der ver wachting. Zo zal de Zweedse kampioen op de 100 m. Sven Ake Lövgren ongetwijfeld de jeugdige „Haarlem" sprinters de baas kun nen blijven, ook al kwamen zowel Steen bergen als Duits al tot uitnemende ver richtingen op de sprint. Maar tegen de 10.6 sec. van Lövgren zullen zij toch nog te kort schieten. Claes Johansson moet van de Haarlemmer Snijders de 400 m. kunnen winnen, al liggen hier de beste prestaties van respectievelijk 50 en 51 sec. toch weer niet zo heel ver uit elkaar. Snijders start als favoriet op de 800 m., maar op de 1500 m. zal de jeugdige Kiewit, die wij overi gens een goede toekomst als middenaf- standloper voorspellen, toch wel de meer dere moeten erkennen in Gunnar Nilsson. De 3 min. 59 sec. van deze loper bewijst overduidelijk zijn klasse. Ook op de 3000 m. zal deze loper zege vieren hoewel hier mogelijk de extra ver sterking, die „Haarlem" op dit nummer van de Suomi-loper Oosterman ontvangt, toch nog wel eens roet in het Zweedse eten kan gooien. Hoogland en Joacim zullen zeer zeker een dubbele overwinning bewerkstel ligen op de 110 m. horden, doch de 4 x 100 m. gaat vrij zeker voor „Haarlem" ver loren. Op de technische nummers liggen de papieren voor „Haarlem" iets gunstiger, vooral op de springnummers. Joacim en Krans zijn in staat het hoogspringen te winnen en hetzelfde geldt voor Meuwese en Steenbergen op het verspringen. En dan zouden de werpnummers, waarop de Zweedse tienkamper Christer Wittbom de tegenhanger vormt van de helaas enigszins geblesseerde Doornbosch, wel eens door slaggevend kunnen zijn. De wedstrijd be gint om half acht. Advertentie MM M 4 4 Redder gezocht. Vanmorgen om ach* uur heeft een onbekend gebleven jongen bij de Schouwtjesbrug in Haarlem twee honden uit het water van de Leidsevaart gehaald. De vereniging tot bescherming van dieren verzoekt de jongen zijn naarr. en adres op te geven. Op verzoek van de betrokken organisa ties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van heden drie nieuwe bedrijfspen sioenfondsen verplicht gesteld, namelijk het bedrijfspensioenfonds voor de handel in bouwmaterialen, het algemeen pensioen fonds voor de confectie-industrie en het pensioenfonds voor de architectenbureaus. Het aantal werknemers, dat onder deze drie fondsen valt, zal vermoedelijk respec tievelijk ongeveer 2300, 3500 en 3600 be dragen. Aanvankelijk lag het bij het pensioen fonds voor de architectenbureaus in de be doeling ook de architecten-werkgevers in het pensioenfonds op te nemen. Daar hier tegen nogal wat bezwaren bleken te be staan is uiteindelijk de verplichtstelling uitsluitend gevraagd voor de werknemers van architecten. James B. Edwards, de assistent van de chef-ingenieur van de Douglas DC-8, het viermotorige straalverkeersvliegtuig, dat op het ogenblik in serie in Long Beach (Californië) wordt gebouwd en waarvan de K.L.M. er acht heeft besteld, heeft ver klaard, dat een vinding zal worden toege past, waardoor het lawaai van de vier straalmotoren naar men verwacht terug gebracht wordt tot hetzelfde geluid, dat de vier zuigermotoren van een Douglas DC- 7 C bij het vertrek produceren. De vinding doet van het vermogen van de motoren bij de start niets verloren gaan. Edwards brengt op het ogenblik een bezoek aan Europa voor het voeren van besprekingen en het houden van le zingen. Tegen 2 jonge vluchtelingen uit Hongarije, die thans in Rotterdam wonen, is acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. Zij had den geld gestolen in kleedkamers op sport terreinen. Ook was hun ten laste gelegd dat ze op een motorfiets hadden gereden die ze weggenomen hadden. In Utrecht waren ze erop aangehouden. In maart waren beiden reeds door de politierechter te Rotterdam veroordeeld wegens dergelijke feiten. Na in verschei dene plaatsen in Nederland werkzaam te zijn geweest, was het tweetal naar Rot terdam gekomen. Wegens onregelmatig verschijnen op hun werk waren ze enkele keren ontslagen. Tenslotte bleek het voor het tweetal moeilijk te zijn, nog ergens aan de slag te komen. Op 15 juli volgt het vonnis. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATE 8 COOCOOOOCCC"5003CCCC- x*xoocooooooooooooo:

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5