Investeringsaftrek wordt thans zestien percent in twee jaar Spaak: „Wij zullen Duitslands neutralisatie nooit dulden" De Gaulle deed Algerijnen dure beloften op valreep HET WEER Nieuw voorspel van topconferentie $ee MORRIS before(/oi/êuy/ Verruiming vervroegde afschrijving NA VO kan strategische en tactische kernwapens onmogelijk missen" meuusen^ Voor het Comité van welzijn had de generaal net geen tijd meer STUURMAJJ COHEN Weinig verandering MINISTER HOFSTRA KONDIGT AAN: Het woord is aan Kroesjtsjevs brief Griekse Cyprioten vragen UNO-interventie Zonnige weekend-shirts voor zonnige dagen HEUPERS en LOHR Rebellen op Cuba zullen alle Amerikanen vrijlaten Kiezerslijsten „zonder onderscheid" in Algerije 72e JAARGANG No 300 VRIJDAG 4 JULI 1958 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T Ij "1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1™"! IP 1 O i B 1 üïPW 4***$ Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüigland 10. Tel. 15295. Bij- 1 |J fj F Pf( 1 fj J| JÖ fj IJ I Cl fl Abonnement p. week 59 et, p. Wartaal T65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A A X^L X^L A A AAA &sJ Jkas&r A X^L X^l fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 148 Advertentietarieven öp aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 1343<? FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Advertentie PONTIAC HORLOGES DUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, daarna opklaringen met in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Disraeli: Ik ben tot veel dwaasheden in staat, doch ik zou nooit trouwen uit liefde. Van onze Kamerver slag gever) SUèDE JASJES IN KLEUREN Tussen het kunstmatige eiland dat in het Haringvliet is aangelegd in ver band met de Delta-werken en het dorp Stellendam op Goeree is kilometers lange plastic buis gelegd voor de aan voer van zoet water naar het eilandje. Advertentie BIJ IEDERE JAS, EEN PASSENDE TAS KOFFERS en REISTASSEN LONDEN (Reuter) Het voorstel van de Russische minister-president, Kroesjt- sjev, aan president Eisenhower tot be sprekingen van deskundigen over het weg nemen van de mogelijkheid van een ver rassingsaanval heeft donderdag te Lon den de indruk gewekt, dat de Russen wil len spreken over een doelmatige voorbe reiding van een topconferentie. WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles is van mening dat de jongste brief van Kroesjtsjev aan Eisenhower voorstel len inhoudt, die enige hoop geven op een technische bespreking tussen Oost en West over het voorkomen van onverhoed se aanvallen. Hij achtte overigens bepaal de punten eruit onaanvaardbaar. MOSKOU (Reuter) Bijzonderheden van de brief van Kroesjtsjev werden don derdag te Moskou op een persconferentie gegeven. Kroesjtsjev stelt in zijn nieuwe brief voor dat Amerika en Rusland het initiatief nemen tot een bijeenkomst van deskundigen uit beide landen en mogelijk ook uit enkele andere landen, waarop men zich zal beraden over de mogelijk heden om een plotselinge aanval te voor komen. De resultaten van een dergelijke conferentie zouden op een topconferentie besproken kunnen worden, aldus de Rus sische leider. Kroesjtsjev stelde voor, dat deze confe rentie in de naaste toekomst zal worden gehouden en dat er ook militairen aan deel zullen nemen. De voorstellen van de con ferentie moeten binnen een beperkte tijd, welke van tevoren moet worden vastge steld, in definitieve vorm op schrift wor den gesteld, aldus Kroesjtsjev. Hij schrijft voorts een dergelijke overeenkomst ter voorkoming van een onverhoedse aanval noodzakelijk te vinden met het oog op de huidige gespannen internationale toestand en de toenemende bewapeningswedloop onder de grote mogendheden, met name in de wapens voor massale vernietiging. De Russische premier vindt dit probleem acuut geworden door de „gevaarlijke praktijk van de Amerikaanse vluchten Het transport van de onlangs door de Oostduitse autoriteiten vrijgegeven Belgische „Thunderflash"-straaljager door het niemandsland tussen Oost en West. NICOSIA (Reuter) I-Iet bureap van aartsbisschop Makarios op Cyprus heeft donderdagavond meegedeeld, dat het de UNO zal verzoeken, waarne mers te zenden om een onderzoek in te stellen naar het verslechteren van de toe stand op het eiland. „Turkse horden" wor den in deze bekendmaking beschuldigd van moord, plundering en diefstal. De Grieks-Cypriotische burgemeester van Limassol, Partassides, heeft de Griek se minister-president Karamanlis donder dagavond telegrafisch verzocht, stappen te doen voor onmiddellijke UNO-interven- tie op Cyprus. Volgens hem nemen de ge beurtenissen op het eiland de vorm aan van „een stelselmatige uitroeiing van de Griekse bevolking". Ondernemingen en particulieren die hun zaak uitbreiden of moderniseren met nieuwe machines, mogen een deel van die kosten aftrekken van de belastbare winst. Die investeringsaftrek heeft steeds vier percent bedragen gedurende vijf jaar, totaal dus twintig percent. Voor investeringen die in 1958 worden gedaan, bedraagt de aftrek ook vier percent, maar slechts gedurende vier jaar, totaal dus 16 percent. Minister Hofstra kondigde gisteren in de Tweede Kamer aan dat de regering het plan heeft met ingang van 1 januari 1959 de investeringsaftrek te stellen op zestien percent, maar de termijn te verkorten tot twee jaar, zodat de directe prikkel tot investeren sterker wordt. Voorts overweegt de regering gelijktijdig de getemporiseerde af schrijving te verruimen. Gedurfde maar ook ver fijnde creaties, apart en sportief. Een Meuwsen weekend-shirt is comfort Prijzen v.a. 12.90 Keuze in badjassen shorts zwempants. Bij y tOP QUALITY ropsSöSör kunt U comfortabel terecht. J. S. MEUWSEN Gr. Houtstr. 32 - Tel. 13440 PARIJS (ANP) ,,Ik geloof niet, dat de Russische dreiging thans in wezen nog militair op Europa gericht is. Veel meer ben ik thans de mening toe gedaan, dat deze Russische dreiging thans economisch en sociaal is, en zich tot de Aziatische en Afrikaanse landen uitstrekt". Dit verklaarde de secreta ris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, donderdagmiddag op de bijeen komst van het parlement van de West- europese Unie te Parijs. „De Sovjets heb ben op het Europese front stand gehou den", zc ging hij voort, „en maken thans een omtrekkende beweging. De Russen zijn zeker niet uit op een derde wereld oorlog, doch trachten hun politiek van de wereldrevolutie thans op een nieuw front voort te zetten door interne omwentelin gen en b'nnenlandse inmenging in nieuwe werelddelen. Van onze zijde", aldus Spaak „moeten wij deze nieuwe politiek der Russen moedig tegemoet treden. Een op lossing ligt in onze samenwerking en in een steeds grotere integratie van de Euro pese landen en van deze landen met de Verenigde Staten en Canada. De uitdaging van de Russische wereld is er één aan de Westerse wereld. Wij kunnen deze com munistische uitdaging slechts dan opne men, indien wij het gezamenlijk doen". Dl politiek van gedeeltelijke demilitari- satie wees Spaak beslist van de hand. „Wij zullen niet kunnen accepteren, zo ging hij voort, dat direct of indirect een politiek gevoerd wordt, die er toe zou lei den dat de Amerikaanse troepen eerst uit Duitsland en dan uit Europa zullen worden teruggetrokken. En wij zullen ook geen politiek kunnen dulden, die voert naar ne neutraliteit van Duitsland. De Amerikanen staan thans aan de Elbe en zij vormen het meest solide deel van de Westerse verdediging. Indien de Ameri kanen Duitsland verlieten, zou dit een uit nodiging betekenen voor de Russen om toch in Europa aan te vallen. Spaak zou het terugtrekken van de Amerikaanse troepen een misdadige dwaasheid vinden. In dit verband hekelde hij de plannen van Rapacki en Kennan. In het verdere verloop van zijn toe spraak verklaarde Spaak niet goed in te zien, waarom met betrekking tot de kern wapens thans plotseling allerwegen zoveel aarzeling is waar te nemen en de ge moederen zo in beweging komen. Reeds in 1954 immers zijn op dit punt belang rijke en principiële beslissingen genomen en op dat tijdstip waren er geen reacties waarneembaar. De genomen beslissingen werden toentertijd wel niet onmiddellijk bekendgemaakt, aldus Spaak, maar in de papieren van de NAVO, die hij uit die tijd heeft nageslagen, heeft hij aantekeningen gevonden, die reeds zinspelen op het ge bruik van kernwapens bij een Russische aanval. Spaak legde er de nadruk op, dat geen en kel leger het thans zonder tactische kern wapens kan stellen. Grote formaties aan vallende vliegtuigen kunnen bijvoorbeeld slechts doeltreffend worden bestreden door middel van raketten met atoomkop pen. Een eenzijdige ontwapening, waarvan sommigen voorstander zijn, zou, aldus Spaak, neerkomen op een erkenning van de juistheid der communistische theo rieën en het communisme zou triomferen. Hierdoor zou een punt gezet worden ach ter de pogingen, die thans gedaan wor den om Europa weer zijn beschavende rol in de wereld te doen spelen. In de ge- dachtengang van een unilaterale ontwape ning zo zei Spaak verder, zit een zekere logica, maar zij zou ongetwijfeld naar een ramp voeren. Europa zal dus bewapend moeten blijven. De spreker zeide dit zon der veel vreugde te constateren. Vanaf het ogenblik dat men echter een verdedi gingsapparaat noodzakelijk acht, moet men er ook voor zorgen dat dit sterk ge noeg is en zo doelmatif mogelijk kan op treden. Defensief Plet is niet te verwachten, dat een even wicht in de conventionele wapens tot stand kan komen, want de reserves, waaruit de Russen kunnen putten zijn onmetelijk. Al leen hun diensttijd bedraagt reeds twee tot vier jaar, terwijl men er in Europa over discussiert of vijftien maanden niet te veel is en dit niet twaalf maanden of minder moet worden. Militair is het niet toelaatbaar, dat van tactische en strate gische kernwapens wordt afgezien. De strategische kernwapens zijn niet langer een offensief wapen, indien men hiermee het hoofd wil bieden aan agressie, en hier door de Atlantische verdediging zo sterk wordt, dat een dergelijke agressie onmo gelijk zal zijn. Zouden wij ons, indien wij worden aangevallen, niet mogen bedienen van deze strategische kernwapens om de bases te vernielen vanwaar de aanvallen worden ingezet? zo vroeg Spaak. De secretaris-generaal van de NAVO meer.de, dat op het ogenblik te veel men sen gehypnotiseerd worden door de ver schrikkingen van een atoomoorlog. Niet alleen een oorlog met kernwapens, zo merkte hij op, maar iedere oorlog is een verschrikking. Hij sprak als zijn overtui ging uit, dat, indien de kernwapens niet bestonden, heel wat incidenten die zich de laatste jaren hebben voorgedaan een ge vaarlijke ontwikkeling hadden kunnen hebben en waarschijnlijk tot een derde wereldoorlog zouden hebben geleid. Advertentie FOTOHANDEL Zandvoortselaan 163 Heemstede - Telefoon 26455 Vóór uw vakantie adviezen - apparatuur - materiaal Né uw vakantie afwerken van uw opnamen Advertentie Bedrijven die investeren mogen naast de investeringsaftrek een derde deel van de investeringskosten vervroegd afschrijven van de belastbare winst, maar niet meer dan tien percent per jaar. In overweging is dus dit percentage te verhogen of deze beperking geheel op te heffen. Het is de bedoeling dat gelijk met de indiening van de miljoenennota op de derde dinsdag in september de wetsont werpen inzake de nieuwe investerings aftrek en de vervroegde afschrijving in te dienen. De verlaging van het oorspron- kelijke percentage van 20 voor de investe ringsaftrek vindt haar oorzaak in het discontovoordeel, dat een ondernemer heeft als hij enkele jaren eerder het finan cieel profijt trekt. Omdat degenen, die in de periode van 20 mei tot en met 31 december 1958 in vesteren wat het percentage betreft niet ongunstiger zullen worden behandeld dan zij die onder de nieuwe regeling zullen vallen zag de heer Van T h i e 1 (K.V.PJ af van zijn motie met de strekking de eerstgenoemde categorie twintig percent investeringsaftrek te verlenen over vijf jaar. Het feit dat de investeringsaftrek ook geldt voor luxe investeringen, zoals de aanschaffing van een dure auto of de bouw van een fraai kantoorpand, vond minister Hofstra een leemte in de wet. Men zal dit probleem bezien bij gelegen heid van de algemene technische belas tingherziening. Over de belemmering, als gevolg van het belastingstelsel, van de vorming van grotere bedrijven door samensmelting, zei minister Hofstra dat hierover veel mis verstand heerst, omdat de zaak erg inge wikkeld is. Hij verklaarde dat er tal van oplossingen zijn die een fusie mogelijk maken zonder extra fiscale lasten. De mi nister zal zoveel mogelijk medewerking verlenen, want formaliteiten zullen moe ten wijken voor het economisch belang. Omtrent het Duitse systeem om uitgekeer de winsten lichter te belasten dan inge houden winsten, in het belang van een vrijere beweging van het kapitaal ten be hoeve van de vestiging van industrie, merkte minister Hofstra op, dat als men het één lichter belast, het ander zwaarder moet worden belast, daar de belasting opbrengst gelijk moet blijven. Wanneer men meer hecht aan de „vor ming" van kapitaal, moet men ingehouden winst lager belasten, wanneer men het kapitaalverkeer belangrijker vindt, moet men de uitgekeerde winst lager belasten. De minister was geneigd met het oog op de industrialisatie de kapitaalvorming be langrijker te achten. Het probleem heeft de aandacht van de regering. Het zal bij de algemene belastingherziening aan de orde komen. HAVANA (UPI) De leider van de Cu baanse opstandelingen, Fidel Castro heeft opdracht gegeven, de 47 gevangen genomen Amerikanen en Canadezen in vrijheid te stellen Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de Amerikaanse marine-auto riteiten in Guantanamo op Cuba. Advertentie Een felle brand in de studio's van Sa muel Goldwyn in Hollywood heeft een schade van bijna achtmiljoen gulden veroorzaakt. De foto toont de instorting van een der studio's. Advertentie reiswekkers reeds van f 26.50 af (Van onze correspondent in Parijs) Onder een stromende regen is generaal Charles de Gaulle donderdagavond in Parys teruggekeerd van de tweede reis door Algerije, die hy binnen een maand in zyn kwaliteit van regeringsleider onder nomen had. Ofschoon te voren was aan gekondigd. dat het zwaartepunt dit keer op de militaire kanten van de Algerijnse kwestie vallen zou, heeft De Gaulle vlak voor zyn vertrek uit Algiers een aantal economische en sociale maatregelen be kend gemaakt, die kennelijk waren be doeld het Algerijnse volk te doordringen van de ernst, waarmee hy voor hun land nu een hoopvolle toekomst wil openen. Alle Algerijnse kinderen zullen in de toe komst onderwijs genieten, de vrouwen krygen kiesrecht, de huizenbouw zal sterk worden opgevoerd en de landbouw en de industrie gemoderniseerd. Voor dit programma zal Frankrijk een eerst nog bescheiden krediet van 150 mil joen gulden beschikbaar stellen. Uit de rado- en persverslagen van De Gaulle's tweed reis had men intussen al de indruk gekregen, dat de generaal misschien iets minder wild onstuimig dan de eerste keer (vooral door sommige Franse colons), ont vangen was. Daarentegen heeft men in de spontaniteit, waarmee hij door de Alge rijnen zelf tegemoet zou zijn getreden een bemoedigend teken voor de verdere ont wikkeling willen zien. Voor de socialisti sche staatminister Guy Mollet, die de generaal begeleidde, heeft de reis overi gens geen onbegrensd genoegen opgele verd. Weliswaar bleef Mollet, in tegen stelling met begin 1956, toen hij als mi nister-president naar Algerije ging, nu voor een offensief met rotte tomaten en andere vruchten gespaard. Maar niettemin hebben vele Franse colons hem zonder omwegen laten merken, dat zij deze „representant van het systeem" alleen uit beleefdheid jegens De Gaulle in hun mid den duldden. Die afwijzende houding van de activisten kwam wel heel duidelijk aan het licht, toen de delegatie van Fransen gisteravond weigerde op verzoek van ge neraal De Gaulle zich met Mollet in ver binding te stellen. De generaal had, officieel uit tijdgebrek, de deputatie, waar toe verschillende leden van 't Comité van welzijn behoorden, even tevoren niet kun nen ontvangen. Dit nieuwe incident werd, voorlopig tenminste, besloten met een motie, die de deputatie De Gaulle ter hand liet stellen. De inhoud van dit pro test is niet bekend gemaakt. De generaal heeft op zijn reis een groot aantal militaire voorposten tot dicht bij de Tunesische grens bezocht en instruc ties gegeven voor een offensief, dat, zo als wordt verwacht, binnenkort op de fellagha geopend zal worden. Enkele uren voor zijn aankomst in Fort National had den de rebellen trouwens zelf een vinnige aanval op deze nederetting geopend, die door de Franse troepen met behulp van de luchtmacht echter kon worden afgesla gen. In ieder geval zal de generaal wel gebleken zijn dat ook de militaire situatie in Algerije nog lang niet is opgeklaard ondanks de leuzen van verbroedering, die in de grote steden zijn en worden aan geheven. Het andere essentiële probleem de onderwerping van het opperbevel en de atcivisten in Algiers aan de regering te Parijs is evenmin nog in kannen en kruiken al is de generaal er dan ook wel in geslaagd het Comité van algemeen weizijn enkele toontjes lager te laten zin gen. Generaal de Gaulle zal dus voort moeten gaan met de strijd op twee fron ten te blijven voeren enerzijds tegen de Franse ultra's in Algerije en anderzijds tegen de Algerijnse extremisten van het bevrijdingsfront. Dulles ondreweg PARIJS (Reuter). Minister Dulles wordt vanmiddag te Parijs verwacht voor belangrijke besprekingen met premier De Gaulle. Enige uren voordat Dulles te Washington in het vliegtuig stapte ver klaarde hij verheugd te zijn, dat een man van het kaliber van De Gaulle aan het hoofd van de Franse regering staat. Hij zei te hopen, dat zijn bezoek aan Parijs er toe zal bijdragen, dat de twee landen overeenstemming bereiken over de vele aangelegenheden waarin zij moeten sa menwerken. Dulles dacht dat atoomkwes ties aan de orde zullen komen en andere internationale problemen. Over binnen landse aangelegenheden zou niet worden gesproken, met name zou Dulles niet de kwestie-Algerije aanroeren. TUNIS (Reuter). De Tunesische pre mier Bourguiba verklaarde donderdag in zijn wekelijkse radiopraatje, dat het ver minderen van de spanning de zo zeer ge wenste samenwerking met Frankrijk weer mogelijk maakt. Hij riep de Tunesiërs op het verleden te vergeten en zich op de toekomst te richten. PARIJS (AFP) In de Franse staats courant zijn vrijdagochtend de besluiten gepubliceerd, waarover generaal De Gaul le, zoals eerder is bericht, donderdag in zijn rede te Algiers sprak. In elke Alge rijnse gemeente zal een enkele kiezerslijst komen „van alle burgers zonder onder scheid van status". Op 6 september sluit de lijst. Een tweede besluit zegt dat in elke gemeente de ingeschreven vrouwen op de kiezerslijst zullen worden geplaatst „on der dezelfde voorwaarden als de andere Franse burgers".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1