Zondag nationale sportwagen races op Zandvoorts circuit NEDERLAND-ZWEDEN Morgen begint in het honkbalstadion te Amsterdam Europese titelstrijd Wagtmans met de hulp van Koch oppermachtig achter grote motoren Zal Nederlands negental het kampioenschap prolongeren? Nieuwe formule van klasse-indeling maakt strijd levendiger dan ooit Verschueren maakte tijdens de training een lelijke val 13 Nederlands honkbalteam speelde laatste oefenmatch tegen Sabres Cricket in de HCB Geen speciale enquête commissie naar Chili Boeschoten naar Europees kampioenschap OP WIMBLEDON Althéa Gibson in finale tegen Angela Mortimer Weinig spanning tijdens de halve eindstrijden r' Groot Internationaal Speedway Programma 1958 Nederland-België op de wielerbaan VRIJDAG 4 JULI 19 58 Zaterdag beginnen in Amsterdam de wedstrijden om het Europese kampioenschap jnkbal. Het is de vijfde maal, dat dit kampioenschap wordt verspeeld. De vorige n vond dit toernooi plaats in Antwerpen (1954), Barcelona (1955), Rome (1956) en Mannheim (1957). Ons land was de eerste twee keer niet ver tegenwoordigd, omdat de K.N.H.B. nog geen lid was van de Fédération Européenne de Baseball. In 1956 trad Nederland echter toe tot de F.E.B. en in Rome speelde voor het eerst een Nederlands team mee in een toernooi om de Europese titel. Ons land behaalde die titel en stond die in Mannheim niet af, want alle concurrenten werden in een week vol ontberingen met groot verschil verslagen. Aan het behalen van het Europese kampioenschap zit nog een reis naar merika vast, waardoor de strjjd het vorige jaar een nogal fel karakter kreeg, (vendien bleken de Duitse organisatoren een stel kwajongens, waardoor enkele zeer aangename incidenten ontstonden. Nederland heeft daar fel tegen geprotesteerd l ielf maakten de Nederlandse spelers een van die incidenten van dichtby mee. de wedstrijd NederlandDuitsland selden de Duitse spelers de Belgische ifdscheidsrechter Vink af, toen deze beslissing nam, waarmee de Duitsers niet konden verenigen. Het gevolg een en ander was, dat er enkele Duit- werden geschorst en dat de wedstrijd nog geen twee innings oud was, voor Duitsetfs verloren werd verklaard. Ook huisvesting van de ploegen was bij lang niet in orde. Voor een deel wat dit ook schuld van de FEB, die zich van tevo- niet had overtuigd van een degelijke ;anisatie. e organisatie van de vijfde titelstrijd is opgedragen aan de KNHB. Dit was bi- ider eervol, maar niet van grote moei- eden ontbloot. Immers, de KNHB be- ikt niet over voldoende geldmiddelen een dergelijk toernooi te organiseren, endien moest er een specifiek honk- Iveld komen met een capaciteit van L000 toeschouwers. Het Bondsbestuur jnd dan ook bizonder sceptisch tegen- 'er de eervolle opdracht. Aan de vast- ■udendheid en het doorzettingsvermogen in enkele personen was het uiteindelijk idarken, dat de KNHB besloot de Euro- se Kampioenschappen 1958 te organise- Bcstuurscrisis 'oen volgde echter een bestuurscrisis de KNHB en na de Algemene Leden- iadering werd een drietal geroutineer- bestuursleden vervangen. Met de Euro kampioenschappen in het vooruit- iht zag men in honkbalkringen de situa- donker in. Weliswaar kon men zich et het nieuwe bestuur verenigen, maar korte tijd, die het werd gelaten om zich te werken en bovendien een groot toer- oi te organiseren, was daarvan de oor- k. Het nieuwe bestuur legde echter een )rme activiteit aan de dag en is nu zo dat het de deelnemende landen met gerust hart kan ontvangen, det de medewerking van de gemeente ïsterdam ligt op het ogenblik aan de uislaan op een der bijvelden van het isterdamse OVVO een schitterend honk- veld met een werpersheuvel en loop- len tussen de honken, met echte dug 's. Bovendien is er een schitterend sco- ord, waarop het publiek elke beslissing de scheidsrechters kan aflezen. Iet terreinpersoneel is gekleed in oran- overalls. De tribunes zijn zo geplaatst, er nu al aan de Kruislaan een zeer «llige sfeer heerst. Met weemoed denken dan ook aan het moment, dat dit honk- stadion weer gaat verdwijnen, want k na de kampioenschappen wordt het d weer omgewerkt tot voetbalveld. Naar Amerika De inzet van dit toernooi is de Peter Uyvesant-beker, maar de spelers vinden reis naar Amerika, waarop de winnaar dit toernooi recht heeft, veel belang- er. De Nederlanders zijn al twee maal ie States geweest en hebben daar mee- laan aan de wereldkampioenschappen ïkbal voor amateurs. Daar hebben zij 'ter nooit indruk kunnen maken. 'e wedstrijden, die zaterdagmorgen be- 'nen, zullen langer duren dan de com- titiewedstrijden in Nederland. Welis- ir worden er negen innings gespeeld, tr de diverse coaches zullen wel weer 'gp gesprekken gaan houden met de leidsrechters, die het zwaar te verdu- 5 zullen krijgen. De Nederlandse «eidsrechters, de heren Schijvenaar en tem, zijn echter nogal kort aangebon- i en zeer beslist, zodat deze zich wel zul- redden. De Belgen België komt met de volgende spelers: tchers: v. Looy, v. Dijck, v. Swijgen- >ven en v. Trichtvelt. Catchers: Maer- n> v. d. Eist en Joris. Binnenvelders: rouwers, Verstommen, Dillen, Warouw, m Acker en de Brouwer. Buitenvelders: Stuijts, Bats, Renaerd en Kleinjans. Coach: De Groot. Bij de Belgen missen we Robijn, verre weg de beste werper van België. Hij was het, die Nederland in 1956, vlak nadat on ze honkballers Europees kampioen waren geworden, in Antwerpen een ruime neder laag toebracht. Hij is echter geblesseerd en dit zal voor de Belgen wel een te grote handicap betekenen. De pittige Stefke van Acker is echter wel van de partij en van deze korte stop, die in Nederland een goe de bekende is, zal het publiek volop kun nen genieten. Duitsland Duitsland heeft de volgende spelers op gegeven: Pitchers: Jurgen en Claus Hei mig, Alfred Buchner. Achtervangers: Hoffmann en Schmid. Binnenvelders: Schweizer, Furck, Philipp en Jager. Bui tenvelders: Brandt, Zimmermann, Heller, Diepold, Giessen, Schmitt en Kalthoff. Coach: Ron Frazier (Amerikaan). Van de Duitsers zijn vooral de gebroe ders Heimig en Schmid de grote steunpi laren. Deze drie spelers hebben in Ame rika hun honkbalopleiding gehad en het is te hopen, dat zij de vele trucs, die ze daar hebben opgedaan, niet aan de Kruislaan gaan demonstreren, want dan kunnen zich nog wel enkele heftige tonelen gaan af spelen. Maar waarschijnlijk zullen de woorden van Keulemans, die deze tot hen heeft ge richt tijdens het afscheidsdiner te Mann heim, nog wel vers in het geheugen lig gen. Keulemans vertelde de Duitsers toen, dat ze nog één ding moesten leren en dat was: verliezen. Voor het overige kunnen de Duitsers voor een zeer acceptabele par tij honkbal zorgen. Spanje De Spanjaarden verschijnen als volgt: Pitchers: de la Torre, Gomez, Cornelias Fabragat en Ortega. Catchers: Alvarez Andreas Gil en Banacolacha. Binnen velders: Calzadilla, Barrio, Detrell, Man- zaners, Antonio Gil, Larrigana en Royo. Buitenvelders: Masip, Levi, Alberdi en Pe rez. Coach: Niet opgegeven. De Spanjaarden spelen zeer wisselvallig, maar goed honkbal. Hun spelopvatting is veel beter dan de onze. Hun werpers mis sen echter snelheid, terwijl de meeste slagmensen met de snelle worpen van de Nederlandse werpers geen raad weten. Toch zijn er enkele befaamde hitters on der hen, bijvoorbeeld Cornelias, die het vorig jaar in Mannheim een van de beste slagmensen was. Italië De Italianen komen met de volgende spelers uit: Rimini, Gandini, Glorioso, Pesce, Cerea, Caiazzo, Macri, Faraone, Tagliaboschi, Folli, Balzani, Cameroni, Luzi, De Pasquale, Morelli, Mariggio en Bolocan. Ook voor deze ploeg werd geen coach opgegeven. Van deze spelers zijn vooral de werpers Glorioso en Pesce bekend. Glorioso is de Coppi van het Italiaanse honkbal en Pes ce is een veelbelovende jonge speler. Ook de Italianen spelen nogal wisselvallig en kunnen magistrale innings afwisselen met zeer slechte. Van Frankrijk weten wij alleen maar, dat de spelers onderweg zijn, zodat wij de namen niet kunnen geven. Nu de deelname van de Fransen zeker is, kunnen wij ook het officiële program ma vermelden. Dit luidt: Zaterdag 5 juli: 10 uur: ItaliëBelgië (1); 15.45 uur: Officiële opening; 16.25 uur: SpanjeFrankrijk (2). Zondag 6 juli: 10 uur: Duitslandwin naar 2 (3); 15 uur: Nederlandwinnaar 1 (4). Maandag 7 juli: 11 uur: verliezer 1ver liezer 2 (5); 17.30 uur: verliezer 3verlie zer 4 (6). Dinsdag: Rustdag. Woensdag 9 juli: 11 uur; winnaar 5— Het voetbalterrein van OVVO aan de Kruislaan in Amsterdam is omgewerkt in een prima honkbalstadion, geheel volgens Amerikaans model en met een accomodatie voor 8700 toeschouwers. Het veld, dat beter is dan de velden in Rome en Mannheim en zelfs beter dan veel terreinen in Amerika, heeft loop paden van triabas en een werpheuvel, waarover iedereen vol lof is. De onder linge verbindingen op het veld wor den onderhouden met veldtelefoons en er is een zeer duidelijk scorebord (zie op de achtergrond van de foto), waar op men de stand en gang van zaken vrij gemakkelijk kan aflezen. Het wordt bediend vanaf een plaats naast de official-scorer. winnaar 6 (7); 17.30 uur: winnaar 3—win naar 4 (8). Donderdag 10 juli: 17.30 uur: winnaar 7verliezer 8 (9). Vrijdag 11 juli: 17.30 uur: winnaar 8—wi- naar 9. Zaterdag 12 juli: 16 uur: eventuele be slissingswedstrijd. Er bestaat een kans dat woensdag 9 juli een kleine verandering in het pro gramma komt. Als Nederland winnaar 6 is, dan wordt wedstrijd 7 's middags ge speeld, terwijl wedstrijd 8 dan naar de morgen verschuift. Het Nederlandse team is als volgt sa mengesteld: Werpers: N. Brands (VVGA), J. Schuitemaker (EHS), J. Smidt (HHC), J. H. Urbanus (OWO). Achtervangers: J. Geurts (Schoten), M. Rosenkraptz (OVVO), N. Tromp (EHS). Eerste horik: H. Regeling (OVVO), B. Tromp (EHS). Tweede honk: Derde honk: H. Kok (Ajax), P. de Nieuwe (EDO). Korte stop: L. Kops (EDO). Verre- velders: J. Bakker (Schoten), A. Hout kamp (EHS), M. Jole (EHS), H. Luk- kien (Schoten), G. Oosterbaan (EHS), A. de Zwart (EDO). Coaches: C. P. Urbanus (OWO), H. Keulemans (Schoten). Van de twintig gekozen spelers komen er veertien voor Haarlemse verenigingen uit. Op de verkiezing is nogal veel kritiek ge weest en niet ten onrechte. Er zijn enkele spelers gekozen, die dit seizoen nog niets gepresteerd hebben en de reden van hun verkiezing kan men alleen maar gissen. Ook om de tweede honkplaats is nogal wat rumoer geweest. Werd de kandidaat voor deze plaats enkele weken geleden op een nogal onelegante manier van de lijst afge voerd, een vervanger kwam er niet. In de oefenwedstrijden stond Keulemans op het tweede honk, zodat men mag aannemen, dat hij het coachen aan Charles Urbanus zal overlaten. Wat de oefenwedstrijden betreft, is Keu lemans c.s. ook niet al te gelukkig geweest. Werden aanvankelijk enkele wedstrijden tegen Amerikaanse ploegen afgelast, om dat de Amerikanen op het laatste moment af lieten weten - boze tongen beweerden, dat dit het werk van Duitsland was - de Amerikaanse ploegen, die de laatste weken als tegenstander fungeerden, bezaten niet voldoende klasse en zagen zelfs niet eens kans een tegenpunt te scoren. Ook de cen trale training verliep niet helemaal vlot. Er waren nogal eens absenten. Maar ondanks deze niet al te opgewekte berichten, tippen wij de Nederlanders als favoriet van het toernooi. Alleen echter, omdat Nederland over meerdere goede werpers beschikt en daardoor een bizonder groot voordeel heeft. Jan Smidt, Han Urba nus en Nico Brands zijn voor de meeste ploegen een te groot struikelblok. België, Spanje, Italië en Duitsland beschikken over te weinig goede slagmensen. Duitsland toonde het vorige jaar, be halve een zeer slechte mentaliteit, toch ook een aanmerkelijke spelverbetering in vergelijking met 1956. Er moet maar afge wacht worden in hoeverre deze stijgende lijn zich heeft voortgezet. Wij schreven al, dat we ons nationale team tipten om zijn behoorlijke werpers. Want het binnenveld bood dit jaar ook al grote moeilijkheden., Het eerste honk zal op bevredigende wijze worden verdedigd door Regeling. Op het tweede honk zal waarschijnlijk Keulemans komen te staan. Wie als korte stop zal fungeren is nog niet zeker. Is Leo Kops weer helemaal fit, dan zal natuurlijk de voortreffelijke EDO-korte stop in het veld staan. Maar is dit niet het geval, dan zal Piet de Nieuwe van zijn vertrouwde derde honk moeten verdwijnen en zijn onfortuinlijke clubgenoot vervan gen. Herre Kok zal dan wel het derde honk voor zijn rekening nemen. Goede buiten velders hebben we wel. Houtkamp, Ooster baan en Lukkien zijn hun plaats ten volle waard. Over het slaan hebben we in onze ru briek dit seizoen al diverse malen geschre ven. Het is niet sterk en we hebben maar twee slagmensen, die altijd goed zijn voor een honkslag en dat zijn Jole en Regeling. De rest slaat met afwisselend succes. Som mige zelfs zeer slecht. Maar de grote rou tine van onze ploeg zal wel de doorslag geven. Samengevat: Nederland zal het moeilijk krijgen, maar heeft een reële kans om het toernooi te winnen. Donderdagavond heeft het Nederlands honkbalteam haar laatste oefenwedstrijd gespeeld in het honkbalstadion aan de Kruislaan in Amsterdam. Ook ditmaal waren de Sabres uit Soesterberg de tegen standers. Deze generale repetitie mag niet onverdienstelijk worden genoemd, al zat er aan de 10 overwinning ook een scha duwzijde. De defensie speelde bijna fout loos, doch het slaan was wederom zwak. De werpers Schuitemaker, Brands en Smidt konden zich handhaven en vooral Jan Smidt maakt een zeer goede indruk. Dat Joop Schuitemaker slechts een honkslag moest laten passeren, was ook een goed teken. Opvallend goed werk deed Gé Oosterbaan wederom in het midveld door prima aangooien. Aan slag was het ook deze keer niet best. Het enige punt werd gescoord door Henk Keulemans, die op een stootslag van pinch-hitter Ben Tromp veilig de thuis plaat bereikte. Ben Tromp speelde don derdagavond de kortste wedstrijd van zijn leven. In de zevende innings werd hij ingezet. De werper gooide een bal en meteen gaf Tromp een stootslag, waarop hij zelf uitging. De volgende innings was hij al weer vervangen. Tijdens deze wedstrijd kon men genieten van zeer goed spel van de derde honkman van de Sabres. Zijn fielden was van een gehalte, dat men in Nederland nog niet eerder heeft gezien. De opstelling van het Nederlands team was: Werpers: Schuitemaker, Brands en Smidt. Achtervangers: Tromp en Roosen- krantz. Eerste honk: Regeling. Tweede honk: Keulemans. Derde honk: De Zwart. Korte stop: De Nieuwe. Buitenvelders: Houtkamp, Oosterbaan en Jole. Advertentie Op algemeen verzoek binnenkort ook verkrijgbaar de nieuwe Queen Sizel Voor de competitie van de HCB is voor zaterdag het volgende programma vastge steld: Haarlem 3Rood en Wit D aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Rood en Wit BCVHW 2 en Rood en Wit CHaarlem 5 aan de Spanjaardslaan in Haarlem. De nog jonge Nederlandse Autorensport Vereniging houdt zondag 6 juli voor de vijfde keer in haar nog prille bestaan nationale sportwagenraces op het circuit van Zandvoort, die deze keer meer strijd te zien zullen geven dan ooit tevoren. Na een vrij scherpe selectie heeft men namelijk ongeveer zestig Nederlandse coureurs bijeen gekregen, die elkaar bijzonder weinig zullen toegeven, omdat zij allen ongeveer een gelijke graad van geoefendheid bezitten. Het bestuur van de N.A.V. heeft gemeend risico's zoveel mogelijk te moeten vermijden en daarom heeft men bepaald, dat de deelnemers al eerder in races moeten zijn uitgekomen of dat zij uiteraard met goed gevolg de coureurscursus moeten hebben gevolgd. Hieruit moge blijken, dat de N.A.V. er niet op uit is om een groep automobielliefhebbers de gelegenheid te geven op het circuit maar wat rond te jakkeren, maar dat men uitsluitend bekwame renners in de baan wil brengen, die de moeilijkheden aan het racen verbonden duchtig onder de knie hebben. Een coureurscursus op zichzelf is uiter aard nog niet voldoende. Er wordt welis waar een basis gelegd voor een beter be grip van de techniek van het wedstrijd- rijden en er wordt een betere rijstijl ont wikkeld, maar daarnaast moet de erva ring ook in de races zelf komen. In die races moet bovendien werkelijke strijd ge leverd worden en daarmee komt men tege lijk aan het moeilijkste punt voor de orga nisatoren: het onderverdelen van het nog al gevarieerde Nederlandse wagenpark in interessante categorieën, waarin de deel nemers min of meer tegen elkaar opge wassen zijn. Hoewel ook deze keer in principe werd vastgehouden aan de traditionele klasse indelingen naar c:linderinhoud, is bij de in deling van de wedstrijden voor de komen de NAV-sportwagenraces bovendien ter dege rekening gehouden met de in vorige wedstrijden gemaakte tijden van de deel nemende wagens. Er wordt dus zoveel mo gelijk getracht een veld bijeen te brengen van wagens met ongeveer dezelfde ronde tijden in vorige races en deze overweging gold in verschillende gevallen zwaarder dan de cilinderinhoud van de wagens in kwestie. Deze nieuwe klasse-groeperingsformule heeft het grote voordeel, dat de wedstrij den zowel voor het publiek als voor de rij ders zelf interessanter worden omdat de deelnemers meer aan elkaar gewaagd zijn dan wanneer alleen rekening gehou den wordt met de cilinderinhoud van de motor. Deelnemers Er zal in vier groepen worden gestart en in de eerste races krijgt men dan de spe ciale toerwagens, waarin Van Zalinge met zijn opgefokte DKW sterk favoriet is. Ook in de tweede groep waarbij even als in groep 4 een „Le Mans-start" gehou den zal worden komt Van Zalinge uit; dit keer met zijn bekende en razendsnelle Hirondelle, die het in de groep echter zal moeten opnemen tegen bijvoorbeeld Heze- mans met een Porsche Special, Godin de Beaufort met een Porsche Carrera, Ba- rendregt met een Veritas en Slotemaker met zijn snelle Jaguar X K120. In de derde groep krijgt men een klein maar select gezelschap coureurs aan het werk te zien zoals Godin de Beaufort, He- zemans, Van Zalinge, Poll en Slotemaker en in deze groep de vrije rensportklas- Naar aanleiding van berichten als zou de FIFA in augustus van dit jaar een spe ciale enquête-commissie naar Chili sturen ten eindle na te gaan of dit land in staat is in 1962 het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal te organiseren, verklaarde de secretaris-generaal van de FIFA, de heer Gassmann. dat hieraan al le grond van waarheid ontbreekt, en dat er zelfs niet aan gedacht is een commissie naar Chili af te vaardigen. Boeschoten uit Loosdrecht (stuurman) en Kooyman uit Hilversum (bemanning) zijn door de Koninklijke Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen aan gewezen als Nederlandse vertegen woordiging voor de wedstrijden om het Europese kampioenschap tweemans- zwaardboten. De races van dit kampioen schap worden van 19 tot 24 augustus in La Baulle in Frankrijk gehouden. Er zal worden gezeild in boten van het type 5-0-5. sezijn alle wagens ondergebracht waar van de berijders rondetijden hebben ge maakt, die sneller waren dan twee minu ten zodat men daarin een 900 cc Hirondelle aantreft, die het zal moeten opnemen tegen onder meer een 3500 cc Jaguar C-type. In de laatste groep krijgt men ongetwy- feld weer de strijd te zien tussen de MG-A en de Porsche waarbij het eerste merk is vertegenwoordigd door Bouwmeester, Vet ter, Van der Leden en Muys (die overigens het elkaar ook onderling niet gemakkelijk zullen maken) en de Porsches van onder meer Blonk, Gorris en Van Bennekum. Al met al een uitstekende bezetting, die een overvloed aan spanning kan opleve ren. De wedstrijden beginnen om 13 uur en de laatste groep start om 16 uur. De trai ning heeft zaterdag plaats van 10 tot 18 uur. De Wimbledon-kampioene Althéa Gib son heeft opnieuw de finale van het dames enkelspel bereikt. Slechts 33 minuten heeft zij op het centre court gestaan om de 19- jarige Engelse Ann Haydon in de halve finale met 62, 60 te verslaan. De cijfers spreken duidelijke taal: het was een een zijdige vertoning. Hypernerveus kwam het stevig gebouwde speelstertje uit Engeland de baan op en al onmiddellijk bij het be gin maakte zij een double fault. Gedurende het verdere verloop van dit duel is het spel van Ann Haydon nooit tot grote hoogte gekomen. Haar agressiviteit, waar mede zij in de vorige ronde 't Braziliaan se meisje Maria Esther Bueno had ver slagen, was volkomen verdwenrn. Althéa Gibson stond haar die ook eigenlijk niet toe, neen, zij werd als het ware door de 30-jarige Amerikaanse gehypnotiseerd. Ook in de andere halve finale werd een speelster van de baan „geveegd". Het was de ongeplaatste Engelse Angela Mortimer, die met forse cijfers (60, 61) de 34- jarige Hongaarse Suzy Kormoczy een nederlaag toebracht. Ook in dit duel heeft de spanning volkomen ontbroken. Angela Mortimer heeft er zelfs 4 minuten korter over gedaan om zich voor de eindstrijd te plaatsen. Op de harde banen in Parijs won Suzy Kormoczy dit jaar de Franse titel, maar hier op de grasbanen heeft zij haar nor male vorm niet kunnen bereiken. De lengte van de slagen werd verkeerd be rekend, steeds weer kwamen de ballen achter de baseline terecht en Angela Mor timer verzamelde punt na punt. Alleen de derde game van de tweede set was voor de Hongaarse en dat was dan ook de enige game, die zij op haar naam kreeg. In de finale, die zaterdag wordt gespeeld, zal Althéa Gibson haar titel dus tegen Angela Mortimer moeten verdedigen. WASMUS. Het bestuur van de eerste di visie-club AGOVV heeft besloten G. Was- mus alsnog op de transferlijst te plaatsen. ADVERTENTIE M a a n d a g 7 j u I i, 8 uur naar het Stadion AMSTERDAM Onze Hollandse cracks zullen de strijd opnemen tegen het wereldberoemde ZWEEDSE SPEEDWAY TEAM Toegangsprijzen 1.25 - 2.2.50 - 3.3.50 Wout Wagtmans heeft donderdagavond opnieuw bewezen, dat hij een van Neder lands grootste troeven is bij de komende wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Parijs. In de beide stayers- ritten over vijftig kilometer van de wed strijd tussen Nederland en België, die in het Olympisch stadion werd gehouden, was Wagtmans oppermachtig. Ook nu weer evenals in het Nederlands kam pioenschap enkele weken geleden had hi_ in Koch een uitstekend helper. Maar dat Wagtmans achter de motor iets in zijn mars heeft bewees de Brabander wel overduidelijk in de tweede rit nadat Koch evenals alle andere deelnemers na 35 km. een ronde achterstand had opgelopen. Toen gooide Wagtmans er nog een schep je op en hij bezorgde de vier Belgen, we reldkampioen Depaepe, oud-wereldkam pioen Verschueren, Impanis en Delin een verpletterende nederlaag. De strijd in deze stayerswedstrijd werd dan ook in beide ritten gestreden tussen de Nederlanders. In de eerste rit kon Vreeswijk het ruim 30 km. tegen het ge weld van Wagtmans volhouden en hij gaf zich niet eerder over voordat alle ande ren op Koch na, de moed al hadden opge geven. In de tweede rit liep Vreeswijk te vergeefs storm op Koch en toen hij het ge noeg vond startte Wierstra met een serie gevaarlijke aanvallen. De Amsterdam mer moest echter ook het hoofd buigen voor het tweetal Koch-Wagtmans zodat deze combinatie alle reden had om tevre den de kleedkamers op te zoeken. De Belgische nederlaag kan men niet op rekening schrijven van Verschueren. De Antwerpenaar was namelijk voordat de wedstrijden begonnen tijdens een trai ningsronde lelijk gevallen toen de motor van zijn gangmaker Laval blokkeerde. Verschueren maakte vlak voor de eretri bune enkele buitelingen over het cement en moest met een brancard worden weg gebracht. Een onderzoek wees echter uit, dat hij niet ernstig gewond was en korte tijd later verscheen hij, bedekt overigens met schaafwonden, aan de start. Derksen reed gisteravond twee keer een ereronde. De eerste als eerbewijs na een huldiging door de voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk, omdat de Am sterdammer zondag voor de derde keer de Grote Prijs van Parijs had gewonnen. De tweede maal ging Derksen samen met Peter Post over de baan met de bloemen omdat zij erin geslaagd waren in een wei nig boeiend omnium tegen de Belgen Rik van Steenbergen en Debakker de overwin ning te behalen. In het bijprogramma kwamen vier jon ge amateurs en een nieuweling, leden van de sprintschool van Arie van Vliet, aan de start. De Graaf werd eerste, de nieuwe ling Riethoven tweede en Cooper derde. Een wedstrijd voor amateurs over acht kilometer eindigde in een zege voor de Amsterdammer Moolenijzer. Tweede werd Decoster uit België en derde Van der Lans uit Sassenheim.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13