Recessie vermindert ook omdat zij zichzelf corrigeert Serie-verkoop Blouses '/j tot I/2 I475 209V Panda en de Yo^Yo^jager Effecten -en Geldmarkt Weinig verandering Wereldnieuws onder de normale waarde Lagere rente en fiscale faciliteiten kunnen het bedrijfsleven prikkelen Dames Shorts *Cocli ió het zo r 2 EFFECTENBEURZEN HANDHAVEN OPTIMISME Dekkingspercentage sterk verbeterd Maintz en Co. kreeg geen transfers uit Indonesië WASKETEL of TEIL DE KLOMPENCENTRALE SPORTHUIS SCHOLTE 790 971 1975 Dividend Electro Dordt Utermöhlen gunstig N.V. Emballagefabrieken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nederland had EBU-tekort in juni van f 23,5 miljoen ideaal wonen PRINSEN VLAG VRIJDAG 4 JULI 1958 (Van onze financiële medewerker) HET EERSTE HALFJAAR van 1958 heeft voor de effectenbeurzen en derhalve ook voor de fondsenhouders een verrassend verloop gehad. De verwachtingen voor het nieuwe jaar waren niet hoog gespannen, integendeel, alles leek er op te wyzen dat de medio 1957 ingetreden recessie zou doorzetten, en daar de beurs in haar koers- beweging een weerspiegeling heet te zyn van de conjunctuur, lagen er voor haar inderdaad weinig hoopvolles perspectieven. Niettemin heeft aan het einde van het eerste halfjaar, zowel de New Yorkse als de Amsterdamse beurs een zeker niet onbe langrijke koersstijging achter de rug. Het indexcijfer voor industriële aandelen te New York is van ongeveer 437 tot boven de 480 opgelopen en dat van Spoorweg aandelen van ongeveer 100 tot ongeveer 120 en op de Amsterdamse beurs is het algemeen indexcijfer voor de aandelen van ongeveer 168 tot bijkans 200 gestegen. De waarde van de ter beurze van Amsterdam genoteerde fondsen is in de eerste helft van het lopende jaar met rond 3 miljard toegenomen en al zijn de omzetten op de aandelenmarkt nog iets beneden die van dezelfde periode in 1957 gebleven, de fondsenhandel heeft over de eerste zes maanden van het lopende jaar geen klagen. Ook op de geld- en kapitaalmarkt is het anders gegaan dan men verwachtte. Te gen het einde van het vorig jaar was de kapitaalmarkt zo krap geworden dat de regering, teneinde een stagnatie van de woningbouw te voorkomen, de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een 6 percent lening liet uitgeven met de voor de in schrijvers aantrekkelijke bepaling dat ge durende de eerste tien jaar geen vervroeg de aflossing mag plaatsvinden en ook de elektriciteitsmij en gingen tot de uitgifte van dergelijke leningen over. Met uitzon dering van West-Duitsland dat reeds in september 1957 het disconto verlaagde, handhaafden Engeland, Frankrijk, Ne derland en ook de V.S. hun in 1957 enige malen verhoogde tarieven en algemeen was men destijds van oordeel dat voor eerst op een noemenswaardige verrui ming van de kapitaalmarkten niet mocht worden gerekend. Thans echter is Engeland reeds van 7 tot 5 percent teruggegaan, West-Duitsland heeft het „tienjarig bestaan" van de D.M. „gevierd" met een verdere verlaging van het disconto tot 3 percent, Nederland is van 5 tot 3Va percent teruggegaan, de V.S. hebben in de loop van dit jaar het percen tage geleidelijk van 3 tot 1H percent te ruggebracht, waarmee de laagste stand sinds de laatste jaren (1% percent april 1955) wordt benaderd, en België verlaag de deze week van 4 tot 3,75 percent. Vraagt men nu of de conjunctuur zich Advertentie De door het CBS gepubliceerde gegevens omtrent de Nederlandse in- en uitvoer per land voor de eerste vijf maanden van dit jaar in vergelijking met de overeen komstige periode van 1957 wyzen op een aanzienlyke verbetering, wat betreft de dekking van de invoer door de uitvoer waarde. Het percentage van de Nederlandse uit voer naar België/Luxemburg in percenten van de invoer is gestegen van 61 in de eerste vijf maanden van 1957 tot 76 in de eerste vijf maanden van dit jaar; voor Engeland, Frankrijk en Zweden was de verbetering aanzienlijk, respectievelijk van 88 tot 137, van 119 tot 156 en van 109 tot 158. Voor West-Duitsland steeg het percentage van 64 tot 80, voor Italië van 135 tot 164 en voor Amerika van 24 tot 36. Voor Indone sië trad echter een scherpe daling van 74 tot 43. De verlies- en winstrekening van de n.v. Handelsvennootschap v/h Maintz en Co. te Amsterdam (bijkantoren in Djakarta en Surabaja) over 1957 wijst een batig saldo aan van 96.174 (v. j. 93.215). Voorge steld wordt 5 percent dividend op de pre ferente (onv.) en 8 percent dividend (v. j. 6 percent) op de gewone aandelen. Het Indonesisch vermogen is thans afzonder lijk in de balans opgevoerd. De reserve diverse belangen vertoont tegenover dit vermogen nóg een ruime marge. In de ver lies en winstrekening zijn uitsluitend de resultaten in Nederland tot uitdrukking gebracht. Winsttranfers uit Indonesië werden in 1957 niét ontvangen. De vennootschap kreeg 399.000 nominaal eigen gewone aandelen; deze zijn ingetrokken, waarmee het kapitaal is teruggebracht tot 1.050.000. Zowel bij de Aniem en de Gebeo als bij alle overige onder directie van Maintz staande elektriciteit-distributie-maat schappijen in Indonesië vertoonden de be- drijfsoverschotten een verdere verminde ring. Deze vloeide voort uit het steeds stijgende kostenpeil en het uitblijven van de goedkeuring tot tariefsverhogingen. Het Nederlands personeel is voor het grootste deel uit Indonesië teruggetrokken. Aan de reserve diverse belangen werd toegevoegd 24.910. Aan de jaarvergadering, op 10 juli zal een statutenwijziging worden voorgelegd, die voornamelijk ten doel heeft de statu ten aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. Vóór de oorlog immers lag het arbeidsveld nog voornamelijk in Indo nesië- Tevens wordt voorgesteld de nomi nale waarde van de 25 preferente aandelen te brengen van 1000 op 300. Hiermee wordt deze waarde gelijk aan die van de gewone aandelen. in de eerste helft van 1958, in tegenstelling met de verwachting in gunstige zin heeft ontwikkeld, dan moet het antwoord ont kennend luiden. Wat Amerika betreft, het eerste kwartaal heeft de netto-winst na be lastingen van 801 maatschappijen in ver gelijking met het vierde kwartaal van 1957 met 23 percent en in vergelijking met het eerste kwartaal van 1957 met 31 per cent zien dalen en bij de industriële onder nemingen zijn de verschillen nog groter. Weliswaar is in het eerste kwartaal van 1958 door de Amerikaanse ondernemingen nog 43 miljoen dollar meer aan dividend uitgekeerd, maar in vele gevallen werd dit dividend niet verdiend. De cijfers over het tweede kwartaal, welke straks zullen wor den gepubliceerd, zullen zeker niet beter zijn dan die van het eerste, vermoedelijk slechter, maar niettemin handhaaft de New Yorkse beurs tot dusver haar vaste tendens. De koersstijging op de New Yorkse beurs is te opmerkelijker omdat de baisse-posi ties (dat zijn transacties van hen, die fondsen verkopen zonder ze te bezitten in de hoop ze voor lagere koersen te kunnen terugkopen) gedurende het eerste half jaar van ongeveer 3 miljoen tot 5-34 mil joen shares zijn toegenomen en waardoor dus een druk op de markt is uitgeoefend welke door nieuwe kopers moet zijn opge vangen. Zelfcorrigerende recessie Ten onzent is de gang van het econo misch leven in het eerste halfjaar van 1958 ook niet zodanig geweest dat daar door een koersstijging van ongeveer 20 percent voor het algemeen indexcijfer kan worden gerechtvaardigd. Wel zijn in het algemeen de jaarverslagen over 1957 meegevalen, zomede de dividenden, maar in de meeste gevallen is de activiteit ge durende de eerste maanden van 1958 te ruggegaan en zijn de orderportefeuilles bij vele ondernemingen geslonken. Er moet dus voor de jongste hausse op de beurzen een andere verklaring worden gevonden, welke door een econoom dezer dagen aldus is geformuleerd: elke reces sie corrigeert zichzelf. De steeds stijgen de rente maakt nieuwe investeringen min der aantrekkelijk en doet ze geleidelijk af nemen, gelijk wij zowel hier als in de V.S. hebben gezien en ook ten aanzien van de voorraadvorming nemen de onderne mingen een grotere voorzichtigheid in acht, zodat ook uit dezen hoofde minder kapitaal wordt vastgelegd, met het ge volg dat de vraag naar kapitaal vermin dert en de rente weer gaat dalen, gelijk de laatste maanden het geval is geweest. Het is niet in de laatste plaats deze da ling van de rentestand, welke als een symptoom van de conjuncturele ontspan ning moet worden aangemerkt en die tot de koersstijging op de beurzen heeft bij gedragen; niet alleen omdat door die da- Advertentie Bij aankoop van een een KOP EN SCHOTEL GRATIS Dr. Leödsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 ling van de rentestand ook de rendements eisen van de belegger zijn verminderd, maar ook omdat van de verlaagde rente tarieven een toenemende industriële acti viteit wordt verwacht. Deze overweging ligt ongetwijfeld mede ten grondslag aan de recente discontoverlagingen in ver schillende landen, waardoor de financie ring van nieuwe investeringen en bevoor rading wordt vergemakkelijkt. In elk ge val moet uit de koersstijging op de aan delenmarkten de conclusie worden getrok ken dat men de daling van de rentestand en het ruimere kapitaalaanbod als een hoopvolle aanwijzing beschouwt voor een geleidelijke toeneming van de economi sche bedrijvigheid, waarvan in sommige sectoren van het Amerikaanse bedrijfsle ven en ook ten onzent thans melding wordt gemaakt Grotere spaarneiging Langzamerhand beginnen enkele abnor male verschijnselen te verdwijnen. Dit geldt bijvoorbeeld van de inlagen bij de spaai banken, welke het tegoed weer zien stijgen, zeker ook omdat het verschil tus sen de tot 3 percent verhoogde spaarren- te en het rendement van obligaties de laatste tijd aanmerkelijk kleiner is ge worden. Maar vermoedelijk neemt de nei ging tot sparen ook toe door de ervaring dat ook in onze tijd aan een hoogconjunc tuur een eind komt en het daarom raad zaam blijft van het inkomen een deel voor de kwade dag te bewaren. Het succes van de 4-;4 percent lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en ook de plaatsing van 51 miljoen onderhandse leningen door Amsterdam zijn onmisken bare aanwijzingen voor de grotere bedra gen, welke thans op de kapitaalmarkt be schikbaar zijn en die ook voor de aande lenmarkt een krachtige steun betekenen. Niet alleen omdat tal van aandelen nog een rendement van 6 en 7 percent of meer opleveren, maar ook omdat als gezegd de verlaagde rentestand de ondernemingen tot nieuwe activiteit kan prikkelen. Dat hiervoor overigens meer nodig is dan een lage rente, blijkt wel uit het adres van de werkgevers aan de Tweede Ka mer, waarin op grotere fiscale faciliteiten voor het bedrijfsleven wordt aangedron gen, op de noodzakelijkheid waarvan ook in de Kamer is gewezen en die tot een motie heeft geleid, welke de regering voor een moeilijke beslissing plaatst omdat de belastingontvangsten nu reeds beneden de raming blijven. De sinds het vorig jaar ingetreden werkloosheid, hoewel in soci aal opzicht te betreuren, heeft het voor deel dat de noodzakelijkheid van een bloeiend, rendabel bedrijfsleven als eer ste voorwaarde van maatschappelijke wel vaart voor allen, meer algemeen wordt ingezien. Ook in dit opzicht kan worden gezegd dat elke recessie zichzelf corri geert. Advertentie wit, fantasie en streepje GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM Advertentie Serie 1 Serie 3 Serie 2 Serie 4- HAARLEM GR HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 54 Tel. 11955 In de op 23 juli te houden jaarvergade ring van de n.v. Electromotorenfabriek „Dordt" te Dordrecht zal het bestuur voorstellen over het boekjaar 1957 een di - vidend uit te keren van zes percent (vor.g jaar 7 percent). Aandeelhouders in de n.v. Koninklijke Fabriek van Verbandstoffen v/h Uter möhlen en Co is in de algemene vergade ring medegedeeld, dat de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1958 tevreden stellend was en dat de directie hoopt, dat de resultaten in het tweede halfjaar niet veel minder zullen zijn. De n.v. Emballagefabrieken en Hout handel heeft in het afgelopen boekjaar een klein verlies geleden. In de commis- sarissenvergadering is besloten aan de op 23 juli te houden vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1957 geen di videnduitkering te doen. Howaldts-Werke De Howaldts-Werke te Kiel, die eigendom zijn van de staat, hebben de kiel gelegd van een olietankschip, van 65.000 dwt, dat door de Griek se reder Onassis besteld werd. Het schip moet reeds eind 1958 van stapel lopen. Er zijn plannen om in het begin van 1959 nog twee supertank schepen van 65.000 dwt te bouwen. In de vochtige en onstabiele lucht, die in ons land stagneert, ontwikkelden zich don derdag zware regen- en onweersbuien. Van de waarnemingsstations meldde Ramspol de grootste hoeveelheid namelijk 47 mm. Een storing die in noord-Italië ontstond bevindt zich boven Polen en verplaatst zich langzaam naar zuid-Zweden. Het restant van de depressie die de koele oceaanlucht aanvoerde wordt in Frankrijk aangetroffen. Door de geringe veranderin gen in de luchtdrukverdeling is boven de Noordzee een zwakke noordelijke tot noord-westelijke stroming tot stand geko men, waarvan verwacht wordt dat deze komende nacht mist en laaghangende be wolking binnenvoert. Door de zonnestra ling zal de bewolking voor een groot deel verdwijnen. Daarna kunnen in het binnen land opnieuw enkele buien tot ontwikke ling komen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. IVEERRAPPORTEN Zaterdag 5 juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 22.49 uur, onder 9.25 uur. Maanstanden 9 juli 1.21 uur laatste kwartier. 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 juli Hoog water 6.16 en 18.41 uur. Laag water 1.57 en 14.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. 29. Ik hoop, dat zij mijn uitnodiging zul len aanvaarden", murmelde de Gouden Draak van Mu, de vuurpijl naogend, „het zou zeer onbeleefd van ze zijn, als ze niet even omlaag kwamen". De vreemde uit nodiging van de Gouden Draak was goed gericht; het vliegtuigje werd midden in de brullende motor getroffen, die dan ook meteen na enig nijdig gesputter stil stond. Het gebrul werd dadelijk overgenomen door kolonel Pulver, maar daar kon de propeller niet van draaien. „E :n vuurpijl!" loeide de kolonel, „wie heeft dat achter bakse, driedubbeldoorgehaalde, misselijke stukje vuurwerk op ons af gescholen?!" „Iemand daar beneden", stelde Pal O No- zel scherpzinnig vast. „Ik deduceer dat De woorden van de meester speurder wer den overstemd door een akelig gegier, waarmee het toestel een wervelende val naar de aarde inzette. Beneden zag Ming de Rechtvaardige met grote tevredenheid toe. „Aha", lispelde hij, „ze hebben mijn uitnodiging aanvaard. Dat is goed. Dat is heerlijk! Ik zal dadelijk enkele sabels laten slijpen". Temperaturen: buiten M land maxima van giste - 1 c d <0 g ren. Binnenland: heden •os 7 uur. Neerslag', laatste C jz r; o O O 24 uur. Su O e-S Den Helder geheel bew. w 15 0,1 Ypenburg licht bew. windst. 15 26 Vlissingen half bew. wzw 14 0 Eelde zwaar bew. zw 15 1 Twente dichte mist w 13 35 De Bilt mist windst. 14 1 Eindhoven zwaar bew. windst. 14 0,1 Vlv. Z.-Liml licht bew. zzw 13 18 Helsinki regenbui wzw 21 2,6 Stockholm half bew. zw 28 0 Kopenhagen onbewolkt nno 26 0 Aberdeen zwaar bew. nw 22 0 Londen zwaar bew. nno 22 3,1 Amsterdam mist nnw 20 27,2 Brussel licht bew. zzw 21 0,2 Luxemburg zwaar bew. wzw 16 2,3 Parijs zwaar bew. ozo 19 11 Bordeaux zwaar bew. wzw 16 8,1 Grenoble licht bew. windst. 23 6 Nice onbewolkt windst. 26 0 Berlijn half bew. nw 24 0 Frankfort mist wzw 19 4 München onbewolkt zzw 17 8 Genève zwaar bew. z 21 1 Locarno onweer wzw 22 16 Wenen onbewolkt w 26 2,4 Innsbruck zwaar bew. windst. 19 7 Rome onbewolkt no 29 0 Ajaccio onbewolkt nno 24 0 Madrid onbewolkt windst. 24 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Algiers half bew. zw 27 0 De Nederlandsche Bank deelt mee, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand juni 1958 een tekort van 28.253.000,— (7.435.000 dollar) heeft gelaten. Aan rente voor het eerste halfjaar 1958 over de vorderingen op de EB.U. ontvangt Nederland ƒ4.822.200 (1.269.000 dollar), zodat het tekort over de maand juni 1958 per saldo 23.430.800, (6.166.000 dollar) bedraagt. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 15 dezer 17.571.200, (4.624.000 dollar) in goud of dollars be talen, terwijl een bedrag ad f 5.859.600, (1.542.000 dollar) op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in minde ring zal worden gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in mindering worden gebracht een bedrag ad 28.549.400 (7.513.000 dollar). Dit bedrag omvat in goud of dollars te ontvangen aflossingen op met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen en IJsland gesloten con- solidatie-overeenkomsten, alsmede het aandeel van Nederland in een extra-af lossing, welke door Portugal en Italië wordt verricht op hun schuld aan de E.B.U. Na de uitvoering van de bovenge noemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 331.116.800 (87.136.000 dollar) bedragen. (Voor de beurs zie pagina 7) Advertentie een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers Neem er de - tijd eens voor en ga kijken WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250' MODELKAMERS -V" - - SOOti/i Marokkaans protest. Marokko heeft don derdag bij Frankrijk geprotesteerd te gen het plan van de Franse regering om in de Sahara bij Colomb Bechar proe ven met atoombommen te nemen. Colomb Bechar ligt dicht bij de Marok kaanse grens. Reactor. Een atoomreactor in de pluto- niumfabriek te Windscale in Engeland, die vorig jaar bij een brand werd be schadigd, zal waarschijnlijk niet meer op gang worden gebracht, aldus is in Londen meegedeeld. De wederinschake- ling van een tweede reactor, die ten tijde van het ongeluk tot stilstand is ge bracht, zal ongeveer 5.000.000 gulden kos ten. Ijsberg. Een piloot van de „Pan Ameri can Aii-lines" heeft een reusachtige ijs berg op ongeveer zeshonderd mijl uit de Ierse kust ontdekt. De Britse admirali teit heeft een waarschuwing gezonden aan alle schepen op de Noordelijke route over de Atlantische Oceaan. Verschei dene vliegtuigen zijn uitgezonden om de ijsberg die twaalf vierkante km. groot zou zijn, op te sporen. Tot dusver heeft men echter niets kunnen ontdekken. Deskundigen van het Britse ministerie van luchtvaart achten het onwaarschijn lijk dat zich in dat zeegebied een zo grote ijsberg bevindt. De Amerikaanse vlieger, Martin Berger, verklaarde la ter er niet zeker van te zijn, dat het waargenomen voorwerp inderdaad een ijsberg was. Hij had een uit drie delen bestaand lichtgroen voorwerp gezien, dat vrijwel geheel onder water was. Verkiezingen. Zondag worden in Mexico presidentsverkiezingen gehouden. Er zijn vier kandidaten maar het is vrij wel zeker dat Adolfo López Mateos, de officiële kandidaat van de Partido Re- volucionaria Institucionél (P.R.I.), de partij van de Mexicaanse revolutie, zal worden gekozen. De rechtse, r.k.-partij voor nationale actie (P.A.N.) heeft Luis Alvarez kandidaat gesteld. Deze keert zich in het bijzonder tegen het grond wetsartikel, dat godsdienstonderwijs op openbare scholen verbiedt. De commu nisten hebben Miguel Mendozo López kandidaat gesteld, de Nationale Demo cratische Alliantie Leonardo Garcia Pérez. Eden. Sir Anthony Eden, die in januari 1957 om gezondheidsredenen aftrad als premier, is nog steeds niet geheel her steld. De Britse conservatieve partij heeft donderdag bekendgemaakt, dat de oud-premier na een geneeskundig on derzoek, de raad heeft gekregen voor het ogenblik geen bijeenkomsten of ver gaderingen bij te wonen. T.V.-maarschalk. De B.B.C. gaat zes te levisie-lezingen uitzenden die gehouden zullen worden door veldmaarschalk Montgomery. „Monty" zal daarin zijn ervaringen op het slagveld schilderen. Hij krijgt voor deze serie lezingen 5.000 pond sterling. Spoed gevraagd. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft don derdag voor de tweede maal in 24 uur de Sovjet-regering verzocht bij de Oost- duitse regering aan te dringen op spoe dige vrijlating van de negen Ameri kaanse militairen die op 7 juni een nood landing in Oost-Duitsland hebben ge maakt en daar sedertdien worden vast gehouden. Bruggelijm. De Westduitse chemische in dustrie heeft een soort lijm vervaar digd dat bij de bruggebouw evengoede diensten verleent als lassen en klinken. Twee en een half jaar geleden is al een brug gebouwd met deze lijm en op het ogenblik is er nog geen enkele aanwij zing dat de gelijmde brug minder goed voldoet dan een geklonken of gelaste brug. Kampbeul. De rechtbank in Bayreuth heeft „de Beul van Buchenwald", de 43-jarige Martin Sommer veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf terzake van het doden van 25 gevangenen in het concentratiekamp tijdens de oorlog. De begeleidende omstandigheden van Sommers misdrijven waren, blijkens het behandelde ter terechtzitting, van onvoorstelbare wreedheid geweest. Sommer verdedigde zich met te zeg gen dat hij slechts bevelen had uitge voerd. Dulles naar Rio. Minister Dulles zal op verzoek van de regering van Brazilië van vijf tot acht augustus een bezoek aan dat land brengen voor informele be sprekingen. Geleerden. Volgens de anti-communisti sche voorlichtingsdienst „West" zijn er de afgelopen dagen zeven aan Oost- duitse universiteiten verbonden ge leerden naar West-Berlijn uitgeweken. Het totaal aantal sinds een januari jl. gevluchte Oostduitse geleerden is hier mee tot ongeveer 130 gestegen. Er bestaan vele opvattingen over het ontstaan van de Nederlandse vlag. Vol gens de eenvoudigste zienswijze, werd tij dens de opstand tegen Spanje de prinsen vlag naast de statenvlag gebruikt en heeft eerstgenoemde vlag de laatste verdrongen. Doordat het oranje door rood vervangen werd, is tenslotte het rood-wit-blauw te voorschijn gekomen. Nu zijn er helaas weinig dingen zö onzeker als juist het ont staan van onze vlagWe kunnen er mee instemmen, dal de Nederla.ndse vlag ver moedelijk haar oorsprong vindt in de kleuren van de Prins van Oranje, waarin het oranje ge leidelijk door het rood ver drongen is. Maar méér dan een vermoeden is dit niet, zeker heid hierover bestaat er aller minst. Het livrei van de Prins van Oranje, dat voor het eerst in 1577 werd beschreven, zou volgens des kundigen afgeleid kunnen zijn iwn de blau we jachthoorn in zijn wapen met het zil veren beslag en de rode snoeren. We heb ben hier het rood, wit en blauw dus al kant en klaar voor ons. Maar aangezien destijds tussen rood, dat in de heraldiek „keel" wordt genoemd, en oranje geen principieel onderscheid werd gemaakt, zou het best mogelijk zijn, dat het oranje- blanje- bleu van de prinsenvlag zijn oor sprong in deze kleuren heeft gevonden. Stappen we over al deze onzekerheden heen, dan moeten we vervolgens tot de erkenning komen, dat van een uniforme prinsenvlag aanvankelijk geen sprake was In 1572 wordt voor het eerst van de prin senvlag gesproken. Dat kon een effen oran je vlag zijn, maar ook de driekleur en ook een vlag met meer dan drie banen. Hel aantal banen dat bij het voeren van deze vlag gebruikt werd, kon zelfs tot 10 lo- pen! De prinsenvlag werd aanvankelijk gebruikt naast die der Bourgondiërs, maar toen Philips II in 1581 plechtig als vorst was afgezworen en de officiële statenvlag werd ingevoerd, die een gekroonde rode leeuw met 17 later 7) pijlen toonde in een geel veld (welke kleuren later werden om gedraaid) werd de prinsenvlag naast de statenvlag gevoerd. Op verschillende schil derstukken uit de 16de en 17 de eeuw, waarop zeeslagen in beeld zijn gebracht, kunnen we op de Nederland se schepen dan ook vlaggen van allerlei soort zien wap peren: de statenvlag, en ook de prinsenvlag zoals wij die thans kennen, maar eveneens vlaggen met vele banen, die ons momenteel een beetje vreemd aandoen. De drie kleur schijnt het in de concurrentie strijd tenslotte te hebben gewonnen en aangezien in de tweede helft van de 17de eeuw de oranjebaan herhaaldelijk door een rode vervangen werd, kan daaruit tenslotte worden verklaard, waarom de rood-wit-blauwe vlag in 1795 tenslotte door de Bataafse Republiek werd overge nomen, althans als enige officiële lands- vlag werd aanvaard. Maar het is niet juist te veronderstellen dat in het begin van de tachtigjarige oorlog de prinsgezinden al over „de" prinsenvlag in zijn huidige vorm beschikten. O ja, we moeten u ook nog vertellen van een 1000 jaar oude Deense wal die tot het midden van de vorige eeuw nog als bolwerk heeft dienst gedaan. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2